عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

در محضر حافظ ...

.

به سرِّ جامِ جم آنگه نظر توانی کرد                         که خاک میکده کُحلِ بصر توانی کرد 

مباش بی می و مطرب که زیر طاق سپهر               بدین ترانه غم از دل به در توانی کرد 

گلِ مرادِ تو آنگه نقاب بگشاید                                  که خدمتش چو نسیمِ سحر توانی کرد 

گدائیِ درِ میخانه طرفه اکسیریست                        گر این عمل بکنی، خاک زر توانی کرد 

به عزمِ مرحله ی عشق پیش نه قدمی                  که سودها کنی، ار این سفر توانی کرد

تو کز سرایِ طبیعت نمی روی بیرون                      کجا به کویِ طریقت گذر توانی کرد؟

جمالِ یار ندارد نقاب و پرده ولی                              غبارِ ره بنشان تا نظر توانی کرد

بیا که چاره ی ذوقِ حضور و نظمِ امور                    به فیض بخشی اهلِ نظر توانی کرد

ولی تو تا لبِ معشوق و جامِ می خواهی               طمع مدار که کارِ دگر توانی کرد 

دلا ز نورِ هدایت گر آگهی یابی                                چو شمع خنده زنان ترکِ سر توانی کرد 

گر این نصیحتِ شاهانه بشنوی حافظ                     به شاهراهِ حقیقت گذر توانی کرد ... 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شرح در پی می آید ...

53

پایداری، تا رستگاری ...

[تصویر:  05_blue.png]
قشنگ بود
سردار معنیشم میشه بنویسید؟؟؟
[تصویر:  75564740_83301426cfcbb.jpg]

صعود ممکن است دشوار باشد 

ولی

منظره بالا بسیا ارزشمند است  

(1392 آذر 8، 23:40)تنها ترین سردار نوشته است: .

به سرِّ جامِ جم آنگه نظر توانی کرد                         که خاک میکده کُحلِ* بصر توانی کرد 

مباش بی می و مطرب که زیر طاق سپهر               بدین ترانه غم از دل به در توانی کرد 

گلِ مرادِ تو آنگه نقاب بگشاید                                  که خدمتش چو نسیمِ سحر توانی کرد 

گدائیِ درِ میخانه طرفه اکسیریست*                       گر این عمل بکنی، خاک زر توانی کرد 

به عزمِ مرحله ی عشق پیش نه قدمی                  که سودها کنی، ار این سفر توانی کرد

تو کز سرایِ طبیعت* نمی روی بیرون                     کجا به کویِ طریقت گذر توانی کرد؟

جمالِ یار ندارد نقاب و پرده ولی                              غبارِ ره بنشان تا نظر توانی کرد

بیا که چاره ی ذوقِ حضور و نظمِ امور                    به فیض بخشی اهلِ نظر توانی کرد

ولی تو تا لبِ معشوق و جامِ می خواهی               طمع مدار که کارِ دگر توانی کرد 

دلا ز نورِ هدایت گر آگهی یابی                                چو شمع خنده زنان ترکِ سر توانی کرد 

گر این نصیحتِ شاهانه بشنوی حافظ                     به شاهراهِ حقیقت گذر توانی کرد ... 
.

شرح غزل

کُحلِ بصر: سرمه ی چشم

معنی بیت اول:
از راز نهان جام جم یا جام جهان نما که دل پیر عارف است، آنگه آگاهی توانی یافت که خاکسار اهل طریقت باشی و غبار در میخانه ی معرفت را چون سرمه در چشم کنی تا روشن بین شوی.

معنی بیت سوم:
گل آرزوی تو وقتی از پرده برون می آید که تو مانند نسیم سحری در شکوفائیش به جان و دل بکوشی.

طُرفه اکسیر: کیمیای شگفت 

معنی بیت چهارم: 
خواهندگی درِ آستان میکده کیمیای شگفتی است، اگر به گدائی در میخانه ی معرفت بپردازی با اکسیر فقر خاک را بدل به زر خواهی کرد. مقصود آنکه به مقامی می رسی که در عالم عرفان وجود ناقص را به کمال توانی رساند.

سرای طبیعت: جهان مادی و عالم خاکی 

معنی بیت ششم:
تو که در جهان خاکی پای بست هوای نفس مانده ای، به سرای معرفت و عالم معنی راه نتوانی یافت.

معنی بیت هفتم:
بر چهره ی جانان روی بند و پرده ای نیست. گرد راه را فرو نشان تا دیده به جمال یار روشن کنی یا مقصود آنکه خویشتن را از آلایش ها و تعلقات پاک ساز تا شایسته ی دیدار جانان شوی.

معنی بیت هشتم و نهم:
 بشتاب که تدبیر یافتن لذت حضور دل و جمعیت خاطر و سامان بخشیدن به امور معنوی به آن بستگی دارد که صاحب نظران به تو فیض رسانند و لطفی نمایند ولیکن تا تو به می انگوری و معشوق مجازی دل خوش کرده ای امید مدار که کاری شایسته از دست تو برآید.

معنی بیت دهم:
ای دل اگر پرتویی ازخورشید ارشاد بر تو افتد چون شمع فروزان با خنده و شادی سر به راه دوست نثار توانی کرد.

53

پایداری، تا رستگاری ...

.

به نام خدایی که نیکی سرشت               که حافظ به عشقش غزل ها نوشت ... 

با عرض سلام و شب بخیر خدمت همه ی همراهان عزیز، همنشینان همیشگی و دوستداران شعر و غزل 

با استعانت از پیشگاه حضرت حق، ششمین جلسه از برنامه ی "در محضر حافظ ..." رو شروع می کنیم. 

از همه ی حاضرین عزیز تقاضا می کنم فاتحه ای همراه با صلوات تقدیم روح بلند مرتبه ی حضرت حافظ کنن.

.
.
.

و بعد از اون از همه دعوت می کنم نشسته بر لب دریای دل، نیت کنن ... 

.
.
.

تا 7 دقیقه ی دیگه، حقیر تفأل خواهم زد. 

53

پایداری، تا رستگاری ...

.

دوستان تفأل زده شد ... 

نمیدونم چی باید بگم ... 

تا چند دقیقه ی دیگه متن غزل رو میذارم ... 

53

.

تا گذاشتن متن غزل بفرمایین از خودتون پذیرایی کنین. 

[تصویر:  images?q=tbn:ANd9GcQVumzxPwAGqmzm1rXWj9B...kp4g6l3tbs]

[تصویر:  iCoff.ee-%D8%A2%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D9%81%...%DA%A9.jpg]

53

پایداری، تا رستگاری ...

سلااااام
دیگه امشب هرجور بود بیدار موندم ک ب مراسم برسمKhansariha (46)
مرسی سردار خاااانKhansariha (8)
ما منتظریمclapping

دوستان میگم تا سردار خان متن فال رو بذارن بریم ی خرده گلستان بخونیم
http://www.ktark.com/thread-924-page-5.html
پ من برای کی میذارم  اینارو؟22
الان معلومه از این فرصت استفاده کردم برای تبلیغ اونجا؟4fvfcja
نا امید شدی؟!!!

[تصویر:  97496937818841963171.jpg]
.

ای که بر ماه از خطِ مُشکین نقاب انداختی                            لطف کردی سایه ای بر آفتاب انداختی 

تا چه خواهد کرد با ما آب و رنگِ عارضت؟                              حالیا نیرنگ نقشی خوش بر آب انداختی

گویِ خوبی بردی از خوبان خلُّخ شاد باش                             جامِ کیخسرو طلب کافراسیاب انداختی

هر کسی با شمعِ رخسارت به وجهی عشق باخت                زان میان پروانه را در اضطراب انداختی 

گنجِ عشقِ خود نهادی در دلِ ویرانِ ما                                  سایه ی دولت بر این کنج خراب انداختی

زینهار از آبِ آن عارض که شیران را از آن                              تشنه لب کردیّ و گُردان را در آب انداختی

خوابِ بیداران ببستی وآنگه از نقشِ خیال                             تهمتی بر شبروانِ خیلِ خواب انداختی

پرده از رخ برفکندی یک نظر در جلوه گاه                              وز حیا حور و پری را در حجاب انداختی

باده نوش از جامِ عالم بین که بر اورنگِ جم                          شاهدِ مقصود را از رخ نقاب انداختی 

از فریبِ نرگسِ مخمور و لعلِ می پرست                             حافظ خلوت نشین را در شراب انداختی

وز برای صیدِ دل در گردنم زنجیرِ زلف                                   چون کمندِ خسروِ مالک رقاب انداختی

داورِ دارا شکوه، ای آنکه تاجِ آفتاب                                      از سر تعظیم بر خاک جناب انداختی

نصرة الدّین شاه یحیی آنکه خصمِ ملک را                            از دم شمشیرِ چون آتش در آب انداختی ... 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شرح در پی می آید ... 

53

پایداری، تا رستگاری ...

(1392 آذر 15، 23:38)تنها ترین سردار نوشته است: .

ای که بر ماه از خطِ مُشکین نقاب انداختی                            لطف کردی سایه ای بر آفتاب انداختی 

تا چه خواهد کرد با ما آب و رنگِ عارضت؟                              حالیا نیرنگ نقشی خوش بر آب انداختی

گویِ خوبی بردی از خوبان خلُّخ شاد باش                             جامِ کیخسرو طلب کافراسیاب انداختی

هر کسی با شمعِ رخسارت به وجهی عشق باخت                زان میان پروانه را در اضطراب انداختی 

گنجِ عشقِ خود نهادی در دلِ ویرانِ ما                                  سایه ی دولت بر این کنج خراب انداختی

زینهار از آبِ آن عارض که شیران را از آن                              تشنه لب کردیّ و گُردان را در آب انداختی

خوابِ بیداران ببستی وآنگه از نقشِ خیال                             تهمتی بر شبروانِ خیلِ خواب انداختی

پرده از رخ برفکندی یک نظر در جلوه گاه                              وز حیا حور و پری را در حجاب انداختی

باده نوش از جامِ عالم بین که بر اورنگِ جم                          شاهدِ مقصود را از رخ نقاب انداختی 

از فریبِ نرگسِ مخمور و لعلِ می پرست                             حافظ خلوت نشین را در شراب انداختی

وز برای صیدِ دل در گردنم زنجیرِ زلف                                   چون کمندِ خسروِ مالک رقاب انداختی

داورِ دارا شکوه، ای آنکه تاجِ آفتاب                                      از سر تعظیم بر خاک جناب انداختی

نصرة الدّین شاه یحیی آنکه خصمِ ملک را                            از دم شمشیرِ چون آتش در آب انداختی ... 
.

شرح غزل: 

ماه: به استعاره رخسار زیبا و همچنین است آفتاب 

معنی بیت اول: 
ای زیبایی که بر ماه رخسار، از خط سبز عذار حجابی افکندی، کاری شیرین و دلپذیر کردی که بر خورشیدِ چهره ی خود سایبانی گستردی

حالیا: اکنون

معنی بیت دوم:
پس از این نمی دانم که آب و رنگ رخسار تو با ما چه خواهد کرد، اکنون طرح نقشی دلپذیر از خط مُشکین عذار بر چهره ی چون آب روشن خود انداختی و بر ملاحت خویش افزودی

خَلُّخ: نام شهری حُسن خیز در ترکستان 

معنی بیت سوم:
شاد بمان که در مسابقه ی زیبایی بر نکوای شهر حُسن خیز خلّخ پیشی گرفتی، اکنون که افراسیاب، پادشاه کشور ترکان را مغلوب کردی مانند کیخسرو جام شادی بنوش

معنی بیت چهارم:
هر کس بر شمع چهره ی تو به گونه ای عشق ورزید، از این میانه پروانه (به استعاره مراد حافظ دل سوخته) را بر گرد شمع رخسار خود پریشان و مضطرب ساختی 

گنج عشق: تشبیه عشق به گنج

معنی بیت پنجم:
دل شکسته ی ما را گنجینه ی گوهر عشق خود ساختی و سایه ی اقبال و سعادت بر این گوشه ی ویران افکندی (تلمیح دارد به خبر نبوی: من در دل شکسته دلانم)

آب: به ایهام معنی بعید آن یعنی روشنی و لطافت مقصود است 

معنی بیت ششم:
از روشنی و لطافت رخسار تو باید پرهیز کرد، چه شیردلان روزگار را تشنه ی آب عارض خود کردی و دلیران را غرقه ی دریای عشق ساختی 

شبرَوان: کنایه از شب بیداران و سالکان باشد و کنایه از دزد و عیّار هم هست

معنی بیت هفتم: راه خواب را بر شب زنده داران عاشق مسدود کردیو آنگه صورت خیال خود را بر شبگردان سپاه خواب نمایان داشتی و به تهمت و گمان گفتی شما خیال مرا به خواب دیده اید.

معنی بیت هشتم:
به اندازه ی یک نگاه در عرضه گاهِ حُسن، حجاب از چهره برگرفتی و حور بهشتی و فرشته و پری را از شرم جمال خود از نظرها پوشیده داشتی

عالم بین: جهان نما، جهان بین، صفت جام 

اَورَنگ: تخت

معنی بیت نهم:
از جام جهان نما باده در کش که بر تخت جمشید نشستی و چهره ی زیبای مقصود را بی نقاب و روپوش دیدی

نرگس مخمور: به استعاره چشم خمارآلود 

لعل می پرست: به استعاره لب

معنی بیت دهم:
حافظ گوشه گیر را با عشوه ی نرگس نیم مست و لعل باده نوش خود به میگساری واداشتی

مالک رقاب: آنکه حکم وی بر جان و مال دیگران روان باش، کنایه از حاکم و پادشاه و نیز به معنی صاحب ده 

رِقاب: جمع رقبه به معنی گردن و مال غیر منقول و مجازاً به معنی بنده ی زرخرید

جَناب: آستان و درگاه

معنی بیت دوازدهم:
ای شهریار عادل و شکوهمند چون دارا که دیهیم زرین خورشید را از بزرگی خود بر خاک درگاه افکندی

نصرة الدّین شاه یحیی: فرزند شرف الدّین مظفر بن امیر مبارز الدّین از آل مظفر که در سال 798 به فرمان تیمور حاکم شیراز شد و در چند غزل حافظ وی را مدح کرده است.

شمشیرِ چون آتش: شمشیر آتشین

معنی بیت سیزدهم:
شاه یحیی نصرةالدّین آنکس است که با لبه ی تیغ آتشین خود دشمن را در آب فنا غرقه کرد.

53

پایداری، تا رستگاری ...

سلام

خیلی زیبا بود

و جالبه خیلی به نیتی که کرده بودم نزدیک بود

این بیتش رو دوست داشتم
خط مشکین عذار یعنی چی؟

معنی بیت پنجم:
دل شکسته ی ما را گنجینه ی گوهر عشق خود ساختی و سایه ی اقبال و سعادت بر این گوشه ی ویران افکندی (تلمیح دارد به خبر نبوی: من در دل شکسته دلانم)

تلمیحش خیلی زیبا بود!

ممنون53
.

سلام سنا خانم 

جالبه که به نیتی که من هم کرده بودم هم نزدیک بود 1

و خیلی تشکر می کنم از بذل توجه تون و لطف دائم حضرتعالی به این برنامه Khansariha (8)

مُشکین: هر چیز مُشک آلود را گویند. که بوی مُشک دارد، مانا به مُشک. 

این ز عالی گاه و عالی منصب و عالی رکاب          وآن ز مشکین جُعد و مشکین باده و مشکین عِذار          ( منوچهری )

عِذار: رخسار. 

خط مشکین عذار: به نظر حقیر، مراد آن مویی است که محاذی گوش بروی صورت قرار گیرد (و یا افتاده باشد) .

به نظر حقیر این بیت بدین معناست که:  ای زیبا رویی که موی مُشک بوی خود را مانند نقابی بر رخسار همچون ماه خود انداخته ای، کاری بس درست و دلپذیر کردی که بر خورشید چهره ی خود سایه ای گستراندی (تا دیدن رویت را بتوانیم) .
Khansariha (8)

خیلی مخلصیم ... 

53

پایداری، تا رستگاری ...

.

به نام خدایی که نیکی سرشت          که حافظ به عشقش غزل ها نوشت ...

با عرض سلام و شب بخیر خدمت همه ی همراهان عزیز، همنشینان همیشگی و دوستداران شعر و غزل ...

به یاری خدا، هفتمین جلسه از برنامه ی "در محضر حافظ ..." رو شروع می کنیم.

و مثل همیشه، از حاضرین عزیز تقاضا می کنم فاتحه ای همراه با صلوات تقدیم روح بلند مرتبه ی حضرت حافظ بکنن 

.
.
.

و بعد از اون از همه ی دوستان دعوت می کنم با چند لحظه تأمل در ژرفنای دلشون، نیت کنن.

.
.
.

تا 7 دقیقه ی دیگه، حقیر تفأل خواهم زد .

53

.

تفأل زده شد.

تا چند دقیقه دیگه متن غزل رو میذارم ... 

53

پایداری، تا رستگاری ...

.

یا رب این شمعِ دل افروز ز کاشانه ی کیست؟                  جانِ ما سوخت بپرسید که جانانه ی کیست؟

حالیا خانه براندازِ دل و دینِ من است                                تا در آغوشِ که می خسبد و همخانه ی کیست؟

باده ی لعلِ لبش کز لبِ من دور مباد                                راحِ روحِ که و پیمان دهِ پیمانه ی کیست؟

دولتِ صحبتِ آن شمعِ سعادت پرتو                                  باز پرسید خدا را که به پروانه ی کیست؟

می دهد هر کسش افسونی و معلوم نشد                      که دلِ نازک او مایلِ افسانه ی کیست؟

یا رب آن شاه وشِ ماه رخِ زهره جبین                              درِّ یکتایِ که و گوهرِ یکدانه ی کیست؟

گفتم آه از دلِ دیوانه ی حافظ بی تو                                زیرِ لب خنده زنان گفت که دیوانه ی کیست؟ ... 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شرح در پی می آید ... 

53

.

(1392 آذر 22، 23:32)تنها ترین سردار نوشته است: .

یا رب این شمعِ دل افروز ز کاشانه ی کیست؟                  جانِ ما سوخت بپرسید که جانانه ی کیست؟

حالیا خانه براندازِ دل و دینِ من است                                تا در آغوشِ که می خسبد و همخانه ی کیست؟

باده ی لعلِ لبش کز لبِ من دور مباد                                راحِ روحِ که و پیمان دهِ پیمانه ی کیست؟

دولتِ صحبتِ آن شمعِ سعادت پرتو                                  باز پرسید خدا را که به پروانه ی کیست؟

می دهد هر کسش افسونی و معلوم نشد                      که دلِ نازک او مایلِ افسانه ی کیست؟

یا رب آن شاه وشِ ماه رخِ زهره جبین                              درِّ یکتایِ که و گوهرِ یکدانه ی کیست؟

گفتم آه از دلِ دیوانه ی حافظ بی تو                                زیرِ لب خنده زنان گفت که دیوانه ی کیست؟ ... 
.

شرح غزل:

شمع دل افروز: چراغ روشنی بخش دل، استعاره از محبوب زیبا

جانانه: معشوق و مطلوب 

حالیا: اکنون، اینک

می خسبد: به خواب می رود

راح روح: باده ی روان 

معنی بیت سوم:
می لعل لب یار که هرگز از لبم جدا مباد، شراب مستی بخش روان کیست و با ساغر کدام کس پیمان بسته که هم پیاله شود .

دولت صحبت: سعادت مصاحبت

معنی بیت چهارم:
برای خدا سؤال کنید که سعادت مصاحبت آن شمع محفل حسن که فروغ نیکبختی از آن می تابد به اجازه ی که باشد؟

افسون: فریب و جادو

شاه وش: شاه مانند در کشور ناز و حسن

جَبین: پیشانی 

زهره جبین: آنکه از پیشانی وی فروغ زیبایی چون ستاره ی ناهید می تابد

معنی بیت آخر: 
به یار گفتم: بر آشفتگی دل حافظ دور از تو دریغ می خورم، با خنده ی پنهانی زیر لب تجاهل کرد و گفت: دل او دیوانه ی عشق کیست؟ ... 

53

پایداری، تا رستگاری ...

سلااام

سردار خان ک فعلا مکان نامعلوم به سر میبرن4chsmu1
ما فاتحه رو میونیم نیت هم میکنیم ک اگه خوابمون برد فردا بیایم بخونیم
جای منم از خودتون پذیرایی کنین

سردار خان پیشاپیش ممنونKhansariha (8)
نا امید شدی؟!!!

[تصویر:  97496937818841963171.jpg]
.

به نام خدایی که نیکی سرشت               که حافظ به عشقش غزل ها نوشت ...

با عرض سلام و شب بخیر خدمت همه ی همراهان عزیز، همنشینان همیشگی و دوستداران شعر و غزل ... 

به یاری خدا هشتمین جلسه از برنامه ی "در محضر حافظ ..." رو آغاز می کنیم.

و مثل همیشه، از حاضرین عزیز تقاضا می کنم فاتحه ای همراه با صلوات تقدیم روح بلند مرتبه ی حضرت حافظ بکنن.

.
.
.

و بعد، از همه ی دوستان دعوت می کنم که نیت کنن.

.
.
.

تا 6 دقیقه دیگه، حقیر تفأل خواهم زد .

53

.

دوستان تفأل زده شد ... 

تا چند دقیقه ی دیگه متن غزل رو میذارم ... 

53

پایداری، تا رستگاری ...

.

آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند                           آیا بود که گوشه ی چشمی به ما کنند ؟

دردم نهفته بِه ز طبیبانِ مدعی                              باشد که از خزانه ی غیبم دوا کنند 

معشوق چون نقاب ز رخ در نمی کشد                   هر کس حکایتی به تصور چرا کنند 

چون حسنِ عاقبت نه به رندیّ و زاهدیست            آن بِه که کارِ خود به عنایت رها کنند 

بی معرفت مباش که در من یزیدِ عشق                اهلِ نظر معامله با آشنا کنند 

حالی درونِ پرده بسی فتنه می رود                     تا آن زمان که پرده برافتد، چه ها کنند؟

گر سنگ از این حدیث بنالد عجب مدار                   صاحبدلان حکایتِ دل خوش ادا کنند 

مِی خور که صد گناه ز اغیار در حجاب                   بهتر ز طاعتی که به روی و ریا کنند 

پیراهنی که آید از او بویِ یوسفم                          ترسم برادرانِ غیورش قبا کنند 

بگذر به کویِ میکده تا زمره ی حضور                    اوقاتِ خود ز بهرِ تو صرفِ دعا کنند 

پنهان ز حاسدان به خودم خوان که منعمان           خیرِ نهان برایِ رضایِ خدا کنند 

حافظ دوامِ وصل میسر نمی شود                       شاهان کم التفات به حالِ گدا کنند ... 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شرح در پی می آید ... 

53

پایداری، تا رستگاری ...

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان