امتیاز موضوع:
  • 18 رأی - میانگین امتیازات: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

آرشیو گروه "رهروان پاکی" (گروه آقایان) (غیر فعال)

(1392 آذر 26، 23:28)پشتکار نوشته است: سلام

لطفا بخونید.

انگیزه در کلام امام علی علیه السلام.

انگیزه چیه؟مثلا انگیزه من برای ترک رسیدن به آرامشه.پس انگیزه نیاز به هدف داره.برای هدفی که در آینده می خواهید بدست بیارید اکنون دست به عمل می زنید.پس انگیزه داشتن می شه عمل بر اساس دوراندیشی(عمل بالحزم).
کسی که بر اساس دوراندیشی عمل می کنه عاقله.آدم عاقل رای و نظر خودش رو متهم می کنه ،برای همین نظرهای مختلف رو بررسی می کنه.با آدم های عاقل مشورت می کنه و بهترین و محکم ترین نظر و رای رو پیدا می کنه و به اون عمل می کنه.پس انگیزه بر میگرده به عقل.
العاقل من سلم إلى القضاء و عمل بالحزم .(عاقل کسی است که تسلیم قضای الهی گردد،و در عین حال به احتیاط و دوراندیشی عمل کند.)
الحزم اسد الآراء.(دوراندیشی محکم ترین رای هاست.)
الحزم باجالة الرای.(دوراندیشی به جولان دادن رای و اندیشه هاست.)
دوراندیشی،اراده رو افزایش می ده،ثمره ی عقل هم استقامت و پایداریه.کسی که اراده نداره،یعنی انگیزه نداره.
انگیزه و عقل رابطه ی تنگاتنگی داره و در واقع ریشه ی انگیزه به عقل برمیگرده.
شما بر اساس انگیزه دست به عمل می زنی.چون انگیزه خوبه،پس عمل شما میشه عمل صالح.چند چیزه که همیشه همراه هم هستن و هیچ وقت از هم جدا نمیشن،نبود یکی،دلیل بر نبودن بقیه است.عمل،عقل،علم،ایمان،دین و حیا.ریشه ی همه ی این ها عقل هست.یعنی پنج تای دیگه محتاج عقل هستن.از این راه هم بررسی کنیم باز برای انگیزه به عقل برمیگردیم.
کسی که انگیزه داره، نسبت به هدفی که داره علم و آگاهی خوبی داره،طوری که هدف براش جذاب شده و دست به عمل می زنه.هدفش رو خوب فهمیده و درک کرده.
العقل اصل العلم و داعیة الفهم.(عقل ریشه ی علم و دانش است،و انسان را به فهم و اندیشه بخواند.)

پس از این طریق هم بررسی کنیم باز به عقل می رسیم.
اگه می بینید که انگیزتون کم شده،یا هر کاری می کنید انگیزه پیدا نمی کنید.آن را در عقلتون جستجو کنید.نگاه کنید که چه چیزی به عقل شما ضربه زده.چه چیزی عقل را کم کرده و ...
مثلا می فرماید که:عقل و بازی کردن یکجا جمع نمی شود.و باز می فرماید:بازی اراده را سست می کند.
پس این جا هم معلوم می شه که عقل با اراده و انگیزه رابطه تنگاتنگی داره.بازی به عقل ضربه می زنه و وقتی عقل ضربه بخوره،عمل بر اساس دوراندیشی رو زیر پا گذاشتی و اراده رو سست و ضعیف کردی،در نتیجه انگیزه هم ضعیف میشه.اکثر ما ها فهم درستی نسبت به عقل نداریم و ویژگی های عاقل رو نمی دونیم.
و یا مثلا پرخوری که پیروی از هوی نفسه،دشمن عقل هست.عقل رو ضعیف می کنه.برای همین پرخوری،اراده و انگیزه رو ضعیف می کنه.و بر عکسش،یعنی گرسنگی محاسنی داره که می فرماید:گرسنگی کمک کاری خوبی برای در هم شکستن عادت های ناپسند هست.یعنی اراده رو قوی می کنه.عقل رو قوی می کنه.درک و فهم رو بالا میبره و انگیزه رو افزایش میده.
می فرماید:العقل غریزة تزید بالعلم و تجارب.(عقل خصلتی است که به سبب علم و تجربه ها افزون شود.)
تجربه ها رو به یاد داشته باشیم.و اما علم.علم به فکر صحیح و حلم و بردباری نیاز داره.
گفتیم که انگیزه خوب منجر به عمل صالح میشه.عمل صالح احتیاج به حسن نیت داره و حسن نیت نیاز به درون سالم داره.و در جایی دیگر می فرماید: نیت نداره اون کسی که علم نداره.پس درون سالم هست که کسب علم می کنه،نه درون بیمار.انگیزه نیاز به درون سالم داره.چون عقل شفاء هست،پس چیزی که باعث میشه درون سالم بشه عقل هست.در نتیحه،باز هم برای انگیزه به عقل می رسیم.

دوستان اگه جایی متوجه نشدین یا نیاز به توضیح بیشتری بود،مطرح کنید.

سوال؟نظر؟انتقاد؟پیشنهاد؟

سلام ، کی گفته بازی بده ؟ 

تفریح سالم + ورزش از مهمترین مراقبه ها برای رسیدن به خدا و ترک و پاکیه . 

بازی هم اگه از تفریح سالم باشه خوبه . 

منظور از این احادیثی که ذکر کردین شاید "لغو " و مفهوم "لعب " یا "لهو " باشه ، یعنی بازیچه و غفلت بدون هدف ، 

در صورتی که اگه تفرح سالم و بازی جزء برنامه ، برای استراحت و باز آوری باشه ، اصلا اگه توی برنامه ترک فرد نباشه طرف هوای نفسش بیشتر تجلی میکنه و ترک براش سخت میشه . 

. ..........................................................
............................................................

عقل یه سیستمه  که یه سری ورودی داره و یه سری خروجی ، نگهداری این سیستم اگه درست انجام نشه ، بازدهی نداره ، 

عقل بوسیبه شهوت ، آلودگی عمل حرام ، بیهودگی و ...   دچار اشکال میشه ، 

وقتی دچار اشکال شذ ، درست تشخیص نمیده ، و نمیتونه درست عمل کنه ، باصطلاح مست میشه ، مستی شراب ، مستی گناه ، مستی خواب ، مستی های زیادی داریم . حتی اگه ذهن بیش از حد کار کنه و تفریح نکنه  مست میشه ، یه مستی شلوغی ذهنی هم داریم ، مستی درگیری ، مستی غضب ، مستی شهوت وقت خ.ا رو هم که خودتون حس کردین ! 4fvfcja 

اونوقت درستها ، باور ها ، منطق ها و انگیزه ها این جا کم میارن ، آدم دچار نوعی رخوت و سستی میشه . 

.....................................

بر عکسش مستی های پاک هم داریم ، مثل خواب کافی که باعث میشه انرژی برگرده ، استراحت و تفریح به موقع ، ورزش و سرحالی نشای از اون ، دوش آب گرم ،  کم خوراکی (بر عکسش گرسنگی زیاد هم باعث مستی منفی میشه ! )  نماز ، ذکر و قرآن اگه به موقع باشه ، یه درصد هایی ولو نامحسوس باعث تقویت و مستی مثبت میشن ، 

ولی مستی عشق ، مثلا عشق به امام حسین ، خوندن اشعار و یا حالات خوش وقت مناجات این ها مستی های پاک هست . 

..............
.........
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
سلام به پسر های ماه کانون535353
امیدوارم حال همتون خوب باشهKhansariha (8)
شکر خدا پاکم ولی با دلهره با ترس از لغزش
من نمیخواهم دیگه خ ا کنم
امیدوارم اعمال دیشب و امروزم تو مسیر پاکیم اثر نگذاره1276746pa51mbeg8j من تا حالا این همه روز پاک نبودم دعا کنید راحت از دستش ندهم
داداشای گلم دوستتون دارم مواظب خودتون باشیدKhansariha (18)
[تصویر:  u0o_%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%86_%D9%8...D9%842.jpg]
[img=0x0]http://www.ktark.com/05_blue.png[/img]
سلام

مهدی 68 جان چرا دلهره داری؟

مطمئن باش تا خودت نخوای هیچ اتفاقی نمی افته

کسی هم چاقو نمیذاره زیر گلوت که بشکنی

چی باعث این استرس و دلهره شده؟

به نظر خودت چه راهکار هایی میشه برای رفعش انجام داد

تا حالا چه مقدار دست به کار شدی؟

چقدر تونستی خودتو جمع و جور کنی و هوشیار بشی؟

برنامه خاصی برای ترکت داری؟
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

داداش علیرضا از اول ماه رمضان پاکم مواظب نگاهمم بودم
ولی دیشب یه نگاه و امروزم ...
 دلیل دیگه هم شوخی هایی که یکی از دوستام میکنه (خیلی پسره خوبیه) ولی چون روی خودش تاثیر نداره فکر میکنه روی منم بی تاثیره
یه دلیلم داره نمیتونم بگم
امروز لحظه ای خ ا برام شیرین بود حس تنفر قبلی رو نسبت بهش نداشتم
امروز اونجایی که بودم ترک کردم تا محیطش روی من تاثیر نگذارد به دوستم تذکر میدهم ولی همیشه گوش نمیده
برنامه برای ترک نمیدونم ولی به طور کلی ذکر گفتن روزانه خواندن قرآن انجام میدهم
[تصویر:  u0o_%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%86_%D9%8...D9%842.jpg]
[img=0x0]http://www.ktark.com/05_blue.png[/img]
سلام

ممنونم از استاد مجتبی که باز هم چیزهای جدیدی بهم یاد دادن.
برداشت من از بازی همون برداشت شماست.البته من بازی کامپیوتری و گیم رو جز لهو و لعب می دونم که مشکل سازه.چون تجربش رو داشتم.
تفریح سالم هم خوبه.من باز هم چیز جدید از شما یاد گرفتم . ازتون بسیار ممنونم.
راجب گرسنگی زیاد هم درسته،نتیجه منفی داره،تجربش کردم.بهترین کار کم خوردنه.
باز هم ازتون تشکر می کنم.

اسارت نفس،اراده را قوی می کند

فهمیدم هنگامی که فقط نصف نون می خورم ارادم قوی تره تا موقعی که هر چی دلم بخواد می خورم

برای نا امید شدن دلیلی وجود ندارد

[تصویر:  final%201.png][تصویر:  05_blue.png]
سلام 
همچنان پاکم
خداروشکر
داده ام دل به حسن سر به اباعبدالله
پدرم گفت به دلدادگیت ایول الله
(1392 دي 3، 22:57)mehdi68 نوشته است: داداش علیرضا از اول ماه رمضان پاکم مواظب نگاهمم بودم
ولی دیشب یه نگاه و امروزم ...
 دلیل دیگه هم شوخی هایی که یکی از دوستام میکنه (خیلی پسره خوبیه) ولی چون روی خودش تاثیر نداره فکر میکنه روی منم بی تاثیره
یه دلیلم داره نمیتونم بگم
امروز لحظه ای خ ا برام شیرین بود حس تنفر قبلی رو نسبت بهش نداشتم
امروز اونجایی که بودم ترک کردم تا محیطش روی من تاثیر نگذارد به دوستم تذکر میدهم ولی همیشه گوش نمیده
برنامه برای ترک نمیدونم ولی به طور کلی ذکر گفتن روزانه خواندن قرآن انجام میدهم
سلام

خیلی خوبه یعنی راه کنترل نگاه رو خوب بلد بودی  و مهارتشو داری پس الانم میتونی

این جور شوخی ها بین پسرا شایع هست اما خب اینکه چجوری بتونی بهش بفهمونی که اذیتت میکنه اون به خودت و میزان صمیمیت با دوستت بستگی داره

میتونی با رفتارت بفهمونی  یا اگه صمیمی تر هستید با گفتارت

در مورد اینکه خ ا برات شیرین شد امروز باید بهت بگم که هوشیاریتو حفظ کن

ی حدیثی هست که میگه برای ترک گناه باید شیرینی اون رو از دلت بیرون ببری

نظر من اینه که برای بیرون بردن این حس از دلت باید به حس بد و افسردگی که بعد از اون کار بهت دست میده فکر کنی

هر وقت حس لذت بهت دست داد فکرتو منحرف کنی ازش تغییر مکان بدی به خودت و ی وضو و ذکر هم داشته باشی

به خصوص ذکر لا حول و لا قوه الا به الله العلی العظیم

به نظرت خودت برای اینکه بتونی به این حس غلبه کنی چه راهکاری داری؟

هرکی نظری داره و کمکی میتونه انجام بده

برنامه میتونه همین کارای عادی باشه که هر روز انجامش میدی

مثل نماز خوندن قران خوندن ذکر گفتن کنترل نگاه و ذهن و هر چیز دیگه

مهم اینه که هر روز صبح به خودت قول بدی که اینارو انجام میدم و شب قبل از خواب به میزان عملکردت نمره بدی
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

مورچه ای داشت خاک های پایین  کوهی را جابجا میکرد
حضرت سلیمان بهش گفت داری چکار میکنی
مورچه گفت معشوقم بهم گفته اگر این کوه را جابجا کنی به وصال من میرسی و من هم به عشق رسیدن به معشوقم دارم اینکار را انجام میدهم
حضرت سلیمان بهش گفت تو اگه عمر نوح هم داشته باشی نمیتوانی چنین کاری انجام بدهی
مورچه گفت من تلاشم را میکنم...
حضرت سلیمان که از تلاش مورچه خوشش آمده بود آن کوه را برایش جابجا کرد
مورچه رو به اسمان کرد و گفت شکر خدایی را میکنم که در راه وصالش، پیامبری را به خدمت مورچه ای دراورد

دوستان هیچ وقت ناامید نشید
خدا باماست و وعده بخشش داده
هیچ چیز غیرممکن و نشدنی وجود نداره
همیشه باید تلاش کرد و امیدوار بود به وعده خدا
گاهی وقتا از جایی بهت میده که فکرشم نمیکردی
تا حالا چندین بار به وضوح نسیم رحمتش رو حس کردم
 باید امیدوار بود و هیچوقت دست از تلاش برنداشت

[تصویر:  05_blue.png]
سلام به همههههههههههههه317
الان دو روز کامل هستش که پااااااااااکم  از تاریخ 3 دی 317
نمازامو هم سعی کردم بخونم  این دو روز
Smiley-face-cool-2
لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم
سلام دوستان ببخشید نمیتونم کل انجمن رو واسه سوالم زیرو رو کنم تا سوال تکراری نپرسم !!
دوستان زود انزالی با ترک خوب میشه ؟
راه طبیعیش چیه ؟
اصلا علتش خ ارضایی هست ؟
کمک کنید دوستان :(
[تصویر:  jangjooyan.png]
yesterday is a history
tomorrow is a mystery
but today is a gift

چو پاک آفريدت بهش باش و پاک ********** که ننگ است ناپاک رفتن به خاک
(1392 دي 5، 13:53)mil@d نوشته است: سلام دوستان ببخشید نمیتونم کل انجمن رو واسه سوالم زیرو رو کنم تا سوال تکراری نپرسم !!
دوستان زود انزالی با ترک خوب میشه ؟
راه طبیعیش چیه ؟
اصلا علتش خ ارضایی هست ؟
کمک کنید دوستان :(
سلام

اینقدر خودتو اذیت نکن

یه سرچ کوچولو بکنی پیدا می شه
اونم از دیدگاه علمی
موفق باشی
[تصویر:  %D8%AD%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%DA%86%D8%B1%D8...7-6-62.gif]
ورزش دشمن خـ . ا

« اگر لذتِ تَرک لذتِ را بدانی/ دگر لذتِ نفس را، لذت نخوانی»