نظرسنجی: آیا این مسابقه تا حالا تاثیری در کنترل نگاهتون داشته؟
این نظرسنجی بسته شده است.
اصلا
9.54%
25
9.54%
تا حدوددی
33.97%
89
33.97%
خیلی
56.49%
148
56.49%
در کل
262 رأی
100%
*شما به این گزینه رأی داده‌اید.

امتیاز موضوع:
  • 17 رأی - میانگین امتیازات: 4.41
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

مسابقه کنترل نگاه و ذهن (سرپرست: زینبی)

4fvfcja
پرشان جان اگه میدونستی من چند واحد گرفتم و چند تا پروژه دارم تعجّب میکردی که چطور میام کانون4fvfcja
همین مهندس ناظرشم به زور هستم4fvfcja
کار کار خودتهcheshmak
مقامات بالا رو هم من ردیف میکنم که بهت بودجه بدن4fvfcja
حالا نیرو کمکی هم خواستی برات پیدا میکنیم4fvfcja
وامم خواستی برات ردیف میکنم4fvfcja

فَوَعِزَّتِكَ مَا أَجِدُ لِذُنُوبِی سِوَاكَ غَافِراً وَ لاَ أَرَى لِكَسْرِی غَیْرَكَ جَابِراً

به عزتت سوگند براى گناهانم جز تو آمرزنده اى نيابم و براى شکستگيم جز تو شکسته بندى نبينم
(بخشی از مناجات التّائبین مناجات خمس عشره)
سلام

به درخواست بچه ها اگه خدا توفیق بکنه دوباره این تاپیک رو راه میندازیم317

اول یه مطلبی درباره کنترل نگاه بگم تا برسیم به طرح
البته قبلا هم این موضوع مطرح شد که ناتموم موند
مطلبی که تو این اینجا میخوام بگم چند ماه پیش از کتاب
"شرح مراتب طهارت" از استاد صمدی آملی خوندمKhansariha (56)
که این کتاب شرحی است بر کتاب رساله وحدت از علامه حسن زاده آملی

راستی اینو هم بگم که این کتاب تو ترک به من خیییییییییییییلی کمک کرد cheshmak

و همچنین خودم از منابع دیگه به این بحث اضافاتی انجام دادم(مثل سایت مناجات و ....)

[تصویر:  34834904189526470849.jpg]

طهارت چشم

گذرگاه ورود به منجلاب انحرافات و فساد جنسي «چشم چراني» و نگاه به نامحرم است. نگاه هاي آلوده ، تخم شهوت را در دل بارور ساخته ، صاحبش را به فتنه و انحراف مبتلا مي كند.

حضرت امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود :
روضة المتقين، ج 9،‌ص 434 :: چشم چراني ، تخم شهوت را در دل مي كارد و چنين كاري براي نگاه كننده كافي است كه منشأ فتنه گردد.

نگاه كردن به ناموس ديگران ، ‌خواست شيطان است. چشمي كه تيرهاي آلوده نگاه را به نامحرمان پرتاب مي كند ، محل كمين شيطان است. شيطان از كمان چشم هاي او ناموس ديگران را نشانه مي گيرد.

اميرمؤمنان ـ عليه السلام فرمود : چشم ها ، كيمنگاه هاي شيطان است.
پس بايد مراقب چشمان خويش باشيم ، تا شيطان از آن براي تخريب ايمان ما و ناموس مردم استفاده نكند.

سفارش قرآن به چشم پوشي از نامحرم :

نور آیه 31 ، به زنان با ايمان بگو چشمانشان را (از نامحرم) فرو بندند و دامن خود را حفظ كنند.

پس خواست قرآن رعايت عفت عمومي براي زن و مرد است و اين كار ضروري و واجب شمرده شده است : نگاه كردن مرد به بدن زن نامحرم چه با قصد لذّت و چه بدون آن حرام است و نگاه كردن به صورت و دستها ، اگر با قصد لذّت باشد ، حرام است ، بلكه احتياط واجب آن است كه بدون قصد لذت هم نگاه نكنند و نيز نگاه كردن زن به بدن مرد نامحرم حرام است.
ارزش چشمان پاك هر يك از اعضاي بدن مؤمن نسبت به عبادت پروردگار متعال وظيفه خاصي بر عهده دارد كه اگر بدان وظيفه عمل كرد، ارزشمند است.

حضرت علي ـ عليه السلام درباره مواظبت و حفاظت از چشمها فرمود : بحارالانوار، ج 101، ص 35
چيزي در بدن كم سپاستر از چشم نيست ، خواسته اش را ندهيد كه شما را از ياد خدا باز مي دارد.

رسول خدا صلي الله عليه و آله چشمان با ارزش را اين گونه توصيف مي كند : بحارالانوار، ج 101، ص 35
همه چشم ها روز قيامت گريانند جز سه چشم : چشمي كه از ترس خدا بگريد ، چشمي كه از نامحرم فرونهاده شود ، چشمي كه در راه خدا (و پاسداري از كيان اسلام) شب زنده دار باشد.

چشمي كه به نگاه حرام آلوده نگردد ، سبب بركات زير مي گردد :

ديدن شگفتي ها :
رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله ـ فرمود : «غُضُّوا اَبْصارَكُم تَرَوْنَ الْعَجائِبَ» همان، ص 41
چشمهايتان را (از نامحرم) بپوشانيد تا عجايب و شگفتي ها را ببينيد.
راحتي قلب :
امام علي عليه السلام فرمود : «مَنْ غَضَّ طَرْفَهُ اَراحَ قَلْبَهُ» آنكه از نامحرم چشم خود را فرو نهاد ، قلبش را راحت كرده است. شرح غررالحكم، آمدي،‌ج 5 ، ص 449

نيك خويي :
هم چنين آن حضرت فرمود : «مَن‌ غُضَّتْ اَطرافُهُ حَسَنَتْ اَوصافُهُ» كسي كه نگهاه هايش كنترل شود ، صفاتش نيكو گردد.

پاداش الهي :
امام صادق عليه السلام فرمود : بحارالانوار، ج 101، ص 37
هر كسي زني را ببيند و (بلافاصله) ديده اش را به آسمان بدوزد يا چشم فرو بندد ، چشم باز نگرداند مگر خداوند حوريان بهشتي را به عقد او در آورد.

چشيدن شيريني ايمان :
پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله فرمود :
نگاه (به نامحرم) تير زهرآلودي از تيرهاي شيطان است و هر كس آن را از ترس خدا ترك كند ، خداوند چنان ايماني به او عطا كند كه شيريني اش را در دل خويش احساس كند.
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
ممنون از مطالب خوبتون
ببینید واقعا در شرایط کنونی میشه کاری کرد؟از یه طرف ما برای امرار معاش مجبوریم تو جامعه باشیم از یه طرف...ازیه طرف....
من نمی دونم تو این شرایط چه میشه کرد ؟من سخنان پیشوایان دینمونو روی چشمام میزارم اما میخوام توجه شما رو بیشتر به این موضوع که برای حال چه کنیم؟؟
ببخشید من تازه وارد سایت هستم و زیاد پرحرفی کردم
منم هستم
ولی برای من سایت ها موثرن
خدا رو شکر اهل نگاه نیستم
می خوام دیگه نرم سایت ها
و اگر تصویری هم برام اتفاقی اومد پیش چشمم بی خیال شم
هستم
یا علی
مرسی اقای تولد 40 و اقای پرواز جغد

[تصویر:  nasimhayat.png]
سلام به همگي
اگه مسابقه اي قرار هست باشه منم هستم
برا من به شخصه مطمئنم اگه بتونم نگاهمو كامل كنترل
كنم نود درصد تركم تضمين شدست
هر چند يكي دو ماهي هست كه خيلي روش كار مي كنم
ولي هنوز خيلي كار داره خيلي سخته ايشالا با كمك خدا
دعاي شما دوستان بتونم كامل مهارش كنم

5353ايستادگى كن تا روشن بمانى شمع هاى افتاده خاموش مى شوند.

[تصویر:  05_blue.png][تصویر:  shaeeban.png]
من هم هستم تولد 40 عزیز53

اگه مسابقه هست پایه ام

من هم همین نگاه و چشم چرانی مسبب همه چیز است اون هم بیشتر توی اینترنت...

فقط به قول پرواز جغد یکم سخته... چون مثلا الآن که بریم خیابون چپ و راست رو نگاه می کنی گناه است...

ولی ممکنه
نمی دونم چرا عکس شهدا رو می بینیم

ولی عکس اونها عمل می کنیم !!!

[تصویر:  87124886389851254978.jpg]
قسمتی از وصیت نامه شهید همت:
من نیز در پوست خود نمی گنجم.گمشده ای دارم و خویشتن را در قفس محبوس می بینم و می خواهم از قفس به در آیم.سیمهای خاردار مانعند.من از دنیای ظاهر فریب مادیات و همه آنچه که از خدا بازم می دارد متنفرم (هواي نفس شيطان درون و خالص نشدن)
سلام
منم هستم ولی میشه یکمی توضیح بدیدددددددددددددددددددددد
ممنون
2.5سال گذشت چقد زود گذشت اصلا نفهمیدم
قرار نبود به این زودی بره
رفت رفت رفت
کاش میشد ادم بزنه زیر قولاش
کاش
سلام

تولد عزیز یادمه اینجا یه سری مسابقه هم بود که هرکی 40 روز نگاهشو نگه داشته باشه برنده هست

من یادمه نزدیک 50 روز تونستم کنترل کنم نگاهمو

چطوره بازم یه مسابقهای گذاشته بشه اما با تاریخ نامحدود هرکی بیشتر بهترSmiley-face-thumb
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

آقا واجب شد هرچه سریعتر تاپیک رو روشن کرد
بهنام هم که با این متنش دوباره گرم کرد تاپیک رو

فقط...
(1391 فروردين 21، 7:59)Alireza 68 نوشته است: سلام

تولد عزیز یادمه اینجا یه سری مسابقه هم بود که هرکی 40 روز نگاهشو نگه داشته باشه برنده هست

من یادمه نزدیک 50 روز تونستم کنترل کنم نگاهمو

چطوره بازم یه مسابقهای گذاشته بشه اما با تاریخ نامحدود هرکی بیشتر بهترSmiley-face-thumb
یعنی همینطوری ادامه بدیم؟42

فکر کنم اصولی ترش کنیم بهتر باشه ها

یه راهش همین بود که 40 روز باشه

اما به نظرم استفتائات مراجع رو جمع کنیم و به یه نتیجه واحد برای هر نگاه حرام برسیم
مثلاً در بخش Female
چون نگاه به بدن بدون پوشش نامحرم هم حرامه
نگاه به موی نامحرم هم حرامه
نگاه به زینت هایی هم که استفاده می کنه حرامه

میزان گناه و حتی نگاه با هم کاملا متفاوته

یعنی این ها رو جزو یه دسته به حساب بیاریم؟؟؟

بعد یه چیز دیگه فرهنگ هر خونواده با هم فرق داره
یکی که تو جو خونوادگی به حجاب مقید نیستن با کسی که خونواده مذهبی داره برابره؟
پیشرفت حتی کم تو خونواده اول سخت تر ولی به اندازه خونواده دوم یا شاید بیشتر قابل تقدیره

حتی در یه سطح دیگه هم میشه بررسی کرد
یکی می خواد نگاهش رو کنترل کنه
یکی می خواد به مراتب عالی کنترل نگاه برسه
این دو تا خیلی با هم فرق می کنن

اینهمه شرایط متفاوته واقعا با یه مسابقه 40 روزه میشه برای همه به نتیجه خوب رسید؟

برای همین به خاطر اینکه بشه به حالت موثر درش آورد باید روش کار کرد
البته میشه تا عملی نشده با همین متد قبلی فعلا شروع کنیم

نمی دونم والا کسی موافق برنامه ریزی جزئی تر و کار بیشتر روش هست یا نه

!...Nobody's perfect
سلام
یادمه ی جا شنیدم ک میگفتن:
کنترل نگاه ب نامحرم از کنترل نگاه ب نباید های دیگه شروع میشه..

نقل مضمون کردم آآ..

مثلا داریم رد میشیم از ی جایی..در خونه بازه.. نگاهمونو ک کنترل کنیم و نبینیم ..توی کنترل نگاه ب نامحرم هم موفق میشیم..!

(نمیدونم منظور چقدر رسید!! امیدوارم مفید باشه!)

و
ممنونم.. ان شاء الله این تلاش نتیجه دلخواه رو بهمون بده..

در پناه خدا..
یاعلی.
حرف پرشان درسته..Smiley-face-thumb

اما خب برنامه ریزی برای هر کی سخت میکنه کارو...

میشه جمع بست..و ی حد وسط معرفی کرد..در واقع همون کار کردن بیشتر ک شما گفتی..
اما هر کسی خودش بیشتر یا کمتر کنه حد مطلوبشو..یا سطح خودشو پیداکنه..
و تلاشش رو منظم کنه..

مثلا من نمیتونم ب بقیه نگاه نکنم.. من تو این سطح کار کنم..
و یکی دیگه با نگاه نکردن ب نامحرم مشکل نداره.. میخواد سطح نگاهشو بالا ببره! اون تو این فضا خودشو بالا بکشه..

اما اینو بگم ب دست آوردن هر نتیجه ای استمرار میخواد!!
نباید پشتشو ول کرد!

در پناه خدا..
یاعلی.53
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

سلام
من هم ميخوام باشم
ولي خوب
نمي دونم چطوريه؟
به نظر مياد بايد هر چيزي كه باعث لذت كاذب ميشه رو و ناشي از نگاه باشه رو ترك كرد
مثلا
فقط اين نيست
كه
چشممون به نامحرم افتاد و لذت برديم سرمون رو بندازيم پايين و نگاه نكنيم
فكر كنمدر مورد عكسهاي و فيلمهاي مورد دار هم صدق كنه
مثلا من دارم يك سرچ ميكنم يا فيلم آموزشي سرچ ميكنم مي بينم واويلا
ديگه دنبالش رو نگيرم
بلكه برم دنبال سرچ خودم
يا فيلم فكر نمي كردي بد باشه
هم احساس كردي داره به يك جايي ميرسه كه...
سريع پاشي و نگاه نكني
به نظرم بايد سعي كنيم يه جوري اصلا به بحث نگاه نرسه
خوب اينطوري خوبه
چون راستش1276746pa51mbeg8j
آخه من نمي دونم زشت و زيبا چيه كه با يه نگاه ...
ولي خوب هر چي باشه دخترم ديگه زياد نياز نيست تلاش كنم1276746pa51mbeg8j
خوب فكر كنم واسه دخترا هم صدق كنه1276746pa51mbeg8j
واسه همين ميگم اينجوري باشه
يعني كنترل نگاه قبل از اتفاق نگاه افتادن حالا هر چيزي كه باعث لذت كاذب و حرام باشه
خوب بهتره
همين1276746pa51mbeg8j
[تصویر:  final%201.png]
[تصویر:  size_550x415_Kids.png?1320708461]
آسمانیها مهربانند
اگر باور نداری
دستت را به آسمان بسپار
تا دلت بارانی شود
چه جرم كرده ام اي جان و دل به حضرت تو
كه طاعت من بيدل نميشود مقبول
[color=#32cd32]
سلام

پرشان جان توی اون 50 روزه من اصلان سعی میکردم که نگاه مستقیم هم هنگام حرف زدن با جنس مخالف هم نداشته باشم

یعنی همون نگاه اول که چشم به جنس مخالف یا هرچیزی (به قول تواب خانوم )که باید کنترل بشه برمیگردوندم

و خیلی هم ترک برام راحتتر بود

نقل قول: مثلا داریم رد میشیم از ی جایی..در خونه بازه.. نگاهمونو ک کنترل کنیم و نبینیم ..توی کنترل نگاه ب نامحرم هم موفق میشیم..!

(نمیدونم منظور چقدر رسید!! امیدوارم مفید باشه!)

مثل همین Smiley-face-thumb
Khansariha (121) آثار هنری به دو دلیل ارزشمندند، اول اینکه توسط استادان به وجود آمده اند. دوم اینکه تعدادشان کم است .شما گنج پر ارزشی هستید، زیرا توسط بزرگترین استاد خلق شده اید و فقط یکی هستید. Khansariha (121)

منم موافق برنامه ريزي هستم
و اينكه نبايد نگاه رو همون اولش برداشت نه اينكه بخواد ناجور شه بعد تازه بخوايم برداريمشSmiley-face-cool-2
چونكه همين تصويراست (منظورم سايت و ... ) كه بعدا مياد تو ذهنمون و كار رو خراب مي كنه1276746pa51mbeg8j
بعدش يه سوالي آقا جايزه ش چي بوده ؟!Khansariha (46)

سلام
ممنون از دوستانی که اعلام حضور کردن و نظراتشون رو گفتن
قبل از اینکه برنامه ی کنترل نگاه رو شروع بکنبم اجازه بدید که اول کامل با موضوع طهارت چشم آشنا بشیم
و ان شاالله بعد با یه برنامه خوب که از میان نظرات خودتون انتخاب میشه کار رو شروع میکنیم
فکر کنم مطالب تا 2 روز دیگه تموم میشه و راهکار و روش کنترل چشم هم در انتها ارائه میشه
و بعد اگر کسی برای تکمیل موضوع و روش کنترل نگاه مطلبی در ذهن داشت و یا سوالی داشت ارائه میده و بعد به امید خدا برنامه کنترل چشم رو شروع میکنیم

آثار منفى چشم چرانى

همه مى دانيم كه چشم چرانى اثرات بسيار زشتى را در سلامتى و روح انسان به ويژه يك جوان دارد؛ چرا كه به وسيله چشم بسيارى از گناهان را انجام خواهد داد و در برخى موارد، براى رسيدن به خواسته خود كه از راه چشم تحريك شده است ، زندگى خود را نيز به مخاطره مى اندازد پس بهتر آن است كه جوان ، به وسيله كنترل نگاه ، سلامت فكر و طهارت روح خود را حفظ كند و زندگى با صفاى خويش را با بسيارى از گناهانى كه به وسيله يك گناه انجام مى شود، آلوده نسازد با اين بيان مى توان گفت كه آثار منفى چشم چرانى بسيار است ، اما از باب اختصار به چند نمونه اكتفا مى كنيم:
1.تحريك شهوت حيوانى

در روايتى كه از امام جعفر صادق (صلى الله عليه وآله) رسيده ، آمده است كه : (اياكم و النظرة فانها تزرع فى قلب صاحبها الشهوة و كفى بها لصاحبها فتنة)
از نگاه به نامحرمان خوددارى كنيد، چرا كه تخم شهوت را در دل مى كارد و همين بس كه بيننده را در فتنه مى اندازد.
2. ايجاد حسرت دائمى

چه بسيار افرادى كه به وسيله چشم خود، چيزى را اراده كردند اما براى هميشه حسرت آن بر دلشان نشست و هيچ گاه به آرزوى خود نرسيدند براى اين كه در دام اين لذت هاى زودگذر گرفتار نشويم ، امام صادق (عليه السلام ) ما را چنين راهنمايى مى كند: (النظره سهم من سهام ابليس ‍ مسموم ، و كم من نظره اءورثت حسرة طويله)
نگاه تيرى از تيرهاى زهرا آگين شيطان است و چه نگاه هايى كه به دنبال آن حسرت بسيار زيادى را براى بيننده بر جاى گذارده است.

3. سلب آسايش فكرى

چهارمين آسيبى كه در اثر چشم چرانى به انسان وارد مى شود، آن است كه چشم چران ، هيچ گاه آسايش فكرى ندارد و پيوسته فكر و ذهنش مشغول ديده هاى چشم او است ؛ به گونه اى كه اگر از منظره اى خود را برهاند، گرفتار فكر و منظره اى ديگر مى شود.

اميرمومنان (عليه السلام ) مى فرمايد: ( من اءطلق ناظره اءتعب خاطره )؛ هر كه ديد خود را رها سازد، آسايش خود را سلب كرده است.

--------------------------------

دوستانی هم سوال کرده بودند که تو جامعه اتفاق میوفته که چشم ما به نامحرم بیفته و...... که چیکار باید بکنبم؟ فعلا این حدیث رو داشته باشین تا تفسیر کاملش در پست بعدی خدمتتون ارائه میشه.

از جمله سفارش هايى كه پيامبر (صلى الله عليه وآله) به على (عليه السلام ) داشت اين بود: يا على اءول نظرة لك و الثانية لا لك
ای علی نخستين نگاه ، از آن تو است ، ولى نگاه دوم از آن تو نيست ؛ (زيرا دومين نگاه بوسيله شيطان هدايت مى گردد).

53
53

53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
اگر مي شه در باره وسوسه رفتن به سايتا و اينا هم مطلب بذاريد ؟ مرسي

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 6 مهمان