امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

نماز راه رستگاری

سلامKhansariha (8)

عكس العمل شیطان هنگام نزول آیه الكرسی

(درباره اثرات آیت الکرسی بدانید...)
[/font]
آیت الکرسی سید آیات قرآن است

امام محمد باقر از امیر المومنین (ع) روایت فرموده: هنگامی كه آیت الكرسی نازل شد رسول خدا (ص) فرمود آیه الكرسی آیه ای است كه از گنج عرش نازل شده و زمانی كه این آیه نازل گشت هر بتی كه در جهان بود با صورت به زمین خورد.

در این زمان ابلیس ترسید و به قومش گفت :"امشب حادثه ای بزرگ اتفاق افتاده است باشید تا من عالم را بگردم و خبر بیاورم.

ابلیس عالم را گشت تا به شهر مدینه رسید مردی را دید و از او سوال كرد: " دیشب چه حادثه ای اتفاق افتاد"

مرد گفت "رسول خدا فرمود:" آیه ای از گنج های عرش نازل شد كه بت های جهان به خاطر آن آیه همگی با صورت به زمین خوردند. ابلیس بعد از شنیدن حادثه به نزد قومش رفت و حادثه را به آن ها خبر داد.

آیت الكرسی سید آیات قرآن

پیامبر به حضرت علی (ع) فرمود:

" یا علی ! من سید عربم

مكه سید شهر هاست

كوه سینا سید همه كوه هاست

جبرئیل سید همه فرشتگان است

فرزندانت سید جوانان اهل بهشتند

قرآن سید همه كتاب هاست

بقره سید همه سوره های قرآن است

ودر بقره یك آیه است كه آن آیه 50كلمه دارد و هر كلمه 50 بركت دارد و آن آیت الكرسی است.

منبع : http://succes.mihanblog.com/post/16
...................
یا علی
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

سپاس شده توسط
تأثیر نماز بر گناهان انسان

[تصویر:  0001582.jpg]
از نظر تعلیمات اسلامی ، هر گناه اثری تاریک کننده و کدورت آور بر دل آدمی باقی می گذارد و در نتیجه میل و رغبت به کارهای نیک و خدائی کاهش می گیرد و رغبت به گناهان دیگر افزایش می یابد . متقابلا عبادت و بندگی و در یاد خدا بودن وجدان مذهبی انسان را پرورش می دهد ، میل و رغبت به کار نیک را افزون می کند و از میل و رغبت به شر و فساد و گناه می کاهد . یعنی تیرگیهای ناشی از گناهان را زایل می گرداند و میل به خیر و نیکی را جایگزین آن می سازد . خداوند در قرآن می فرماید:«وَ أَقِمِ الصلَوهَ طرَفىِ النهَارِ وَ زُلَفاً مِّنَ الَّیْلِ إِنَّ الحَْسنَتِ یُذْهِبنَ السیِّئَاتِ ذَلِک ذِکْرَى لِلذَّکِرِینَ (هود،۱۱۴): نماز را در دو طرف روز و اوائل شب برپا دار ، چرا که حسنات ، سیئات ( و آثار آنها را ) بر طرف مى سازند ، این تذکرى است براى آنها که اهل تذکرند .

در این آیه ، انگشت روى یک دستور از مهمترین دستورات اسلامى که در واقع روح ایمان و پایه اسلام است گذارده شده : نخست فرمان به اقامه نماز داده مى گوید : نماز را در دو طرف روز ، و در اوائل شب بر پا دار. سپس براى اهمیت نماز روزانه خصوصا و همه عبادات و طاعات و حسنات عموما چنین میگوید : حسنات ، سیئات را از میان مى برند و این تذکر و یادآورى است براى آنها که توجه دارند. آیه فوق همانند قسمتى دیگر از آیات قرآن تاثیر اعمال نیک را در از میان بردن آثار سوء اعمال بد بیان مى کند ، در سوره نساء آیه ۳۱ آمده: «ان تجتنبوا کبائر ما تنهون عنه نکفر عنکم سیئاتکم»: اگر از گناهان بزرگ دورى کنید گناهان کوچک شما را مى پوشانیم . و در آیه ( ۷ عنکبوت ) ذکر شده: « و الذین آمنوا و عملوا الصالحات لنکفرن عنهم سیئاتهم »: کسانى که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دارند گناهان آنان را مى پوشانیم . و به این ترتیب اثر خنثى کننده گناه را در طاعات و اعمال نیک تثبیت مى کند . از نظر روانى نیز شک نیست که هر گناه و عمل زشتى ، یک نوع تاریکى در روح و روان انسان ایجاد مى کند که اگر ادامه یابد اثرات آنها متراکم شده ، به صورت وحشتناکى انسان را مسخ مى کند . ولى کار نیک که از انگیزه الهى سر چشمه گرفته به روح آدمى لطافتى مى بخشد که آثار گناه را مى تواند از آن بشوید و آن تیرگیها را به روشنائى مبدل سازد . اما از آنجا که جمله ( ان الحسنات یذهبن السیئات ) بلا فاصله بعد از دستور نماز ذکر شده یکى از مصداقهاى روشن آن ، نمازهاى روزانه است و اگر مى بینیم در روایات تنها تفسیر به نمازهاى روزانه شده دلیل بر انحصار نیست ، بلکه همان گونه که بارها گفته ایم بیان یک مصداق روشن قطعى است

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سبطین
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
تاثیر نماز بر کاهش انحرافات جنسی

[تصویر:  d6.jpg]

ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنكر 

سوره مباركه عنكبوت آیه 45

انحرافات جنسی از دردناك ترین مشكلات بشر در آستانه قرن بیست و یكم است. بررسی های كینزی در سال 1948 نشان داد كه از هر 100 مرد آمریكایی 4 مرد منحصراً همجنس خواه هستند، یعنی كوچكترین تمایلی به جنس مخالف ندارند!؟ این در حالیست كه تعداد زیادی از این 100 نفر، همجنس را بر غیر همجنس ترجیح می دهند یا تفاوتی بین همجنس و غیر همجنس برایشان مطرح نیست و یا با این كه به غیر همجنس متمایلند، به طور اتفاقی یا بیش از اتفاق همجنس بازی نیز می كنند. بدین ترتیب این آمار نشان می دهد، بیش از 3/1مردان آمریكایی بعد از سالهاي بلوغ خود همجنس بازی كرده اند و حداقل نصف این آمار در مورد زنان آمریكایی نیز صادق است.[sup] (1)
[/sup]
تازه این آمار مربوط به زمانی است كه تفسیر غلط از نظریات فروید و انحراف از آن، گسترش چندانی پیدا نكرده بود. بدیهی است پس از گذشت چند دهه باید هم، همجنس بازها به جایی رسیده باشند كه در پارلمان آمریكا برای خود نماینده داشته باشند و كمیسیون تشكیل دهند.

جالب اینجاست كه برخی منابع علمی روانپزشكی، حتی این تمایل را در برخی كاملاً بهنجار و طبیعی با شخصیت پایدار و عاری از هر گونه نشان روانی و با انطباق خوب از نظر اجتماعی توصیف كرده اند! (2)
با این اوصاف اگر همجنس بازی و لواط انحراف جنسی نیست، می توان حدس زد كه انحرافات جنسی در قاموس غرب دیگر چه واویلایی است؟!

بچه بازی، نمایش اعضای جنسی، سادیسم و مازوخیسم جنسی، مبدل پوشی، خود ارضایی، نظر بازی، حیوان دوستی، مرده دوستی و نمونه های بسیار متعدد دیگری كه قداست قلم مانع از توصیف آنهاست، همگی نمونه هایی از مهار گسیختگی و سقوط فاجعه آمیز غرب در قهقرای فساد جنسی و فحشاء به شمار می آیند.

بدین ترتیب انحرافات جنسی صرف نظر از مشكلات اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی و .. كه ایجاد می كنند، تنها در بعد پزشكی و آن هم جدای از نتایجی كه در بروز بیماری های جسمی ماند بیماری های مقاربتی بر جای می گذارند، به خودی خود، از بزرگ ترین مشكلات پزشكی بشر امروز به حساب می آیند.

این در حالیست كه در جوامع اسلامی، قرن هاست كه نماز فعالانه و مقتدرانه بسان یك منجی قابل اطمینان، دامان مدد جویندگان از خویش را از هر گونه فحشاء و انحراف جنسی پاك و مصون داشته است.

آیین اسلام با ترغیب های متعدد به امر ازدواج و به خصوص با وضع قانون ازدواج موقت (كه با وجود آنكه از موارد اساسی اختلاف شیعه و سنی است، در كشور شیعه مذهب ما نیز بسان ممالك اهل سنت به فراموشی محض سپرده شده است) از هر جهت انسان را برای ارضای غریزه نیرومند جنسی، از طریق مشروع راهنمایی می كند. آیات متعدد سوره های نور، احزاب، بقره، نساء و .. بهترین گواه این موضوع است.

اما علاوه بر تحریك همه جانبه اسلام برای ازدواج و حتی سهل نمودن آن مثلاً با وضع قانون متعه یا ازدواج موقت(برای ریشه كن كردن موانع اقتصادی ازدواج) و علاوه بر مجازات های سختی كه برای منحرفین جنسی در نظر گرفته شده است، سایر قانون های اسلامی به گونه ای ارائه شده اند كه چنانچه حتی شخص به دلایلی از ازدواج باز ماند، هرگز به فساد و انحراف آلوده نشود و در رأس این قانون ها، فریضه نورانی "نماز" است.
نمازگزار با امداد از "نماز" توانایی كنترل غرایز خود را افزونی می بخشد و آتش سوزاننده و پر لهیب فحشاء را كه چه بسا ممكن است به انحراف جنسی بیانجامد  به آب عفاف، سرچشمه گرفته از "نماز" خاموش می كند.

پی نوشت:

(1)
ترجمه سیناپس روانپزشكی كاپلان ـ سادوك ـ جلد سوم ـ ص 72

(2)
روانپزشكی لیفودریس ـ مقاله اختلال های جنسی ـ ترجمه دكتر لون داویدیان ـ ص 313

(3)
برای شرح بیشتر رجوع شود به نكته ای از این مجموعه مقالات، با عنوان "تاثیر نماز بر بیماری های مقاربتی"

نویسنده : دكتر مجید ملك محمدی

تاثیر نماز بر کاهش افسردگی

[تصویر:  penitent.gif]

حضرت علی (ع) می فرماید :

"خداوند هر گاه خیری بر بنده اش بخواهد، به

او كم خوابی، كم خوری و كم حرفی را تلقین

می كند."

در قسمت قبل از تأثیر نماز بر بهداشت خواب صحبت كردیم. حال در ادامه همان موضوع باید گفت كه دانش پزشكی ظرف چند دهه اخیر، موفق به کشف مهمی پیرامون خواب شده است و آن كشف، بخشی مهم در طول خواب انسان، به نام خواب REM بوده است( خواب از دو مرحله ی خواب عمیق و خواب REM تشکیل شده است که به طور یک در میان در طی شب حاصل می شوند).

پس از آن كه حدود 45 دقیقه از خواب رفتن انسان گذشت، مرحله REM آغاز می شود و برای مدت كوتاهی (حدود 10 تا 15 دقیقه) ادامه می یابد.

در طول مرحله REM ، به طرز اسرار آمیزی تمام عضلات اسكلتی بدن از كار می افتد و شخص كاملاً بی حركت می شود و نوار مغزی شخص به جای حالت خواب ، حالت بیداری كامل را نشان می دهد، طوری كه در این حالت مغز از فعالیت بالایی برخوردار است.

در طی مرحله ی REM ، درجه حرارت بدن و ضربان قلب به طور غیر منتظره ای بالا می رود و حركات سریعی در چشم های فرد دیده می شود كه علت نامگذاری این مرحله نیز می باشد(مرحله حركات سریع چشم: RAPID EYE MOVEMENT). چنانچه شخص را در این حالت بیدار كنیم به احتمال بسیار قوی، ابراز می كند كه در حال خواب دیدن بوده است.
امروزه دانش پزشكی به اثبات رسانده كه یكی از علائم مهم در بیماری افسردگی، افزایش مدت خواب REM نسبت به میزان طبیعی است.
روش درمانی جدید برای بیماران افسرده ، بیدار نگه داشتن آنها ، برای كاهش میزان REM می باشد.
زمان نماز صبح كه در آیه ی 78 سوره مباركه " اسراء" با عنوان " إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا " از آن نام برده شده است* و مورد تأكید فراوان می باشد، به گونه ای قرار گرفته است كه سبب كاهش قابل ملاحظه میزان خواب REM در اشخاص می شود.

مرحله REM پس از 10 تا 15 دقیقه متوقف می شود و پس از آن در طول خواب و به طور دوره ای و به طور منظم تكرار می شود . با این وجود كل دوران REM در طول یك خواب 8 ساعتی در اشخاص طبیعی، 90 دقیقه خواهد بود و قسمت اعظم آن در ساعات نزدیك به صبح به وقوع می پیوندد.
امروزه دانش پزشكی به اثبات رسانده كه یكی از علائم مهم در بیماری افسردگی، افزایش مدت خواب REM نسبت به میزان طبیعی است، طوری كه شخص افسرده بیشتر از سایر اشخاص خواب می بیند، یعنی زمان بیشتری را در مرحله REM به سر می برد.
از این جهت یك مبنای مهم در تولید داروهای ضد افسردگی، كاهش مرحله REM از خواب می باشد، از جمله داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای.
علاوه بر این یك روش درمانی جدید برای بیماران افسرده ، بیدار نگه داشتن آنها ، برای كاهش میزان REM می باشد.
زمان نماز صبح كه در آیه ی 78 سوره مباركه " اسراء" با عنوان " إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا " از آن نام برده شده است* و مورد تأكید فراوان می باشد، به گونه ای قرار گرفته است كه سبب كاهش قابل ملاحظه میزان خواب REM در اشخاص می شود.
همانطور كه خواندید قسمت اعظم خواب REM در حوالی صبح به وقوع می پیوندد و چنانچه شخص خود را ملزم به بیداری صبحگاهی كند، در حقیقت جلوی ورود خود به مرحله قابل توجهی از خواب REM را گرفته است.
لذا بیداری صبحگاهی برای نماز، خود به تنهایی می تواند به عنوان دارویی در پیشگیری از افسردگی و حتی درمان آن مطرح باشد.
لازم به توضیح است كه خواب REM در حد متعادل برای حفظ سلامت و رفع خستگی لازم است، اما زیادی آن منجر به مشكلات مختلفی از جمله افسردگی می شود و نقش نماز به عنوان متعادل كننده میزان REM مشهود است.

[تصویر:  final%201.png]
[تصویر:  size_550x415_Kids.png?1320708461]
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
چه جرم كرده ام اي جان و دل به حضرت تو
كه طاعت من بيدل نميشود مقبول
[تصویر:  nasimhayat.png]
[color=#32cd32]

تاثیر نماز بر بیماری های همه گیر (اپیدمیک)

[تصویر:  2099524718711316947196180110227142154232110235.jpg]

نويسنده:دکتر مجید ملک محمدی

آنتونی بارنت (۱) می نویسد: عادت به استحمام که در عصر جدید در مغرب زمین متداول شده است، شاید در پیشگیری از بیماری ها همان اندازه ای موثر بوده است
که مراقبت از منابع آب اثر داشته است. در سال ۱۸۴۲ وقتی که از یک کارگز معدن در “ لانکاشایر‌” می پرسند، کارگران زغال کش هر چند وقت یک بار بدن خود را می شویند؟ او جواب می دهد: آنها هیچوقت بدن خود را نمی شویند !؟! من هم هیچوقت بدن خود را نمی شویم، پیراهن من، چرک بدنم را پاک می کند …!؟
و از آن گویاتر، یاداشت های روزانه دریا سالار "ساموئل پپیز" است که با شادی درباره پیدا کردن بیست شپش در یک شب، در موهای سر خود نوشته است. "روزهای روز بود که این اندازه نداشتم، بنابراین امشب با رضایت خاطر فراوان به رختخواب رفتم؟!"
گفته های این نویسنده آمریکایی نشانگر این موضوع است که غرب به ظاهر متمدن، تا گذشته نه چندان دور، به اهمیت استحمام و دوری از کثافات در پیشگیری از بیماری ها ناآگاه بوده است و شاهد این مدعا نیز بروز اپیدمی های بزرگ بیماری هایی مانند تیفوس است که در قرن اخیر به علت عدم رعایت نظافت شخصی به مرگ و میرهای وحشتناک و نابودی انسان های بسیاری منتهی شده است. در حالی که تاریخ مسلمانان به ندرت شاهد اپیدمی های اینچنین مرگ بار، حتی در قرن های دور بوده است. اما "حدث اکبر" در مبانی فقهی شیعه به مواردی مانند جنابت و حیض و … اطلاق می شود که مانعی برای اقامه صحیح نماز به حساب می آیند و "غسل" به عنوان برطرف کننده حدث اکبر، از واجبات نماز در این قبیل موارد به حساب می آید.
علاوه بر غسل های واجب در مکتب شیعه، موارد متعددی از غسل های مستحب را می توان یافت (۲) که در مجموع مثلا "در طول یک هفته ، غسل های متوالی (اعم از واجب یا مستحب)غسل های مستحب مانند :غسل جمعه،سلامتی،نشاط و...توسط یک مسلمان معتقد نمازگزار به وقوع می پیوندد.
به این ترتیب روشن است که سر نهادن به فرمان غسل که عمدتا برای "اقامه صحیح نماز" صورت می پذیرد، در بُعد نظافت شخصی از اپیدمی شدن برخی بیماری ها مانند گال و تیفوس و در بُعد نظافت عمومی (یعنی اطاعت همه اعضای جامعه اسلامی از آن) از اپیدمی شدن برخی بیماری های دیگر مانند طاعون جلوگیری می کند.

پي نوشت :

(۱)- در کتاب (A Biology of man) ترجمه محمد رضا باطنی، از انتشارات نشر نو، صفحه ۳۰۰
(۲)- از جمله در مساله ۶۳۸ رساله فقهی حضرت آیت ا.. العظمی اراکی (ره) موارد متعددی از غسل های مستحب درج شده است.

منبع:http://www.sibtayn.com

[تصویر:  picture.php?albumid=99&pictureid=2362]
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
[color=#32cd32]
 سپاس شده توسط

خواندن نماز صبح از ابتلا به بيماری‌های قلبی جلوگيری می‌كند
به گزارش پایگاه شفا به نقل از ایکنا ( خبرگزاری قرآنی ايران ) : نتايج تازه‌ترين تحقيقات علمی نشان می‌دهد، خواندن نمازصبح،‌ بهترين شيوه‌ برای پيش‌گيری از بيماری‌های قلبی ـ عروقی است.بر اساس تحقيقات انجام شده ازسوی مؤسسه‌ی قلب و عروق اردن، خواب طولانی مدت در طول شبانه‌روز‌، مهم‌ترين عامل ابتلا به بيماری‌های قلبی است.
اين تحقيقات نشان می‌دهد اگر فردی به مدت طولانی بخوابد، ضربان قلب او به پنجاه بار در دقيقه كاهش می‌يابد كه اين امر، منجر به كندی گردش خون در سرخرگ‌ها و سرانجام انسداد رگ‌ها شده و حملات قلبی عروقی را به‌دنبال خواهد داشت. اين تحقيق همچنين بر ضرورت حداقل پانزده دقيقه تحرك بدنی پس از چند ساعت خواب تأكيدمی‌كند. در نتايج اين تحقيق با بيان اينكه ادای نماز صبح برای اين امر كافی است، به سلامت قلبی مسلمانانی كه صبح زود بيدار شده و برای انجام فريضه‌ی نماز به مسجد می‌روند، اشاره شده و آمده است: اگر اين عمل در مسجد و يا به‌صورت گروهی انجام شود، نتيجه‌ی بهتری خواهد داشت.
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
[color=#32cd32]
سلام
نمیدونم چرا توفیق نماز خواندن رو از دست دادم. بارها تلاش کردم اما ناکتم موندم. و فقط دوره هایی کوتاه موفق به خوندن نماز واقعی شدم.(چون خودم 90 درصد نماز هام رو قبول ندارم یا سر عجله یابی حوصله و....) ولی ما انسان ها موجودات عجیبی هستیم.مثلا من می دونم نماز خوبه به ادم ارامش می ده ولی نمی خونم اونوقت می دونم خود... ضرر داره کار زشتی ولی به انجامش پافشاری دارم . چرا؟
شاد باشید
الا ای پیر فرزانه مکن عیبم ز میخانه
 سپاس شده توسط
(1391 ارديبهشت 5، 17:35)اهورا نوشته است: سلام
نمیدونم چرا توفیق نماز خواندن رو از دست دادم. بارها تلاش کردم اما ناکتم موندم. و فقط دوره هایی کوتاه موفق به خوندن نماز واقعی شدم.(چون خودم 90 درصد نماز هام رو قبول ندارم یا سر عجله یابی حوصله و....) ولی ما انسان ها موجودات عجیبی هستیم.مثلا من می دونم نماز خوبه به ادم ارامش می ده ولی نمی خونم اونوقت می دونم خود... ضرر داره کار زشتی ولی به انجامش پافشاری دارم . چرا؟
شاد باشید

اهورا جان

یکی از دلایلی که ما خلق شدیم تا تو این دنیا زندگی کنیم همینه

که با نفس خودمون مقابله کنیم تا به کمال برسیم

نفس دنبال راحتیه مثل نماز نخوندم و نیز دنبال لذات ناپاک مثل خودارضایی

یکی از خطوات شیطان اینه که انسان رو دچار تزلزل بکنه

که در قرآن سوره آل عمران آیه 155 و بقره 36 توضیح داده شده

پس بدون مبارزه سختی در پیش خواهی داشت

فقط نباید ناامید بشیcheshmak

امیدوارم موفق بشی 53

یاعلی
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
 سپاس شده توسط
سلام بچه ها
همه شنیدیم قضیه جوانی رو که زمان پیامبر بود و کار خلاف میکرد ولی نماز میخوند پیامبر فرمود : همین نماز او رو نجات میده
من البته ( تف تو ریا) بذار یه ذره بزنم تا غرور نگیره منو تو هم تنوستی بزن13 نماز میخوندم و تقریبا مستمر وقتی طی یه قضیه ای ( اگه دوست داشتی توی ارسالهام بخون) گرفتار این موضوع شدم ، وقتی میخواستم نماز بخونم اصلا انگار خیلی سخت بود انگار یه گونی روی کولت گذاشتن میگن نماز بخون17
حس کردم با گناه انگار خدا توفیق نمازو از آدم میگیره ، هزار جور حس موقع نماز میومد سراغم ولی گفتم بذار همین نماز دست و پا شکسته رو بخونم تا فرجی بشه
وقتی تصمیم جدی برای ترک گرفتم و وارد کانون شدم همون نماز های دست و شکسته سرعت برگشتنمو زیاد میکرد انگار مثلا برای یه موضوع خاص بخوای کلی وقت بذاری تا حل بشه و نمرین کنی وقتی یه نمازی خونده باشی از نقطه صفر شروع نمیکنی و انگار روون تر کارتو انجام میدی
فکر کنم گنگ گفتم 4fvfcja یه مثال : مثلا توی بازار اونی که اعتبار داره اگه زمین بخوره خیلی از بازاریا کمکش میکنن ولی اگه تنهاو ریسکی کار کنه خیلی بلند شدنش سخته
کلا یادت باشه رفتن به سمت قله سخته ولی صقوط آسون
ان شا ا... همه نماز خون بشیم به حق امام زمان
برای ظهور امام زمان صلوات بفرس دوست خوبم53
تو می گویی: نماز خواندن با خدا سخن گفتن است. تصورش را بکن کسی با مخاطبی مشغول حرف زدن باشد اما خودش نفهمد که دارد چه می گوید؟ فقط تمام کوشش اش این باشد که با دقت و وسواس مضجکی الفاظ و حروف را از مخارج اصلی اش صادرکند. اگر هنگام حرف زدن "ص" را "س" تلفظ کند حرف زدنش غلط می شود اما اگر اصلا نفهمد چه حرفهایی می زند و به مخاطبش چه می گوید غلط نمی شود
دکتر علی شریعتی
بهتون پیشنهاد میکنم که کتاب پدر و مادر ما متهمیم دکتر علی شریعتی رو بخونید
البته درسته که شاید نمازی که میخونیم از نظر خودمون بی ارزش باشه اما وقتی یه مدت همون نمازی که قبلا میخوندید رو نخونید به ارزش همون نماز پی میبریم
داره اذان میگه
همگی التماس دعا 1
——————————–

خدایا : «چگونه زیستن »را به من بیاموز ،« چگونه مردن» را خود ، خواهم دانست .
خدایا : رحمتی کن تا ایمان ، نام ونان برایم نیاورد ، قوتم بخش تا نانم را؛ وحتی نامم را در خطر ایمانم افکنم.
تا از آنها باشم که پول دنیا می گیرند وبرای دین کار می کنند ؛ نه آنها که پول دین می گیرند وبرای دنیا کارمی کنند
یکی از یاران امام صادق(علیه السلام)از ان بزرگوار سوال نمود :
چه می فرمایید در مورد دو نفر که وارد مسجد شدند، یکی نماز بیشتری به جا اورد و دیگری
دعای بیشتری نمود ، کدام یک از این دو افضلند ؟
امام فرمود : هر دو خوبند .
سوال کننده مجددا عرض کرد : کدام یک افضل است ؟
امام فرمود : ان کس که بیشتر دعا می کند افضل است ، مگر سخن خدا را نشنیدی که می
فرماید : بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را ، همانا کسی که دوری می ورزد از عبادت و اطاعت
من به زودی آنها را وارد جهنم خواهم نمود
و همچنين اينكه
سوال كردند از بين دعا و قرائت نماز كدام افضل است
باز هم حضرت دعا در نماز را تاييد كردند
به نظر من
نمازي كه ما ميخوانيم
هم بايد قرائت درستي داشته باشه و هم اينكه بفهميم چي ميگيم
يعني همون حضور قلب
نمي گم قرائت نماز مهم نيست
ولي مي دونم به خاطر قرائت اشتباه جهنم نمي ريم4fvfcja
(قول ميدم هر كي اين رو بخونه كلي بخنده )
و ترك يك واجبه كه حرامه
به نظر من نماز درست نمازيه كه آرامش رو بهت هديه كنه
و اينكه بگيم ما نمازم درست نيست
و ما آرامش قسمتمون نميشه
يا اينكه بگيم
چون معني اش رو نمي فهميم يا به لذتش دست پيدا نمي كنيم
پس نماز نخونيم
چون به درد نمي خوره اين نماز
اصلا درست نيست
بلكه بايد كاري كنيم و تلاش كنيم كه به اون لذت و آرامش برسيم
موقع نماز
بفهميم چي ميگيم
با كي داريم حرف مي زنيم
اينها مهمه
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
[color=#32cd32]
تاثير نماز بر روي بدن نمازگزار

نماز پل ارتباطي قوي بين خداوند و نمازگزار ايجاد مي كند. در هنگام نماز انسان با حالتي تمنا گونه درخواست خود را ابراز مي دارد كه بايد علت اين حالت را بررسي كرد. خداوند در قرآن مي فرمايند:

((الَّذِينَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ )) (الرعد: 28(
"
آن ها كه ايمان آورده اند، دل هايشان با ياد خدا آرام مي گيرد، به درستي كه با ياد خدا دل ها آرام مي گيرد."
همچنين خداوند در جاي ديگري مي فرمايند:

((أَقِمِ الصَّلَاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلَى غَسَقِ اللَّيْلِ وَقُرْآَنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآَنَ الْفَجْرِ كَانَ مَشْهُودًا * وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَ عَسَى أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا)) ( الإسراء: 78-79) "نماز را اقامه كن، از غروب خورشيد تا تاريكي شب و خواندن نماز صبح را، كه نماز صبح را همگان گواه اند؟؟ قسمتي از شب را براي خواندن نماز بيدار باش، كه نمازي اضافه براي تو است، باشد كه به زودي پروردگارت مقام تو را به جايگاهي بالا ببرد."

حضرت محمد (سلام و درود خداوند بر او و خاندانش باد) زماني كه ناراحتي ايشان را فرا مي گرفت مي فرمودند: وقال النبي صلى الله عليه وسلم: (يا بلال أقم الصلاة أرحنا بها)[سنن أبي داود]"اي بلال، اذان بگو و با آن ما را به آرامش برسان."

مطالعه علمي
با بررسي چندين مورد مشخص شده است كه نماز و دعا بر روي پايايي مغز و نحوه كاركرد آن تاثير به سزايي دارد و همچنين مشخص شده است كه تاثيراتي بر روي بدن مي گذارد. در بين اين تاثيرات، اثر تنظيمي خون در بعضي قسمت هاي مغز است.
تاثير دعا در فعاليت فكري
اين تحقيق توسط پروفسور Newbergدر بخش اشعه ايكس مركز پزشكي دانشگاه پنسيلوانيا بر روي تعدادي از انسان هايي كه ايمان قوي به خدا دارند و داراي اديان مختلفي هستند، در هنگام عبادت كردن . انجام شده است
اين تحقيق با استفاده از دستگاه Single Photon C.T. scanانجام شده است كه جريان خون در قسمت پيشيني مغز را با رنگ هاي مختلف نشان مي دهد به طوري كه رنگ قرمز نمايانگر بيشترين فعاليت و رنگ هاي زرد و سبز بيانگر كم ترين فعاليت هستد.
تصوير اول
[تصویر:  ShowPicture.aspx?ID=8c24d3c3-26a5-4d40-9...ecff281039]
اين تصوير نشان دهنده فعاليت مغز قبل از انجام مراقبه (سمت چپ) و بعد از مراقبه (سمت راست) است. همان طور كه مي بينيم در هنگام مراقبه و دعا، جريان عبوري خون بيشتر شده است. قسمت قدامي مغز مسئول كنترل كردن احساسات و هيجانات است و همچنين اين قسمت مسئول يادگيري و فهميدن و انجام فعاليت پيچيده مي باشد. كلمات استفاده شده در شكل
ـ Baseline حالت عادي بدون مراقبه
ـ Meditation در هنگام مراقبه

تصوير دوم
[تصویر:  ShowPicture.aspx?ID=c461444c-2338-460d-8...9c54c12d25]
اين تصوير نشان دهنده قسمت استخوان اهيانه اي(Parietal lobe)

است كه اين قسمت مسئول داشتن احساسي از زمان و فضا است. از اين تصاوير اين طور نتيجه گيري شد كه در هنگام دعا، تفكر و طلبيدن خداوند، احساس خود هوشياري(توجه به خويشتن) محو مي شود و به جاي آن حسي از آرامش و اطمينان و آزادي در شخص ايجاد مي شود و شخص احساسي از تقرب به خداوند پيدا مي كند كه با هيچ جمله اي نمي توان آن را توصيف كرد
.
آيه هايي از قرآن
آيه هاي بسياري در مورد اهميت اقامه نماز در قرآن است. قرآن ارتباطي بين صبر و نماز ايجاد كرده است تا مطمئن شويم كه نماز گزار احساس تحريك و بي صبري نكند.
خداوند متعال در قرآن فرموده اند:
(( وَاسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِينَ)) ( البقرة:45.(
"

از صبر و نماز ياري بجوييد، به درستي كه اين كار جز براي فروتنان، براي بقيه مشكل و سخت است
".
آيه هاي ديگري در مورد نماز و آرامش وجود دارد:
(( فَإِذَا قَضَيْتُمُ الصَّلاهَ فَاذْكُرُوا اللَّهَ قِيَامًا وَقُعُودًا وَعَلَي جُنُوبِكُمْ*فَإِذَا اطْمَأْنَنْتُمْ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ كَانَتْ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ كِتَابًا مَوْقُوتًا)) [النساء: 103]. "پس هرگاه نماز بگزارديد، خدا را ايستاده و نشسته و بر پهلو خوابيده ياد كنيد و چون آرامش يافتيد نماز را برپاي داريد، كه نماز براي ايمان آورندگان واجبي به هنگام است".
(( قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ *الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ))

(المؤمنون: 1-2
(
"

به درستي كه مومنان رستگار شدند. آن ها كه در نمازشان فروتن هستند".

(سوره مومنون
(
نتيجه گيري
اين آيه هاي نوراني از قرآن و تحقيقات علمي بيانگر اهميت دعا در زندگي مومنان است. همچنين اهميت دعا و تكريم در هنگام نماز خواندن مشخص مي شود. بدين ترتيب منطق اسلام در اهميت قايل شدن براي خطر ترك نماز مشخص مي شود.
اگر مطالعات نشان دهنده آرامش ذهني در هنگام دعا كردن براي غير مسلماناني است كه در هنگان دعا قرآن نمي خوانند، در هنگام نماز خواندن و خواندن قرآن چه اتفاقي مي افتد؟ مسلما تاثير اين كار بيشتر از مراقبه و دعاي معمولي است.
اين آيه را كه تائيدي براي اهميت ايجاد ارتباط با خدا است به ياد مي آوريم كه بر پرهيزگاري،‌ فرمانبرداري،‌خالص سازي قلب و واگذاري امور به خداوند تاكيد دارد.
خداوند متعال در قرآن فرموده اند:
(( حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلَاةِ الْوُسْطَى وَقُومُوا لِلَّهِ قَانِتِينَ)) (البقرة: 238).
"

نماز ها را و نماز ميانين را پاس داريد و براي خدا به نيايش بايستيد". (بقره
)

اين دعا از پيامبر اسلام را نيز به ياد داشته باشيم:

))
رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلَاةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاء ((

"بار الها به من و خاندانم توفيق عبادت خالص عطا كن و خداي من، نمازم را از من قبول كن "
نويسنده:دكتر نهى أبو كريشة
برگردان: احسان اشرفي
بر گرفته از سایت :
http://www.quran.roshd.ir
به نظر من هم نماز بر کاهش انحرافات جنسی اثر میذاره.من که خودم وقتی نماز می‌خونم، آرامش عجیبی رو احساس می‌کنم.
[تصویر:  23344155658470627609.jpg]
۞لا إله إلا الله‌ ۩۩ محمدا رسول الله‌۞

---------------------------------------------
به‌ گه‌نجی مه‌ستی
به‌ پیری سستی
ده‌ پێم بڵێ
که‌ی خودا ده‌په‌رستی
اللهم صل و سلم و بارك على سيدنا محمد وعلى آل سيدنا محمد
پێغەمبەر (د.خ) ئامۆژگاری پياوێکی کردوو پێی فەرموو: پێنج شت بە دەست بهێنە پێش پێنج شت.

١.گەنجێتیت پێش پیریت
٢.لەش ساغیت پێش نه‌خۆشیت
٣.دەوڵەمەندیت پێش هەژاریت
٤.کاتەکانت پێش سەرقاڵیت
٥.ژیانت پێش مردنت
 سپاس شده توسط
تاثیر نماز بر احساس امنیت روانی
[تصویر:  784120018376189791322216913715721022462232.jpg]
سوره مباركه انعام ـ آیه شریفه 82 :

پس كدامیك از دو دسته مردم سزاوار به امنیت اند (بگویید) اگر می دانید! (بگو): كسانی كه ایمان آورده اند و ایمان خود را به ستم نیامیخته اند.
هر چند كه در پزشكی و زیست شناسی امروزی، واژه استرس به معانی متفاوتی به كار می رود، اما بر اساس تعریف "هانس سلیه" (روانشناس مشهور) استرس در پزشكی و روانپزشكی معمولا اشاره به موقعیت های روانی و اجتماعی متنوعی دارد كه قادر به ایجاد بیماری های جسمی و روانی و سایر اختلالات رفتاری است.
مطالعات "هاروی برنر" (محقق برجسته استرس) نشان می دهد كه آمار مرگ و میر، بیماری های جسمی، خودكشی و دیگركشی، پذیرش به بیمارستان های روانی و زندان ها و ... در میان افرادی كه در معرض استرس های گوناگون بوده اند، به مراتب بیشتر از افراد عادی است.
از آنجا كه زندگی انسان ها در عصر حاضر، با استرس های بسیار متعدد و گوناگونی همراه شده است و با توجه به این كه لازمه زیستن و تداوم زندگی، سازش پذیری و مقاومت در برابر استرس هاست، لزوم برخورداری انسان از وسایلی كه درجه مقاومت او را در مقابل استرس ها افزایش بخشند و احساس آرامش و امنیت روانی را در وجود او حكمفرما سازند، به وضوح احساس می شود.
چنانچه با دقت كافی و استناد به شواهد آماری به مكان هایی كه استرس های متعدد زندگی، افراد را به آنجا می كشاند (مكان هایی مثل مطب پزشكان، بیمارستان های جسمی و روانی، قبرستان جوانمرگ ها !؟ ، زندان ها و .. ) سری بزنیم متوجه می شویم كه تعداد مذهبی ها، در مقایسه با غیر مذهبی های حاضر در این قبیل جاها بسیار متفاوت است.
در كشور خودمان 90 درصد محكومان زندان ها را افراد بی نماز تشكیل می دهند. یا مثلا آمار بیماران بستری در بیمارستان ها كه با نماز بیگانه اند، به طرز باورنكردنی، بیش از اشخاص مقید به نماز است.

این موضوع نه فقط در كشورهای مسلمان، بلكه در سرتاسر جهان عمومیت دارد. به عنوان مثال: بررسی جوامع "هوتری‌" در آمریكای شمالی حاكی از آن بود كه بروز اختلال روانی در آنها كمتر از سایر افراد جامعه است. جوامع هوتری نسبتا پایدار و منزوی هستند و در شرایط آرام كشاورزی و با عقاید دینی استوار زندگی می كنند.
بدین ترتیب می توان با فیلسوف بزرگ قرن اخیر "لیمان" هم عقیده بود، آنجا كه گفته است: "دین و مذهب در زندگی به انسان اطمینان و تكیه گاه روحی می بخشد."
با این اوصاف "نماز" به عنوان برجسته ترین چهره ایمان، نقش بزرگی در ایجاد امنیت روانی و توانایی مقابله با استرس ها در انسان ایفا می كند و اگر به یاد آوریم كه بیش از 60 درصد مراجعه كنندگان به بیمارستان های عمومی، در واقع از یك مشكل روانی رنج می برند و بیماری های(روان تنی) در طب نوین روز به روز جایگاه مهم تری پیدا می كند، می توانیم از دریچه تازه ای درباره ی نقش نماز در بیماری های جسمی سخن بگوییم.
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
[color=#32cd32]
 سپاس شده توسط
راز سجده های نماز از زبان علی علیه السلام

شخصی از حضرت علی (ع) سوال کرد:چرا ما دوبار سجده می کنیم؟خوب همین طور که یک بار رکوع می کنیم یک بار هم سجده بکنیم.البته می دانید که سجده یک خضوع بالاتر و خشوع بیشتر از رکوع است ;چون سجده این است که انسان آن عزیز ترین عضوش را(عزیزترین عضو انسان سر است ٬ آنجا که مغز انسان قرار گرفته است و در سر هم عزیزترین نقطه پیشانی است)به علامت عبو دیت روی پست ترین چیز یعنی خاک می گذارد ٬ جبین بر خاک می ساید این طور در مقابل پروردگار اظهار کوچکی می کند.گفت:چرا ما در هر رکعت نماز دوبار سجده می کنیم ٬ چه خصوصیتی در خاک است؟
امیر المومنین این آیه را خواند:
مِنْهَا خَلَقْنَاكُمْ وَفِیهَا نُعِیدُكُمْ وَمِنْهَا نُخْرِجُكُمْ تَارَةً أُخْرَى ﴿طه ٬ 55﴾
از این [زمین] شما را آفریده‏ایم در آن شما را بازمى‏گردانیم و بار دیگر شما را از آن بیرون مى‏آوریم.
اول که بر سر سجده می گذاری و برمی داری یعنی مِنْهَا خَلَقْنَاكُمْ همه ما از خاک آفریده شده ایم ٬ تمام پیکر ما ریشه اش خاک است ٬ هر چه هستیم از خاک بوجود آمده ایم.دو مرتبه سرت را به خاک بگذار ٬ یادت بیاید که می میری و به خاک بر می گردی.دوباره سرت را از خاک بردار و یادت بیفتد که یک بار دیگر از همین خاک محشور و مبعوث خواهی شد

[تصویر:  10p1zbc.jpg]
رونوشت: کتاب علی علیه السلام از زبان استاد شهید مطهری رحمت الله علیه ٬ عباس عزیزی ص 152و153
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
[color=#32cd32]
 سپاس شده توسط
ماجرای امید بخش ترین آیه قرآن

[تصویر:  244587.jpg]
در داستان جالبى از امیر المومنین حضرت على(علیه السلام ) به این مضمون نقل شده است كه روزى رو به سوى مردم كرد و فرمود: به نظر شما امید بخش ترین آیه قرآن كدام آیه است ؟ بعضى گفتند آیه "ان الله لا یغفر ان یشرك به و یغفر ما دون ذلك لمن یشاء"(خداوند هرگز شرك را نمى بخشد و پائین تر از آن را براى هر كس كه بخواهد مى بخشد) سوره نساء آیه 48
امام فرمود: خوب است ، ولى آنچه من میخواهم نیست ، بعضى گفتند آیه "و من یعمل سوء او یظلم نفسه ثم یستغفرالله یجد الله غفورا رحیما" (هر كس عمل زشتى انجام دهد یا بر خویشتن ستم كند و سپس از خدا آمرزش بخواهد خدا را غفور و رحیم خواهد یافت) سوره نساء آیه 110
امام فرمود خوبست ولى آنچه را مى خواهم نیست .
بعضى دیگر گفتند آیه "قل یا عبادى الذین اسرفوا على انفسهم لا تقنطوا من رحمة الله ان الله یغفر الذنوب جمیعا انه هو الغفورالرحیم" (اى بندگان من كه دراثر گناه، بر خویشتن زیاده روی کرده اید، ازرحمت خدا مایوس نشوید در حقیقت ‏خدا همه گناهان را مى‏آمرزد كه او خود آمرزنده مهربان است) سوره زمرآیه53
امام فرمود خوبست اما آنچه مى خواهم نیست ! بعضى دیگر گفتند آیه "و الذین اذا فعلوا فاحشة او ظلموا نفسهم ذكروا الله فاستغفروا لذنوبهم و من یغفر الذنوب الا الله" (پرهیزكاران كسانى هستند كه هنگامى كه كار زشتى انجام مى دهند یا به خود ستم مى كنند به یاد خدا مى افتند، از گناهان خویش آمرزش مى طلبند و چه كسى است جز خدا كه گناهان را بیامرزد)
سوره آل عمران آیه135
باز امام فرمود خوبست ولى آنچه مى خواهم نیست . در این هنگام مردم از هر طرف به سوى امام متوجه شدند و همهمه كردند فرمود: چه خبر است اى مسلمانان ؟ عرض كردند: به خدا سوگند ما آیه دیگرى در این زمینه سراغ نداریم . امام فرمود: از حبیب خودم رسول خدا شنیدم كه فرمود:
امید بخش ترین آیه قرآن این آیه است
"واقم الصلوة طرفى النهار و زلفا من اللیل ان الحسنات یذهبن السیئات ذلك ذكرى للذاكرین"
سوره هود آیه 114

و فرمود: اى على! آن خدایى كه مرا به حق مبعوث كرده و بشیر و نذیرم قرار داده یكى از شما كه برمى‏خیزد براى وضو گرفتن، گناهانش از جوارحش مى‏ریزد، و وقتى به روى خود و به قلب خود متوجه خدا مى‏شود از نمازش كنار نمى‏رود مگر آنكه از گناهانش چیزى نمى‏ماند، و مانند روزى كه متولد شده پاك مى‏شود، و اگر بین هر دو نماز گناهى بكند نماز بعدى پاكش می‏كند، آن گاه نمازهاى پنجگانه را شمرد
بعد فرمود: یا على جز این نیست كه نمازهاى پنجگانه براى امت من حكم نهر جارى را دارد كه در خانه آنها واقع باشد، حال چگونه است وضع كسى كه بدنش آلودگى داشته باشد، و خود را روزى پنج نوبت در آن آب بشوید؟ نمازهاى پنجگانه هم به خدا سوگند براى امت من همین حكم را دارد.
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
[color=#32cd32]
 سپاس شده توسط

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان