امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود :Gol

روز قيامت مردی می آيد در حالی كه نيكی هايش مانند ابر متراكم يا مانند كوه های استوار است،Gol

پس می گويد : پروردگارا! اين نيكی ها كجا برای من است (چه کرده ام که این نیکی ها برای من ثبت شده است؟) در حالی كه من آن‌ها را انجام نداده‌ام؟ خداوند می فرمايد : اين علمی است كه آن را به مردم آموختی ، بعد از تو بدان عمل نمودند .Gol

Golبصائر الدرجات ، ص ۵ Gol
 سپاس شده توسط
امام کاظم (علیه السلام) :Gol

من أرادَ أن یکنَ أقوَی النّاسِ فَلیتَوکل عَلی اللهGol

هر که می‌خواهد که قویترین مردم باشد بر خدا توکل نماید.Gol

? بحار الانوار ، ج ۷ ، ص ۱۴۳ Gol
 سپاس شده توسط
Gol  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند : Gol

ای فرزند آدم! به پدر و مادرت نیکی کن و صله‌رحم داشته باش تا خداوند ، کارت را آسان و عمرت را طولانی بگرداند. پروردگارت را فرمان ببر تا خردمند به شمار آیی و از او نافرمانی نکن که نادان شمرده می‌شوی.Gol

الفردوس ، ج۵ ، صGol۲۸۲
 سپاس شده توسط
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 163

42 اتّق المحارم تكن أعبد النّاس و ارض بما قسم اللَّه لك تكن أغنى النّاس.

از چيزهاى حرام بپرهيز تا از همه كس عابدتر باشى و بقسمت خويش راضى باش تا از همه كس ثروتمندتر باشى.
 سپاس شده توسط
43 أتقى النّاس من قال الحقّ فيما له و عليه.

از همه مردم پرهيزگارتر آن كس است كه حق را بر نفع و ضرر خويش بگويد
 سپاس شده توسط
44 اتّقوا الدّنيا فو الّذي نفسي بيده إنّها لأسحر من هاروت و ماروت.

از دنيا بپرهيزيد، قسم بآن كس كه جان من در كف اوست كه دنيا از هاروت و ماروت ساحرتر است
 سپاس شده توسط
47 اتّقوا دعوة المظلوم فإنّها تصعد إلى السّماء كأنّها شرارة.

از نفرين مظلوم بترسيد كه چون شعله آتش بر آسمان ميرود
 سپاس شده توسط
ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه بندرريگى، ص: 233

ثواب قرائت سوره مؤمنين‏
1- ... امام صادق عليه السّلام فرمودند: كسى كه سوره مؤمنين را قرائت نمايد، خداوند او را تا آخر عمر سعادتمند مى‏نمايد. و اگر بر قرائت آن در هر جمعه مداومت نمايد، منزل او در «فردوس اعلى» (بهشت برتر) همراه با پيامبران و رسولان خواهد بود.
 سپاس شده توسط
ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه بندرريگى، ص: 233

ثواب قرائت سوره نور
1- ... امام صادق‏ عليه السّلام فرمودند: با تلاوت سوره‏ نور مال و عفت خود و زنانتان را حفظ كنيد. زيرا همانا هر كسى كه هر روز يا هر شب بر قرائت آن مداومت نمايد، تا زمان مرگش هيچ يك از افراد خانواده‏اش زنا نخواهند كرد؛ و هنگامى كه بميرد، هفتاد هزار فرشته او را تا قبرش تشييع مى‏نمايند و تمامى اين فرشتگان تا زمان ورود او به قبر براى او دعا و از خدا برايش آمرزش مى‏خواهند.
 سپاس شده توسط
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 162

36 اتّقوا اللَّه واعد لوا بين أولادكم كما تحبّون أن يبرّوكم.
از خدا بترسيد و ميان فرزندان خود بعدالت رفتار كنيد همان طور كه ميخواهيد با شما بنيكى رفتار كنند.
 سپاس شده توسط
37اتّقوا دعوة المظلوم فإنّها تحمل على الغمام يقول اللَّه تعالى و عزّتي و جلالى لانصرنّك و لو بعد حين.

از نفرين مظلوم بترسيد زيرا نفرين وى بر ابرها ميرود و خداوند مى گويد بعزت و جلال من سوگند كه ترا يارى ميكنم اگر چه پس از مدتى باشد.
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 162
 سپاس شده توسط

اتّق المحارم تكن أعبد النّاس و ارض بما قسم اللَّه لك تكن أغنى النّاس.
از چيزهاى حرام بپرهيز تا از همه كس عابدتر باشى و بقسمت خويش راضى باش تا از همه كس ثروتمندتر باشى.
 سپاس شده توسط
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 164

48 اتّقوا دعوة المظلوم و إن كان كافرا فإنّها ليس دونها حجاب.
از نفرين مظلوم بترسيد اگر چه كافر باشد، زيرا در برابر نفرين مظلوم پرده و مانعى نيست.
 سپاس شده توسط
امام صادق علیه السّلام می فرمایند: هنگامی که ابلیس به زمین فرود آمد همسری نداشت و او نخستین کسی است که به خودارضایی پرداخت و به همین جهت فرزندان ابلیس از خود او حاصل شدند؛ همچون مار که خودارضایی می کند و فرزندانش از خود آن حیوان به دنیا می آیند. اما آدم دارای همسر بود و فرزندانش از همسر او به دنیا آمدند و ابلیس و مار دشمن انسان و همسرش هستند .

(  قصص الأنبیاء (للجزائری) / ترجمه حسن زاده ؛ ج 1 , ص 115  )

پیامبر اکرم (ص): (ص ۷۰ نهج الفصاحه)

احَبُّ الْاَعْمالِ اِلَى الله الصَّلاةُ لِوَقْتِها، ثُمَّ بِرُّ الْوالِدَيْنِ، ثُمَّ الْجَهادُ فى سَبيلِ الله.
نماز اول وقت، سپس نيكى به پدر و مادر و پس از آن جهاد در راه خدا، محبوب‌ترین کارها نزد خداست.
 سپاس شده توسط

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان