عزیز :.:.::. * شروع مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

عزیز : .:.::. *  مسابقه #پاکی_رمضانConfetti * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مدیریت قبل از لغزش، پدافند غیرعامل

Exclamation 
4fvfcja

توی این تاپیک میخوایم در مورد مدیریت لحظات قبل از شکست حرف بزنیم

"قبل از شکست " یا

وقتی که احساس خطر میکنیم

و یا وقتی که از خطوط قرمز عبور میکنیم

وقتی که احساس میکنیم ، فاصله ای تا شکست نداریم ....

لحظاتی که در آن و قبل از آن چند بار دچار وسوسه و احتمال شکست شده ایم

مدیریت در این لحظات فوق العاده مهم و ضروری هست و اینکه ما چطور بتونیم در این لحظات خطر رو دفع کنیم ،

خطری که به هر دلیلی بوجود اومده ،
[تصویر:  images?q=tbn:ANd9GcRbJHnJlBBDMoDb6suOajj...fun24auDLg]

اینجا فرصت سرزنش نداریم ، با خطر رو برو شده ایم ، و نیاز به مدیریت و تدبیر سریع و بلافاصله هستیم

وسوسه و استرس پیش آمده و احیانا خیالات وسوسه انگیز وارد ذهن ما شده اند ،

در این حالت لحظات و ساعات بعد را چگونه مدیریت کنیم ، تا در صورت بروز خطر بعدی و وسوسه ی احتمالی ، موفق باشیم ؟

پدافند غیرعامل، مجموعه اقداماتی است که انجام می شود تا در صورت بروز خطر ، خسارات احتمالی به حداقل میزان خود برسد.
[تصویر:  images?q=tbn:ANd9GcSXAt64f1ofnGoKPw33w5M...oqsKpUrz7Z]

از همه دوستان میخوام که نکات لازم و مخصوصا تجربیاتشون رو در این زمینه بگن و همین طور عادات و برنامه هایی که توی اون زمینه میتونه فوق العاده مهم باشه

مخصوصا دوست هایی که موفق به ترک کامل شدن

منتظر نظرات و نکات شما هستین

یا علی

.
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
عکسای این پستتون خیلی عالی بود4fvfcja
اتفاقا من چند شب پیش تو همچین موقعیتی بودم....که به قول شما از خط قرمز ها گذشتم و نزدیک بود که بشکنم...
یه جورایی ترسیده بودم...نمی دونم چرا...
تو اولین قدم کارم رو قطع کردم که به شکست منتهی نشه.....بعدش پا شدم و کمی قدم زدم تو خونه....و صد البته به گیتا اس ام اس زدم که اره ابجی....داشتم گند می زدم...
گیتا هم مثل همیشه دعوا کرد4fvfcja4fvfcja
بعدش به الی اس ام اس دادم....از ترس این که بشکنم داشتم همه رو خبر می کردم 4fvfcja
رفتم تو جمع که تنها نباشم.....و اخرش هم به الی یه قولی دادم Khansariha (18) و رفتم خوابیدم....
این بود انشای من Khansariha (56)
خیلی خوبه

علاوه بر این مواردی که شما میگین

بیشتر هدف این تاپیک اینه که بعد از وسوسه احتمالی و یا حتی عبور کردن با موفقیت از اون ، برای ساعات آینده مون تا پایان روز و چند روز آینده چه تدبیری رو بکار ببریم ، وقتی که احساس میکنیم مدتیه یا ساعاتیه که چراغ های خطر روشن شدن .
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
به نظر من یکی از این پدافند ها،می تونه خوندن قرآن باشه.چه در همون لحظه ای که تا پای خطر رفتیم چه در روزهای بعدش
و یا گفتن اذکار...خیلی جواب میده.
توسل به معصومین،بالاخص حضرت فاطمه خیلی پدافند پرقدرتیه...هر جور حمله ای رو در جا نابود می کنه....
سلام

آقا مجتبی ممنون بابت این تاپیک ارزشمند . واقعا دست گذاشتی رو یکی از نقاط ضعف و کور همه بچه ها تو کانون . من خودم که الان نزدیک به 110 روز پاکم ولی می دونم که اگه شرایط بحرانی برام پیش بیاد هیچ تدبیری از قبل براش ندارم. تنها دلیل اینکه تونستم این مدت رو پاک باشم مشغله زیاد فکری هست . همین .
البته چندباری ( اوایل) پام سر خورد ولی به یاد قولهاییکه تو کانون به دوستام دادم ( دوستایی که خیلی هاشون دگه نیستن و بعضی هم هنوز زنده اند 4fvfcja) و تصور وحشتناک از اینکه بیام تو تاپیک مسابقه ماهانه و بگم ... 13

(1390 ارديبهشت 7، 1:54)ماینز نوشته است: ....و صد البته به گیتا اس ام اس زدم که اره ابجی....داشتم گند می زدم...
گیتا هم مثل همیشه دعوا کرد4fvfcja4fvfcja
بعدش به الی اس ام اس دادم....از ترس این که بشکنم داشتم همه رو خبر می کردم 4fvfcja
رفتم تو جمع که تنها نباشم.....و اخرش هم به الی یه قولی دادم Khansariha (18)

منم منتظر تجریبات و نظرات هستم . ولی دگه اینقدر وارد جزئیات نشید 4fvfcja

Khansariha (18)
 سپاس شده توسط
تمرکز کردن ...

در اون لحظات تمرکز کردن واقعا سخته ، لحظاتی که نمی شه به چیزی جز خودار.. فکر کرد ...
این که بتونی فکر تو جمع کنی و به چیزهایی که تا قبل از اون لحظات برات ارزشمند بودن فکر کنی ...

وقتی می خوای تمرکز کنی ، حتی چند ثانیه هم برات ارزشمند می شه ...
برای این که بتونی روی ارزش هات تمرکز کنی ( تمام چیزهایی که تاقبل از اون حالت ، باعث می شدند که به این کار فکر نکنی) ، باید سعی کنی ، چند ثانیه ، چند ثانیه ، فکر تو جمع و جور کنی ...

چون نمی شه ناگهانی این کار رو انجام داد ..

و قبل از اینکه بخوای فکر تو جمع و جور کنی ، لازمه که کمی نفس عمیق بکشی ... این کار آدم رو به یه آرامش ضمنی می رسونه ... و فکر رو برای تمرکز کردن آماده می کنه ...

البته این راهکاره آخرین مرحلست ...
یعنی زمانی که هیچ چیزی ، نتونسته جلوت رو بگیره ... و خودت موندی و خودت .

اما واقعا تاثیر گذاره .
نشان 100 روزه
 .........[تصویر:  medal.png].........

هر لحظه ای که بر فرزند آدم بگذرد و او به یاد خدا نباشد ، روز قیامت حسرتش را خواهد خورد .

رسول اکرم (ص)
سلام دستتون درد نکنه بابت این تاپیک که خیلی ضروری بودKhansariha (46)

به نظر من با توجه به تجربیات کسب شده Smiley-face-cool-2این روشها میتونه موثر باشه :

سعی کنین در اولین قدم شیطان برای وسوسه کردن جلوشو بگیرین تا تو شما ریشه نکنه

به خدا و معصومین پناه ببرین و بر شیطان لعنت بفرستین

از جاتون بلند شین و به پیش بقیه خانواده برین وصورتتونو با اب سرد بشورین

ایت الکرسی خیلی موثر اگه 3بار بخونین که دیگه تمومه

پیش خودتون اینو تکرار کنین که من من این کارو نمیکنم چون خدا منو کمک میکنه

فعلان اینا یادم بود بازم میفرستم
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

با سلام خدمت عزیزان

به نظر من این روش ها هم میتونه مفید باشه:

1. رفتن به محل باز و چند نفس عمیق کشیدن

2. فکر کردن به مرگ

3.دیدن تصاویری که مردم در فقر و جنگ و بد بختی هستند و بفهمیم که جامعه ی آنها به دین اسلام شدیداً محتاج است و این انسانهایی هوس باز مانند ما است که از بودن این دین

در جامعه آنها ممانعت میکند (ببخشید که اینقدر صریح گفتم ، اما من آدم کاملاً رکی هستم)

4. فکر کدن به اینکه یکی از آرزوهای ما ترک خودا.. است اما تا به حال به این آرزو دست نیافته ایم

***من همین ها رو داشتم ، 4fvfcja ببخشید که اینقدر با ادبیات بدی حرف زدم
42 من خودم 2 روز پیش قربانی تدبیر نامناسب شدم

یعنی سه بار تا دمش رفته بودم و نجات یافتم ولی دوباره ...

با همین حربه هایی که شما میگین

مثلن توی جمع رفتن

یا کانون اومدن

ولی احساس میکنم توی اون لحظات یه برنامه و توصیه نامه عملی باید تا اخر شب میداشتم و یا تنظیم میکردم ، با توجه به روحیات خودم

حتی برای یکی دو روز بعدش

.................................................

اما مثال های من اینهاست :

1) ذکر لااله الا الله ، هم توی لحظه ی خطر ، هم برای برنامه ی پدافندی تا آخر شب و چند روز بعد مثلن هم اون روز و هم سه 4 روز بعد 1000 تا 1500 تا از این ذکر گفتن محشره

همین طور ذکر "یا صمد " فقط برای چند روز به تعداد خیلی زیاد ، خواص یا صمد ، بی نیازی از شهوت و گرسنگیه و تقویت اراده است ، یعنی اراده جوری قوی میشه که کنترلش براتون راحت میشه ، خواص فوق العاده ای داره

ولی هرگز بیشتر از 2 3 روز و بی خودی نگین چون مداومتش نیاز به اجازه استاد روحانی داره ، و اگه ادامه دادین چون ظرفیتش رو ندارین ممکنه مشکل ساز باشه ولی یه گاه گداهی وقت وسوسه اونم برای 2 سه روز به تعدادی که حال کردین طوری نیست .

4fvfcja این روش جدیده و خودم تا حالا امتحان نکردم ، خدا نخواد بخوایم امتحان کنیم ، ولی در نظر میگیرم گه حتما ایشالله این روش رو هم در موقع خطر امتحان کنم .

2) یکی دو روزی روزه ،

من 2 روز پیش این قصد رو کردم ولی خود اون روزی که وسوسه شده بودم روزه نبودم 42

3) سعی کنیم به طور مطلق تا جایی که میشه توی اون ساعات باقیمانده تا آخر روز از تنهایی واقعا دوری کنیم ، و به جمع بریم

4) یک ساعت مطالعه ی کتاب روح بخش و مورد علاقه هم (ترجیحا عرفانی و مذهبی ) توی برنامه بذاریم .

5) اگه میبینین مناسبه که بیاین کانون خوبه ، اما من دیدم بعضی ها وقت وسوسه جنبه اینترنت اومدن رو ندارن و ممکنه برن سراغ... این که دیگه میشه غوز بالاغوز و طرف باید مطلقا نره سراغ اینترنت تا وقتی مطمئن بشه کنترل و مدیریت کاملش برگشتته

6) اورژانس کانون

اما یه پدافند غیر عامل محشر :

7) خطبه 83 و 222 از نهج البلاغه برای قبل شکست ، این بهترین نوع از یاد مرگ میشه که بعد خوندنش عمرا پاشین برین سمت گناه ، ضمن اینکه خوندن حدیث تصرف ولایی هم ممکنه داشته باشه ، چون توجه به حضرت علی (ع) هست و نصیحت شدن توسط ایشون ، اگه رابطه قوی و دل صاف و پاکی باشه حتما تاصیر فوق العاده ای داره

بنظر من حتما خوندن این دو تا خطبه از نهج البلاغه رو توی برنامه بقیه روزتون و یکی دو روز بعدش بزارین

من قسمت نشده توی وقت قبل از شکست این کار رو بکنم ، ولی این تدابیر رو حتما بکار میگیرم ،

8) مناجات های خوفی برای قبل از شکست و وقت وسوسه ، مثل دعای کمیل ، مناجات خائفین در خمس عشر و مناجات شاکین در خمس عشر ، خیلی خوبن .

4fvfcja چیز دیگه ای به ذهنم برسه میگم ...
4chsmu1 قصد ما اینه که برنامه آماده داشته باشیم

یعنی فعلن توی این تاپیک بچه ها میان پیشنهاد ها و برنامه هاشون رو میگن

ولی بعدش من جدی وای میسنم به اسم نوشتن و برنامه ریزی

یعنی یه اولویت از پیش تعیین شده ، با توجه به سلیقه و روشی که میدونین موثر تره ،

طوری که توی لحظه ی خطر اون اولویت و برنامه فعال بشه

یعنی کاملن برنامه ریزی شده از اون لحظه به بعدبدونین که الان باید چیکار کنین ، تا آخر ش و تا ساعت های بعدش که ایشالله به سلامت رد بشین ، بعد موفقیت هم خواستین از تجربه موفقیتتون و خوبی برنامه اتون بگین عالی میشه

اینه روند ادامه این تاپیک ...
(1390 ارديبهشت 7، 18:17)g_h نوشته است: ولی نمیدونم چرا الان چیزی تو ذهنم نیست ..4242
ولی حتما حرف دارم.. یعنی همه حرف داریم.. هممون کلی تجربه داشتیم ماشاا.4242[/size]

خوب g_h اگه خدای نکرده احساس خطر کنی چه برنامه ای الان برای خودت داری...

هر چه سریع تر بیا پیشنهاد هایی که توی ذهنت برای خودت و بقیه داری رو بگو ...
 سپاس شده توسط
سلام
اینا نظر آقای سلام هست.. من نقل قول میکنم..
نقل قول: 3شرط لازم برای ترک از نظر من: (که به موازات هم باید اجرا بشن)

۱-کاهش تحریک [مخصوصا برای کسانی‌ که به خاطره شهوت این کار رو می‌کنن]

- ترک کردن فیلم و سایتهای محرک‌
-کمخوری‌
-كاهش مصرف غذاهای ناسالم ومحرک
- ‌کاهش ارتباط با دوستان و اطرفیان ناسالم
-‌حذف روابط ناسالم با جنس مخالف‌
-کنترل نگاه
-‌مذهبی تر شدن‌فعالیت گروهی مذهبی‌ در کانون
-‌افزایش مشغله‌های زندگی‌ برای اینکه وقت اضافه نباشد
-‌فعالیت ورزشی‌جایگزینی این کار با چند فعالیت سالمه هنری ‌علمی‌؛ورزشی‌؛اجتماعی
-تنوع در زندگی‌ روزانه

۲-کاهش مشکلات زندگی‌ [مخصوصا برای کسانی‌ که به دلیل فشار زندگی‌ (نه شهوت) ...]
- کاهش مشکلات خانوادگی با اعضای درجه
- يك گزینه‌های مناسب برای استقلال مالی
-‌کاهش مشکلات در روابط اجتماعی‌
-کاهش استرس و افسردگی‌
-ساده و شاد زیستن‌
-برنامه ریزي زمانی روزانه‌
-سحر خیزی

۳-دشوار کردن و خودداری
- ثبت تاریخهای خ.ا (در موارد حاد: ثبت تاریخهای عدم خ.ا)
-بررسی اینکه کجاها اتفاق میافته و ناامن کردن اون جاها (که هرکدوم روش مشخصی‌ داره)
- جریمه برای خ.ا‌ جریمهٔ نقدی برای خ.ا‌ تبدیل بعضی‌ خواسته‌ها (مثل خرید لباس و ...) به جایزهٔ ترک خ.ا (یعنی‌ فقط به شرط ترک مجاز باشند)
- عهد بستن با خدا
-‌قسم خوردن (که شکستنش کفاره داره)
-شرکت در مسابقات کانون‌
- تفکّر و همّت کردن و چله نشینی
-‌درک گناهه تکرار خ.ا (که بخاطر قسم و ... بزرگتر می‌شه)

نظر خودم رو هم به زودی میگم..53258zu2qvp1d9v

صمیمانه آرزو میکنم موفق باشیم.. همه اعضا..
یاعلی.
البته فکر میکنم جای بخش سوم تو اون تاپیک باشه!!42
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

سپاس شده توسط
4fvfcja

سها جان ما اونوقت تا حالا صغرا میگفتیم ؟ 4fvfcja این که روش های ترکه ، توی تاپیک ترک خود ارضایی خوبه گذاشته بشه ،

بحث مال وقتیه که طرف لغزیده و به ندای وسوسه لبیک گفته ، حالا اینجا میخوایم ببینیم چیکار کنه خسارات ااحتمالیش به حداقل برسه و بتونه تمرکز کنه و برگرده

از تجربیات 500 روزه تون در این مورد بگین .....ممنون  
..............................................................................................................................

البته ما همه شرایط و روش های ترک رو فرض کردیم همه دارن به صورت پیش فرض اجرا میکنن ، ولی بلاخره باید مقابل وسوسه های سخت و ناگهانی مدیریت و کنترل بهران هم داشت

حتی انواع اقسام کارها و 40 نشینی ها و تمرین ها رو هم بکنیم ، بلاخره کسی که هنوز تزک کامل موفق نشده و به 40 یا صد روز هم نرسیده ، احتمالن با مواقعی رو برو میشه که احساس خطر کنه و از بعضی خط قرمز ها رد بشه ولی توی اون لحظه ها ی جنگ بین عقل و هوای نفس یه تدبیر و برنامه از قبل پیش بینی شده میتونه خیلی کمک کار باشه

برای درک بهتر صفحه اول رو بخونین ...4fvfcja
 سپاس شده توسط
سلام
1276746pa51mbeg8j
و سها سوتی میدهد..!

من خودندم ارسالها رو.. اما نمیدونم چرا فکر کردم این مطلب مناسبه.. شاید چون زیاد بهش فکر کردم..!Khansariha (134)

خلاصه شرمنده..424fvfcja

پست ها رو پاک کنین اگه صلاح میدونین..4fvfcja

در پناه خدا؛
یاعلی.
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

سپاس شده توسط
سلام از تاپيكتون فوق العاده تشكر واقعا بهش احتياج بود
من شخصا وقتي وسوسه ميشم كه تصويرهاي زشت توي افكارم شكل ميگيره اونا را اگه ادامه بدم ميرسم به جاهاي خطرناك اما جلوي اون تصوراتا بايد از لحظه اول گرفت با يچيزي كه فكر را مشغولش كنه حالا هركسي خودشا بهتر ميشناسه كه اون لحظه بايد چجوري فكرشا از اين مسئله دور كنه من هميشه كلي خودما دعوا ميكنم بعدم با هر ذكري كه بلدم خودما دور ميكنم اگه توجه كرده باشيد اين ذهنمونه كه هميشه كار دستمون ميده اگه ميشه يه مسير فكري تعيين كنين واسه اون لحظه.البته درسته ادم تنها نباشه يا مشغول كاري باشه حل ميشه اما اگه از بنياد مسيره فكرمون عوض شه (سرعت انتقال به موضوع + تمرين بشه) درصد وسوسه مياد پايين
او که حافظ توست هرگز نخواهد خوابید ...

2uge4p4 Khansariha (69) 2uge4p4
سلام دوباره من اومدم4fvfcja

خوندن 11 بار سوره ی توحید یا خوندن سوره ی یاسین یا خوندن سوره ی واقعه وسوسه رو نابود میکنه Khansariha (48)
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

سپاس شده توسط

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان