عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

قدم های اول...من کیم؟

مرتبط موندن با چرایی خودشناسی

توی تاپیک درباره خودشناسی، درباره چرایی خودشناسی تأمل کردیم،

این سوال از اون سوال هاییه که‌ هیچ وقت جواب نهایی نداره و جوابش به مرور توی زندگی بیشتر روشن میشه.

به خاطر همین،
وقتی به مرور افتادیم توی ریل خودشناسی،
باید بدون فکر به جواب های قبلی، بارها از خودمون بپرسیم:

من چرا دارم خودشناسی می کنم؟

چرا دارم برای این کار وقت می ذارم؟

به نظر من الانم،‌ چه لزومی داره این کار؟

چه تاثیری داره؟

[تصویر:  v4-460px-Get-to-Know-Yourself-Step-2.jpg.webp]
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِمَنْ فِي أَيْدِيكُمْ مِنَ الْأَسْرَىٰ إِنْ يَعْلَمِ اللَّهُ فِي قُلُوبِكُمْ خَيْرًا يُؤْتِكُمْ خَيْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ﴿٧٠﴾

ای پیامبر! به اسیرانی که در اختیار شمایند، بگو: اگر خدا خیری در دل های شما بداند، بهتر از چیزی که  از شما گرفته اند به شما می دهد، و گناهانتان را می آمرزد و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. (۷۰)
آشتی با نوشتن

[تصویر:  v4-460px-Get-to-Know-Yourself-Step-8.jpg]

بله اینجا هم مثل تالار قدم به قدم با نوشتن کار داریم. 53258zu2qvp1d9v

فکر، تا مکتوب نشه اثر خودشو نمی‌ذاره،
پس بنویس!

اندر مزایای نوشتن، اینقدر کتاب نوشتن و حرف ها زدن که دیگه همه می دونن نوشتن معجزه می کنه.
اگر نشنیدی یا باور نداری، سرچ کن «معجزه نوشتن».

اقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ ﴿٣﴾ الَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ﴿٤﴾

بخوان در حالی که پروردگارت (از همه) بزرگوارتر است. (۳) همان که به وسیله قلم آموخت (۴)

حالا قلم بگیر دستت و این لیست ها رو بنویس:
  • چه چیزایی منو سر حال میاره و حالمو خوب می کنه؟
  • اوقات فراغتم رو چطور می گذرونم؟
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِمَنْ فِي أَيْدِيكُمْ مِنَ الْأَسْرَىٰ إِنْ يَعْلَمِ اللَّهُ فِي قُلُوبِكُمْ خَيْرًا يُؤْتِكُمْ خَيْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ﴿٧٠﴾

ای پیامبر! به اسیرانی که در اختیار شمایند، بگو: اگر خدا خیری در دل های شما بداند، بهتر از چیزی که  از شما گرفته اند به شما می دهد، و گناهانتان را می آمرزد و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. (۷۰)
  • چه چیزایی منو سر حال میاره و حالمو خوب می کنه؟
ویولون ...
گوش دادن به موسیقی ویولون... 
موسیقی فیلم 
موسیقی بی‌کلام البته نه در تمام ژانر ها 
بیشتر ژانر  آمبینت و حماسی و تامل برانگیز  
دیدن کنسرت های ویولون سل  Gigglesmile 
دیدن کنسرت های موسیقی فیلم 
و گاها موسیقی باکلام 
پیانو 
فیلم های ژانر علمی تخیلی بیوگرافی درام کمدی اکشن و تقریبا جنگی و فلسفی 
ادبیات و شعر اشعار سعدی مولانا 
مدیتیشن 
کتاب خواندن کتاب های روانشناسی موفقیت و رشد فردی و تاریخ و رمان و داستان 
انیمه و انیمیشن 
دویدن خصوصا با موسیقی حماسی 
حالا قلم بگیر دستت و این لیست ها رو بنویس:

چه چیزایی منو سر حال میاره و حالمو خوب می کنه؟
  • نوشتن
  •  خطاطی
  • انیمیشن دیدن
  • وقتی یه چیزی رو واسه کسی توضیح میدم
  • شعر خوندن
  • بافتنی مداحی گوش دادن
  • یکم تنهایی
  • نقاشی
  •  وقتی توی یه موضوعی غرق میشم مثلا دارم ریاضی تمرین میکنم یهو میبینی یکی دو ساعت گذشته و همینطوری دارم میرم جلو حس خوبی میده
  •  کتاب خوندن کتابای خودسازی و دینی و روانشناسی رو خیلی دوست دارمپیش رودخونه قدم زدن
  • یادگرفتن چیزای جدیدعمل کردن به دانسته هام
  • صحبت کردن با کسی که همفکرمه 
  • دیدن پیشرفتام
  •  کشف راه های جدید برای یه چیزی
  • صحبت کردن با کسی که انرژی مثبته یا خوندن حرفای یه همچین آدمی و خیلی چیزای دیگه  4chsmu1
  • اوقات فراغتم رو چطور می گذرونم؟
    معمولا کنار خانواده میشینم
  • بازی با موبایل انیمیشن دیدن
  • فیلم زیاد نمیبینم البته  و ...
 چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
Khansariha (2)

سلام و درود دوباره 49-2

خب بنا به درخواست اکثریت، این تاپیک اشتیاق افزا تاسیس شد.
از امروز هر کسی که مایل باشه پاسخ این سوالات رو توی کانون بذاره می‌تونه لیست های خودش، نتیجه خودشناسی هایی که میداریم رو رو توی این تاپیک بذاره.
این شما و این:

Greenstars

اضافه شده در ویرایش:
اینجا اگر پاسخ دادن باز باشه شلوغ میشه و مطالب از هم جدا میفتن، بخاطر همین برای راحتی خواننده های امروز و فرداها، این جدایی ناپذیر پرت گرفت. باشد تا رستگار شوید. 4chsmu1

شناخت فعلی من از خودم

شناخت من از خودم کامل نیست اما صفر هم نیست. 53258zu2qvp1d9v
تا همین جاش می خوایم ببینیم چقدر می دونیم کی هستیم و چطوری هستیم.

[تصویر:  who-am-i.jpg]

دو لیست زیر رو بنویس:
  • ویژگی های مثبت من
  • ویژگی های منفی من

شناخت من از خودم از دیدگاه دیگران

قسمتی از خودشناسی ما می‌تونه با کمک دیگران و از دیدگاه و لنز دوستان صمیمی و خانواده مون باشه. 
اونا گاهی زوایایی از وجود ما رو می بینن که از چشم خودمون دور مونده. 53258zu2qvp1d9v

[تصویر:  119-1195526_giving-and-receiving-design-...ng-png.png]

از دو نفر از نزدیکانت که خوب می شناسنت بپرس:
  • چند ویژگی اصلی شخصیت من
  • نقاط قوت و ضعف من
  • یک اخلاق/روحیه/عادت من که خیلی خوبه؟
  • یک اخلاق/روحیه/عادت من که توش ضعیفم؟

نکته: سراغ کسانی برو که اغراق نمی کنن و واقعیت ها رو میگن.

سپاس شده توسط
مقدمه‌ای بر تست‌های شخصیت

از اینجا به بعد وارد تست های شخصیت می‌شیم. اما نکته های مهمی درباره تست های شخصیت هست که در نظر گرفتن اونا می‌تونه در مفید بودن یا مضر بودن تست ها تعیین کننده باشه. 53258zu2qvp1d9v

[تصویر:  personality-testing-for-companies.jpg]

•  خیلی از تست ها نتایج نسبی دارن نه مطلق.
یعنی که ما صد درصد یک تایپ شخصیتی نداریم و این خیلی مهمه. چرا؟ چون مثلا اگه خودم رو صد درصد برونگرا بببینم، صد درصد احساساتی ببینم دید درستی نسبت به خودم پیدا نخواهم کرد و اون تست به علت با اعتماد اشتباهی که بهش می کنم بیشتر باعث گمراهی من میشه.

• تست باید تفسیرکننده من باشه نه این که من خودمو بخوام شکل نتیجه تست کنم.
گاهی ممکنه دچار این خطا بشیم که حالا که تایپ من فلانه پس مثلا کمالگرا هم هستم و طبیعیه پس همینجور بمونم چون برای تایپ من عادیه!
این غلطه ها!
یادمون نره تست کمک می کنه ما از حالات خودمون آگاه بشیم و ویژگی های ناپیدای خودمون رو کشف کنیم و متوجهش بشیم. اگر یکسری ویژگی های اون تایپ رو نداریم زوری به خودمون تحمیل نکنیم و سعی کنیم اون شکلی بشیم. اون تسته که کمک می کنه ما رو تفسیر کنه، نه برعکس. یا اگر ویژگی منفی ای رو طبق نتیجه تست داریم یادمون نره همواره باید برای بهتر کردن اخلاق های بدمون تلاش کنیم نه این که بهانه ای پیدا کنیم برای توجیهش. 53258zu2qvp1d9v

• شخصیت ما ثابت نیست.
از خودم بخوام بگم، کرونا باعث شد من درونگرا بشم. از بس تو خونه موندم و عادت کردم به سرگرم شدن با کتاب و تنهایی. اتمام تحصیلم باعث شد کمتر برنامه ریز باشم و هر کاری پیش اومد رو اولویت بدم به برنامه روی کاغذ و این مدل اتفاق ها برای همه میفته‌.
ما مرتب داریم تغییر می کنیم و از تصمیماتی که برای خودمون می گیریم و اتفاقاتی که اطرافمون میفته تاثیر می پذیریم. گاهی تغییرات کوچیک زندگی، اینقدر دوام پیدا می کنه که شخصیت ما در این سن و سال، با اینکه به نظر شکل گرفته تغییرات بزرگی پیدا می کنه. 
به خاطر این، تست پارسال یا حتی چند ماه پیش ممکنه دیگه درباره مون صدق نکنه. 53258zu2qvp1d9v

• تست ها فقط نقاطی رو روشن می کنن.
بلاخره تست های شخصیت، زاده و حاصل ذهن انسان و البته علم هستن. این خطای ما هست اگر اون ها رو بی عیب و نقصی بدونیم. هر تست فقط تا حدی می تونه وجود پیچیده انسان رو صورت‌بندی کنه اما قطعاً نقاطی هم از روشنایی نورشون دور می‌مونه.

• ما ترکیبی از جبر و اختیار هستیم.
احتمالا تست ها بیشتر وقتایی درستن که ما روی کارهامون فکر نکنیم و اجازه بدیم جبر ذهن ناخودآگاه مون تعیین کننده نوع رفتار ما باشه نه اختیار و انتخاب آگاهانه مون. 
به هر حال ما نه کاملا اختیار داریم نه کاملاً تحت جبر روحیاتمون هستیم، هر دو رو با هم داریم.

سپاس شده توسط

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان