امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امتیازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

میز گرد کانون

سلام

پوریا جان خسته نباشی کلی پست ویرایش کردی، خداییش با انصاف هم هستی!

در تایید حرف خسسسته باید بگم مامان یکی از دوستام لیسانس آرایشگری از آمریکا داره بعد از ده سال که اومدن ایران گفت من خشکم زد!! میگفت این طرز آرایش تو آمریکا و اروپا هم مرسوم نیس و مخصوص خانم های چیز هستش...

یه چیز بدی که بین ماها وجود داره اینه که همه خودمون رو قدیس فرض کرده ایم و ماموری از جانب خدا برای ارشاد دیگران... به نظر من دادن حق انتخاب به دیگری نشان دهنده فرهنگ بالای یه آدم میتونه باشه تا اینکه بخواد عقیده خودشو به زور به دیگری اعمال کنه اصلن شاید ایه خانمی مذهبی نباشه ما به زور بیایم بندازیمش تو گونی واقعن شما جای اون فرد باشین چه احساس دارین؟ آدم تحقیر میشه... نمیدونم کی میخوایم یاد بگیریم به دیگران حق انتخاب بدیم...

جالبه تو یه فرومی یه همچین بحثی شده بود آقایون میگفتن ما اگه دختر بدون روسری ببینیم توجه مون جلب نمیشه اما وقتی میبینیم یه دختری نصف موهاش زده بیرون از روسری و اینا بیشتر کنجکاو میشیم و...
قوی باش...

[تصویر:  gid0g8lmsh26k0vbqrhd.gif]
خدا دوستدار آشناست. عارف عاشق می خواهد نه مشتری بهشت.
( دکتر شریعتی )
راستی یه موضوعی رو هم بگم من دیشب اصلن نمیخواستم بحث سیاسی شه ولی ادریس اومد همش افسار رو اونوری کشید.. در ضمن تنها خانم گل منم میتونم بگم "خب معلومه حرفای تنها از کجا آب میخوره!!!" مثلن من با خوندن پستت به راحتی به ایده آلیست بودنت پی بردم و با تفکر ایده آلیستی متاسفانه نمیشه کاری از پیش برد... مهم اینه آدم بتونه تو بحث پاسخ طرف مقابل رو بده بدون اینکه به موضع سیاسی اون فرد استناد کنه و از سرش باز کنه اینجوری وگرنه همه بچه ها میدونن من چه رنگی ام اما داریم بحث میکنیم تا قبل تو هم هیچ کس هم قبل تو کنایه نزد بهم و منطقی داشتیم بحث میکردیم...

با تشکر 1
قوی باش...

[تصویر:  gid0g8lmsh26k0vbqrhd.gif]
تنها خانوم مشکل اینه که چرا سلوک معنوی کم شده ویکی از این کم شدن سلوک معنوی حجابه...

تا دلتون و دلمون و دلشون4fvfcja بخاد سواد و آموزش دیدیم ولی تربیت نشدیم

حالا یکی شانس آورده خانوادش تونستن تریبتش کنن ولی یکی درست تریبیت نشده

منم حرفم اینه که این بحثای ما معلوم نیست که مذهبیه، سیاسیه ، اجتماعیه، فرهنگیه، ملیه و...

خلاصه هر کس از اون دیدی که دوست داره بحث میکنه

ولی در کل با تنها خانوم(اجازه هست که از این به بعد خانومش رو نگم4fvfcja) موافقم

ماها خودمون برای خودمون شدیم خدا

خداوند همه را به راه راست هدایت کند

به اینم یه نگاه کنید بد نیست

[تصویر:  30501855417835916724.jpg]
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

من مخالفم !! من با مثله ... بودن و دنباله رو بودن و فکر نکردن مخالفم !

به نظر من اونی که با لاک نماز می خونه نمازش واسه ی خودش درسته !
هوشیاری غمه بزرگیه
هر خونواده ای که با زور روسری کنه سر بچه هاش و بذاردشون تو قفس{اگه طرف با افکار پدر و مادرش موافق نباشه} اون وقت خوب تربیتشون کرده؟؟!!!!!!
حرف های خسته تایید میشه.
بابا جان مشخص کنید دارین راجع به چی می حرفید؟TearsTears

حجاب اجباری یا اصل حجاب خیلی قاطی می کنید. اول جون داداش یکی رو انتخاب کنید بعد ادامه بدید17
دوستان منم حرفم همینه

تنها هم همین رو میگه

میگیه چون خدا گفته پس باید پدر مادر ها با یه روش تربیتی نرم این نوع پوشش رو در بچه هاشون نهادینه کنن

تمام مشکلات ما همینه که روش تربیتی مون یا غلطه یا اصلا روش نداریم

منم با اینکه برخورد بشه با بد حجاب موافقم

ولی نوع برخورد خیلی مهمه

دوستان بحث رو به ترکستان نکشید

فکر کنم وقته نتیجه گیریه

هر کس هر نتیجه ای از این بحث گرفته رو بگه که دیگه پروندش رو ببندیم

خواهشن در باره نتیجه افراد بحث نکنید چون قضیه شخصیه

نتیجه ای که من گرفتم:
1-کم کاری پدر مادرها در گزشته
2-ماها نباید اشتباه اون ها رو تکرار کنیم
3-روش تربیتی که الا داریم اشتباه اگه نباشه درست هم نیست
4-از خودم باید شروع کنم
5-امر به معروف و نهی از منکر و با توجه به اونچه که علی (ع) گفته باید اجرا کنم نه اون چیزی که خودم تشخیص میدم

حالا نوبته شماست
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

Exclamation 
بچه ها خواهشا ديگه اين بحث رو تمومش كنين !!

هدف كانون يه چيز ديگه است / تا حالا شده در مورد خودار . . . بحث كنين ؟؟ چرا خودار . . . مي كنين ؟؟ چرا
نمي تونين تركش كنين ؟؟ چرا مي شكنين ؟؟ چرا نماز نمي خونين ؟؟ چرا خدا رو فراموش مي كنيم ؟؟

بهتره در مورد اينا بحث بشه تا در مورد . ...

ققنوس جان گذشته با ------------ » ذ نه با ز !! 4fvfcja

cheshmak
منظور ققنوس اینه که تمام پدر و مادر های ایرانی میخوان بچه هاشون رو محجبه تربیت کنن؟؟؟؟!!!!!
من اگه فرزندی داشته باشم در اینده، دوست ندارم حجاب رو بهش تحمیل کنم بلکه میخوام که خودش حجاب رو انتخاب کنه!!!
سلام

خب من نمیدونم هدف بحث چیه...به همین خاطر و حالا یه دلیل دیگه هم تو بحث شرکت نکردم..

اما فقط یه جواب به صحبت آقای خسسسسته بدم..
در مورد اون حرفشون که :" به نظر من اونی که با لاک نماز می خونه نمازش واسه ی خودش درسته ! "

دقیقا درسته حرفتون...برای خودش درسته نه برای اونی که مشخص کرده روش نماز رو و آدابش رو ...
فرض کنین تلویزیون خریدین..
هدفتون از ین خرید دیدن برنامه های هست که پخش میشه..
برای این کار لازمه که
1 تلویزیونو از کارتون در بیارین ..مطالعه کاتالوگش..
2 به برق وصلش کنین
3 آنتنش رو نصب کنین
4 جستجوی شبکه بکنین
5 انتخاب شبکه دلخواه و تماشا...

حالا تعمیم بدین به نماز خوندن..نماز میخونین که اطاعت امر خدا رو بکنین...
1 طهارت میگیرین
2 قبله رو مشخص میکنین
3 با توجه به وقت رکعت مورد نظر رو انتخاب میکنین
4 اعمال رو اونطور که گفته شده..مثه یه الگوریتم دنبال میکنین...

حالا فرض کنین که تو تماشا کردن تلویزیون..همه مراحل رو درست رفته باشی...اما وقتی ریموت رو فشار میدی تا شبکه ها عوض بشه اعمال نشه درخواستتون...چون شما نمیخواین توی کنترل باطری بذارین...
خب قطعا نظر شما مهمه...اما نظرتون مانع از رسیدن به هدف میشه...
پس باید از خواستتون بگذرین تا به هدفتون برسین...

نماز هم همینه...
اونی که با لاک نماز میخونه یه بخش از الگوریتم رو اشتباه رفته پس به هدف نمیرسه....هرچند که از نظر خودش درست باشه!!!!

در مورد حجاب هم ..
اگه مشخص که اصل حجاب موضوعه بحثه یا چگونگی اجراش تو جامعه ما بهتر میشه نظر داد و بحث رو دنبال کرد...
اینطوری هرکی ساز خودشو نمیزنه..

و یه چیزه دیگه...
چیزایی که مطرح شده تو سه تا جامعه بود...
یه جامعه میلیاردی....اسلام..
یه جامعه میلیونی...ایران..
یه جامعه کوچولو...کانون..

منظورمون تو هر کدوم از این بخشها که باشه... باید به قوانین عمل کرد و به سایر اعضا احترام گذاشت..

آقا میلاد یه جا اشاره کرده بودن که اگه ما نخوایم مسلمان باشیم و حجاب داشته باشیم کسی مارو مجبور نکرده..

دقیقا همینطوره....دقیا...
اما حالا که مسلمانین باید به قوانینش احترام بذارین...
ااین قانون ها توسط کسی تدوین شده که احاطه داره به کل بودنه ما...اونه که میدونه چی واسمون خوبه چی بد...
اگر این نگاه رو داشته باشین دیگه دنباله بهانه جویی نیستین...
اگر احساس میکنین این قانون ها با روح شما منافات داره و آزادیتونو گرفته
به خاطره اینه که کمی دست کاری کردین تو چیزی که اون از اول ساخته...

امیدوارم منظورمو رسونده باشم...

خواهش میکنم اول هدف بحث رو مشخص بکنین و سعی بکنین ازش خارج نشین تا به بیراهه و احیانا عصبانیت نرسین...

موفق باشین..
در پناه امن یاد خدا،ایام به کام...یاعلی.53258zu2qvp1d9v
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

خسسته جان ای ول عجب شعری Khansariha (46)
اصل مطلب تو همین شعره cheshmak
موندم چرا پوریا اینو ویرایش نکرد 4fvfcja
اصلا من نمی دونم چرا داریم در مورد حجاب صحبت می کنیم، باید بریم در مورد طرح هدف مند کردن...... صحبت کنیم 4fvfcja

در مورد این حرف که"وقتی دخترا تا سنین بالای 25 سال مجرد می مونن کم کم حیا و عفتشون کمرنگ میشه"
موافقم، عامل مهمیه
اما یک بار دیگه هم گفتم:من اگه جای دخترا می بودم، دعا می کردم مشکلات سربازی و کار پسرا حل بشه، تا بعد برسیم سر مسئله ازدواج دخترا 4fvfcja

ایم که گفتین:چند تا از شما پسرا يا دوستاتون تو محيط دانشگاه و بيرون دنبال مخ زدن دختراي اونطوري بوديد ؟؟!!!
از قدیم گفتن خدا در و تخته رو خوب جور می کنه 4fvfcja
پسرایی که می رن سراغ دخترای اون جوری، خودشون هم اون جورین 4fvfcja
طیبون لطیبات و ....
زنان پاک مال مردان پاک و مردان پاک مال زنان پاکن و زنان بدکار مال مردان بدکار و مردان پاک مال زنان بدکار

این که بگیم :"دین ما برای همه ی مشکلات انسان ها راه حل داده ولی متاسفانه بهش عمل نمیشه..."
کاملا حرف غلطیه 4fvfcja
آخه اسلام و قرآن فقط برای هدایت معنوی انسانها اومده، نه برای چیز دیگه
اگه اینجوری باشه شما درسای رشتت رو نخون برو از تو قرآن همه علوم رو یاد بگیر
معذرت می خوام
ولی واقعا خنده داره 4fvfcja

کسی که با لاک نماز می خونه اتفاقا به نظر من نمازش درسته
چون اصل رو که پاکیه، رعایت کرده

این که بیام این رو با باطری کنترل تلویزیون مقایسه کنیم، اصلا مقایسه درستی نیست
چون باطری برای کنترل، اصله
ولی لاک برای نماز خوندن، فرعه
چون بلاخره دستش پاکه و هیچ اشکالی نداره

دقیقا مشکل جامعه ما همینه، دیگه
فرعیات و ظاهر آیات رو، و احتمالا روایات رو(یا جعلی و یا درست، بگذریم) می گیرن، بعد می گن باید اینجوری باشیم
صحبتای مطهری رو تو تلویزیون گوش می کردم
می گفت: ما برای اسیر تو اسلام چندتا برخورد داریم، تو قرآن گفته: مثلا نمی دونم ازشون غرامت بگیرین و آزادشون کنین
اما پیغمبر این آیه قرآن رو عمل نکرد، و اونا رو یا آزاد کرد یا.....
پس معلومه بعضی آیات قرآن برای زمان و مکان خاصی، نازل شده و باید هدف از نازل شدنش رو فهمید
نه این که ظاهرش رو بگیریم و عمل کنیم

من تو یه آیه قرآن خوندم که گفته بود، فعلا این کار رو بکنین
این دیگه خود قرآن هم اعتراف کرده، که اون آیه مربوط به همه زمانها نیست

آیاتی که مربوط به اصول دینن، مثل معاد و نبوت و.......
اینا مشخصه که فرازمانی و فرامکانی اند
و همیشه مثلا باید قیامت رو قبول داشته باشیم
ولی آیاتی که مربوط قوانین وضع شده اون زمانن، معلوم نیست، تو این زمان هم جواب بده، چون شرایط زمانی و مکانی دوره پیغمبر با الان متفاوته

حالا در مورد حجاب هم
همین کلمه "جلباب" رو افراد مختلف، هزارتا معنی کردن
یکی گفته پوشش سراسری
یکی گفته، شبیه مغنه بوده در زمان پیغمبر
می بینید که هیچ فقیهی مانتو رو حرام ندونسته
پس به ظاهر آیه نباید رفت
و باید گفت: این محدوده، اگه پوشیده باشه کافیه
.........
شاهد جان شعر مصدق بود !! و در عین سادگی کلمات تصویر زیبایی رو نشون میده cheshmak

--------------

سها خانم !!

به نظر من مثال شما نمیشه تعمیم داده بشه به نماز ! چون نماز و ذات نماز یه هدف معنویه و سلوک عرفانی از قوانین مادی پیروی نمی کنه و دیگه حساب کتاب 2*2 توش نیستش! یعنی یه شبه ممکنه به آخرین درجه رسید و برای رسدن به او هیچ ادابی مجو

مثلا من خیلی موافقم که
میگن لحظه ای تفکر بهتر از چندین سال عبادت هست

مثال

الان همه دوش حمام واسشون وجودش عادیه درسته ؟؟ خوب یه زمانی این حرام بود !! شطرنج چی؟ لباسهای کشتی .و یا شرت ورزشی واسه فوتبال
....
.......
...........
................

مثلا همین حجاب رو نگاه کنین و یه مقایسه حجاب یه عده تو ترکیه (که لائئیک هستن ) با ایران که مسلمون هستن داشته باشیم متوجه میشیم که مشکل ما چیه !!

مشکل ما اینه که تعصب بدون اگاهی رو داریم و همینه که می بینین ..... که همینه ....

فقط می دونیم نماز رو باید بخونیم و اگر کسی بدون وضو نماز خوند خداوند حتما نمازش رو رد خواهد کرد!!

فقط می دونیم باید حتما بریم مکه و کلی پول بریزیم تو حلقوم عربای وهابی اما فکر نمی کنیم چرا ؟؟؟ فکر می کنیم خداوند از ما راضی میشه با این کار !

من به یکسری اصول که زیربنای رسیدن به خداس موافقم اما با خیلی چیزهای دیگه ای که الان می بینم مخالفم و این هم نظر شخصیه منه

به هر حال همه ی اینها که گفتم حول محور یه موضوع واحد می چرخه و مسئله های جدایی نیست
هوشیاری غمه بزرگیه
به نظر شما چرا تو یه کشوری مثل لبنان ادیان مختلف اینقدر راحت در کنار هم زندگی میکنن اما ما در کنار خودی ها هم همش میخوایم نظراتمون رو یه ...باید... بدونیم که همه بدون چون و چرا باید به اون عمل کنند؟!!!!
--------------------------------------------------------------------------------
لبنان یه کشور ازاد هست
یا یه نفر اونجا با حجاب هست یا بی حجاب.دیگه بد حجاب بی معنیه اونجا
به نظر شما اینجوری بهتر نیست ؟!!!
آبروی اسلام هم حفظ میشه.
(1389 ارديبهشت 22، 1:13)مجتبی نوشته است: توی جامعه انواع مختلف تفکر و فرهنگ وجود داره ،
ولی وقتی یه رفتاری(مثلن بی حجابی ) توی نظر اکثریت یه جامعه "ناهنجار " حساب میشه ( این حساب شدن میخواد درست باشه میخواد غلط باشه ) این تبدیل به یه "ناهنجاری اجتماعی" و مربوط به اون جامعه میشه ، که حتی نظر های مخالف و تفکرات دیگه از نظر حقوق اجتماعی ملزم میشن رعایتش کنن
مثل حجاب توی ایران

اما همون رفتار اگه جایی "هنجار اجتماعی" به حساب بیاد (یعنی اکثریت جامعه این رفتار رو هنجار حساب کنن ) ، مثلن با انجام اون اکثریت جامعه احساس آزار اجتماعی و ناهنجاری نکنه ، همون عمل آزاد میشه ، مثلن عده ای این کار و میکنن و عده ای نمیکنن ، نه انجام شدنش(بی حجابی ) و نه انجام نشدنش (حجاب ) ، هیچکودوم ناهنجاری اجتماعی حساب نمیشه
مثل کسی که بخواد توی فرانسه حجاب رو رعایت کنه ، داشتن حجاب توی فرانسه برای اکثریت مردم اونجا ناهنجاری حساب نمیاد ، یا مردمش احساس نمیکنن با پوشش حجاب ( که یه عده کمی رعایت میکنن) ، دچار آزار و ناراحتی هستن .

.

(1389 ارديبهشت 22، 10:25)امیرعلی نوشته است: سلام

داداش مجتبي اون قسمت دوم پستت رو ميشه بيشتر توضيح بدي ؟ . يعني اگر داشتن حجاب ناهنجاري باشه توي يه مملكت ، نبايد حجاب داشت ؟

صورت سوالت اشتباست

توی هیچ مملکتی حجاب داشتن ناهنجاری اجتماعی نیست

کسی شنیدین توی هر جای دنیا ، با دلیل بگه حجاب طرف به من آسیب رسوند ؟ یا بگه مخل حیات معنوی افراد جامعه ما میشه

...............................................................................

ما داریم از لحاظ قوانین اجتماعی حرف میزنیم

میخوام بگم رعایت حجاب توی ایران از نظر اجتماعی و مدنی قانونیه ،

چون توی مملکت ایران بی حجابی از طرف اکثریت یک ناهنجاری اجتماعی حساب میشه و (نتهه احساس نا هنجاری میکنن بلکه واقعا اعتقاد دارن مخل حیات معنویشونه )

منظورم اینه که توی ایران افراد از لحاظ قوانین اجتماعی و مدنی نمیتونن بی حجاب باشن حتی اگه اعتقاد نداشته باشن ، به قوانین مدنی که اعتقاد دارن ؟

مثل اینکه یکی بخواد بگه من میخوام از سمت خلاف جهت خیابون حرکت کنم (از نظر حقوق مدنی بین المللی ! و اجتماعی که انقدر شعارش رو میدن )

.......................................................................................................

سایه جان ما همیشه از لحاظ شرعی موظف به اجرای و رعایت احکام هستیم ، ولی اگه اکثریت مردم اون کشوری که توش زندگی میکنیم ، به این حجاب اعتقاد نداشته باشن و نا هنجاری حساب نشه ، نمیتونیم همه افراد جامعه رو زور کنیم و سرشون حجاب کنیم
فقط میتونیم امر به معروف و تبلیغ کنیم
مهمترین شرط امر به معروف هم اینه که بدونی یا احتمال بدی از تو قبول کنه
این چه امر به معروفیه که باعث بشه شخص بیچاره بدتر از این طرز امر و معروف فرار کنه و زده بشه ؟

اما توی شرایط فعلی ایران ، رعایت حجاب برای همه هم عقلی و منطقی هست و هم طبق قوانین مدنی و اجتماعی مثل حفظ خیلی از ناهنجاری های دیگه که برای افراد اون ممکلکت ناهنجار اجتماعی حساب بیاد .

و شخص برای رعایت حجاب توی ایران فقط لازمه کمی شعور مدنی داشته باشه (هیچی دیگه لازم نیست )
53  تا حالا مهمترین تجربه ام این بوده که  که هیچ روشی توی ترک گناهان  مثل همنشینی با دوستان خدا جواب سریع و قطعی و موندگار  نمیده !53

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان