عزیز : .:.::. *«کانونی ها کمک کنید تا این مشکل رو حل کنیم»* .::.:.

عزیز : .:.::. * کانون باز می شه + میزگرد ولی ادامه داره * .::.:.

عزیز : .:.::. Golتجربیاتی از جنس استقامت؛ تجربه‌های آقای عاشق فاطمه زهراGol .::.:.

عزیز : .:.::.* جشن قهرمان‌های پاکی؛ آقایان: معراج ، earfun ، Reza4030 ا Confetti * .::.:.

عزیز : .:.::. اطلاعیه: تغییرات گروه‌های ترک .::.:.

عزیز : .:.::. * آخرین مهلت اعلام وضعیت دوره مطالعاتی درسیجات * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

اعتماد به نفس

نگرش افراد با عزت نفس پایین نسبت به خود و بازخورد :

من یک آدم بد شانسِ بی عرضه ، شکست خورده هستم، من توان انجام کارها را ندارم. من از پس مسئولیتها به خوبی بر نمی ایم و همیشه یه گندی میزنم ؛ من آدم دستپاچلفتی و بی استعدادم 

.
.
.
.
چیزی ک بقیه میبینند :

من یک آدم بد شانسِ بی عرضه ی شکست خورده هستم، من توان انجام کارها را ندارم. من از پس مسئولیتها به خوبی بر نمی ایم و همیشه یه گندی میزنم ؛ من آدم دستپاچلفتی و بی استعدادم ...

...
امیرالمومنین (ع) : 

جاهِدوا فی ‌سَبیلِ‌‌‌اللهِ بأَیدیكُم فَإنْ لَمْ تَقدِروُا فَجاهِدُوا بِألْسِنَتِكُم فَاِنْ لَم تَقِدروُا فَجاهدوُا بِقُلوبِكُم.

در راه خدا با دستها (و جوارحتان) جهاد و مقابله کنید و اگر نتوانستید با زبانتان و اگر نتوانستید(لااقل) با دلهایتان مجاهده نمائید✌☘

مستدرک》 ج ١١》ص ١٦

____

اون کسی ک باید ببینه میبنه ، دلسرد نشو رفیق✌

سپاس شده توسط
علت عزت نفس پایین ؟

.

.

.

.

.

.

.

❌ طرحواره های ناسازگار اولیه ❌

طرحواره ها :

✖ الگوهای هیجانی شناختی هستند ، که بر اساس تجربه های اولیه فرد با دنیای اطرافش شکل میگیرند . 
( طرحواره های ناسازگار، آسیب رسان هستند )

✖ متاسفانه تا آخر عمر خودشان را به ما تحمیل میکنند.

✖ آن طرحواره هایی ک در سنین پایین تر و به دنبال ضربه های بزرگتر شکل میگیرند ، معمولا قدرتمندتر هستند و آسیب های بیشتری میزنند. 49-2

مثال : 

عدم وجود یا ناتوانی یا عدم آگاهی و برخورد نامناسب مراقب اصلی کودک در برآوردن نیاز های اصلی در ابتدای زندگی ، میتواند موجب شکل گیری یک باور آزاردهنده  درمورد خود شود.

مثلا : 

- من دوست داشتنی نیستم Hanghead

- من خیلی ارزشمند نیستم Hanghead

- خواسته های من مهم نیستند و به آنها توجهی نخواهد شد Hanghead

- مخالفت من پذیرفته نمیشود و یا حتی باعث تنبیه من میشود Hanghead

- من ناقص هستم ،من پر از عیب هستم Please ...

ریشه اصلی کجاست ؟؟

فرصت به او داده نشده

یا 

برخورد اشتباه والدین یا جامعه

یا

اختلال شخصیت( ک این مسئله جزیی از باورش است )

تمرین 4chsmu1 : 

- من احساس ارزشمندی میکنم اگر .................

(هر چند تعریف عزت نفس ، پذیرش بی قید و شرط خودمان است)

- خودشناسی*

ادامه دارد ...
امیرالمومنین (ع) : 

جاهِدوا فی ‌سَبیلِ‌‌‌اللهِ بأَیدیكُم فَإنْ لَمْ تَقدِروُا فَجاهِدُوا بِألْسِنَتِكُم فَاِنْ لَم تَقِدروُا فَجاهدوُا بِقُلوبِكُم.

در راه خدا با دستها (و جوارحتان) جهاد و مقابله کنید و اگر نتوانستید با زبانتان و اگر نتوانستید(لااقل) با دلهایتان مجاهده نمائید✌☘

مستدرک》 ج ١١》ص ١٦

____

سپاس شده توسط
یکی از راه های افزایش عزت نفس 

" شناختن خودمون "

هست  49-2 

ولی چرا؟؟؟

☘چرا باید خودم را بشناسم؟

☘ همین الان شناخت من از خودم چه قدر است؟

☘ آیا صرفا شناخت خودم کافیه برای احساس ارزشمندی؟؟

☘ اگر اعماق وجودمان را بکاویم به چه چیزهایی میرسیم؟

چه چیزی ما را از یک بخش هایی از وجودمان غافل کرده ؟؟

تمرین : 
همین الان ۱۰ تا ویژگی بارز خودت رو بنویس (زمان ۱ دقیقه)

ادامه دارد ...  cheshmak
امیرالمومنین (ع) : 

مستدرک》 ج ١١》ص ١٦

____

پرورش عزت نفس در سایه شناخت خویشتن : 

✅ شناخت خود 

- انگار در درون همه ما گم شده ای هست .

- بخش هایی در درون ما هستند ک انگار مدفون شده اند و ما به آنها دسترسی نداریم .

- این بخش ها میتونن ویژگی ها ، توانمندی ها ، استعدادها ، نیازها ، خواسته ها و رویاها و آرزوهای ما باشند‌ . 

✅ کاوش درون

- به نظر شما اگر ما درون خودمون رو به قصد شناخت بیشتر خود بکاویم با چه چیزهایی ممکنه رو به رو بشیم ؟

- چه احساساتی رو ممکنه تجربه کنیم ؟

- در نهایت باید به کجا برسیم تا دوباره این بخش ها مدفون نشن و مورد غفلت قرار نگیرند ؟

پ.ن : در بخشی از این خودکاوی ها ممکنه ما با احساساتی مثل خشم ، ترس ، اندوه مواجه بشیم 
ممکنه دلمون برای خودمون بسوزه 
ممکنه گریه کنیم ، ممکنه بخواییم انتقام بگیریم 49-2

یادت باشه ، تو حق داری ناراحت بشی 
حق داری گریه کنی ، حق داری غم رو تجربه کنی ، 
پس لطفا سرکوبشون نکن  49-2 
به احساساتت گوش کن ، بهشون توجه کن و ببینشون ،
احساساتت رو درک کن ، بپذیرشون 49-2

ضرورت و پیامد کاوش خود : 

به نظر مزلو هر انسانی ک خود را نفی کند و به استعداد ذاتی خود خیانت ورزد ؛ مانند هنرمندی است ک به دست فروشی اشتغال می ورزد ، بیمار است 49-2

این افراد در عمق وجود خود میدانند ک به خود ظلم کرده ، خود را تنبیه و تحقیر میکنند . 

این گونه افراد باید درمان شوند ، البته گاهی نیز خودتنبیهی به جسارتی تازه و خشمی مقدس ، حرمت نفسی بیشتر و سرانجام عملی درست منجر میگردد و حالات بیمارگونه بهبود میابند . در این صورت رشد از طریق درد و تعارض حاصل شده (مزلو، 1987) 

در این میان

از یادم نرود 

هیچ کس

‼️‼️کامل و بی نقص نیست ‼️‼️

ادامه دارد ...
امیرالمومنین (ع) : 

مستدرک》 ج ١١》ص ١٦

____

من کیستم؟؟

احساسات من 

- استعداد های من

- مهارت های من 

ظاهر من 

- صفات و ویژگی های روحی و روانی من

- اعتقادات من (مذهبی) 

- باورهای من (غیر مذهبی) 

- علایق من

- اهداف کوتاه مدت و بلند مدت من 

=》مجموعهء پاسخ های این لیست ، نقاط قوت و ضعف ماست

برای شناخت خود : 

۱. شناخت ویژگی ها ≈》ممکنه به حسرت و احساس گناه بیانجامد 

۲‌. پذیرش و بخشش ≈》 جرئت مندی میخواهد 

۳. آماده تحمل باید باشم

⚠️ در این بین توجه شود ک..

⚡چه قدر از اهداف و باورهای من مال من هستند؟ (تلقین از جامعه یا والدین نیستند)

⚡هیچ کس من رو زندگی نکرده ، شناختی ک من از خودم دارم کاملتر است 49-2

⚡و هر وقت در مقام مقایسه با افراد دیگر قرار گرفتیم

--> برای حل موضوع لازم نیست بجنگید یا بحث کنید

--> رها کردن آن فرد = حل موضوع

ادامه دارد ...
امیرالمومنین (ع) : 

مستدرک》 ج ١١》ص ١٦

____

قسمت آخر☘

چه چیزهایی موجب کاهش اعتماد به نفس افراد میشود؟ 49-2

خطاهای شناختی مثل : 

۱. تفکر همه یا هیچ :

به جای اینکه یک موقعیت را به صورت یک پیوستار ببینید ، آنرا به شکل دو قطب ، متضاد میبینید ؛
 مثلا : اگر موفق نشوم من کاملا شکست خورده هستم Hanghead

۲. فاجعه سازی :

شما آینده را به صورت منفی پیش بینی میکنید، بدون اینکه سایر پیامدهای محتمل تر را در نظر بگیرید . 
مثال : من خیلی آشفته خواهم شد ‌، قادر به انجام هیچ کاری نخواهم بود Hanghead

۳. بی اعتبار کردن یا دست کم گرفتن جنبه های مثبت :

شما به طور غیر منطقی به خودتان میگویید ک تجارب و رفتارهای مثبتتان به حساب نمی آیند .
مثال : من پروژه را خوب انجام دادم ، اما این به این معنی نیست ک من با کفایت هستم، من فقط شانس آوردم ! 

۴. استدلال هیجانی :

شما فکر میکنید چیزی درست است ، چون قویاً آن را حس میکنید و یا از شواهد مخالف چشم پوشی میکنید ، یا آنها را بی اهمیت به شمار می اورید . 
مثال : میدانم خیلی از وظایف کاری ام را درست انجام میدهم ، اما هنوز احساس میکنم ک یک شکست خورده هستم

۵. برچسب زدن : 

شما یک برچسب کلی و ثابت به خودتان یا دیگران میزنید ، بی آنکه در نظر بگیرید ک ممکن است ، شواهد به طور منطقی تر دلالت بر یک نتیجه کمتر فاجعه بار بکنند ، 
مثلا : من یک بازنده هستم ( در این شرایط توجه کنید ک ، شاید در کاری کوتاهی کرده باشید ، اما این تلاشهای شما رو بی ارزش نمیکند )

۶. ذهن خوانی :

شما باور دارین از فکر بقیه خبر دارید ، بی آنکه سایر احتمالات را در نظر بگیرید . 
مثال : او فکر میکند ک من ابتدایی ترین چیزها را هم درمورد این پروژه نمیدانم

۷. تعمیم بیش از حد : 

شما یک نتیجه کلی و قطعیِ منفی میگیرید ک فراتر از موقعیتهای فعلی تعمیم میابد . 
مثال : چون در قرار ملاقات احساس راحتی نمیکردم ، پس شرایط لازم برای دوست پیدا کردن رو ندارم . 

۸. شخصی سازی : 

شما اعتقاد دارین ک بقیه بخاطر دلخوری از شما رفتار منفی دارند ؛ بدون اینکه علل محتمل تر را در نظر بگیرید . 

مثال : رئیسم با من سر و سنگین است ، پس حتما من کار اشتباهی انجام داده ام . 
(پ.ن : در خیلی از موارد ، برخود دیگران با ما بخاطر رفتار ما نیست ، ممکن است ، فرد در شرایطی باشد ک از مسئله ی دیگری ناراحت هست ولی ما این موضوع را به خودمان بگیریم. )

پ.ن۲ : با روخوانی کردن صرف از این پستها ، تغییری حاصل نمیشه ؛ با تمرین مستمر،  کم کم میشه ، این احساس خوب و کافی بودن رو برگردوند  Khansariha (69)

از طول کشیدنِ برگشتن حس خوشنودی ، ناامید نشید Khansariha (69)
امیرالمومنین (ع) : 

مستدرک》 ج ١١》ص ١٦

____

سپاس شده توسط

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان