امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

آرشیو گروه "رهروان پاکی" (گروه آقایان) (غیر فعال)

تاپیک آینه صوتی ،  

آینه 22 رو گوش کن . 

بعدشم 23 

کلن اگه سر بزنی ، فوقالعاده هست . 

ضمن این که این چیز هایی که گفتم اگه کافی نیست بپرس شاید بتونم بیشتر کمکت کنم و راهکار بدم . 

.
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
داداش مجتبی

من یه مشکلی دارم که البته خیلی از بچه ها هم ممکنه داشته باشن.

مثلا من برای این که یه اشتباهی رو انجام ندم به قرآن متوسل میشم و البته نتیجه هم میده.

اما مثلا امروز هر چی خواستم بازم برم ست قرآن تا بلکه اون اشتباه رو نکنم،نتونستم خودم رو حرکت بدم.

مشکل از کجاست،چرا در حالی که می دونم قرآن می تونه کمک کنه،رغبت نکردم برم.

آیا این هم باید عاشقانه باشه؟آیا این پناه بردن بدون رغبت اثر عکس نداره؟آیا اعتماد نداریم؟

چی کار کنم؟شاید بعضی بچه ها به همین خاطر نا امید میشن.

اسارت نفس،اراده را قوی می کند

فهمیدم هنگامی که فقط نصف نون می خورم ارادم قوی تره تا موقعی که هر چی دلم بخواد می خورم

برای نا امید شدن دلیلی وجود ندارد

[تصویر:  final%201.png][تصویر:  05_blue.png]
اسم پناهیان که میاد ، نمیبایستی دربست تمام حرف هاش رو قبول کنیم ، 

مخصوصا توی بحث های معرفتی ، سعی کن اولا فکر ها و اشخاص مختلفی رو ازشون استفاده کنی 

و بعد ببینی قانع شدی یا نه ، مهمترین مشخصه ، وحدت توی کلامه اینکه حرف هاشون پرو پخش و بی اثرو متضاد نباشه . 

.................................................
.........................................................

توی آینه صوتی 22 فکر کنم یه جاهیی همین بحث نماز عاشقونه  هم مطرح میشه . دیقه 17 البته سعی کن کل مطلب رو با دقت گوش بده .

(1392 آبان 13، 23:55)پشتکار نوشته است: داداش مجتبی

من یه مشکلی دارم که البته خیلی از بچه ها هم ممکنه داشته باشن.

مثلا من برای این که یه اشتباهی رو انجام ندم به قرآن متوسل میشم و البته نتیجه هم میده.

اما مثلا امروز هر چی خواستم بازم برم ست قرآن تا بلکه اون اشتباه رو نکنم،نتونستم خودم رو حرکت بدم.

مشکل از کجاست،چرا در حالی که می دونم قرآن می تونه کمک کنه،رغبت نکردم برم.

آیا این هم باید عاشقانه باشه؟آیا این پناه بردن بدون رغبت اثر عکس نداره؟آیا اعتماد نداریم؟

چی کار کنم؟شاید بعضی بچه ها به همین خاطر نا امید میشن.

به نیتت بستگی داره ، 

اگه مستحبی میخونی هر وقت عشق داری 

ولی اگه یه نیت 40 روزه بکنی ، با یه تعداد کم برای ترک ، سعی کن اون رو در هر شرایطی انجام بدی . 

............

غیر از این سعی کن جذابیت داشته باشه و وقت های مناسب بخونی ، 

وقت هایی هم که دیگه واقعا کم میاری قضای اون نیت رو بکن . یعنی اولین فرصت هر وقت حس و حالت برگشت بخون 

...........................
........................

و برای دوامش فقط روی اراده تمرکز نکن بلکه سعی کن عشق و جذابیت های قرآن رو بفهمی  . همینطور حجمش رو کم کنی در حدی که راضی بشی به خوندنش ، ولی سعی کن از خوندن و فکر کردن به معارفش برات لذت بخش بشه و ببینی به چه روش هایی میتونی بش دست پیدا کنی . آینه صوتی هم برای فهم و ارتباط بهتر با قرآن خوبه . 

.
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
ممنون ولی..
من اون چیزی رو می خوام ترک کنم گناهه و البته برام شیرینه.

می خوام ترکش کنم و هر وقت حس انجامش اومد به قرآن متوسل میشم.

اما امروز نتونستم خودم رو قانع کنم متوسل بشم.

مشکل اینه.

اسارت نفس،اراده را قوی می کند

فهمیدم هنگامی که فقط نصف نون می خورم ارادم قوی تره تا موقعی که هر چی دلم بخواد می خورم

برای نا امید شدن دلیلی وجود ندارد

[تصویر:  final%201.png][تصویر:  05_blue.png]
(1392 آبان 14، 0:18)sword313 نوشته است:
(1392 آبان 14، 0:01)مجتبی نوشته است: اسم پناهیان که میاد ، نمیبایستی دربست تمام حرف هاش رو قبول کنیم ، 

مخصوصا توی بحث های معرفتی ، سعی کن اولا فکر ها و اشخاص مختلفی رو ازشون استفاده کنی 

و بعد ببینی قانع شدی یا نه ، مهمترین مشخصه ، وحدت توی کلامه اینکه حرف هاشون پرو پخش و بی اثرو متضاد نباشه . 

.................................................
.........................................................

توی آینه صوتی 22 فکر کنم یه جاهیی همین بحث نماز عاشقونه  هم مطرح میشه . دیقه 17 البته سعی کن کل مطلب رو با دقت گوش بده .

میدونی داداش مجتبی
یه زمانی مثل الآن آدم مردد میمونه حرف کی درسته حرف کی اشتباه
در حالی عقلت داره میگه همه ی حرفهایی که زد عین حقیقت بود
و هممون تجربش کردیم
یه خواهش ازت دارم
فایل های صوتیش رو میذارم اینجا لطفا خودت گوش بده
فکرتو بازتر کن بعد اشکالات صحبتشو بیان کن
گفتم اصلا آدم تعصبی نیستم ،فقط دنبال راه درست میگردم
چندین بار اومدم از راه نماز عاشقانه پیش برم دیدم نشده،اصن حضور قلبم کمتر شد
ولی حرفای آقای پناهیان رو که گوش دادم دیدم والا عین حقیقته و انجام شدنی
انگار یه راه شدنی جلو پا آدم گذاشت
چون الآن نمازام نسبت به قبل بهتر شده
شاید عاشقانه نباشه نمازام ولی امید دارم با اداه روند نماز مؤدبانه و بعد نماز متفکرانه و ... به نماز عاشقانه برسم
رسیدن به نماز عاشقانه تمرکز بالایی میخواد درحالی که من اکثرا حال و حوصله خودمم ندارم و مسلما در نماز حوصله کافی ندارم
ولى نماز مؤدبانه رو تونستم اجراش کنم و حوصلم رو در وقت نماز بیشتر کنم

بستگی داره به تعریف هایی که از نماز های عاشقانه مودبانه ، متفکرانه و .. داری ، 

من هنوز گوش ندادم ولی همچین تعریف و اسمی جایی نداریم ، منظورم نماز مودبانه و متفکرانه هست . از اسم ها که بیایم بیرون توی حقیقت بریم ، 

نماز عاشقانه ، منظور من رسیدن به نمازی هست که برات حس و حضور خوبی ببره و لذت بخش باشه ، همین ، یعنی توجه کردن به فهم و خیر مطلب نماز ، توجه کردن به آثار نماز ، 

نه فکری بلکه لمسی و حسی ، 

خود رعایت اذان و اقامه ، و پشتش تعقیبات خاصی رو خوندن رفته رفته باعث پیشرفت توی نماز و ارتباط بیشتر میشه . 
شما اومدی این کار رو کردی ، یعنی قول گذاشتی که  خوب نماز بخونی زوری هم که شده ، 

خودبود وقتی ذکر دعا و یا توی سجده طولانی میشه یه اثرات خاصی هم داره ، 

ولی ما باید ببینیم اصل و ریشه نمازمون کجاست ، برای همین بیس حرف هایی که اگه واقعا توی این سخنرانی زده باشه از اساس اشتباست ، من میخواستم تو رو متوجه این کنم ، 

.........................................................................

هم برنامه ریزی میخواد و هم عشق و انگیزه این دو کنار هم نمیشه . 
شما میتونی برنامه بریزی که مثلا با این آداب نماز رو بخونی و شروع کنی ، یا با این آداب فلان تعقیبات رو بخونی ، 

اولن همین برنامه ریزی یه نیت و انگیزه صحیح میخواد و فقط "باید بشود " و شدن نتیجه نمیده ، 

.................................
......................................

درستش اینه که برنامه مودب خوندن رو داشته باشی ولی اساس و مبنا همه این ها این باشه که دنبال این باشی که حضور خدا رو توی نماز حس کنی ، 
ازش لذت ببری 
بچشی 
ببینی خدا روبروت هست 
وبعد آثار نماز رو مرور کنی 

مثل قرآن ، حقیقت قرآن همینه ، آیه ها ، آخر ها و نتیجه ها همین هان ، 

......................................

پس ادب خشک و خالی فایده نداره ، از اول هم همه عاشق نیستن ، ولی دنبالش که میتونی باشی ؟ 

..................
......................

چیزی که من اجرا میکنم و جاش بودم این هست که : 

1) سعی کنی برای نماز هات برنامه ریزی داشته باشی ، مخصوصا تعقیباتش ، و زمانش ، همینطور گفتن اذان و اقامه ، 

منتها برای عملی شدنش ، خیلی خوبه که مثلا آثار و فواید اذان و اقامه ، داشتن خشوع و ادب و خوبی های تعقیبات رو بری عملی و خوندنی و چشیدنی تحقیق کنی 

این تحقیقه اولین قدم یا درواقع تعریفی از یه نماز عاشقونه و با انگیزه هست .  

2) وقت هایی که اصلا اصلا حوصله اش رو نداشته باشی به واجب و توجهات واجب و ادب معمولی اکتفا کن 

3) بقیه وقت ها سعی کن به رعایت این برنامه خودت رو عادت بدی حتی وقتی زیاد حال نداشته باشی 

4) مهمترین عامل سعی کنی ، دنبال کسب معرفت و ایجاد عشق و محبت و به اصطلاح داشتن یه نماز عاشقانه باشی ، 

چیز هایی که نماز عاشقانه رو زیاد میکنن : 

الف) خوندن نوافل هست مثلا نوافل قبل نماز ظهر که توی مفاتیح هست ، وقت هایی که حال داری و مخصوصا دعاهایی که خودت دوست داری 

ب) عادت کردن و برنامه ریزی کردن به یه دعای خیلی قشنگ توی تعقیبات که از گفتنش لذت میبری ، 
مثلن من با ممناجات مریدین ، دعای عشرات و ... اینها خیلی حال میکنم . 

ج) بعضی از اذکار مثل صلوات یا لاحول ولا قوة الا بالله و یا لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین که محبت رو زیاد میکنن . 

.........................................
...........................................

در کل خوبه به این حالات خودت رو عادت بدی و عادت بشه ، منتها سعی کنی از معرفت و فهمیدن ودرک مطلب و ارتباطت هم غافل نشی ، 

اینها خوبن : 

-وقتی نماز میخونی بهتره به خود خدا متوجه بشی  و زیاد توی معانی غرق نشی ، یعنی فقط هست بودنش رو ببینی ، توجه به خدا خودش توجه به کلامی که داری میگی رو هم میاره 

-- دقت کنی که اگه تو نماز خودت رو قبول کنی خدا هم قبول میکنه  کفی بنفسک حسیبا ، پس نمازت هر چند بد بود رو با حسن طن و اطمینان به خدا قبول کن و فکر کن خدا کاملش کرده ، 

--- مطمئن باش نمازت رو خدا دید ، ولی کودوم خدا ؟ خدای ناظر ، 

اما این نظارت نظارت دوربین مدار بسته هست ؟ یا یه نظارت با مراقبت از روی عشق ؟ 
این توجه و شنیدن کلامت توسط خدا  یه توجه  طلبکارانه هست این که خدا بیاد بگه هان بگو چی شد چرا فلان جا خطا کردی ؟ و یا این شنیدن حرف هات یه توجه عیب پوشانه و ستاریت و همینطور مقبولیت توست ، 

تو نماز عاشقانه باور کن که خدا باورت داره 
باور کن اعتماد داره 
باور کن هر چی خوندی قبول داره (اگه خودت قبول کنی ) 
و باور کن تقصیرت رو بعد نماز کامل میکنه اگه بش بگی . 

و کلن ایمان و یه باور دوستانه . 

اینها ، از اصول هستن + کنارش برنامه و یه اجبارانی رو هم برای خودت بذار 

............

هم تکلیف گرا باش 
و هم  با پذیرش و عشق 

ترکیبش که قرآن میگه : کتب علیه النفس الحرحمة 

منتها بدون مبنا و اصل همون حس پذیرش و عشق هست که توی نماز هست . 

..............
.............

معنی عشق و محبت هم یعنی هر حس خوب ، و مفید و کارساز ، که توی نماز یا فرایندش باشه ، تعریفم اینه ها ، تعاریف ایده آل گرانه و عالی نیست ها ! 

همین که تو از یه حمد خدا حس خوب و آرامشی بت دست بده این یه حمد عاشقانه هست ، تعریف من اینه ، 

یا همین که تو از نظم  و استحکام نماز مودبانه ات خوشت میاد ، همین خوش اومدنه ، 

این خوش اومدنه رو روش زوم کن ! خوب بچشش! 

همین که بعد برنامه میبینی تونستی درسته خیلی حوصله نداشتی ولی تا حدی که تلاش کردی یه جورایی محکم پیش رفتی ، همین احساس مثبته ، 

همین موفقیته ، 

و کلن هیچ نوری از آزار و سختی رو نبین و اگه سختی و رنج و اجبار میگشی همه اش و همه اش دنبال یه لذت و خوش و عشق بگرد از همون کار تا ببینی : 

ان مع العصر یسری ، 

با هر سختی آسانی هست ، 

این که پناهیان بگه نه نماز رو باید سختی بکشی اشتباست ، 

سختی هم میخوای بدی همراه با یه یسری یا راحتی و عشقی که هنر کنی و خوب بتونی ببینیش . 

.
4fvfcja 
اسورد جان اولیش رو گوش دادم ، 

حرف هاشون با برداشت های شما فرق داشت : 

دو نکته گفتن : 

1) اول این که اقبال و ادبار  انسان داره ، و نماز چون همیشگیه در اقبال و ادبار میافته ، 

انسان در حال کمال اقبال و ادبار داره نه مومن کامل  . ، مومن کامل اقبال محض هست ، هر چی شما پیش برین سمت خدا اقبالتون بیشتر میشه ، ولی همچنان گاهی ادبار دارین ، برای همین نباید تابع حال باشیم ، بلکه باید تابع وظیفه باشیم . 

این حرفشون درسته ولی توی نتیجه گیری که شما نوشتین نه ، و این نکات مهمه بدنین 

2) الله اکبر ، نشون دهنده کبریایی خداست و توجه به عظمت و قدرت خدا رو میطلبه ، 

بنابر این  تئجه به این عظمت و کبریایی اگه همراه بشه میشه آدم مثل یه سرباز باشه ، این حرف هم درسته ، 
ضمن اینکه تعریفشون نماز فقط با جمال و قشنگی و حال بود ، 

بحث ایشون بحث  "حال " و "وظیفه " هست ، 

همه همیشه حال گریه و جمال و محبتی ندارن ، این هم درسته ، 

.....................
........................

حس کبریایی و عظمت خدا ، حس قدرت و سلطنش ، همون حس خوبه که میده  الله اکبر ، منظورم از نماز عاشقانه با انگیزه توجه به همین مطالب هست ، یعنی عشق حس ، لذت بردن ، حساب بردن و کیف کردن با این حس کبریایی 

یه دفعه هست که ما میایم و کیف میکنیم از صلابت و عظمت و کبریایی کوه 

تعریفم از عشق اینه ، یعنی جامع ، هم جمال و هم جلال ، هم زیبایی و هم استحکام ، 

منظور آقای پناهیان از نماز عاشقونه نماز فقط با جمال رو میگن ، 

در صورتی که برداشت و بحث ما اصلا چیز دیگه ای هست ، 

.......................
..........................

ایشون میگن به کبریایی خدا توجه کن ، اطاعت اوامر کن ، هم محکم و

ما هم میگیم همین رو روی انگیزه ها و چشیدن و حسش کار کن ، 

.........................................................................................................................
............................................................................................

گرفتی مطلب را ؟ 

میگم نمازت ادب خالی نباشه ، 

ادبی که از حس کبریایی خدا  خالی باشه نباشه 

الله اکبر داره حس کبریایی 

بسم الله الرحمن الرحیم داره ، حس زیبایی و رحمت و مهربونی 

قد قامت داره حس استحکام ، 

نماز ی که تعریف میکنم عاشقانه یعنی این و فقط نماز با جمال و زیبایی و عاطفه رو نمیگم . 

نمازی که تو به جامع این صفت ها عشق داری 

عشق هم به جمال و زیبایی لطافت راحتی و نرمی میتونه باشه 

و هم به استحکام صلابت قدرت و ... 

عشق به خدای  "الله شدیدالعقاب و الله اواحد القهار  

و هم عشق به بسم الله الرحمن الرحیم . 

..............................
....................................

معنی عشق درک یه  حیرت ، شگفتی ، حس یه نیاز  هست ، عشق یعنی من حال میکنم با کبریایی خدا و کیفیت محض نه اسم و دولاراست شدن خالی بدون حس و چشیدن و گرفتن نقد مطلب . 

اینه منظورم . 
البته حرف های صوتی آقای پناهیان هم درسته ولی برداشت هایی که ازش توی اون پست نوشتین  ، یکم انحراف داشت ، سعی کنین خوب بگیرین مطلب رو . 

.
البته برداشت های شما در مورد این که پس باید سختی به خودمون بدیم و ...  نماز تکراری و این که دنبال سختی دادن به خودمون باشیم درست نیست ، 

البته این حرف آپناهیان (یا برداشت ازش ) هم درست نمیدونم که چون اقبال و ادبار  داریم  پس  بیایم مبنا رو بر این بذاریم که  همیشه  نماز رو به زور و اجبار بخونیم ، 

نوعی حرف هاشون همچین برداشتی همه میکنن ، 

در صورتی که : لاتقربو الصلاة و انتم السکری ، نشون میده نماز باید با عشق خونده بشه ، همیشه هر وقت که بشه ، و وقت های ادبار از روی ناچاری طرف  چون وظیفه الهیه به خودش تحمیل میکنه ، 

نه این که شما(طبق برداشیت که کرده بودین )  بیای خاصیت اجباری و زوری بودن یا دنبال سختی دادن به خود رو برای خودت همیشگی کنی که باعث زدگی میشه . 

.............
1) سعی کن همیشه نماز رو با عشق بخونی 
2) وقت های ادبار فقط به نماز واجب در حد وظیفه عمل کن 

این چیزی هست که توصیه آیت الله بهجت و اکثر عرفا و اولیاست . 

و این که بگیم نه شما خودت رو با سختی عادت بده و همیشه نماز عالی رو ولو خشک و خالی با زور بخون اصلا برداشت و حرف درستی نیست .
سلام بچه ها
همچنان پاك هستم
داده ام دل به حسن سر به اباعبدالله
پدرم گفت به دلدادگیت ایول الله
لطف خدا بیشتر از جرم ماست
نکته سربسته چه دانی خموش
گوش من و حلقه گیسوی یار
روی من و خاک در می فروش
رندی حافظ نه گناهیست صعب
با کرم پادشه عیب پوش

[تصویر:  75695203938362816554.jpg]

[تصویر:  05_blue.png]
سلام دوستان303
من بعد یه مدت طولانی غیبت برگشتم

چه خبرا؟
اوضاع ردیفه؟
cheshmak
راستش رو بخواین علت غیبتم این بود که هی پشت سر هم شکستم با خودم گفتم من باید یه ترک طولانی داشته باشم و تا بتونم بعدش بیام کانون
تا الانم مووفق بودم.یعنی راستش رو بخواین امار روزای پاکم از دستم در رفته.
42
به عنوان  کاربریم دقت کردید؟؟؟؟
من دانشگاه قبول شدم.بگو کجا؟؟؟
دانشگاه قم
واقعا از حضرت معصومه ممنونم که برا چهار سال منو پیش خودش نگه داشت.
317
سعی می کنم که منظم بیام کانون.
Khansariha (8)
فعلا یا حق
53
آبرو داشتن لیاقت می خواد  که من سست عنصر ندارم//امید وارم که این دفه نشکنم

1276746pa51mbeg8j461276746pa51mbeg8j
START AGAIN

From 93/2/3
Kool
  [تصویر:  05_blue.png]

سلام
برنامه 22 مهرماه امسال سمت خدا

سوال از حجت الاسلام ماندگاری در مورد حضور قلب در نماز
ب
ه نام خدا

حضور قلب در نماز مراتب زیادی دارد. بچه های جبهه به حضور آیت الله مشکینی رفته بودند و سوال کردند که چطور حضور قلب در نماز را بدست بیاوریم. ایشان با تبسم و چشم گریان فرمود: اگر راهش را پیدا کردید به من هم بگویید. در دین برای حضور در نماز دستوراتی را گفته اند:
1-وضوی خوب گرفتن و بهتر از آن دائم الوضو بودن است. درهنگام وضو اگر نمی توانید دعای هنگام وضو را بخوانید ،می توانید صلوات و سوره ی انزلناه را بخوانید. با دستپاچگی وضو نگیرید. آیت الله طباطبایی می فرمود: بدترین لحظات من وقتی است که بدون وضو هستم.

2
-سر وقت نماز خواندن یکی از اسباب حضور قلب است. بعضی ها می گویند که ما آخر وقت نماز می خوانیم که سر خدا خلوت باشد. ما می گوییم :بترسیم از روزی که خداوند بخواهد حساب و کتاب ما را در قیامت در آخر انجام بدهد که سرش خلوت بشود. هر یکسال قیامت پنجاه هزار سال دنیایی است. در اینجا چند ساعت نماز را عقب می اندازیم ولی در صحرای قیامت باید پنجاه هزار سال منتظر بمانیم.

3-در بهترین مکان نماز بخوانیم. یعنی در مسجد و با جماعت .اگر ما در سر وقت ،در مسجد ،در نماز جماعت و در صف اول نماز بخوانیم این به ما کمک می کند تا حضور قلب داشته باشیم. اگر مسجد مقدورمان نیست درخانه به اندازه ی یک سجاده، جایی برای نماز تعیین کنیم. دراطراف مان عکس و چیزهایی که حواس مان را پرت می کند نباشد

4-هنگام نماز معطر و با لباس زیبا باشیم. نماز ملاقات با خداست. لباس تمیز بپوشید.اگر آقایان یک عبای تمیز و خانم ها یک چادر تمیز در جانماز داشته باشد، این کافی است.

5- نافله های نماز را بخوانید. نافله ی صبح دو رکعت نماز قبل از نماز صبح است. نافله ی مغرب ، چهار رکعت است و بین نماز مغرب و عشا است و نافله ی عشا هم دو رکعت است که بصورت نشسته بعد از نماز عشا خوانده می شود. نافله ی ظهر و عصر هر کدام هشت رکعت است که قبل از نماز ظهر و عصر خوانده می شود. آیت الله بهجت می فرمودند که می توانید نافله را بعد ازنماز ظهر وعصر در مسیر بخوانید با قصد رجاء یعنی به امید اینکه به ما ثواب بدهند.

6-حداقل هفته ای یک شب، نماز شب بخوانیم. خودمان را از این میهمانی محروم نکنیم. نماز خواندن در نیمه ی شب چشم های باطن را باز می کند و نمیگذارد که سرمان کلاه نمی رود. حافظ هم می گوید: هرگنج سعادت که خدا داد به حافظ، از یومن دعای شب و ورد سحر بود. این حقیقت قرآنی است.

7-تعقیبات نماز را بخوانید که حداقل آن تسبیحات حضرت زهرا(س) و سه تا صلوات است. اذان و اقامه دسر قبل از نماز است و دسر بعد از نماز، تعقیبات است. امیرالمومنین فرمود(بهترین دعا): الحمدالله علی کل نعمه و استغفرالله من کل ذنب و اعوذ بالله من کل شر و اسئله الله من کل خیر. خدا می فرماید :کسی وضو بگیرد و نماز نخواند جفا کرده است. کسی وضو بگیرد و نماز بخواند و دعا نکند جفا کرده است. کسی وضو بگیرد و نماز بخواند ودعا کند و من اجابت نکنم ،من جفا کرده ام .اجابت به آن معنا که کاسه ی ما خالی برنمی گردد .ممکن است آن چیزی که من از خدا خواسته ام به صلاح من نبوده ولی دست خالی برنمی گردم.

8- ذکراستغفار قبل از تکبیرةالاحرام هم حضور قلب در نماز را زیاد می کند. قبل از نماز بگویید: صل الله علیک یا اباعبدالله .

9- به معنای نماز توجه کنیم. رعایت کردن این موارد سخت نیست و همه می توانند آنرا انجام بدهند.

نماز ما باید با اعمال دیگر زندگی مان از یک سنخ باشند. مثلا ما سوار قطار می شویم. ما در قطار تکان می خوریم و وقتی پیاده می شویم، تا چند ساعت احساس می کنیم که داریم تکان می خوریم زیرا مرکب قبل از قطار با بعد از قطار یکی نبوده است. ما باید در اعمال دیگر زندگی مان مثل نماز عمل کنیم.
مثلا هنگام خوردن بگوییم :الله اکبر یعنی خوردن بهانه است ،خدا تو را نگه می دارد نه این خوراکی ها. در کارهای دیگر روزمره ،عمل ما باید ایاک نعبد وایاک نستعین باشد یعنی در زندگی سراغ پرستش دیگران، پول و شهرت نروم و از آنها کمک نخواهم .وقتی اعمال زندگی ما با نماز هم سنخ است ،دیگر حواس ما پرت نمی شود. حواس پرتی برای کسی است که در بیرون زندگی اش ،بیرون نماز است و می خواهد در دو رکعت نماز، به داخل نماز بیاید. اگر قبل از نماز بندگی خدا را بکنیم و هنگام نماز هم بندگی خدا بکنیم ،اعمال و نمازمان هم سنخ می شود .اگر در تمام کارها، طهارت و نیت و امام و آداب رعایت بشود، در نماز حواس مان پرت نمی شود.
وقتی ما غذای حرام بخوریم اگر تمام این نکات را هم عمل کنیم باز در نماز حضور قلب پیدا نخواهیم کرد. اگر من قبل از نماز به زیردستانم ظلم کنم در نماز حضور قلب نخواهم داشت. پس این توصیه یک آداب باطنی است.
[تصویر:  %D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%DA%86%D8%B1%D8...7-6-62.gif]
ورزش دشمن خـ . ا

« اگر لذتِ تَرک لذتِ را بدانی/ دگر لذتِ نفس را، لذت نخوانی»
راستی من تو پروفایلش به خودش نگفتم اینجا میگم:
این مجتبی اطلاعاتش خوبه فن بیانش فوق العادست خوب آدمو مجاب میکنه....بی چشم داشتم جواب آدمو میده...من قدر تو میدونم مجتبی53
من که از آقای پناهیان و امثالهم بیشتر 53قبولش53 دارم

ببخشین من تو علوم دینی سر در نمیارم
اما فکر میکنم....حضور قلب در نماز انتسابی هستش...ما طرز خواستنمون ایراد داره که چیزی گیرمون نمیاد(از جملات قصار همساده)Kool

خوب دلیل واسه زدن این پست سلام به ممد رضا بود دانشگاه قبول شدی واقعا؟53258zu2qvp1d9v
احسنت یکی به جمع مهندسین جنگجویان اضافه شد42
از دوستان و آشنایان اگه کسی خبری از سهیل و امیر حسین و حمید داره به منم بگه303
پشتکار امروز میرم حرم ببینم میشه فکر کرد یا نه
علی الحساب پاک53
شايد خوشبختي همين باشد
كه با خودت نگويي :
كاش جايِ ديگري بودم
كارِ ديگري داشتم
يك آدمِ ديگري بودم ... !

53 عاقبتت بخیر همسفر 53
سلام به داداشای عزیزم

همچنان پاکم Khansariha (8)