عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

احساسات خودت را بشناس

[تصویر:  TakingCareofEmotions.png]

قراره با هم احساسات مون رو بهتر بشناسیم.

منابع این تاپیک:
» فصل یک کتاب از حال بد به حال خوب
برای دیدن فهرست مطالب، به اینجا سر بزنید.
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِمَنْ فِي أَيْدِيكُمْ مِنَ الْأَسْرَىٰ إِنْ يَعْلَمِ اللَّهُ فِي قُلُوبِكُمْ خَيْرًا يُؤْتِكُمْ خَيْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ﴿٧٠﴾

ای پیامبر! به اسیرانی که در اختیار شمایند، بگو: اگر خدا خیری در دل های شما بداند، بهتر از چیزی که  از شما گرفته اند به شما می دهد، و گناهانتان را می آمرزد و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. (۷۰)
نقل قول: اگر می‌خواهید از روحیه بد نجات یابید، باید قبل از هر چیز بدانید هر احساس منفی، ناشی از اندیشه منفی به خصوصی است.

ص۱۷/از حال بد به حال خوب

هر احساس، نتیجه یک فکر منفیه.
برای همین، برای تغییر حس و حالمون اول باید بدونیم چه فکری کردیم که این احساس بهمون دست داده. 

احساس / افکاری که این احساس را ایجاد کرده

اندوه و افسردگی / افکار مربوط به از دست دادن، شکست عشقی، مرگ یکی از عزیزان از دست دادن شغل یا نرسیدن به یک هدف مهم

گناه یا خجالت / معتقدید کسی را از خود رنجانده اید و یا در حد معیارهای اخلاقی خود ظاهر نشده‌اید. احساس گناه ناشی از خودمحکوم‌سازی است در حالی که خجالت از آن روست که می ترسید به خاطر کاری که کرده اید وجهه خود را در برابر دیگران از دست بدهید.

خشم، رنجش و دلخوری / احساس می کنید کسی با شما رفتار غیر منصفانه کرده یا می خواهد از شما سوء استفاده کند.

یاس و ناامیدی / زندگی را در حد انتظار خود نمی‌بینید و به اصرار می خواهید که وضع به گونه دیگری باشد. ممکن است مسئله، عملکرد خود شما باشد: «نباید این اشتباه میکردم.» ممکن است ناامیدی شمارا دیگران باعث شده باشند: «باید به موقع این کار را می‌کرد.» در مواقعی نیز حادثه به خصوصی تولید نامیدی می‌کند: «چرا هر وقت من عجله دارم ترافیک این همه شلوغ می‌شود.»

اضطراب، نگرانی، ترس، هراس شدید / خود را در خطر می بینید. گمان می کنید حادثه بدی در شرف وقوع است: «اگر هواپیما سقوط کند چه خواهم کرد؟» «اگر در حضور جمع هنگام سخنرانی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟» یا «ممکن است در روی سینی من مقدمه حمله قلبی باشد؟»

احساس حقارت و ناشایسته بودن / خود را با دیگران مقایسه می کنید و نتیجه میگیرید به خوبی آنها نیستید به اندازه آنها باذوق، جذاب، موفق و باهوش نیستید.

احساس تنهایی / به خود می گویید چون تنها هستید و به قدر کافی مورد توجه قرار نمی گیرید به ناچار باید احساس ناخشنودی بکنید.

احساس ناامیدی و درماندگی / گمان می کنید مشکل شما ادامه دار خواهد بود وضع بهتر نخواهد شد: «افسردگی من تمام نشدنی است» و یا اینکه «نمی تواند تحمل کنم.» یا «هرگز خوبی پیدا نخواهم کرد.» یا «همیشه تنها خواهم ماند.
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِمَنْ فِي أَيْدِيكُمْ مِنَ الْأَسْرَىٰ إِنْ يَعْلَمِ اللَّهُ فِي قُلُوبِكُمْ خَيْرًا يُؤْتِكُمْ خَيْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ﴿٧٠﴾

ای پیامبر! به اسیرانی که در اختیار شمایند، بگو: اگر خدا خیری در دل های شما بداند، بهتر از چیزی که  از شما گرفته اند به شما می دهد، و گناهانتان را می آمرزد و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. (۷۰)

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان