امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

بهترین روش ترک از نظر شما

موافقم با اراده قوی
به نظر من مهم ترین چیز وسوسه نشدنه، اینکه همون موقع در بریم و محل به افکارمون ندیم!!!Smiley-face-cool-2
[تصویر:  i320841_danbo18.jpg]
این روش خیلی روم تاثیر گذاشت و الان نزدیک به 2 ماه و چند روزی که اصلا دیگه به یادش نیستم و روز ها رو هم نمیشمرم

قبلا اکثر راها که توصیه میشه رو انجام دادم ولی بیشترین رکورد ترکم 17 روز بود که بعدش به صورت خیلی وحشتناک تلافی اون چند روزه ترک رو در میاوردم و نابود میشدم

ولی اخرین بار که شرایط گناه رو که اماده کردم بودم یهو گفتم نه

و از اون روز تا الان هیچ تمایلی دیگه به اون عادت زشت نیست

دیگه اونقدر هم تو قرنطینه نذاشتم خودمو که خودمو از مثلا غذاهای تحریک امیز . اینترنت بدون محدودیت . نگاه و.....

ولی تمایلی دیگه به مطالب و فکر عکس فیلم و غیره اونجوری نیست

بجای محدود کردن و منع کردن استفاده درست میکنم

از همه مهمتر لذت و ریکاوری که بعد از ترک شدم \"روحی و جسمی\" با هیچی دیگه عوض نمیکنم چه برسه با اون نکبت!

البته فکر کنم این روش تقریبا همون اورژانس کانون میشه که طرف تو موقعه بحرانیه و در معرض تحریک و میاد پست اورژانس که دوستان کمکش کنن و از یادش ببرن که وارد عمل نشه

همیشه میگفتم این اخرین باره خدا منو بکش بعد توبه می کردم و دوباره شکست

ولی دیگه اخرین بار به اخر نرسید و با نه مواجه شد Muscular
هشت مرحله ترک خود ارضایی
1. تصمیم بگیرید و نگران این نباشید که چه مدت خود ارضایی می کردید. خود ارضایی زمانی که تاثیرات منفی روی زندگی و رابطه های روزانه بگذارد مشکل ساز خواهد بود . اگر خود ارضایی زمانی را که دران می تونید با دیگر کارهای مهمی را انجام دهید ،هدر دهد اینک زمان ان رسیده که رفتار خود را تغییر دهید.

2. باید علت را پیدا کنید. نیاز دارید که بدانید به چه دلایلی بیش از حد خود ارضایی می کنید؟ اگر شما فقط تلاش کنید که خود ارضایی را متوقف کنید ، نتیجه عکس خواهید گرفت و با حالتی افراطی سر جای خود برمی گردید. بنابر این ایا می دانید چرا خود ارضایی می کنید؟ شما ممکن است تشخیص دهید که خودارضایی برای رفع خستگی ، خلاصی از استرس ها و یا به خاطر تنهایی است. استراحت کنید و شروع کنید به فکر کردن

"چرایی" اینکه چرا احساس می کنید نیاز دارید خود ارضایی کنید. قصد دارید از چه چیزی فرار کنید؟ دلیل اصلی اینکه به طور افراطی خود ارضایی می کنید این نیست که خود ارضایی احساس لذت بخشی تولید می کند. عمیق به درون خود رجوع کنید. شاید شما برای فهمیدن احساستتون نیاز به درمان داشته باشید.

3. یاد بگیرید احساسات خود را بشناسید. یافتن یک راه صحیح برای مدیریت احساساتتان می تواند یک مهارتی باشد که انها را هنوز یاد نگرفته اید و یا نداشته اید.هر انچه ما احساس می کنید ناشی از افکار ماست. احساسات ما هستند که جهان ما را تفسیر می کنند. و شما هستید که تصمیم می گیرید چه احساسی داشته باشید. خود ارضایی به دلیل بی حوصلگی ، به خاطر این است که شما تصمیم گرفتید که احساس بی حوصلگی کنید. شما می توانید تعیین کنید که چه احساسی داشته باشید.
4. ترک خود ارضایی افراطی با تغییر اندیشه و نگرش ممکن است

. شما نمی توانید خود ارضایی را به عنوان راه حل مشکلات خود بپذیرید. یاد بگیرید که بیشتر از زندگی لذت ببرید و خواهید فهمید که دیگر نمی خواهید خود ارضایی کنید.

5. بخش هایی از روز که در ان موقع بیشترین وسوه ها و مشکلات رخ می دهد را معین کنید. یافتن وقتهایی که در طول روز که بیشترین درگیری و تنش رخ میدهد می تواند به شما کمک کند که بر اعتیاد غلبه کنید. برای زمان هایی که بیشترین درگیری و تنش هست برنامه ریزی کنید، مثلا اگر شما وقتی که قصد خوابیدن دارید بیشترین درگیری و وسوسه را دارید ، تا وقتی که خسته نشده اید و برای خواب اماده نیستید به رختخواب نروید. شما باید تلاش کنید که ورزش کنید چرا که کمک میکند که راحت تر بخوابید. زمان ها و مکان هایی که بیشترین درگیری را دارید مشخص کنید و برنامه ریزی کنید.

6. سعی کنید به چیزهایی فکر کنید که هر روز شما را تازه تر و بهتر کند. شما اعتماد به نفس و روحیه بهتری خواهید داشت.شما باید هر روز شیوه ی تفکرتان را تغییر دهید و با خودتان دوست باشید . ایجاد یک روحیه شاد و ارام خیلی موثر است.
[تصویر:  Free-Addiction-Treatment.jpg]

7. تغییر عادات. اگر شما در تنهایی همچنان وقت زیادی را در خانه صرف تماشای فیلم های تحریک امیز

و گشتن در سایتهای هرزه می کنید ، باید بدانید که اینطوری غلبه و ترک خود ارضایی غیر ممکن است.خود را مجبور کنید که خانه را ترک کنید و با دوستان و دیگر افراد معاشرت کنید. سعی کنید راه دیگری برای ازاد کردن تنش جنسی پیدا کنید و روابط سالمی با دیگران برقرار کنید.

8. داشتن یک برنامه جایگزین. داشتن یک برنامه از هر چیزی ، در مواقعی که وسوسه خود ارضایی شدید می شود خیلی مهم است. می تونید از یک کش استفاده کنید و یا هر چیز دیگه ای که سمبلی باشه برای قطع کردن فکر خودارضایی. موضوع صدمه زدن به خودتان نیست بلکه هدف این هست که ذهنتان را به روشی از احتمال انجام مجدد خود ارضایی خالی کنید ابتدا تمرین کنید و انرژی را بسوزانید، اگر به طور معمول باز هم وقت خواب خواستید خودارضایی کنید نخوابید و تسلیم نشوید. ممکن هست نیاز به کمک داشته باشید اما سعی کنید مثبت اندیشی کنید و باور داشته باشید که می تونید این اعتیاد را رها کنید.

به یاد داشته باشید که مشکل است در ذهن تان است ، و شما می توانید به سادگی افکار خود را با افکار دیگری جایگزین کنید. حتی اگر خیلی میل به خودارضایی داشتید ، شما قدرت ان را دارید که ان فکر را متوقف کنید.

مراحل غلبه بر اعتیاد خود ارضایی

1.
اولین گام در غلبه بر اعتیاد به خود ارضایی در دانستن حقیقت است. در ابتدا نیاز هست که بدانید غریزه ی جنسی بد نیست. اگر احساس جنسی شما بر انگیخته شده دلیل بر بد بودن شما نیست. احساسات جنسی شما یک قسمت عادی سالم از بدن شما هستند و اگر درست استفاده شود می تواند شادی بسیار به ارمغان بیاورد. این غرایز قوی برای پیوند شما با همسر خود در یک رابطه قوی بنا شده است. اگر شما به تنهایی عمل می کنید و خود ارضایی را انجام می دهید این انرژی قوی می تواند تبدیل به اعتیاد شود . با این حال ، حتی به عنوان یک فرد مجرد شما می توانید این انرژی را به انجام کارهای زیادی را در زندگی استفاده کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید
[تصویر:  search-engines-1603.jpg]

2.
هنگامی که شما حقیقت را در مورد این غریزه جنسی می دانید شما نیاز به درک این دارید که چرا شما آن را در وهله اول (یا اخرین باری که تکرارش کردید) انجام دادید. به دلیل این که شما بی حوصلگی و یا تنهایی؟ آیا شما احساس رنج و درد عاطفی ، حال روحی بد و یا عدم ارتباط سالم با دیگران در خانواده یا روابط دوستان دارید؟ یا شما به سادگی معتاد شدید به دلیل این که خود ارضایی در اولین بار هیجان انگیز بوده و پس از آن دچار حالت افسردگی شدید ؟ هنگامی که شما از دلایل تان بر اساس "چرایی" را در ذهن تجسم می کنید شما می توانید روی "چگونگی " بر توقف و رهایی کار کنید.
[تصویر:  man_question_mark.jpg]
توجه : اگر شما به دلیل صدمات روحی - عاطفی یا برخی از انواع ضربه های روحی روانی در زندگی خود به خود ارضایی عادت کردید ، خود ارضایی تنها یک علامت بیماری هست و تمام مشکلات شما را ریشه کن نمی کند. در این حالت شما همزمان با کار کردن روی اعتیاد ، به درمان حرفه ای به مقابله با ریشه های مشکلات دارید.

3.
حالا که می دانید "چرا" معتاد شدید شما می توانید شروع به غلبه بر خود ارضایی کنید. دو راه اصلی برای غلبه بر خود ارضایی ، تغییر دادن افکار و داشتن فعالیت های سالم در زندگی تان است. هرگز تلاش نکنید افکارتان را کنترل کنید و یا از ذهن بیرون کنید، این کار انها را قوی تر می کند. راه صحیح برای انجام این کار است که ، فقط روراست باشید و هر انچه را که دربارش فکر می کنید و با انها وسوسه می شوید را بپذیرید سپس آن را با یک فکر بهتر تغییردهید (جایگزینی). به عنوان مثال : "در حال حاضر من وسوسه خود ارضایی دارم چون من دارم چند تا سایت تحریک کننده میبینم ، با این حال من می دانم که خودارضایی به من احساس افسردگی می دهد. من می دانم که این غریزه جنسی بد نیست ، اما این انرژی و غریزه زمانی خوب هست و زمانی که آن را به جای خود ارضایی ذخیره کنم به من احساس اعتماد به نفس میده. "این فقط یک مثال است و هزاران راه وجود دارد که شما می تونید مسیر افکار خود را در هر موقعیتی تغییر دهید.. بعد از حدود یک ماه این تمرین ،این حالت به صورت خودکار در می اید
.

4.
شما باید غرایز جنسی زیادی دارید که انرژی بسیار قوی است. این انرژی باید در راه های سالم غیر اعتیاد آور مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین یک ورزش ، بازی و رفتن به باشگاه ، بیرون رفتن با دوستان و خانواده یا هر چیز دیگری به که به شما احساس خوبی می دهد ، مفید خواهد بود.
نکته مهم : اگر شما علاوه بر خودارضایی از سایتهای تحریک کننده و هرزه هم دیدن می کنید شما شاید به این موارد نیز اعتیاد پیدا کردید. اگر شما دیدن اینها را متوقف نکنید نمی توانید خود ارضایی را متوقف کنید. شما نیاز دارید هر دو را رها کنید تا موفق شوید.

[تصویر:  4165939_f260.jpg]

وبلاگ رهایی
گل نیلوفر در مرداب می روید، تا همه بدانند
در سختی ها باید زیبایی آفرید

مراحل نه گانه ترک اعتیاد خود ارضایی

سلام

تا زمانی که شیرینی و لذت اون عادت زشت تو دلمون باشه نمیشه به ترک کامل رسید

و باید با حس مبارزه کرد صددرصد اون وسوسه ها دوباره میاد سراغ آدم یه چرخه ای داره که گاهی تا چند روز پشت سر هم وسوسه انجام گناه سراغتون میاد

و اگر این دوره رو بگذرونین تا چند روز آرام خواهد بود.

یادتون باشه اون فقط وسوسه هست نمیتونه مارو مجبور به انجام گناه کنه فقط دعوتمون میکنه

این ما هستیم که تصمیم میگیرم که بگیم نه یا آره

انجام خود...... عوارض مخصوص خودشو داره

اگه مطمئن هستین برای ترک پس باید از همین الان لحظه ای رو به هدفتون شک نکنین

بهترین راه ترک میتونه در تجربیات دوستان در این گزینه های پایین گنجانیده شده باشه

به مدیریت قبل از شکست  و   مدیریت بعد از شکست  

سر بزنین مطالب ارزشمندی دارن

و دوستانی دارن اینجا در مورد مطالب ترک تحقیق میکنن

و اگر مشکل خاصی براتون پیش اومد با یکی از خانومهای کانون میتونین در میون بذارین

ولی یادتون باشه کلید موفقیت ما در ترک کردن توکل به خدا و ایمان به هدفمون هستش

......................
یا خیر المحسنین
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

بعضی از این روش ها رو خودم هنوز امتحان نکردم اما از خیلی از افراد شنیدم :
1- دوش آب سرد که خیلی جا ها خوندم و شنیدم
2- برقراری ارتباطی خصانه تر با خدا
3- خواندن قرآن ، دعا کردن ، ذکر گفتن ، نماز های مستحبی
4- خواندن کتاب های مفید
5- ورزش کردن
کلا در یک کلمه مشغول کردن خود به مسائل دیگر تا زمانی که زمینه ازدواج فراهم بشه
ازدواج دامی ترین روش درمان هست

مراقبه های روزانه

1)- هرروز پس از برخواستن از خواب راجع به 24ساعت آینده فکر میکنیم و نقشه های آنروز خود را مورد بررسی قرار میدهیم.

2)- قبل از شروع از خداوند میخواهیم که به افکار ما جهت و مسیر دهد و آنرا از نیت های حسرت آلود و نادرست و خود پسندانه دور کند.

3)- ازخدا میخواهیم به ما الهام دهد و ما را از آگاهی درونی و قدرت تصمیم گیری برخوردار کند.

4)- نیایش خود را با یک دعا خاتمه می دهیم و برای آگاهی از قدمهای بعدی خود در طول مدت روز تقاضای راهنمائی میکنیم.

5)- آنچه را که لازمه برخورد با مشکلات است طلب می کنیم.

6)- خصوصا تقاضا میکنیم که ما را از هوای نفس برهاند.

7)- مراقبیم که برای خود چیزی نخواهیم مگر اینکه به دیگران هم کمک کند.

8)- و هرگز برای حس خود خواهی خود درخواستی نکنیم.

9)- در طول روز وقتی مردد و آشفته ایم ساکت می شویم و از خدا می خواهیم که راه درست را به ما نشان دهد.

10)- و مرتبا به خود یاد آور می شویم که ما دیگر کارگردان صحنه نیستیم و متواضعانه با خود تکرار میکنیم

ما كساني هستيم كه در نهايت شكست، باز هم تكيه گاهي از جنس خدا داريم
مقاومت چند روزه کافیه که تا ذهنت از تخیلات نامربوط خالی شه..................
حالا وقته پر کردنه چیزای خوب خوبه........................
خدا.......نماز.............ورزش..........درس................کار..............کافیه ذهنت مشغول بشه.....................همین کافیه
بقیه ش دیگه اراده است..................
این روش ماله خود خودمه......4fvfcja...........رو خودمم تست کردم جواب داده.............تنها قسمته سختشم همون مقاومت چند روزه ست.............نابرده رنج گنج میسر نشود.......
اگرم شود.............باد آورده را باد میبرد............4fvfcja
[تصویر:  MuALi.png]
سلااااااااااام من وقتی قبلنا که هی شکست میخوردم همش میگفتم باز فرصت هست و همین یه بار دیگهههههههههههه...
امان از این که تا چشم باز کردم دیدم چندین سالههههههه...1276746pa51mbeg8j1276746pa51mbeg8j که تو این منجلابم...!!!!
ولی بازم کـــــــــــــــــــــم نمیاوردم و همش به فکر ترک بودم خیلی غصه میخوردم ولی امید داشتم که ترک میکنم...
امااااااااااااااااا تنها چیری که در مواقع شکست میومد سراغـــــم همین بودددد که هنوز فرصت زیاده و این دفعه آخرهه...
بــــــــــــــــــــــــا تشکر از اقا پوریا عزیز...!!!!!!
[تصویر:  kitty-cat-smiley-027.gif]~~...ko0ochak basho0o ASHEgh ke ESHGH midanad ayin b0zo0org kardanat [email=r@A]r@A[/email]**!!!...~~

[تصویر:  kitty-cat-smiley-027.gif] 
[تصویر:  ko4o_96670753446949498754.png]

سپاس شده توسط
سلام

نقل قول: میخواستم بدونم شما دوستانی که زیاد شکست میخورید چی باعث میشه که توی اون لحظه حساس اون ذلت گناه  رو به  لذت پاکی ترجیح میدید ؟؟
خب این در مورد من صدق نمیکنه!42
از سره فضل خدا.. من وقتی خواستم ترک کنم.. کردم! نشکستم..1276746pa51mbeg8j

اما اگه برم قبلترش..(باید زور بزنم تا یادم بیاد!13)
اون موقع ها که نمیدونستم چی کار میکنم که خب اصلا ذلت گناه نبود!! اساسا نمیدونستم چی به چیه!Tears
بعدش هم که فهمیدم.. به هیچی فکر نمیکردم.. یعنی انگار فراموشی میگرفتم و یه کم هم به خودم حق میدادم.. ته پر رویی!![تصویر:  q.gif]:wow::wow::wow:

وای... خیلی بد بود..!13

الحمدلله که گذشت..53258zu2qvp1d9v

از ته دلم میخوام که همه بچه ها موفق بشن و رد بشن از این وامونده!

در پناه خدا..
یاعلی.
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

(1390 آبان 10، 12:38)sin نوشته است: Khansariha (18) سلام بچه هــــا !!

یه شرح حالی از خودم بدم : خوشبختانه دیگه از اون حال و هوا خارج شدم.ورزش میکنم. فکرم درگیر درس و کار و از همه مهم تر پولـــه ! اونایی که منو یادشونه میدونن چقدر سختی کشیدم. چندین بار شروع کردم و شکست خوردم. بردترین شرایط روحی رو تحمل کردم. بعضی وقتا فکر میکردم دارم خواب میبینم. چاره ای نداشتم جز اینکه بجنگم و تحمل کنم. یعنی اون موقع انگیزه خودکشی هم داشتم اما الآن که فکر میکنم میبینم چقدر احمقانه فکر میکردم. اما الآن دیگه مسائل جنسی قضیه مهمی نیست واسم. به هر حال 2-3 سالی کشید تا به اینجا رسیدم. به جایی که اوضاع کاملاً تحت کنترلمه و بدون تنش و نگرانی دارم زندگیمو میکنم. الآن زندگی یه بوی دیگه میده. حس خوبی دارم. هرچند سخت بود! خیلی هم سخت بود اما به هرحال شد. ضمن اینکه همچنان در حال جنگم Smiley-face-cool-2

میخواستم طبق تجربه ای که کسب کردم یه نکته ای رو بگم. عمل خ.ا وقتی به شکل عادت در بیاد باعث میشه شما در شرایط بد روحی برای تسکین خود، اینکارو بکنید. خوب تا اینجاش رو که تا الآن هزار بار شنیدید و خوندید. اما متاسفانه مسئله مهم اینه که این کار در دراز مدت باعث میشه تا به یک انسان راحت طلب تمام عیار تبدیل بشید. کسی که دائماً خ.ا میکنه نمیتونه یه آدم پویا و فعال باشه. نمیتونه تلاش کنه. نمیتونه شرایط سخت رو تحمل کنه. نمیتونه برنامه ریزی داشته باشه. نمیتونه هدف مشخص داشته باشه. نمیتونه پیشرفت علمی داشته باشه. نمیتونه از زندگی لذت ببره. به قول دکتر معظمی، تجربه ثابت کرده افرادی که موفق ترند نیروی جنسی بیشتری نسبت به بقیه افراد دارند و در زمان نیاز ،سریعاً تخلیه اش نمیکنن . بلکه در جهت مواجه جنگنده با مشکلات ازش سود میبرند.

موفق باشید عزیزان53

سلام همسفرها این نقل قول را اینجا اوردم چرا که مرتبط با سوال اقا پوریا و این تاپیک بود و تجربه ای هست از دوستمون sin سابق

برای خود من تو اون لحظه ، به تصمیمم و افکار و عقایدم فکر می کنم. اگر انچه را که بهش علم دارم به کار نبندم ، یه حس نامتعادلی در وجودم به وجود میاد که حسابی داغونم می کنه. من و خیلی از شما ها ممکنه چیزهایی که دوستمون sin گفته را بدونیم و شاید خیلی قشنگ حرف بزنیم ولی در عمل خودمون ... جا میزنیم...
گر بتونیم همون ابتدا واکنش سریع و قاطعی در برابر وسوسه ها داشته باشیم ، کار برامون خیلی اسون تر میشه. در واقع مواقع حساس همین لحظه های وسوسه هستند و بعد از اون دیگه شاید خیلی دیر باشه و در اون لحظه منطقمون را زیر پای شهوت له می کنیم و دیگر اون را نمی بینیم.
53
گل نیلوفر در مرداب می روید، تا همه بدانند
در سختی ها باید زیبایی آفرید

مراحل نه گانه ترک اعتیاد خود ارضایی

سپاس شده توسط
سلام
اینو هم تازه یادم افتاد!

کوچیک میدیدم کاری که میکنم رو... یعنی میگفتم مهم نیست.. کار بدی نیست!13131313

همین..46

یاعلی.
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

سلام[تصویر:  7.gif]

نقل قول:
میخواستم بدونم شما دوستانی که زیاد شکست میخورید چی باعث میشه که توی اون لحظه حساس اون ذلت گناه رو به لذت پاکی ترجیح میدید ؟؟

تجربه شخصی من این بود که اون لحظه ش/ه/و/ت عقل و منطق منو تحت تاثیر میذاشت و کنترل میکرد [تصویر:  c.gif]

و تا یه مدت اصلان نمیدونستم گناه هست بعدش هم که فهمیدم دیر شده بود![تصویر:  g.gif]

و اعتیاد پیدا کرده بودم

میگفتم این اخریه

[تصویر:  l.gif]

و اما بهترین روش ترک به نظر من اینه که با برنامه باشه

و لذت گناه تو دلت نمونده باشه

عوامل محرک رو شناسایی کنیم برای یه نفر فیلمه برا یه نفر حرف زدن برای هرکی یه جوره!

تو برنامه حتمان ذکر و یاد خدا باشه خیلی موثره که قران بخونیم و نماز بخونیم این نظر شخصیه منه

امتحانش هم ضرری نداره[تصویر:  i.gif]

....................
یا غفور
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

سلام به همه4fvfcja
این اولین پستی هست که در این کانون ارسال میکنم پس امیدوارم براتون مفید باشه303
روش هایی که برای من جواب میده ایناست:
1.موقعی که میخوام این کارو انجام بدم سریع میرم دوش میگیرم(با آب سرد!)
2.بعضی وقت های دیگه که حمام با آب سرد هم اثر نکرد سعی میکنم سرمو به کار دیگه ای گرم کنم(مثلا بیام توی کانون و کمی راجع به ترک این کار یاد بگیرم4fvfcja)

3.مواقعی که هنوز به فکرش نیافتادم ورش میکنم که خیلی موثر هم تحلیه انرژی هست هم فکرتون به سمت اون حرکت حرام نمیره....

شاید خیلی برای شروع پست خوبی نبوده باشه ولی سعی میکنم در ترک شما دوستان و خودم کوشا باشم
با تشکر نیماKool
سلامKhansariha (8)53

یکی دیگه از بهترین روش های ترک به نظرمن قرارگرفتن در محافل

و جلسات و همچنین خواندن نماز اول وقت صبح است.
53258zu2qvp1d9v
[img=0x0]http://www.ktark.com/05_blue.png[/img]
فکر کنم اینجا بیشتر خونده بشه!!!

خود ارضايي يک عادت عملي است و بايد با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه ترک آن جز با رعايت دقيق دستورالعمل محقق نمي شود, ولي چون هر عملي نياز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراين راه کنترل و درمان اين عادت نيز بدون کسب آگاهي ميسر نيست . آگاهي, ازطريق مطالعه در آثار و اطلاعاتي كه در اين زمينه وجود دارد، بدست مي آيد.
ترک خود ارضايي:
خيلي از جوون ها با ما تماس مي گيرند و ميگن که برای ترک خودارضايي چيكار كنم ؟
يكي از عادتهایی كه دامن گير بسياري از جوانان شده است، عادت ناپسند خودارضايي است. خوب الان نمي خواهيم اين عادت ناپسند را ريشه يابي كنيم. محيط امروزي جامعه براي پاك بودن چندان مناسب نيست. از طرفي ازدواج جوانان با مشكلات زيادي مواجه است و از طرف ديگر جو فرهنگي جامعه چندان خوب نيست و عوامل تحريك كننده مانند ماهواره، اينترنيت و مانند آن فراوان است.
خود ارضايي عنوان عامي است که بر مردان و زنان هر دو صادق است و به لحاظ ماهيت عمل, عادت, حرمت و گناه بودن و آثار و عواقب, تفاوتي ميان مردان و زنان نيست, مگر اينکه به دلايل تفاوت فيزيولوژيکي ميان مردان و زنان و اينکه مني خاص مردان است و از زنان در حين ارگاسم رطوبتي خارج مي شود که در حکم مني است, ولي دقيقا مني نيست, نام آن در مردان استمنا, يعني طلب مني و در زنان استشها, به معني طلب شهوت است. در ادامه اطلاعات مفيدي در زمينه خود ارضايي تقديم مي شود که اميد است انشاءالله مورد استفاده قرار گيرد.
روش ترك اين عادت :
همانگونه كه عالمان اخلاقي مطرح نموده اند، هر روش درماني در اخلاق و خود سازي، مبتني بر طي كردن سه مرحله "علم، حال و عمل" است، ولي چون مرحله حالت ( پشيماني و ندامت ) به صورت انفعال در انسان پديد مي آيد و در حقيقت بازتاب آگاهي است ، اين مرحله به صورت يك روش مستقل مطرح نمي شود؛ بنابراين براي خارج شدن از اين مشكل ، دو روش درماني "شناختي و رفتاري" پيشنهاد مي شود. وظيفه ما دادن آگاهي و شناخت است و کاري که خود شما بايد انجام دهيد التزام عملي به دستورالعمل ها و به کار گيري دقيق روش هاي رفتاري اي است که در ذيل پاسخ ارائه مي شود.
نياز به آگاهي:
خود ارضايي يک عادت عملي است و بايد با عمل و رفتار با آن مقابله کرد و راه درمان آن جز با رعايت دقيق دستورالعمل محقق نمي شود, ولي چون هر عملي نياز به دانش و اطلاعات خاص خود دارد, بنابراين راه کنترل و درمان اين بيماري و عادت نيز بدون کسب آگاهي ميسر نيست . آگاهي, ازطريق مطالعه در آثار و اطلاعاتي كه در اين زمينه وجود دارد، بدست مي آيد.
زمينه هاي مطالعه عبارتند از:
1- اينكه اين عمل به لحاظ شرعي حرام و از نظر اخلاقي گناه محسوب مي شود و هر گناهي نور ايمان را تضعيف مي كند و باعث تاريكي و آلودگي روح انسان مي شود. نوري كه انسان بدان نياز فراوان دارد و در اثر فقدان آن، در قيامت دچار عذاب و حسرت خواهد شد.
2- آشنايي با روش پيشگيري و درمان.
كسب آگاهي در موارد ياد شده باعث بيداري انسان مي شود و زمينه "توبه, پشيماني و کنترل آن" را در او فراهم مي آورد .
گناه خود ارضايي:
در اين زمينه گفتني است «استمنا» يا «خودارضايى» يكى از راه‏هاى عادتى در ارضاى ميل جنسى است كه نسل جوان را در معرض آسيب‏هاى جدى قرار مى‏دهد. از اينكه متوجه ي اين عمل شده ايد خداي را شاكريم و در پاسخ گويي به سوال شما مطالبي را پيرامون معرفي ، حرمت و روش درمان آن بيان مي نماييم، اميد است با كمك الهي و استمداد از معصومين(ع) و اطلاعاتي كه در اين زمينه برايتان ارسال مي شود، در حفظ نفس و كنترل شهوت موفق باشيد.
استمنا و يا به عبارتي خود ارضايي، از نظر شرعي واخلاقي، حرام و گناه محسوب مي شود. اين عادت ناپسندي به لحاظ اخلاقي، بعد معنوي انسان را به سختي مي آزارد ، آزادي معنوي انسان را سلب مي كند و در مسير خود سازي و كمال، آدمي را با چالش جدي مواجه مي كند.
كساني كه گرفتار اين عمل شنيع شده اند، آن را گريزگاهي فرعي و عاجل براي خارج شدن از فشار جنسي و پاسخي براي لذت طلبي خود تصور مي كنند.
شهوت يكي از اموري است كه با طبيعت انسان در آميخته و در جاي خود از نعمت هاي خداوند است، ولي اگر از حالت تعادل خارج و بر افروخته شود، ممكن است سرمايه هاي عظيم انساني را نابود كند. اين نيرو به طور قطع نياز به ارضاع دارد، ولي با روشي كه با نظام طبيعت و شريعت سازگار باشد.
خداي متعال كه به حكمت بالغه اش اين غريزه را در نهاد انسان گزارده ، تا نسل انسان باقي بماند، از روي رحمت و هدايت خود راه هاي آسان و معقول كنترل و ارضاع آن را پيش پاي او قرار داده است و نسبت به بيراهه ها و عادت از مسير درست نيز ، هشدارهاي لازم را به انسان داده است ،راههايي كه بايد با شناخت و عمل به آنها، سلامت جسم و جان خويش را پاس بداريم.
كبيره بودن:
به طور قطع "خود ارضايي" يكي از "گناهان " است . در اين زمينه برخي از عالمان ديني و اخلاقي نسبت به كبيره بودن آن نيزتاكيد نموده اند. از ميان ايشان خصوصا مرحوم شهيد آيه الله دستغيب در كتاب خويش" گناهان كبيره" فصلي را گشوده و بر بزرگي آن تاكيد نموده است .
از نظر شرعي، ملاك كبيره بودن يك عمل، وعده عذاب از جانب پروردگار مي باشد. در اين زمينه امام صادق (ع) و در ضمن روايتي از عذابي دردناك براي فاعل آن خبر داده است. آن حضرت(ع) فرموده است: سه دسته از مردمان اند كه خداي متعال در روز قيامت به ايشان نگاه رحمت نمي افكند، آنها را تذكيه نمي نمايد و عذابي دردناك براي ايشان فراهم نموده است ، كسي كه موي سپيد خود را مي كند ، كسي كه با خود نكاح (استمناء) مي نمايد و كسي كه مفعول واقع مي شود.
به فرض صغيره بودن گناه خود ارضايي در صورت عدم تكرار، ملاك ديگر كبيره بودن گناه، تكرار و به تعبير روايات اصرار بر آن است ، به همين دليل چون به طور معمول، خود ارضايي، در افرادي كه به آن گرفتارند ، به صورت عادت و اعتياد در مي آيد ، تبدبل به گناه كبيره مي شود.
البته حرمت و بزرگي گناه خود ارضايي در حد گناهاني همچون زنا و لواط نيست، ولي در عين حال شرايط آن به گونه اي است كه مي توان گفت: ضررهاي آن از اين دو معصيت بيشر است ؛ زيرا موقعيت براي آنها هميشه مهيا نيست، ولي موقعيت براي خود ارضايي و عادت به آن هميشه مهيا مي باشد.
آسيب شناسي خود ارضايي:
آسيب‏هاى ناشى از خودارضايى به گونههاى مختلفى تقسيم‏پذير است كه به اختصار به برخى از آنها اشاره مى‏شود:
توضیح : متاسفانه (یا خوشبختانه) بسیاری از عوارض جسمی که در مقالات مختلف منتشر میشن فاقد پایه و اساس علمی اند. در این زمینه می تونید به دو تاپیک زیر مراجعه کنید:
عوارض جسمی خود ارضایی در یک نگاه
خود ارضایی زیر ذره بین

چهار. آسيب‏هاى معنوى و اخروى‏
هيچ يك از آسيب‏هاى پيش گفته، به اهميت آسيب‏هاى معنوى نيست؛ زيرا آسيب‏هاى معنوى، جان و دل و به عبارت ديگر كنه حقيقت وجود آدمى را تباه مى‏سازد. خودارضايى از نظر دين يك گناه است و به تعبير قرآن زنگار بر دل مى‏نهد: «كَلاَّ بَلْ رانَ عَلى‏ قُلُوبِهِمْ ما كانُوا يَكْسِبُونَ»؛ مطففين (83)، آيه 24.؛ «چنين مباد! بلكه اعمال (ناشايست) دل‏هاى آنان را زنگار زده است».
زنگ يا زنگار در اشياى مادى، همان چيزى است كه روى فلزات و اشياى قيمتى مى‏نشيند و معمولاً نشانه پوسيدن و از بين رفتنِ شفافيت و درخشندگى آن و در نهايت ضايع شدن و از بين رفتن آن است.
علامه طباطبايى در تفسير الميزان‏طباطبايى، سيد محمد حسين، ترجمه تفسير الميزان، ترجمه سيد محمد باقر موسوى همدانى، (تلخيص)، (قم: دفتر انتشارات اسلامى، بى‏چا، بى‏تا)، ج 20، ص 385. مى‏فرمايد: از آيه شريفه سه نكته استفاده مى‏شود:
1. اعمال ، نقش و صورتى به نفس و روح انسان مى‏دهند؛
2. اين نقش و صورت خاص، مانع آن است كه نفس آدمى حق و حقيقت را درك كند؛
3. نفس آدمى به حسب طبع اوليه‏اش صفا و جلايى دارد كه با داشتن آن، حق را آن طور كه هست درك مى‏كند.
همچنين آسيب‏هاى معنوى جهان گذران را در مى‏نوردد و اگر اصلاح نگردد، حيات جاودان آدمى را در معرض تباهى قرار مى‏دهد. از اين رو نصوص دينى نسبت به آن هشدارهاى لازم را داده‏اند. پيامبر اكرم ‏صلى الله عليه وآله وسلم در اين باره مى‏فرمايد: «ناكح الكف ملعون»؛رى شهرى، محمد، ميزان الحكمة، ج 12، ص 5654.؛ «ملعون است كسى كه خودارضايى كند».
امام صادق‏عليه السلام نيز مى‏فرمايد: «با سه گروه خداوند در روز قيامت سخن نمى‏گويد و پاكشان نمى‏خواند و عذابى دردناك دارند، از آن سه‏اند، خودارضايى كننده و كسى كه لواط دهد»همان، ح 19049.. در روايات ديگرى امام صادق‏عليه السلام خودارضايى را گناه عظيم و مورد نهى الهى معرفى فرموده است‏همان، ح 19050..
توصيه هاي کاربردي در جهت کنترل و درمان:‏
1. نخستين گام براى درمان اين عادت ، اعتقاد و ايمان به درمان‏پذيرى آن و دورى از يأس و نااميدى است. اما رسيدن به نتيجه و ايجاد هرگونه تغيير و دگرگونى نيازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحيح و به كارگيرى دقيق دستورها است. البته ترك عادتِ نامطلوب، در زمانِ كوتاه بدون راهنماى كارآزموده و دلسوز، امكان ندارد. از همه اينها مهم‏تر، اراده و خواست فرد، نقش كليدى و محورى را ايفا مى‏كند. درمان و چاره جويى بايد منطبق بر خواست فرد باشد؛ زيرا تا وقتى كه او نخواهد، مى‏توان با قاطعيت گفت كه درمان نخواهد شد. بنابراين فرد اگر بخواهد، مى‏تواند بر بيمارى اش غلبه كند و جمله معروف «خواستن توانستن است»، عين حقيقت است. اراده همچون نهالى است كه بايد آن را پرورش داد تا به مرحله خودشكوفايى و ثمردهى برسد؛ به عبارت ديگر، اراده تقويت شدنى و پرورش يافتنى است و راه پرورش و تقويت آن اين است كه برخلاف ميل خود، اندك اندك به مقابله با اين عادت برخيزد تا پس از مدتى لذت توانستن را بچشد، خودارضايى يا ارضاى عادتى جنسى، ص 29 - 30.. مؤسسه پژوهشى - فرهنگى اشراق.
2. تلاش براى تقويت اراده از گام‏هاى مهم در امر بهبود است. نگوييد اراده از ما سلب شده است! ممكن است اراده انسان ضعيف شود؛ ولى هيچ گاه از بين نمى‏رود. نشانه اينكه هنوز اراده باقى است، اين است كه شخص اين عمل را در حضور ديگران و در هر شرايطى انجام نمى‏دهد. براى تقويت اراده، راه‏هاى زيادى پيشنهاد شده كه از جمله آنها تلقين به خود است‏جهت آگاهى بيشتر نگا: پرسش 46.. ويكتور پوشه - روان شناسِ فرانسوى - مى‏گويد: افراد مبتلا به اين عادت ، هر روز به دفعات مختلف با تمركز فكر به خود بگويند: «من به خوبى قادرم اين عادت بد را از خود دور كنم، من قادرم». تكرار اين عبارت ساده، اثر عجيبى در تقويت اراده و روحيه دارد.
پل ژاگو بر آن است كه: «تلقين، قبل از خواب نيز مؤثر است»همان، ص 34..جهت آگاهى بيشتر نگا: پرسش شماره‏46 (تقويت اراده).
3. سعى شود شكم به هنگام خواب، بيش از حد معمول پر نباشد.
4. از پوشيدن لباس‏هاى تنگ و چسبان اجتناب گردد.
5. از نگاه كردن به مناظر، فيلم‏ها و تصاوير تحريك كننده، خوددارى شود و شخص به محض مواجهه با اين امور، چشم خود را بسته و يا به زمين و يا آسمان نگاه كند.
6. از شنيدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‏هاى تحريك‏كننده و فكر كردن در اين امور، دورى شود.
7. از خوردن مواد غذايى محرك، مانند خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز و غذاهاى پرچرب - اجتناب و به ميزان ضرورت اكتفا شود.
8. قبل از خواب مثانه تخليه شود.
9. از نوشيدن افراطگونه آب و مايعات پرهيز شود (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابيدن).
10. هيچ‏گاه کاملا عريان نشويد و به اندام عريان خود يا ديگري نگاه نکنيد.
11. از دست‏ورزى با اندام جنسى، بايد اجتناب نمود و در هيچ شرايطى، نبايد دست‏ورزى كرد!
12. هرگز نبايد به رو خوابيد.
13. به منظور تخليه انرژى - زايد بدن، به طور منظم و زياد بايد ورزش كرد.
14. هيچ‏گاه نبايد بيكار بود؛ شخص بايد براى اوقات فراغت خود، برنامه داشته باشد و آن را با مطالعه، ورزش، زيارت، عبادت و ... پر كند.
15. هرگز در مكانى خلوت و تنها و دور از نظر ديگران نبايد ماند.
16. هرگاه شخص مورد هجوم افكار جنسى واقع شد، بايد بلافاصله از مكان خلوت و دور از نظر ديگران خارج شود و خود را به كارى سرگرم كند. در اين زمينه گفت و گو با دوستان، مشاركت در عبادت‏هاى جمعى (مانند جلسات دعا، نماز جماعت و...) بسيار مفيد است.
17. هفته‏اى يكى دو روز، روزه مستحبى مفيد است و اگر شخص توان آن را ندارد، ميزان صَرف غذا را كاهش و فاصله هر وعده غذا را افزايش دهد و يا تعداد دفعات غذا را كاهش داده و به حداقل خوراك اكتفا كند.
18. از سخن گفتن ملايمت‏آميز، شوخى و خنده با نامحرمان خوددارى كرده واز نرمى و لينت در كلام بايد اجتناب ورزيد.
19. هيچ‏گاه نبايد با نامحرم و جنس مخالف، در مكان خلوت و دور از نگاه ديگران باقى ماند (حتى براى آموزش و ...).
20. قرآن زياد بخواند و درباره معانى آيات آن فكر كند.
21. بايد هميشه براى ذهن فكر خود محتواى مطلوب و موضوع مناسب داشت.
تذکرات پاياني:
1. توجه داشته باشيد كه تنها رعايت تمام اين امور، بدون كم و كاستى و به صورت مستمر، نتيجه‏بخش خواهد بود. نبايد توقع داشته باشيد که اين عادت ناگهان قطع و درمان شود, به هر ميزان که بتوانيد دفعات آن را به تدريج کم کنيد, موفقيت محسوب مي شود.
2. در صورت تکرار از رحمت واسعه الهي نااميد نشويد و بدانيد که هر گناهي قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : »ان الله يغفر الذنوب جميعا ; خداوند همه گناهان را مي آمرزد. و نشانه قبولي توبه شما اين است كه پشيمان هستيد و از تكرار آن متنفريد. همين قدر كه تكرار آن كم شود نشانه پيشرفت به سوي اطاعت خداوند است.
3. در صورت امكان با كم كردن سطح توقعات و انتظارات ازدواج کنيد که اين بهترين راه حل است.
4. در تمام حالات از خداوند براى حفظ پاكى استعانت بجوييد.
5. مطمئن باشيد اين مشكل قابل حل و درمان است؛ ولى مشروط به تصميم‏گيرى قاطع و پشتكار كافى در راه انجام دستورالعمل‏هاى ارائه شده.
6. منشأ اين مشكل، يكى از نيازهاى واقعى نهاده شده در وجود انسان است كه بايد به طور طبيعى و صحيح ارضا و تأمين شود. نياز به ارضاي شهود يکي از اين امور است که اگر به شكل صحيح تأمين نشود، (يعنى ازدواج), آدمي دچار خطاها و گناهان همچون استمنا خواهد شد كه عواقب سوء آن نيز دامنگير فرد مى‏شود. بنابراين اگر امكان ازدواج برايتان فراهم است، اقدام به ازدواج كنيد يا به طور موقت به دستورالعمل‏هاى ارائه شده پاى‏بند باشيد.
با تشکر از :
حجت الاسلام والمسلمین سيد مصطفي علم خواه
amouzeh.parsiblog.com
تهیه و تنظیم : پایگاه اینترنتی نیک تاپ http://www.niktop.com
تاریخ ارسالJanuary

لا حَولَ وَ لا قُوّةَ اِلاّ بالله العَلیِّ العَظیم

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان