عزیز :.:.::. * اعلام وضعیت اولین بسته پاکی مسابقه #پاکی_رمضان * .::.:.

امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چگونه برنامه ریزی موفقی داشته باشم؟

به نام خدا

خلاصه چند پست اخیر و انجام تمرین خودشناسی:

پازل برنامه ریزی

برنامه ریزی دقیقا مثل پازل میمونه ، اگه هر قطعه رو درست سرجای خودش بذاریم به تصویر نهایی دلخواه میرسیم.

قدم اول (قطعه اول پازل): خودشناسی

خلاصه پستهای خودشناسی

اولین قدم و اولین تکه از پازل برنامه ریزی که به نظرم مهمترین قدمه همین شناختن خودمونه !
برای اینکه برنامه ریزی قابل اجرا بتونیم تنظیم کنیم باید این قدم رو درست برداریم.

چرا برنامه ریزی میکنم ولی چند روز بیشتر نمیتونم اجراش کنم؟؟

به خاطر اینکه شما برای خودت برنامه ریزی نکردی 
شما برای یک ورژن ایده آل  و پرفکت از خودت برنامه ریزی میکنی
برای اونی که هستی برنامه نمیریزی
برای اونی که میخوای باشی داری برنامه میریزی
 اول باید خودمون رو بشناسیم و  برای خودمون برنامه ریزی کنیم ، بعد خودمون رو برسونیم به اون نقطه ای که میخوایم.

پس اولین قدم اینه :

1.من کی هستم؟

تو آرامش و سکوت یه قلم و کاغذ برداریم و خودتونو توصیف کنید
از خودتون چی میدونید؟ همه رو یادداشت کنید
هرچیزی که در مورد خودتون به ذهنتون میرسه همه رو بنویسید:

یکم با خودمون درد و دل کنیم و هرچی دوست داریم از خودمون بنویسم . استعداد ها و توانایی ها نقاط قوت و ضعف و هرچیزی که از زندگی میخوایم و ... رو بنویسیم.

2.موانع خودشناسی رو بشناسیم : چه موانعی نمیذارن خودشناسی رو انجام بدیم یا خودمونو بهتر بشناسیم ؟
مثلا از تغییر میترسیم یا اینکه فکر میکنیم وقت گیره یا کار سختیه  یا راحت طلبی نمیذاره ،
هر مانعی به ذهنتون میرسه بنویسید .

3.برای موانع راه حل پیدا کنیم :  برای هر کدوم از موانع خودشناسی که نوشتیم با تحقیق و مطالعه و مشورت یه راه حل پیدا کنیم و جلوش بنویسیم.

4.چند روزی حسابی خودمون رو در نظر بگیریم به رفتارهامون دقت کنیم و همرو یادداشت کنیم 
ببینیم تو موقعیت های مختلف چه واکنش ها و رفتارهایی داریم و برداشت خودمون رو یادداشت کنیم.

-از دوستان و نزدیکان بخوایم مارو توصیف کنند
اون چیزی که دیگران از ما و رفتارهای ما میبینند به خود واقعی مون نزدیکه پس ازشون بخوایم نکات منفی و مثبت مارو بهمون بگن
با شنیدن نکات منفی ناراحت نشیم و خوشحال بشیم از اینکه داریم خودمونو میشناسیم.

5.همه شکست هامون در زندگی رو یادداشت کنیم همراه با دلایل شکست.

6. از تست های روانشناسی مثل تست MBTI ، تست دیسک و تست ایناگرام و ... استفاده کنیم.

7. لیست های مهم:

تیتر لیست هارو یادداشت کنید بعد هرچیزی که قبلا درمورد خودتون نوشتین یا هرچیزی که راجب خودتون به ذهنتون میرسه  ، 
ببینید  تو کدوم دسته قرار میگیره بنویسیدش تو اون لیست. مثال :

لیست ترس ها :  ترس از تنهایی ، ترس از تاریک ، ترس از شکست ، ترس از حیوانات ، ترس از ارتفاع ، ترس از آینده
لیست قدرت ها : حس ششم قوی ، احساسات قوی، قدرت استدلال، قدرت مالی، قدرت یادگیری ، مدیریت بحران
لیست ضعف ها: اعتماد به نفس پایین ، به تعویق انداختن کارها ،ضعف در مدیریت زمان ،خواب آلودگی ، تنبلی
لیست ویژگی های شخصیتی : درون گرا ، برون گرا ، سازگار ، وظیفه شناس
لیست چیزهایی که خوشحالت میکنه:  هدیه دادن ،  مطالعه کتاب ، فیلم دیدن ، صحبت یا یک دوست ، خوردنی خاص
لیست چیزهایی که ناراحتت میکنه :  گوش دادن به اخبار ، بی نظمی ،  صحبت با فرد خاص ، غر شنیدن ، قضاوت شدن 
لیست ارزش ها : آرامش ، رفاه ، رازداری ، خوش رفتاری، احترام ، خیرخواهی
لیست محدودیت های ذهنی:  نمیتونم ، نمیشه  ، امکان نداره ،شانس ندارم
لیست عادت های سالم : سحرخیزی ، ورزش ، تغذیه سالم،  اهمیت به خود ، تعامل با خانواده ، مدیتیشن ، مطالعه آزاد 
لیست عادت های ناسالم : بهانه جویی ، اعتیاد به نت ،به موبایل ،به خ.ا  ،  زندگی در گذشته ، کینه توزی
لیست انرژی بخش و ایجاد انگیزه : صحبت یا یک دوست،  رسیدگی به گل ها ، خیال پردازی در مورد آینده،  سکوت ، موسیقی خاص
لیست اهداف و آرزوها : پیشرفت در کسب و کار ، ادامه تحصیل ، کاهش وزن ،موفقیت مالی ، پاکی ، پیشرفت معنوی

حتما این لیست هارو آماده کنید چون بعدا برای قدم های بعدی برنامه ریزی باهاشون خیلی کارداریم
یه جورایی این لیست ها میشن نقشه راه شما در تکمیل پازل برنامه ریزی
انتهای لیستهارو باز بذارید و یه مدت خودتونو زیر نظر بگیرید و متمرکز بشید روی خودشناسی
هرچی به ذهنتون اومد به لیست ها اضافه کنید
 اگر اطلاعاتی که در مورد خودتون جمع آوری کردین رو تو این دسته ها  طبقه بندی کنید تقریبا میشه گفت خودتون رو خوب میشناسید
اگر لیست دیگه ای به ذهنتون میرسه که من یادآوری نکردم حتما برام بفرستید..

سلام

یک نمونه مثال از لیست های خودشناسی  که میتونید ازشون ایده بگیرید:

لیست ترس ها :  ترس از شکست ، ترس از آینده ، ترس از حرف زدن

لیست قدرت ها : هدفمند بودن ،  کنترل نگاه ؛ کنترل ذهن ، با ارداه بودن ، قوی بودن در برابر مشکلات ، شجاعت  و ...

لیست ضعف ها :  اعتماد به نفس پایین ، عزت نفس پایین ،  عدم کنترل نگاه ، عدم کنترل ذهن ، احساس گناه و عذاب وجدان ،احساس حقارت ،   افسردگی ، اضطراب ، استرس ،وسواس ،زود رنجی ،  پر خوابی ، کم خوابی یا خواب نامنظم ،   بی هدفی و بی انگیزگی ، برنامه ریزی نداشتن ، بیکاری،اهمال کاری ، ضعف در مدیریت زمان ، تنبلی و بی حوصلگی ، افکار منفی ، افکار جنسی و آلوده ،  کم صبری و کم طاقتی ، تنهایی ، یاس و ناامیدی، خستگی ، ضعف جسمی و ..

لیست ویژگی های شخصیتی :  درون گرا ، برون گرا ، ساکت و کم حرف ، پر حرف  ، مهربان ،معاشرتی ، گوشه گیر ،  وظیفه شناس ، سازگار ، خجالتی ، عصبی و پرخاشگر ، احساساتی ، صادق ، فداکار ، ایرادگیر ، خوش بین ، بد بین ، خلاق

لیست چیزهایی که خوشحالت میکنه : مطالعه کتاب ، رفتن به طبیعت ، پیاده روی ، هدیه گرفتن ، موسیقی ، انجام کارهای مثبت ، خوردن غذای مورد علاقه، شکرگزاری

لیست چیزهایی که ناراحتت میکنه :  بی نظمی ، بی هدفی ، بی برنامگی ، لغزش و ...

لیست ارزش ها :  آرامش  ، احترام ،معنویت ، سلامت جسم ، سلامت روح، تعادل ، استقلال طلبی ، صداقت ، امور خیریه ، خانواده ، دوستان ، امانت داری ،  پول و ثروت ، ایجاد اثر در دنیا و ...

لیست محدودیت های زهنی : نمیتونم پاک باشم ، نمیتونم برنامه هامو اجرا کنم ، نمیتونم ذهنمو کنترل کنم ، نمیتونم کنکور قبول شم ، نمیتونم ازدواج کنم ،نمیتونم تو این شغل موفق بشم ،  نمیشه و امکان نداره و ...

لیست عادت های سالم :  سحرخیزی ، ورزش ، برنامه ریزی ، خواب منظم ، مطالعه ، آب خوردن

لیست عادت های ناسالم :  پرخوابی ، کم خوابی ، خواب نامنظم ، اعتیاد به نت ، اعتیاد به گوشی ؛ اعتیاد به صحبت با جنس مخالف ، پرخوری ؛ خوردن غذاهای مضر

لیست انرژی بخش و ایجاد انگیزه :  هدیه دادن به خود ، کار خیر و کمک به دیگران ، رفتن به طبیعت و ...

لیست اهداف و آرزوها : تقرب به خدا ، پیشرفت درسی ، قبولی در کنکور ، پیدا کردن شغل مناسب ، پیشرفت شغلی ، زمینه سازی جهت ظهور امام زمان (عج) ، ازدواج موفق ، سرمایه گذاری مالی ، تناسب اندام و...

یه لیست دیگه هم اضافه کردم

لیست کارهای  آرامش بخش : نماز ، مناجات با خدا ، توکل و توسل ، مدیتیشن ، یوگا و...
قدم دوم : میخواهم اینگونه باشم ...

خب قدم اول برنامه ریزی رو شناختم : شناخت خودمون ، این که من کی هستم و چه توانایی  ها ، استعداد ها و چه صفات ، ویژگی ها، عادت ها  و روحیاتی دارم.امیدوارم به شناخت خوبی  از خودتون رسیده باشین

میریم سراغ قدم دوم : قدم دوم توصیف اون کسیه که دوست داریم باشیم، همونی که همیشه برنامه هامون رو براش مینوشتیم و نمیتونستیم اجرا کنیم.

از بین لیست هایی که تو مرحله خودشناسی کاملش کردین برین سراغ مواردی که میخواین تغییرش بدین و اونارو وارد یه لیست جدید کنید به اسم "میخواهم باشم"

مثلا اگه تو لیست خودشناسی نوشتیم" اعتیاد به موبایل"  ؛ تو لیست میخواهم باشم  مینویسیم "ترک اعتیاد به گوشی"

چیزی که هستم >>>> چیزی که میخواهم باشم
دیر بیدار میشم >>>>> میخواهم سحرخیز باشم
5 کیلو اضافه وزن دارم >>>  میخوام 5 کیلو کاهش وزن داشته باشم.
عدم کنترل ذهن >>> میخوام ذهنمو کنترل کنم
پرخوری میکنم >>> میخوام به اندازه غذا بخورم

و ...

پس هرچیزی رو که میخوایم تغییر بدیم رو به  لیست "میخواهم باشم" اضافه کنیم
حتما لیست خودشناسی و لیست میخواهم باشم رو تهیه کنید ، چون تو مراحل بعد باید بهشون مراجعه کنیم.

امیدوارم بتونیم به خوبی خودمون رو بشناسیم و بهترین برنامه رو برای خودمون تنظیم کنیم. 302
شناخت وضعیت موجود

اگر وضعیت موجود خودمون رو شناسایی کنیم  ،  بهتر میتونیم برای نسخه فعلی خودمون برنامه بریزیم ،برنامه ای که قابل اجرا باشه.

باید بررسی کنیم هر موردی که قراره تو برناممون قرار بدیم ، الان تو چه وضعیتیه 

مثلا من قراره تو برنامم ورزش داشته باشم   بررسی میکنم الان من روزی  چند دقیقه یا هفته ای چند ساعت ورزش میکنم؟

مثلا اگر من الان هفته ای نیم ساعت ورزش میکنم  ،  نباید تو برنامم بنویسم روزی یک ساعت ورزش!!!

یا در مورد مطالعه اگه من  در طول هفته   مثلا بیست دقیقه وقت میذارم برای مطالعه ، منطقی نیست که تو برنامم بنویسم یک ساعت مطالعه روزانه!!!

این برنامه مطمئنا برای نسخه فعلی ما نیست و قابلیت اجرا نداره!!!

باید به تدریج زمان مطالعه یا ورزش یا هرچیز دیگه رو بالا ببرم. اگه تا دیروز روزی نیم ساعت بوده ، امروز بذارم 40 دقیقه ، هفته بعد یک ساعت و ... همینطور به تدریج و آهسته آهسته ...

یه راه خوب برای اینکه وضعیت موجود خودمون رو بیشتر بشناسیم گزارش نویسیه

به مدت دو الی سه روز یا یک هفته از صبح که بیدار میشیم تا شب که میخوابیم یادداشت میکنیم چه کارهایی انجام دادیم و هر کدوم چقدر طول کشید.
سعی کنید چیزی رو تغییر ندین و به همون روال روزانه کارهارو انجام بدین و یادداشت کنید

مثلا من ساعت 7 از خواب بیدار شدم
15 دقیقه شستن دست و رو و دستشویی
نیم ساعت خوردن صبحانه
45 دقیقه تو گوشی بودم
20 دقیقه ورزش کردم
1 ساعت تلویزیون دیدم
10 دقیقه با دوستم تلفنی حرف زدم
1 ساعت درس خوندم
و الی آخر ....

تا زمان خواب 

اگه به مدت چند روز این  تکنیک رو انجام بدین کم کم دستتون میاد که اوقاتتون چطور میگذره و برای هر کاری چقدر زمان میذارید
اونوقت بهتر میتونید وضعیت موجود خودتون رو شناسایی کنید و برای رسیدن به هدف ،برنامه قابل اجرا تری تنظیم کنید.53
قدم سوم : تعیین اهداف

[تصویر:  22_660x330.jpg]

برای جمع آوری لیست اهداف  باید از لیست هایی که توی خودشناسی و میخواهم اینگونه باشم  نوشتیم ،کمک بگیریم

از تو اون لیست ها ، عادت ها و ویژگی هایی که میخوایم تغییر بدیم رو ؛ (یعنی از نقطه ای که هستم به نقطه ای که میخواهم باشم)  فیلتر میکنیم.

به طور مثال : اولویت کدوم عادت بیشتره که بخوایم تغییرش بدیم ، بعد از اینکه اولویت بندی کردیم ، حالا میبینم از بین اولویت ها کدوم عادت رو میتونیم به راحتی و در زمان کوتاه تغییر بدیم

برای اوایل برنامه ریزی بهتره با عادت هایی شروع کنیم که زمان کمی برای تغییر میخوان و برامون راحت تره.

در ادامه وقتی به برنامه ریزی مسلط شدیم و روال زندگیمون رو برنامه ریزی افتاد میریم سراغ عادت هایی که سخته و زمان بره!
و در نهایت به همشون میرسیم و میتونیم همشون رو با یه برنامه دقیق تغییر بدیم.

مثالا من اولویت هام :

نقطه ای که هستم >>>>>> نقطه ای که میخواهم باشم

زیاد میخوابم ( روزی 12 ساعت ) >>>>> میخوام کم کم ساعت خوابم رو کم کنم و به روز ی 8 ساعت برسونم
روزی 4 ساعت با گوشی کار میکنم >>>>  میخوام زمان استفاده از گوشی رو به روزی 1 ساعت برسونم
اصلا کتاب مطالعه نمیکنم >>> میخوام روزی یک صفحه کتاب مطالعه کنم
هفته ای نیم ساعت ورزش میکنم >>>>> میخوام روزانه 15 دقیقه ورزش کنم
و ...

از بین اولویت هام باید ببینیم کدوم عادت ها تغییرش برام راحتتره و زمان کمتری نیاز داره برای تغییر ، اون ها رو انتخاب کنم .

پس تا اینجا لیست خودشناسی و میخوام اینگونه باشم رو تهیه کنید
عادت هایی که میخواین تغییر بدین رو مشخص کنید
تا ان شاء الله بریم سراغ قدم های بعدی
قدم سوم :تعیین اهداف (هدفگذاری در نقش ها)

همه ی ما نقش های مختلفی تو زندگیمون داریم از جمله:

نقش انسان ،نقش فرزند ، نقش خواهر ، نقش برادر ، نقش کاربر کانون  ، نقش محصل ، نقش دانشجو ، نقش کارمند ، نقش همسر ،نقش مادر یا پدر، نقش همسایه ؛ نقش شهروند و ...

همه ی نقش های مهم زندگی مون رو مینویسیم و بعد اولویت بندی میکنیم:

مثلا اونی که شاغله اولویت اول زندگیش شغلشه
اونی که مادر اولویت اول زندگیش نقش مادر بودنه
اونی که کنکوریه اولویت اول زندگیش نقش محصل بودنه

پس هر کس باید با توجه به شرایط زندگی خودش اولویت هاش رو مشخص کنه. تا زمان بیشتری از برنامه ریزیش رو برای اولویتش در نظر بگیره و البته نه همه ی زمانش رو!
و از زمان های باقی مونده  برای رسیدن به اولویت های بعدی زندگی استفاده کنه.

حالا برای هر نقش یه لیست تهیه میکنیم از اهدافی که کمک میکنه توی اون نقش بدرخشیم:

مثال:

اهداف نقش فرزند :  محبت و قدر شناسی از پدر و مادرم و کسب رضایت والدین  
اهداف نقش محصل یا دانشجو :  قبولی کنکور یا مقطع بالاتر ، موفقیت تحصیلی ، حذف موانع موفقیت
اهداف نقش کارمند : توسعه کار یا ارتقاء شغل ، راه اندازی کسب و کار مجازی
اهداف نقش خواهر یا برادر : محبت بی قید و شرط به خواهر و برادرم
اهداف نقش کاربر کانون : فعالیت در تاپیک های مختلف برای حفظ پاکی و تغییر سبک زندگی ، انجام مسئولیت های کانونیم ، رعایت قوانین سایت

و ...
ارزش ها

یادتونه تو خودشناسی یه لیستی داشتیم به اسم لیست ارزش ها
منظور از ارزش ها چیه؟

تا حالا دیدن افرادی رو که به ظاهر در نگاه دیگران موفق هستن  ، پول و ثروت و امکانات زیادی هم  دارن .اما از درون  شکست خورده هستن احساس رضایت از زندگی ندارن .  به نظرتون مشکل اصلی کجاست ؟ این همه تلاش برای رسیدن به یه حال بد؟
مشکل اصلی اینجاست که بسیاری افراد تو مسیر هدفگذاری  یه مرحله ی مهم رو فراموش میکنن و اون تعیین ارزش هاست.

ارزش ها مثل اثر انگشت خاص هر فرد هستن ،گرچه ارزش های من ممکنه با ارزش های یه فرد دیگه یکسان باشه ولی اولویت بندی ارزش هامون متفاوته . همین باعث میشه ارزش های هر کس شخصی و غیر قابل کپی برداری هستن .
پس هرگز انتخاب خودمون رو نباید  با ترجیحات دیگران مقایسه کنیم و سبک زندگی دیگران و ارزش هاشون رو کپی برداری کنیم.

ارزش ها در دو راهی های زندگی مثل قطب نما عمل میکنن و مسیر درست رو به ما نشون میدن
مثلا اگه من بین دوراهی پول  و صداقت قرار بگیرم ( مثلا مجبور باشم برای بدست آوردن پول بیشتر دروغ بگم )  اگر ارزش صداقت برای من بیشتر باشه من صداقت رو ترجیح میدم.در حالیکه اگه من به ارزش هام توجه نکنم و پول رو انتخاب کنم ممکنه  پول بیشتری بدست بیارم ولی در بلند مدت از زندگیم رضایت نخواهم داشت چون ارزش هامو زیر پا گذاشتم !

دوراهی های دیگه مثل:
پول و ثروت بیشتر بدست بیارم یا وقت بیشتری  برای خانوادم بذارم ؟
ازدواج کنم یا مجرد بمونم؟
ادامه تحصیل بدم یا ندم؟
آیا مهاجرت کنم یا کنار خانوادم بمونم؟
و...

چه چیزهای دیگه ای  میتونن ارزش های زندگیمون  باشن
 چطور ارزش هارو اولویت بندی کنیم
ارزش با هدف فرق داره یا نه؟
تو پست های بعدی به این سوالات جواب میدم ان شاء الله 53

روش تعیین ارزش ها

این لیست ارزش ها رو دانلود کنید و هر موردی که فکر میکنید جز ارزش های شما هستن انتخاب کنید
مثالی از ارزش ها :  خانواده ، صداقت ، استقلال و آزادی ، احترام ، معنویت ، امور خیریه و نوع دوستی ، پول و ثروت ، سلامت جسم ، ایجاد اثر در دنیا و ...

اولویت بندی ارزش ها

1.امتیاز دهی

به ارزش هایی که از لیست بالا نوشتیم بنا بر اولویتش از 1 تا 10 امتیاز بدیم
ارزش هایی که امتیاز بالای 8 گرفتن رو انتخاب کنیم و بعد ارزش ها رو دو به دو با هم مقایسه کنیم تا ببینیم اولویت کدوم ارزش بالاتره  ،
کدوم رو میتونیم فدای  ارزش دیگه بکنیم .  3 تا  5 هدف منتخب رو  مینویسیم.

مثلا من اگه بین دوراهی مهاجرت برای ادامه  تحصیل و خانوادم گیر کردم یاید ببینم کدوم رو میتونم فدای دیگری کنم .
آیا حاضرم خانوادم رو رها کنم و مهاجرت کنم؟ یا ارزش خانواده برای من بیشتره پس خانوادم رو انتخاب می کنم.
انتخاب هر کس ممکنه متفاوت باشه پس با خودتون صادق باشید و عذاب وجدان نگیرید.

2.توجه به انتخاب های گذشته

با توجه به انتخاب هایی که در گذشته داشتین و ازشون عمیقا راضی بودین یا راضی  نبودین ، میتونه راهنمای خوبی برای تعیین ارزش ها باشه.
مثلا کسی رو میشناسم که همیشه ابراز پشیمونی میکنه از اینکه کنار خانوادش موندن رو به مهاجرت ترجیح داده ، پس احتمالا ارزش مهاجرت بیشتر از خانواده بوده.

3.الگوها

یکی از راه های آسون برای تشخیص ارزش های کلیدی  بررسی افرادیه که قبول داریم ، ستایش میکنیم یا دوست داریم شبیه اون ها بشیم.
از همینجا میشه حدس زد ارزش های اصلی من چیه؟

▪︎تفاوت ارزش و هدف چیه؟
پست بعدی >>>
تفاوت ارزش و هدف

ارزش و هدف در 2 مورد باهم تفاوت دارن:

1 . زمان

اهداف مربوط به آینده ی زندگی ماست
ولی ارزش ها مربوط به لحظه ی حال هستند. همین جا و  همین الان من اگه ارزش صداقت برام تو اولویته
باید در تمام موقعیت  ها صداقت رو سرلوحه کارم قرار بدم  نه در آینده .

2 . اختیار

علی رغم همه ی تلاش هامون هیچ تضمینی برای رسیدن به هدف وجود نداره . ممکنه ما به سختی تلاش کنیم ولی به نتیجه مطلوب نرسیم .

ولی ما اختیار کامل داریم که رفتارمون رو بر  اساس ارزش هامون انتخاب کنیم و هیچ بهانه ای قابل قبول نیست.
مراحل چهارگانه هدفگذاری حرفه ای

خیلی هامون شاید اهداف روشن و واضحی نداشته باشیم یا اصلا ندونیم از زندگی چی میخوایم و به چی میخوایم برسیم
تو لیست خودشناسی یه لیست به اسم آرزوها و اهداف داشتیم
برای تکمیل اون لیست میتونیم این مراحل رو انجام بدیم تا اهدافمون رو بهتر و با دید بازتری انتخاب کنیم
یه کاغذ و قلم بردارین و به این سوالات با دقت جواب بدین
ممکنه جواب بعضی سوال ها مشترک باشه هیچ اشکالی نداره

مرحله اول : طوفان فکری

روش اول : غول چراغ جادو

اگه هیچ کدوم از محدودیت هایی که الان بخش جدایی ناپذیری از زندگیتون هستن وجود نداشتند چه کار میکردین؟
 فکر کنید غول چراغ جادو اومده و میخواد هر آرزویی دارین رو برآورده کنه ، ازش چی  میخواین؟

روش دوم :جشن تولد 80 سالگی

فرض کنید به سن 80 سالگی رسیدین ، چه لذت ها و چه حسرت هایی دارین؟
از انجام چه کارهایی به خودتون میبالید؟
چه کارهایی رو انجام ندادین که موجب حسرت شده؟

روش سوم : الان حاضر هستین چه کاری انجام بدین که 12 ماه دیگه به خودتون بگین آفرین به خودم.

با نگاهی کوتاه مدت کارهای مهم یک سال آتی رو در نظر بگیرید و ببینید اگه هیچ محدودیتی وجود نداشت ، از امروز تا 365 روز دیگه چه کارهایی انجام میدادین؟
باید چه پروزه ای رو شروع یا تمام کنید ؟ایا باید مهارت خاصی رو یاد بگیرید ؟  آیا رابطه ای هست که باید به اون  پایان بدین؟
یا ارتباط خوبی رو تعمیق ببخشید؟

روش چهارم : ترس ها راهنمای موفقیت

همه ی ما از انجام کارهای خاصی میترسیم . همین ترس ها بهترین راهنما برای اهدافی هستند که باید به سمتشون حرکت کنیم مثلا ترس از سخنرانی در یک جمع .
کدوم اهداف هستند که حتی فکر کردن بهشون شمارو میترسونه ؟ طوری که هیچ حرکتی به سمتش نمیکنید؟
روبه رو شدن با ترس ها و به سرانجام رسوندن کار باعث خوب شدن حال خودمون برای رسیدن به اهداف میشه و اعتماد به نفسمون رو افزایش میده.

روش پنجم: ارزیابی سال گذشته

همه ی ما قبل از سال نو به فکر یه تغییر اساسی تو سال جدید هستیم .شاید بشینیم و اهداف ریز و درشت خودمون رو بنویسیم.
ولی سال ها یکی پس از دیگری میان بدون اینکه تغییر خاصی اتفاق بیوفته! یکی از علل مهمش فراموش کردن گذشته ، شکست ها و حسرت های پیشینه
که باعث میشه همون اشتباهات قبلی رو تو سال جدید هم تکرار کنیم.

سال گذشته خودتون رو بررسی کنید . چه نقاط ضعفی داشتیم که تاثیر زیادی در نرسیدن به اهدافممون داشته؟

دیوانگی یعنی : انجام کاری یکسان دوباره و دوباره و دوباره و انتظار نتایج متفاوت داشتن! انیشتین

ارزیابی سال گذشته مارو واقع بین میکنه
اگر انتظار داشتیم در کل سال 50 کتاب بخونیم ولی هیچوقت به این عدد نزدیک هم نشدیم ، یه جای کار میلنگه
اگه امسال هم همین هدف رو در نظر بگیریم مسلمه که بهش نمیرسیم.
شکست ها ، تجربیات ، حسرت هاو البته موفقیتهای  قبلی رو در نظر بگیرید . چه درس هایی میگیرید؟ برای کسب نتایج متفاوت چه چیزی باید تغییر کنه؟

ادامه دارد ...
ادامه پست بالا   هدفگذاری حرفه ای

روش ششم : پرونده های باز

چرا بعضا کارهای ناتمام سال گذشته رو به همان حال رها میکنیم؟ و به سراغ اهداف جدید میریم؟

به دو دلیل

1 .  پیگیری و اتمام یک کار نیمه تمام انرژی بسیار بیشتری نسبت به شروع یک پروژه جدید می طلبد.
2 . شروع یک کار جدید همیشه جذاب تر از ادامه کارهای قبلی است . هرچند متاسفانه این پروژه های جدید نیز به زودی به صف کار های ناتمام قبلی میپیوندند.

اولین وظیفه ما  به نتیجه رساندن ایده ها و پروژه های نا تمام و باقی مانده از سال های قبل است .  چه کارهای ناتمامی از سال های قبل داری .همین امسال انجامش بده و در لیست اهدافت قرار بده.

روش هفتم : اگر 5 سال به عقب برمیگشتم

فرض کنید با دانش و تجربیات فعلی به 5 سال قبل برمیگشتین
چه کارهای جدیدی رو انجام میدادین؟ انجام چه کارهایی رو متوقف میکردین؟ چه کارهایی رو متفاوت انجام میدادین؟
احتمالا گذشته در حال تکراره و ما هم در حال تکرار همان اشتباهات گذشته هستیم .
با انجام این تمرین میخوایم نسبت به اشتباهات فعلی آگاه  بشیم و تا دیر نشده اصلاحات لازم رو انجام بدیم.

روش هشتم :  ارزش برتر

آنچه به زندگی معنا میبخشه حرکت در راستای ارزش های درونیه
و چیزی که به رضایت درونی و شادمانی حقیقی منجر میشه همراستایی اهداف با ارزش هاست.
5 ارزش خودتون رو که قبلا مشخص کردین با دقت در اونها چه ایده هایی برای هدفگذاری به ذهنتون میرسه؟
مثلا اگه ارزش اول معنویته ..برای حرکت در این جهت چه  اهدافی دارین؟
 مراجعه به پست ارزش ها

ادامه : پست بعدی
ادامه ی پست بالا  هدف گذاری حرفه ای

روش نهم : خودآگاهی با رسم چرخ زندگی

یکی از بهترین روش ها برای آغاز فرآیند هدفگذاری ، کسب خودآگاهی نسبت به وضعیت فعلی زندگیه.
اگه شما بدون توجه به شرایطی که درحال حاضر دارین به مسیر ادامه بدین ،ممکنه چند سال بعد سر از جایی در بیارین
که نقطه مطلوب زندگی شما نبوده و در این مدت فقط وقت خودتون رو تلف کردین.

حوزه های مهم زندگی خودتون رو بنویسید و به کیفیت و اوضاع خود در هر یک از آن ها ،امتیازی بین 0 تا10 بدین.
حوزه های زندگی هرکس ممکنه متفاوت باشه ، مواردنام برده در نمودار جهت مثال ذکر شده

[تصویر:  %DA%86%D8%B1%D8%AE.png]

دو تا نکته :

1. چرخ زندگی باید شبیه چرخ باشه ، عدم تعادل بیش از حد تو حوزه های مختلف باعث تک بعدی شدن یا مغفول موندن برخی ابعاد وجودی  
و در نهایت عدم رضایتمندی از زندگی در آینده میشه.

2.چرخ زندگی عکسی از وضعیت کنونی زندگی شماست ، اینکه این عکس با اهداف شما همخوانی نداره کاملا طبیعیه ،اما اگه با اولویت بندی ارزش هاتون متضاده نشونه خوبی نیست!

مثال :  هدف کسب یک میلیارد در  3 سال آتی
این طبیعیه. چون میخوایم با برنامه ریزی به سطح امتیاز مطلوب برسونیمش

مثال :  اولویت ارزش ها » امور خیریه
این نشونه خوبی نیست .

ارزش ها متعلق به اکنون و الآن هستن .چرخ زندگی باید با ارزش ها منطبق باشه.

حوزه های زندگی شما ممکنه متفاوت، بیشتر یا کمتر باشن . هر حوزه ای از زندگی که برای شما اهمیت داره بنویسید و امتیاز بدین.

کدام بخش هارو میشه بهبود داد؟
از کدام بخش ها ناراضی هستین؟

روش دهم :   10 سال گذشت

فرض کنید 10 سال به آینده سفر کنیم ، بعد از تحویل سال و تشریفات روز اول سال فرصتی دارین تا در خلوت و تنهایی به عقب برگیردین و نگاهی به 10 سال گذشته بیاندازید .
یک انشا بنویسید و در آن جزییایت رو توصیف کنید
چه نوع آدمی هستید؟
الان چه چیزهایی دارین که مدیون تلاش ها و تصمیمات این 10 سال هستند .
چه ویژگیهایی دارید؟
چه مهارت هایی دارید؟
چه روابطی دارید؟
شغل کسب و کار و اوضاع مالی چطوره؟
همه ی حوزه های زندگی رو شرح بدین . اینبار چرخ زندگی مطلوب 10 سال بعد رو رسم کنید . نوبت ایده آل گرایی و سفر به آیندست.

منبع:خلاصه ای از کتاب هدفگذاری ممنوع
راه ابریشم؛ از پیلگی تا پروانگی

مجموعه کارگاه های این رویداد شما را در مسیر سفر خودشناسی قرار می دهند. در این کارگاه ها به شما کمک می کنیم تا بدانید در کجای این عالم ایستاده اید و از زندگی چه می خواهید. سپس به شما ابزاری می دهیم تا کنترل اوضاع را به دست بگیرید.
بتوانید بر اساس آنچه هستید و آنچه که می خواهید باشید اهداف بلند مدت، کوتاه مدت و خرده اهدافتان را تعیین کنید. حالا باید برنامه ای منحصر به فرد برای این سفر بریزید. به شما یاد می دهیم که چگونه برنامه ریزی کنید تا بر مبنای شخصیت شما باشد.در این قسمت از رویکردهای تئوری انتخاب استفاده خواهیم کرد.
حالا شما تازه در ابتدای سفری طولانی و پر از هیجان قرار دارید. در آخرین منزل از این سفر یاد می گیرید که چطور اراده و انگیزه های تان را تقویت کنید و بر مشکلات غلبه کنید.
می آموزید که چطور در سفر زندگی بر مدار ارزش هایتان بمانید و چگونه علاقه، استعداد و اهدافتان را کشف کنید تا زندگی رویایی تان را طراحی کنید. پایان این سفر دو ماهه حسی از شادی، رضایت درونی، احساس خودباوری و توانمندی خواهید داشت.

اطلاعات بیشتر برای شرکت در  کارگاه 
تفاوت آرزو و هدف

آرزو یعنی خواسته هایی که شک داریم به اون ها میرسیم یا نه .
هدف یعنی خواسته هایی که باور و یقین داریم بهشون میرسیم. حتی اگه غیر منطقی باشن، حتی اگه الان  شرایط مهیا نباشه .

به این مثال دقت کنید:

من دوست دارم شاغل بشم  .

من شاغل هستم   یا به لطف خدا من تا پایان سال 1401 در شغل فلان مشغول به کار هستم .

تو جمله اول ، تو از خواسته هات میگی ولی شک داری که بهشون میرسی.تو دلت میگی یعنی میشه؟ الان که شرایط  مهیا نیست!  ---->  این یعنی آروز . آروز با شک آمیخته ست.

تو جمله دوم ؛ تو مطمئنی که به خواسته ات میرسی ، داری خودت رو تو اون موقعیت تصور میکنی و احساس میکنی که همین الان داریش . این یعنی هدف . هدف با باور و یقین آمیخته ست.

پس آرزو هامون رو تبدیل کنیم به هدف:

من دوست دارم پزشک بشم -----------> من به لطف خدا تا 5 سال دیگه پزشک هستم.

من دوست دارم ازدواج کنم (خدایا  یعنی میشه؟  ظاهر خوبی که ندارم ! بیکارم ! پدرم معتاده !   )---------------->من به یاری خدا در سن 25 سالگی ازدواج میکنم.

من دوست دارم پاک باشم ....> من به کمک خدا تا پایان سال 1401 ، یک سال پاکی رو تجربه کردم .

کاری نداشته باش شرایط مهیا هست یا نه !
کاری نداشته باش هدف منطقی ای هست یا نه !
فقط بنویس و ایمان داشته باش که بهش میرسی .

ایمان یعنی آرامش . وقتی باور داری فلان شغل مال توئه ، فلان جایگاه مال توئه ، فلان شخص همسر آینده توئه   دچار آرامش خاطری . چون میدونی مال خودته . دیگه هر روز فکر نمیکنی یعنی میشه یعنی میرسم؟ و یه روزی میرسه که میبینی بهش رسیدی ان شاء الله حالا با هرچقدر تلاش و مشقت که شده.

اما وقتی شک داشته باشی دچار استرس و اضطراب میشی و ناخودآگاه بیشتر از هدفت دور میشی.

بله ناخودآگاهه ! بیشتر مسیری که طی میکنیم برای رسیدن به هدفمون تحت تاثیر ناخودآگاهمونه!

زندگی نامه اشخاص مهم رو بخونید . اکثرشون از نقطه صفر رسیدن به نقطه صد.
نمونش ادیسون . کی از یه کودک کودن انتظار داشت یه روزی مخترع برق بشه؟ شرایطش مهیا بود؟ استعداد داشت؟ شانس و اقبال داشت؟ هدفش منطقی بود؟  حتما یقین داشت که میتونه وبا تلاش و مشقت زیاد بالاخره تونست!

دقت کردین تو همه اهدافم نوشتم به لطف خدا ، به کمک خدا ، به یاری خدا.
خداوند قدرت بی نهایته ، اگه شرایط برای من مهیا نیست ، خداوند قدرتشو نداره که منو به هدفم برسونه ؟
وقتی دعا میکنی و از خداوند چیزی رو میخوای ، یقین داشته باش که خداوند اون چیز رو بهت میده ، احساس کن همین الان داریش.
به قدرت خدا که شک نداری؟ شک به قدرت خدا یه نوع شرکه!
البته 1 درصد برای پذیرش حکمت های خدا هم در نظر بگیر ، چه بسا چیزی رو دوست داریم اما برای ما شره !
اهداف امسالت رو اینطوری بنویس

[تصویر:  Yes-You-Can-Slide.jpg]
تو این پست میخوایم یاد بگیریم که چطور هدفگذاری کنیم که رسیدن به هدف برامون جذاب باشه و شوق و عطش رسیدن به هدفمون رو داشته باشیم و  بهشون برسیم Khansariha (69)

ویژگی اول : زمان حال

خودتون رو در حالیکه به هدفتون رسیدین تصور کنید و هدفتون رو در قالب جملاتی در زمان حال بیان کنید انگار که همین الان به هدفتون رسیدین

مثلا

" من تا پایان سال 1400 هر هفته یک کتاب میخونم "  رو تغییر بدین به این " من هر هفته در حال خوندن و تمام کردن یک کتاب هستم" Khansariha (69)

طوری جملتون رو بنویسید و باور داشته باشید که صد در صد به هدفتون میرسید. 

ویژگی دوم : بار مثبت

جملات مثبت بنویسید  و اون چیزی رو که میخواین بیان کنید نه اون چیزی رو که نمیخواین

مثال: "من از شنبه غذای چرب و شیرین مصرف نمیکنم"  رو تغییر بدین به این

"من هر روز در حال مصرف غذای سالم و مغزی هستم"

ویژگی سوم : شفافیت

پس دقیق و شفاف و بدون ابهام بگین چی میخواین

مثلا : «می‌خوام سال بعد درآمدم را افزایش بدم»

تغییر بدین به :

«درآمد من دو برابر شده و الان به 10 میلیون تومان در ماه رسیده است».

ویژگی چهارم : هیجان

هدف شما باید احساسات شمارو درگیر کنه و  شور و شوق رو در شما شعله ور کنه  و بیانگر حس درونی شما در لحظه رسیدن به هدف باشه Khansariha (69)

مثلا

«من هر هفته در حال خواندن و تمام‌کردن یک کتاب هستم».

رو تغییر بدین به :

«سر تا پا غرق خوشحالی هستم که هر هفته با خواندن و تمام‌کردن یک کتاب، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوم».

ویژگی پنجم : شکرگزاری

زندگی با شکرگزاری طعم دیگه ای پیدا میکنه ،آیا شما حاضرین دارایی تون رو در اختیار فردی با انرژی منفی قرار بدین؟

پس چطور انتظار دارید دیگران و ازجمله کائنات، ثروت مادی و معنوی خود را در اختیار فردی قرار بدن که همواره در حال گله‌کردن و بیان کاستی‌ها و کمبودهاست؛ بنابراین اگر بخواهم مثال قبل را تکمیل کنیم، به‌جای:

«سر تا پا غرق خوشحالی هستم که هر هفته با خواندن و تمام‌کردن یک کتاب، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوم»

بگیم

«با تمام وجودم خدا را شکر می‌کنم که از اول فروردین 1400، در حوزه موفقیت و توسعه فردی مطالعه می‌کنم و سر تا پا غرق خوشحالی هستم که هر هفته با خواندن و تمام‌کردن یک کتاب، بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوم».

ویژگی ششم : موعد زمانی

تا کی فرصت دارین به هدفتون برسین؟
یه هفته؟ یه ماه؟ یک سال بعد؟
حتما سررسید را در جملات بگنجانید، البته به نحوی که زمان جمله در لحظه حال باقی بماند. پس به‌جای:

«خرید یک خانه بزرگ و رؤیایی»

بگیم:

«چه احساس قدرتی به من دست می‌دهد وقتی می‌بینم این همه تلاشم به ثمر نشسته و یکی از خروجی‌های مادی آن یک خانه ۲۰۰ در محله زعفرانیه است که اول اسفند 1400 آن را خریدم. خدا جونم ممنونم».

ویژگی هفتم: نوشتن با دست

شاید بگین شش ویژگی قبل را انجام می‌دین، ولی این یکی منطقی به نظر نمی‌رسه! ممکن است یک نفر دوست داشته باشه تایپ کنه و دیگری بخواد با خودکار بنویسه، این موضوع چه ربطی به فرایند هدفگذاری داره؟

تحقیقی را مطالعه کردم که در آن به طرزی باورنکردنی اثبات شده که وقتی خودتان با قلم و کاغذ مطلبی را می‌نویسید، در مغزتان تعداد نورون‌های بیشتری فعال و درگیر فرایند می‌شوند؛ بنابراین توصیه من به شما این است که حتما اهدافتان را روی کاغذ بنویسید.

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع / نویسنده
آخرین ارسال

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان