عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 11 رأی - میانگین امتیازات: 4.18
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

مکتبخونه (سرپرست: فرید، العبد المرحوم)

(1400 مهر 13، 14:29)Silent Voice نوشته است:
نقل قول: کاش دنیای سوفی رو نمیخوندید [تصویر: shy.gif]
نقل قول:  
نقل قول: یا حد اقل تنها نمیخوندید
من دنیای سوفی رو دارمش 

ولی نمیدانم بخونم یا نه

کتاب جالبیه فک کنم بخونین..
کلاس هفتم خوندم دنیای سوفی رو، 
تنها چیزی که ازش یادمه اینه ک ممکنه همه ما توی افکار یه آدم دیگه زندگی کنیم Hanghead و اصلا وجود نداشته باشیم 53258zu2qvp1d9v

ولی برخلاف چیزی ک بعد ها راجبش شنیدم منو تحت تاثیر قرار نداده بود  Khansariha (66)
.
.
.
نقل قول: سلام  [تصویر:  303.gif]

به خاطر جهت گیری های فلسفی  کتاب 
و تحریفات کوچیک و بزرگ داخلش 

شما 14 سالتون بود درسته؟ سن شما سنیه که باید کم کم جهان بینی خودتون رو بسازید و انتخاب کنید اما کتاب هایی مثل دنیای سوفی به خاطر جهت گیریشون به ذهن شما هم جهت میدن و آزادی انتخاب رو ازتون میگیرن 

حالا تحریف هاش بماند...
درست میگین 
بله ولی من بدون دلیل و فکر کردن درموردش هیچ جمله ای رو از هیچ کتابی نمیپذیرم این کتاب چیز خاصی نداشت گاهی حتی بعضیاشو توی شیمی بهمون گفته بودن بیشتر نظریه های فیلسوف های بزرگ رو گفته بود مدتی بود که میخواستم کتابی رو درمورد جهان خود انسان و اینا بخونم که فکر کنم کتاب بدی نبود 
البته من به حاشیه ها توجهی نمیکنم ...
درکل به نظرم چیز خاصی نداشت که بخواد آزادی انتخاب رو ازم بگیره 
به نظرم اگه کلا هرکتابی رو بخوایم بخونیم با آگاهی کامل بخونیم مشکلی ایجاد نمیکنه
نقل قول: تنها چیزی که ازش یادمه اینه ک ممکنه همه ما توی افکار یه آدم دیگه زندگی کنیم [تصویر:  hanghead.gif] و اصلا وجود نداشته باشیم [تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif]

ولی برخلاف چیزی ک بعد ها راجبش شنیدم منو تحت تاثیر قرار نداده بود  [تصویر:  khansariha%20(66).gif]
به نظرم من بیشتر منظورش این بود که ما رو چیزی کنترل میکنه .... من منظورشو به خدا گرفتم  53258zu2qvp1d9v
 چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
Khansariha (2)

سپاس شده توسط
عاشق فاطمه زهرا / ۲۵۸ روز دوستی با کتاب
انما یتقبل الله من المتقین ...

خداحافظی

سپاس شده توسط
ستاره / 10 تیر 1400/ ‌91 روز دوستی با کتاب 

کتاب ساکت شو و انجامش بده تموم شد 
کتاب خیلی خوب و مختصر همه چیزو گفته بود از کتابایی که چیزی رو زیاد کش نمیدن و طولانیش نمیکنن خوشم میاد  53258zu2qvp1d9v
Khansariha (2)

سپاس شده توسط
بخاطر ترجمه ضعیف گتسبی بزرگ و نامفهوم بودنش مجبور شدم مترجم رو عوض کنم 

ترجمه آقای کریم امامی و نخونید 
ترجمه  آقای رضا رضایی خیلی بهتره
 سپاس شده توسط
پدرم همیشه می‌گفت: 
هر وقت خواستی کسی رو قضاوت کنی بدون که همه شرایط زندگی تو رو نداشتن!

گتسبی_بزرگ
فیتز_جرالد 

زمان هیچ گاه دردی را درمان نکرده...
این ما هستیم که به مرور به دردها عادت می کنیم ...

پاییز_پدرسالار 
گابریل_گارسیا_مارکز
 سپاس شده توسط
نقل قول: من برعکس شما فکر میکنم  [تصویر:  65.gif]

خیلی ها هستن که علم زیادی دارن ولی اون قدر استوار و محکم حرف نمیزنن
اینکه آدمای باسواد زیادی با قدرت بیان کم هستند رو قبول دارم اما اینکه روحانیون باسواد زیادی وجود دارند با قدرت بیان کم رو مخالفم 65 البته نظر شخصیمه.
ز کوی میکده برگشته ام ز راه خطا/ مرا دگر ز کرم با ره صواب انداز
#حافظ❤

سپاس شده توسط
ستاره / 10 تیر 1400/ ‌92 روز دوستی با کتاب 

کتاب توحید مفضل 
خیلی دوست دارم این کتابو خیلی جذاب و جالبه 
از اون دست کتاباس که از خوندنش خسته نمیشم احتمالا فردا تمومش کنم  303
Khansariha (2)

سپاس شده توسط
(1400 شهريور 20، 4:16)العبد المرحوم نوشته است: سلام بر همگی
العبدالمرحوم/ ۱۹ مرداد/ ۲۵ روز دوستی با کتاب

خب مدتی فاصله گرفته بودم اما ان‌شاءالله دارم به فضای مطالعاتی برمی‌گردم Khansariha (69)
بعد از این کتاب فوق‌العاده که ارادت منو نسبت به سید مهدی شجاعی بیشتر کرد سعی می‌کنم بالاخره فصل آخر یادت باشد که دلم نمیومد رو تموم کنم و برم سراغ حماسه حسینی شهید بهشتی 
ان‌شاءالله   53

سلام
خسته نباشید به آقای سایلنت ویس و رزای عزیزم
و درود بر همه اعضای فعال مکتبخونه  53

العبد المرحوم/ ۱۹ مرداد / یک ماه دوستی با کتاب  4chsmu1

متاسفانه هنوز سقای آب و ادب رو تموم نکردم 22
 اما کتاب های آبنبات پسته‌ای و نیمه پنهان ماه (خاطرات شهید باکری از زبان همسر) رو این بین خوندم که اصلا از این پراکندگی راضی نیستم Unsure
کتاب نیمه پنهان ماه فوق‌العاده است و ویژگی های جالبی از شهید باکری ر به تصویر میکشه و این نسخه‌ای که من دارم بسیار هم کوتاهه و برای اوقات فراغت یا داخل اتوبوس و مترو هم عالیه  

نمیدونم چرا از وقتی فعالیتم رو تو درسیجات شروع کردم از تاپیک های دیگه جاموندم
ان‌شاءالله که بتونم برنامه‌ام رو بی نقص تر بچینم Khansariha (69)
 سپاس شده توسط
نقل قول: اینطور فکر نمی کنم [تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif]

واقعا؟
این همه یادگیری برای چی؟ 
به قول شرلوک هلمز 4chsmu1
ذهن آدم مثل انباریه اگه با چیز های زیادی پر بشه به موقش نمیتونی چیزیو که میخوای پیدا کنی  65

نقل قول: از ابنبات ها هم جذاب تر [تصویر:  hanghead.gif]

مثلا؟   Khansariha (56)

خوب شد یادم انداخید حداد پور رو خیلی دنبال کتاب ایرانی غیر عاشقانه میگشتم  53258zu2qvp1d9v
نقل قول: کتاب طولانی رو ب صورت الکترونیک خوندن سخته ها [تصویر:  hanghead.gif]

توی طاقچه چهارصدو خورده ای صفحس خیلی طولانی نیست که..  Khansariha (56) ( خودنمایی 4chsmu1

نقل قول: ولی نمیدانم بخونم یا نه

به نظر من نه  Khansariha (56) 

یعنی من اگه میتونستم برگردم نمیخوندمش 

پایین توضیح دادم چرا 

من گتسبی رو ترجمه خانم معصومه عسگری رو دارم اون هم ترجمه خوبیه  53258zu2qvp1d9v

ستاره خانم 
خیلی خوبه که انقدر با فکر کتاب ها رو میخونید

و اینکه من کتاب رو قبلا خوندم و باهاش نا آشنا نیستم هم اون موقع هم الآن به نظرم کتاب فوق العاده ای بود 

ولی یه موضوع هست 

فرض کنید من میخوام در مورد یه پدیده برای شما توضیح بدم حالا اون پدیده هرچی میخواد باشه چه مکتب فکری باشه چه یه حیوون باشا چه یه وسیله 

اگه من بیام و کل ویژگی های اون پدیده رو براتون بگم شما شناخت جامع و کاملی نسبت به اون پدیده پیدا میکنید اما.. 
اگه من فقط بخشی از ویژگی هاش رو براتون بگم چی؟
یعنی هر قسمتش رو که خودم خواستم بگم هر قسمت رو هم نخواستم نگم 
اون موقع چی میشه؟

من چیز اشتباهی رو به شما نگفتم که شما بتونید با فکر و منطق جلوش ایستادگی کنید.. هرچی که گفتم درست و حقیقت بوده.. اما فقط بخشی از حقیقت 

این جوری شما اون پدیده رو جوری میشناسید که من میخوام 

متوجه منظورم میشید؟

مثل داستان فیلی که مولوی حکایت کرده.. 

در مورد اثر گذاری روی دیدگاهتون همین  شناخت ناقصی که من و شما که خیلی با فلسفه آشنا نیستیم از اون کتاب به دست میاریم خودش میتونه کلی از انتخاب های ما رو حذف کنه  
یا جهت گیری های نویسنده.. مثلا این کتاب روی درست بودن اگزیستانسیالیسم تاکید داشت
خب این خواع ناخواه روی شما تاثیر میذاره 

و اینکه تاثیر ناخود آگاه بعضی چیز ها رو فراموش نکنید 
مثلا آخر کتاب یادتونه چی شد؟ 

ارتباط طولی خالق و مخلوق کامل از بین رفت  vayy
و حتی به ارتباط عرضی تبدیل شد.. سوفی وارد دنیای خالق خودش شد و حتی تونست روی اون ها تاثیر بذاره

یه لحظه حس مادر بزرگ های غرغرو و نصیحت کن رو گرفتم  4chsmu1  

ببخشید این ها رو گفتم خوندن اون کتاب روی من تاثیر خوبی نداشت خواستم جلوگیری کرده باشم از تکرار دوبارش  302

نقل قول: اینکه آدمای باسواد زیادی با قدرت بیان کم هستند رو قبول دارم اما اینکه روحانیون باسواد زیادی وجود دارند با قدرت بیان کم رو مخالفم [تصویر:  65.gif] البته نظر شخصیمه.

بین سخنران های مطرح شاید  39
من به نظرم آیت الله رفیعی و آیت الله میر باقری سخنران های خیلی با سواد و قابلی هستن که البته بیان خوبی هم دارن 

اما یه موضوع هست این که شهید مطهری متفکر و فیلسوف بودن.. یعنی حرفی که میزدن جدید بود و یه جورایی علم تولید میکردن ولی سخنران ها معمولا روایت و حدیث و این ها میگن برا همین شهید مطهری کمیابه  4chsmu1

البته خیلی هام هستن که کتاب ها و حرف هاشون اونقدر سنگینه که دیگه به درد یکی با سواد در حد من نمیخوره

یادمه یه بار از طرف مدرسه رفتیم قم قرار شد برا نماز ظهر و عصر بریم یه جایی که آیت الله جوادی آملی (یکی از مراجع بزرگ) اونجا نماز جماعت میخوندن و سخنرانی میکردن و اینا  Khansariha (56)

خلاصه نماز ظهر رو شروع کردن من دیگه از رکعت دوم نیمه خواب به نماز ادامه دادم  Khansariha (13)

بعد نماز اول که تموم شد رفتن برا سخنرانی  vayy

از هر هفت تا کلمه 
من شاید دوتاش رو میفهمیدم یعنی چی 
که اون هام اکثرا حروف ربط بودن   42

بعد نگاه میکردم طلبه ها داشتن با ذوق و تندتند يادداشت برداری میکردن  4chsmu1 
منم سعیم رو بیشتر کردم تا بفهمم ولی متأسفانه مغزم  زیاد بهش فشار اومد و آروم آروم خوابم برد   22
اونم وسط سخنرانی یکی از مراجع خفن ایران  vayy

دیگه بچه ها برا نماز دوم بیدارم کردن که اونم چون خوابم برده بود دیگه وضو نداشتم نتونستم بخونم  4chsmu1

آره دیگه بعضی هام اینجورین  Khansariha (13)

نقل قول: اصلا از این پراکندگی راضی نیستم [تصویر:  unsure.gif]

بالاخره یه همدرد پیدا کردم  4chsmu1

امام من از پراکندگی ها راضیم  4chsmu1

نقل قول: کتاب توحید مفضل 
خیلی دوست دارم این کتابو خیلی جذاب و جالبه 
از اون دست کتاباس که از خوندنش خسته نمیشم احتمالا فردا تمومش کنم  

یادمه یه قسمتش توی یکی از کتاب های فارسی نمیدونم چندم بود  39
 سپاس شده توسط
نقل قول: ستاره خانم 
خیلی خوبه که انقدر با فکر کتاب ها رو میخونید

و اینکه من کتاب رو قبلا خوندم و باهاش نا آشنا نیستم هم اون موقع هم الآن به نظرم کتاب فوق العاده ای بود 

ولی یه موضوع هست 

فرض کنید من میخوام در مورد یه پدیده برای شما توضیح بدم حالا اون پدیده هرچی میخواد باشه چه مکتب فکری باشه چه یه حیوون باشا چه یه وسیله 

اگه من بیام و کل ویژگی های اون پدیده رو براتون بگم شما شناخت جامع و کاملی نسبت به اون پدیده پیدا میکنید اما.. 
اگه من فقط بخشی از ویژگی هاش رو براتون بگم چی؟
یعنی هر قسمتش رو که خودم خواستم بگم هر قسمت رو هم نخواستم نگم 
اون موقع چی میشه؟

من چیز اشتباهی رو به شما نگفتم که شما بتونید با فکر و منطق جلوش ایستادگی کنید.. هرچی که گفتم درست و حقیقت بوده.. اما فقط بخشی از حقیقت 

این جوری شما اون پدیده رو جوری میشناسید که من میخوام 

متوجه منظورم میشید؟

مثل داستان فیلی که مولوی حکایت کرده.. 

در مورد اثر گذاری روی دیدگاهتون همین  شناخت ناقصی که من و شما که خیلی با فلسفه آشنا نیستیم از اون کتاب به دست میاریم خودش میتونه کلی از انتخاب های ما رو حذف کنه  
یا جهت گیری های نویسنده.. مثلا این کتاب روی درست بودن اگزیستانسیالیسم تاکید داشت
خب این خواع ناخواه روی شما تاثیر میذاره 

و اینکه تاثیر ناخود آگاه بعضی چیز ها رو فراموش نکنید 
مثلا آخر کتاب یادتونه چی شد؟ 

ارتباط طولی خالق و مخلوق کامل از بین رفت  [تصویر:  vayy.gif]
و حتی به ارتباط عرضی تبدیل شد.. سوفی وارد دنیای خالق خودش شد و حتی تونست روی اون ها تاثیر بذاره

یه لحظه حس مادر بزرگ های غرغرو و نصیحت کن رو گرفتم  [تصویر:  4chsmu1.gif]  

ببخشید این ها رو گفتم خوندن اون کتاب روی من تاثیر خوبی نداشت خواستم جلوگیری کرده باشم از تکرار دوبارش  [تصویر:  302.gif]

درست میگین کاملا 
متوجه شدم 
مثل گاهی حدیث ها یا آیه های قرآن که قسمتیش رو حذف میکنن بعدش میگن که خوب خودش گفته اینجا رو ببین بعد میری میبینی قضیه کلا چیز دیگه ای هست 
به فلسفه علاقه مندم احتمالا بیشتر درمورد همون فیلسوفا و دانشمندا مطلب بخونم و اطلاعات کسب کنم
درسته آخرشو منم اصلا قبول نداشتم و نپسندیدم 
ممنون که گفتین 
نقل قول: یادمه یه قسمتش توی یکی از کتاب های فارسی نمیدونم چندم بود  [تصویر:  39.gif]
منم نمیدونم ولی برای منم اسمش یکم آشنا بود

پیداش کردم درس چهاردهم فارسی امسالمونه :////
Khansariha (2)

سپاس شده توسط
نقل قول: مثل گاهی حدیث ها یا آیه های قرآن که قسمتیش رو حذف میکنن بعدش میگن که خوب خودش گفته اینجا رو ببین بعد میری میبینی قضیه کلا چیز دیگه ای هست به فلسفه علاقه مندم احتمالا بیشتر درمورد همون فیلسوفا و دانشمندا مطلب بخونم و اطلاعات کسب کنمدرسته آخرشو منم اصلا قبول نداشتم و نپسندیدم ممنون که گفتین 
فلسفه رو نمیدونم 

اما منطق درس راحتی نبود ...
خلاصه اینایی که به فلسفه علاقه دارن یا وکیل میشن یا قاضی
 سپاس شده توسط
نقل قول: مثل گاهی حدیث ها یا آیه های قرآن که قسمتیش رو حذف میکنن بعدش میگن که خوب خودش گفته اینجا رو ببین بعد میری میبینی قضیه کلا چیز دیگه ای هست 

آره دقیقا  daghighan
نقل قول: به فلسفه علاقه مندم احتمالا بیشتر درمورد همون فیلسوفا و دانشمندا مطلب بخونم و اطلاعات کسب کنم

منم همین طور  53258zu2qvp1d9v
نقل قول: پیداش کردم درس چهاردهم فارسی امسالمونه :////

در مورد وجود خدا و اینا بود فکر کنم 39
نقل قول: فلسفه رو نمیدونم 

اما منطق درس راحتی نبود ...
خلاصه اینایی که به فلسفه علاقه دارن یا وکیل میشن یا قاضی
هر دو رو دوست دارم هرچقدر سخت تر بهتر کلا یه چیزای سخت علاقه دارم ...
البته خیلی چیزای دیگه هستن که دوست دارم تقریبا میشه گفت همه چیز رو فکر کنم آخرش بشم همه کاره هیچ کاره !
نقل قول: در مورد وجود خدا و اینا بود فکر کنم [تصویر:  39.gif]

درسته 
وجود خدا رو در قالب آفریده هاش و نظم آفرینش بیان کرده بود 
مثلا قسمتیش درباره آفرینش انسان قسمتی درباره حیوانات قسمتی درباره جهان 
کلا داره میگه که این همه نظم چطور میتونه ناظمی نداشته باشه !
.
.
.

یه قسمت قشنگ داشت این کتاب گفته بود که ما اگه یه نقاشی رو روی دیوار ببینیم اگه بهمون بگن این همینطوری به وجود اومده و خالقی نداشته نمیتونیم باور کنیم پس چطور ممکنه این جهان این انسان ها این نقاشی زیباخالقی نداشته باشه  53258zu2qvp1d9v
Khansariha (2)

صدای خاموش/ ۱۰۲ روز کتابخوانی 

گتسبی بزرگ 

[تصویر:  unnamed_96jm.jpg] 

گتسبی هستن ایشون  42

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان