عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

من و قرآن (آینه صوتی )

آینه 12 :

[تصویر:  247.gif]

مربوط به این آیه میشه : (37 سوره آل عمران )

فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَأَنبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا
پس خدایش آن را(مریم یا نظر مادرش ) به نیکویی پذیرفت ، و او را نیکو بار آورد .

وَكَفَّلَهَا زَكَرِيَّا
و وظیفه کفالت او را به زکریا داد

كُلَّمَا دَخَلَ عَلَيْهَا زَكَرِيَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِندَهَا رِزْقًا قَالَ يَا مَرْيَمُ أَنَّى لَكِ هَذَا قَالَتْ هُوَ مِنْ عِندِ اللّهِ
هر بار که ذکریا وار محراب میشد ، نزد مریم رزقی میدید ، گفت : ای مریم ، این از کجا برای تو آمده است ؟ گفت که این از جانب خداست

إنَّ اللّهَ يَرْزُقُ مَن يَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ
و خدا به هر که بخواهد بی حساب روزی میدهد .

خلاصه مطالبی که خودم از این فایل گرفتم رو میگم :

مقدمه :

حرکت و اراده ، روان شدن ، زمان ، و زندگی ، هر کودوم آیاتی از خدا هستن ، که ما میتونیم توی زندگی وقتی منشاء اثرش رو خدا میبینیم ، تلاوتشون کنیم ،

تلاوت یعنی دیدن و خوندن تجلیاتی که خدا توی کار ، حرکت و نشاط داره ،

و چون خداوند زنده هست ، صفت "حی " "فعال " مربوط به خداست ،

برای همین ، لذت ها و عشق ها و نشاط هایی ، هست که ما توی زندگی میتونیم توی حرکت خودمون و تلاش خودمون ، ببینیم ،

اینطور که سعی کنیم صفت حرکت بخشی ، جلو رفتن و پیشرفت خدا رو توی درونمون ببینیم ، و این رو دست خدا حس بکنیم ،

همینطور همه عالم از یه دیدگاه زیبایی از "کار " تشکیل شده ، و هر چیزی خودش یه کار هست ، بنابر این بی کاری ، دور شدن از خدا و ندیدن خداست ، یه جور پوشوندن و کفر عملی هست ، همون طور که قبلا توی این آیه میشه فهمید :

قُل لِّلَّذِينَ كَفَرُواْ به كسانى كه كفر ورزيدند بگو

سَتُغْلَبُونَ به زودى مغلوب خواهيد شد

یکی از کفر های عملی زندگی ماست ، این بیکاری ، چون از درک عشق خدا و اون نشاط لازم برای زندگی و جلو رفتن محروم میشیم

و این باعث شکست و از خود با ختگی ما میشه
........................

حالا این آیه میگه ، نظر یا مقصودی که تو توی حرکت یا امری که توی زندگی براش کار میکنی ،

گاهی ببین آیا آفرین خدا رو توی اون کار میتونی ببینی ؟؟

و شده آفرین خدا رو مقبولیت و پذیرش خدا رو توی زندگیت حس بکنی ؟؟؟

و نشانه وقاعی یه کار با عشق الهی و دیدن خدا و دیدن دست خدا توی کارها ، حس اون رضایت و آفرین خدا هست ،

که حسش نشاط و انگیزه فوق العاده ای به ما میده

فَتَقَبَّلَهَا رَبُّهَا بِقَبُولٍ حَسَنٍ وَأَنبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا

اون قبول حسن که بت رشد میده ، پس وقتی این آیه رو میخونی ،

حقیقتش این هست که غیر از خوندن ، سعی کنی آفرین خدا رو توی دلت حس کنی

همین باعث پیشرفت و رشدت هم میشه وَأَنبَتَهَا نَبَاتًا حَسَنًا

. 4fvfcja

حالا غیر از اون این که در این آیه کفالت حضرت مریم به زکریا داده میشه ، ما هم کفالت بعضی از امور و خوبی های وجودمون رو میگیریم ، مثلا حفظ صفات خوب ، و یا کار های خوب ،

وظیفه ما اون هاست مثل کفالت زکریا به مریم ،

بعد ما هر وقت که میایم و میبینیم که کار رو که کفالتش رو داریم انجام میدیم ، خوبه یا نه ،

گاهی میبینیم ، اون کاره رو خود خدا بی حساب برده جلو

همینطور توی خیلی از کار های زندگیمون ما بی حساب روزی خدا رو میبینیم ، پیشبرد های خدا رو میبینیم

اول فکر میکنیم خودمون کردیم ،

ولی درست که دقت کنیم ،

میبینیم ، خدا اومده یه اراده و حرکتی از خودش یه نوری از خودش به ما داده

بعد گفته جلو برو

ما فکر کردیم خودمون جلو رفتیم

و بعد هم خدا کار رو قشنگ تر و بهتر ش میکنه ،

فقط یه دید زیبا مثل ذکریا میخواییم که وقتی به نتیجه کار خودش نگاه میکنه ،

خود کار خود زندگی ، داد میزنه :

از نفس هایی که میگشیم ، عمرمون ، میلیارد نعمت خدا بگیرین تا قشنگی هایی که گاهی با جلوه خاص ما میفهمیم ،

اما این رو همیشه میشه دید و فهمید ،

چشم پاک و دید عشق بین و خدا بین میخواد .

53

varzeshKhansariha (48) 53

.
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
اسم تاپیک رو از اینه صوتی به "من و قرآن " تغییر دادم ،

[تصویر:  %D8%A7%D9%88%D8%B5%D8%A7%D9%81-%D9%82%D8...%D9%86.jpg]

فرض کنید روی کل کره زمین ، فقط و فقط شما بودین

و این آیات قرآن هم فقط و فقط برای شما اومده بود

وقتی میخوندین ،

اولین سوالتون این بود ،

خوب این آیه اون آیه ، چه ربطی به من داره ؟

چه اثری روی من داره ؟

میخواد به من چی بگه ؟؟

من که میخوام کنکور بدم ،

یا دارم درس میخونم و کار میکنم ،

چرا خدا به من میگه امروز قرآن بخون ؟

چه اثری روی من ، فکرم ، کارم ، زندگیم ، و حتی اهدافم ، کنکور ارشدم ، یا امتحان فردام توی این درس میتونه داشته باشه ؟

.
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53
آینه 13 53

20 دقیقه ، 4.7 مگابایت 53

خلاصه و مطالبی در مورد آینه 13 دارم که میذارم (اول خواهش میکنم گوش کنین جالبه ) :

زُيِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاءِ وَالْبَنِينَ وَالْقَنَاطِيرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذَّهَبِ وَالْفِضَّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ وَالْأَنْعَامِ وَالْحَرْثِ [b]ترجمه تحت الفظی : حبت و عشق به خواستنى‏ها [كه عبارت است] از زنان و فرزندان و اموال فراوان از طلا و نقره و اسبان نشاندار و چهارپايان و كشت و زراعت ، براى مردم زيباجلوه داده شده ؛ اينها كالاى زندگىِ [زودگذرِ] دنياست ؛ و خداست كه بازگشت نيكو نزد اوست

گفتیم که مراتبی از کفر عملی ، ندیدن نعمت های الهی ، و غاقل بودن از درک و خوب دیدن آیات الهی ، و همینطور غافل شدن از درک عشق خداوند هم هست ،

ولی در این آیه به این نکته میرسیم که ، خداوند خودش (نه شیطان ) شهوت ها و زیبایی ها و لذات و خوشی های یا این دنیا رو برای ما زینت داده ، و نکته فوقالعاده بعدیش :

والله عنده حسن ماب ،

و پیش خداست نیکی و حسن !

یعنی هر حسن رفتار و نیکویی آداب و اخلاق و هر زیبایی و عشق و آرامشی ، حسن خلق و رفتاری ، نزد الله هست ، این یعنی دست خدا رو توی این موارد میشه دید و در واقع تجلی نور خدا هستند ،

پس بنابراین ، ما میتونیم درک عشق خدا ، ملاقات پروردگار ، و دیدن و تلاوت آیاتش ، رو از طریق این حسن ماب انجام بدیم ، یعنی با استفاده پاک و خالصانه و عاشقانه ، استفاده درست و نیکو و متعادل ، از زیبایی ها ، شهوت ها و تمام مواردی که خدا برای درک عشق خودش برای ما زینت داده ، و این طوری بتونی دست خدا و لذت حضورش رو با اون لذات و زیبایی ها بچیم و درک کنیم ، منتها مرزش پاکی هست ، پس یه بار دیگه این آیه قشنگ برای ما معناهای جالبتری یادآوری خواهد کرد :

والله عند حسن ماب

آینه 15
20 دقیقه 4.6 مگابایت

یه مطالب دیگه پیرامون این آیه هم من قبلا گفتم که اضافه میکنم :

.................................................................

(1391 مهر 25، 17:23)مجتبی نوشته است:
سلام درباره تاپیک راز من هم یه نقدی توی خود تاپیک نوشته بودم ...

ام به نظر من خیلی جاها خود برداشت دینی و مذهبی عام هم در باره این چیز ها اشتباست

.................................................................

خود تصویر سازی و تجسم و استفاده از خیال انسان هیچ وقت غلط نیست ، خدا خودش درست کرده ، منتها استفاده درست میخواد :

خدا میگه :
زین للناس حب الشهواة
مثلا میگه عشق و دوستی با شهوت های دنیایی رو زینت دادیم ،

نه این که حب الشهواة غلط باشه ، چون خدا خودش این زینت رو به ما داده ، بلکه این زینت یا خیال پردازی رو که خدا به ما برای شهوت ها و خواسته ها و هوا هامون داده رو باید ازش درست استفاده کنیم ، یعنی در راه رسیدن به خدا و اطاعتش استفاده کنیم .

شهوت ، دنیا ، حب ، خیال ، همه اعتباریند یعنی از متشابهات هستن که توی جاهای گوناگون معنی های مختلفی میده ، ولی حقیقتش باید در جهت اطاعت خدا باشه نه این که انحراف و بی خدایی بشه .

پس تصویر سازی و تجسم هیچ وقت به شخصه بد نیست ، استفاده ازش ممکنه بد دربیاد ،
مثل ما که رفتیم از خیالمون برای استمنا و گناه استفاده کردیم ، ولی خود خیال یه چیز قشنگ و از نعمت های خاص خداست که خدا برامون آراسته اش کرده ، (آزاستگی و زینت شیطان هم هست ولی با این آیه فرق داره ها ...)

همینطور خدا میگه :

فَلاتَغُرَّنّكُم الحيواةُ الدّنيا

وَ لايَغُرَّنّكم باللهِ الغرورُ.

این جا نه " حیاة الدنیا " چیز بدیه

و نه " الله " چیز بدیه

بلکه به غرور گرفتن و به خود گرفتن تا حدی که از مسیر خدا منحرف بشی ، این اشتباست .

این که میگن حب الدنیا کل راس الخطیئة

باید ببینیم چه حبی هست ، چون این جا متشابه داریم باید ببینیم منظور امام به چی دلالت میکنه
به آیه فَلاتَغُرَّنّكُم الحيواةُ الدّنيا .
یا به دنیا مزرعة الخرة یا این که حضرت علی میگه دنیا پایگاه اولیاست ، وگرنه حب به دوست داشتن این که دنیا فرصت و زمینه برای رسیدن به خداست که یه حب حقیقی و درست هست .

والله شدید العقاب
عقاب از عقبه و سرانجام و آخر کار میاد ، یعنی هر فکر و حرف و ذره ای از خیال یا رفتار ما اثر و نتیجه ای شدیدی توی سرانجام و آخر کار همه پدیده ها و ما داره ، بخاطر همین زندگی از این لحظا خیلی دقیقه چون خدا الله شدید العقاب هست .

همینطور انسان جامع تمام اسمای اللهی و خلیفة اللهی هست ، و تا مراتبی مجلی و مظهر خدا میشه از لحاظ قدرت حکمت علم ، خیال ، خلقت که بقیه مخلوقات این جامعیت و تنوع رو از نظر مظهر اسم خدا شدن ندارن

از این لحاظ که روانشناس ها میگن مراقب خیال باشین

و این که میگن عادت ها و رفتار و رسیدن به هدف هاتون به تصاویر و برداشت و باور های شماست راست میگه مطابق قرآنه

و این که تصویر سازی و افکار و پرداخت باور ها و تجسم ما توی ساخت آینده بسیار مهمه همه اش درسته .

اینها سنت خداست ، خدا زندگی رو اینطور آفریده ، این که همه ما خیال داریم ، و باید ازش استفاده کنیم

..........................................................

منتها یه دفعه به خودمون نگیریمش ، یا استثنا قائل بشیم ،

دو تا داستان از دو تا باغبان قرآن داره

اون دوتا که رفتن صبح محصول باغ رو بچینن و گفتا قطعا فردا میچینیم ، ولی استثنا قائل نشدن و نگفتن انشاءالله بعد خدا باغشون رو نابود کرد ،

و یه داستان دیگه از دوتا باغبونی که یکیشون دچار لايَغُرَّنّكم باللهِ الغرورُ شد یعنی به دوست باغدارش گفت فکر میکنم خدا همیشه داره به من سبزی و نعمت میده و من قطعا میدونم خدا همیشه میخواد باغم سبز باشه ،
ولی دوستش گفت این رو نگو ، بگو ماشاءالله لاحول ولا قوة الا بالله (آنچه خا می خواهد می شود و هیچ قدرت و اراده ای جز به خدا نیست )

.........................

همه جا فرهنگ قرآن اینه که تا جایی که ما خوب و پاکیم و اطاعت میکنیم ،

هر خوبی یا هر ذره اخلاص یا نیکی داریم ، از نور واحد خداست ، یه شدتی از این نور هست ،

ما نباید این نور رو منسوب به خودمون بکنیم ،

اگه من وجودم رو دیدم راحت و بهشتیه ، و باغه و سبز هست ، خوب بخاطر همون نوره هست ، چون اینجا بیشتر تابیده ،

هرچی این نور الله بیشتر بتابه من اون احساس و دیدم بهتره ،

حالا اگه بیام بگم نه من بودم که انقدر خوبم همون لايَغُرَّنّكم باللهِ الغرورُ رو فراموش میکنم و به خودم میگیرم ،

برای همین همونجا فورا باغم (سرسبزی و خرمی وجودم ) میسوزه

یه حقیقت عینیه ، چیز فراطبیعی نیست که کسی نفهمه ، به محض این که چیزی رو به خودم بگیرم و مغرور میشم ، با کله میخورم زمین ، و حال بد دست طرف میده

منتها نور اگه نباشه و دل نبینه ممکنه کسی نفهمه باغش آتیش گرفته ولی اون دو تا باغبان نور داشتن وچون پاک و خالص بودن بعدش دیدن ، برای همین بلافاصله توی دلشون به خدا گفتن که ما به خودممون ظلم کردیم ،

مثلا تا جایی که من تحمل ترک و تحمل هر کاری رو دارم این تحمل اسم و نور خداست : ربنا لاتحملنا ما لا طاقت لنا

و اونجا که تحمل وصبر تموم میشه ، همونجاست که این نوره و اسمه نیست

،یا توی قرآن خضر هر کار اعتباری که انجام میداد میگفت من کردم
و هر کاری که خیر و نور بود رو کرد گفت ما

، مثلا گفت ، کشتی را شکستم تا پروردگارم او را نجات دهد .

یا یونس گفت : لااله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمی
نتسبیح و یکتایی از توست و ظلم از من

چون ظلم و انجراف همون لحظه ای است که آدم برای خودش میکنه ، یا خودیتش ،و تسبیح و نور وقتیه که خدا رو تجلی میده یعنی میذاره که دست خدا توی کارش ظاهر بشه

والله عنده حسن ماب

پیش خدا حسن و نیکی

تک تک آیه های قرآن این فرهنگ رو داد میزنن ، و این چیزیه که با فرهنگ غرب یا فرهنگ ها ممکنه غریبه باشه ،

نه بد بودن تصویر سازی یا خیال ،

الله لا یحب کل مختال فخور

میگه خدا هیچ خیال پرداز خود پسند فخر فروش رو دوست نداره ،

این جا خیال فخر و به خود گرفتن اشتباست .

و در مورد اینکه میگین خیال پردازی نکوهش شده این طور نیست ،

قرآن میگه " ولاتاسو علی مافاتکم و لا تفرحو علی آتاکم (اگه درست نوشته باشم )

یعنی نه به گذشته افسوس میخورن
نه به آینده خوشحالند

ولی این خوشحالی رو باید نوعش رو دید چیه ،

چون آیه بعد میگه

الله لا یحب کل مختال فخور

خوشحال شدن به اینده با خاطر خیالی که باعث فخر و خود مطرحی یا به خود گرفتن بشه

،نه هر نوع خوشحالی که خدا در وصف شهیدان میگه

فرحین بما آتاهم الله (شاید املا اشتباه باشه )
یعنی به به چیزی که خدا بشون داده شاد هستن ،منتها این شادی مایه نور و روشنی و خداپرستی و روحیه اشون هست نه مایه به خود گیری و عجب و باد کردن منیتشون

..................................................

هیمنطور میگه : من کان یزجو لقاء ربه فلیعمل عملا صالحا و لا یشرک بعبادة ربه احدا

ولی برعکسش میگه :

من کان یزجو کمال نفسه والله غنی الحمید

یعنی یکی برای کمال نفس خودش عبادت و زندگی میکنه ، این هیچ رابطه ای با خدا نمیگیره ، و خدا بی نیازه از عبادتش
معنی آیه اول " کسی برای لقای خدا عبادت میکنه پس باید شرک نورزه و کار صالح انجام بده "...................................................................................................................................................انگار خیلی نوشتم خودش شد یه مقاله ، !! شاید توی تاپیک راز بذارم ..

.
سلام53

آقا مجتبی میشه بگی اینجا دقیقا چیکار میکنیم؟ این فایلها چی هستش؟

مرسی

[تصویر:  Untitled_1.png]
سلام آسمون آبی جون ، مطالب پست های اول رو بخون ،

اینجا ما به هدف ، تقویت روحیه و شادی و نشاط

همینطور برای خود کاوی بیشتر

میریم سمت تدبر توی آیات ،

و میریم ببینیم ، این آیه چه چیزی در مورد وضع همین الان من و مشکلاتی که این چند وقت درگیرشم داره ،

اونها رو میاریم جلوی ذهنمون ، و آیه قرآن رو میخونیم ،

البته تدبر خودش هنر میخواد ،

برای همین این فایل ها به ما کمک میکنن که از این آینه (یعنی آیات قرآن ) تدبر درست تر و بهتری داشته باشیم ،

برای همین تکنیک این تاپیک اول یاد گرفتن تکینیک های تدبر و دوم اوردن و خودکاوی هست

یعنی جوری به فایل ها گوش بکنی که انگار درباره شما میگه ، لحظه لحظه نکاتش ،

این تدبر بسیار عمیق و فوقالعاده است و هیچ سخنرانی من اینطور نیدیدم که انقدر توی آیات با این عمق علمی و معرفتی شنا کنه ، گرچه به ظاهر جملات پر و پخش و ساده ای هست ، ولی عمیقا حت توی حرف هاشون متوجه فکر و دل مخاطب نیز هستند .
.
53

اینطور یادمیگیری که وقتی توی نماز صبح گفتی اهدنا الصراط المستقیم ،

حقیقت صراط المستقیم رو توی امروز صبحت پیاده کنی ،

مثلا امروز درس داری ،

این آیه رو که میگی ،

به یاد داری که به خدا هم همین در خواست رو کردی

که این برنامه ، این زنده بودن ،

این صبح من ،

این درس من

این تلاش من

یه نور و هدایت الهی برای رسیدن به صراط المستقیم باشه

یعنی درس من ، تلاش من ، فکر من ، باعث بشه لحظه به لحظه توی این صراط المستقیم بهتر قرار بگیرم و بیشتر جلو برم ،

توی این درس وکار ، استراحتم ، تجلیات الله و انوارش رو توی صراط مستقیم ببینم ،

پیش نیاز این مفهیم معرفت النفس و معرفت به نورانیت هست ، همینطور علم توحیئ و جامعیت اسماء

حالا کسی که میدونه بیشتر از این حرف ها کف بر میشه ،

ولی برای کسایی هم که آشنا نیستن ، بی اثر نیست ،

بلکه برای اونها هم این نگاه

فوق العاده به زندگی و لحظاتشون ، ارزش ، نشاط و روحیه و شادی میده

ما دنبال این هستیم
آینه 16
53
(1390 بهمن 18، 23:39)مجتبی نوشته است: 53دانلود آیینه صوتی 1 : (1.4 مگابایت ، 10 دقیقه )

5353چرا با این که خیلی حواسم رو جمع میکنم من گاهی اوقات سر خودم کلاه میذارم ؟

چرا گاهی من به خودم خیانت میکنم ؟ چرا گاهی مطلبی که میبینم به ضررمه انجام میدم ؟ 5353

.....................................................................................

4fvfcja چون مطلب یکمی به مقدمات نیاز داشت ، کاملش رو بعدا میارم...

ولی حتما حتما توصیه میکنم گوش کنین .....

راستی نظراتتون رو حتما بگین و طوری نیست توی تاپیک بگین .

دیشب گوش دادم..

خیلی برام جالب بود..

باید زمانی که دیدمون چیزی رو میبینه که برامون مفید نیست..برای جسم و روحمون..تنها راهش اینکه یه چیز عالی تر و بهتر و ببینیم .. 1

دوست داشتم این نگاه و ..

درس اول و خوب یاد گرفتم ؟

امشب درس دوم و گوش میدم..انشاا...
خوشا باران و وصف بی مثالش

گاهی بعضی از معارف بقدری شیرینه که آدم از شوق دیونه میشه ، البته شاید برای من اینطوری بوده ، خیلی بدلم نشست !!

آینه 17

27 مگابایت

فوق العاده است ! از دست ندین .

.
مسئله ی بر خورد ما با ما کمبود های درونیمون چیه ؟؟؟

بلاخره م از عهده این بر نمیاییم که یه دفعه همه کمبود ها و نقص های رفتاریمون رو حل کنیم ، گاهی خسته میشیم و اذیت ، و گاهی تحمل و فکر کردن به امید ها و ارزوهامون با وجود این کمبود ها سست میشه ،

چه رفتاری ما نیاز داریم که نسبت به کمبود ها در مقابل ایده آل هامون داشته باشیم ،

این ها مسایلی هستند که توی این فایل صوتی مطرح میشه ، و چون مرتبط هست من اون رو اینجا گذاشتم ،

يا أيُّهَا النَّاسُ أنْتُمُ الْفُقَراءُ إلَي اللهِ وَ اللهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ

.
من نتونستم دانلود کنم!!
.
لینک رو درست کردم
http://www.mediafire.com/?t3ux3qkt02wcpr4
آینه 18 53

چه کار کنیم تا در انجام کار ها انگیزه داشته باشیم ؟

.
کاش شده بود با کتکم شده همه رو مجبور میکردم اینها رو گوش کنن . Khansariha (18)
آینه 19 .

http://www.mediafire.com/?3ffjs6r36qn0xcc
دانلود نشد17
[تصویر:  y1531_GODsay.jpg]
[تصویر:  nasimhayat.png]

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان