امتیاز موضوع:
 • 2 رأی - میانگین امتیازات: 5
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
موضوع بسته شده است 

مراحل نه گانه ترک اعتیاد خودارضایی

#1
از خود می‌پرسید‌ که چگونه خود ارضایی را ترک کنید‌؟ شما تنها نیستید‌. در دنیا میلیونها انسان دیگر هستند که همین سوال رو در سر دارند. مجموعهٔ وحشتناکی از اطلاعات گیج کنند در این باره وجود دارد ولی‌ من شما را با تجربه خودم و دیگران ، به شیوه ای ساده راهنمایی می‌کنم.

 

 
1.   دانستن حقیقت: اولین گام برای غلبه بر اعتیاد به خود ارضایی در است.در ابتدا باید بدانید غریزه ی جنسی بد نیست. اگر احساس جنسی شما بر انگیخته شده دلیل بر بد بودن شما نیست. احساسات جنسی شما یک قسمت عادی، از بدن شما هستند و اگر درست استفاده شود می تواند شادی بسیار به ارمغان بیاورد. این غرایز قوی برای  پیوند شما با همسر خود در یک رابطه قوی بنا شده است. اگر شما  به تنهایی عمل  کنید و خود ارضایی کنید.  این انرژی قوی می تواند تبدیل به اعتیاد شود . با این حال ، حتی به عنوان یک فرد مجرد شما می توانید این انرژی را برای انجام کارهای زیادی در زندگی استفاده کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید
 

[تصویر: love.jpeg]

2.  تصمیم بگیرید : ‌ با برخورد و نگرش درست ۱۰۰ % خواهید توانست بر این اعتیاد غلبه کنید‌. اسم این مبارزه،  استقامت هست و وقتی‌ توان این را داشته باشید‌ که هروقت افتادید ، دستتان را روی زانو بگذارید ،بایستید و از اول شروع کنید،‌ پیروز می شوید. خیلی‌ ها بر این اعتیاد غلبه کردند پس شما هم می توانید‌. این یک تصمیم شخصی هست که فقط خودتان می توانید ان را انتخاب کنید ، چرا که هیچ کسی نمی تواند این تصمیم را برای شما بگیرد.
 


[تصویر: decide.jpeg]


 3. یافتن علت و چرایی :هنگامی که شما حقیقت را در مورد این غریزه  جنسی می دانید ، نیاز به درک این دارید که چرا خود ارضایی می کنید؟  وقتی‌ تمرکزتان فقط روی ترک باشد, اعتیاد بعد از یک دوران کوتاه ترک موفقیت آمیز، دوباره به سراغتان می اید. پس به این سوال پاسخ دهید : چرا خود ارضایی میکنید؟ یک قلم و کاغذ بیاورید و دلایل تان را بنویسید.  شاید بخاطر اینکه تنها هستید‌، فشار عصبی و استرس دارید، از گذشته درد دارید یا فقط بی حوصله هستید. . این امکان هم وجود دارد که شما  خودتان را در موقعیت‌های بدی قرار میدهید مثلا برای خودتان دسترسی‌ به افکار و خیال پردازی های جنسی  را آسان میکنید‌ . برای اینکه بفهمید چرا خود ارضایی میکنید‌ باید اول از همه در آرامش باشید‌ ، چون این برای بهتر فکر کردن در مورد دلایل خود ارضایی لازم هست .از چه چیزی ‌ دارید فرار میکنید‌؟؟؟ دلیل اصلی اینکه به طور افراطی خود ارضایی می کنید این نیست که خود ارضایی احساس لذت بخشی دارد. عمیق به درون خود  رجوع کنید. به عمق احساساتتان و درونتان بروید  و شروع کنید به گشتن. اگر این قسمت در نظرتان سخت است، شاید برای فهمیدن احساساتی که قادر به دیدنش نیستید،   نیاز به درمان و مشاوره داشته باشید. هنگامی که شما دلایل تان را بر اساس "چرایی"   در ذهن تجسم می کنید شما می توانید  روی "چگونگی "  ترک خود ارضایی و رهایی کار کنید.
 
توجه : اگر شما به دلیل صدمات روحی - عاطفی یا برخی از انواع ضربه های روحی روانی در زندگی خود به خود ارضایی عادت کردید ، در این حالت خود ارضایی تنها یک علامت بیماری هست و تمام مشکلات شما را ریشه کن نمی کند. در این صورت شما همزمان با کار کردن روی ترک اعتیاد ، به درمان حرفه ای  برای مقابله با ریشه های مشکلات نیاز دارید.


[تصویر: ask.jpg] 4. یاد بگیرید احساسات خود را بشناسید: .وقتی‌ که واقعا فهمیدید که چرا خود ارضایی میکنید،‌ باید شروع کنید این موقعیتها و احساسات را کنترل و مدیریت کنید. مدیریت صحیح احساسات ، روش مخصوص خود را دارد،  که شاید این مهارت را یادتان رفته یا باید یاد بگیرید. احساسات نتیجه فکرها هستند. اینکه ما دنیا و خودمان رو چطور در مغزمان تفسیر کنیم تعیین کنندهٔ احساس و افکارمان هست. ما تصمیم میگیریم که چه احساسی‌ در مورد چیزی داشته باشیم. پس وقتی‌ به خاطر کسل بودن، خود ارضایی  کنید، خود تصمیم گرفتید که کسل و بی حوصله باشید و کسی‌ مجبورتان نکرده.شما خود حق انتخاب دارید.شما میتوانستید‌ از خانه بیرون بیایید، با خانواده، دوست و آشنا حرف بزنید‌، شما خیلی‌ کارهای دیگر میتوانستید انجام دهید. شما حتی انتخاب میکنید‌ که چطور فکر کنید‌.
 
اینکه با احساساتتان بیشتر اشنا شوید لزوما شما را مستقیم به موفقیت نمی رساند ولی یک قدم خیلی مهم در روندی است که قدرت لازم ، برای غلبه بر احساساتی که زندگیتان را تحت سلطه در می اورند، به شما می دهد. قوی ترین انسان، انسانی هست که بر فکرش کنترل داشته باشد. تکنیک کاربردی برای این روش وجود ندارد و شما می توانید از ازمون و خطا درس بگیرید و شیوه برخورد با احساساتتان را بهتر کنید.

[تصویر: 080418_colored_brain_02.jpg]
5. تغییر اندیشه و نگرش : وقتی که احساسی دارید، هر نوع احساسی ، بدون اینکه در مورد ان فکر کنید ان را می پذیرید. ذهن و بدن انسان دوست دارند ، همواره تلاش کنند و تا حد ممکن کار امد باشند و این کار را تا حد ممکن به طور خودکار انجام می دهند.برای مثال وقتی احساس ناراحتی می کنید، اگر لحظه ای درباره ان فکر کنید ،ذهن شما کارایی پیدا می کند و شما می توانید بیاندیشید که چه کنید که حالتتان تغییر کنید و یا این حس را نپذیرید.این در مورد عادت ها نیز صدق می کند.  بنابراین عادت ها ، تلاش می کنند که این دستگاه خودکار ذاتی را ناتوان کنند طوری که بدون تفکر انها را بپذیرید. به طور مثال وقتی که کسل و بی حوصله هستید برای یک لحظه ، درباره ی پیام واقعی این حس فکر کنید. ایا این حس به خاطر این هست که فکر می کنید زندگیتان بی حاصل هست؟ یا ترجیح می دهید که در وقت ازادتان کار بهتری انجام دهید؟ وقتی شما دلیل کسل بودنتان را می فهمید، شما چندین انتخاب خواهید داشت. شما می توانید طرز فکرتان درباره هر چیزی را تغییر دهید و یا موقعیت تان را را عوض کنید و یا هر دو را انجام دهید. پس شما می توانید یاد بگیرید که مسیر را عوض کنید و بفهمید زندگیتان کسل کننده نیست و یا کاری کنید که کسل کننده نباشد. در خانه نشسته اید بدون اینکه کاری کنید ، برخیزید و بیرون بروید. کاری را که دوست دارید انجام دهید. فکر می کنید چرا بعضی مردم می دوند؟ بله برای سلامتی مفید هست و همچنین برای اینکه می خواهند احساس مولد و مفید بودن را داشته باشند. احساس کسل بودن سعی می کند پیامی به شما دهد.حتی اگر زندگیان پر بار است ، شما نیاز دارید که طرز فکرتان را عوض کنید و تصمیم بگیرید هر روز از زندگیتان  شاد و خشنود باشید. تا وقتی که درونتان شاد و خشنود نباشید، شما به دنبال لذت موقت خود ارضایی می روید. خوشحالی و شادکامی واقعی از اندیشه ها و احساساتی که کنترل می کنید سرچشمه می گیرد، نه شرایط خارجی و بیرونی.
کلید ترک خود ارضایی ، این هست که یاد بگیرید ،احساساتی که شما را به سمت خود ارضایی می برد، همچنین احساس تان درباره خود ارضایی را تغییر دهید.  شما نباید خود ارضایی را به عنوان راه حل مشکلات خود بپذیرید. یاد بگیرید که بیشتر از زندگی لذت ببرید و خواهید فهمید که دیگر نمی خواهید خود ارضایی کنید.

[تصویر: overcomesocialanxiety_300x199.jpg]

6. برنامه ریزی:  بسته به تعداد دفعات خود ارضایی تان ، تعداد ان را کم کنید. به نظر میرسد که این بزرگترین مشکل شماست. خیلی از افراد شب ، هنگام خواب و استراحت مشکل دارند طوری که به خود ارضایی ،برای رفتن به خواب عمیق عادت کرده اند. این افراد شاید، خیلی مشغول و درگیر فعالیتهای روزانه نیستند و فکرشان منحرف می شود. اختصاص دادن زمانی از روز برای درگیر شدن با فعالیت ها، می تواند خیلی موثر و کمک کننده باشد.  زمان هایی که بیشترین درگیری و وسوسه خود ارضایی را دارید ، مشخص کنید و برای این زمان ها برنامه ریزی کنید که به کار دیگری مشغول شوید. شاید نیاز دارید که قبل از رفتن به رختخواب کمی ورزش کنید و تستوسترون بسوزانید.  ورزش و فعالیت باعث میشود که خسته شوید و سریع تر به خواب روید و همچنین وقت کمتری برای فکر کردن در مورد خود ارضایی داشته باشید. اگر چندین بار در روز تحریک می شوید، برنامه ریزی کردن و همچنین تغییر محیط بسیار موثر خواهد بود.

[تصویر: sport.jpg]

7. مثبت اندیشی : در طول روز ،خصوصا صبح ها زمانی را به تصور و تجسم خودتان ، اختصاص دهید. چشم هاتان را چند دقیقه ببندید و خودتان را تصور کنید که به راحتی بر وسوسه خود ارضایی غلبه کرده اید. شاید در نظر اول این کار به نظرتان بیهوده و غیر مفیدی باشد اما این کار را برای 21 روز انجام دهید. این خیلی مهم هست که به طور منظم و روزانه ذهن تان را از افکار مثبت پر کنید. به این ترتیب اعتماد به نفس و روحیه بهتری خواهید داشت.   هر روز شیوه ی تفکرتان را تغییر دهید و با خودتان دوست باشید . ایجاد یک روحیه شاد و ارام خیلی موثر است. باور داشته باشید که می توانید این اعتیاد را رها کنید.[تصویر: can.jpeg] 
8.اجتناب از سایت ها و موارد هرزه و محرک: اگر علاوه بر خودارضایی از سایتهای شهوت انگیز  و تحریک کننده هم دیدن می کنید ، شاید به پورن نیز اعتیاد پیدا کردید. اگر  دیدن پورن را متوقف نکنید، نمی توانید خود ارضایی را متوقف کنید. باید هر دو را رها کنید تا موفق شوید.   برای خود محیط امن تری ایجاد کنید. زمان استفاده از کامپیوتر را کاهش داده و کارهای دیگری را انجام دهید .. خود را مجبور کنید که  خانه را ترک کنید و با دوستان و دیگر افراد معاشرت کنید. سعی کنید راه دیگری برای ازاد کردن تنش جنسی پیدا کنید و روابط سالمی با دیگران برقرار کنید. شما نیاز به زمان دارید تا بهبودی یابید و قوی تر شوید

[تصویر: stop.jpg]


9. داشتن در خروجی اضطراری
:  وقتی که موجی از وسوسه به طرفتان می اید ، داشتن یک برنامه از پیش طراحی شده باعث میشود که ذهن تان از وسوسه خالی شود . مثلا انداختن کش به مچ دستتان ، اهنگ ، کار ، سرگرمی مورد علاقه ی تان و یا هر چیز دیگر که ذهن تان را از فکر به خود ارضایی خالی کند، البته یادتان باشد هرگز به خود اسیب نرسانید.
 

[تصویر: esc_key_300x199.jpg]

مواردی هست که می خواهم اینجا بیان کنم . اول اینکه ترک کردن اسان نیست و ممکن هست که  قبل از اینکه موفق شویدبایدبارها و بارها،  تلاش کنید. توصیه می کنم موفقیت هایتان را در تقویمی بنویسید ،اینطوری کوچکترین موفقیت هاتون به چشم می ایند. فقط تلاش کنید ، مهم نیست چند بار شکست می خورید.  
یکی از کارهایی که من بعد از انجام کار اشتباهی ، انجام میدادم ، دوش گرفتن و پوشیدن لباسهای تازه بوده. این به من احساس پاکی میداد و دوباره تر و تازه شروع می کردم. انجام دادن این کار و داشتن این ذهنیت در ابتدای روز جدید ،  حس تازه ای از شروع دوباره برای شما ایجاد می کند. روزی جدید و فرصتی دوباره برای بهتر شدن.

دومین مورد این است که شما در اوایل ترک احساساتی نظیر رخوت ، سنگینی، زود رنجی و تغییر خلق و خو ملاحظه می کنید. این ها به خاطر ترک این عادت هست چرا که هر وقت بدنتان تسترون و دوپامین می ساخت ، شما تسلیم می شدید. بنابراین این دوره ای هست که بدنتان دوباره خود را تعدیل کند. بعد از این دوره ، ترک راحتتر می شود. اگر چند روزی بردباری کنید رخوت و سنگینی از بین می رود.
 


سومین موردی که میخواهم شما بدانید، نقش تستوسترون است. تستوسترون هورمون جنسی مردانه است و در زنان نیز به مقدار کمتری وجود دارد.هفت روز طول میکشد که تستوسترون بدن شما به مقدار حداکثر  خود برسد. بنابراین روزهای اول ترک ممکن هست زیاد سخت نباشد. اما با زیاد شدن میزان تستوسترون کار سخت تر میشه . به خاطر بسپارید که وقتی که شما درباره انجام خودارضایی فکر کنید، کار خیلی دشوار می شود. این یک چرخه هست. اگر شما بخواهید ، بدن تستوسترون را جذب می کند و به درستی  کار خود را ادامه می دهد. هنگامی که جوان تر باشید "رویای خیس"(احتلام) دارید، این به خاطر این است که بدن به طور طبیعی سطح تستوسترون را تنظیم می کند. این چیزی نیست که به خاطر ان احساس گناه کنید ، این نشان می دهد که بدن شما درست کار می کند.البته اشخاص با سن و سال بالاتر تستوسترون کمتری دارند که انتظار نمی رود "رویای خیس" برای انها رخ دهد.
 


به یاد داشته باشید که مشکل ، در ذهن تان است. یاد بگیرید افکار خود را کنترل کنید و بر احساسات  و اعمالتان مسلط شوید، شما  می توانید به سادگی افکار خود را با افکار دیگری جایگزین کنید. در سراسر مراحل ترک ثابت قدم و استوار باشید. هیچگاه شکست نمی خورید مگر اینکه نخواهید دوباره بلند شوید و تلاش کنید. اگر شما در سراسر پستی و بلندی ها و اشتباه ها ثابت قدم و استوار باشید، موفقیت حتمی است.

 
ترجمه  کانون ترک خود ارضایی از سایت  newlifehabits.com

از دوست خوبمون اشتیاق بابت ترجمه این متن تشکر می کنم5353
گل نیلوفر در مرداب می روید، تا همه بدانند
در سختی ها باید زیبایی آفرید

مراحل نه گانه ترک اعتیاد خود ارضاییکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان