دوست خوبم به کانون ترک خودارضایی خوش اومدی. اگر این پیغام رو می بینی، به این خاطر هست که هنوز ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن تا به ما ملحق شی و از تمام امکانات سایت استفاده ببری.
اگر قبلا ثبت نام کردی، می تونی از اینجا وارد شی.
مهمان عزیز : .::.:. مصاحبه با آقای soshians رو از دست ندید .:.::.


امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

مراقبه قلبی

Heart 
#1
53
سلام بچه ها ، مخصوصا تازه واردها ، 
من از اعضای قدیم کانون بودم .
مسلما همه ما زمان که بگذره ، تجربیات جدید و مورد امتحان های دیگه ای هم قرار میگیریم ، امروز میخوام در زمینه  تغییر عادت مخصوصا ترک گناه چند تا از تجربیاتی رو براتون بگم که قبلا اون ها رو نداشتم ،که اکثرا بعد از ترک و ازدواج و رفتن توی زندگی برام بدست اومد ،  مخصوصا در یک سال اخیر ، شاید براتون مفید باشه البته کمی متفاوت ، شاید به این نکاتی که میگم بر نخورده باشین ، ولی فکر میکنم خودم اگه برمیگشتم و اینها رو میدونستم بهتر و ساده تر عمل میکردم . 
...............................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................

 سعی کنین قلبتون رو حفظ کنین ، قلب همون باطن و ضمیر ناخود آگاه هست ، توی قرآن و روایات هم زیاد ازش گفته میشه ، بدن جسمی ما همون طور که قلب داره روح ما هم قلب داره ، دقیقا شبیه همین قلب جسمی ما یعنی نبضش دست ما نیست ، مثل نفس و ضربان قلب ، به یه چیز هایی عادت کرده و از یه چیز هایی تاثیر میگیره هم درونی و هم بیرونی ولی جالب اینه که تاثیراتی که از بیرون و فضا میگیره خیلی مهمه روش . 
وقتی به زیارت میرین ، توی جمع مذهبی دعا شرکت میکنین ، وقتی به یه مکان تفریحی و زیبا میرین ، نماز جماعت دیدن دوست مومن و با اعتقاد و دوست شدن باش ، مخصوصا ورزش پاک در حدی که هیجان و فعالیتش قلبتون ور به تپش بندازه و فکرتون رو آزاد کنه ..... این ها همه مواردی هستن که قلبتون رو حفظ میکنه و بالا میبره 
برعکس ، نشستن توی جمعی که از خدا حرف نمیزنن (حتی اگه گناهیم نکنن ) یا نشستن توی جمعی که توش کناه و غیبت هست ، رفتن توی شلوغی زیاد ، دوست شدن با آدم های بدبین و افسرده ، دوست شدن با کسایی که گناه زیاد انجام میدن ، وقت تلف کردن و بیکار شدن ، تاخیر و مساحمه در انجام کارهای مهم و......همه مواردیه که قلب رو سنگین میکنن . 
توصیه من اینه که توی روز یا تویه کاغذ مراقب قلبتون باشید ، سعی کنین بیشتر قلبتون بالا ببرین تا پایین بیاد ، مسلما بعضی از مکان ها و آدم ها ناچارا باشون برخورد داریم یا شرایطی پیش میاد که این قلب کیفیتش میاد پایین ، با مراقبه سعی کنین حفظش کنین ، البته قلب رو از پایین رفتن حفظ کنین خیلی بهتر از اینه که توی بالا رفتن کمک ش کنین ، حضرت علی (ع) میگه اجتناب از بدی ها بسیار بهتر از اقدام به  خوبی هاست ، یعنی بهتر و سریع تر جواب میده . در هر دو زمینه تلاش کنین مخصوصا در مورد دوم . 
بعد از یه مدت میبینین این پاکی قلب براتون ملکه میشه ، و از تو ورطه خیلی گناهان افتادان شما رو حفظ میکنه . 
خوب بررسی کنین مواقع شکست مسلما و حتما ، لحظات ، ساعات یا روز های قلبش ، حتما حتما کیفیت مراقبه قلبی شما پایین بوده .و خیلی از ماها اصلا نمیدونیم مراقبه قلبی چی هست و خیلی هم از تاثیر جو و فضا روی خودمون به طور ناخود آگاه خبر نداریم ، خبر داریم ولی از شدتش غافلیم . از این غافلیم که یه ورزش ساده مثل دویدن تویه هوای تمیز چقدر فکر و ذهن رو آزاد و پاک میکنه ، گاهی امام زاده ومزار شهدا یا  مکان مشرفی نزدیک خونه ما یا توی مسیرمون هست ولی از تاثیرش غافلیم ، گاهی میریم یا اکه میریم در حد یه حمد و سوره خوندن و .. است و بلد نیستیم چطور از این امکانات استفاده کنیم . 
...............................
این مبحث رو در این تاپیک اوردم تا بیشتربه آن بپردازیم ، در پست های بعدی سعی میکنم اطلاعاتی که بدست اوردم رو دسته بندی و جمع بندی کنم و دوستان هم اگه اطلاعات مفید و معتبری دارند بعد از این که این روال تموم شد حتما منتظر مطالبشون در این تاپیک هستیم .
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
#2
53 کلا ما سه نوع مراقبه داریم :  53


1) مراقبه عملی 
2) مراقبه ذهنی 
3) مراقبه قلبی 


1) مراقبه عملی :یعنی این که  سعی کنیم و مراقب باشی که در عمل دست به گناه و عاداتی که دوست نداریم نزنیم . گاهی در مرحله دوم این مراقبه میان جدولی تهیه میکنن و اعمال رو مینویسند و با خودشون شرط میبندن ، مثلا که نمازم رو حتما بخونم ، خ.ا رو انجام ندم . مرحله پیشرفته تر اون اینه که گاهی پیشنهاد میدند که جسم رو از نظر عملی مودب کنیم ، مثلا این که  آداب دست چه چیز هایی ، آداب پا ، آداب خوابیدن ، و اینها رو در یک مدت معینی مثلا چند ماه تویه جدول خودشون رو ارزیابی میکنن ، و حتی توی نشستن و خوابیدن این مراقبه رو دارن و ار حرکات اضافی جسم یا مثلا نوع خاصی خوابیدن و .. خودداری میکنند . ورزش منظم هم تاثیر زیادی توی مودب شدن جسم داره ، یعنی این که جسم مودب تر و فرمان بر دار تر بشه . 
با مراقبه عملی ذهن نظم پیدا میکنه و به مراقبه ذهنی کمک میکنه . 


2) مراقبه ذهنی : این که ذهن رو از خیالات و خطورات گناه حفظ کنیم ، در مرحل بعد سعی میکنن با برنامه ریزی  خیال و فکر رو آزاد نذارند که هرجا خواست جولان بده ، و در مرحله سوم سعی میکنن به یه چیز خاص متمرکز باشند دائمی و همیشگی مثلا یاد همیشگی خدا . 
چون قلب از ذهن تاثیر زیادی میگیره ، مراقبه ذهنی به مراقبه قلبی خیلی کمک میکنه و در خیلی جاها اصلا مراقبه ذهنی و قلبی رو یکی میدونند . ولی چون قلب ممکنه از جاهای دیگه هم تاثیر بگیره ، مواردی هستند که فقط جزء مراقبه قلبی حساب میشند . 

.
3) مراقبه قلبی : همون توضیحی که در پست اول دادم ، یعنی مراقبت و دقت در تاثیر گرفتن قلب ، چه درونی و چه بیرونی . از نظر درونی قلب از ذهن و خطورات ما تاثیر میگیره و از نظر بیرونی از مواردی که در ادامه ذکر میکنیم . 

به نظر من ، فرق کسی که در مراقبه عملی باشه و کسی که در مراقبه ذهنی باشه و کسی که در مراقبه قلبی سعی و تلاش کنه ، به ترتیب مثل فرق این میمونه که کسی بخواد پیاده بره یا با اتوبوس بره یا با هواپیما . مسلما کسی که تونسته مراقب قلبی داشته باشه به مراتب قوی تر و سریعتر از ذهن و جسم داره روی خودش اثر میذاره. درسته که بدون مراقبه های عملی و ذهنی مراقبه قلبی خوب بدست نمیاد ، ولی مسائل و مواردی هستند که اگه شخص رعایت کنه میتونه توی زمینه مراقبه قلبی موفق تر باشه یا در حدی عمل کنه که حتی مراقبات عملی و ذهنی اون رو هم تحت تاثیر بذاره ، تاثیری موثر تر ، سریع تر و ساده تر . 
.
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#3
مراقبه قلبی :  53
چه مواردی میتونه روی قلب تاثیر بذاره ، و در مراقبه قلبی باید مراقب چه چیز هایی باشیم ؟؟ 1) پرهیز از مجالس غفلت :
یکی از بیشترین تاثیرات رو توی مراقبه قلبی میذاره ، قلب اگه پاک باشه ، خلوت باشه و جمع باشه ،  القائات ذهنی و خیالات شما هم تا حد زیادی کم میشه ، و اگه قلب در اثر تاثیر ضمیر های آلوده به گناه ، یا در مجالسی که غفلت و گناه تو اون هست ، این ها قوت قلب رو پایین میاره و موقع ترک گناه شما رو از این ابزار محروم میکنه . خیلی وقت ها منشاء خیلی از بی حالی ها و سنگینی ها ما ، حضور در همین مجالس هست . 
ولی ما از تاثیرش خیلی آگاه نیستیم ، اکثر لحظاتمون عمرمون در این جلسات سپری میشه . مرتب همت و اراده میکنیم ، ولی نمیشه .... نمیدونیم که سبب این سستی همون کم شدن قوت قلب و روحیه ای است . شاید باز هم نظر من رو قبول نکنین 
میتونین تمرین کنین ، روی این موضوع دقت کنین و ببینین چقدر توی ترکتون میتونه مووثر باشه 


.
2)حضور در مجالس یاد خدا 
بر عکس اون ، نماز های جماعت خوب ، حضور در مجلس های دوستانه و صمیمی که برای خدا باشه ، (توی موفقیت هم همینطور جایی که از موقیت توی اون زمینه حرف میزنن ، علت وجود کمپ های ترک اعتیاد ، یا شاید تاثیر کلاس های کنکور که این که چرا همه میخوان برن سمت کلاس ها و مدرسه ها و جمع هایی که همه دارن به یه موضوع و موفقیت فکر میکنن )
حضور در مجالس یاد خدا قلب رو قوی میکنه و تاثیرش رو بالاتر میکنه ، شما از بالا خودتون رو درست میکنین ، یا درست کردن روحیه . 3) حضور مرتب در مکان ها و مشاهد مشرفه 
آثار عمیقی روی قلب و باطن ما میذاره ، گاهی میتونه به عنوان یه مراقبه مطرح بشه . خیلی از ما نزدیکی خونه یا محل کارمون این مکان ها هستند ولی بی توجهیم ، حضور مرتب و نزدیک به نزدیک  میتونه روی قلب ما تاثیر خیلی زیادی بذاره باعث قوت روحی بشه . گاهی وقت ها که کیفیت مراقبه قلبمون میاد پایین میتونیم با رفتن به این جور جاها جبرانش کنیم . 
مکان هایی هست که تجرد و شدت یا به عبارتی شرافت اون ها بالاتره . باعث سلامتی قلب باطنی و روحیه ما میشن ، گاهی سریع آثار گناه و غفلت رو از بین میبرن ، ما کثیف که میشیم میریم زیر دوش حمام ، این هم دوش حمام سنگینی غفلت ها و گناهان هست . یه جور شتسشو هست . 
به عنوان تجربه ام میگم ، میتونیم به عنوان مراقبه رفت و اومد به این محل ها رو زیاد کنیم ، و نه این که یه حمد و سوره بخونیم ، بلکه کمی اونجا درنگ کنیم و بشینیم ، 20 دیقه ، نیم ساعتی بشینیم . 


.
4)مراقبه قلبی در مطالعه یا گوش دادن صحبت های دیگران : 
مطالعه یه مراقبه قلبی نیست ، شاید روی ذهن موثر باشه ، برای ترک گناه : خودنن کتاب  هایی که ما رو یاد خدا می اندازند ، مثلا  کتاب های مذهبی یه  نوع مراقبه ذهنیه نه قلبی . مثلاخوندن کتاب اخلاق یا یه کتاب مذهبی یا یه کتاب در زمینه ای که میخوایین تغییر عادت بدین اینها مراقبات ذهنی هستند ، 
ولی به عنوان مثال لحظاتی که شما قرآن یا نهج البلاغه میخونید ، و یا به سخنان اولیا و انسان های موفق مثلا آیت الله بهجت گوش میدین ، ضمن این که مراقبه ذهنی و مطلب مفید و مثبتی میخونید ،دارای تاثیرات مثبت قلبی نیز هستند ،مطالعه روایات ، مناجات ، اینها تاثیرات و تراوشات قلبی دارند ، در اون لحظات ما به انجام گناه دورتریم و قلب ما تاثیر بهتری میگیره ،  گوش دادن به حرف های دوستی که ارتباط خیلی نزدیک و خوبی باش دارین ، یا سخنان یک فرد خیلی موفق در زمینه ای که میخواین ترک عادت کنید . 
البته در حد مراقبه یعنی به عنوان برنامه و تمرین اینکار رو انجام بدین ، نه این که گاهی گاهی من با دوست خوبم مرتبت بشم ، یا گاهی یه وقت هایی مکان های مشرف برم . یعنی براشون برنامه داشته باشیم . 

.

4)حسن ظن به خدا ، مثبت اندیشی ، خوش بینی 
بیشتر مراقبه ذهنیه ، ولی این که سعی کنین قلبا و ذاتا خدا رو دوست داشته باشین ، 
رو این کا ر کنین که از صمیم قلب کاری رو انجام بدین 
از صمیم قلب بخواین که گناه رو ترک کنین ، روی این کار کنین که پاکی رو دوست داشته باشین ، دوست داشتینی طبیعی 
خیلی فرق بین این هست که بگین من باید پاکی رو دوست بدارم ، با این که بگین : من ذاتا پاکی رو دوست دارم ، انصاف و صداقت رو به این برسین که قلبا دوست داشته باشین . 
حسن ظن داشته باشین و قلبا اعتقاد ، و زیبایی ها و تاثیرات حسن ظن رو قلبا ببینین و روی خودتون کار کنین ، سعی کنین این احساس حسن ظن رو و خوبی هاش رو بچشین ، چه حسن ظن به خدا چه به دیگران ، اونوقت این سعی و تلاش مراقبه قلبی میشه و ن ه ذهنی 
همینطور در مورد تمام گناهان قلبی . و تمام خوبی های قلبی 

.
5) پرهیز از گناهان قلبی 
روی این کار کنین که ضمن این که منطقا و اصولا این گناهان باطنی مثلا حسد ، شرک ، بد بینی ، حرص ، کینه  ....نباید در فکر ئ ذهن شما باشه ، این که قلبا ازشون منزجر باشین ، باورشون کنین ، به این که خ.ا در نابودی شما و قلب شما تاثیر عمیق میذاره ازش منزجر باشین . مثلا ممکنه فکر مسموم باشه و فرض کنین طرف از به خاطر اوردن تصاویر و افراد اهل گناه مثلا در زمینه جنسی احساس لذت کنه و دوست داشته باشه ، این دوست داشتن رو به یه نفرت قلبی تبدیل کنین ، راهکارهای زیادی هست ، مثلا با تمرینات قلبی و یا ذهنی . ( نمونه هاش رو خودتون پیدا کنین )
خوندن کتاب قلب سلیم شهید دستغیب برای آشنایی با گناهان قلبی  و همینطور لعن و سلام زیارت عاشورا در این زمینه برای ترک گناه بسیار مفیده . 

.
6)دوستی و رفت و آمد با خوبان و افراد سلیم القلب 
علمای تربیت و عرفا و افراد موفق سفارش میکنن حتی برای عادات بسیار سختی که واقعا راهی برای ترکشون ندارید ، یک مدتی با کسی که اون رفتار رو نداره یا عکسش رو داره رفت و آمد کنین . مثلا اگه عجولین ، با کسی که تانّی و حوصله در کارهاش داره دوستی و رفت و آمد رو زیاد کنین . حالا کسی باشه که خصلت ها و خصوصیات خوب زیادی داره ، این رو رها نکنین . 
مراقبه قلبی تو این زمینه یعنی این که برین دنبال کسایی مثل این باشین و زیر نظر بگیرین باشون دوست بشین و رفت و اومد کنین . 
شاید بگیم وقت میبره ، تلاش میخواد ، ولی اگه این مراقبه رو داشته باشین ، خیلی ساده تر و راحت تر عادات رو اصلاح میکنین و نیاز به اون همه همت و تلاش و فرسودگی ذهنی و فکری و ... ندارید . 


7) پرهیر از رفت و آمد و معشرت با اهل گناه ، افراد بدبین . 
گاهی فقط یه صحبت یا یک جلسه با این افراد چنان اثر کاری روی قلب شما و عادت شما میذاره که تا مدت ها از پس جبرانش بر نیاییند . توی این زمینه باید بشدت حساس باشین . در زمینه ترک باید جدا مصداق های این موارد رو پیدا کنین ، پرهیز از این نوع بدی خیلی بهتر از اقدام به خیلی از خوبی ها جواب میده . 


.
8) خلوت و معرفی برخی از تمرین ها و اذکار  قلبی . 
یه سری روش هایی از این قبیل هم هست که علارقم مراقبات دیگه این مراقبه میتونه تاثیر موثری داشته باشه ، که با اذکار و تمرین های دیگه فرق داره و مخصوص مراقبه قلبی هست : 
مثلا لعن و سلام زیارت عاشورا ،
بعد نماز صبح دست رو روی قلب بذارین و 70 مرتبه بگین یا فتاح (منبع مفاتیح الجنان ) 
گفتن ذکر "الله " در حالی که روی قلب جسمیتون تمرکز کردین . یا دستتون رو روی قلبتون گذشتین مثلا از ده دیقه تا نیم ساعت  (یکی از توصیه های عام آیت الله کشمیری ) 
این که کلا روزانه 20 دقیقه و یا نیم ساعت خلوت کنین و تمرین فکری داشته باشیم . به خدا فکر کنین . 
یادآوری مرتب این که خدا چه نعمت ها یا چه لطف هایی به شما کرده ، محبت و احساس خوب قلبی براتون میاره . 
مرتب یاد کردن مرگ ، مطالعه کتاب هایی در باره معاد .

.
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#4
9) گناهان دیگری غیر از خ.ا میتونه  مراقبه قلبی شما رو کم کنه و به سمت خ.ا سوق بده . 
تاثیر ترک محرمات و انجام واجبات بسیار روی قلب موثره . درسته در زمینه ترک خ.ا  به عنوان عادت ضعف دارند ولی انجام دادن واجبات و ترک محرمات دیگه باعث کمک به این قضیه میشه و قلبتون رو بالاتر میاره . 
گاهی قضا شدن یه واجب و یا انجام به گناه دیگه ، باعث بی حالی و سنگینی شما میشه و شما رو توی بقیه برنامه ها و مراقباتتون ول میکنه . تلاش میکنید موفق تر عمل کنین ولی نمیشه . 
بخاطر این که علت از اینجاست . پس حفظ قلبتون از این مسیر کمک زیادی به ترک خ.ا میکنه . 

10)مرنج و مرنجان ، پر هیز از آزار و اذیت دیگران 
یعنی مرنج و مرنجان 
با حسن ظن و روحیه زود از وقایع و مشکلات رنجیده نشین ، اینطوری قوت قلبی و روحیه شما ضعبف میشه . 
و همینطور آزار و اذیت دیگران ، ناخود آگاه بدون این که بفهمین باعث پایین اومدن کیفیت اثر  قلب شما و پایین اومدن روحیه ما  میشه و نمیدونین از کجاست . 
حالا بعضی ها که مراقبه خوبی دارن این قضیه رو میفهمند ولی حتی اگه نفهمید هم اذیت کردن دیگران روی باطن شما به طور ناخود آگاه اثر میاره . و مراقبه و قدرت قلبی شما رو توی ترک گناه پایین میبره .
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#5
53 53 

مراقبه قلبی یعنی علاوه بر این که عملا دنبال ترک گناه باشین 

سعی کنین قلبا هم مراقب باشین . 

بعضی پیز های روی قلبتون اثر میذاره و به اصطلاح قلبتون رو میاره بالا و بعضی چیز ها میاره پایین . 

وقتی بالا هستید ، روحیه خوبی دارید ، القائات رحمانی ، اراده و همت شما ، ارتباط شما با خدا نزدیک تره ، سریع تر و راحت تر از طرف بالا کمک میشین ، چون بالاتر و نزدیک ترین . 

قلب و حال مرتب دستخوش تغییر میشه باید حفظش کنین . 

وقتیم قلب شما میاد پایین ، دیگه اون زمان خیلی از همت ها و انگیزه ها ، رو ندارین . وسوسه ها و القائات راحت تر میان ، و کنترل فکر و ذهن براتون بمراتب سخت تر میشه . 

53 کنترل قلب مهم تر و موثر تر از کنترل فکره .  53سعی کنین کیفیت مراقبه قلبتون رو توی این مواردی که گفتم پایین نیارید . 
و اگه پایین رفت با مواردی که گفتم سریع جبرانش کنین . 
و درکنار اون سعی کنین با یه برنامه بلند مدت کیفیت مراقبه قلبتون رو بالا ببرین . 


مسلما این طوری توی ترک صحیح تر و درست تر پیش میرین همینطور ترک گناه و توی زمینه کمالتون و رسیدن به خدا و همین طور توی موفقیت در زمینه های دیگری . 
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#6
11) ورزش و توجه به قلب جسمی 
قلب جسمی  یه جورایی با قلب باطنی ما مرتبته ، این مطلب مرجع های علمی و همینطور دینی هم داره. 
ورزشی که قلب رو به هیجان و حرکت بندازه و ذهن رو آزاد کنه توی مراقبه قلبی تاثیر مثبت داره . اذکاری ، افکار و توجهاتی که به قلب هست هم موثره . نومنه هاش توی بعضی دعاهای مفاتیح هم یافت میشه . حتی نفس عمیق و آزاد . مصادیقش رو خودتون اگه دوست دارین تحقیق کنین یا در این تاپیک بیارین .
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#7
12) صدقه : 
53  اگه روزی حالتون خوب نیست ، به نیت خوب شدن  یا ترک گناه صدقه بدین .  53  
53  عجیبه ولی صدقه برای ترک گناه ، اثرش روی قلبه .   53
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#8
13)سکوت قلبی 

گاهی بیکار نشستیم و با خودمون حرف میزنیم افکار بیهوده و خیالات این ور و اونور انقدر که اگه دقت کنیم میبینیم که  قلب و دلمون گاهی ناخودآگاه از درون سر و صدای زیادی داره 

این سر و صدا رو اگه کم کنیم .روی مراقبه و قوت قلبی ما توی روز موثره . 
سکوت قلبی از راهای زیر بدست میاد :
1)پرهیز از زیاد حرف زدن :بعضی ذاتا پر حرف هستند (مثل خانوم ها )منظور اینه که یکمی نسبت به قبلشون پیشرفت داشته باشن و کمتر حرف بزنن . وبعضی ها هم ذاتا کم حرفند . 

2)کم کردن مشاغل پربرخورد با دیگران مثل بازاریابی یا سرو کارداشتن خیلی زیاد با مردم که مجبور باشیم زیاد حرف بزنیم . 

3)برنامه ریزی برای ساعاتمون برای اینکه خیالمون خیلی اینور و اونور پرواز نکنه این مراقبه ذهنیه .  

4)نرفتن در شلوغی های زیاد یا بحث ها و مجالسی که خیلی با ما مربوط نیست و یا  مجالس شلوغی که عفلته یا یاد خدا توش نیست یا به ما خیلی ارتباطی نداره . 

4)پرهیز از بیکاری و مشغول شدن به کاری . 

5)
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#9
14)گوش ندادن به  موسیقی های حرام و منفی 

موسیقی هم روی قلب جسمی و هم قلب باطنی تاثیر زیاد داره ...باعث تاثیر روی ضربان و فشار خون جسمی میشه و همینطور خیال و افکار رو جولان میده ...

ولی موسیقی مثبت و پاک تاثیر خوبی میذاره مثلا صدای اذان یا صوت قرآن . صدای خوب و زیبا گاهی قلب رو از جا میکنه و تاثیر قلبی مثبت داره .
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
 سپاس شده توسط
#10
15) بیشتر روی مراقبه قلبی تمرکز کنیم تا مراقبه های دیگر 

روانشناسها میگن فکر کردن و توجه به خود به هدف odgd  بیشتر از فکر کردن به روش انجام دادن  اون هدف تاثیر داره . 
تاثیر کلی تر و موثرتری داره . 
...
همینطور بجای تمرکز روی مراقبه عملی یا ذهنی اگه موفق بشین انرژی و تمرکز رو روی مراقبه قلبی بذارین موثرتره و اونها رو هم در بر میگیره ...

100 که آمد 99 هم پیش ماست و در روایات هم اومده که راه دل سریعتر و موثر تره .
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان