دوست خوبم به کانون ترک خودارضایی خوش اومدی. اگر این پیغام رو می بینی، به این خاطر هست که هنوز ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن تا به ما ملحق شی و از تمام امکانات سایت استفاده ببری.
اگر قبلا ثبت نام کردی، می تونی از اینجا وارد شی.
مهمان عزیز : .:.::. لطفا در نظرسنجی مسابقه گروهی شرکت کنید .:.::.


امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

هم کلامی با ادامه دهنده ها (1 تا 6 ماه )

#31
با نام خدای مهربان

باید افسار ذهن رو به دست گرفت. باید همیشه حواس آدم به ذهنش باشه که داره به چی فکر می کنه
 و جلوی رویا پردازی های بیهوده رو گرفت.
53 مصاحبه با آقای soshians 53
سلام
1-   چه مدت درگیر خ.ا بودین؟
تقریبا از سیزده چهارده سالگی که خ.ا رو کشف کردم تا همین حالا (33 سالگی) درگیرش بودم یعنی چیزی حدود 20 سال.

2-  خ.ا چه تاثیری توزندگیتون گذاشت؟
تاثیرات بد بسیار زیادی روی زندگیم داشت. در سنین نوجوانی که فردی مذهبی بودم باعث می شد که به علت گناه دونستن این کار از خودم به عنوان یک گناهکار بدم بیاد. بزرگتر که شدم خ.ا باعث شد که اعتماد به نفسم رو از دست بدم، برای رسیدن به پ.و.ر.ن و خ.ا کردن اخلاقیات رو کنار گذاشتم و مثلا توی لپ تاپ دوستام بدون اجازشون به دنبال پ.و.ر.ن گشتم. بعد از ازدواج هم خ.ا و پ.و.ر.ن باعث شدن دچار سردی جنسی بشم و نتونم رابطه ی زناشویی درستی برقرار کنم.
 
3-  از چه زمانی به فکر ترک افتادین؟ چرا تصمیم به ترک گرفتین؟انگیزه اصلیتون برای ترک چی بود؟
 
در طول همه ی این سال ها همیشه به فکر ترک بودم، شدت و حدت اون هر بار فرق می کرد ولی هیچ وقت خ.ا رو یه کار منطقی و درست ندونستم. دلیل و انگیزه های زیادی  برای ترک دارم مثل رسیدن به اعتماد به نفس، برقرار کردن یک رابطه ی جنسی عاشقانه ی سالم، عمل به اخلاقیاتی که بهش اعتقاد دارم. یکی از انگیزه هام همیشه این بوده که بتونم به خودم ثابت کنم انقدر اراده ام قویه که وقتی میدونم یک کاری درست نیست و تاثیرات منفی در زندگیم داره بتونم اون کار رو متوقف کنم.

4-    چند وقته پاکین؟
خدا رو شکر 92 روز پاک رو گذروندم.

5-  در سبک زندگیتون چه تغییراتی ایجاد کردین؟
قطعا بدون تغییر در سبک زندگی هیچ عادتی تغییر نمی کنه. من اولین کاری که کردم این بود که سیکل افتادنم در دام پ.و.ر.ن رو شناسایی کردم. برای من این سیکل همیشه نه از خود پ.و.رن بلکه از چیزایی شروع می شد که پ.و.ر.ن نبود ولی تحریک آمیز بود. یکی از مهم ترین اینها اینستاگرام بود که توش تصاویر نیمه برهنه زیادی وجود داشت. من هم اومدم اینستاگرام رو از گوشیم حذف کردم و از طریق اینستاگرام وب که جذابیتش کمتره و عکساش کوچیکتره صفحه ی اینستاگرامم رو چک می کنم.
 
 توی این سیکلی که منو به سمت پ.و.ر.ن میبرد همیشه یک انگیزه ی مشخص وجود داشت "انتقام از خودم" یعنی وقتی کار اشتباهی می کردم (مثلا ساعات طولانی بی هدف در اینترنت پرسه زنی می کردم) و از دست خودم ناراحت می شدم برای انتقام از خودم می رفتم سراغ پ.و.ر.ن (میگفتم من که این همه کار اشتباه کردم پس بذار برم تا تهش). توی مدل زندگی جدیدم یاد گرفتم که هر وقت اشتباهی می کنم با خودم خلوت کنم و با خودم حرف بزنم قبول کنم که اشتباه کردم و نباید ساعت های زندگیم رو تلف کنم. این جور مواقع یکی از کارهایی که می کنم به خودم بارها میگم "آروم باش" تا به عصبانیتم از خودم غلبه کنم. معمولا تو این مواقع سعی می کنم یه کار هیجان انگیز انجام بدم که به سراغ پ.و.ر.ن نرم. یه کاری که به اندازه ی تماشای پ.و.ر.ن آدرنالین تولید کنه. مثلا بازی کامپیوتری انجام میدم.
 
6-    موافقین که برای ترک هر عادتی باید جایگزینی برای ان عادت داشت؟شما چه چیزی رو جایگزین کردین؟
در سوال قبلی پاسخ دادم.
 
 
7-   برای کنترل ذهن چی کار کردین؟
به نظرم کنترل نگاه میتونه خیلی روی کنترل ذهن تاثیر بذاره. ولی در کل باید افسار ذهن رو به دست گرفت. باید همیشه حواس آدم به ذهنش باشه که داره به چی فکر می کنه و جلوی رویا پردازی های بیهوده رو گرفت. من هر وقت مشغول فانتزی سازی س.ک.س.ی بودم وقتی به خودم میومدم استپ می کردم و میرفتم یه کاری انجام میدادم تا ذهنم متمرکز اون کار باشه.
 
8-   در فرایند ترک چه اشتباهات و ناپرهیزی ها منجر به لغزش میشود؟
اولین اشتباه غروره. غرور از داشتن روزهای پاک باعث میشه کم کم اون محدودیت هایی که ابتدای دوره ی پاکی برای خودمون گذاشتیم کنار بذاریم و همون وقتی که فکر می کنیم دوباره اسیرش نمیشیم توی دام لغزش بیفتیم. لغزش وقتی اتفاق می افته که پای آدم لیز بخوره. اگر ما حواسمون باشه و محیط رو آماده برای لیز خوردن نکنیم هیچ وقت لغزش اتفاق نمی افته.
یکی از اشتباهات دیگه توی فرایند ترک اینه که یادمون بره اول دوره ی پاکی چه قرار و مدارهایی با خودمون گذاشتیم. باید حواسمون به روتین روزانه مون باشه و کارهایی که تصمیم گرفتیم برای ترک انجام بدیم رو روزانه چک کنیم.
 
9-  کانون چقدر تو این مسیر کمکت کرده؟ وجود کانون  موثر بوده؟
من بدون کانون هیچ وقت نمیتونستم به 90 روز پاک برسم. توی مطالعات مختلفی درباره ی ترک اعتیاد جنسی ثابت شده که بهترین روش برای پاکی گروه درمانی و گروه های حمایتیه. کانون هم از این روش استفاده می کنه و بچه هایی که توش هستن بسیار رفقای خوبی هستن که حواسشون به حال همدیگه هست و به همدیگه بی هیچ چشمداشتی کمک می کنن.

10-گاهی پیش میاد که میگیم همش همین یک باره دیگه بعد این حتما ترک میکنم
به نظر شما نقطه شروع این وسوسه چیه ؟ و بهترین پاسخ برای این خواستن چیه؟
نقطه ی شروع این وسوسه گول زدن خودمونه. توی علم روانشناسی این مکانیزم به عنوان یکی از ساز و کارهای دفاعی بدن به منظور کاهش اضطراب از طریق تغییر در ادراک واقعیته که به اون "مکانیزم دلیل تراشی" میگن. بهترین پاسخ برای این خواسته اینه که نگاهی به سابقه ی کارمون بندازیم و ببینیم که هیج وقت اولین و آخرین بار نبوده.

11-به نظرتون ادامه پاکی سخته یا شروع پاکی؟؟چرا؟
قطعا ادامه ی پاکی. تقریبا اکثر افرادی که خ.ا می کنن در بیشتر مواقع تنها چند دقیقه بعد از این کار تصمیم به پاکی میگیرن و شروعش شاید کار سختی نباشه. ولی اینکه بتونی همیشه در این مسیر بمونی و با وسوسه هایی که در ادامه میاد مقابله کنی مسلما کار مشکل تریه.
 
12-اشتباهاتون تو دوران ترک چی بود؟ چی باعث شد که دفعه های قبل موفق به ترک نشین؟
اشتباهم این بود که قول و قرار هایی که روزهای اول ترک با خودم میذاشتم رو فراموش می کردم و فکر می کردم بدون اون روتین های روزانه که باید انجامشون میدادم هم میتونم به پاکی برسم و اونا رو فراموش می کردم.
 
13-این دفعه چه تفاوتی داشت که ترک کردین؟چه کردین که عزمتون جمع شد؟
این دفعه گروه درمانی و چسبیدن به کانون و موظف دونستن خودم به سر زدن به کانون و اعلام وضعیت کردن باعث شد عزمم جزم بشه و پیش برم.
 
14-توصیتون به کسی که شکست های متوالی داشته و ناامیده؟ برخورد درست بعد از شکست؟
به کسایی که نا امیدن توصیه می کنم صفحات کانون رو مرور کنن. ببینن چقدر کسایی بودن که بارها و بارها در مسابقه ی 10 روزه شکستن و حالا ماه ها پاکی دارن. اون ها هم فرقی با شما نداشتن. اونها که بعد از شکست های متوالی فکر می کردن که نمی شه ترک کرد ولی الان ماه ها و سال هاست که پاکن و پاکی رو تجربه کردن.
برخورد درست بعد از شکست اینه که یک روز به خودمون مهلت بدیم. بعد از یک روز که جمع و جور شدیم و از شدت ناراحتی هامون کاسته شد بشینیم فکر کنیم به اتفاقی که افتاد. سیکل افتادنمون به دام رو با خودمون مرور کنیم. ببینیم از چی شروع شد. چی اول از همه ما رو به سمت خ.ا کشوند؟ چی شد که بعد از اینکه تحریک شدیم نتونستیم مقاومت کنیم در برابرش؟ چه کارهایی برای دفعه ی بعد باید انجام بدیم که این سیکل بشکنه؟

15 -ایا میتونین بعد این مدت پاکی نظرشخصیتونو بگین که خ.ا بر روی سلامت جسم تاثیر داره یانه؟؟توضیح بدید
برای کسی که مثلا در روز دو یا سه بار خ.ا می کنه بله که البته درصد این آدم ها کمه. ولی برای کسی که هفته ای یک بار یا مثلا دو بار خ.ا می کنه به نظرم نمی تونه تاثیری روی سلامت جسمش بذاره. من مقاله ای علمی معتبری هم در این مورد ندیدم.

16- -از نظر روحی و جسمی فرق کسی که خ.ا میکنه با کسی که خ.ا نمیکنه چیه؟
از نظر جسمی شاید خیلی فرق زیادی نباشه اما از نظر روحی تفاوت بسیار فاحشه. آدمی که به خ.ا معتاده قطعا روحش ضربه می خوره مثل هر کسی که معتاد به هر چیزیه. از دست رفتن اعتماد به نفس به خاطر اینکه کاری که دوست نداره رو نمیتونه متوقف کنه قطعا روح فرد رو آزار شدیدی میده.

17- در حال حاضر برنامه خاصی دارید برای اینکه دوباره گرفتار نشید؟
بله روتین های روزانه ای دارم که خودم رو موظف میدونم اونها رو انجام بدم. اول که روزانه حتما یک ساعت در کانون هستم. سعی می کنم در این یک ساعت از اتفاقاتی که برام گذشته و حس هایی که در حین ترک داشتم بنویسم. به نظرم نوشتن در کانون خودش یه نوع درمانه. هر چی آدم بیشتر از خودش بنویسه و اعتراف کنه انگار یه باری از رو دوش آدم برداشته میشه. کار دیگه ای که می کنم اینه که سعی می کنم پرسه زنی اینترنتی رو کم کنم و وقتی میرم تو اینترنت بدونم که قراره چی کار کنم و در چه مدت زمانی میخوام اون کار رو بکنم. حتی اگه میخوام برم تو اینستاگرام بچرخم برای خودم زمان تعیین می کنم که بعدش پا شم. سعی می کنم تو خونه زیاد تنها نمونم. برای وقت هایی که به یه هدف پاکی میرسم مثلا 30 روز ، 40 روز ، 50 روز برای خودم کلی برنامه ی مفرح تعیین می کنم و به خودم کلی جایزه میدم. این جایزه ها بهم انگیزه میده که پیش برم.

18- درمورد صحنه های غیر اخلاقی و خلاف شئون که به ناخواست باانها مواجه میشین چه برخوردی دارین؟؟
متاسفانه در زمانه ای هستیم که همیشه و همه جا خواسته و ناخواسته با پ.و.ر.ن در سطوح مختلف رو به رو میشیم. پ.و.ر.ن به صورت تبلیغات، موزیک ویدیو ، فیلم های اروتیک و ... همیشه و همه جا هست. این دیگه به میزان درگیری و اعتیاد جنسی ربط داره، مثلا شاید یک نفر یک فیلم داستانی که صحنه های زیادی هم داره ببینه و چیزیش نشه و باعث نشه که کنترل ذهن رو از دست بده ولی کسی با دیدن کوچکترین صحنه در یک فیلم معمولی باعث شه خیالپردازی کنه و کنترل ذهن رو از دست بده. هر کدوم از این افراد با توجه به میزان اعتیاد و وابستگیشون به شهوت باید درجه ی مختلفی از محدودیت ها رو برای خودشون تعیین کنن.

19- در برابر دوستانی که گاهی ما را به نبایست ها دعوت کردن چه برخوردی داشتید؟
یاد بگیریم به موقع "نه" بگیم.

20- نظرتون در مورد تاثیر عوامل زیر در ترک این گناه چیه؟
انگیزه: خوب قطعا مهم ترین تاثیر رو داره انگیزه. باید بدونیم که چرا میخوایم که ترک کنیم.
ورزش: ورزش خصوصا برای کسایی که نمی تونن از طریق رابطه ی سالم جنسی میلشون رو برطرف کنن بسیار موثره برای اینکه این میل برانگیخته شده رو تسکینش بدن. کلا هر کاری که آدم بکنه و احساس ارزشمند بودن بکنه مثل ورزش تاثیر خوبی در با انگیزه بودن در راه پاکی داره.
مذهب: برای کسایی که مذهبی هستن قطعا تاثیر داره.
تغذیه: نظری در این مورد ندارم.

21- ترک چه تاثیری در جوانب مختلف زندگیتون داشته؟
ترک نگاهم رو به زندگی عوض کرده. ترک باعث شده وقت های طولانی ای که پای پ.و.ر.ن میگذشت تبدیل شده به وقت هایی برای یاد گرفتن چیزهای مختلف. ترک باعث شده بفهمم میتونم هر چیز اشتباهی که در خودم میبینم رو بتونم ترک کنم. ترک باعث شده رابطه ام با همسرم بهتر و بهتر بشه. ترک باعث شده زندگی رو همون جوری که هست زندگی کنم و دنبال مسکن نگردم. روزهای شاد رو شاد و روزهای غمگین رو غمگین زندگی کنم.

22- یه توصیه برای روزای تعطیل و بیکاریمون؟
بیکاری یکی از بدترین چیزهاست برای کسانی که توی ترک هستن. همیشه باید سرتون با چیزی مشغول باشه. هر کسی با توجه به علاقیاتش باید وقتش رو پر کنه. از تماشای فیلم و گوش کردن موسیقی و رفتن به گالری ها و ... هزاران هزار کار سرگرم کننده ی دیگه.

- صحبت اخر....اگر صحبتی با دوستان دارید بفرمایید
از تمام دوستان عزیزم که در کانون هستن خواهش می کنم ساعت هایی که حالشون خرابه و فکر می کنن دارن به سمت خ.ا میرن "اورژانس" کانون رو جدی بگیرن و بیان حالشون رو بگن. این قطعا خیلی تاثیر داره و روحیه ای که از بچه ها میگیرن باعث میشه در کاری که میخوان بکنن تجدید نظر کنن. به دوستانی که به علت تعالیم مذهبی بعد از خ.ا خودشون رو  یک گناهکار بزرگ می بینن توصیه ی اکید دارم به جای گناهکار دونستن خودشون خودشون رو یک بیمار بدونن. کسی که نیاز به درمانی صحیح داره. این جوری از اون بار گناهی که روان آدم رو بیچاره می کنه بیرون میان.
 
ممنون از وقتی که گذاشتید. امیدوارم در تمام مرحل زندگی سربلند و پیروز باشید. 53
ممنون از لئا خانوم که این فرصت رو به من دادن که اینجا اندک تجربیاتی که در این زمینه کسب کردم رو با بچه های گل کانون به اشتراک بذارم. به امید اینکه همه ی روزها حواسمون به خودمون و مسیرمون باشه و بتونم روزهای خوب پاکی رو زندگی کنیم.
بعضی وقتا با یک اشتباه نوزده نمیشی صفر میشی


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان