عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

وسواس و درمان آن (سرپرست: آبی آسمانی)

نقل قول: یا از باور های دینی نشات می گیره؟

ایا  ترس از  اینکه دیگران بفهمن؟

از باور های دینی نشات میگیره  53258zu2qvp1d9v

نقل قول: ترس از تنهایی 
به نظرت ایا تنهایی بده ؟؟؟خیلی از بزرگان تنهایی  تا مغز استخونشون چشیدن؟؟؟
مولانا_خیام و ......
پذیرفتن تنهایی یک گام ما را به جلو سوق می ده.
اگر بپذیریم  دیگران انتطار های بیجا از دیگران نداریم.
اینکه دیگه افکار  دیگران نمی تواند روی حالات ما تاثیر بزارن.
 باعث غم ما بشن
باعث میشه از درون شاد بود.
daghighanدرسته واقعا ...

نقل قول: ین سوال را از خودتون پرسیدید. که 
اگر بت پرستان ترس از کافر شدن داشتن 
ایا هرگز از نابالغی را داشتن؟؟؟؟؟؟؟

؟؟؟؟؟؟؟؟؟ متوجه نشدم
سلام دوستان، داشتم لابلای نقل قول ها می گشتم ببینم سرش کجاست تهش کجاست که خدا رو شکر پیدا شد 42 

یک نکته ای رو بگم، 
 این تجربه من هست و طبیعتاً نه اجبار نه تصمیم گیری برای شما.

این خیلی خوبه که نسبت به افکار و احساساتتون دقیق شدید. این که خودآگاه باشید چه در درونتون می گذره برای پاکی با دوام هم بسیار موثره.
با این حال تجربه من میگه تا یک جایی خوبه آدم خودش رو تحلیل کنه اما خب از اون جایی که ما در بزرگسالی چیز زیادی بهمون آموخته نمیشه وقتی فکر زیاد می کنیم هی سوال برامون ایجاد میشه و وقتی جواب رو نداریم، علم و آگاهیمون قد نمیده یکجورهایی مغلوب عقاید قدیممون میشیم که اغلب یا درست نیستن یا نصفه و نیمه هستن.

حالا راهش چیه از نظر من؟ 

باید بطور متناوب خودتحلیلی و مشاوره حضوری داشت و مسائلی که در خودتون دیدید و تحلیل کردید رو با مشاور در میان بذارید و او راهنماییتون کنه و بعد ذره ذره یاد بگیرید که چطور فکراتون رو مدیریت کنید، کدوما رو بها بدید و کدوم رو نادیده بگیرید، کدوم ترسا حقیقین و باید فکری به حالشون بشه و کدوما پوچن و بی توجهی می خوان... تنهایی و بدون متخصص اذیت میشید.

با زندگی های ماشینی و مشکلات عجیب غریب زندگی و آموزش هایی که باید باشه و نیست ما همه در معرض آسیب های روحی هستیم. هیچ عیبی هم نداره، پس این احتمال رو انکار نکنید و کمک بگیرید.

چطوریه که ما برای تب و گلو درد و حال بد جسمی دکتر میریم و خجالت هم نمی کشیم ولی سال ها می گذره و روانمون رو به امان خدا رها می کنیم، بال بال می زنیم و اذیت میشیم.

این حرف ها رو کلی گفتم به عنوان کسی که از این راه نتیجه گرفته.

ایشالا حال دلتون خوب باشه و خوب خوب زندگی کنید 53
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِمَنْ فِي أَيْدِيكُمْ مِنَ الْأَسْرَىٰ إِنْ يَعْلَمِ اللَّهُ فِي قُلُوبِكُمْ خَيْرًا يُؤْتِكُمْ خَيْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ﴿٧٠﴾

ای پیامبر! به اسیرانی که در اختیار شمایند، بگو: اگر خدا خیری در دل های شما بداند، بهتر از چیزی که  از شما گرفته اند به شما می دهد، و گناهانتان را می آمرزد و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. (۷۰)
 سپاس شده توسط
سلام 

کسی میتونه بهم کمک کنه ؟؟
تخصص خاصی نمیخواد 
فقط میخوام بهم روحیه بدم منم بهش بگم که تمرینات غلبه بر وسواس رو انجام دادم ...
 سپاس شده توسط
(1400 خرداد 4، 19:21)آبی آسمانی نوشته است: سلام 

تخصص خاصی نمیخواد 

عزیزم من هستم
چیکار کنم دقیقا؟
ازت ممنونم?
بابت لحظه هایی که میتونستی کم بیاری
ولی به خدا اعتماد کردی و کم نیاوری...!

جملات تاکیدی  درمان وسواس فکری و عملی

لطفا در حالت ریلکس گوش کنید تا این پیام های پنهان که لابه لای صداهای طبیعت (آبشار) و به شکل نجوا هستند بهتر وارد ضمیر ناخودآگاه شما را تحت تاثیر قرار دهند.

من افکارم را تحت کنترل دارم.
من می دانم که چه زمانی افکارم درست و دقیق هستند.
من می دانم که چه زمانی افکارم به جا هستند.
من دقیقا می دانم که چه زمانی چه افکاری را می خواهد.
من دقیقا می دانم که در چه زمانی ذهنم را مشغول کنم.
من دقیقا می دانم که در چه مکانی ذهنم را مشغول کنم.
من شرایط بیرونی را در هنگام به فکر فرو رفتن در نظر می گیرم.
من به راحتی نگرانی هایم را کنترل می کنم
من قدرت بالایی در کنترل ذهنم دارم.
من بر ذهنم تسلط و غلبه کامل دارم.
همین الان کنترل ذهنم را برای همیشه در دست گرفته ام.
همین الان کنترل احساسم را در دست گرفته ام.
همین الان کنترل تجسمم را در دست گرفته ام.
همین الان کنترل افکار ناخودآگاهم را در دست گرفته ام.
افکار ناخودآگاه برایم کاملا قابل کنترل شده.
من به راحتی ذهنم را آرام نگه می دارم.
افکار بد کاملا قابل کنترل هستند.
افکار ناخواسته کاملا قابل کنترل هستند.
افکار استرس زا کاملا قابل کنترل هستند.
احساسات بد ناخودآگاه کاملا قابل کنترل هستند
احساس فشار ناخودآگاه کاملا قابل کنترل هست.
احساس نگرانی ناخودآگاه کاملا قابل کنترل هست.
احساس شک و تردید ناخواسته کاملا قابل کنترل هست.
من هر روز حساسیتم نسبت به مسائل ناخواسته کمتر می شود.
من هر روز حساسیتم نسبت به افکار ناخواسته کمتر می شود.
من هر روز حساسیتم نسبت به اتفاقات ناخواسته کمتر می شود.
من هر روز حساسیتم نسبت به نگرانی های اینده کمتر می شود.
من به راحتی می توانم فشار های روانی را کمتر و کمتر کنم.
من به راحتی می توانم در هنگام فشارهای روانی ریلکس شوم.
من به راحتی می توانم در هنگام احساسات ناخوداگاه ریلکس و بی تفاوت شوم.
من به راحتی می توانم در هنگام نگرانی ها ریلکس شوم.
من به راحتی می توانم ذهنم را برای مرور وضعیت در آرامش کامل فعال کنم.
من قدرت انتخاب ذهنی دارم.
من قدرت انتخاب افکار دارم.

منبع

تخصص خاصی نمیخواد 

خواهری هر روز انجام تمرین وسواس برای شما خودمراقبتیه.
توی گروه دخترا اعلام کن من بهت روحیه میدم 49-2
يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِمَنْ فِي أَيْدِيكُمْ مِنَ الْأَسْرَىٰ إِنْ يَعْلَمِ اللَّهُ فِي قُلُوبِكُمْ خَيْرًا يُؤْتِكُمْ خَيْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ ﴿٧٠﴾

ای پیامبر! به اسیرانی که در اختیار شمایند، بگو: اگر خدا خیری در دل های شما بداند، بهتر از چیزی که  از شما گرفته اند به شما می دهد، و گناهانتان را می آمرزد و خدا بسیار آمرزنده و مهربان است. (۷۰)
 سپاس شده توسط

تخصص خاصی نمیخواد 

سلام من خودم هم کمی رفتار های وسواس گونه دارم ان شاءالله بتونم هم به خودم هم به شما کمک کنم
 سپاس شده توسط
سلام من وسواسم جوریه که مثلا باید یه چیزا چند بار چک کنم مخصوصا در خونه را 4chsmu1
سرکارا که دیگه نگو میرفتم خونه شک میکردم بستم یانه 4chsmu1
 سپاس شده توسط
(1400 خرداد 6، 10:39)yazahra نوشته است: سلام من وسواسم جوریه که مثلا باید یه چیزا چند بار چک کنم مخصوصا در خونه را 4chsmu1
سرکارا که دیگه نگو میرفتم خونه شک میکردم بستم یانه 4chsmu1

چه قدر اذیت میشید ؟؟

چقدر درگیرش هستید ؟؟

و اینکه فقط درباره ی در اینجور هست یا چیزهای دیگه ای رو هم چک میکنید ؟؟

ممنون که گفتید واجب شد در باره ی وسواس چک کردن  یا همون وسواس وارسی هم مطلب بذارم .
خیلی خوبه که دوستان بگن و همه با هم به هم کمک کنیم .
تشکر  53
 سپاس شده توسط
کلا اذیت شدن درحد شک بیش از حده مثلا رفتم خسته خوابم یهو شک میکنم چک کردم یانه 18
درگیرش زیاد هستم کلا فقط به در حساسم 4chsmu1
بله خیلی خوبه این طوری از تجربیات هم دیگه استفاده میکنیم
خداقوت 303
 سپاس شده توسط
وسواس وارسی کردن بعد از وسواس شست و شو دومین نوع رایج وسواس است. 
افراد مبتلا به این مدل از وسواس همواره درگیر چک کردن چیزهای مختلفی هستند. مثلا فرد مبتلا به وسواس وارسی نمی‌تواند مطمئن باشد که درِ آپارتمان را بسته یا نه. معمولا افراد مبتلا به وسواس وارسی بارها و بارها موضوعی را چک می‌کنند، اما باز هم آرام و قرار ندارند.

علل بروز وسواس وارسی کردن

وسواس‌ها از دید روانکاوی ریشه در کودکی افراد دارند از دید روانکاوان وسواس معمولا جا به جا کردن یک فکر اضطراب آور با اعمال یا افکاری است که آن فکر اضطراب آور را خنثی کند.
همچنین نوع وسواس چک کردن بیشتر در افرادی دیده می شود که بستگان و نزدیکان آن‌ها از یکی از بیماری‌های اضطرابی رنج می‌برده‌اند. در سابقه خانوادگی این افراد معمولا رفتارهای والدین مثل نگرانی‌های بیش از حد و یا نگرانی توام با بدبینی به چشم می‌خورد

وسواس وارسی و ارتباط آن با وسواس عملی

برای مثال فرد فکر می‌کند که آیا درب خانه را بسته است یا نه. در مرحله بعد این فکر به قدری قدرتمند می‌شود که باعث می‌شود تا فرد حالتی از اضطراب را تجربه کند. این اضطراب یک وضعیت مبهم از نگرانی و سردرگمی است و ترس از موضوع مورد نظر را به دنبال دارد. در ادامه فرد احساس می‌کند که برای رهایی از این حالت نیاز به انجام کاری دارد. از همین مرحله پایه وسواس عملی شروع می‌شود

یاد بگیرید در برابر الگوهای مکرر رفتاری مقاومت کنید

یکی از راه‌های موثر برای درمان اختلال وسواس، مقابله و مقاومت در برابر رفتارهای مکرر و وسواس گونه است در هر یک از موارد زیر می توانید راه‌حل‌های خود را داشته باشید.

- با ترس هایتان روبرو شوید. به جای فرار کردن از ترس، خود را در شرایط اضطراب آور قرار دهید و سعی کنید الگوی رفتاری خود را در زمان مواجهه با این شرایط تغییر دهید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد، سعی کنید مدت زمان انجام رفتارهای وسواسی را به تدریج کم کنید. هنگام مقابله با وسواس، به تدریج احساس کنترل اوضاع در شما به وجود می آید.
- ذهن خود را با چیزهای دیگری مشغول کنید. زمانی که رفتارها و افکار های وسواس گونه در شما بروز می‌کند توجه تان را به چیز دیگری جلب کنید. کارهایی را که به آنها علاقه دارید، انجام دهید. مثلا ورزش کنید، کتاب بخوانید، بازی کامپیوتری انجام بدید، با دوستان خود صحبت کنید، کلیپ های مورد علاقه تان را نگاه کنید و خلاصه هر کاری که در پرت کردن حواستان موثر است را انجام دهید و افکار و رفتار وسواسی را به تأخیر بیندازید. معمولاً پس از اینکه توانستید تمایلات را به تأخیر بیندازید، متوجه می‌شوید که شدت آن ها کمتر شده و تمایل تان به وسواس کاهش یافته است. هر چه بیشتر تمایلات به وسواس را منتظر بگذارید،  آن ها کمتر به سراغ شما می آیند.

منبع
 سپاس شده توسط
اره واقعا یکی از نکات مهم بی اهمیتی به وسواسه که بهم خیلی کمک کرد
ولی برای چک درها چون معمولا شب ها هست نمیشه جایگزین گذاشت 53258zu2qvp1d9v
 سپاس شده توسط
درمان وسواس فکری چگونه است؟

در درمان وسواس فکری به‌روش کلاسیک نیز فرد بایستی در برابر شرایطی که وسواسش را تشدید می‌کرد قرار می‌گرفت، اما نباید پاسخی به فکر وسواسی‌اش می‌داد. مثلاً فردی وسواس تمیزی دارد و از دست‌زدن به لباس همسر که از بیرون آمده، اکراه دارد و پس از دست‌زدن حتماً باید دست‌هایش را بشوید. در مواجهه‌سازی و جلوگیری از پاسخ، فرد باید به لباس دست بزند ولی پس از آن نباید دست‌هایش را بشوید. در روش جدیدی که دکتر جفری شوارتز برای درمان وسواس طراحی نموده، فرد توان بیشتری برای مقابله با وسوسه شستن دست یا انجام افکار وسواسی‌اش پیدا می‌کند. زیرا مشکل اکثر افراد وسواسی آن است که فکر می‌کنند توان ممانعت از پاسخ‌های همیشگی (شستن دست، تمیز کردن، شمارش و …) را ندارند.

روش چهار مرحله‌ای درمان وسواس دکتر جفری شوارتز
۱. برچسب‌زنی مجدد (Relable):
در مرحله اول درمان وسواس فکری بیمار وسواسی یاد می‌گیرد تا افکار وسواسی و رفتارهای اجباری خود را تشخیص دهد. او پس از تشخیص افکار وسواسی و مزاحم خود نام دقیق و درست آنها را ذکر کند. افراد وسواسی وسواس‌های خود را به غلط با برچسب‌هایی مانند احتیاط- آینده‌نگری- پیش‌بینی دقیق- بهداشت و تمیزی و … در ذهن خود نامگذاری کرده‌اند. اگرچه شاید آنها در ظاهر عنوان می‌کنند که می‌دانند این افکار وسواس‌گونه و غلط هستند ولی وقتی دقیق‌تر و عمیق‌تر با آنها گفتگو کنیم در می‌یابیم که در لایه‌های زیرتر فکر خود به افکار وسواسی خویش باور دارند و آنها را کارآمد می‌دانند. آنها باور دارند در صورتی که به آفکار وسواسی خود عمل نکنند یا آنها را جدی نگیرند اتفاق بدی برای آنها روی خواهد داد. فرد وسواسی دارای خطاهای شناختی مانند فاجعه‌سازی- باید اندیشی و چه می‌شود اگر است که باید با کلیک بر مقاله خطاهای شناختی به‌طور مفصل آنها را مطالعه کنید.
در برچسب‌زنی مجدد در درمان وسواس شما برچسب درست و واقعی به افکار و رفتار اجباری خود می‌زنید. شما آنها را به نام حقیقی‌شان که وسواس می‌باشد، می‌خوانید. مرحله برچسب‌زنی مجدد به بیمار وسواسی کمک می‌کند تا خویش را از بیرون مشاهده کند و فرد را در حالت ذهن‌آگاهی قرار داده و او را مشاهده‌گر افکار و رفتارهای اجباری خود می‌کند. نکته مهم آن است که مرحله برچسب‌زنی باعث ایجاد مدارهای مغزی جدید می‌شود.
مثال‌هایی در خصوص برچسب‌زنی مجدد
الف) من نیاز دارم دست‌هایم را بشویم (فکر وسواسی و برچسب غلط تمیزی و بهداشت).
ب) نیازی نیست دست‌هایم را بشویم. من یک اجبار وسواسی برای شستن دست‌هایم دارم. بنابراین آنچه به‌ذهنم خطور می‌کند درست نیست.(برچسب مجدد)
الف) احساس می‌کنم باید قفل درها را دوباره چک کنم. (فکر وسواسی و برچسب غلط احتیاط)
ب) نیازی نیست قفل درها را چک کنم. من احساس نمی‌کنم باید قفل درها را چک کنم. این فکر وسواسی است که به‌من می‌گوید قفل درها را دوباره چک کنم. اگرچه این فکر در ظاهر درست می‌نماید ولی غلط است. (برچسب مجدد)
الف) احساس می‌کنم می‌خواهم کسی را بکشم، بنابراین باید مراقب باشم و چاقو و چیزهای دیگر را دور نگاه دارم. (فکر وسواسی و برچسب غلط احتیاط و مراقبت)
ب) این احساس من نیست که می‌گوید می‌خواهم کسی را بکشم. این تنها فکر وسواسی‌ام است که این پیام را می‌دهد. (برچسب مجدد)
الف) دلم می‌خواهد با کودکان رابطه‌جنسی داشته باشم، بنابراین باید از آنها دوری کنم. (فکر وسواسی و برچسب غلط احتیاط و آینده‌نگری)
ب) این تنها فکر وسواسی من است و هیچ معنایی ندارد. (برچسب مجدد)
الف) من از اینکه بخواهم به‌دیگران فحش و ناسزا بگویم، مضطرب و نگرانم. (فکر وسواسی و برچسب غلط احتیاط)
ب) این فکر و احساس بد من ناشی از وسواس‌هایم است. (برچسب مجدد)
در این مرحله شما مثال‌های خودتان را بنویسید.
در این مرحله فرد فرا می‌گیرد هرچقدر هم فکر وسواسی‌اش به‌ظاهر حقیقی و واقعی به‌نظر برسد، ولی واقعی و درست نمی‌باشند. آنها افکار وسواسی اجباری هستند. همچنین فرد یاد می‌گیرد ترس‌هایش را مدیریت کند. مدیریت ترس‌ها باعث می‌شود فرد درک کند کنترل افکار وسواسی در دستان خودش می‌باشد.
وسواس تمیزی
نکته: حتماً باید تمرینات این مرحله را در دفتری نوشته و همراهتان داشته باشید تا زمان‌هایی که افکار وسواسی به‌شما فشار آورد، با خواندن مجدد مطالب دفتر از آنها کمک بگیرید.
۲. انتساب مجدد (Reattribute):

این مرحله به فرد کمک می‌کند تا درک بهتری از اختلال وسواس پیدا کند. فرد در این مرحله درک می‌کند که وسواس فکری عملی ناشی از پیام‌های غلطی است که مغز ارسال می‌کند و ارتباطی به شما ندارد. این همان نکته‌ای است که دکتر جفری شوارتز در کتاب خود به نام شما با مغزتان یکی نیستید تاکید می‌کند. زیرا بر اساس تحقیقات او دریافته است که شما می‌توانید ساختار مغزتان را تغییر دهید. Khansariha (134) درک این موضوع که وسواس ناشی از پیام‌های غلط مغز است به شما انگیزه می‌دهد تا در برابر آنها مقاومت کنید. سه قسمت مختلف مغز در وسواس دخیل هستند.
۱. اوربیتال کورتکس (orbital cortex): این بخش پیامی می‌دهد بر این مبنا که چیزی در جایی غلط است.
۲. سینگولیت جیروس (cingulate gyrus): بخش درک احساسات و هیجانات می‌باشد.
۳. کودیت نوکلیوس (caudate nucleus): مسیول شیفت کردن از یک فکر و رفتار به فکر و رفتار بعدی می‌باشد.
[تصویر:  %D8%B4%DA%A9%D9%84-%DB%B1-%D8%AF%D8%B1%D...%DB%8C.jpg]
وقتی این سه قسمت مغز درست کار نکند، مانند آن است که ماشین مغز در گل گیر کرده و توان خارج شدن از آن را ندارد. هرقدر گاز می‌دهید تنها چرخ‌های ماشین می‌چرخد ولی ماشین حرکت نمی‌کند. وظیفه کودیت نوکلیوس مانند دنده ماشین است و به شما اجازه می‌دهد تا از یک فکر به فکر دیگر منتقل شوید. ولی زمانی که درست کار نکند شما نمی‌توانید از یک فکر به فکر بعدی شیفت کنید و بناچار درباره یک موضوع به‌مدت طولانی فکر می‌کنید. همانند ماشینی که لاستیک‌های آن درجا می‌چرخد ولی به جلو حرکت نمی‌کند.
[تصویر:  %D8%B4%DA%A9%D9%84-%DB%B2-%D8%AF%D8%B1%D...%DB%8C.jpg]

درمان شناختی رفتاری باعث تغییر در این سه بخش مغز می‌گردد. بر اساس نظر نورمن دویج، مغز توان تغییر خود را دارد.
۳. تمرکز مجدد (Refocus):
وقتی ماشینی در گل گیر می‌کند باید آن را هل دهیم تا از گل خارج شود. به همین ترتیب وقتی که کودیت نوکلیوس وظیفه خود را که عبارت از شیفت کردن از یک فکر به فکر دیگر است را به‌طور اتوماتیک انجام نمی‌دهد ما مجبور هستیم به‌طور دستی دنده را عوض کنیم. به عبارت ساده، ما باید به‌طور آگاهانه و ارادی به کار دیگری مشغول شویم. اگر شما به‌طور آگاهانه و ارادی شیفت نکنید این وسواس شما است که برای شما تصمیم می‌گیرد درباره چه چیز فکر کنید و چه کاری انجام دهید. در این مرحله باید قانون ۱۵ دقیقه را اجرا کنید یعنی شما تلاش می‌کنید تا حداقل به مدت ۱۵ دقیقه به وسوسه‌های فکر وسواسی خود پاسخ ندهید.
تمرکز مجدد به معنای آن است که وقتی فکر وسواسی و اجبارهای درونی به شما فشار وارد می‌کند تا رفتار خاصی را انجام دهید شما از لیست فعالیت‌های لذت‌بخشی که قبلا تهیه کرده‌اید یکی را انتخاب کرده و به جای رفتارهای اجباری که همیشه انجام می‌دادید (شستن و مرتب کردن، چک کردن و …) انجام دهید.
تمرینی در خصوص تمرکز مجدد
در این مرحله از درمان وسواس فکری عملی لیست فعالیت‌هایی را که از آنها لذت می‌برید تهیه کنید. این لست می‌تواند شامل فعالیت‌هایی همچون پیانو زدن، پیاده‌روی، فیلم دیدن، رسیدگی به باغچه و … باشد. فعالیت‌های لذت‌بخشی را که موثرتر عمل کرد را یادداشت کنید تا در دفعات بعد از آنها استفاده کنید.
بعد از آنکه به‌مدت ۱۵ دقیقه به اجبارهای درونی خود پاسخ ندادید از خود سوال کنید که آیا میزان فشار درونی‌تان برای انجام رفتارهای وسواسی در شما کاهش یافته است. حتی میزان تغییر اندک فشار درونی نیز به شما انگیزه مضاعف برای ادامه دادن بیشتر می‌دهد. حتما از آسانترین اجبارها شروع کنید. اهداف خود را از آسان به سخت و میزانی که در شما اضطراب و پریشانی ایجاد می‌کند، رتبه‌بندی کنید. از مقیاس ۱۰۰ درجه‌ای واحد پریشانی‌های ذهنی (SUDS) استفاده کنید و اضطراب خود را از ۱۰۰ تا ۰ درجه‌بندی کنید و آن را در جدولی مانند نمونه زیر بنویسید. جدول زیر، ترس‌های بابک را از آلودگی به‌واسطه دست زدن به اشیا ناپاک نشان می‌دهد. این جدول بر اساس سلسله مراتب ترس‌های بابک تهیه شده و از ترس اندک به ترس زیاد تنظیم شده است. بابک ابتدا از ترس‌های کم شروع به مواجهه‌سازی می‌کند و پس از موفقیت در هر مرحله، به مرحله بعدی می‌رود. بهیچوجه از مراحل سخت شروع نکنید. از مرحله‌ای شروع کنید که به احتمال زیاد در آن پیروز می‌شوید. به این ترتیب انگیزه شما نیز برای انجام مراحل بعدی افزایش می‌یابد.
[تصویر:  %D8%AC%D8%AF%D9%88%D9%84-%D8%AF%D8%B1%D9...%DB%8C.jpg]
نکته اول: فعالیت‌های جایگزینی را که در گذشته موفق بوده است را یادداشت کنید.
نکته دوم: هر شب در ساعت مشخصی موفقیت‌های خود را ثبت کنید.
جدول زیر نشان می‌دهد که چگونه پس از هربار مواجهه‌سازی مدت زمان کمتری برای کاهش اضطراب نیاز است.
[تصویر:  %D8%B4%DA%A9%D9%84-%DB%B3-%D8%AF%D8%B1%D...%DB%8C.png]
۴. ارزش‌گذاری مجدد (Revalue):
ارزش‌گذاری مجدد در واقع نتیجه سه مرحله قبل است. شما متوجه می‌شوید که افکار وسواسی و فشارهای درونی شما ارزشمند نیستند زیرا آنها پیام‌های غلط مغز هستند. هرقدر شما سه مرحله اول را بیشتر تمرین کنید برای پیام‌های غلط مغز خود که شما را به انجام رفتارهای وسواسی مجبور می‌کند کمتر ارزش قایل هستید. شما دیگر خودتان را مورد سرزنش و ملامت قرار نمی‌دهید زیرا می‌دانید که این افکار وسواسی از کجا ناشی می‌شوند.
نکته اول: انجام ۴ مرحله فوق و در نتیجه تغییر ساختار مغز بین چند هفته تا چند ماه به‌طول می‌انجامد. بنابراین نیازمند صبوری و مداومت شما است. 53258zu2qvp1d9v اما چیزی که مطمینا در هفته‌های اول درک می‌کنید آن است که اگرچه احساس اجبار درونی و افکار وسواسی در تحت کنترل شما نیست، ولکن پاسخی که شما به آنها می‌دهید در کنترل شما است. 128fs318181 در هنگام حمله فشارهای درونی باید مراحل چهارگانه بالا را انجام دهید. بنابراین جلوگیری از پاسخ در این روش منفعلانه نیست بلکه باید به‌صورت فعال باشد.
نکته دوم: اگر در ممانعت از پاسخ در مرحله‌ای موفق نشدید ناامید نشوید. در شرایط دیگری مجدد اقدام کنید. پیشرفت یک خط مستقیم نیست و سینوسی می‌باشد. 128fs318181
اگر مقاله درمان وسواس فکری عملی را مطالعه نکرده‌اید، برای آنکه بتوانید درمانگر خود شوید، آن مقاله را نیز مطالعه کنید.
 سپاس شده توسط
سلام خداقوت من امشب کلا یک بار درهارا چک میکنم 4chsmu1
از همین حالا فک میکنم در ها بازه ولی مهم نیست اصلا باز باشه من کلا یک بار چک میکنم 4chsmu1
شما برای رهایی از وسواس چکار میکنید؟
 سپاس شده توسط
سلام خدا قوت من به امید خدا بازم یک بار بیشتر چک نمیکنم شایدم بشه دوبار ولی از دوبار بیشتر نمیشه 4chsmu1
بقیقه بگید چکارا کردید 39
 سپاس شده توسط

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان