امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مذهبی از همه نوع

آیت الله مجتهدی تهرانی :

هرکس میخواهد کار و بارش درست شود ، پدر و مادرش را راضی نگه دارد.
هرکس هم دنیا و هم آخرت میخواهد ، نماز اول وقت بخواند.
قال رسول الله صلی الله علیه و آله :

اِذا اَحَبَّ اَحَدَکُم اَن یُحَدِّثَ رَبَّهُ فَلیَقرَءِ القُرآنَ
هرگاه یکی از شما دوست بدارد با پروردگارش سخن بگوید، قرآن بخواند .
                                                                          کنزالعمال 1/510
 سپاس شده توسط
اگه آرامش فوری میخوای حتما و قطعا این پست رو بخون 53 Khansariha (36)
برای خواندن اینجا را کلیک کنید.
 سپاس شده توسط
بسم الله الرحمن الرحیم
همه با هم یک صلوات ختم کنیم و بریم تا فواید صلواتی که فرستادیمو ببینیم و از ذوق خداروشکر کنیم چون واقعا کار بی نهایت بزرگی کردیم در عین سادگی
الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

یکی از سنت های اصیل و ارزشمند الله، صلوات بر پیامبر وآل او(ص) است. ثواب صلوات هم در دنیا و هم در آخرت شامل حال فرستنده می شود، فرستادن صلوات حوائج دنیائی انسان را برآورده ساخته و در آخرت موجب خلاصی از عذاب و نجات از هول قیامت می گردد. مقام پیامبر آن قدر والا است که مورد صلوات خاصه حضرت خدای سبحان و تمامی فرشتگان قرار دارد، بنابراین بهتر است مؤمنین نیز در این عمل خاص همنوا و هماهنگ شوند.

صلوات بهترین ذکر برای برآوردن حاجات، درمان امراض و رفع گرفتاری هاست. مسلمانان در هر روز، حداقل 9 مرتبه صلوات را در نماز های یومیه خود بر زبان جاری می کنند.
حضرت علی (ع) فرمود:
نقل قول:
دعایتان را با صلوات شروع و با آن ختم کنید، تا دعای شما بین دو دعای مقبول واقع شود و مستجاب گردد، زیرا خدا کریم تر از آن است که اول و آخر دعاء را مستجاب کند و وسط آن را مستجاب ننماید.(الحر العاملی، وسائل الشیعه، ج 4، 1137)
در حدیث دیگری از امام باقر یا امام صادق(علیهما السلام) نقل شده که فرمود:

نقل قول: در ترازوی سنجش اعمال [در قیامت] چیزی سنگین تر از صلوات بر محمّد و آل محمّد نیست، کسانی هستند که اعمالشان را در ترازوی سنجش عمل می گذارند، سبک و ناچیز است سپس صلوات بر آن حضرت را بیرون آورده و بر آن می نهند سنگینی می کند و برتری می یابد.(الکافی، ج ‏2، ص 494)
فضیلت صلوات در قرآن کریم و احادیث
خداوند در سوره احزاب، آیه 56 می فرماید:
نقل قول:
«خدا و فرشتگان او بر پیامبر اکرم(ص) درود می فرستند، شما هم ای کسانی که ایمان آورده اید، بر او صلوات بفرستید و آن طور که باید، تسلیم شوید.»
 خداوند در این آیه تأکید می کند که ابتدا من و ملائکه بر پیامبر(ص) صلوات می فرستیم و به پیروی از ما شما انسان ها بر ایشان و آلش سلام و درود بفرستید.
 پیامبر اکرم (ص) فرمودند:
نقل قول:
کسی که در نوشتهای صلوات بر من را بنویسد، تا زمانی که نام من در آن نوشته باشد فرشتگان برای او استغفارمیکنند.( بحار الانوار، ج91، ص71)
نقل قول:
شیاطین دو گروه اند؛ شیاطین جنّی که با ذکر لاحُولَ وَلاقُوَّۀ إلاّ بِاللهِ العَلِّی العَظِیمِ رانده میشوند، و شیاطین انسی که با صلوات بر محمّد و آل محمّد [شر و آزارشان] از شخص دور میشود.(بحار الانوار، ج92،ص 136)
امام صادق(ع) فرمودند:
نقل قول:
هرگاه کسی از شما دست به دعا برداشت، پس دعایش را با صلوات آغاز نماید؛ زیرا صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله دعایی پذیرفته شده است و خدای متعال برتر از آن است که بخشی از دعا را قبول کرده و بخش دیگر از آن را ردّ نماید. (وسائل الشیعه، ج7، ص96)
هر که بعد از نماز صبح و ظهر (در روز جمعه و در سایر ایّام هفته) بگوید:ألّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُم نمیمیرد تا آنکه حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را درک کند. (بحار الأنوارج83، ص77)
فضایل و برکات صلوات

• صلوات، ذکر الهی است.

• صلوات، بهترین هدیه از طرف خداوند برای انسان است.

• صلوات، نور پل صراط است.

• صلوات، روح را جلا می دهد.

• صلوات، نوری در بهشت است.

• صلوات، تحفه ای از بهشت است.

• صلوات، رمز دیدن پیامبر در خواب است.

• صلوات، شفیع انسان است.

• صلوات، زینت نماز است.

• صلوات، عطری است که دهان انسان را خوشبو می کند.

• صلوات، موجب کمال نماز می شود.

• صلوات، انیس انسان در عالم برزخ و قیامت است.

• با یک صلوات، نوری در بهشت برای خود بیافرینید.

• صلوات، محبوب ترین عمل است.

• صلوات، موجب تقرب انسان است.

• صلوات، انیس انسان در عالم برزخ و قیامت است.

• صلوات، سپری در مقابل آتش جهنم است.

• صلوات، موجب کمال دعا و استجابت آن می شود.

• با یک صلوات پاداش هفتاد و دو شهید را برای انسان ثبت می شود.

• صلوات، انسان را در سه عالم بیمه می کند.

• صلوات، از جانب خداوند رحمت است و از سوی فرشتگان پاک کردن گناهان و از طرف مردم دعا است.

• صلوات، برترین عمل در روز قیامت است.

• صلوات، جواز عبور انسان به بهشت است.

• صلوات، سنگین ترین چیزی است که در قیامت بر میزان عرضه می شود.

• صلوات، آتش جهنم را خاموش می کند.

• صلوات، گناهان را از بین می برد.

• صلوات، فقر و نفاق را از بین می برد.

• صلوات، بهترین داروی معنوی است.

• چه خوب است که انسان همیشه اهل صلوات، باشد . چرا که پیامبر نیز دائم الصلوات ، بوده است.
آثار و فواید صلوات
درباره آثار و فواید صلوات، روایات بی شماری نقل شده است که چنانچه در بخش دین و مذهب نمناک خواهیم گفت برخی از آنها عبارتند از :
آثار دنیوی صلوات
1- دعای محجوب
از امام صادق(ع) نقل شده که فرمودند:
نقل قول:
دعا پیوسته در پرده است تا بر محمد و آل محمد درود فرستاده شود،همانا [هنگام دعا] اول مدح (بیان صفات خداوند)، بعد ستایش خداوند (اعتراف به نعمت و شکر او) و بعد اعتراف به گناه و سپس درخواست حاجت است.(اصول کافی، ج 2، ص 491، ح 1)
2- عافیت
رسول خدا(ص) حضرت فرمود:
نقل قول:
«هر کس یک مرتبه صلوات بفرستد، خدا عافیت را بر او می گشاید». (جامع الاخبار ص 67 - هدیه خدا ص 20)
3- ادای حاجت
پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمود:
نقل قول:
«صلوات فرستادن شما بر من، باعث روا شدن حاجتهای شماست و خدا را از شما راضی می گرداند و اعمال شما را پاک و پاکیزه می کند.»(جمال الاسبوع، ص 242)
4- رفع فراموشی
رسول خدا(ص) فرمود:
نقل قول:
«هر کس چیزی را فراموش کرد، بر من صلوات بفرستد، تا آن موضوع یادش بیاید.»(جلاء الافهام ص 252 - هدیه خدا ص20)
5- رفع فقر
رسول اکرم(ص) فرمود:
نقل قول:
«صلوات فرستادن، فقر را برطرف می کند.»(جلاء الافهام ص 252 - هدیه خدا ص20) 
آثار اخروی صلوات
1- واجب شدن شفاعت
رسول اکرم(ص) در وصیت خود به امیر مؤمنان(ع) فرمودند:
نقل قول:
«یا علی !هر کس به من هر روز و هر شب صلوات بفرستد، شفاعتم بر او واجب می شود، اگرچه گناهانش از گناهان بزرگ باشد.»(جامع الاخبار، ص 67)
2- نورانی شدن قبر
سنگین ترین چیز در یوم الحشر(روز قیامت) صلوات است و صلوات، قبر را نورانی می کند.( قرب الاسناد، ص 12)
3-کفاره گناهان
حضرت علی بن موسی الرّضا(ع) می فرماید:
نقل قول:
«هر کس قادر بر کفاره گناهان نباشد صلوات بسیار بفرستد که صلوات بر محمّد و آل محمّد(ص) گناهان را می ریزاند».( جامع الاخبار،فصل 28)
4- دیدن بهشت
پیامبر اکرم(ص) فرمود:
نقل قول:
«هر کس در هر روز هزار صلوات بر من بفرستد، از دنیا نخواهد رفت تا جای خود را در بهشت ببیند.»(فضیلت صلوات ص 14 ، داستان های صلوات ص14)
5- رفع عطش قیامت
خداوند به حضرت موسی (ع) وحی کرد:ای موسی !دوست داری که عطش قیامت تو را فرا نگیرد و در مواقف آن روز تشنه نباشی؟ عرض کرد. بلی، ای پروردگار جهانیان. خطاب رسید امروز در دنیا بر حبیب من صلوات بفرست تا فردا از تشنگی قیامت ایمن باشی.»
6- نزدیک شدن به پیامبر(ص)
سزاوارترین و نزدیک ترین مردم در روز قیامت به رسول خدا(ص) کسی است که در دنیا بر آن حضرت بیشتر صلوات فرستاده باشد.( جامع الاخبار، ص 67)
7- آمرزش گناهان
رسول خدا(ص) فرمود:
نقل قول:
«هر کس، هر روز از روی شوق و محبت به من سه مرتبه صلوات بفرستد، خدا گناهان او را در همان روز یا همان شب می آمرزد.»(بحار الانوار ج94،ص 69 – داستان های صوات ص 12)
8- میزان در قیامت
از پیامبر اعظم(ص) روایت شده است که فرمودند:
نقل قول:
«روز قیامت من میزان اعمال هستم؛ یعنی هر کسی که کفه گناهانش سنگین تر از کفه حسناتش باشد، من 
 سپاس شده توسط
صلوات فرستنده در سه دنیا بیمه میشود.
[تصویر:  photo_2020_07_24_00_49_21_1024x1024.jpg]
فرزند شیخ رجبعلی خیاط میگوید پدرم چیزهایی می دید که دیگران نمی دیدند. یکی ازدوستان پدرم نقل میکرد. یک روز با جناب شیخ به جایی میرفتیم که دیدم جناب شیخ با تعجب و حیرت به زنی که موی بلند و لبـاس شیـکی داشـت نگـاه میکند

از ذهنم گـذشت که شیـخ به ما می‌ گوید چشمتان رااز نامحرم برگردانید و خود ایشان اینطور نگاه می‌کند! 

نگاهی به من کرد و فرمـود: توهم میخواهی ببینی من چی میبینم؟ ببین!

نگاه کردم دیـدم همینطور از بـدن آن زن مثل سُرب گـداخته ، آتش و سرب مذاب به زمین می‌ریزد و آتش او به کسانی که #چشم هایشان به دنبـال اوست سـرایت میکند .

شیخ رجبعلی فرمـود این زن راه میـرود و روحـش یقـه مـرا گـرفته او راه میـرود و مردم را همینطور با خـودش به آتش جهنـم می بَرَد .

کتاب بوستان حجاب صفحه ۱۰۹
 فضیلت دعای جوشن کبیر

در روایاتی که از معصومین به ما رسیده مکرراً این مطلب دیده می شود که خداوند دارای 99 اسم است که هر کسی او را به این نامها بخواند،دعایش مستجاب و هر که آنها را شماره کند اهل بهشت است. گویا مراد از شماره کردن این نامها فقط خواندن آنها نیست بلکه درک کردن مفاهیم و تخلق یافتن به این اسماء است.

دعای جوشن کبیر در یکی از غزوات صدر اسلام از جانب جبرئیل برای پیامبر اسلام آورده شده است. این‌ دعا صد بند دارد و هر بند حاوی‌ ده‌ "اسم" از اسمای‌ خداست‌، به‌جز بند 55 که‌ یازده‌ اسم‌ باریتعالی در آن‌ آمده‌ است‌؛ بنابراین‌، درمجموع‌، این‌ دعا حاوی‌ هزار و یک‌ «اسم‌» خدای‌ متعال‌ است. در باب فضیلت خواندن این دعا چنین آمده است:

1ـ هر که این دعا را هنگام خروج از منزل بخواند،خداى تعالى عمل او را به عملهاى نیکو لاحق مى‏سازد.

2ـ حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) فرمودند که: هیچ بنده‏اى از امّت من نیست که این دعا را در ماه مبارک رمضان سه مرتبه یا یک مرتبه بخواند مگر آنکه به تحقیق که خداى تعالى بدن او را بر آتش حرام مى‏کند و بر او بهشت واجب مى‏شود.

3ـ خداى تعالى در آسمان چهارم خانه‏اى بنا کرده که نامش بیت المعمور است؛ به آن خانه در هر روزى هفتاد هزار فرشته داخل مى‏شوند و از آن بیرون مى ‏روند و دیگر به سوى آن تا روز قیامت بر نمى ‏گردند و خداى عزّ و جلّ به صاحب این دعا ثواب این فرشتگان را مى ‏بخشد.

4ـ کسى که این دعا را در ظرفى پاکیزه به آب باران و زعفران بنویسد و آن را بیاشامد به قدرى که نوشیدن آن را توانا باشد، خداى تعالى او را از هر دردى و هر بیمارى شفا مى ‏دهد.

5ـ هر کسى که این دعا را بخواند، مثل مردن شهدا مى‏میرد. خداى تعالى براى او ثواب هفتصد هزار شهید از شهیدان صحرا را مى‏نویسد.

7ـ در شبى که شخص این دعا را بخواند خداى تعالى به او روى مى ‏آورد و به سوى او نظر التفات مى‏کند و تمامی حاجتهاى دنیا و آخرت او را برآورده می سازد.

8ـ در شبى که این دعا را مى‏ خواند خداى تعالى از او شرّ شیاطین و مکر ایشان را دفع مى‏ کند و عملهاى او را همگى قبول مى‏ کند و مال او را پاکیزه مى ‏کند.

9ـ اگر کسى این دعا را در جامى به کافور و مشک بنویسد و آن را بشوید و آن را بر کفن مرده‏اى بپاشد خداى تعالى در قبر او صد هزار نور نازل مى‏سازد و ترس از منکر و نکیر را از او دفع مى‏کند و از عذاب قبر ایمن مى ‏گردد و خداى تعالى به سوى او در قبر هفتاد هزار فرشته بر مى ‏انگیزاند که با هر فرشته طبقى از نور باشد که آن نور را بر او مى ‏پاشند و او را بر مى‏ دارند و به سوى بهشت مى‏برند و به او مى‏ گویند: خداى تعالى ما را امر کرده که مونس تو تا روز قیامت باشیم و خداى تعالى قبر او را گشاده مى‏گرداند چندان که چشم کار کند و براى او درى در بهشت گشوده مى‏ شود.

10ـ خدای تعالى به خواننده این دعا، به عدد هر حرف دو حوریه بهشتی مى‏ بخشد. پس هر گاه از خواندن این دعا فارغ شود، خداى تعالى براى او خانه‏اى در بهشت بنا مى‏ کند و او را ثواب حرفهاى تورات، انجیل، زبور و قرآن عظیم مى ‏بخشد و به او مثل ثواب ابراهیم خلیل، موسى ،عیسى و رسول الله مى ‏دهد.

11ـ کسى که این دعا را بخواند، خداى تعالى بر او دو فرشته موکّل مى‏ کند که او را از گناهان نگاه دارند و خداى تعالى را تسبیح گویند و تنزیه کنند و او را از همه بلاها محافظت نمایند و براى او درهاى بهشت را بگشایند و بر او درهاى جهنم را ببندند و تا زمانی که زنده باشد پس او در حفظ و امان خدا خواهد بود و همچنین در نزد وفات.

( مهج الدعوات ابن طاووس ـ ترجمه طبسى، ص 363-365)
 سپاس شده توسط
 سپاس شده توسط
فضیلت دعای جوشن کبیر

پیامبر اکرم اسلام صلی ا... علیه و آله و سلم از جرئیل در خصوص ثواب این دعا می‌پرسد که جبرائیل هم در پاسخ مطالبی را عرض می‌کند. پاسخ جبرائیل به سوال پیامبر در خصوص ثواب دعای جوشن کبیر به این شرح است؛
«كسی كه این دعا را بخواند در وقت صبح و عشاء، این عمل او از اعمال صالحی قرار می‎گیرد كه در تورات و انجیل و زبور و فرقان و صحف ابراهیم آمده است و برای هر حرفی، دو حورالعین برای آن شخص اعطاء می‎كند و زمانی كه از قرائت این دعا فارغ شد خداوند برایش خانه‎ای در بهشت بنا می‎كند و به اندازه حروف تورات و انجیل و زبور و فرقان عظیم برای او ثواب عنایت می‎كند و نیز ثوابی مثل ثواب ابراهیم خلیل، موسی كلیم و عیسی روح الامین و محمد حبیب برای او می‎باشد.»
وقتی پیامبر اکرم صلی ا... علیه و آله و سلم این پاسخ جبرائیل را شنیدند در ادامه از این ملک مقرب الهی پرسیدند که، آیا همه ثوابی که گفت برای قاری این دعا است؟ که جبرائیل هم در پاسخ عرایضی به شرح زیر بیان می‌کند؛
[img=0x0]https://media.ana.ir/1398/03/06/636945260895293757_md.jpg[/img]
«به خدائی كه تو را به حق به نبوت برگزید، خدای متعال در آسمان چهارم خانه‎‎ای بنا نمود كه به آن بیت المعمور گویند و در هر روز 70 هزار ملك وارد این خانه شده و خارج می‎شوند و دیگر باز نمی‎گردند تا روز قیامت، خداوند ثواب این ملائكه را و نیز ثوابی بعدد مؤمنین و مومنات از انس و جن از روزی كه خداوند آنها را خلق كرد تا روزی كه در صور دمیده شود را به این شخص عطا می‎كند. و نیز هركس این دعا را قرائت كند خداوند ثواب 700 هزار شهید را به او می‎دهد و هر شبی كه انسان این دعا را بخواند خداوند به او نظر می‎كند و هرآنچه از حوائج دنیا و آخرت بخواهد به او می‎دهد و شر و كید شیاطین را از او دفع می‎كند و تمامی اعمالش را قبول می‎كند و اگر در كفنش شخصی این دعا را بنویسد وحشت نكیر و منكر از او برداشته شود.»
در ادامه هم جبرائیل عرض كرد:
«ای محمد،‌شنیدم از خداوند متعال كه فرمود: این دعا مكتوب است در سرادق عرش پنج هزار سال قبل از این كه دنیا را خلق كنم و هر بنده‎ای این دعا را در اول ماه رمضان با نیت صادق بخواند و شكی به خود راه ندهد ثواب لیلة القدر را به او بدهد و اگر سه بار در ماه رمضان آن را بخواند بدنش را بر آتش جهنم حرام كرده است و بهشت را بر او واجب می‎كند.»
 سپاس شده توسط
یکی دیگر از آثار نماز شب رفع مشکلات و گرفتاریها است،در حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم آمده است:«ای مردم هیچ کس از شما نیست مگر اینکه مشکلات و گرفتاریها همچون کمربندی او را محاصره کرده است. پس زمانی که دو سوم شب گذشت و یک سوم آن باقی ماند ملکی بر او وارد می شود و به او می گوید:ذکر خدا بگو که صبح نزدیک است. پس چنانچه او حرکت کرد و ذکر خدا را گفت یک گره از گرفتاریهایش گشوده می شود و اگر او بلند شد و وضو گرفت و داخل نماز شد همه گرفتاریها از او گشوده می شود پس صبح می کند در حالی که همچون مردمک چشم (روشن و پاکیزه) گردیده است.» 
 سپاس شده توسط
گشایش درهای آسمان از برکات دیگر خواندن نماز شب است.حضرت هادی علیه السلام می فرمود:«گاه هست که بنده برای نماز شب برخیزد و خواب بر وی غلبه کند چندان که او را به راست و چپ کشاند و گاهی چانه اش به سینه اش رسد، حق تعالی امر فرماید که درهای آسمان را بگشایند و فرشتگان را ندا دهند که نظر کنید که این بنده من در راه نزدیکی به من چه سختی ها می کشد در چیزی که بر وی واجب نساخته ام به امید سه چیز:یا گناهش را بیامرزم یا توبه روزیش گردانم و یا رزق و روزی او را زیاد کنم. ای فرشتگان شما را گواه می گیرم که من همه را بدو عطا کردم» 
 سپاس شده توسط
امام صادق(ع)فرمودند:

نمازشب، صورت را زیبا،خلق را نیکو و انسان را خوشبو می گرداند، رزق را زیاد و قرض را ادا می کند، اندوه را برطرف می سازد و چشم را جلا می دهد.(بحارالانوار، ج87، ص153) 
 سپاس شده توسط
پیامبر اکرم در حدیث دیگری می فرماید : علیکم بقیامِ الَّلیل ... یُعَزُّ بِهِ الذَّلیلُ.

به نماز شب إهتمام کنید که فرد ذلیل به کمک آن عزیز می گردد.«کتاب التَّهَجُّد، ص 185»
ما أعلم شیئاً یَتَقَّرَبُ بِهِ المُتَقَّربونَ إِلی اللهِ عَزَّوجَّل أَفْضَلُ مِنْ قیامِ العبد فی جوفِ اللّیلِ.
در تقرّب عبد به خداوند متعال هیچ امری را با فضیلت تر از (نماز شب) و راز و نیاز در دل شب نمی شناسم.«کتاب التَّهجد، ص298»

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان