عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چگونه برنامه ریزی موفقی داشته باشم؟

نقل قول: 1400 آبان 28، 7:06 
 ویرایش شده

ادامه ی پست بالا  هدف گذاری حرفه ای

روش نهم : خودآگاهی با رسم چرخ زندگی

یکی از بهترین روش ها برای آغاز فرآیند هدفگذاری ، کسب خودآگاهی نسبت به وضعیت فعلی زندگیه.
اگه شما بدون توجه به شرایطی که درحال حاضر دارین به مسیر ادامه بدین ،ممکنه چند سال بعد سر از جایی در بیارین
که نقطه مطلوب زندگی شما نبوده و در این مدت فقط وقت خودتون رو تلف کردین.

حوزه های مهم زندگی خودتون رو بنویسید و به کیفیت و اوضاع خود در هر یک از آن ها ،امتیازی بین 0 تا10 بدین.
حوزه های زندگی هرکس ممکنه متفاوت باشه ، مواردنام برده در نمودار جهت مثال ذکر شده

[تصویر:  %DA%86%D8%B1%D8%AE.png]

دو تا نکته :

1. چرخ زندگی باید شبیه چرخ باشه ، عدم تعادل بیش از حد تو حوزه های مختلف باعث تک بعدی شدن یا مغفول موندن برخی ابعاد وجودی  
و در نهایت عدم رضایتمندی از زندگی در آینده میشه.

2.چرخ زندگی عکسی از وضعیت کنونی زندگی شماست ، اینکه این عکس با اهداف شما همخوانی نداره کاملا طبیعیه ،اما اگه با اولویت بندی ارزش هاتون متضاده نشونه خوبی نیست!

مثال :  هدف کسب یک میلیارد در  3 سال آتی
این طبیعیه. چون میخوایم با برنامه ریزی به سطح امتیاز مطلوب برسونیمش

مثال :  اولویت ارزش ها » امور خیریه
این نشونه خوبی نیست .

ارزش ها متعلق به اکنون و الآن هستن .چرخ زندگی باید با ارزش ها منطبق باشه.

حوزه های زندگی شما ممکنه متفاوت، بیشتر یا کمتر باشن . هر حوزه ای از زندگی که برای شما اهمیت داره بنویسید و امتیاز بدین.

کدام بخش هارو میشه بهبود داد؟
از کدام بخش ها ناراضی هستین؟
سلام خسته نباشید ببخشید ممنون میشم در رابطه با این پست یه توضیح بدید من نفهمیدم منظورتون چیه
 سپاس شده توسط
سلام

وقتتون بخیر

این همون چرخه زندگی ۱۰ امتیازیه  که تو تاپیک  همفکری توضیحش رو دادم
 [تصویر:  08CFB568-D405-420C-8452-ACA5D432E811-2-560x995.jpg]

حوزه هایی از زندگی که براتون اهمیت دارن رو مینویسید
و بهشون از ۰ تا ۱۰ امتیاز میدین و  مطابق امتیاز رنگش میکنید.

مثلا  الان امتیاز من تو  بخش ورزش و سلامتی   ۲  از ۱۰ هست . برای ورزش کم وقت میزارم و وزنم بالا رفته و سلامتیم در خطره

میخوام امتیاز  ورزش و سلامتیم رو  به   ۷ برسونم.
چه کارهایی میتونم انجام بدم؟
هدفم رو میزارم کاهش وزن ۹  کیلو طی ۶ ماه
برا رسیدن به این هدف چکار میتونم کنم؟
مثلا روزی ۱۰ دقیقه آهسته دویدن

اینکه امتیازم در حال حاضر ۲ هست ولی میخوام به ۷ برسم این طبیعیه چون هدفمه و میخوام با برنامه ریزی بهش برسم.

اما  اگه سلامتی جز  اولویت ارزش های‌ زندگیمه .غیر طبیعیه که امتیازم تو این حوزه ۲ باشه .  چون وقتی یه چیزی برای من ارزش حساب بشه من باید  هر  لحظه باهاش زندگی کنم . 
اگه من صداقت جز ارزش هامه  هر لحظه و تو هر موقعیتی باید صادق باشم تا از خودم راضی بشم.
اگه سلامتی جز ارزش هامه باید بهش اهمیت بیشتری بدم و امتیازم بالاتر باشه وگرنه  دور شدن از  ارزش ها باعث نارضایتی از زندگی میشه. 
واسه همین میگن چرخ زندگی تون باید متناسب با ارزش هاتون باشه تا از  خودتون احساس رضایت کنید. 

امیدوارم منظورم رو خوب رسونده باشم
اگر جایی نامفهوم هست بفرمایید.
 سپاس شده توسط

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان