عزیز : .:.::. * اطلاعیه: اجرای تغییرات گروه‌های ترک * .::.:.

عزیز : .:.::.* تولد خانم یاقوت (خطر پخش خودکار آهنگ) * .::.:.

عزیز : .:.::. ترک قدم به قدم: دردهای جسمی .::.:.

عزیز : .:.::. جشن قهرمان‌های پاکی، آقای یا مهدی (عج) و آقای MikasaAckermann ا .::.:.

عزیز : .:.::. عرض تسلیت به آقای ارادتمند شهدا .::.:.

عزیز : .:.::. برنامه‌ریزی جنگی به سبک هومان .::.:.


امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

تاپیک ویژه ماه مبارک رمضان

#1
در این تاپیک اعمال ماه مبارک رمضان :


و هر چیزی که ماه مبارک رمضان مربوط می شه رو قرار می دهیم

باشد که بدین وسیله بتوانیم از این ماه مبارک استفاده ببریم

منتظر باشید

قال على بن ابيطالب(ع):

»عليكم فى شهر رمضان بكثرة استغفار و الدعاء فاما الدعا فيدفع عنكم به البلاء و اما الاستغفار فتمحى به ذنوبكم. (1)

ترجمه: بر شما باد در ماه رمضان به استغفار و دعاى زياد. اما دعاهاى شما دافع بلا از شماست. و اما استغفار شما از بين برنده گناهان است.

توضيح:

از وظايف روزه داران در اين ماه، دعا و درخواست‏حوايج از حضرت حق است كه بنده احساس نياز به پيشگاه بى نياز كرده، و دستهاى احتياج خويش را به درگاه او دراز مى‏كند.

قال رسول الله (صلى الله عليه و آله):


ايها الناس انه قد اقبل اليكم شهر الله بالبركة و الرحمة و المغفرة، شهر هو عند الله افضل الشهور، و ايامه افضل الايام و ليالى افضل الليالى و ساعاته افضل الساعات. (2)

ترجمه:

اى مردم ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به شما رو كرده است، ماهى است كه پيش خدا بهترين ماه است و روزهايش بهترين روزها و شبهايش بهترين شبها و ساعاتش بهترين ساعات.


تلاوت قرآن


بهترين اعمال در شبها و روزهاى ماه مبارك رمضان، تلاوت قرآن است. اگر چه تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب دارد، ولى چون قرآن در ماه رمضان نازل شده است، از اجر و ثواب ويژه‏اى برخوردار است چنانچه وارد شده:

الحديث:

قال ابو جعفر (عليه السلام):

لكل شى‏ء ربيع و ربيع القرآن شهر رمضان (4)

ترجمه:

براى هر چيزى بهارى است و بهار قرآن رمضان است.بنا بر اين امتيازات قرآن به اعتبار نزولش در ماه رمضان از ماههاى ديگر بيشتر است.قال رسول الله (صلى الله عليه و آله):

من تلافيه آية من القرآن كان له مثل اجر من ختم القرآن فى غيره من الشهور. (5)

ترجمه:

اگر كسى در اين ماه يك آيه از قرآن تلاوت كند، ثوابش مثل كسى است كه در غير ماه رمضان يك ختم قرآن كرده است.

[/url]
برای ختم قرآن به تاپیک ختم قرآن مشرف شوید
[url=http://www.kanontark.com/showthread.php?tid=233&pid=11878]
[تصویر:  f2i2but6buzzlbhtlo04.gif]
الیس الله بکاف عبده

آیا خداوند برای بنده اش کافی نیست ؟
 
Wink 
#2
سلام تنها خانم

به به چه تاپيكي عالي زدي !!varzesh دستت درد نكنه !! 41

بچه ها اينم دعاهاي معروف ماه مبارك رمضان كه براتون قرار دادم :


(( دعاي يا علي يا عظيم ))

دانلود كنيد

دعاي ( اللهم إني أسألك بإسمك الذي دان له كل شيء )

دانلود كنيد

دعاهاي ديگه رو مي تونين از اين سايت بگيريد !!!

دعاهاي مخصوص ماه مبارك رمضان

التماس دعا
يا حق


رز زرد

cheshmak

منبع : مركز نشر اعتقادات
قال رسول الله (صلى الله عليه و آله)

... و هو شهر اوله رحمة و اوسطه مغفرة و اخره عتق من النار.

رسول خدا (صلى الله عليه و آله) فرمود:

رمضان ماهى است كه ابتدايش رحمت است و ميانه‏اش مغفرت و پايانش آزادى از آتش جهنم.

عن ابى عبد الله عليه السلام: من تصدق فى شهر رمضان بصدقة صرف الله عنه سبعين نوعا من البلاء

ترجمه:

امام صادق (ع)فرمود: هر كس در ماه رمضان صدقه‏اى بدهد خداوند هفتاد نوع بلا را از او دو مى‏كند.
#3
با سلام

يه مطلب جامع از كتاب چهل حديث پيدا كردم درباره فضيلت نماز در ماه مبارك رمضان . هركدوم از روزهاشو كه ميتونيد انجام بديد ... التماس دعا !

(1) از امير المؤمنين على بن ابى طالب عليه السّلام در باره فضيلت ماه رمضان، و فضيلت نماز در آن روايت شده است كه فرمود:

* هر كه در شب اوّل ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى يك حمد و 15 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ- را بخواند، خداوند متعال ثواب صدّيقان و شهيدان به او دهد و همه گناهان او را بيامرزد و روز قيامت از كاميابان گرداند.

* و هر كه در شب دوّم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى يك حمد و15 مرتبه إِنَّا أَنْزَلْناهُ- را بخواند، خداوند همه گناهان او را بيامرزد، و رزق و روزى‏اش را توسعه دهد و كار آن سالش را كفايت نمايد. (1)* و هر كه در شب سوم ماه رمضان ده ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار فاتحه الكتاب و 15 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، ندا دهنده‏اى از جانب خداى تعالى او را ندا دهد:
آگاه باشيد! كه فلان بن فلان، آزادشده خدا از آتش است، و درهاى آسمان برايش گشوده گردد. و هر كه در اين شب برخيزد و شب‏زنده‏دارى كند، خداوند او را بيامرزد.

* و هر كه در شب چهارم ماه رمضان هشت ركعت نماز- در هر ركعتى يك حمد و 15 مرتبه إِنَّا أَنْزَلْناهُ- را بخواند، خداوند تعالى عملش را در اين شب بالا برد مانند عمل هفت پيغمبر كه رسالات الهى را ابلاغ كرده باشند.

* و هر كه در شب پنجم [ماه رمضان‏] دو ركعت نماز كه مشتمل بر 100 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ است يعنى در هر ركعت 50 مرتبه را بخواند و بعد از نماز صد بار صلوات بفرستد، روز قيامت بر در بهشت با من [در ثواب‏] رقابت و همچشمى كند.

* و هر كه در شب ششم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى حمد و تَبارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ- را بخواند، مثل اين است كه شب قدر را درك كرده باشد.

* و هر كه در شب هفتم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 13 مرتبه إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ- را بخواند، خداوند براى او در بهشت جاودان دو قصر از طلا بسازد، و تا ماه رمضان ديگر در امان خداى تعالى باشد.

* و هر كه در شب هشتم ماه رمضان دو ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 10 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند و هزار بار تسبيح بگويد، درهاى هشتگانه بهشت برايش گشوده گردد و از هر درى كه بخواهد وارد شود.

* و هر كه در شب نهم ماه رمضان ميان نماز مغرب و عشا شش ركعت نماز- در هر ركعتى [يك بار] حمد و بعد از آن 7 مرتبه آية الكرسى- را بخواند و 50 مرتبه صلوات بفرستد، فرشتگان، عمل او را مانند عمل صدّيقان و شهيدان و صالحان بالا برند. (1)* و هر كه در شب دهم ماه رمضان بيست ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 30 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند، خداوند روزى‏اش را توسعه دهد، و از رستگاران باشد.

*و هر كه شب يازدهم ماه رمضان دو ركعت- در هر ركعت يك بار حمد و 20 مرتبه إِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ- را بخواند گناهى به او نمى‏رسد اگر چه شيطان كوشش فراوان كند.

* و هر كه در شب دوازدهم ماه رمضان هشت ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 30 مرتبه إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ- را بخواند، خداوند متعال پاداش شاكران به او بخشد و روز قيامت از كاميابان باشد.

* و هر كه شب سيزدهم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار فاتحة الكتاب و 25 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، روز قيامت بر پل صراط مانند برق چشم‏ربا بگذرد.

* و هر كه در شب چهاردهم ماه رمضان شش ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 30 مرتبه إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ- را بخواند، خداوند، سختى مردن و [برخورد] نكير و منكر را بر او آسان گرداند.

* و هر كه شب نيمه ماه رمضان صد ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 10 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، و نيز چهار ركعت- در دو ركعت اوّل 100 بار قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ و در دو ركعت دوم 50 بار قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، خداوند تعالى گناهانش را مى‏آمرزد هر چند به اندازه كف دريا و شن متراكم صحرا و ستاره‏هاى آسمان و برگهاى درختان باشد در زمانى زودتر از چشم به هم زدنى و اين ثوابها بعلاوه زيادتى‏اى است كه براى او در نزد خداوند محفوظ است.

* و هر كه در شب شانزدهم ماه رمضان، دوازده ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 12 مرتبه أَلْهاكُمُ التَّكاثُرُ- را بخواند از قبرش خارج مى‏شود در حالى كه خوشحال است و ندا مى‏كند به شهادت‏ " لا آله الّا اللَّه "‏ تا اينكه وارد قيامت شود، پس دستور مى‏آيد كه او را بدون حسابرسى به بهشت برند.

* و هر كه شب هفدهم ماه رمضان دو ركعت نماز- در ركعت اوّل بعد از حمد هر سوره‏اى كه براى او ممكن است و در ركعت دوّم بعد از حمد، 100 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند و 100 بار " لا إله إلّا اللَّه‏ " بگويد، خداوند ثواب يك ميليون حجّ، و هزار عمره و هزار بار جنگيدن را به او بدهد.

* و هر كه در شب هجدهم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 25 مرتبه إِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ- را بخواند. از دنيا نرود تا اينكه ملك الموت او را بشارت دهد كه: خداوند متعال از او راضى است و خشمى از او ندارد.

* و هر كه در شب نوزدهم ماه رمضان پنجاه ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 50 بار إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ- را بخواند، روز قيامت خداوند را ملاقات كند مانند كسى كه صد حجّ و صد عمره را انجام داده باشد و ديگر اعمال او را قبول گرداند.

* و هر كه شب بيستم ماه رمضان، هشت ركعت نماز- هر سوره‏اى را كه خواست- را بخواند خداوند همه گناهان پيشين و پسين [او را تا اين شب‏] بيامرزد.

* هر كه شب بيست و يكم ماه رمضان هشت ركعت نماز را بخواند، هفت آسمان براى او گشوده شود و دعايش به اجابت رسد با اينكه در پيشگاه خدا براى او [ثوابى‏] بيش از اين هم هست.

* هر كه شب بيست و دوم ماه رمضان هشت ركعت نماز بخواند، درهاى هشتگانه بهشت براى او باز شود و از هر كدام كه خواهد داخل شود.

* هر كه شب بيستم و سوم ماه رمضان هشت ركعت نماز- و در آن هر سوره‏اى كه خواست- را بخواند، درهاى آسمانهاى هفتگانه براى او گشوده شود و دعايش به اجابت رسد.

* هر كه شب بيست و چهارم ماه رمضان هشت ركعت نماز- و در آن هر سوره‏اى را خواست- بخواند، براى اوست ثواب كسى كه حجّ و عمره نموده باشد.

* و هر كه شب بيست و پنجم ماه رمضان هشت ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 10 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، خداوند ثواب عابدان را براى او بنويسيد.

* هر كه شب بيست و ششم ماه رمضان هشت ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 100 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند، آسمانهاى هفتگانه براى او گشوده شود، و دعايش به اجابت برسد. با اينكه در پيشگاه خدا براى او [ثوابى‏] بيش از اين هم هست.

* هر كه شب بيستم و هفتم ماه رمضان چهار ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و يك مرتبه تَبارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ و اگر سوره تبارك از حفظ نبود، 25 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، خداوند او را و پدر و مادرش را بيامرزد.

* و هر كه شب بيست و هشتم ماه رمضان شش ركعت نماز- بعد از حمد 10 مرتبه آية الكرسى و 10 مرتبه إِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ و 10 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ و يك صلوات- را بخواند خداوند او را بيامرزد.

* هر كه شب بيست و نهم ماه رمضان دو ركعت نماز- در هر ركعتى بعد از حمد 20 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ- را بخواند، در زمره رحمت‏شدگان خواهد مرد و نامه عملش به بالاترين مرتبه برسد.

* و هر كه شب سى‏ام ماه رمضان دوازده ركعت نماز- در هر ركعتى يك بار حمد و 20 مرتبه قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ و 100 مرتبه صلوات- را بخواند، خداوند او را در پايان، [مشمول‏] رحمت خود گرداند.
وَ احـــفَــظـنِــی بِــرَحـــمَـــتِـــکَ یــا الله
#4
بچه ها می خوام یه خواهشی ازتون بکنم
اگه مطالبتون فشرده و کم باشه و البته پر خیلی تاثیرش بیشتر
آخه تنبلی مثل من که نمیتونه این همه مطلب بخونه 17
خوشا باران و وصف بی مثالش
#5
سلام

ميدونم كه مطلبي كه گذاشتم زياده ... ولي لزومي نداره بخونيد همشو ... اون روزهايي كه حوصله داريد رو بخونيد و انجام بدين ...

در پناه خدا !
برای داشتن ماه رمضانی بهتر تغذيه توی اين ماه بسيار بسيار مهمه ...

سفارش هاي کلي تغذيه براي روزه داران

* هرگز افطار خود را با نوشيدن آب سرد، نوشابه و مانند اين ها شروع نکنيد. حتي اگر تشنه ايد به جاي آب سرد، کمي آب گرم يا چاي ميل نماييد.

* افطار را با خوردن خرما، کشمش، عسل و به طور کلي با يک قند طبيعي آغاز کنيد. به اين ترتيب اشتها کنترل مي شود و زياده خوري کمتر پيش مي آيد.

* خوردن چاي شيرين کم رنگ، شير گرم، فرني، و حليم بي روغن در آغاز افطار مناسب است.

* نان و پنير و سبزي(ضدعفوني شده) و يا نان و پنير و مغز گردو نيز انتخاب هاي خوبي هستند.

* از آشاميدن آب فراوان در وسط غذا خودداري کنيد. آب در وسط غذا، سبب رقيق شدن شيره گوارشي و اختلال در هضم مي شود.

* در زمان بين افطار تا سحر، البته با رعايت فاصله با غذا، آب کافي بياشاميد.

* مصرف غذاي خود را در زمان روزه داري به 2 وعده منحصر کنيد، يعني وقت افطاري هر چه مي خواهيد در يک زمان به آرامي( نه اين که ابتدا چيزي به عنوان افطاري و يکي دو ساعت بعد به عنوان شام و احيانا بعد از آن چيز ديگر) بخوريد، ولي پرحجم نباشند، به نحوي که معده شما فرصت هضم غذا و خالي شدن ان قبل از غذاي سحري را داشته باشد.

* حتما براي صرف سحري، کمي زودتر از خواب برخيزيد تا هم ضمن استفاده از برکات معنوي ساعات سحر و مناجات با خدا، بدون عجله و با آرامش خاطر، سحري بخوريد. حتي اگر ميل به خوردن غذا در سحر نداريد، آب، چاي، شير و مانند اين ها را فراموش نکنيد.

* از خوردن تنقلات فراوان خودداري کنيد.

* حتما در غذاي افطار و به خصوص سحر ميوه ميل کنيد. علاوه بر ميوه جات فصل، از خيسانده برگه، آلو، انجير و مانند اين ها هم مي توان به عنوان ميوه استفاده کرد. گوجه فرنگي نيز انتخاب خوبي است.

* اگر در ماه رمضان دچار يبوست مي شويد، علاوه بر توضيحاتي که در اين باره داده ايم از خورش هاي ملين مثل خورش آلو و خورش هاي سبزي دار بيشتر استفاده کنيد.

* در طول زمان امساک( روزه)، از رفتن به حمام داغ، خون دادن و کارهايي که موجب ضعف و بي حالي مي شود، خودداري کنيد.

* معده خالي در هنگام افطار تحمل غذاي خشن را ندارد، لذا خوردن غذاهاي سهل الهضم و تقريبا نرم براي افطار مناسب است.

* اگر تخم مرغ ميل مي کنيد، در درجه اول به صورت آب پز سفت و در درجه دوم به صورت عسلي( به شرط آن که سفيده آن منعقد شده باشد و زرده کمي حالت سفتي به خود گرفته باشد) ميل کنيد.

تخم مرغ خام زيان بخش است و تخم مرغ نيمرو نيز ديرهضم تر از تخم مرغ آب پز است.

* سالاد( بدون پياز) مکمل خوبي براي غذاها در ماه مبارک رمضان است.

* بادنجان، فلفل و ساير ادويه ها گاهي موجب احساس تشنگي در طول روز مي شود.

* آشاميدن آب يخ يا نوشابه خيلي سرد با معده خالي زيان بخش است.

* اگر به اقتضاي فصل گرما يا فعاليت هاي بدني، در طول روزه داري زياد عرق مي کنيد، نمک از دست رفته توسط عرق را، به صورت هاي مختلف در افطار و سحر جبران کنيد.

* از ايجاد تغييرات شديد در عادات غذايي خود و خوردن غذاهاي ناآشنا، يا غذاهايي که براي شما ناراحتي به وجود مي آورد، حداقل در ماه رمضان خودداري کنيد.

* کله پاچه، سيرابي و شيردان موجب تشنگي زياد مي شود، لذا بهتر است ميل نکنيد، ولي اگر مايليد ميل کنيد به صورت کم آب، کم نمک و آن هم در هنگام افطار ميل نماييد.

* مصرف نوشابه هاي گازدار به طور کلي و در ماه مبارک رمضان به طور خاص ممکن است موجب تحريک معده، به خصوص معده افراد مبتلا به التهاب معده( گاستريت) شود.

* در ماه مبارک بيش از ساير اوقات به بهداشت دهان و دندان توجه کنيد و حتما بعد از صرف افطاري و سحري دندان هاي خود را به دقت مسواک کنيد. مسواک را طوري در ليوان قرار دهيد که قسمت مويين آن بيرون بماند و زود خشک شود.

* سيگار، دشمن سلامت شما و همنشينان شما و باعث آزار مردم و انجام چند گناه آشکار است. به برکت معنويت ماه رمضان براي ترک دائمي اين عادت زيان بخش و مايه اذيت انسان ها تصميم بگيريد و از خدا کمک بخواهيد. همچنين شيطان را از روشن کردن مجدد سيگار مأيوس کنيد.

سخن پاياني
روزه، فرمان خدا و تمريني براي زندگي سالم و با معنويت و تلاشي براي نزديکي به خدا و دستيابي به مراحلي از تقواست. اين تمرين يک ماهه مي تواند انسان را براي بهتر زيستن در 11 ماه ديگر سال آماده کند و چه خوب است که انسان از همان آغاز روزه داري تصميم بگيرد معنويت اين رياضت سازنده را همواره حفظ کند.

انتخاب روش هاي بهداشتي و تغذيه اي مناسب مي تواند با تامين سلامت افزون تر، انسان را براي بهره گيري بيشتر از برکات اين ماه خدا ياري کند.

دکتر محمد مهدي اصفهاني
منبع: کتاب بهداشت تغذيه در روزه
وَ احـــفَــظـنِــی بِــرَحـــمَـــتِـــکَ یــا الله
#6
توصیه‏هاى ماه رمضان المبارک

1. بر ترك محرماتى كه بر اعضاى دیگر لازم گردیده- به ویژه محرمات چشم، گوش و زبان و نیز استفاده از غذاى حلال، اهتمام ویژه‏اى داشته باشید.


2. در شبانه روز چند نوبت قرآن تلاوت كنید براى مثال حدود پانزده دقیقه در روز و پانزده دقیقه در شب.


3. دعاها را تقسیم كنید و آنها را در چند نوبت در شبانه روز بخوانید. روزها به همان مقدار دعایى كه بین نماز یا بعد از نمازهاى یومیه خوانده مى‏شود، اكتفا كنید. اما شب‏ها وقت بیشترى را صرف خواندن دعا كنید. اگر بعضى از دعاها طولانى است، لازم نیست هر شب همه آن دعا را بخوانید.


4. براى استفاده بهینه از زمان در هنگام رفت و آمد، ذكر بگویید (البته ذكرهاى بدون صدا و آرام تا شائبه ریا به وجود نیاید). بكوشید از مرحله ذكر زبانى، به مرتبه توجّه به معناى ذكر و ذكر قلبى و یاد واقعى خداوند برسید به طورى كه او را حاضر و ناظر بر خود بدانید.


بهترین ذكر- به ویژه براى رفع بعضى مشكلات ظاهرى و نیز روحى و روانى ذكر «استغفار» و «لا اله الا الله» است.

5. دائم الوضو باشید و حتى قبل از خواب نیز وضو بگیرید و به بستر خواب بروید زیرا در ماه رمضان، خواب نیز عبادت است و نفس كشیدن تسبیح به حساب مى‏آید.


6. از شب زنده دارى و احیا- به ویژه در شب‏هایى كه فرداى آن تعطیل است غفلت نكنید. شاید یكى از مهم‏ترین اعمال در این ماه، شب زنده‏دارى، تهجّد، استغفار و نماز شب در نیمه شب‏ها است.


منبع
[تصویر:  f2i2but6buzzlbhtlo04.gif]
الیس الله بکاف عبده

آیا خداوند برای بنده اش کافی نیست ؟
 
#7
سلام جنگجو های عزیز .
این ماه کمک بسیاری میکنه به افرادی که میخواهند ترک کنند ؛ کار شاقی هم لازم نیست بکنند فقط روزه نماز و دعای بعد از نماز و دعای روز رمضان کلی تو روحیه تاثیر میذاره .
موفق باشی .
برای استفاده بیشتر توصیه میکنم هرگز نشکنید تو این ماه .
تو ورزش یه مثال هست : قهرمان کسی هست که درد بیشتری رو تحمل میکنه . ( همه مثلا به سرعت 40 کیلومتر میرسند و به علت درد عضلانی بالاتر نمیرند کسی قهرمان میشه که این درد رو تحمل کنه و 1کیلومتر سریعتر بره)
#8
رمضان

رمضان ماهى است، كه رزق مؤمن در او زياد میگردد، و ماهى است كه اولش رحمت و وسطش مغفرت و آمرزش، و آخرش آزادى از آتش جهنم است، و اين ماه براى مؤمن بهره و منفعت است، و براى منافق خسارت و ضرر.
* اسرار روزه *

پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله وصلم فرمود: روزه سپر آتش است.

و همچنين فرمود :روزه دار تا زماني كه غيبت مسلماني را نكند در عبادت است حتي اگر در رختخوابش خوابيده باشد.

و همچنين فرمود خداي تعالي مي فرمايد: روزه براي من است و من در مقابل آن پاداش مي دهم،شخص روزه دار را دو شادي است ،يكي هنگامي كه افطار مي كند وديگر هنگامي كه پروردگارش را ملاقات كند قسم به كسي كه جان محمد در دست اوست ،بوي بد دهان روزه دار (كه ناشي از گرسنگي است) در نزد خدا خوشتر از بوي مشك است.

منبع: از كتاب اخلاق، تاليف: مرحوم سيد عبدالله شبر مترجم:محمد رضا جباران


سلام دوستان عزيز تصميم گرفتم از كتاب اخلاق، تاليف: مرحوم سيد عبدالله شبر مترجم:محمد رضا جباران

در مورد اسرار روزه براتون مطلب بنويسم. البته در قسمت حديث از احاديث اين كتاب استفاده كردم.

نكته ي جالبي كه در مورد مولف اين كتاب وجود داره اين است كه تاليف اين كتاب در مدت به اين كوتاهي براي همه جاي تعجب داره به نحوي كه براي نوشتن اين همه كتاب بايستي تمام اوقاتش را صرف نوشتن كرده و از هر كاري جز نوشتن منصرف شود و چنان غرق در تاليف و تصنيف شود كه حتي به عبادت مستحبي نرسد.

خلاصه اينكه مطالب و موضوعات اين كتاب براي من هميشه جالب بوده و هست. اميدوارم توفيق پيدا كنم بازم از مطالب اين كتاب براتون بنويسم.
#9
دوستان مطمئنا خبر دارید که استمنا روزه رو باطل می کنه

و اگر کسی این طوری روزش رو باطل کنه عمدی بوده و باید برای قضای یک روزش 60 روز روزه بگیره و کفاره هم بده

باور نداری از مرجع تقلیدت بپرس!Smiley-face-cool-2
[تصویر:  f2i2but6buzzlbhtlo04.gif]
الیس الله بکاف عبده

آیا خداوند برای بنده اش کافی نیست ؟
 
#10
نقل قول: دوستان مطمئنا خبر دارید که استمنا روزه رو باطل می کنه

و اگر کسی این طوری روزش رو باطل کنه عمدی بوده و باید برای قضای یک روزش 60 روز روزه بگیره و کفاره هم بده
كاملا درسته اما اگر فعلا كسي نتونسته بود كفاره رو بده بايد استغفار كنه بعدا كفاره رو بده
كفاره ها هم ايناست:

كفاره افطار عمدى روزه ماه رمضان، یكى از این سه چیز است:
1. آزاد كردن یك بنده.
2. روزه گرفتن دو ماه، كه سى و یك روز آن، باید پى در پى باشد.
3. اطعام شصت مسكین.

مي بينين كه حسابي سنگينه پس تركش كنين


به طور كلي كفاره ها در قالب سوال به بخش هاي زير تقسيم ميشن

بر اساس فتواي آيت الله العظمي صانعي

كفّاره روزه

(س 1290) كفّاره افطار عمدى يك روز ماه رمضان، چقدر است؟
ج ـ كفّاره افطار عمدى روزه ماه رمضان، يكى از اين سه چيز است:
1. آزاد كردن يك بنده؛ 2. روزه گرفتن دو ماه، كه سى و يك روز آن، بايد پى در پى باشد؛ 3. اطعام شصت مسكين. 30/4/69

(س 1291) در اين زمان كه بنده براى آزاد كردن وجود ندارد، آيا ساقط مى شود؟
ج ـ ساقط مى شود. 26/11/75

(س 1292) با توجّه به اين كه يكى از كفّارات مقرّر در شرع مقدّس اسلام، بنده آزاد كردن است و در حال حاضر، اين امر معمول نيست و از طرف ديگر، عدّه اى به دليل اتّفاقات ناخواسته، نظير تصادف و يا بدهى يا ديه و امثال آن در زندان ها به سر مى بردند و خانواده هايشان پريشان و مستأصل هستند، آيا اجازه مى فرماييد به جاى بنده آزاد كردن، افرادى كه كفّاره به ذمّه دارند، يك يا چند نفر از زندانيان بى گناه را آزاد نمايند؟ ج ـ در مفروض سؤال كه بنده براى آزاد كردن موجود نيست، تكليف نسبت به آن ساقط است و لذا نيازى به بدل ندارد؛ امّا پرداخت بدهى بدهكاران و آزاد نمودن آن ها از گرفتارى، امرى مطلوب و پسنديده است. 25/10/79

(س 1293) در دوران نوجوانى ام براى چهار سال متوالى، در مورد روزه هايم، كفّاره جمع بر من واجب شده است. با توجه به اينكه فعلاً شاغل نيستم و درآمدى ندارم، چگونه بايد بپردازم؟
ج ـ كسى كه كفّاره روزه ماه رمضان بر او واجب شده، بايد آن را بپردازد، و چنانچه برايش ممكن نباشد، بايد استغفار كند و هر وقت برايش ميسّر شد، كفّاره را بپردازد. 3/4/75

(س 1294) كسى كه كفّاره روزه ماه رمضان بر ا و واجب است، آيا حتماً بايد دو ماه روزه بگيرد؟ اگر شصت فقير پيدا نشود، آيا مى تواند به هر نفرى كه پيدا كرد، بيشتر از ده سير گندم يا جو بدهد؟ و اگر پول گندم را بدهد، چه طور؟
ج ـ مخيّر است كه شصت روز، روزه بگيرد يا به شصت فقير طعام بدهد و در كفّاره روزه، عدد شصت فقير موضوعيت دارد و اگر به كم تر از شصت نفر داده شود، مبرء ذمّه نيست و در كفّارات، منحصراً بايد به فقير نان يا گندم و امثال اين دو از اطعمه داده شود و بدل، كفايت نمى كند، مگر آن پول را به فقير يا كسى كه براى فقرا مصرف مى كند، بدهد كه او وكالتاً طعام تهيّه كند و وثوق به تهيّه هم حاصل باشد. 1/7/79

(س 1295) در مورد كفّاره جمع، آيا مى توان به جاى دو ماه روزه گرفتن يا به شصت فقير طعام دادن، پول معيّنى را هم داد تا كفّاره برطرف شود؟
ج ـ پول، كفايت از كفّاره اطعام نمى كند، كما اينكه اطعام شصت مسكين هم در كفّاره جمع، كفايت از دو ماه روزه پى در پى نمى كند، و بايد دانست كه اگر سى و يك روز از دو ماه را پى در پى روزه گرفت، بقيّه را مى تواند به طور متفرّق بگيرد. 7/11/75

(س 1296) اگر كسى در روزه ماه مبارك رمضان، استمناء كند، آيا كفّاره جمع واجب مى شود؟
ج ـ آرى، كفّاره جمع واجب مى شود. 26/11/75

(س 1297) اگر بر كسى كه نان خور پدرش است و خودش استطاعت مالى ندارد، كفّاره روزه واجب شود، چه بايد بكند؟
ج ـ كسى كه كفّاره روزه رمضان بر او واجب شده بايد آن را بپردازد، و چنانچه برايش ممكن نباشد، بايد استغفار كند و هر وقت برايش ميسّر شد، مستحبّ است كفّاره را بدهد. 6/11/78

(س 1298) شخصى كه نسبت به پرداخت يا عدم پرداخت كفّاره روزه سال قبل ترديد دارد، چه وظيفه اى دارد؟ با توجه به اينكه قبلاً مقلّد امام بوده، معيار محاسبه چه سنّى است؟
ج ـ آن مقدار از كفّاره كه در پرداخت آن شك دارد، بايد پرداخت شود، تا يقين به برائت ذمّه حاصل شود و معيار در بلوغ، زمان تقليد است، يعنى كسى كه قبلاً مقلّد امام بوده، اگر دختر است بايد به مبناى نُه سال (اگر در آن زمان نُه سال داشته)، عمل كند. 23/7/74

(س 1299) كسى كه قبلاً مقلّد امام خمينى(قدس سره) بوده و كفّاره جمع در روزه بر عهده اش آمده و آن موقع، قدرت پرداخت كفّاره را نداشته و حالا توان پرداخت آن كفّاره را دارد و از حضرت عالى تقليد مى كند. با توجّه به اين كه شما در پرداخت كفّاره بعد از توان، احتياط مستحب نموده ايد، آيا اين شخص مى تواند كفّاره را ندهد؟ و آيا اين احتياط مستحب، شامل كفّاره جمع نيز هست؟
ج ـ در مسائلى از قبيل مسئله مورد سؤال، گرچه در زمان سابق، بنا به نظر مبارك حضرت امام، مكلّف به عمل به احتياط واجب آن نسبت به زمان قدرت بوده است؛ امّا رجوع به اين جانب، فعلاً كه احتياط مستحب دارم، مانعى ندارد و فرقى بين كفّاره جمع و غير آن نيست. 24/9/78

(س 1300) در باب كفّاره روزه ماه مبارك رمضان، آيا به جاى طعام دادن به شصت فقير، مى توان به آنان پول داد يا فقط بايد اطعام كرد؟ ج ـ در كفّارات منحصراً بايد به فقرا نان، گندم و امثال اين دو از اطعمه داده شود و بدلْ كفايت نمى كند؛ مگر آنكه پول را به او بدهد كه او وكالتاً، طعام تهيّه كند و وثوق به تهيّه نيز حاصل باشد. 21/2/76

(س 1301) اين جانب طبق محاسبه، مبلغ 25 هزار تومان از زمان تكليف نسبت به فريضه روزه، كفّاره داشته ام و در زمان رسيدگى به حساب، از امام خمينى(قدس سره) تقليد مى نمودم و اطّلاعى هم نداشتم كه بايد اين كفّارات، حتماً به خريد نان اختصاص داشته باشد و فكر مى كردم به صرف اين كه به فقيرى برسانم، دَين خودم را ادا نموده ام. بنابراين، طبق فواصلى اين مبلغ را به فقير مى رساندم. لطفاً بفرماييد آيا من بايد دوباره كفّاره روزه ها را بپردازم و هنوز در ذمّه من است؟
ج ـ در حدّ قدرت، بايد دو مرتبه بپردازيد و يا نان و گندم و خوراكى براى هر كفّاره 750 گرم تهيّه كنيد و به فقرا بدهيد و يا پولش را به آن ها بدهيد كه صرف خريد نان نمايند و اطمينان به مصرف نمودن آن پول در نان و طعام هم باشد. به هر حال، هر يك از دو نوع، كفايت مى كند و دادن محض پول، مُبرء ذمّه نيست. 22/7/77

(س 1302) با توجّه به اين كه كفّاره افطار روزه عمدى، شصت روز روزه يا شصت مُدّ طعام است، على الظاهر بايد اين مقدار بين شصت فقير؛ جداگانه تقسيم گردد. سؤال اين است كه بعضى از مؤسّسات خيريه، مثل كميته امداد امام خمينى(قدس سره) كه كفّاره روزه را جمع آورى مى كنند، مى تواند در اين مورد، عمل كند يا خير؟ و چون معلوم نيست به چه افرادى مى دهند، آيا مى توان كفّاره را به كميته امداد داد؟
ج ـ با شكّ در مصرف كفّاره در محلّ شرعى، برائت ذمّه حاصل نمى شود و خود مكلّف يا ديگرى بايد به مستحق بپردازد و اطمينان به آن حاصل شود. 21/10/79

(س 1303) آيا نفقه زن كه به گردن شوهر است، شامل غذا و پوشاك و مسكن است و چيزهاى ديگر از قبيل مسافرت بردن همسر يا كفّاره روزه هاى زن را شامل مى شود يا خير؟ و آيا زن، كفّاره روزه هاى خود را از مال خود بايد بپردازد؟
ج ـ كفّاره روزه و مخارج سفر، جزو نفقه نيست. 17/8/79

(س 1304) خانم اين جانب، به دليل بيمارى نمى تواند روزه بگيرد. اگر ايشان خود، كفّاره هر روز را ندهد، آيا بر من واجب است كه كفّاره روزهايى را كه نمى تواند بگيرد، بپردازم؟ چون ايشان خانه دار است و از خود پولى ندارد، مگر از بنده پولى بگيرد، آيا لازم است كه به ايشان بگويم مى خواهم كفّاره ات را بپردازم؟
ج ـ مانعى ندارد و مى توانيد بپردازيد و اعلام، واجب نيست. 2/4/77

(س 1305) اگر كفّاره تأخير قضاى ماه رمضان را نپردازد، آيا بعد از گذشت چند سال به آن اضافه مى شود يا همان كفّاره اول كافى است؟
ج ـ يك مُدّ از طعام كافى است.

(س 1306) كفّاره تأخير در حال حاضر، چقدر است؟
ج ـ 750 گرم گندم يا نان. 11/1/74

منبع :NoAndisheh!...Nobody's perfect
#11
روزه و باور قیامت

چون ماه مبارک رمضان از عظمت خاصی برخوردار است ، حضرت در ماه شعبان می فرماید : خودتان را آماده کرده و از خدا بخواهید تا ماه رمضان را بابرکت و رحمت و مغفرتی که می آید ، ادراک کنید:

فرمود:

« با نیتها و دل هایی پاک از خداوند طلب توفیق برای روزه و تلاوت قرآن نمایید . کسی که از مغفرت خداوند محروم بماند ، در حقیقت شقاوتش کامل است . به یاد تشنگی و گرسنگی قیامت باشید» . (اربعین شیخ بهایی ص 179)

در بعضی از روایات فضیلت روزه ، آمده است : روزه بگیرید تا گرسنه شوید و درد گرسنگان را بچشید ( من لایحضر الفقیه) این به زبان ما سخن گفتن و قدم های اولیه است و گرنه چرا باید بگذاریم کسی گرسنه باشد و خودمان همیشه سیر باشیم ؟

در قیامت عده ای واقعا گرسنه هستند ، غذا می خورند ولی هرگز سیر نمی شوند ، همان طور که در دنیا هرگز سیر نمی شدند . چون حس آز و طمع تمام شدنی نیست ، در آخرت هم به صورت « هل من مزید» (سوره ق آیه 30) ظهور می کنند.

فرمود شما به فکر گرسنگی و تشنگی قیامت باشید نه به فکر گرسنگی و تشنگی دیگران ، آن را باید در قدم های اولیه تأمین کرد
منبع: کلوب
[تصویر:  f2i2but6buzzlbhtlo04.gif]
الیس الله بکاف عبده

آیا خداوند برای بنده اش کافی نیست ؟
 
#12
روایات زیادی در جوامع روایی ما وجود دارد که ثواب و اهمیت روزه داری را بیان می فرمایند که ما به عنوان نمونه به چند مورد از آن اشاره می کنیم: 1ـ در روایتی پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود: "لکلّ شیئی باب و باب العبادهْْ ألصّوم؛ (1) ( هر چیز دروازه ای دارد و دروازة عبادت روزه است".2ـ در روایت دیگری پیامبر گرامی (ص) از قول خدا فرمود: " الصّوم لی و أنا اجزی به؛ (2) روزه خاصّ من است و من پاداش آن را می دهم".3ـ کان النّبیّ (ص) اذا احزنه امرٌ استعان بالصّوم و الصّلاهْْ؛ (3)اگر کار دشوار و پیش آمد سختی برای رسول‌‌‌خدا‌(ص) می شد و اندوهناکش می کرد، از روزه و نماز کمک می گرفت".4ـ پیامبر گرامی (ص) فرمود: " من صام یوماً فی سبیل الله کان له کعدل سنهْْ یصومها؛ (4) هر که در راه خدا یک روز روزه گیرد، معادل یکسال روزه ثواب و پاداش دارد".5ـ پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: " من صام یوماً من رمضان خرج من ذنوبه مثل یوم ولدته امّه فإن انسلخ علیه و الشّهدو هو حیٌّ لم نکتب علیه خطیئهْْ الی الحول؛ (5) هر که یک روز در ماه مبارک رمضان روزه گیرد، از گناه خود بیرون رود مانند روزی که از مادر زاییده شده است و چون ماه مبارک به پایان رسد و او زنده باشد، بر او گناهی نوشته نمی شود تا سال دیگر".1. محجهْْ البیضاء ، ج 2، ص 122، به نقل از آثار الصادقین، ج 11، ص 287، ح 2.2. بحارالانوار، ج 93، ص 255، ح 31.3. مجموعة ورام ، ص 340، به نقل از آثار الصادقین، ج 11، ص 287.4. محجّهْْ البیضاء، ج 2، ص 137، به نقل از آثار الصادقین، ج 11، ص 288، ح 6.5. جامع احادیث شیعه،ج 9، ص 105، به نقل از آثار الصادقین، ج 11، ص 291، ح 7.
مردن پايان تو نيست، آغازی دگر بايد تو را
#13
ماه رمضان رو به پایان است و اندوه را برای همگان، چه کسانی که آنرا قدر دانسته‌اند و چه افرادی که این فرصت را سوزانده‌اند به همراه دارد.

امام سجاد(ع) برای وداع با این ماه دعایی دارد که آیت‌الله مجتبی تهرانی به بخشهایی از آن اشاره‌هایی داشته است.


معنای دیگر «السلام علیک» یعنی «خداحافظ»

در محاورات عربی، چه بسا در آداب شرعیه ما هم این‏طور باشد؛ هم در هنگام ورود به شخص سلام می‏کنند و هم هنگام خروج و وداع؛ یعنی دو نفر وقتی که به هم می‏رسند، به هم سلام می‏کنند و وقتی که می‏خواهند از هم جدا شوند نیز سلام می‏کنند. ولی ما در محاورات، هنگام برخورد «سلام» می‏کنیم و هنگامی که می‏خواهیم جدا شویم، می‏گوییم: «خداحافظ» عرب زبانان به جای «خداحافظ» مثل هنگام برخورد، می‏گویند: «السلام علیک».
خداحافظ ای ماه بزرگ خدا

«السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا شَهْرَ اللَّهِ الْأَکْبَرَ وَ یَا عِیدَ أَوْلِیَائِهِ الْأَعْظَمَ»، این عبارت «السلام علیک» را دیگر خودتان می‏توانید ترجمه کنید. الآن گفتم: یعنی خداحافظ! خداحافظ ای ماه بزرگ خدا و عید بزرگ اولیای خدا! «السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا أَکْرَمَ مَصْحُوبٍ مِنَ الْأَوْقَاتِ وَ یَا خَیْرَ شَهْرٍ فِی الْأَیَّامِ وَ السَّاعَاتِ» خداحافظ ای بزرگ‏ترین همراه از میان زمان‏ها و اوقات؛ و بهترین ماه‏ها در ایّام و ساعات.

زین‏العابدین چه تعبیراتی می‏کند، «السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ شَهْرٍ قَرُبَتْ فِیهِ الْآمَالُ وَ نُشِرَتْ فِیهِ الْأَعْمَالُ» خداحافظ ای ماهی که آرزوهایمان در تو نزدیک شد؛ یعنی امیدمان این بود که ماه رمضان بیاید و بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و گرفتاری‏هایمان را برطرف کنیم. خداحافظ ای ماهی که اعمال نیک در تو منتشر شد؛ واقعاً هم همین بود که هر کسی در حد خودش اعمال صالح انجام می‏داد.
دوری تو برایم سخت است، ای مونس من

«السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ قَرِینٍ جَلَّ قَدْرُهُ مَوْجُوداً وَ أَفْجَعَ فِرَاقُهُ مَفْقُوداً» خداحافظ ای همراه من که ارزش تو بالا بود و اکنون که می‏روی دلم را به درد می‏آوری. فراق تو برای من بسیار دردناک است.
تعبیر زین‏العابدین این است که: «وَ أَفْجَعَ فِرَاقُهُ مَفْقُوداً» فراق تو بسیار دردناک است. «السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ أَلِیفٍ آنَسَ مُقْبِلًا فَسَرَّ» خداحافظ ای مونس من، که وقتی آمدی من را خوشحال ‏کردی، «وَ أَوْحَشَ مُنْقَضِیاً فَمَضَی» و اکنون که می‏روی، من را به وحشت می‏اندازی، که بدون تو چه کنم. آن موقع خوشحال شدم، اما الآن چه؟ از دوری تو هراسانم.
خداحافظ ای ماه دوری از زشتی‏ها

«السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ مُجَاوِرٍ رَقَّتْ فِیهِ الْقُلُوبُ وَ قَلَّتْ فِیهِ الذُّنُوبُ» خداحافظ ای همراه من که تا بودی، دل من رقیق بود و از آن سر سختی هایش، بیرون آمده بود. من در این ماه لطیف شده بودم و به سراغ خدا می رفتم، « قَلَّتْ فِیهِ الذُّنُوبُ »، وقتی که تو آمدی، گناهانم کم شد. «السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ نَاصِرٍ أَعَانَ عَلَى الشَّیْطَانِ وَ صَاحِبٍ سَهَّلَ سَبِیلَ الْإِحْسَانِ» خداحافظ ای یاوری که کمک کردی تا من بر شیطان غلبه کنم و ای همراهی که راه‏های نیکی را بر من آسان کردی.
خداحافظ ای ماه آزادی از دوزخ

«السَّلَامُ عَلَیْکَ مَا أَکْثَرَ عُتَقَاءَ اللَّهِ فِیکَ وَ مَا أَسْعَدَ مَنْ رَعَى حُرْمَتَهُ بِکَ» خداحافظ ای ماهی که تعداد آزادشده‏گان از آتش جهنم در تو زیاد شد. این اشاره به همان روایتی است که خداوند در هر شب، به هنگام افطار هزار، هزار کس را از آتش جهنم نجات می‏داد؛ در شب‏های جمعه هر یک ساعت، این‏طور می‏کرد و در شب آخر ماه رمضان به مقدار تمام کسانی که در کلّ این ماه از آتش نجات داده است را نجات می‏دهد. ای خدا! آیا می‏شود که امشب ما هم یکی از این آزاد شده‏ها باشیم؟ سعادتمند شد کسی که حریم احترام تو را رعایت کرد.
«السَّلَامُ عَلَیْکَ مَا کَانَ أَمْحَاکَ لِلذُّنُوبِ وَ أَسْتَرَکَ لِأَنْوَاعِ الْعُیُوبِ» خداحافظ ای ماهی که گناهان را پاک کردی و محو نمودی و همه عیب‏ها را، هر چه که بود، پوشاندی. « السَّلَامُ عَلَیْکَ مَا کَانَ أَطْوَلَکَ عَلَى الْمُجْرِمِینَ وَ أَهْیَبَکَ فِی صُدُورِ الْمُؤْمِنِینَ» خداحافظ ای ماه! چه‏قدر برای گناه‏کاران طولانی بودی و چه‏قدر برای مؤمنین عظمت داشتی!
خوشا به حال کسانی که قدر دانستند
تمام این جملاتی که زین‏العابدین(ع) در این خداحافظی بیان می‏فرماید، گویای این مسأله است که این ماه چه ارزش و عظمتی دارد. بدانید که دارید از چه گوهر گرانبهای زمانی، خارج می‏شوید! شما در چه مقطع زمانی بودید که بهترین فرصت‏ها را برای اصلاح دین و دنیایتان داشتید! خوشا به حال کسانی که استفاده کردند! خوشا به حال کسانی که قدر این زمان را دانستند! خوشا به حال آنانی که قدر این ماه رمضان را دانستند و توانستند گره‏هایشان را باز کنند! چه گره‏های دنیایی، چه اخروی.

«السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ شَهْرٍ لَا تُنَافِسُهُ الْأَیَّامُ» خداحافظ اى ماهى که هیچ ماه دیگری از تو برتر نیست. «السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ شَهْرٍ هُوَ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ سَلَامٌ» خداحافظ اى ماهى که تا تو بودى، امن و سلامت بود.
«السَّلَامُ عَلَیْکَ غَیْرَ کَرِیهِ الْمُصَاحَبَةِ وَ لَا ذَمِیمِ الْمُلَابَسَةِ» خداحافظ اى ماهی که نه در همنشینی با تو ناراحتی وجود داشت و نه بدی و ناپسندی در حضور تو بود. «السَّلَامُ عَلَیْکَ کَمَا وَفَدْتَ عَلَیْنَا بِالْبَرَکَاتِ وَ غَسَلْتَ عَنَّا دَنَسَ الْخَطِیئَاتِ» ماهم در بعضی موارد برای خداحافظی می‏گوییم به سلامت! خوش آمدی! حضرت می‏فرمایند: ای ماه رمضان خداحافظ و به سلامت! همان‏گونه که تو بر ما با برکات فراوان و سلامتی فرود آمدی و ناپاکی‏های گناه را از ما زدودی و ما را از خطاها شست و شو دادی!
ناراحت از رفتن تو و چشم انتظار آمدن دوباره‏ات

«السَّلَامُ عَلَیْکَ غَیْرَ مُوَدَّعٍ بَرَماً وَ لَا مَتْرُوکٍ صِیَامُهُ سَأَماً» خداحافظ که در این وقت وداع، نه از تو ناراحتیم و نه از روزه‏داری‏ات خسته شده‏ایم. «السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ مَطْلُوبٍ قَبْلَ وَقْتِهِ وَ مَحْزُونٍ عَلَیْهِ قَبْلَ فَوْتِهِ» خداحافظ از جانب من که خواستار تو بودم و پیش از آمدنت خوشحال بودم که تو خواهی آمد و اکنون هم که می‏خواهی بروی، اندوهگین شده‏ام که از دوری‏ات چه کنم! «السَّلَامُ عَلَیْکَ کَمْ مِنْ سُوءٍ صُرِفَ بِکَ عَنَّا، وَ کَمْ مِنْ خَیْرٍ أُفِیضَ بِکَ عَلَیْنَا» خداحافظ که چه بدی‏هایی را از ما دور کردی و چه خیراتی را با آمدنت نصیبمان کردی!
خداحافظ ای ماه مبارک! خداحافظ شب قدر

«السَّلَامُ عَلَیْکَ وَ عَلَى لَیْلَةِ الْقَدْرِ الَّتِی هِیَ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ» خداحافظ و درود بر تو و شب قدر که از هزار ماه برتر است. «السَّلَامُ عَلَیْکَ مَا کَانَ أَحْرَصَنَا بِالْأَمْسِ عَلَیْکَ وَ أَشَدَّ شَوْقَنَا غَداً إِلَیْکَ.» خداحافظ که تا بودی، مشتاق آن بودیم که بیشتر بمانی و اکنون که می‏روی، دل‏هایمان برای دیدار دوباره‏ات پَر می‏کشد. «السَّلَامُ عَلَیْکَ وَ عَلَى فَضْلِکَ الَّذِی حُرِمْنَاهُ، وَ عَلَى مَاضٍ مِنْ بَرَکَاتِکَ سُلِبْنَاهُ» خداحافظ و درود بر تو و درود بر فضل و کرمت که از آن محروم گشتیم و برکات گذشته‏ات را از کف دادیم. «اللَّهُمَّ إِنَّا أَهْلُ هَذَا الشَّهْرِ الَّذِی شَرَّفْتَنَا بِهِ» خداوندا ما «اهلِ» این ماه بودیم و تو ما را به آن شرافت بخشیدی و با آن، بر سر ما منّت گذاشتی! ...
خدایا! تو کوتاهی ما را جبران کن

من فقط یک جمله می‏خواهم به خدا بگویم: خدایا اگر ما کوتاه آمدیم، تو کوتاهی‏های ما را نادیده بگیر! اگر ما کوتاه آمدیم، ما را به این کوتاهی‏ها مؤاخذه نکن! ما را با این کوتاهی‏ها از برکات و غفران خود در این ساعات محروم نساز! بیا به آن‏هایی که محبت داری و لطف و مرحمت کردی، ما را دست خالی از سر این سفره رد نکن! یک طوری نشود که ما از سر این سفره استفاده نکرده، بلند شویم و برویم. بیا و در این مهمانی خود که برای ما برپا کرده بودی، مثل بقیه که از آنها پذیرایی کرده‏ای از ما هم پذیرایی کن!
حاشا به کرمت یا الله

جملات عجیبی است که از زین‏العابدین(ع) نقل شده است و همه بر عظمت این ماه دلالت می‏کند. روایتی از امام صادق (ع) بود که حضرت فرمودند: «مَنْ لَمْ یُغْفَرْ لَهُ فِی شَهْرِ رَمَضَانَ لَمْ یُغْفَرْ لَهُ إِلَى قَابِلٍ إِلَّا أَنْ یَشْهَدَ عَرَفَةَ» اگر کسی در ماه رمضان مورد غفران قرار نگیرد، بعید است که بعد از این ماه مشمول لطف و رحمت خدا قرار گیرد. به حسب ظاهر برای ما، چند ساعت بیشتر از این ماه باقی نمانده است. چند ساعت بیشتر نداریم، بیایید از این ساعات استفاده کنیم. خود من امشب فکر می‏کردم و می‏گفتم: خدایا! مگر می‏شود که ما را دست خالی برگردانی؟! مگر می‏شود کسی را دعوت کنی و او را بر سر سفره بنشانی و به او غذا ندهی؟! حاشا به کرمت یا الله!...
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
#14
سلام

آخرین پست این تاپیک برای 8 شهریور ماهه. ماه رمضان پارسال. یادش بخیر1276746pa51mbeg8j

خب ان شاالله بتونیم در ماه رمضان امسال مطالب بهتر رو در اینجا داشته باشیم و استفاده کنیم


خطبه پيامبر(ص)

درباره فضیلت ماه مبارک رمضان


سلمان فارسى رحمه الله فرمود: «خطبنا رسول الله صلى الله عليه و آله فى آخر يوم من شعبان، فقال يا ايها الناس قد اظلكم شهر عظيم مبارك، شهر فيه ليلة خير من الف شهر، جعل الله صيامه فريضة و قيام ليله تطوعا، من تقرب فيه بنافلة من الخير كان كمن ادى فريضة فيما سواه، و هو شهر الصبر، و الصبر ثوابه، الجنه، و شهر المواسات و شهر يزاد فى رزق المؤمن، و شهر اوله رحمة،و اوسطه مغفرة، و آخره عتق من النار، و هو للمؤمن غنم و للمنافق غرم‏»[sup] [/sup]
حضرت سلمان فرمود: در روز آخر شعبان پيامبر(صلى الله عليه و آله) براى ما خطبه‏اى در فضيلت ماه رمضان قرائت فرمود: و در خطاب خويش به ما فرمود: اى مردم براستى سايه افكنده بر سر شما ماه بزرگ مباركى، ماهى كه در او شبى است كه از هزار ماه بهتر است، كه خداوند روزه‏اش را فرض و واجب نموده، و به پا داشتن عبادات شبش را به طور استحباب مقرر فرموده است، كسى كه تقرب بجويد به خداوند،به انجام نافله خيرى، مثل آن است كه در غير ماه رمضان فريضه‏اى انجام داده باشد، و اين ماه ماه صبر است، و صبر هم اجر و ثوابش بهشت است. و ماه روزه، ماه مواسات و برابرى است، و ماهى است، كه رزق مؤمن در او زياد مى‏گردد، و ماهى است كه اولش رحمت و وسطش مغفرت و آمرزش، و آخرش آزادى از آتش جهنم است، و اين ماه براى مؤمن بهره و منفعت است، و براى منافق خسارت و ضرر.
مستدرك الوسائل مرحوم نورى نقل از وقايع الايام، ص 436.


دعاى امام على(عليه السلام) هنگام رؤيت هلال رمضان
امير المؤمنين (عليه السلام) مى‏فرمايد: آنگاه كه ديدى هلال (ماه رمضان) را فلا تبرح، خشم نگير و عصبانى نشو، و «قل اللهم انى اسالك خير هذا الشهر، و فتحه و نوره، و نصره،و بركته، و طهوره، و رزقه، و اسئلك خير ما فيه و خير ما بعده، و اعوذ بك من شر ما فيه و ما بعده، اللهم ادخله علينا بالامن و الايمان، و السلامة و الاسلام، و البركة و التقوى، و التوفيق لما تحب و ترضى‏»[sup] [/sup]
و بگو بار پروردگارا خير و خوبى در اين ماه را از تو مى‏خواهم و همچنين فتح و پيروزى (بر شيطان) و نورانيت، و يارى (بر روزه‏دارى) و بركت و طهارت، و روزى اين ماه را از تو مى‏طلبم، و از تو خير آنچه در اين ماه هست و بعد از ماه مسئلت مى‏نمايم، و به تو پناه مى‏آورم از شر و بدى آنچه در اين ماه مى‏باشد، و آنچه بعد از آن است، بار پروردگارا اين ماه را با امن و امان و ايمان به تو و سلامت نفس و نعمت اسلام، و بركت و تقوى و توفيق يافتن به آنچه تو دوست مى‏دارى و راضى مى‏گردى بر ما وارد گردان (كه همه اوصاف شايسته را در اين ماه داشته باشيم).
من لا يحضره الفقيه، ص 100.

cheshmak
التماس دعا53
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
#15
سلام دوستان امشب این دعا رو فراموش نکنید53

دعاى پيامبر(ص) هنگام رويت هلال رمضان

صدوق عليه الرحمه در كتاب من لا يحضره الفقيه آورده «و كان رسول الله صلى الله عليه و آله اذا اهل هلال شهر رمضان استقبل القبلة و رفع يديه و قال: «اللهم اهله علينا بالامن و الايمان،و السلامة و الاسلام، و العافية المجللة و الرزق الواسع، و دفع الاسقام، اللهم ارزقنا صيامه و قيامه و تلاوة القرآن فيه، و سلمه لنا، و تسلمه منا و سلمنا فيه‏»[sup] [/sup]

رسول الله(صلى الله عليه و آل) هنگامى كه رويت هلال رمضان مى‏فرمود، رو به قبله مى‏نمود و دستهاى مباركش را بلند مى‏كرد.
و مى‏گفت: پروردگارا اين ماه را بر ما نو گردان به امن و امان، و سلامتى و اسلام، و تندرستى شايان تشكر، و روزى فراخ، و بر طرف ساختن دردها و ناملايمات،
بار پروردگارا روزى كن ما را روزه و قيام براى عبادت، و تلاوت قرآن در اين ماه، و او را براى ما سالم و تمام گردان، و او را از ما سالم بدار،
و ما را در اين ماه سالم و تندرست فرما.


من لا يحضره الفقيه، ج 2، ص 100.
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان