عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چگونه برنامه ریزی موفقی داشته باشم؟

چرا به اهدافمان نمیرسیم؟

خلاصه ای از مقاله :

1.قدم های بزرگ برمیداریم .

2.تکیه بر انگیزه : نیاز به انگیزه برای انجام کار یک دروغ بزرگه، گرچه داشتن انگیزه باعث بهتر انجام شدن کارها می شه ولی باید به روشی مسلح بشیم که بدون داشتن انگیزه هم کار درست را انجام دهیم. ( چون انگیزه بعدمدتی کاهش پیدا میکنه ، پس ما باید متوقف بشیم؟)

3.تکیه بر استعداد : بعضیا وقتی تو کاری شکست میخورن میگن ما استعدادکافی تو این کار رو نداریم و رهاش میکنن.. در حالیکه ما بسیاری از موفقیت هامون رو مدیون استمرار و ناامید نشدن هستیم. مثل کودکی که بارها زمین میخوره تا راه رفتن رو یاد بگیره.

4. انتظار موفقیت یک شبه !

5.ترس از شکست ! همه افراد در آغاز هر کار نسبتا بزرگی میترسند، اگر موفق نشوم چه اتفاقی می افتد؟ باید با پذیرش این احساس که خروج از ناحیه امن ترسناک است دست به اقدام بزنیم و در این راه از تجربه های سایر افراد استفاده کنیم تا امکان شکست کمتر و کمتر شود.

6.جذب بدون اقدام  : بعضی افراد فکر میکنن با اجرای قانون جذب و صرفا با تلقین و تکرار جملات تاکیدی مثبت و داشتن باورهای عمیق به هدفشون میرسن بدون انجام کارهای عملی! در حالیکه این اشتباه محضه!

7.نداشتن حس شکرگزاری :  داشتن هدف های بزرگ باعث میشه داشت هامون رو فراموش کنیم و  رو نداشته هامون تمرکز کنیم.
مثلا هدف خرید مرسدس بنز باعث میشه از رانندگی با پراید لذت نبریم و بابت داشتنش از خدا شکرگزاری نکینم! درحالیکه باید هر لحظه بابت داشته هامون از خدا سپاسگزار باشیم.

منبع : باشگاه رشد
(1397 خرداد 18، 12:29)نور الزهرا نوشته است: سلام.
ببخشید سنا خانم...من سوالی داشتم.
در رابطه با برنامه ریزی من مشکلی داشتم. شما خیلی خوب توضیح اینکه چکار بکنیم رو دادید.
منتها مسئله ی من با برنامه ریزی ساعتاشه...
وقتی ساعت میزنم درست همون ساعت کع کاری رو یادداشت کردم حس کار تایم رو ندارم.(توی در س خوندن)
مثلا ساعت ده تا یازده فیزیک گذاشتم...ولی ریاضی خوندم...چون حس فیریک نداشتم...
همین باعث میشه حس بدی داشته باشم ازینکه برنامه روز را کامل انجام ندم! و کسلم میکنه...
تا این که کلا برنامه رو میذارم کنار :/
خب الان مشکل کجاس؟
میشه راه نماییم کنید؟(اصلا پایه اجبار که بیاد وسط میزنم درو دیوار! پرت میشم از برنامه ریزی...برای همین خیلی وقته برنامه نمی نویسم!!! کاری داشته باشم دلی انجام میدم.وقتم کم میارم متاسفانه   Hanghead ...!!
ازین موضوع هم خب میرنجم...چون سخته که برنامه نداشت...آدم همش نگرانه...
تصمیم دارم برنامه ریزی کردنو اینبار بهتر از قبل شروع کنم.
میخواستم ببینم شما بنظرتون راه حلی می رسه؟؟؟
که مشورت بدید...؟
ممنون 49-2

سلام نورالزهرا جان
ببخش این سوال رو سه سال پیش پرسیدی من نبودم 4chsmu1 
نمیدونم مشکلت حل شده یا نه
ولی سعی کن زمانبندی نکنی چون در طول روز خیلی اتفاقات پیش بینی نشده ممکنه پیش بیاد 
به جاش اولویت بندی کن به ترتیب اولویت و اهمیت انجام بده 
اگه اون ساعت حس خوندن درسی رو نداری درس دیگه ای رو جایگزین کن 
یا اینکه یک روش خوب :  اون درسی که الان حسشو نداری بگو فقط مثلا ۲ دقیقه یا ۵ دقیقه میخونمش  .. و اگه قراره یک ساعت بخونی اون درس رو .. تقسیمش میکنی به ۱۲ تا ۵ دقیقه .. یعنی هر ساعتی ۵ دقیقه میخونیش .. اینجوری دیگه تنبلیت نمیشه
گاهی هم وقتی ۵ دقیقه تموم شد میبینی حسش برگشته وخود به خود ادامه میدی ..( ولی از قبل تو ذهنت نگو جای ۵ دقیقه یک ساعت میخونم).. بگو فقط ۵ دقیقه ! اینجوری مقاومت مغز کم میشه و انگیزت زیاد میشه

کلا تو هر کار سختی همین کارو کن ..
 چرا هدفگذاری؟

ممکن است این ابهامات برای شما ایجاد شده باشد یا دستکم مشابه این 
سؤاالت را از سایر افراد شنیده باشید:
  • این مباحث، تئوری است.
  •  کسی با این مطالب به جایی نرسیده...
  •  اصلا با این شرایط مگر امکان هدفگذاری وجود دارد؟

واقعیت این است که هدفگذاری لزوما ما را به همان مقصد نمیرساند.
 بله 
درست متوجه شدید. هیچ تضمینی وجود ندارد که ما به اهدافمان دست 
یابیم. حتما میپرسید پس چرا هدفگذاری کنیم؟ چهار دلیل اصلی وجود 
دارد:

دلیل اول: پس از هدفگذاری و در مسیر تلاش برای دستیابی به آن، 
مسلما شما انسان بزرگتر و بهتری خواهید بود؛ حتی اگر هیچوقت به 
هدف خود نرسید.

دلیل دوم: انسانی که اهل هدفگذاری است، برای بهره برداری از 
فرصتها و سرندیپیتیهای ( اتفاقات پیش بینی نشده) پیشآمده در مسیر زندگی، آماده تر است؛ 
بنابراین باز هم ممکن است به هدف مورد نظر دست نیابیم، اما به هدفی 
بزرگتر یا لااقل متفاوت دست بیابیم. 

دلیل سوم: اگر برای زندگیتان اولویت بندی نکنید، شخص دیگری این 
کار را خواهد کرد. همه افراد از صبح تا شامگاه، در حال فعالیت و حرکت 
در جهت هدفی مشخص هستند؛ تفاوت در این است که آن هدف متعلق به چه کسی است. از آنجا که اشخاص هدفمند، اولویتهای خود را به خوبی 
مشخص کردهاند، کمتر دچار روزمرگی و تلاش کورکورانه میشوند و 
هنگام مواجهه با درخواست سایرین برای اختصاص وقت، انرژی، توجه و 
پول، آگاهانه منابع خود را مدیریت میکنند.

دلیل چهارم: ژاپنیها مثلی دارند که میگوید ایکیگای خود را بیابید و 
زندگی شاد و طولانی داشته باشید. »ایکی« یعنی زندگی و »گای« یعنی 
ارزش داشتن و در فرهنگ ژاپنی، ایکیگای نماد هدفمندبودن و یکی از 
اسرار طول عمر و جوان ماندن آنها است. به زبان ساده چرایی  هدف 
خود را بیابید، آنچه دلیل حرکت و بیداری هر روز شما است. به این 
ترتیب بازنشستگی هیچوقت برای شما معنا و مفهومی ندارد و هر روز در 
جهت علایق شخصی خودتان به پیش میروید. آیا زندگی از این بهتر هم 
میشود؟ 

منبع: کتاب هدفگذاری ممنوع!
مغز و تغییر (توسعه فردی)

حتما شما هم بارها تصمیمات انقلابی و جسورانه گرفتین:
  • از شنبه رژیم می گیرم
  • از فردا هر روز یک ساعت ورزش می کنم
  • از فردا روزانه یک ساعت مطالعه می کنم
  •  و …
اما یا هیچ اقدامی نکرده اید و یا پس از چند بار تلاش، تعهدتان را به دست فراموشی سپرده اید و این حقیقت را پذیرفته اید که شما نمی توانید شرایط زندگی تان را تغییر دهید. اگر با ساختار مغز آشنا باشید، می دانید که این اتفاق کاملا طبیعی است.

مغز انسان از سه قسمت تشکیل شده که هر کدام مربوط به دوره های مختلف تاریخی هستند:

اول: ساقه مغز  (Brain Stem) (توسعه فردی)

این بخش حدود 500 میلیون سال قبل ایجاد شده و تقریبا معادل کل مغز یک تمساح است. به همین دلیل به آن، مغز خزنده یا قدیم هم گفته می شود. وظیفه این بخش، کنترل برخی اعمال غیرارادی مانند خوابیدن، بیدار شدن از خواب و ایجاد ضربان قلب می باشد.

دوم: مغز میانی (Midbrain) (توسعه فردی)

این بخش حدود 300 میلیون سال عمر دارد و در مغز تمام پستانداران وجود دارد. به همین دلیل به مغز پستاندار یا عاطفی هم معروف است. هیجانات و احساسات از مغز میانی نشات می گیرند. همچنین مکانیزم اصلی مغز برای بقای بشر، یعنی جنگ-گریز (fight-or-flight response) در این بخش جای دارد.

سوم: قشر مغز (Cortex) (توسعه فردی)

این بخش مغز، از همه جوان تر است اما همین بخش جوان، حدود 100 میلیون سال سن دارد! آنچه ما انسان ها را از سایر موجودات، متمایز می کند همین قسمت است و تمدن، علم، فرهنگ، هنر و موسیقی را مدیون آن هستیم. خلاقیت و تفکر منطقی و حل مسئله از کارکردهای این بخش می باشد.

[تصویر:  %D9%85%D8%BA%D8%B2.jpg]

اجداد ما در مقایسه با حیوانات خطرناکی که در کنار آنها زندگی می کردند و تعامل روزمره با آنها داشتند،
بسیار ضعیف تر بودند و نمی توانستند سریع فرار کنند. بخشی از مغز میانی به نام آمیگدال،
با منفی نگری و ترس از هر صدا و یا سایه ای، وظیفه به صدا در آوردن زنگ خطر و اجرای مکانیزم جنگ یا فرار را داشت
که در آن زمان برای بقای ما نقشی حیاتی ایفا می کرد. البته در زندگی امروزه نیز گاهی آمیگدال به دادمان می رسد.

مثلا فردی که متوجه دود یا شعله آتش در ساختمان می شود با کمک همین مکانیزم، به سرعت فرار می کند و زنده می ماند.

اما مشکل اصلی ورود آمیگدال به ماجرا این است که مغز به صورت اتوماتیک تمام کارکردهای غیر ضروری خود را
(مانند هضم غذا، میل جنسی، تفکر، حل مسئله، خلاقیت و…) خاموش می کند.

از آنجا که انسان مدرن، کمتر در معرض تهدیدات جانی واقعی قرار می گیرد، مغز ما ترس از اهداف بزرگ مانند سخنرانی در جمع، یک آزمون مهم،
یک ساعت ورزش یا 20 کیلو کاهش وزن را با تهدیدات جانی، یکی می داند. به محض ترسیدن، آمیگدال وارد می شود
و درست در زمانی که به خلاقیت و حل مسئله نیاز داریم، دسترسی ما به بخش قشری مغز مسدود می شود.

[تصویر:  failure.jpg]

در فرمول موفقیت درست عکس اتفاق بالا رخ می دهد. با داشتن اهداف کوچک، موفق می شوید
بدون هشیار کردن آمیگدال
، به مغز فرصت دانلود نرم افزار جدید و ساخت عادت و مهارت مطلوب را بدهید.
در زمانی که شما آهسته و پیوسته در حال انجام 1 حرکت شنای سوئدی در روز هستید،
مغز شما در حال ساخت مسیر عصبی ورزش کردن است و احتمالا مسیر عصبی دراز کشیدن
جلوی تلویزیون و خوردن چیپس و نوشابه ضعیف و ضعیف تر می شود. تا به خوتان می آیید می بینید تغییرات زیادی کرده اید
و همه اینها از یک هدف بسیار مسخره و کوچک آغاز شد.

[تصویر:  success.jpg]
خیییلی جالب بود سنا جان 53258zu2qvp1d9v تو کتاب عادت های اتمی میگه دلیل اینکه به یک عادت پایبند نمیمونیم اینه که عادت ما مبتنی بر نتیجه هست نه مبتنی بر هویت  مثلا دو نفر میخوان سیگار کشیدنو ترک کنند اولی وقتی بهش سیگار تعارف میشه میگه " ممنون در حال ترکم"(مبتنی بر نتیجه) و دومی میگه "ممنون سیگاری نیستم" (مبتنی بر هویت). به طور خلاصه کتاب میگه باید تعیین کنید چه هویت و شخصیتی دوست دارید داشته باشید مثلا شخصیت منظم، پر تلاش، ثابت قدم و... و بعد با پیروزی های کوچک به خودتون ثابت کنید که چنین هویتی دارید و با تکرار اون کارهای کوچیک مدام هویت موردنظرتون رو تقویت کنید.
ز کوی میکده برگشته ام ز راه خطا/ مرا دگر ز کرم با ره صواب انداز
#حافظ❤

مغز هدف گریز ما

باید یادمان باشد مغز ما اصلا علاقه ای به پیشرفت و رشد ما ندارد.
مغز فقط یک وظیفه دارد و آن هم بقای این موجود ضعیف و خاکی.

همان طور که در مقاله  پست قبل خوانده اید،
وظیفه آمیگدال این است که با بروز اولین نشانه های ترس، سریعا تمام مکانیزم های بدن را به حالت تعطیلی در آورد و صرفا به حالت آماده باش (جنگ یا فرار) در بیاید.
این مکانیزم 20 هزار سال قبل، بسیار موثر و مفید بوده و موجب بقای اجدادمان شده است.

اما در قرن 21 که خطرات جانی تقریبا دیگر وجود ندارد، آمیگدال همین واکنش را در برابر اهداف بزرگ از خود بروز می دهد و این یعنی فاجعه!

[تصویر:  1.jpg]

هدف، بی هدف!

به جای مسیر تکراری بالا، که نتیجه ای جز یأس و سرخوردگی و کنار گذاشتن رویاها ندارد،
مسیر دیگری پیشنهاد می کنم. مسیری که در آن خبری از اهداف بزرگ نیست.
به این ترتیب، بدون بروز احساس ترس از آن همه اهداف بزرگ و وحشتناک، آمیگدال هم کاری به کارمان ندارد… Khansariha (69)

[تصویر:  2-2.jpg]

مثال :

هدف نویسنده مقاله :  نوشتن اولین کتابش در مدت 60 روز

[تصویر:  3-3.jpg]

مشکل اینجاست که همه ما تجربه برنامه های خوش بینانه ای مانند این را داریم که هیچ وقت رنگ واقعیت را به خود ندیده اند. 53258zu2qvp1d9v

اما من تصمیم داشتم روش دیگری را بیازمایم.

[تصویر:  4-1.jpg]

روشی که من آن را «روش اقدامک» می نامم. در این رویکرد، همه چیز بر خلاف تعاریف سنتی هدفگذاری و برنامه ریزی به پیش می رود.
به جای داشتن اهدافی بزرگ و بلندپروازانه، اهدافی بسیار کوچک انتخاب می شوند،
به نحوی که اطمینان یابیم هرگز موجبات بیداری آمیگدال و مصائب بعدی آن را فراهم نخواهیم کرد.
انتخاب با شماست که کدام راه را انتخاب کنید. اما مسئولیت انتخابتان را نیز بپذیرید.

[تصویر:  5.jpg]

منبع: باشگاه رشد
تبدیل اهــــداف به اقـــــدامک

پیش نیاز : مطالعه پست " مغز و تغییر "  و  " مغز هدف گریز"

سه آرزو برای سال 1400 بنویس
اون 3 آرزو رو  باید تبدیل کنیم به اقدامک

[تصویر:  Untitled.png]

چطوری؟
باید چندتا ویژگی داشته باشه:

1.قابل اجرا در بدترین روزم

2.زمان اجرای هر کدوم 1 تا 3 دقیقه  (اگر بیشتر از اینه اشتباهه ، چون یه روزایی انجامش نخواهی داد)

3.با هدف اجرای 100 درصد نه حتی 95 درصد

مثال :

مثلا هدف من ورزشه  >>>اقدامک من میشه به جای 15 تا شنای سوئدی  >>>> فقط قرار گرفتن در وضعیت شنای سوئدی یا حتی دراز کشیدن روی زمین
(در بدترین روز هم این کار قابل اجراست)

باید مسخره باشه ( مثلا تو همین مثال فقط دراز کشیدن ( برای هرکس میتونه متفاوت باشه) مثلا برای یکی انجام دوتا شنای سوئدی)
بی درد  باشه ( یعنی انجامش خیلی راحت باشه برات و اذیتت نکنه)
با دشواری صفر  (در بدترین شرایط هم بتونی انجامش بدی)

نکته  :  اگر انگیزشو داشتی اقدامکت رو ادامه بده  ، مثلا تو وضعیت شنای سوئدی قرار گرفتی ، اگه انگیزشو داشتی ادامه بده تاهرچندتا میتونی انجامش بده ، اما اگرحالشو نداشتی همون اقدامک رو فقط انجام بده.

تله های مسیر اقدامک

حس گناه

مثلا اگر هدفت ورزشه و اقدامکت شده قرار گرفتن در وضعیت شنای سوئدی ، یکی دو روز که انجامش میدی و میبینی حال نداری ادامه بدی .. دچار عذاب وجدان میشی، ذهنت شروع میکنه به  سرزنش کردن و میگه تو هیچی نمیشه اینجوری میخوای ورزشکار بشی؟ اینجوری میخوای سالم باشی؟

حفظ آزادی عمل ...بدون حس گناه

از اول بدونید این مشکل ممکنه به وجود بیاد، آزادی عملتون رو حفظ کنید بدون حس گناه و عذاب وجدان
اگر حالشو داشتین بیشتر از اقدامک انجام بدین اما اگر حالشو نداشتین فقط همونو انجام بدین و تمام

مثلا من اقدامکم رو گذاشتم روزی یک خط کتاب خوندن اگه حالشو داشتم ادامه میدم گاهی میبینم 10 صفحه خوندم ، گاهی هم حال ندارم همون یک خط رو میخونم و تمام.

اگر احساس گناه پیدا کنیم ذهن بیدار میشه و متوجه میشه هدف واقعی ما یک هدف بزرگتر از اینه ، آمیگدال بیدار میشه و جلوی همین اقدامک رو هم میگیره ! 
بگین هدف من فقط همین اقدامکه همین و بس!
چگونه هدفـــــگذاری کنیم؟

[تصویر:  Yes-You-Can-Slide.jpg]
تو این پست میخوایم باد بگیریم که چطور هدفگذاری کنیم که رسیدن به هدف برامون جذاب باشه و شوق و عطش رسیدن به هدفمون رو داشته باشیم Khansariha (69)

ویژگی اول : زمان حال

خودتون رو در حالیکه به هدفتون رسیدین تصور کنید و هدفتون رو در قالب جملاتی در زمان حال بیان کنید انگار که همین الان به هدفتون رسیدین

مثلا

" من تا پایان سال 1400 هر هفته یک کتاب میخونم "  رو تغییر بدین به این " من هر هفته در حال خوندن و تمام کردن یک کتاب هستم" Khansariha (69)

ویژگی دوم : بار مثبت

جملات مثبت بنویسید  و اون چیزی رو که میخواین بیان کنید نه اون چیزی رو که نمیخواین

مثال: "من از شنبه غذای چرب و شیرین مصرف نمیکنم"  رو تغییر بدین به این

"من هر روز در حال مصرف غذای سالم و مغزی هستم"

ویژگی سوم : شفافیت

فرض کنید غول چراغ جادو اومده و میخواد آرزوی شمارو برآورده کنید
پس دقیق و شفاف و بدون ابهام بگین چی میخواین

مثلا : «می‌خوام سال بعد درآمدم را افزایش بدم»

تغییر بدین به :

«درآمد من دو برابر شده و الان به 10 میلیون تومان در ماه رسیده است».

ویژگی چهارم : تعداد کلمات

اهدافتون رو در قالب کلمات محدودی بیان کنید ( البته اگه دوست داشتین میتونید کلمات بیشتری در مورد هدفتون حتی یه انشا در موردش بنویسید و هرچی تو ذهنتونه خالی کنید )

ویژگی پنجم : هیجان

هدف شما باید احساسات شمارو درگیر کنه و  شور و شوق رو در شما شعله ور کنه  و بیانگر حس درونی شما در لحظه رسیدن به هدف باشه Khansariha (69)

مثلا

«من هر هفته در حال خواندن و تمام‌کردن یک کتاب هستم».

رو تغییر بدین به :

«سر تا پا غرق خوشحالی هستم که هر هفته با خواندن و تمام‌کردن یک کتاب، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوم».

ویژگی ششم : شکرگزاری

زندگی با شکرگزاری طعم دیگه ای پیدا میکنه ،آیا شما حاضرین دارایی تون رو در اختیار فردی با انرژی منفی قرار بدین؟

پس چطور انتظار دارید دیگران و ازجمله کائنات، ثروت مادی و معنوی خود را در اختیار فردی قرار بدن که همواره در حال گله‌کردن و بیان کاستی‌ها و کمبودهاست؛ بنابراین اگر بخواهم مثال قبل را تکمیل کنیم، به‌جای:

«سر تا پا غرق خوشحالی هستم که هر هفته با خواندن و تمام‌کردن یک کتاب، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوم»

بگیم

«با تمام وجودم خدا را شکر می‌کنم که از اول فروردین 1400، در حوزه موفقیت و توسعه فردی مطالعه می‌کنم و سر تا پا غرق خوشحالی هستم که هر هفته با خواندن و تمام‌کردن یک کتاب، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوم».

ویژگی هفتم : موعد زمانی

غول چراغ جادو چقدر فرصت داره تا امر شما را اطاعت کنه؟ یک هفته، یک ماه، یک سال یا یک قرن؟! اگر بگین هرچه زودتر بهتر، غول چراغ جادو اون اینطوری میشنوه: چه ارباب خوبی! او خیلی هم عجله نداره، پس بهتره هرچه زودتر اوامر آن ارباب دیگر را اطاعت کنم، او خیلی پیگیر بود تا درست در زمان مقرر، دستورش اجرا بشه. فکر کنم شما دوست دارین در دسته ارباب دوم جای بگیرین. اگر این‌طوره حتما سررسید را در جملات بگنجانید، البته به نحوی که زمان جمله در لحظه حال باقی بماند. پس به‌جای:

«خرید یک خانه بزرگ و رؤیایی»

بگیم:

«چه احساس قدرتی به من دست می‌دهد وقتی می‌بینم این همه تلاشم به ثمر نشسته و یکی از خروجی‌های مادی آن یک خانه 450 متری پنج خوابه در محله زعفرانیه است که اول اسفند 1400 آن را خریدم. خدا جونم ممنونم».

ویژگی هشتم : نوشتن با دست

شاید بگین هفت ویژگی قبل را انجام می‌دین، ولی این یکی منطقی به نظر نمی‌رسه! ممکن است یک نفر دوست داشته باشه تایپ کنه و دیگری بخواد با خودکار بنویسه، این موضوع چه ربطی به فرایند هدفگذاری داره؟

سال‌های گذشته، من نیز به همین دلیل اهدافم را در لپ‌تاپ ذخیره می‌کردم تا اینکه تحقیقی را مطالعه کردم که در آن به طرزی باورنکردنی اثبات شده که وقتی خودتان با قلم و کاغذ مطلبی را می‌نویسید، در مغزتان تعداد نورون‌های بیشتری فعال و درگیر فرایند می‌شوند؛ بنابراین توصیه من به شما این است که حتما اهدافتان را روی کاغذ بنویسید.

باشگاه رشد
 سپاس شده توسط
[تصویر:  puzzle.png]

پــــازل برنــــــامه ریزی 

همیشه برای انجام کارهای سخت ، معمولا اونو به کارهای کوچکتر تقسیم میکنن تا نتیجه بهتری بگیرن 128fs318181
به نظر شما ارتباط بین برنامه ریزی و پازل چیه؟ 39

برنامه ریزی دقیقا مثل یه پازل میمونه  اگر هر قطعه رو درست سرجاش بذاریم به تصویر نهایی دل خواه میرسیم.
ولی اگه قطعات رو جابه جا بذاریم ممکنه پازل تکمیل شه اما با تصویر اصلی خیلی فرق داره!
حتی اگه چندتا قطعه رو جابجا بذارم باز به تصویر دلخواه نمیرسیم!

شاید خیلی از ما جسته و گریخته روش ها و تکنیک هایی رو در مورد برنامه ریزی بلد باشیم
وحتی بارها هم برای خودمون برنامه ریزی کرده باشیم اما واقعا چند روز تونستیم برناممون رو اجرا کنیم؟؟!! 

شاید علتش اینه که قطعه هارو درست سرجاش نگذاشتیم  تا بتونیم به پازل مود نظرمون برسیم!

برای همین مهمه که بدونیم کجا و از چه روشی استفاده کنیم ، چه  تکنیک هایی رو تو برنامه ریزی مون  به کار بگیریم که بتونیم به برنامه ایده آلمون برسیم.

برنامه ریزی در عین سادگی و کاربردی بودنش یکم پیچیدگی های  خاص خودشو داره و تنظیمش سخته
اما اگه قدم هارو بدونیم ، مراحل و فرمولشو بدونیم خیلی راحت میتونیم از پسش بربیایم

برنامه ریختن خیلی مهم نیست برنامه قابل اجرا ریخت مهمه ، اینکه بتونیم به یه برنامه ای برسیم که بعد از مدتی ببینینم زندگیمون رو به روال افتاده 
و واقعا میتونیم اون برنامه رو اجرا کنیم نیاز به این داره که اون قدم ها رو دونه دونه بشناسیم و هرکدوم را به ترتیب انجام دهیم
پس با من همراه باشید تا قدم هارو باهم برداریم و به  برنامه ایده آل مون برسیم . قراره اینجا پازل خودمونو تکمیل کنیم .  49-2

maryplan
ادامه ی پست قبل :

سلام

[تصویر:  %D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%AE%D8%AA_%D8%AE%D9%88%D8%AF.png]

اولیــــــــن قــــدم و اولین تکه از پـــــازل برنـــــــامه ریزی 

تو کی هستی ؟

اره خود تو؟

دقیقا کی هستی ؟ فراتر از نام و فامیل و سن میدونی کی هستی؟

تا حالا از خودتون پزسیدین واقعا من کی هستم؟؟!!!

اولین قدم و اولین تکه از پازل برنامه ریزی که به نظرم مهمترین قدمه همین شناختن خودمونه !
برنامه ریزی ارتباط تنگاتنگی با روحیات و خصوصیات و شرایط زندگی هر کسی داره
امکان نداره دو نفر بتونن یه برنامه یکسانو اجرا کنن
برنامه هرکس خاص و مخصوص خودشه
مدل برنامه ریزی همینجوریه
نه میتونی برنامه کس دیگه ای رو اجرا کنی، نه کسی میتونه برات برنامه بریزه!

تاکید من روی اینه که برنامه ریزی قابل اجرا بتونیم تنظیم کنیم
این خیلی مهمه 
برای همین باید قدم اول رو محکم و درست برداریم

تا خودمون رو نشناسیم
خصوصیت ها و شرایط و اولویت هامونو ندونیم نمیتونیم یه برنامه خوب تنظیم کنیم

سوالی که خیلی از دوستان میپرسن؟

اینه که چرا برنامه ریزی میکنم ولی چند روز بیشتر نمیتونم اجراش کنم؟؟

به خاطر اینکه شما برای خودت برنامه ریزی نکردی 
شما برای یک ورژن ایده آل  و پرفکت از خودت برنامه ریزی میکنی
برای اونی که هستی برنامه نمیریزی
برای اونی که میخوای باشی داری برنامه میریزی

بین این دوتا خیلی تفاوته
درسته یکی از اهداف برنامه ریزی اینه که ما تو مسیر پیشرفت و ایده آل شدن قرار بگیریم
تاکید من اینه که اول باید برای خودمون برنامه ریزی کنیم ، بعد خودمون رو برسونیم به اون نقطه ای که میخوایم

دقیقا مثل ربات، ما نباید ربات باشیم!
ربات ها هیچ شناختی از خودشون ندارن ،خودشون رو نمیشناسن ، درک نمیکنن
فقط کسی رو میشناسن که فکر میکنن باید باشن
پس ما قراره برای خودمون برنامه بریزیم و خودمون رو بشناسیم نه ورژن ایده آلمون

پس اولین قدم اینه که

تو آرامش و سکوت یه قلم و کاغذ برداریم و خودتونو توصیف کنید
از خودتون چی میدونید؟ همه رو یادداشت کنید
هرچیزی که در مورد خودتون به ذهنتون میرسه همه رو بنویسید

تو پست های بعدی چندتا روش خودشناسی رو حتما بهتون میگم
ان شاء الله که بتونیم قدم اول رو باهم محکم و قوی برداریم. Khansariha (69)

آرامـــــــش زندگیتون به وسعت آسمـــــــون آبی

insta : Maryplan
 سپاس شده توسط
[تصویر:  %D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C1.png]

تو پست قبل یه تمرین داشتیم که باید انجامش میدادیم برای اینکه بدونید چطوری تمرین رو انجام بدین این پست و پست های بعدشو بخونید:

یکی از روش های خودشناسی شناخت توانایی ها و استعدادهامونه Smiley-face-thumb
امکان نداره فردی تو این دنیا باشه که هیچ توانایی یا استعدادی نداشته باشه
اما ما همیشه به جای نگاه کردن به درون خودمون فقط به استعداد های اطرافیان نگاه میکنیم
برای پیدا کردن استعداد و توانایی که فقط مخصوص خود خودته، نگاهتو از اطرافیان و موفقیت هاشون بردار و فقط کمی در درونت جست و جو کن حتما پیداش میکنی 128fs318181
موضوع : پازل برنامه ریزی

سیر مطالعه :

پازل برنامه ریزی 
اولین قدم در برنامه ریزی : شناخت خود
شناخت توانایی ها و استعداد ها

روش های کاربردی خودشناسی

[تصویر:  %D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C.png]

1.خودمونو دوست داشته باشیم ،باور کنیم و با خودمون صادق باشیم
2.موانع خودشناسی رو برطرف کنیم
3.خودمون رصد کنیم
4.از نزدیکان بپرسیم
5.به شکست ها توجه کنیم
6.توجه به زبان بدن
7.مراقبه و مدیتیشن
8.تست های روانشناسی
9.تهیه لیست های مهم

توضیح هر مورد در پست های بعد ...
ادامه پست قبل با موضوع خودشناسی پیش نیاز برنامه ریزی موفق:

2.موانع خودشناسی رو برطرف کنیم

• عیوبمون رو مخفی نگه نداریم
مطمئن باشید از شناخت کسی که در درونتان است پشیمان نخواهید شد!

• به شخصیت کاذبمون دل خوش نکنیم
ما دلمون برای زندگی غیر واقعی مون تنگ نمیشه، چون صادقانه زندگی کردن با خودمون بهشت واقعیه!

•  کمال طلبی رو بذاریم کنار

ما همونی هستیم که هستیم. هر چقدر  زودتر در زندگیمون اینو قبول کنیم و باهاش کنار بیایم روزهامون رو بسیار آسون تر و زیباتر زندگی میکنیم .پس به جای مخفی کردنش با روی باز به استقبالش بریم.

• از تغییر نترسیم
زیباترین چیزی که در زندگیمون خواهیم دید زمانیه که به کسی تبدیل بشیم که از همان ابتدای تولد واقعا باید میبودیم.

3.خودمون رصد کنیم

• چند روزی حسابی خودمون رو در نظر بگیریم به رفتارهامون دقت کنیم و همرو یادداشت کنیم ببینیم تو موقعیت های مختلف چه واکنش ها و رفتارهایی داریم و برداشت خودمون رو یادداشت کنیم.

4.از دوستان و نزدیکان بپرسیم :

ازشون بخوایم مارو توصیف کنند
اون چیزی که دیگران از ما و رفتارهای ما میبینند به خود واقعی مون نزدیکه پس ازشون بخوایم نکات منفی و مثبت مارو بهمون بگن

فقط دوتا نکته داره :

اول اینکه آمادگی شنیدن انتقاد و نکات منفی داشته باشیم و نه تنها ناراحت نشیم بلکه به خاطر کمک به شناخت خودمون خوشحال باشیم
دوم اینکه افراد صادق انتخاب کنیم که توصیفشون از ما حقیقی باشه.

ادامه در پست بعد...
 سپاس شده توسط
ادامه پست قبل با موضوع روش های خودشناسی پیش نیاز برنامه ریزی موفق :

5.شکست هارو دریابیم

همه شکست هامون در زندگی رو یادداشت کنیم و دو راه برای برخورد با شکست ها داریم

1.قربانی باشیم

سعی کنیم دلایلی برای توجیه شکست پیدا کنیم (برای شناخت خودمون اصلا روش مناسبی نیست)

2.. واقع بین باشیم

سعی کنیم دلایل اصلی شکست رو پیدا کنیم (این دلایل رو منتقل می کنیم به لیست نقاط ضعف که در ادامه بهش میرسیم)

6.توجه به زبان بدن

زبان بدن روی افکار و حالات روحیمون تاثیر زیادی میذاره تا حالا به زبان بدنتون توجه کردین؟
افرادی که خمیده راه میرن و آهسته و نامعلوم صحبت میکنن سطح کورتیزول افزایش پیدا میکنه و در نتیجه اعتماد به نفس کاهش پیدا میکنه
در مقابل افرادی که راست می ایستند  و با صدای بلند صحبت می کنند اعتماد به نفس بیشتری دارند و باعث افزایش هورمون توستسترون میشه و به بهبود کارایی کمک میکنه برای درک بهتر این موضوع به سخنرانی افراد موفق و بزرگ و زبان بدن و نحوه برخوردشون دقت کنید.

7.مراقبه و مدیتیشن

با انجام مراقبه و مدیتیشن و تمرکز روی شیوه تنفس میتونیم سطح آگاهیمون رو بالا ببریم ، اونوقت بهتر میتونیم خودمونو بشناسیم.

8.تست های روانشناسی

از تست های روانشناسی مختلفی میتونیم استفاده کنیم
این تست ها کمک میکنه یه سری از ویژگی ها و خصوصیت هامونو بشناسیم

مثل تست MBTI
[/url]
[url=https://sinatik.com/landing/test]تست دیسک
 ( شخصیت شغلی خودت رو بشناس)

تست ایناگرام و ....

ادامه در پست بعد:
9.تهیه لیست های مهم
 سپاس شده توسط
ادامه پست قبل با موضوع خودشناسی پیش نیاز برنامه ریزی موفق

تهیه لیست های مهم

در ادامه پست قبل حالا میریم سراغ لیست های مهم

تیتر لیست هارو یادداشت کنید بعد در آرامش و سکوت به خودتون فکر کنید هرچیزی که به ذهنتون اومد ببینید تو کدوم دسته قرار میگیره بنویسیدش تو اون لیست

لیست ترس ها :  ترس از تنهایی ، ترس از تاریک ، ترس از شکست ، ترس از حیوانات ، ترس از ارتفاع ، ترس از آینده
لیست قدرت ها : حس ششم قوی ، احساسات قوی، قدرت استدالال، قدرت مالی، قدرت یادگیری ، مدیریت بحران
لیست ضعف ها: اعتماد به نفس پایین ، به تعویق انداختن کارها ،ضعف در مدیریت زمان ،خواب آلودگی ، تنبلی
لیست ویژگی های شخصیتی : درون گرا ، برون گرا ، سازگار ، وظیفه شناس
لیست چیزهایی که خوشحالت میکنه:  هدیه دادن ،  مطالعه کتاب ، فیلم دیدن ، صحبت یا یک دوست ، خوردنی خاص
لیست چیزهایی که ناراحتت میکنه :  گوش دادن به اخبار ، بی نظمی ،  صحبت با فرد خاص ، غر شنیدن ، قضاوت شدن
لیست ارزش ها : آرامش ، رفاه ، رازداری ، خوش رفتاری، احترام ، خیرخواهی
لیست محدودیت های ذهنی:  نمیتونم ، نمیشه  ، امکان نداره ،شانس ندارم
لیست عادت های سالم : سحرخیزی ، ورزش ، تغذیه سالم،  اهمیت به خود ، تعامل با خانواده ، مدیتیشن ، مطالعه آزاد
لیست عادت های ناسالم : بهانه جویی ، اعتیاد به نت ،به موبایل ،  زندگی در گذشته ، کینه توزی
لیست انرژی بخش و ایجاد انگیزه : صحبت یا یک دوست،  رسیدگی به گل ها ، خیال پردازی در مورد آینده،  سکوت ، موسیقی خاص
لیست اهداف و آرزوها : پیشرفت در کسب و کار ، ادامه تحصیل ، کاهش وزن ،موفقیت مالی

حتما این لیست هارو آماده کنید چون بعدا برای قدم های بعدی برنامه ریزی باهاشون خیلی کارداریم
یه جورایی این لیست ها میشن نقشه راه شما در تکمیل پازل برنامه ریزی
انتهای لیستهارو باز بذارید و یه مدت خودتونو زیر نظر بگیرید و متمرکز بشید روی خودشناسی
هرچی به ذهنتون اومد به لیست ها اضافه کنید
 اگر اطلاعاتی که در مورد خودتون جمع آوری کردین رو تو این دسته ها  طبقه بندی کنید تقریبا میشه گفت خودتون رو خوب میشناسید
اگر لیست دیگه ای به ذهنتون میرسه که من یادآوری نکردم حتما برام بفرستید
 سپاس شده توسط

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان