مهمان عزیز : .:.::. اعلام وضعیت هفته دوم مسابقه گروهی .::.:.

مهمان عزیز : .:: بشتابید، هفته‌ی ختم صلوات، به نیت آقای منهدم و همه ی اعضای کانون ::.

مهمان عزیز : ..: برنامه‌ی صلوات گروهی؛ لطفاً یک روز رو برای خودتون انتخاب کنید :..

مهمان عزیز : ..:مسابقه کنترل نگاه و ذهن:..

مهمان عزیز : ..: 5 سالگی مسابقه‌ی گروهی :..


امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

اعتماد به نفس

#16
سلام303

تو این تاپیک سوال هم میشه پرسید؟؟؟؟1276746pa51mbeg8j

دل م می خواد فقط یه ذره،یه اپسیلون اعتماد به نفس داشته باشم1276746pa51mbeg8j خیلی مطلب خوندم راجع بهش ولی نمی دونم چجوری عملیشون کنم1276746pa51mbeg8j

تو چند ماه اخیر اعتماد به نفس نداشته م هم نابود شده.....زیر زیر صفر1276746pa51mbeg8j


(ببخشید،اگر اسپم بود اطلاع بدید حذف کنم پست رو)

[تصویر: nasimhayat.png]
#17
کلن هر چی باشه ، پیش خودتون بزرگش نکنین ، دو برابرش نکنین ، شما با خدا هستین ، سعی کنین خودتون رو بیشتر باور بکنین ،

اون خدایی که درونتون هست رو بهتر ببینین ،
ببینین چه خوبیهایی بتون داده ؟
چه زیباییه ایی از خدا درون شما الان متجلی هست ؟
برین پایه آینه و لبخندی بزنین ، به آون خدایی که تجلیاتش شما هستین ، به این انوار زیبای الهی ،
به صورت به پوست ، چهره ، به سلامتیتون سلام بکنین ،
به زنده بودنتون سلام بکنین ، به عافیتتون ،
به حفظ و نگهداری که خدا توی وجودتون هست ، سلام بکنین ، و خوب ببینین و بچشینش ،
اینها همون سلام به خدا میشه ها ، سعی کنین خدا رو توی اینها پیدا کنین ،
هر چقدر بیشتر رفتین سراغ این آینه و بیشتر دیدین ،

بیشتر خودتون رو باور میکنین ، و دیگه نمی بازین و کم نمیارین ، همینطور مشکل رو راحت میبینین ، و نه در حدی که براتون بزرگ بشن ، بلکه مشکلات رو کوچیکتر از خودتون و این باور های زیبا و قشنگ میبینین ،طوری که توی نشاط و حس عالی شما حل میشن ، و یه احساس راحتی و پذیرش میرین که حلش بکنین ،


ببینین اگه شما خالص نیستین ، خدا که براتون خالص هست ؟ مخصوصا توی وجودتون ، خدا خالصانه خودش رو باور داره ، خالصانه بتون بینایی از خودش داده شنوایی از خودش داده ، سلامتی از خودش داده ، نگرانی از خودش داده ، صفا از خودش داده ، زندگی از خودش داده ، قشنگ بینی از خودش داده ،


درونتون رو اگه پاک و با صفا دنبال خدا توش بگردین ببینین اون میخواد چی بگه و چی داره نشون میده ، این میشه همون قرآن ،
شما لازم نیست پاک یا خالص باشین ، اصلا لازم نیست منی در کار باشه ، بلکه وقتی خلوص و پاکی و عشق و باوز خدا رو تو خودتون دیدین ، این همون خلوصه میشه که دنبالش میگشتین ،
خالص تر از هر منیت و وجودی ، مخصوص شما و مال خدا .(این میشه یه اعتقاد و اعتماد خالصانه به نفسی که مال خدا و متجلی خدا هست . clapping)
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
#18
سه نوع اصلی و اساسی اعتماد به نفس هست که ما باید در خود بوجود آوریم: اعتماد به نفس رفتاری، احساسی – عاطفی و در نهایت روحی- معنوی.

اعتماد به نفس واقعی آن است که در هر سه، زمینه های رفتاری، احساسی و معنوی، احساس اعتماد به نفس داشته باشید. بطوری که علاوه بر احساس اقتدار شخصی از تعادل و تناسب خوبی نیز در زندگی بهره مند باشید.

الف: اعتماد به نفس رفتاری: به معنای  قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست.
 
ب: اعتماد به نفس احساسی و عاطفی: معنای توانایی در تسلط و به کنترل در آوردن دنیای احساسی و عاطفی شماست، این که بدانید چه احساساتی دارید، معنای آنها را بفهمید و بتوانید انتخاب های احساسی درستی بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه های عاطفی محافظت کنید و بدانید که چگونه روابط صمیمی و سالم و ماندگار خلق نمایید.

ج: اعتماد به نفس روحی و معنوی: همانا اعتقاد و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. این ایمان روحی هدف زندگی و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و به شما می فهماند به خاطر هدفی این جا هستید و زندگی ۷۰ و ۸۰ ساله تان بر روی کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می کند. بدون این نوع از اعتماد به نفس، کسب و به دست آوردن دو نوع دیگر مشکل خواهد بود.
[تصویر: kitty-cat-smiley-027.gif]~~...ko0ochak basho0o ASHEgh ke ESHGH midanad ayin b0zo0org kardanat [email=r@A]r@A[/email]**!!!...~~
   
[تصویر: kitty-cat-smiley-027.gif] 
[تصویر: ko4o_96670753446949498754.png]


#19
۹ تکنیک برای ایجاد و افزایش اعتماد به نفس


اعتماد به نفس بالا می‌تواند شما را در هر زمینه ای از زندگی شگفت انگیز نشان دهد. از ظاهرتان گرفته تا حتی نحوهٔ خوابیدن شما. این نظریه اثبات شده است که افرادی با اعتماد به نفس بالا، موفق‌تر، شاد‌تر و از زندگی لذت بیشتری می‌برند.

در ادامه ۹ تکنیک برای افزایش اعتماد به نفس را برای شما شرح می‌دهیم:


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-1-300x225.jpg]


۱- از مقایسهٔ خود را دیگران دست بکشید.


یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش اعتماد به نفس این است که از مقایسهٔ خود با دیگران دست بردارید. مشکل اینجاست که شما فقط قسمت کوچکی از شخصیت آن فرد را که در حال مقایسه‌اش با خودتان هستید می‌بینید. هر شخص به صورت متفاوتی فکر می‌کند، درک می‌کند، احساس می‌کند و یاد می‌گیرد. شما تنها فرد در این جهان هستید که قابلیتی خاص دارید. منظور من توانایی‌های خارق‌العاده نیستند بلکه روش و راهی است که شما برای حل یک مسئله از آن استفاده می‌کنید. یادتان باشد هیچ دو اثر انگشتی یکسان نیستند. وقتی شما خود را با فرد دیگری مقایسه می‌کنید، در ذهنتان او را در تمام مسائل بهتر از خود می‌بینید. این کار به هیچ وجه روش خوبی برای ارزیابی خودتان نیست. به جای این کار بهتر است نگران این باشید که چقدر خودتان را دوست دارید. شما احتمالاً شگفت زده خواهید شد وقتی ببینید افرادی که خود را دوست دارند چقدر شاد تر از افرادی هستند که خود را دوست ندارند.


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-2-300x225.jpg]


۲-همیشه ارتباط چشمی برقرار کنید.


اکثر مردم خیلی زیاد نگران این هستند که دیگران چگونه در مورد ان‌ها فکر می‌کنند. با ایجاد ارتباط چشمی می‌توانید خود را یک فرد شایسته، نترس، با اعتماد به نفس نشان می‌دهید. یک ترفند کوچک وجود دارد و آن این است که اگر شما از این ترس دارید که مستقیم به چشم طرف نگاه کنید، به جای چشمان طرف، به فاصلهٔ میان دو ابروی آن فرد نگاه کنید. در این حالت نه شما مستقیم به فرد نگاه کرده‌اید و نه آن فرد متوجه این موضوع می‌شود.


برای این کار شما باید مدتی تلاش کنید تا این کار عادت شما شود.


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-3-300x225.jpg]


۳-تغذیهٔ سالم و ورزش.


ظاهر شما علت اصلی اعتماد به نفس پایین در شماست. بهبود ظاهر شما می‌تواند به طرز شگفت انگیزی اعتماد به نفستان را افزایش دهد. به نظر من بهترین راهی که هم می‌توانید حس خوبی داشته باشید و هم اندامی مناسب، ورزش کردن است.


هر ورزشی که انجام دهید خوب است چون باعث ترشح اندورفین می‌شود این مادهٔ شیمیایی موجب احساس نشاط و بالا رفتن روحیه در شما می‌شود. ورزش کردن به خودی خود باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود و ادامهٔ آن باعث تناسب اندام. شما بیشتر لبخند می‌زنید و احساس خوبی خواهید داشت. لبخند بیشتر شما موجب افزایش اعتماد به نفستان می‌شود. به نظر شما آیا رابطه ای میان این دو وجود دارد؟


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-4-300x225.jpg]


۴-شیک لباس بپوشید.


آیا شنیده ایدکه می‌گویند «وقتی خوش‌تیپ باشید، احساس خوبی خواهید داشت» این واقعاً حقیقت دارد. وقتی شما شیک لباس بپوشید تأثیر مثبت بر خود و دیگران می گذارید این گونه لباس پوشیدن احساس راحتی خاصی به شما می‌دهد.


شیک لباس پوشیدن یکی از ساده‌ترین راه‌هاست که باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود.


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-5-300x225.jpg]


۵-از دیگران تعریف کنید.


مثبت اندیش باشید. این به شما اجازه می‌دهد تا نقاط قوت دیگران را ببینید و از آن‌ها تعریف کنید. خوب این چه ربطی به اعتماد به نفس داشت!؟ وقتی شما از دیگران تعریف می‌کنید به طور حتم آن‌ها هم همین گونه با شما رفتار می‌کنند و از نقاط قوت شما می‌گویند. به قول یک مثل قدیمی می‌گوید «اگر خواستید چیزی بدست بیاورید اول باید ان را به دیگران ببخشید» وقتی دیگران نقاط قوت شما را می‌گویند مانند یک ذره بین عمل می‌کنند که رفتار های مثبت شما را بهتر نشان می‌دهند و این موجب پیشرفت و افزایش اعتماد به نفستان می‌شود.


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-6-300x225.jpg]


۶-به افراد محتاج کمک کنید.


در ظاهر کمک به بیچارگان و درماندگان ممکن است این گونه به نظر برسد که این کار موجب ناراحتی می‌شود. اما شاید ندانید که کمک کردن به نیازمندان یکی از بهترین احساسات را در شما ایجاد می‌کند. افرادی که به صورت داوطلبانه این کار را انجام می‌دهند معمولاً افراد با اعتماد به نفس، با اراده ای هستند.


به قول آنتونی رابینز : راز زندگی در بخشش است.


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-7-300x225.jpg]


۷- با ترس‌هایتان رو به رو شوید و از ان‌ها فرار نکنید.


این دلیل عدم اعتماد به نفس در بیشتر مردم دنیاست. ترس‌های ما رابطهٔ مستقیم با احساسی دارد که ما از خود داریم. وقتی ما از چیزی می‌ترسیم، حس می‌کنیم که در آن زمینه ناتوان هستیم و این موجب کاهش اعتماد به نفس می‌شود. برای رفع این مورد شما باید با ترس‌هایتان رو به رو شوید. از ترس‌هایتان وحشت نکنید. بهترین راه این است که بفهمید چرا این ترس‌ها در شما به وجود آمده اند.


یاد بگیرید هیچ گاه از شکست نترسید. هر شخصی بارها در زندگی شکست می‌خورد. شکست‌های شما زندگی‌تان را تعریف نمی‌کنند. شما مسئول پاسخگویی به شکست‌هایتان و رفع آن‌ها هستید.


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-8-300x225.jpg]


۸-همیشه اعتماد به نفس داشته باشید.


اعتماد به نفس را همیشه با خود همراه کنید. در واقع من از شما نمی‌خواهم تلاش کنید که اعتماد به نفس داشته باشید و به خود استرس راه بدهید که مثلاً الآن من اعتماد به نفس دارم یا نه و …


      چند راه برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس را در ظاهر خودتان نمایش دهید را برایتان می‌گویم.


-    با صدا و تن مناسب صحبت کنید.


-    نسبت به طرز ایستادنتان آگاه باشید.


-    حالت دست‌ها و بازوهایتان را مناسب و درست نگه دارید.


-    از دست‌های خود در زمانی که توضیح می‌دهید استفاده کنید.


[تصویر: Confidence-Building-Techniques-380-285-9-300x225.jpg]


۹-آنقدر وانمود کنید تا به دستش بیاورید.


ممکن است این حرف را قبلاً نیز شنیده باشید. به نظر من در مورد اعتماد به نفس واقعاً درست است.


اگر شما در وضعیتی قرار بگیرید که احساس کردید اعتماد به نفستان کم شده، وانمود کنید که اعتماد به نفس بالایی دارید. مطمئن باشید که اثر می‌کند. در آن لحظه فکر کنید یک فرد با اعتماد به نفس و محکم هستید. سعی کنید ظاهرتان را هم کنترل کنید. بهتر است برای اینکه بتوانید سریع این کار را انجام دهید یک فرد با اعتماد به نفس را در ذهن تجسم کنید.


منبع : addicted2success  | مترجم : محمود سعیدی
به نام یگانه خدای هستی
ارادتمند شما

diamond111

[تصویر: 8.gif]
 
#20
ايجاد اعتماد به نفس در كودك ممكن است دشوار به نظر برسد. اما احساس ارزش فردي پايه‌هاي آينده‌ي فرزندتان را پي مي‌ريزد، زماني كه بايد چيزهاي تازه را به تنهايي تجربه كند. جين نلسون، درمانگر خانواده در كاليفرنيا و يكي از نويسندگان سري كتابهاي انضباط مثبت مي‌گويد « اعتماد به نفس نتيجه‌ي احساس تعلق است، باور به اين كه مي‌توانيم، و دانستن اين كه همكاري‌هايمان را ارزش مي‌نهند و قدر مي‌دانند».

نلسون مي‌گويد «همان طور كه هر پدر يا مادري مي‌داند، اعتماد به نفس تجربه‌اي گذرا است. گاهس احساس خوبي درباره خودمان داريم و گاهي نداريم. چيزي كه واقعا مي‌خواهيم به كودكانمان ياد بدهيم مهارت‌هاي زندگي مثل انعطاف پذيري است».


[تصویر: 74401_767.jpg]

هدف شما در مقام والد، اطمينان خاطر از اين است كه فرزندتان غرور و احترام به خود را در درون خود  و همين طور ايمان به توانايي‌ خود در مقابله با چالش هاي زندگي را رشد داده است. در اينجا ده استراتژي ساده كه به شما در تقويت اعتماد به نفس كودكتان كمك مي‌كند آورده مي‌شود:

بي قيد و شرط عشق بورزيد

اعتماد به نفس كودك وقتي شكوفا مي‌شود كه نوعي علاقه بي قيد و شرط را ببيند، عشقي كه مي‌گويد «دوستت دارم، هركه باشي و هرچه انجام بدهي». وقتي كودكتان را صرفنظر از توانايي هايش، مشكلاتش، اخلاقش، يا قدرتش مي‌پذيريد، به او بيشترين كمك را مي‌كنيد. بنابراين، او را در عشق خود غرق كنيد. او را تا مي‌توانيد بغل كنيد، ببوسيد و به پشتش بزنيد و فراموش نكنيد به او بگوييد كه چقدر دوستش داريد. وقتي مجبوريد در موردي به او تذكر بدهيد ، به او بفهمانيد تذكر شما در مورد  رفتارش  است و نه خودش . مثلا، به جاي اين كه بگوييد «خيلي پسر شرّي هستي. چرا درست نمي‌شي؟ به او بگوييد، «لطفا تو خونه فوتبال بازي نكن. فوتبال بازي بيرون از خونه است».

توجه كنيد

وقتي را براي توجه كامل به كودك خود كنار بگذاريد. اين بسيار به احساس اعتماد به نفس كودك شما كمك مي كند چون به او اين پيغام را مي‌دهد كه شما فكر مي‌كنيد او مهم و ارزشمند است. حتما نبايد وقت زيادي باشد؛ فقط  چند لحظه‌  كه وقتي مي‌خواهد با شما حرف بزند، دست از سركشي به صندوق پست مي‌كشيد يا تلويزيون را خاموش مي‌كنيد تا جواب سوالش را بدهيد. با او ارتباط چشمي برقرار كنيد تا معلوم باشد كه واقعا داريد به چيزي كه مي‌گويد گوش مي‌دهيد. اگر وقتتان كم است، بدون ناديده گرفتن نيازهايش اين نكته را به او بگوييد. بگوييد «خب همه اتفاقهاي  تمرين فوتبال را برام تعريف كن، بعد كه تموم شد بايد برم شام درست كنم».

محدوديت‌ها را يادش بدهيد

چند قانون منطقي براي كودك خود وضع كنيد. مثلا، اگر به او مي‌گوييد كه موقع دوچرخه سواري در خيابان بايد كلاه  سرش بگذارد، اجازه ندهيد بدون كلاهش به خانه دوستش برود. اگر بداند كه بعضي قوانين خانوادگي نقشِ روي سنگ شده اند، احساس امنيت بيشتري مي‌كند و به زودي بر طبق انتظارات شما زندگي خواهد كرد. فقط بكوشيد واضح و باثبات باشيد  و نشان دهيد كه به او اعتماد داريد و از او انتظار داريد كه كار درست را انجام دهد.


از ريسك كردن‌هاي سالم استقبال كنيد

كودكتان را به كشف چيزي تازه، مثل خوردن غذايي متفاوت، يافتن دوستان تازه، يا اسكيت سواري تشويق كنيد. با اين كه هميشه احتمال شكست وجود دارد اما بدون ريسك كردن موفقيت هم به دست نمي آيد. پس به كودك خود اجازه‌ي تجربه‌هاي كم خطر را بدهيد و در مقابل تقاضاهاي او در دخالت خود مقاومت كنيد. مثلا سعي نكنيد به محض اين كه از خواندن كلمه‌اي دشوار احساس ياس كرد، او را «نجات» دهيد. پريدن وسط كار او و گفتن اين كه «خودم مي‌كنم» او را وابسته بار مي‌آورد و اعتماد به نفس ِ او را كم مي‌كند. شما با برقراري تعادل در نياز به حمايت از او و نياز او به تجربه كردن كارهاي تازه اعتماد به نفسش را شكل خواهيد داد.

اجازه بدهيد اشتباه كند

البته يك جنبه حق انتخاب دادن و خطر پذيري اين است كه كودكتان در معرض اشتباه قرار مي‌گيرد. اينها درسهاي باارزشي براي اعتماد به نفس كودكتان هستند . بنابراين اگر كودكتان با وقت تلف كردن در اتاق خوابش از اتوبوس مدرسه جا مانده است، او را تشويق كنيد كه بينديشد دفعه بعد چطور رفتار كند بهتر است. به اين ترتيب اعتماد به نفسش صدمه نمي‌بيند و خواهد فهميد كه گاهي مي‌شود اشتباه كرد. دانيل مير، استاديار آموزش ابتدايي در دانشگاه ايالت سان فرانسيسكو مي‌گويد اگر خودتان اشتباه كرديد، به آن اعتراف كنيد. پذيرش و اصطلاح اشتباهات پيغام قدرتمندي به فرزندتان مي‌رساند و پذيرش مشكلات را براي كودك آسان‌تر مي‌كند.


از اتفاقات مثبت تجليل كنيد

همه تشويق  پذير هستند، بنابراين سعي كنيد چيزهاي خوبي را كه كودكتان در روز انجام مي‌دهد با صداي بلند اعلام كنيد. مثلا به پدرش بگوييد «پيتر امروز همه تكاليفش را سريع انجام داد». با اين كار او را در معرض  تحسين خود و پاسخ دلگرم كننده‌ي پدرش قرار مي‌دهيد. واضح و مشخص بيان كنيد. به جاي اين كه بگوييد « خوب بود» بگوييد «ممنون كه ميز شام را چيدي». اين دركِ انجام كار و ارزش فردي را در او بالا مي‌برد و به او اجازه مي‌دهد دقيقا بداند چه كاري را درست انجام داده است.

خوب گوش كنيد

اگر كودكتان نياز به حرف زدن دارد، بايستيد و به چيزي كه براي گفتن دارد خوب گوش دهيد. او نياز دارد احساس كند كه افكارش، احساساتش، خواسته‌ها و نظراتش مهم هستند. به او كمك كنيد با نام گذاشتن روي احساساتش با آنها راحت كنار بيايد. بگوييد «مي‌فهمم كه ناراحتي چون نمي‌تواني به آن مهماني بروي». با پذيرفتن احساساتش بدون قضاوت درباره آنها، به احساسات او اعتبار مي‌بخشيد و نشان مي‌دهيد كه براي چيزي كه مي‌خواهد بگويد ارزش قايليد. اگر احساسات خودتان را با او سهيم كنيد مثلا اگر بگوييد:«من نگران مامان بزرگم. خيلي مريضه»، او هم در بيان احساسات خودش اعتماد به نفس پيدا مي‌كند.

از مقايسه اجتناب كنيد

نظراتي مثل «چرا سعي نمي‌كني مثل برادرت باشي؟» يا «چرا مثل دوستت مودب نيستي؟» فقط كودكتان را به ياد مشكلاتش مي‌اندازد و  در او احساس خجالت، حسادت و رقابت را تشديد مي‌كند. حتي مقايسه‌هاي مثبت مثل «تو بهترين بازيكني» هم به طور بالقوه مخرب اند چون چون كودك به سختي مي تواند هميشه بر طبق اين تصوير خود را بسازد. اگر بگذاريد كودكتان بداند كه او را به خاطر منحصر به فرد بودنش تحسين مي‌كنيد، او هم ارزش بيشتري براي خودش قايل مي‌شود.


[تصویر: 74408_705.jpg]

احساس همدردي كنيد

اگر كودكتان خودش را به شكلي ناخوشايند با خواهر برادرها يا همسالانش مقايسه مي‌كندمثلا مي گويد: «چرا نمي تونم مثل دوستم توپ پرت كنم» ، با او همدردي كنيد و بعد روي يكي از توانايي‌هايش تاكيد كنيد. مثلا بگوييد، «آره راست مي‌گي. دوستت توپ پرت كن ِ خوبيه. تو هم خيلي تند مي‌دوي». اين به كودكتان كمك مي‌كند متوجه شود كه ما همه نقاط قوت و ضعفي داريم و لازم نيست كه حتما بي عيب باشد تا احساس خوبي درباره خودش داشته باشد.

تشويق كنيد

هر كودكي نياز به شكلي از حمايت از جانب عزيزانش دارد كه پيغام مي‌دهند «ما به تو ايمان داريم. ما تلاشهايت را مي‌بينيم. ادامه بده!» تشويق يعني تشخيص دادن پيشرفت  و نه فقط پاداش دادن به نتيجه اي. پس اگر كودكتان با مسئله‌ي رياضي دست و پنجه نرم مي‌كند، به جاي اين كه بگويي «نه اينطوري نيست. بگذار برات حلش كنم»، بگوييد «خيلي داري تلاش مي‌كني. تقريبا به جواب رسيدي»

تفاوتي بين تحسين و تشويق هست. تحسين پاداش به انجام كار است، در حالي كه تشويق پاداش به فرد است («تو تونستي» به جاي «من به تو افتخار مي‌كنم»). تحسين ممكن است به كودك بفهماند كه تنها وقتي «خوب» است كه كاري را درست انجام داده باشد. از سوي ديگر، تشويق به رسميت شناختن تلاش است. گفتنِ «خب بهم بگو بازي چطور بود. ديدمت چطور حمله مي‌كردي» مفيدتر از گفتن «تو بهترين بازيكن تيمي» عمل مي‌كند. تحسين بيش از اندازه اعتماد به نفس را خدشه دار مي‌كند چون فشاري براي انجام كار و نياز مداومي به تاييد ديگران ايجاد مي‌كند. بنابراين تحسين را كناري بگذاريد و آزادانه او را تشويق كنيد؛ اين به كودكتان كمك مي‌كند تا با احساس خوبي نسبت به خود رشد پيدا كند.
[تصویر: kitty-cat-smiley-027.gif]~~...ko0ochak basho0o ASHEgh ke ESHGH midanad ayin b0zo0org kardanat [email=r@A]r@A[/email]**!!!...~~
   
[تصویر: kitty-cat-smiley-027.gif] 
[تصویر: ko4o_96670753446949498754.png]


#21
8 روش برای بالا بردن اعتماد به نفس

اغلب افراد موفق اعتماد به نفس بالایی دارند. پر واضح است که آنها به خود و آنچه که انجام می دهند ایمان دارند. به یاد داشته باشید موفقیت آنها سبب افزایش اعتماد به نفسشان نشده؛ بلکه روحیه ی خودباوری این افراد، آنها را به سمت موفقیت سوق داده است.

یک انسان با اعتماد به نفس سالم و طبیعی می تواند احساس خوبی نسبت به خود داشته باشد، ارزش خود را بداند و بخاطر قابلیت ها، مهارت ها و موفقیت هایش احساس غرور و رضایت کند. اما کسی که اعتماد به نفس ضعیفی دارد، احساس می کند مورد قبول و علاقه ی هیچ کس نیست و نمی تواند هیچ کاری را درست انجام دهد. امروز قصد داریم شما را با هشت راهکاری که به کمک آنها می توانید اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرید، آشنا کنیم.

در نظر داشته باشید که شک، محصول باور نداشتن به خود است. وقتی شما خودتان را باور ندارید، چطور می توان انتظار داشت کسی به شما، ایده ها و توانایی هایتان ایمان داشته باشد؟ برای غلبه بر چالش های جدید، باید اعتماد به نفس داشته باشید. افراد ترسو و هیچگاه نمی خواهند از حریم آسایش خود بیرون بیایند. به همین دلیل افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، همواره از کنار فرصت های مناسب عبور کرده یا در یک بن بست شغلی گیر می کنند. افرادی که اعتماد به نفس ندارند، مغلوب شرایط دشوار خارجی می شوند.


افراد موفق هیچگاه موانع را باور نداشته و همواره در پی عبور از آنها هستند. هیچکس جز خودتان نمی تواند در رسیدن به موفقیت، پیشرفت و آنچه می خواهید انجام دهید، مانع شما شود. حالا زمان آن فرا رسیده است که شک به خود و توانایی هایتان را دور بریزید و با تلاشی دو چندان برای رسیدن به موفقیت، رو به جلو حرکت کنید.

اعتماد به نفس یکی از ارکان اصلی پیشرفت شغلی است و اگر بتوانید این قابلیت را در خودتان افزایش دهید، به جاهایی خواهید رسید که حتی فکرش را هم نمی کنید. هر کسی می تواند با داشتن روشی مناسب و تلاشی مضاعف، اعتماد به نفس خود را بالا ببرد. مطمئناً با برداشتن هر قدم در این راه، حس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد. سعی کنید این 8 راهکار را در بطن زندگی خود به کار ببندید:

1- ارزیابی منصفانه ای از خودتان داشته باشید

جانی یونایتس فوتبالیست معروف آمریکایی می گوید «بین غرور و اعتماد به نفس تفاوت وجود دارد؛ غرور زمانی است که شما در مورد خودتان دست به بزرگنمایی بزنید. در حالیکه اعتماد به نفس، به معنای باور داشتن به توانایی خود در انجام کارهاست. به عبارت دیگر اعتماد به نفس از طریق تلاش فراوان به دست می آید و آنهایی که این ویژگی را دارند، افرادی خودآگاهند. به یاد داشته باشید هنگامی که اعتماد به نفس شما از توانایی تان فراتر رود، دچار خود بزرگ بینی خواهید شد؛ بنابراین بین این دو تفاوت قائل شوید.

شالوده ی اعتماد به نفس حقیقی بر پایه ی واقعیت ها بنا شده است. برای اینکه بتوانید اعتماد به نفستان را بالا ببرید، باید ارزیابی دقیق و صادقانه ای از خود و توانایی هایتان داشته باشید. اگر هنوز نقاط ضعفی در شما وجود دارد، برای بهبود آنها برنامه ریزی و راهی پیدا کنید تا اثرات منفی شان را به حداقل برسانید. به خاطر داشته باشید بی توجهی نسبت به نقاط ضعف و یا نقطه ی قوت نشان دادن آنها، هیچ کمکی به از بین بردنشان نخواهد کرد. به همین ترتیب، داشتن درک درست از توانایی ها می تواند انتقادات یا بازخورد های منفی را کاهش و به شما اعتماد به نفس بیشتری بدهد.

2- “نه” بگویید

تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان داد که هر چقدر نه گفتن برایتان دشوارتر باشد، احتمال اینکه به اضطراب، فرسودگی شغلی و حتی افسردگی دچار شوید، بیشتر می شود و همه ی این عوامل باعث کاهش اعتماد به نفس در شما خواهند شد. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند به خوبی می دانند که “نه” گفتن، به نفع آنهاست. این افراد چنان عزت نفسی دارند که مخالفت خود را به وضوح بیان می کنند. وقتی زمان نه گفتن فرا می رسد، آنها از جملاتی مانند “فکر نمی کنم بتوانم انجام دهم” یا “شک دارم” استفاده نمی کنند. این افراد با اعتماد به نفس “نه” می گویند زیرا می دانند نه گفتن به یک تعهد جدید، احترام به تعهدات فعلی شان است و به آنها فرصت می دهد تا با خیال راحت، وظایف قبلی شان را انجام دهند.

3- با رئیس خود ارتباط خوبی برقرار کنید

یک ارتباط پرتنش با کارفرما می تواند اعتماد به نفس افراد باهوش را نیز تخریب کند. البته با وجود انتقاد رئیستان از عملکرد شما یا تضعیف روحیه ی مشارکتتان در تیم، حفظ اعتماد به نفس دشوار است اما باز هم تلاش کنید آن را از دست ندهید. همواره سعی کنید تا نقاطی که باعث سوتفاهم شده و ارتباط شما را با رئیستان خراب کرده بیابید و در جهت رفع آن تلاش کنید. اگر به هیچ وجه نتوانستید این ارتباط را درست کنید، وقتش فرا رسیده است که به دنبال شغل دیگری باشید.

4- به دنبال پیروزی های کوچک باشید

افرادی که اعتماد به نفس دارند همواره خود را به چالش می کشند و در برابر دیگران روحیه ای رقابتی دارند؛ هرچند تلاش شان به موفقیت های کوچک ختم شود. گفتنی است پیروزی های کوچک می توانند سبب ایجاد گیرنده های آندروژنی جدیدی در مغز شوند که باعث به وجود آمدن روحیه ی قدردانی و افزایش انگیزه خواهد شد. این افزایش تعداد گیرنده های آندروژنی باعث اثربخشی بیشتر هورمون تستوسترون شده و در نتیجه اعتماد به نفس و اشتیاقتان برای مواجه با چالش های پیش رو بیشتر خواهد شد. بخاطر داشته باشید وقتی موفقیت های کوچکی را پشت سر هم طی کرده باشید، این افزایش اعتماد به نفس برای مدتی طولانی با شما خواهد بود.

5- یک راهنما برای خودتان پیدا کنید

هیچ کس به اندازه ی شخص باتجربه و باهوشی که راه صحیح را نشانتان دهد و شما را تشویق کند، نمی تواند باعث افزایش اعتماد به نفس در شما شود. در واقع، یک حامی خوب مانند آیینه عمل می کند و دیدگاهی به شما می دهد که باید برای باور به خود آن را مد نظر داشته باشید.

فراموش نکنید آگاهی باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. دانستن اینکه در هر لحظه در چه جایگاهی قرار دارید، باعث افزایش تمرکز و اثربخشی انرژی شما در انجام امور خواهد شد. به علاوه، یک مشاور خوب می تواند بعضی نکات مربوط به فرهنگ درونی شرکت ها را با توجه به روحیه ای که دارید، به شما آموزش دهد. دانستن قوانین نانوشته برای انجام کارها در محل کار، یکی از روش های عالی برای افزایش اعتماد به نفس است.

6- به طور منظم ورزش کنید
 
مطالعات انجام شده در مؤسسه ی تحقیقاتی اونتاریو نشان می دهد افرادی به مدت 10 هفته و هقته ای 2 بار ورزش می کنند، به مراتب از نظر اجتماعی، هوشی و جسمانی توانمندی بیشتری دارند. ورزش کردن علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را حفظ می کند، اعتماد به نفستان را نیز بالا می برد. تمرینات بدنی سبب آزاد سازی اندورفین در بدن نیز می شوند و روحیه ی شما را مثبت و پر نشاط خواهند کرد. بنابراین همواره برای تمرینات ورزشی خود برنامه ریزی کنید؛ خواهید دید که اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت.

7- شیک لباس بپوشید

چه بخواهید چه نخواهید، طرز لباس پوشیدنتان تأثیر بسزایی در نگرش مردم نسبت شما دارد. رنگ، برش و نوع لباس و حتی اکسسوری هایی که استفاده می کنید نیز بیانگر نوع ارتباطی است که می خواهید با دیگران برقرار کنید. از طرف دیگر، نحوه ی لباس پوشیدن هر فرد نشانگر دیدگاهی است که نسبت به خودش دارد. مطالعات نشان داده اند افراد، زمانی که رسمی لباس می پوشند در مقایسه با زمانی که لباس های معمولی خود را به تن می کنند، لحن و طرز حرف زدنشان فرق می کند.
برای افزایش اعتماد به نفس، شیک لباس بپوشید. خوش پوش بودن یکی از راه های ساده برای افزایش اعتماد به نفس است. لباسی را انتخاب کنید که نشان دهنده ی شخصیت شماست، حتی اگر مجبور باشید زمان بیشتری را برای انتخاب لباس در مراکز خرید صرف کنید یا صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید.

8- قاطعانه صحبت کنید، نه تهاجمی

داشتن روحیه ی پرخاشگری نشان دهنده ی اعتماد به نفس نیست؛ بلکه زورگویی شما را نشان می دهد. هنگامی که خودتان را باور نداشته باشید، به راحتی و بدون اینکه بخواهید، قلدری و دیگران را تهدید می کنید. سعی کنید در اظهار نظر های خود، بدون اینکه تهاجمی عمل کنید و شخصیت دیگران را زیر سوال ببرید قاطعانه سخن گفتن را تمرین کنید. بخاطر داشته باشید هیچگاه نمی توانید بدون اینکه روی خودتان کنترل داشته باشید، اعتماد به نفستان را افزایش دهید. همواره با صدا و لحن مناسب حرف بزنید و نسبت به طرز ایستادن خود حساس باشید. حالت بازوها، دست ها و استفاده ی بجا از آنها در هنگام حرف زدن، می تواند اعتماد به نفس را در ظاهر شما نمایان کند.

با همه این تفاسیر، اعتماد به نفس صفتی است که خود شما آن را یا تقویت می کنید، یا از بین می برید. به یاد داشته باشید اعتماد به نفس ریشه در واقعیات دارد. این ویژگی مانند دانشی است که به مرور زمان بیشتر می شود. مطمئن باشید اگر با قدرت اعتماد به نفس، رو به جلو حرکت کنید، از عهده ی هر کاری برخواهید آمد
حضرت علي (علیه السلام ) 
 نفس متجاوز و سرکش خويش را با ترک عادات ناپسند خوار نمائيد و با انجام اوامر الهي وادارش سازيد و بار غرامتهاي تخلفش را بر وي تحميل نمائيد ، با ارتکاب مکارم اخلاق زينتش کنيد و از پليديهاي گناه مصونش داريد.

اپلیکیشن ترک گناه
#22
چند گام ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس

عزت نفس پایین منجر به اعتماد به نفس کم می شود و در چنین شرایطی حتی ممکن است نتوانیم به درستی و به موقع درباره موضوعی ساده تصمیم بگیریم. در حالی که تقویت اعتماد به نفس، اولین قدم برای رسیدن به شادی و خوشبختی است. اگر شما هم می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، بهتر است این شیوه ساده را امتحان کنید:
تمیز باشید:
به ظاهرتان اهمیت دهید و با تمیز نگه داشتن آن، حس بهتری را تجربه کنید. امتحانش ضرر ندارد؛ می توانید دندان هایتان را مسواک بزنید، لباس های تمیز بپوشید، موهایتان را شانه کنید و با صورتی تمیز و شاداب در جمع حاضر شوید تا اعتماد به نفس تان هم بیشتر شود.


محکم بایستید:
 شانه های آویزان و حرکات آرام و بی حال، نشان دهنده عدم اعتماد به نفس افراد است. این گروه معمولا علاقه ای به خودشان ندارند و شخصیت خود را مهم نمی دانند. در حالی که با تمرین قرارگیری بدن در وضع مناسب، می توانید اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنید؛ صاف بایستید، سرتان را بالا بگیرید و با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید. با این کار تاثیر مثبتی بر دیگران گذاشته و احساس هوشیاری و شادابی بیشتری خواهید داشت.

ورزش
نقش ورزش در تقویت اعتماد به نفس


به طور منظم ورزش کنید:
آمادگی جسمانی و وضعیت جسمی مناسب، تاثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس افراد دارد. بنابراین اگر از نظر فیزیکی، وضع خوبی ندارید، ورزش کردن را فراموش نکنید.

خوش تیپ باشید:
 هیچ کس به اندازه خود شما درباره وضعیت ظاهرتان اطلاع ندارد؛ بنابراین وقتی ظاهر خوبی نداشته باشید، کاملا طبیعی است نحوه راه رفتن و تعامل شما هم با دیگران تغییر یابد. البته این موضوع اصلا به معنای خرید لباس های گران قمیت نیست و می توان با صرف هزینه ای اندک لباس هایی مناسب و زیبا تهیه کرد. در ضمن، سعی کنید لباس هایی را بخرید که آنها را دوست دارید، چون با این کار حس بهتری هم خواهید داشت.

عرق نکنید:
افرادی که به شدت دچار تعریق کف دست یا زیربغل یا فرق سر هستند می توانند نزد پزشک رفته و تزریق بوتاکس انجام دهند. بدین ترتیب بدون آنکه از دست دادن با کسی ترس داشته باشید، احساس هزاران بار بهتری خواهید داشت.

راست بایستید:
مهم نیست هیکل شما چطور باشد، بلکه باید اعتماد به نفس داشته باشید. سعی کنید نافتان را به سمت ستون فقراتتان عقب ببرید، شانه هایتان را عقب داده و سینه را به جلو بدهید. راست ایستادن را اینگونه تمرین کنید.
تقویت اعتماد به نفس با چند روش ساده
حضرت علي (علیه السلام ) 
 نفس متجاوز و سرکش خويش را با ترک عادات ناپسند خوار نمائيد و با انجام اوامر الهي وادارش سازيد و بار غرامتهاي تخلفش را بر وي تحميل نمائيد ، با ارتکاب مکارم اخلاق زينتش کنيد و از پليديهاي گناه مصونش داريد.

اپلیکیشن ترک گناه
 سپاس شده توسط
#23
آدمی در مقایسه خود با دیگران ممکن است پاره ای از صفات و امتیازات ذاتی و اکتسابی خود را کمتر از آنچه که آنان دارند، احساس کند. این احساس در حدّ طبیعی خود نه تنها مضرّ نیست، بلکه مفید است؛ زیرا محرک میل بزرگ شدن و کمال طبیعی است و به منزله نیرویی است که آدمی را به حرکت در می آورد و به سوی کمال رهبری می کند به این معنی که آدمی در مقایسه خود با شخص برتر از خود امکان دارد به نقائص و کمبودهای خود پی برده و در صدد رفع نقائص و تکمیل معلومات و مهارت خویش برآید. این احساس ممکن است صورت مزمن به خود گیرد و در وجود آدمی بصورت بیماری روانی «عقده حقارت» در آید.
مثلًا یک فرد فقیر وقتی خود را با شرایط یک فرد ثروتمند مقایسه می کند و موقعیت ظاهری او را برتر از خود می بیند در اینجا ممکن است دچار خود کم بینی شود و یا دختری که خود را با پسران و امتیازات اجتماعی آنها مقایسه می کند گاهی دچار خود کم بینی می شود و سعی می کند به نوعی ضعف خود را با مرد گونه شدن برطرف نماید یعنی پوشیدن لباس های مردانه حرکات مردانه، اشغال موقعیت های شغلی مردان و.. ..
عوامل خود کم بینی
احساس حقارت و خودکم بینی مانند هر پدیده دیگر معلول اسباب و علل خاصّی است که باید مورد بحث قرار گیرد، چرا که بدون شناخت علل و ریشه ها نمی توان به درمان آن پرداخت. از این رو به مهمترین علل و عوامل خودکم بینی اشاره می کنیم.
الف- عیوب جسمی
افرادی که دارای نقص عضو هستند مثل افراد ناقص الخلقه و یا کسانی که در اثر بیماری، دچار عارضه جسمی شده اند، همواره در اثر این نقص هااحساس خود کم بینی می کنند. آنها از دو جهت رنج می برند. اول از نقص و محرومیتی که در خود احساس می نمایند. دوم از توهین و تمسخر دیگران مثلًا کسی که لال است می بیند دیگران با هم سخن می گویند و از محاوره با یکدیگر لذّت می برند؛ ولی او به سبب عیبی که در زبانش دارد از سخن گفتن عاجز است این احساس عجز، روان او را می فشارد و خود را کوچک می بیند. رنج دیگر او از این جهت است که افراد سالم او را تحقیر می کنند و به باد مسخره می گیرند و یا با نگاه آزار دهنده خودشان، موجب عذاب روحی او می شوند.
تجزیه و تحلیل روانی که از یک استاد دانشگاه به عمل آمد نشان داد که عقده حقارتی را که وی از آن رنج می برد از دوران تحصیلی او در دبستان به وجود آمده بوده است؛ بدین معنی که وی بلند قدترین، شاگردان بوده و هنگام بازی یا استراحت قبل از همه چهره او به چشم اولیاء مدرسه می رسید از این رو، هر وقت اتفاقی در مدرسه می افتاد برای تنبیه سایرین بلافاصله او را از صف بیرون کشیده و وسیله عبرت قرار می دادند و از همان کودکی تمام بدبختی خود را از قدبلندی خود می دانست.
ب- ضعف های تربیتی خانواده
قسمتی از زمینه های خودکم بینی مربوط به ضعف های تربیتی خانواده و عدم ارتباط صحیح والدین با فرزندان، می شود همچون مراقبت های افراطی، تبعیض و بی عدالتی و یا تحقیر و بی توجّهی و خشونت های نابجا و سخت گیری های زائد پدران و مادران، و کسی که در محیط ترس و، وحشت و نگرانی رشد کرده و همواره مورد نفرت و انزجار اطرافیان خود بوده و هرگز طعم محبّت و احترام را نچشیده قهراً ضعیف النفس بار می آید و همواره خویشتن را پست و نالایق می بیند.
ج- نام نامناسب
یکی دیگر از علل احساس حقارت که از دوران کودکی شروع می شود و سبب عقده حقارت می گردد نام و لقب نازیبااست. نامی که پدر و مادر برای کودک انتخاب می کند تاهنگام مرگ شریک زندگی اوست پس اگر این نام مورد علاقه صاحب نام نباشد پیوسته او را رنج می دهد مثلًا نام دختری را «سلطنت» نهاده بودند او وقتی به سن تکلیف رسید از این نام رنج می برد و نام خود را عوض کرد. مدتها در مدرسه و دبیرستان به نام جدید خوانده می شد روزی مادربزرگ اش وارد دبیرستان شد و از مدیر دبیرستان اجازه گرفت تا سخنی به نوه اش بگوید؛ همین که چشمش به نوه اش افتاد گفت: سلطنت بیا با تو کار دارم. ناگهان موج خنده کلاس را فرا گرفت و از آن به بعد همکلاسی ها او را سلطنت صدا می زدند و این عامل خود کم بینی او شده بود و جوانی که نامش «بی بر» بود در کلاس او را به گونه ای صدا می زدند که موجب احساس حقارت او شده بود، خصوصاً در دوره جوانی به هنگام مراسم خواستگاری وقتی از نام داماد سؤال شد پدر داماد گفت: نامش بی بر است و اهل مجلس با تعجّب به او نگاه کردند این احساس حقارت بیشتر شد. لذا یکی از حقوق دینی فرزندان در گردن اولیاء خود انتخاب نام مناسب برای آنهاست.
در روایات نسبت به این امر مهم تأکید بسیار شده است. در این زمینه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:
«مِنْ حَقِّ الْوَلَدِ عَلَی الْوالِدِ انْ یحَّسِنَ اسْمَهُ و یحَّسِنَ ادَبَهُ»[1]؛
از حقوقی که فرزندان بر گردن پدران و مادران دارند این است که نام خوبی را برای آنها انتخاب نمایند.
مردی خدمت رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم عرض کرد: حق فرزند من چیست؟ فرمود: نامِ زیبا برای او انتخاب کن، در ادبش کوشش نما و به کاری که در شأن اوست بگمارش.[2]
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نام افراد و همچنین نام شهرهایی را که مردم از انتساب به آن ناراحت بودند تغییر می داد.[3]
مثلًا شخصی دختری داشت بنام عاصیه (یعنی گناهکار) پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نام او را به «جمیله» تغییر داد.
د- ناکامیها
وقایع نامطلوب و خاطرات تلخی که عزّت نفس و شخصیت آدمی را درهم می شکند و به خود خواهی و غرور ذاتی انسان، ضربه می زند یکی دیگر از عوامل خود کم بینی است مانند کسی که در مسابقات علمی یا ورزشی شکست خورده و یا در امتحان مردود شده، و یا در تجارت و کسب، شکست خورده، و یا در ازدواج نتوانسته است به هدف خود برسد.
ه- فقر
یکی از عوامل ایجاد عقده حقارت، محرومیت و فقر است. کسی که از داشتن لباس و غذا و لوازم تحصیلی لازم محروم است ممکن است کم کم دچار خود کم بینی شود. و یا کودکی که می بیند والدین او از عهده مخارج روزمره زندگی عاجزند و از طرفی همسایه ها و خویشاوندان او در وضع مناسبی به سر می برند، در چنین شرایطی در باطن خود احساس عقب ماندگی می کند و این احساس موجب عقده حقارت می شود.
و- چشم دوختن به دارائیهای دیگران
چشم دوختن به امکانات و دارایی های دیگران یکی دیگر از زمینه های خود کم بینی است. بسیارند افراد تنگ نظری که همیشه مراقب این و آن هستند که اینها چه دارند و آنها چه دارند و مرتّباً وضع مادی خویش را با دیگران مقایسه می کنند و از کمبودهای مادی در این مقایسه، رنج می برند. هر چند آنها این امکانات را به بهای از دست دادن ارزش های انسانی و استقلال و شخصیت خود به دست آورده باشند. این طرز تفکر نشانه عدم رشد کافی وضعف نفس و کم همتّی است؛ زیرا کسی که در خود احساس شخصیت می کند به جای چنین مقایسه ای نیروی فکر و جسمانی خود را در راه رشد خود به کار می گیرد و اصلًا زندگی مادّی را هدف نمی داند و تا آنجا که به معنویت و استقلال و آزادگی اش ضربه نزند دنبال آن می رود، نه حریصانه و نه بی رغبت. و قرآن ضمن اینکه همه پیروان خود را به کارو تلاش فرا می خواند، از کسانی که چشم به امکانات دیگران می دوزند نهی می کند و می فرماید:
«وَ لا تَمُدَّنَّ عَینَیک إِلی ما مَتَّعْنا بِهِ أَزْواجاً»[4]؛
چشمت را خیره مساز به ثروت دیگران.
در ذیل این آیه از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده است که فرمودند:
«مَنْ رَمی بِنَظَرِهِ الی ما فی یدِ غَیره کثُرَ هَمُّهُ و لمْ یشْف غَیظَهُ»[5]؛
کسی که چشم به مال دیگران بدوزد همیشه محزون خواهد بود و خشم و ناراحتی اش از بین نخواهد رفت.
ز- جرم و گناه
یکی دیگر از عوامل خود کم بینی ارتکاب جرم و گناه است. کسی که مرتکب معصیت هایی شده همواره در فشار روحی وجدان است و خویشتن را انسانی پلید و آلوده می بیند. شرمساری و حقارتی که بر اثر گناه دامنگیر گناهکار می شود او را پست و زبون می سازد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در این باره فرمود:
کسی که می خواهد عزیزترین مردم باشد باید از گناه اجتناب نماید و به تقوی و پرهیزکاری رو آورد.[6]
ح- عجز و ناتوانی
برخی افراد به خاطر ناتوانی از انجام کاری دچار احساس حقارت می شوند و اگر این افراد به مقامی برسند که شایسته آن نیستند برای پنهان نگاه داشتن ضعف خود و حفظ ریاست به کارهای مختلفی دست می زنند و با چاپلوسی درصدد جلب رضایت دیگران می باشند.
نشانه‏هاى خودکم بينى‏
افرادى كه مبتلا به بيمارى خود كم بينى هستند رفتارهاى مختلفى را از خود نشان مى‏دهند. در اينجا به قسمتى از آنها اشاره مى‏نماييم:
1- در اثر خودكم‏بينى كه در خود احساس مى‏كنند خود را كوچك مى‏شمارند و براى خود ارزش قائل نيستند. اعتماد به نفس ندارند و در جامعه قادر به انجام كار مهمى نيستند، در نتيجه استعدادهاى درونى آنها شكوفا نمى‏شود.
2- بيش از حد، شرم و حيا دارند به طورى كه حتى در بيان سخنان خود دچار مشكل مى‏شوند.
3- بيش از حد متواضع هستند و تواضع آنها توأم با ذلّت است.
4- خود را از ديگران عقب مى‏بينند و براى رسيدن به آنان در خود احساس ناتوانى مى‏كنند.
5- از بى مهرى ديگران رنج مى‏برند، تشنه محبت و نيازمند تمجيد و تعريف ديگرانند.
6- چنين افرادى معمولًا براى جبران ضعف خود به دنبال حركتى مى‏گردند تا خود را نشان دهند. بيش از ديگران به نوگرايى و تجدّدطلبى روى مى‏آورند حتى در انتخاب مكتب و مرام، به راهى كه به نظر بيايد امروزى و جديد است جذب مى‏شوند. و براى توجيه ضعف‏هاى خود فلسفه بافى مى‏كنند مثلًا جوان محصّلى كه بر اثر نداشتن استعداد كافى يا به علت تن پرورى درست تحصيل علم نكرده و بى سواد مانده است در خود احساس حقارت مى‏كند و خويشتن را در مقابل ساير هم شاگرديها، پست مى‏بيند و مطمئن است كه اگر در جلسه امتحان شركت كند مردود مى‏شود و نزد رفقاى خود رسوا خواهد شد. براى پنهان نگاهداشتن حقارت درونى خويش خود را به بيمارى مى‏زند يا اساساً ترك تحصيل مى‏كند.
و براى توجيه تنبلى خود مى‏گويد: درس خواندن چه فايده‏اى دارد؟ علم در اين كشور بيهوده است! چه بسيارند مردان تحصيل كرده‏اى كه در اين كشور بيكار و سرگردانند و براى يك لقمه نان معطّلند.
[تصویر: Untitled_1.png]
تا لحظه ی شکست به خدا ایمان داشته باش 
خواهی دید که آن لحظه هرگز نخواهد رسید...
#24
خیلی ازماها فکرمی کنیم قبل ازشروع هرکاری بایدیک کوه اعتمادبه نفس،جسارت و توانایی داشته باشیم Khansariha (56)
درصورتیکه هیچکدوم ازاین هابه صورت ژنتیکی به مااهدانشدن 106
برعکس،تمامشون رودرمسیرزندگی وآموختن  بدست میاریم 128fs318181
تازمانیکه خودت، خودشو بهت نشون نداده باشه وکارارزشمندی روبه سرانجام نرسونده باشه!چطور می تونی بهش اعتماد کنی؟ 45
دوسالگیتوبخاطربیار.اعتمادبه نفس نداشتی،حتی نمی دونستی معنیش چیه!اما بلندشدی وراه رفتی.اعتمادبه نفس درتو ایجادشد.بعدش دُویدی.اعتمادبه نفست بیشترشد وبعدازاون بودکه پریدن ازجوی های بلند واست شد یه تفریح 2uge4p4
اعتمادبه نفس محصول عمل وتجربه ست 53258zu2qvp1d9v
واسه یه بارم شده به خودِ بی اعتمادبه نفست اطمینان کن! یه کاری انجام بده !هرکاری! هرچیزی که بهش علاقه داری! هرچیزی که رسیدن بهش واست مهمه! سرش باخودت چونه نزن قبل ازعمل حکم صادرنکن که:من می دونم نمیشه! تو درواقع هیچی نمی دونی!باخودت بحث نکن!فقط انجامش بده clapping 
وقتی تموم شداحساس ارزشمندی می کنی 317
به این احساس درونی میگن اعتمادبه نفس Khansariha (69)
یا رادَّ ما قَدْ فاتَ
عمرهای به سر آمده، 
روزهای گذشته،
خون‌های ریخته،
عشق‌های گم شده، 
آبروهای رفته،
بغض‌های شکسته، 
اشک‌های چکیده،
و آب‌های از جوی رفته را 
تو باز می‌گردانی
ای باز گرداننده‌ی از دست رفته‌ها...

[تصویر: 20191213_181446.png]


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان