عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

برنامه ریزی روزانه

بسم الله الرحمن الرحیم

[تصویر:  the-road-to-success_dhzh.jpg]

بخش اول : مقدمه

به نام خدایی که گیتی را منظم آفرید.

نظم اولین قانون آسمانی است.

[تصویر:  330822236-compound-effect_z5qg.jpg]

با انجام کارهای خیلی ساده به صورت پیوسته و هر روزه ، میتوان به نتایج وحشتناک بزرگی دست یافت.
این کارها ساده هستند. و چون ساده هستند ممکن است فرد به آسانی وسوسه شود و از انجامشان صرف نظر کند.
اگر کار ساده ای به مدت  طولانی  هر روز انجام شود, یک جهش کوانتومی ایجاد میشود. و به یک موفقیت جادویی و فوق العاده بزرگ میرسیم.
تنها با انجام یک سری کار بسیار کوچک و داشتن پایداری در طول زمان شما می توانید بنیاد زندگیتان را بهبود بخشید.
در ابتدای کار نتایج ناملموس و نامشهود است. ولی با پایداری و ادامه دادن جادوی اثر مرکب شروع میشود و نتایج بسیار بزرگی رقم میخورد.
راز موفقیت سخت کوشی, نظم, وایجاد عادت های خوب است.
من فقط میخواهم از اعماق وجودتان بدانید که تنها راه رسیدن به موفقیت از طریق انجام پیوسته ی کارهای معمولی , غیرجذاب , غیرمهیج و بعضی وقت ها نظم و ترتیب های سخت روزانه ایست که در طول زمان مرکب شده اند.

برگرفته از کتاب اثر مرکب نوشته دارن هاردی

بخش دوم : تعریف واژه های مهم

هدف کیفی: اهدافی که کلی هستن و مقدار و کمیتی براشون تعریف نشده.

هدف کمی:  اهدافی که واضح و شفاف هستن و براشون کمیت و مقدار تعریف شده.

کار:  کار به فعلی گفته میشه که باید طی زمان مشخصی مرتب تکرار بشه تا مارو به یکی از اهداف ماهانه برسونه.
پس کارها برای رسیدن به اهداف ماهانه هستند.
یعنی تمام اهداف باید به ماهانه شکسته شوند و کارهایی برای رسیدن به این اهداف مشخص شود.

واحد کار: هر کاری  سه نوع واحد میتونه داشته باشه:
  • یا واحد عدد داره که این عدد باید بازه اش مشخص بشه . مثلا تعداد دفعات مسواک زدن در روز با واحد عدد(0,1,2)/ مثلا تعداد رکعت نماز با تمرکز بالای 80% با واحد عدد (0تا17)،تعدا صفحات کتاب

• یا واحد دقیقه داره. مثلا مدت زمان ورزش کردن به دقیقه/مدت زمان ساعت مطالعه به دقیقه 

• یا واحد 0 و 1 داره. یعنی انجام شدن یا نشدن. مثلا اعلام وضعیت کردن یا نکردن/ سحرخیز بودن یا نبودن/

تیرخور : انتظار ما از مقدار انجام کار

تیرخور روزانه: مقداری از کار که انتظار داریم  طی یک روز انجام بدیم.
تیرخور هفتگی: مقداری از کار که انتظار داریم طی یک هفته انجام بدیم.روش محاسبه : تیرخور روزانه  ×  تعداد تکرار کار در هفته  
تیرخور ماهانه :مقداری از کار که انتظار داریم طی یک ماه انجام بدیم.روش محاسبه : تیرخور روزانه × تعداد تکرار در ماه

مثال:
من میخوام روزی 5 صفحه کتاب بخونم
تیرخور روزانه میشه : روزی 5 صفحه
تیرخور هفته : میخوام 5 روز در هفته تکرار بشه این کار ، پس میشه  5 ص × 5 روز =  25 ص در هفته
تیرخور ماه : اگه بخوام 20 روز درذ ماه  کتاب بخونم ، پس طی یک ماه میشه  : 5 ص × 20 = 100 ص  در ماه

بخش سوم : قدم های اجرایی

قدم اول :حوزه های زندگی

یه کاغذ و قلم بردار

حوزه های مهم زندگیت رو بنویس

حوزه های پیشنهادی :
معنوی(  نماز ، روزه ، قرآن ، ذکر ، دعا  ، ترک گناه و..../
سلامت(تغذیه ، ورزش ، خواب ) /
خانواده و روابط  (شامل دوستان هم میشه )  /
 رشد و توسعه فردی (ایجاد عادت های مثبت و ترک عادت های منفی ،تغییر در ویژگی های شخصیتی مثل کنترل خشم ،مطالعه غیر درسی ، شرکت در دوره و کارگاه های روانشناسی ، فایل صوتی و پادکست و .. )  /
درس و تحصیلات /
 پاکی ( کنترل نگاه ، ذهن ، دست ، زبان ، شکم ، روز های پاکی و....)
تفریح
کسب و کار و درآمد و وضعیت مالی

قدم دوم : نوشتن اهداف سالانه

بنویس در طول یک سال  تو هر کدوم از حوزه های زندگی  میخوای به چه هدفی برسی؟(اهداف کیفی)

مثلا تو حوزه سلامت  : مثلا وزنم رو کاهش بدم.
حوزه معنوی: میخوام نمازم رو مرتب و اول وقت بخونم.
حوزه پاکی : میخوام پاک باشم.
حوزه رشد فردی : میخوام خشمم رو کنترل کنم
یا میخوام کتاب زیاد بخونم.

قدم سوم : بازنویسی اهداف سالانه

اهدافت رو بازنویسی کن و اینبار واضح و شفاف و روشن  بنویس میخوای به چی برسی . طوری که قابل اندازه گیری باشه. (اهداف کمی)

مثلا تو حوزه سلامت  : مثلا وزنم رو کاهش بدم. ------> چند کیلو؟ با چه روشی؟ طی چه زمانی؟   ------> میخوام طی 6 ماه ،وزنم رو 6 کیلو کاهش بدم، به کمک ورزش.

حوزه معنوی: میخوام نمازم رو مرتب و اول وقت بخونم. ------> چطوری؟ >>> ساعتم رو هر شب کوک کنم برای نماز  / یا  تاصدای اذان رو شنیدم برم وضو بگیرم.

حوزه پاکی : میخوام پاک باشم. ------> کدوم یک از موانع پاکی رو میخوای کنار بزنی ؟؟ -------->  میخوام با کار کردن روی کنترل نگاه و ذهن ؛ رو پاکیم کار کنم.

یا میخوام کتاب زیاد بخونم. -------> چه کتاب هایی؟ چند تا کتاب ؟؟؟ --------> میخوام در طول یک سال 10 تا کتاب بخونم ، اسم کتاب ها ....

حوزه رشد فردی : میخوام خشمم رو کنترل کنم --------> خشمم رو کنترل کنم یعنی دقیقا چی؟ --------> یعنی موقع عصبانیت یه لیوان آب بخورم.

نکته مهم : میتونی برای هر هدف زمان سررسید یا ددلاین هم تعیین کنی که تا زمان مقرر بهشون برسی.

اهداف سالانه رو در تاپیک برنامه ریزی سالانه ارسال کن و در پایان هر سال اهدافت رو ارزیابی کن.

قدم چهارم : اهداف فصلی  (اختیاری)

در طول  فصل پیش رو باید به چه بخشی از اهداف سال برسی ؟

در واقع اهداف سال رو ریز کن به هدف های کوچکتر فصلی.

اهداف فصلی رو در تاپیک برنامه ریزی سالانه وارد کن و در آخر هر فصل اهدافت رو ارزیابی کن. ( اختیاری )

قدم پنجم : نوشتن اهداف ماهانه 

در طی ماه پیش رو باید  به چه بخشی از اهداف سال یا فصل برسی؟

اهداف سال یا فصل رو ریز کن به هدف های کوچکتر ماهانه

مثال:
نقل قول: نوشته است:مثلا تو حوزه سلامت  : مثلا وزنم رو کاهش بدم. ------> چند کیلو؟ با چه روشی؟ طی چه زمانی؟   ------> میخوام طی 6 ماه ،وزنم رو 6 کیلو کاهش بدم، به کمک ورزش.
اهداف ماه  : 1 کیلو کاهش وزن

قدم ششم: کارهای روزانه ، هفتگی و ماهانه  جهت رسیدن به اهداف ماه

ما سه نوع کار روزانه / هفتگی/ ماهانه داریم.

کارهایی که قراره هر روز انجام شود یا روزی چند بار انجام شود>>> کار روزانه است >>ثبت روزانه
کارهایی که قراره هر هفته انجام شود یا هفته ای چند بار انجام شود>>>کار هفتگی است  >>> ثبت هفتگی
کارهایی که قراره هر ماه انجام شود یا ماهی چند بار انجام شود >>>کار ماهانه است >>>ثبت ماهانه

برای رسیدن به اهداف ماه ، چه کارهایی رو باید روزانه انجام بدی؟چه کارهایی هفتگی و چه کارهایی ماهانه؟
به هر کار یک واحد اختصاص بده و

تیرخور روزانه ، هفتگی و ماهانه رو برای هر کار مشخص کن

نقل قول: مثال:
نقل قول: نوشته است:مثلا تو حوزه سلامت  : مثلا وزنم رو کاهش بدم. ------> چند کیلو؟ با چه روشی؟ طی چه زمانی؟   ------> میخوام طی 6 ماه ،وزنم رو 6 کیلو کاهش بدم، به کمک ورزش.
اهداف ماه  : 1 کیلو کاهش وزن
یکی از کارهایی که باید روزانه انجام بدم برای کاهش وزن ورزشه:
1.ورزش
واحد: دقیقه

تیرخور روزانه : روزی 10 دقیقه
تیرخور هفتگی : 6 روز در هفته× 10 ===> 60 دقیقه در هفته
تیرخور ماه : 24 روز در ماه × 10 ====> 240 دقیقه در ماه

تیرخور ماهانه هر کار رو  تو تاپیک ماهانه ارسال کن و آخر هر ماه ارزیابی کن که چقدر بهشون رسیدی.

نکته:اهداف و تیرخور هفته و ارزیابی اون رو میتونی در تاپیک هفتگی وارد کنی(اختیاری)

قدم هفتم : ثبت عملکرد روزانه،هفتگی و ماهانه

برای ثبت عملکرد روزانه 2 راه داری:

1. استفاده از فایل اکسل  برنامه ریزی (لینک دانلود )

فایل اکسلی طراحی شده که برای 60 کار روزانه، 20 کار هفتگی و 10 کار ماهانه نمودار پیشرفت اتوماتیک هفتگی، ماهانه و فصلی رسم میکنه. اگر شخصی بیش از 60 کار رو در روز خواست ثبت عملکرد کنه
باید از دو یا سه فایل اکسل استفاده کنه.

کار با این فایل بسیار ساده است و کافیه شما عدد وارد کنید. هم با گوشی موبایل و هم با کامپیوتر ولپ تاپ قابل استفاده است(لینک  آموزش استفاده از فایل اکسل)
در تاپیک آموزش اکسل میتونید سوال هاتون رو بپرسید.

برای کلیه ی افراد برگه هایی طراحی شده که میتونن در جداولی ثبت عملکرد روزانه داشته باشن و هر شب مجبور نشن وارد اکسل کنن.
میتونن روی کاغذ ثبت کنن و بعدا وارد اکسل کنن. فقط کافیه از این برگه ها پرینت گرفته بشه و تاریخ و عنوان کار نوشته بشه. (لینک دانلود برگه ها)

2.دفتر برنامه ریزی و رسم دستی جدول ها و نمودار ها  ( لینک آموزش نحوه کشیدن جدول و نمودار)

قدم هشتم: ارسال گزارش عملکرد و نمودار پایان دوره

پایان هر بازه هفتگی / ماهانه/فصلی شما میتونید فایل اکسل پر شده یا عکس جداول پرشده دفترتون رو برای ما ارسال کنید. ( آموزش نحوه ارسال عکس)

در کنار ارسال فایل اکسل و یا جدول میتوانید عکس نمودار 3 تا 5 کار مهم رو به دلخواه ارسال کنید.

نمودار هفتگی در تاپیک هفتگی 
نمودار ماهانه تاپیک ماهانه
نمودار فصلی تاپیک سالانه
ارسال شود

(  برای کسب مدال تنها ارسال فایل اکسل اخر ماه و نمودار ماهانه 3 تا 5 کار اخر هر ماه کفایت میکنه)

قدم نهم : ارزیابی 

شما میتونید پایان هر هفته و ماه و فصل و سال عملکردتون رو ارزیابی کنید و بگید در هر حوزه ای چه قدر به اهدافتون رسیدین.
اخر هر هفته در تاپیک هفتگی...اخر هر ماه تاپیک ماهانه...و...

(برای کسب مدال تنها ارزیابی ماهانه کافی است)

بخش چهارم : شرایط  یک ماه خوب

برای اینکه مدال برنامه ریزی بگیری باید ماه خوب بسازی.
هر ماه خوب سه شرط دارد:

شرط یک) قدم های پنجم /ششم /هفتم /هشتم و نهم رو برای تاپیک ماهانه انجام داده باشی 

شرط دو) آخر ماه نمودار (ماهانه) 3تا 5 کار مهم رو در تاپیک ماهانه به صورت عکس ارسال کنی

شرط سه) در حداقل 70 درصد از کارهای انتخابی برای اون ماه یا به تیرخور رسیده باشی یا اینکه رکورد ماه های قبل همان سال رو زده باشی.

شرایط اعطای مدال:

3 ماه خوب بدون شرط پیوستگی ====> مدال برنز[تصویر:  23.gif]
6 ماه خوب بدون شرط پیوستگی ====>مدال نقره[تصویر:  24.gif]
9 ماه خوب بدون شرط پیوستگی ====>مدال طلا[تصویر:  22.gif]
12 ماه خوب بدون شرط پیوستگی ====>مدال تثبیت[تصویر:  21.gif]

در صورت غیبت   یک ماه یا بیشتر، ماه های خوب از اول شمارش میشه. (غیبت جز در مواقع خاص و با اطلاع قبلی در تاپیک مجاز نیست)

شرایط اهدای اعتبار  ( کارهای اختیاری):

هر هفته نوشتن اهداف و ارزیابی آن در تاپیک برنامه ریزی هفتگی : 1 اعتیار مثبت
نوشتن اهداف فصلی و ارزیابی آن :2 اعتبار مثبت
نوشتن اهداف سال و ارزیابی آن : 3 اعتبار مثبت
بهترین راه پیش بینی آینده،ساختن آن است

زندگي يک آرزوي دور نيست؛ زندگي يک جست و جوي کور نيست
زيستن در پيله پروانه چيست؟

زندگي کن ؛ زندگي افسانه نيست
گوش کن ! دريا صدايت ميزند؛ هرچه ناپيدا صدايت ميزند
جنگل خاموش ميداند تو را؛ با صدايي سبز ميخواند تو را
زير باران آتشي در جان توست؛
قمري تنها پي دستان توست
پيله پروانه از دنيا جداست؛

زندگي يک مقصد بي انتهاست؛ هيچ جايي انتهاي راه نيست؛
اين تمامش ماجراي زندگيست...

راستش از بی احترامی ها و نا مهربانی ها خسته شدم ... اینجا روزگاری جای مهربونی و محبت بود ... ولی متاسفانه مدتیه که دیگه اون رنگای قشنگ کمرنگ شدن ... امیدوارم شماها که هنوز اینجایین دوباره بهش رنگ بدین وزیباترش کنین (البته از درون و نه فقط در ظاهر) ... براتون دعا می کنم ... فراموشم نکنین ... حلالم کنین ... التماس دعا ... دلم برای تک تکتون تنگ میشه ... خیلی دوستون دارم
:13:

مدال‌ها

اسامی افراد دارای مدال برنامه‌ریزی با این ساختار:

عاشق فاطمه زهرا ---------------> (مدال برنز:  97/01/14  | مدال نقره: 99/02/08 | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
قاصدک ----------------------------> (مدال برنز:  97/01/14  | مدال نقره: 94/09/12 | مدال طلا: 95/05/11 | مدال تثبیت: )
جناب خان -------------------------> (مدال برنز:  94/09/12  | مدال نقره: 94/09/12 | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
شادن -----------------------------> (مدال برنز:  97/01/14  | مدال نقره: 97/01/14  | مدال طلا: | مدال تثبیت: )
nobody31 -----------------------> (مدال برنز:  97/01/14  | مدال نقره:  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
فرید ------------------------------> (مدال برنز:  99/02/01  | مدال نقره:  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
*شهریار‌* ------------------------> (مدال برنز:  99/04/02  | مدال نقره:  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
سنــا ------------------------------> (مدال برنز: 00/05/04 | مدال نقره: 97/01/14 | مدال طلا: 00/07/30 | مدال تثبیت: )
آرمین ------------------------------> (مدال برنز:                | مدال نقره: 95/05/27 | مدال طلا: 95/02/20 | مدال تثبیت: )
حنیف ------------------------------> (مدال برنز:                | مدال نقره: 99/03/08 | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
خداهمراهمونه --------------------> (مدال برنز:                | مدال نقره: 94/09/12 | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
rezvaneh -------------------------> (مدال برنز:                | مدال نقره:               | مدال طلا: 99/02/1 | مدال تثبیت: )
زینبی ------------------------------> (مدال برنز:  00/05/04  | مدال نقره:  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
سپهرر -----------------------------> (مدال برنز:  00/05/04  | مدال نقره:  00/05/04 | مدال طلا: 00/07/30 | مدال تثبیت: )
محسنین --------------------------> (مدال برنز:  00/05/12  | مدال نقره: 00/05/12 | مدال طلا: 00/07/06 | مدال تثبیت: )
alone heart -----------------------> (مدال برنز:  00/06/03  | مدال نقره:  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
سرباز گمنام -----------------------> (مدال برنز:  00/06/27  | مدال نقره:00/07/30  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
خانوم لبخند ------------------------> (مدال برنز:  00/06/27  | مدال نقره:  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
Roza_r -----------------------------> (مدال برنز:  00/06/28  | مدال نقره:  | مدال طلا:  | مدال تثبیت: )
Amirali.d --------------------------->( مدال برنز : 00/07/23 |مدال نقره : 00/08/01  |مدال طلا :   | مدال تثبیت: )
man mitavanam ------------------>( مدال برنز :    00/10/15 | مدال نقره :   |مدال طلا :  | مدال تثبیت :       )
لیست مرحله ی اول برنامه ریزی :

1- هورا
2-کورش
3-شاهد
4-
5-
6-
7-
8-
9-
10-
لیست اصلاح شده:

1- هورا
2-کوروش
3-شاهد
4-
5-
6-
7-
8-
9-
10-

قمري تنها پي دستان توست

راستش از بی احترامی ها و نا مهربانی ها خسته شدم ... اینجا روزگاری جای مهربونی و محبت بود ... ولی متاسفانه مدتیه که دیگه اون رنگای قشنگ کمرنگ شدن ... امیدوارم شماها که هنوز اینجایین دوباره بهش رنگ بدین وزیباترش کنین (البته از درون و نه فقط در ظاهر) ... براتون دعا می کنم ... فراموشم نکنین ... حلالم کنین ... التماس دعا ... دلم برای تک تکتون تنگ میشه ... خیلی دوستون دارم

1- هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-
6-
7-
8-
9-
10-
.
سلام
هورا جون بلکه تو بانی خیر بشی و من یکی یه کم منظم بشم..42

..بسم االله..

1- هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-
7-
8-
9-
10-

موفق باشین..53258zu2qvp1d9v
در پناه امن یاد خدا؛ایام به کام..یاعلی.53
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

سلام

من خیلی نیاز به برنامه ریزی دارم.

مرسی از لطفتون

1- هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-آریا
7-
8-
9-
10-
اگه فکرت رو سرگرم نکنی ، فکرت تو رو سرگرم میکنه
i wana break limits
i rly seriously
- هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-آریا
7-بیکس
8-
9-
10-
اللهم اغفرلی الذنوب التی تحبس الدعا
سلام ...

دوست دارم ولی نمیتونم ، اومدم اینا گفتم که بعد نگید چرا نمیاید و اهمیت نمیدید.

یا حق
--------------------
الحمد الله
--------------------
1-هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-آریا
7-بیکس
8-تری پاک
9-
10-
-----------------------------
منم اومدم به سفارش بعضیا برنامه ریزی خیلی خوبه میشه بگین این عادت جدید منظورتون چی بود ؟؟؟؟ کلا یکم بیشتر توضیح بدین مرسی
پایدار باشین
هدف حد نداره !
مرز و سد نداره !
-------------------------
PeOpLe WiTh GoAls Succeded, Because ThEy KnOw WheRe ThEy Are GoInG
همینجا از همه ی بچه هایی که عضو شدن تشکر می کنم و امیدوارم بتونیم این مرحله ی آزمایشی رو با موفقیت پشت سر بذاریمSmiley-face-cool-2

توبه جان چرا نمی تونی؟
تو داری زندگی می کنی و برای زندگی باید برنامه و نظم داشته باشی
نمی دونم چرا میگی نمی تونی؟
حتی اگه ماه اول موفق نشی ماه دوم بهتر میشی اون قدر تکرار میشه تا بالاخره موفق بشی
فکر می کنم بیای و تلاش کنی بهتر از نیومدنهcheshmak

3pac جان توی پست اول توضیح دادم عادتای جدید چیا هست ...
عادتای جدید شامل : 1- خوندن روزانه حداقل چندخط قرآن 2- خوندن نمازها صددر صد اول وقت 3- تنظیم خواب و بیداری 4- داشتن روزی حداقل نیم ساعت مطالعه 5- ورزش کردن
اینا تازه برای ماه اوله...
اگه بتونیم 1 ماه این عادتا رو درونی کنیم طوریکه فراموش نکنیم انجامشون بدیم یا برامون سخت نباشه انجامشون
توی ماه بعدی عادتای جدیدتری هم توی برناممون میاریم

پست اول رو یه بار دیگه بخونی متوجه میشی

هم چنان منتظر دوستای گل دیگه هستیم هرچی بیشتر بشین بهترههههKhansariha (48)

لیست مرحله اول برنامه ریزی :

1-هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-آریا
7-بیکس
8-تری پاک
9-
10-
11-
12-
13-
14-
15-

قمري تنها پي دستان توست

RE: برنامه ریزی همگانی و شروع یک زندگی موفق

1-هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-آریا
7-بیکس
8-تری پاک
9-رادان
10-
گذشته ها گذشته به فکر آینده باشKhansariha (46)
برنامه ريزي، آوردن آينده به زمان حال است تا بتوانيد همين الان كاري براي آن انجام دهيد.
آلن لاكين

منتظر روش پیشنهادی برنامه ریزی برای شروع باشینcheshmak

قمري تنها پي دستان توست

سلام
منم هستم خیلی ایده با حالیه
پیش به سوی موفقییت
317317317

1-هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-آریا
7-بیکس
8-تری پاک
9-رادان
10-یوسف
خداوند بی نهایت است اما به قدر نیاز تو فرود می آیدبه قدر آرزوی تو گسترده میشود و به قدر ایمان تو کار گشاست
لیست مرحله اول برنامه ریزی :

1-هورا
2-کوروش
3-شاهد
4- Ethereal
5-سها
6-آریا
7-بیکس
8-تری پاک
9-رادان
10-یوسف
11-؟41
12-؟؟varzesh
13-؟؟؟Smiley-face-cool-2
14-؟؟؟؟Muscular
15-؟؟؟؟؟317
16-؟؟؟؟؟؟Khansariha (48)
17-؟؟؟؟؟؟؟cheshmak
18-؟؟؟؟؟؟؟؟42
19-؟؟؟؟؟؟؟؟؟1744337bve7cd1t81
20-؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟Khansariha (56)

قمري تنها پي دستان توست

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان