عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

اصول و روش های علمی " تغییر" عادت

اصل 7) احساس لذت ( و عشق) ، باور مثبت و تجسم خلاق را به تصمیم و رفتار جدیدی که میپسندیم مرتبط سازیم و پیوند دهیم .

1) استفاده از سوالات لذت بخش و عاشقانه

2)بررسی اکولوژی "فکر و محیط پیرامون " در شرایط تغییر و موفقیت
3)استفاده از نیروی احساسات و پیوند های عمیق
4)استفاده از نیروی جادووی تشبیهات
5)ساخت باور های مثبت ، لذت بخش و جایگزین که انها را دوست دارید ..
6)تجسم خلاق ، تصویر سازی ذهنی در شرایط تغییر و موفقیت .
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
1) استفاده از سوالات لذِت بخش و عاشقانه :

.لینک به " قدرت سوال در تغییر مرکز توجه " (در پست های آینده )...

[.]با "سوالات مثبت و لذّت بخش " مرکز توجه خود را سمت احساس مثبت ، لذت و دوست داشتن متوجه کنید ، سوالاتی مانند :..[/.]

.]تغییر مرکز توجه به مزیت ها :[/.]
[.][/.]1) تغییر این عادت چه سود و مزیت های (جسمی ، عاطفی و روانی ) برای من دارد؟.
.
تغییر مرکز توجه به چیز هایی که به دست می آورم :
2) اگر از امروز تغییر کنم ، چه چیز هایی در زندگی به دست می آورم ؟
.
تغییر مرکز توجه به لذّت تغییر :
3)چه چیز این تغییر لذت بخش است ؟
.
4)اگر تغییر کنم ، این کار چه لذت هایی برای من به ارمغان می اورد ؟..
.
تغییر مرکز توجه به احساس لذّت ، عشق ، و احساسات مثبت
5) این تغییر چه احساسات لذّت بخش و مثبتی در من به وجود می آورد ؟
.
6) چه احساسات خوبی در من به وجود می اورد که آنها را دوست دارم ؟
.
7) عاشق چه چیز (یا چیز هایی) در این رفتار جدید هستم ؟
.
تغییر مرکز توجه به شرایط اجتماعی و محیط پیرامون در رفتار جدید
6) این تغییر جدید چطور روابط خانوادگی و تاثیراتم را لذّت بخش ، مثبت و عاشقانه می کند .....
.
.
سوال لذّت بخش اصلی ) مدام این سوال را تکرار و تمرکز خود را بیشتر روی این سوال معطوف کنید ، برای مثال :..
.
چرا (به چه دلایلی ، از چه چیز ، چقدر ) عاشق ، این رفتار یا تغییر (جدید ) هستم ؟
.
عاشق چه چیز (یا چیز هایی) در این رفتار جدید هستم ؟
.
خصوصیات :کاربرد صفت ، تغییر مرکز توجه
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
[.]2)برررسی اکولوژی "فکر و محیط پیرامون " ، در شرایط موفقیت و تغییر
.
.
اکولوژی بیرونی (محیط روابط اجتماعی ) :
.
.
همیشه شرایط پیرامون ما و محیط زندگی و افکار و احساسی که دیگران برای ما دارند بسیار مهم است ،.اکثر ما به دیگران بیش از خودمان اهمیت می دهیم .
.
اکولوژی و محیط پیرامون زندگیتان را در شرایط تغییر و موققیت در ایجاد عادت جدید ی که آن را دوست دارید ، تصور کنید ، می توانید از سولات لذت بخش برای تغییر مرکز توجه تان استفاده کنید :
.
.
با این تغییر چقدر در روابط خانوادگی (دوستان ، نزدیکان آشنایان ، یا تاثیراتم در فلان مورد ) مفیدتر هستم است ؟

با این تغییر ، چه احسسات مثبتی برای من و آنها به همراه دارد ؟
اگر تغییر کنم چه لذت ها و احساسات خوبی برای آنها به وجود می آورم ؟
.
.
اکولوژی درونی (مربوط به فکر) :
.
.
وقتی به یاد این تغییر و رفتار جدید می افتید ، اولین افکار ، کلماتت ، احساسات ، تصورات شما که به ذهن خطور می کند چیست ؟
.
.
با تغییر آگاهانه مرکز توجه شما روی آنها ، اهرم مناسبی برای رسیدن به آستانه ی احساس لذّت و عشق است .
.
.
.
همینطور پس از بکار گیری اهرم های دیگر ، این مرحله ی مهم ترین روش برای ارزیابی این که آیا احساس شما به آستانه ی لذّت و عشق رسیده است یا نه ؟ ، می باشد ، (اینک به مرحله ی 6 ام ان ای سی ، ارزیابی )
.
.

[/.]
3) استفاده از نیروی احساسات و پیوند های عمیق :

احساسات بهترین عامل برای پیوند فیزیکی اهرم ها به مغز و واسطه های عصبی انگیزشی هستند ، (لینک به واسطه های عصبی ، اصل 15 )

مجتبی )
همونطور که گفتم ، یکی از تمرین های اصلی برای تقویت و ایجاد اهرم های قوی نوشتن یه متن به صورت خاصی هست که قبلن اشاره کردم ، ما این متن رو یکبار برای اهرم های رنج مینویسیم ، به نحوی که کلیاتش رو اشاره کردم و سپس بعد از اون یک متن یا باور هایی برای اهرم های عشق و لذّت مینویسیم ،

توی این قسمت که قسمت دوم متن هم میشه ، روالش مثل قبل هست ، یعنی در ابتدا با پرسیدن سوالات عاشقانه یا لذّت بخش ، دلایل و نظریه ها و باور هایی رو که توی ذهنتون میاد مینویسین ، در مرحله ی بعدی تاثیرات این عادت رو در شرایط زندگی و دیگران بررسی میکنین و در مرحله سوم ،" احساساتی که اگر تغییر کنید رو مینویسن" یعنی میرین سمت این که متن رو احساسی کنید و در متن رو احساساتتون متمرکز شین ، روش کمکی برای این کار پرسیدن سوالات احساسی هست ، مثلن به شکل زیر که آنتونی رابینز پیشنهاد داده :

این تغییر چه احساسات لذّت بخش و مثبتی در من به وجود می آورد ؟
.
چه احساسات خوبی در من به وجود می اورد که آنها را دوست دارم ؟

.
چه چیزهای این تغییر (رفتار جدید ) به من احساسات عالی و خوب میدهد؟ آن احساسات کدامند ؟
.
این کار چه احساسات مثبت و لذت بخشی در محیط زندگی و همینطور برای من و خانواده ام ایجاد میکند ؟

.......................................................
مجتبی : به عنوان نمونه من مثال هایی میزنم ، گفتیم مثالهامون در مورد ترک خود ارضایی.. یا تغییر رفتار در حفظ پاکی چشم بود ..
.
مثلن برای پاکی چشم و حفظ اون و تقویتش ما گفتیم که اول توی متن اهرم ها از احساساتی استفاده کنین که از دیدن عکس، یا فیلم کثیف احساس تنفر و رنجی پیدا کنید که در درونتون نهادینه بشه و روی مداومت و تقویتش کار کنین ،
.
ولی توی متن دوم قراره شما به عادت جدیدتون ، که مثلن خیالات پاک یا پاکی چشم هست تمرکز کنین به عنوان عادت جدید ،
.
اول سوالاهای مثبت و لذت بخش رو میپرسین و از دلایل و باور های قویتون میگین شرایط محیط و شرایط ملکه شدن این عادت در خودتون رو توی ذهنتون بررسی میکنین ، همزمان میشه از همه این اهرم هایی که دارم براتون توضیح میدم استفاده کنید ، ولیمهم اینه که متنی که مینویسین خیلی احساساتی باشه ، بلکه اصلا اصل مطلب احساسات هست ، این جا باید شما از حالت و عادت جدید احساسات فوق العاده ای رو توی ذهنتون بیارین و سعی کنین اونها رو پیدا کنین و در عمل هم اون ها رو ببنین چون پیوندهای عمیقی از نظر عصبی و فیزیکی رو ذهن میاره :

مثلن من اگر من تغییر کنم ، یا من با پاکی چشم (رفتار جایگزین ) ..،
احساس ثبات و پیشرفت در زندگی ، احساس نزدیک و پاکی هرچه بیشتر به خدا ، احساس ایمان چشیدنی و فوقالعاده ، احساس نورانیت ، دیدن انوار محبت ، احساس غرق شدن در نور و پاکی ، احساس سبک شدن ، بالارفتن ، عشق ، لبریز شدن و احساس نظم ، احساس نشاط ، حال عبادت ، و حال آرامش پیدا خواهم کرد .

بعد این احساس هارو سعی کنین همون وقت پیدا کنین ! و توی تصویر ذهنیتون ببینین که مثلن دارای همچین احساساتی هستین .

.
 سپاس شده توسط
4)استفاده از نیروی جادووی تشبیهات

نیروی جادویی تشبیهات نیرو بخش (لینک در ارسال های بعدی )

تشبیه چیست ؟ هنگامی که در توضیح مفهوم یا حالتی ، آن را به امری مانند می کنیم ، از تشبیه استفاده میکنیم .

تشبیهات می توانند سریع تر و کامل تر به احساسات ما شدت بخشند ، تشبیهات می توانند بلافاصله روحیه ی ما را دگرگون کنند ، می توانند مفهوم امری را تغییر دهند ، می توانند انچه را که به رنج و لذت مربوط ساخته اید مانند یک اهرم عوض کنند ، تشبیهات باید اگاهانه انتخاب شوند .

می توانیم احساسات لذّت بخش و عاشقانه از امور دیگر را به واسطه ی تشبیه به احساساتمان در شرایط تغییر و موفقیت نسبت بدهیم :

مثال ) :

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : نماز معراج مومن است .

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : کسی که نگاه به نامحرم را ترک کند ، شیرینی ایمان را در دل میچشد .

مجتبی ) : میشه احساس لذّت و عشق از یک امر دیگه ای رو به احساسات عالی و عاشقانه بعد از ترک عادت و تغییر و موفقیت ، با تشبیه و مانند کردن ، پیوند بزنیم.

تشبیهات مثبت ، با وسعت بخشیدن و اغنای زندگی ، ما را قدرتمند می سازند .(آنتونی رابینز )

پس دنبال این باشین که قشنگ ترین تشبیهات که احساسات شما رو سریع تحت تاثیر میذاره گلچین کنین ، تشبیهات هر کسی شخصی و بسته به سلیقه ی خودش است ، و طبق باور ها و نظریات خودش هست ، چند تا انتخاب کنید و روی اونها بیشتر مانور و تمرکز بدین در راستای تصمیم یا هدفی که دارین ...

با ترک و پاکی ، خودم را در حال پرواز میبینیم !
با پاکی چشم ، یکدست تر و یکپارچه تر می شوم .
احساس ایمان چقدر چشیدنی و فوق العاده است ،
می خواهم قلب و چشم من قلب و چشم امام زمان باشد !
با پاکی و تقوا ، رابطه ی قلبی من با امام زمان بیشتر میشو د.
قلبم پاک تر ، صاف تر ، زلالتر و لبریز تر از عشق می شود ...
با ترک ، عزله ی تصمیم گیری و ترکم ام قوی تر می شود ..
با این کار احساس میکنم اراده ام آهنین تر می شود .

البته شما ادبیاتتون از من خیلی قوی تره [تصویر:  i.gif]
 سپاس شده توسط
[highlight=#ffffff]5)ساخت باور های مثبت ، لذت بخش و جایگزین که انها را دوست دارید ..

دکتر مالتس : "اگر شما باور هایی را قبول کردید ، چه از خودتان ، معلمتان ، پدر و مادرتان ،دوستانتان ، تبلیغات و رسانه های گروهی ، یا از هر منبع دیگری ، و کاملا معتقد شدید که "باوری درست است " این باور قدرت کلمات یک شخص هیپنوتیزم کننده بر شخص هیپنوتیزم شونده را دارد . "

برای بدست آوردن یک باور به نظریه ها نیاز داریم ، شواهد و اطلاعاتی که پایه های یک باور را ، مثل پایه های یک میز ، تقویت میکنند .

مثلن ) چون قبلن از خود ارضایی.. و ترک دیدن عکس مثال زدم اینجا هم از همون نمونه ها میارم :

یا مثال ، 4 باور اصلی که میشه کسی برای حفظ پاکی چشم روش زوم کنه به عتوان مثال : [/highlight]

[highlight=#ffffff].
1)پاکی چشم نورانیت قلب و نماز را حفظ میکند .
2) باعث حفظ و پاکی بیشتر در ترک خود ارضایی می شود .
3)باعث کنترل خیال و حفظ تمرکز می شود
4)باعث پاکی عقل ، پاکی قلب و چشم دل را قوی تر میکند .
5) قدرت مدیریتم را بر خیال و فکر بسیار بالاتر میبرد .

خوصوصیات باور خوب ) (ارسال 14 )

[/highlight]
 سپاس شده توسط
6)تجسم خلاق ، تصویر سازی ذهنی در شرایط تغییر و موفقیت .

(لینک به ارسال ... )
.....................................................

سپاس شده توسط
ادامه 5: 5)ساخت باور های مثبت ، لذت بخش و جایگزین که انها را دوست دارید ..

آنتونی رابینز : "باور ها " امکان و قدرت سازندگی و تخریب دارند ، " باور" هایمان را در جهت تغییر عادت قرار دهیم .

میز باور :
هر باور قوی را می توان به یک میز تشبیه کرد که پایه های آن های باور ها و نظریات دیگری هستند ، در واقع این پایه ها شواهد و اطلاعات ی هستند که برای یک تغییر عادت انها را جمع آوری کرده ایم ،

ما ممکن است نظریات و اطلاعات مختلفی داشته باشیم ، ولی به آنها معتقد نباشیم ،
به عنوان مثال فرض کنید که نظرتان این است که شما فرد جذابی هستید .

بگویید : " من جذاب هستم "

این که این جمله برای شما یک طرفا نظریه یا یک باور عمیق است به اطمینانی که نسبت به آن دارید بر میگردد ، اگر فکر میکنید زیاد جذاب نیستم ، منظورتان این است که زیاد مطمئن نیستید که جذاب هستید !!

آنتونی رابینز: اگر نظریه ای را به میزی تشبیه کنید که پایه ای ندارد ، می فهمید که چرا نظریه مانند باور به شما حس اطمینان نمی دهد ،

اگر واقعا باور دارید جذابید ؟ این موضوع را از کجا میداندید ؟ به چه دلایلی استناد میکنید ؟
چه تجارب و دلایلی شما را به این اعتقاد رسانده اند ؟

پایه ها میز ها را سر پا نگه میدارند و نظریه ها را به باور ها تبدیل میکنند :

برای باور های خود نظریه بسازیم ، نظریه ها "پایه های میز باور" هستند.

[

برای شکل گرفتن و بلند کردن و تقویت میز(باور ) ، پایه های بلند تر و بیشتر نیاز داریم ، که این با تقویت نظریه ها بدست می آید .

[تصویر:  20.jpg]

نتیجه : پس برای تغییر عادت و تقویت اراده نیاز به قدرت تصمیم گیری داریم ،
تقویت قدرت تصمیم گیری و تداوم و عملی کردن تصمیم با تقویت و تداوم باور ها شکل میگیرد
و باور ها را نظریه ها می سازند و با نظریه ها تقویت می شوند .
و نظریه ها به راحتی قابل عوض شدن و تقویت هستند .

.................................................................................................................

سپاس شده توسط
4fvfcja سلام بچه ها ،

قصد دارم نکات این تاپیک رو کامل کنم ،

قبلا توی برنامه ام برای تکمیل تاپیک ، یاد گرفتن روش ها و راه های تقویت باور ، و شناخت باور های غلط و در همشکستن اونها و تقویت باور های نیرو بخش هست ، بعدش در مورد مغز و واسطه های عصبی ، این فصل هایی هست که باقی مونده ، میتونین توی پست اول فهرستشون رو ببینین ،

ولی بعد اینها قصد داشتم ، یه تاپیک تمرین ایجاد کنم ، اما حالا در نظر دارم ، الان تاپیک تمرین رو ایجاد کنم ، بعدش بقیه مباحث رو کم کم پیش بریم .

................................................................

برای یادگرفتن این تکنیک ها نیاز به تمرین هست ، اما چه نوع تمرینی ؟ خلاصه اش رو توی تاپیک تمرین میگم .
 سپاس شده توسط
سلام به همه دوستان عزیز 53
اول از همه بگم که من نمی دونم اجازه دارم اینجا این مطلبو بذارم یا نه (اگه اشتباهی شده عذر میخواهم پیشاپیش)ولی بنظر مرتبط ترین بخش اینجا بود و البته مهم ترین بخش هم هست به نظرم.

من یکسال پیش شروع کردم برای ترک و البته تجربه های خوبی و موفقیت هایی نیز حاصل کردم،2 تا فایل آپلود کردم که یکیش ترجمه کار خودمه و اون یکی یک تکنیک به نام ائی اف تی هستش که بسیار مفیده و بخونینش کامل متوجه می شوید و در مورد ترک می تونه خیلی کمکتون کنه.
اگر به کارتون اومد و کمکتون کرد لطفا به بقیه هم معرفی کنید فایلهارو.
التماس دعا
پروردگارم،ای خدای یگانه من،ای الرحمن الراحمین،ببخش،به بخشایشت امید دارم53

ترجمه "یازده کلید برای ترک عادت" :
http://uplod.ir/0metjf3yo6m5/___________...__.pdf.htm
http://faupload.com/upload/91/Khordad/11-key.pdf
راهنما ای اف تی:
http://uplod.ir/aicxy2sdyoz9/EFT_Quick_Guide.pdf.htm
http://faupload.com/upload/91/Khordad/EF...-Guide.pdf

عزیزم بدون که خدا منتظرته...5353گ

ترجمه "یازده کلید برای ترک عادت" :
http://uplod.ir/0metjf3yo6m5/___________...__.pdf.htm
http://faupload.com/upload/91/Khordad/11-key.pdf
راهنما ای اف تی:
http://uplod.ir/aicxy2sdyoz9/EFT_Quick_Guide.pdf.htm
http://faupload.com/upload/91/Khordad/EF...-Guide.pdf

سپاس شده توسط
=====چرا انسانهای فکر می کنند که هنوز فرصتی باقیست؟=====

یکی از چیزایی که همیشه به من تلنگر میزنه همین مساله س.
هر روزی که از عمر ما بره دیگه تا ابد هرگز هرگز برنمیگرده. هرگز.

نتیجه این مساله این نیست که باید بشینیم و غصه بخوریم. بلکه باید تلاش کنیم تا پاکتر بشیم. اگه یه روز پاک به روزای گذشته زندگیمون اضافه بشه تا ابد میتونیم به این روز افتخار کنیم و اگه توی این روز مرتکب اشتباهی بشیم دیگه تا ابد این روز دوباره برنمیگرده که بخوایم اشتباهمونو تغییر بدیم.

نمیدونم تونستم حس قلبیمو منتقل کنم یا نه. درک کردنش یه خورده تمرکز و فکر میخواد.
با خدا، تا خدا

ترک من
 سپاس شده توسط
عادت ها سلسله رفتارهایی را شامل می شوند که به ما کمک کنند تا کمتر بیندیشیم و فعالیت های روزانه مان را سریعا انجام دهیم...

ناخن جویدن، مکیدن انگشت،جنجال به پا کردن و پرخاشگری،پرخوری،سیگار کشیدن و ... از جمله عادات و اختلالات رفتاری هستند که غالبا فرد برای کاهش استرس و عدم امنیت خویش بدانها متوسل می شود. لذت حاصله از انجام آن رفتارها ، باعث می شود که فرد از آن رفتار ،به عنوان یک ابزار ایمنی بخش، در مواقع استرس و آشفتگی های فکری و دورنی استفاده نماید و بدین سان است که این روش ها به تدریج به موارد دیگر زندگی تعمیم یافته و تبدیل به عادت می شوند.اگر فرد در این مرحله،به عادت خود نا آگاه باشد ، خود و یا با کمک درمانگر درصدد کاهش یا از بین بردن آن نباشد تبدیل به اختلال شده و آن عادت به گونه ای با زندگی فرد عجین می شود که با تمامی عملکردهای او در زندگی شخصی،خانوادگی،شغلی و... تداخل کرده و ایجاد اختلال می کند و تبدیل به وسواس می شود.

همیشه عادت ها به این شکل هایی که می شناسیم، نیستند. عاداتی به ظاهر ساده وجود دارند که به قدری در برخی از ابعاد زندگی ما رسوخ کرده اند که ما دیگر آنها را به عنوان عادت نمی شناسیم و از همه مهتر آن که از وجودشان نا آگاه و بی اطلاعیم.

به مثال های ذیل توجه کنید:

مادری که هر روز تا ساعت مشخصی باید بخوابد و گرنه سردرد می شود، مردی که به جای حرف زدن و حل مشکلات خانوادگی قهر می کند، پسری که برای تماشای تلویزیون باید در جای مخصوصی بنشیند و گرنه جنجال می شود، دختری که در بحث های خانوادگی فقط گریه می کند و ...

روان شناسان می گویند: عادت ها سلسله رفتارهایی را شامل می شوند که به ما کمک کنند تا کمتر بیندیشیم و فعالیت های روزانه مان را سریعا انجام دهیم و فرصت های زمانی بیشتری را در اختیار داشته باشیم . اما از دگر سو آنان معتقدند که عادت ،فعالیت تکرار شوند ه ای است که وابسته به هیچ منطقی نیست.

افرادی که گرفتار عادت شده اند افراد فاقد خلاقیت و پیش بینی شده ای هستند که با نظم خاصی زندگی می کنند، غذا می خورند، تفریح می کنند، کار می کنند، و... حتی گاها این عادات سیر منفی را طی نموده و تا سطحی عمیق تر از شخصیت انسان ریشه دوانیده و موجب بسیاری از مسائل اخلاقی همچون دروغگویی، غیبت،سخن چینی، بدون تحقیق قضاوت کردن،و... می شود.

عادت ها می توانند تجارب ناخوشایند اما گریز ماپذیری برای برخی از ما باشند. بعضی وقت ها سعی می کنیم این عادات را کنار بگذاریم اما در اندک زمانی پس از مقابله،دوباره به همان نقطه اول بر می گردیم؛مانند فردی که می خواهد سیگار کشیدن را ترک کند اما بیشتر از 2-3 روز نمی تواند در برابر میل سیگار کشیدن مقاومت کند و دوباره شروع به کشیدن می کند.

ساکنان ساحل ،پس از مدتی صدای امواج را نمی شنوند، چه تلخ است قصه عادت

مبارزه و مقابله با این عادات و رفتارهای منفی، کارسهلی نیست اما غیر ممکن هم نمی باشد. اگر ما باور داشته باشیم "آن روز که تغییر نکنیم مُرده ایم"، خواهیم توانست بر مقاومت های شدید عادت ها بر تصمیم هایمان فائق آئیم و کنارشان بگذاریم. موج مقاومت عادت های نهادینه و تثبیت شده، بسیار است اما اگر فرد تصمیم به ترک و غلبه بر عادت گرفته باشد خواهد توانست روز به روز بر این موج منفی چیره شده و با گذر زمان رفتار منفی اش را کنار بگذارد. اما باید بگوئیم:افراد نمی خواهند و مایل نیستند دست از عادات خود بر دارند، چون که راحتند حاضر نیستند خود را به زحمت انداخته و در مورد کارها و اعمال خود اندیشه و تامل کنند . به مرور زمان،همین عادات با زندگی شان عجین می شود و شخصیتشان همان عادات می شوند.آنها نمی دانند که افکارشان ،گفتارشان را می سازد و گفتارشان،رفتارشان را می آفریند، و رفتارشان ،شخصیتشان را می سازد و شخصیتشان، سرنوشتشان را رقم می زند. پس اگر نگران سرنوشت خود هستید ، مراقب افکارتان باشید.

برای رهایی شما ازعادت پیشنهاد می کنیم:

به شناخت برسید

اولین و مهمترین کار برای تغییر یک رفتار و یا یک عادت ،خودآگاهی است. به این مثال توجه کنید:اگر شما در مورد چکه کردن شیر آب اطلاعی نداشته باشید، بی تردید تمایلی هم برای محکم بستن آن نخواهید داشت و متعاقب همین عدم آگاهی و حتی شاید بی توجهی شما به خراب بودن شیر آب و درست نکردن آن ، ممکن است یک چکه کردن کوچک تبدیل به یک جریان بیشتر و قوی تر شود. عادت رفتاری ما نیز چنین حالتی دارند ،اگر ما از عادت های آموخته شده خود،بی اطلاع باشیم انگیزه ای هم برای ترک این عادت ها نخواهیم داشت. عادت های رفتاری نیزهمچون نشتی شیر آب هستند و اگر نادیده گرفته شوند مطمئنا به جریانی قوی تبدیل خواهند شد.

بدین سان است که ، روان شناسان معتقدند: آگاهی عامل بسیار مهمی در فرآیند ترک عادت است و یک رفتار را نمی توان تغییر داد مگر آن که درباره ی آن به آگاهی و شناخت برسیم. بهتر است بدانید که عادت ها به تدریج و تقریبا نا آگاهانه شکل می گیرند،ترک آنها هم باید آرام و به تدریج اما آگاهانه انجام پذیرد. یک شبه انتظار تغییر و تحول از خود نداشته باشید. پس از خود آگاهی از عادت ، بهتر است محرک اصلی بر انگیزاننده یک عادت را جستجو کنید و در یابید چه چیز،چه کس و یا چه موقعیتی منجر به بروز این رفتار خاص در شما می شود (روان شناسان این عمل را تحت عنوان شناسایی محرک می شناسند)، سپس به زنجیره ی رفتار و عواملی که منجر به بروز یک عادت در شما می شود توجه کنید(شکل دهی رفتار) ؛ با این علم، در مرحله ی بعدی شما خواهید توانست از ارائه پاسخ و تکرار عادت پیشگیری کنید.

(پیشگیری از پاسخ) بعد از بیندیشید که چه رفتار سازنده و مقبول تری را می توانید جایگزین آن عادت کنید(پاسخ جایگزین). به شما توصیه می کنیم به هر گونه شناخت و تغییری، از عادتتان دست می یابید آن را یادداشت کنید و هر از چندگاهی به سیر درمان و چگونگی تغییرات خود نظارت داشته باشید.

نکته: یادآور می شویم که شناسایی محرک، شکل دهی رفتار، پیشگیری از پاسخ، پاسخ جایگزین و نظارت از دیگر تکنیک های تغییر رفتار و ترک عادت می باشند که بر شرح مفصل آن در این مقاله مجال نیست ، و استفاده صحیح از این تکنیک های رفتاری نیازمند وجود یک رفتار درمانگر است. غرض از بیان ، افزایش آگاهی شما از اهمیت خود آگاهی است.

تصمیم قاطعانه ای برای ترک عادت بگیرید

تا خود فرد نخواهد هیچ وقت تغییر و تحول رخ نخواهد داد. اگر از عادت رفتاریتان خسته شده اید و تاب تحمل آن را ندارید، آستین همتتان را بالا ببرید و تصمیمی راسخ، بر ترک همیشگی آن بگیرید. بی تردید اهمیت این مولفه کمتر از خود آگاهی نیست. باید بدانید تا شما نخواهید نمی شود که نمی شود.

برای خود آگاهی از تکنیک" توقف " مدد بگیرید

وقتی رانندگی می کنید ، در برابر تابلوها و چراغ های ایست ، توقف می کنید ، توجه به این علامت ها باعث خواهد شد که شما به آسانی و سلامت به مقصد برسید. حال از شما می خواهیم این رفتار را در طول روز چند بار ،آن هم به مدت چند دقیقه ،انجام دهید. چند دقیقه بایستید و ببینید چه می کنید؟به آن چه فکر می کنید و یا انجام می دهید بنگرید و خود را محاسبه کنید. هر چند این کار عجیب به نظر می رسد که ما فقط در یک توقف کوتاه ،می توانیم به آن چه انجام می دهیم، بیندیشیم و به سوال های خود پاسخ دهیم.

در درون هر یک از ما مرکزی وجود دارد که می داند چه چیز برایمان خوب است و چه چیز بد. گماشتن یک نگهبان خودی برای مراقبت از اعمال و رفتارهایمان ،باعث خواهد شد نیک و بد کارها نمایان شود و پایان کارها نیکو شود

ولی بهتر است بدانید که اغلب در همین فرصت های کوتاه است که می توان راه بهبود فکر یا اندیشه ای را که در آن لحظه درگیرش هستیم، بیابیم. همین اندک توقف و تامل به ما کمک خواهد کرد تا به سر انجام کارها بیندیشیم و این چیزی نیست جز مراقبت و نظارت بر اعمال خود.

در درون هر یک از ما مرکزی وجود دارد که می داند چه چیز برایمان خوب است و چه چیز بد. گماشتن یک نگهبان خودی برای مراقبت از اعمال و رفتارهایمان ،باعث خواهد شد نیک و بد کارها نمایان شود و پایان کارها نیکو شود ؛همچنین ما را آماده می سازد تا به اصلاح نقایص پرداخته و فکر و اندیشه مان را به کار گرفته و نتیجه بهتری را بدست آوریم.

منبع: تبیان
به نام یگانه خدای هستی
ارادتمند شما

diamond111

[تصویر:  8.gif]

سپاس شده توسط

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان