کانون

نسخه‌ی کامل: پرسش و پاسخ پزشکی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
سلام

در این تاپیک می‌تونید سوالات پزشکی خودتون رو مطرح کنید و توسط پزشکان کانونی پاسخ دریافت کنید.

گاهی هم ممکنه مشکل پزشکی داشته باشید و یه دوست کانونی مشکلی مشابه شما رو قبل‌تر تجربه کرده باشه و بتونید از تجربیات اون شخص استفاده کنید.

توجه داشته باشید که این تاپیک جایگزین مراجعه به پزشک نمیشه.
پزشکی که از نزدیک شما رو ویزیت می‌کنه، ممکنه در معاینات، مشاهده آزمایشات یا بررسی تصاویر پزشکی، چیزهایی رو متوجه بشه که شما این‌جا به‌درستی نتونید انتقال بدید.

با آرزوی سلامتی برای تمام کانونی‌ها.  53
خدا رو شکر که این تاپیک ایجاد شد Smiley-face-biggrin
از این به بعد به صورت رایگان از مشاوره پزشکان کانونی بهره خواهیم برد. Confetti
من برم خبرشو تهییه کنم.
اولین سوال رو خودم می پرسم،
برای از بین بردن جوش های ایجاد شده در اثرخ.ا باید چه کرد؟ Hanghead
البت تخصص دکترای کانون رو نمی دونم 42
نقل قول: برای از بین بردن جوش های ایجاد شده در اثرخ.ا باید چه کرد؟ [تصویر:  hanghead.gif]

ترک خ ا  Khansariha (56)
نقل قول: برای از بین بردن جوش های ایجاد شده در اثرخ.ا باید چه کرد؟ [تصویر:  hanghead.gif]

البت تخصص دکترای کانون رو نمی دونم [تصویر:  p.gif]

اول یه کوچولو در مورد علت جوش و اینکه اصلا آیا به خ ا ربطی داره یا نه بنویسم بعدش انواع جوش و درمان.توضیح بدون اصطلاح و خیلی خیلی ساده.

من در این زمینه مقاله ی معتبری پیدا نکردم امیدوارم دکتر منابع رو معرفی کنن.

به صورت کلی خ ا ممکنه باعث بهم ریختن تعادل هورمونی میشه. مخصوصا زمانی که مکرر و به چندین مرتبه در روز میرسه!

و این هورمون ها ممکنه که روی کبد تاثیر منفی بزارن و باعث بهم ریختن میزان چربی خون بشن.

غده هایی در صورت هستن که این چربی رو در جهت ایمنی  به سمت بیرون ترشح میکنن و پوست چرب میشه.چربیه پوست فعالیت ضد میکروبی 

داره.

حالا زمانی که چربی زیاد باشه این غده ها فعالیت شدید تری دارن.و این فعالیت شدید باعث بسته شدن این مجرای تخلیه ی چربی میشه.

پس ازون التهاب.

حالا چربی ایی که خودش باعث از بین رفتن میکروب میشد الان میشه عامل رشد میکروب! این التهاب هم به شکل جوش دیده میشه .

راه حل:

- مصرف غذای چرب و یا با قند ساده ی زیاد رو به حداقل برسونیم.

مثل شکلات های شیرین (تلخ اونم مرغوب به خاطر انتی اکسیدانش مفیده) خرما و عسل و بستنی و ..... 

- ورزش منظم باعث مرتب شدن کار کبد و هورمونا میشه.

- شستشوی مرتب صورت با استفاده از شامپوی ملایم یا فوم های مخصوص صورت به شکلی که چربی صورت حفظ بشه.

- استفاده از کلیندامایسین 1 درصد برای از بین بردن باکتری ها.(شستشو هم حتما انجام بشه قبلش)

اگه جوش ها حالت غیر عادی یا خیلی خیلی بزرگ دارن حتما به پزشک مراجعه کنید چون میتونه علتش مشکلات کبد باشه.

این توضیحات سطحی تا همین حد فکر کنم کافی باشه چون اصلا معاینه ی فیزیکی انجام نشده و حتی عکس جوش رو هم ندیدیم.

53
نقل قول:  اصلا معاینه ی فیزیکی انجام نشده و حتی عکس جوش رو هم ندیدیم

انشالله این قابلیت هم در استپ های بعدی به کانون اضافه میشه  Khansariha (13)

با تشکر از آقای دکتر    303

لذت بردیم  53
Khansariha (56) چه قدر عالی که این تاپیک ایجاد شد. یک دنیا تشکر از داداش آرمین و تمام پزشکان کانون Thankyou

[تصویر:  uo3NcF.jpg]

Hanghead یکی دو تا سوال در زمینه‌ی روح و روان داشتم... کلی نوشتم اما به نظرم اومد که کمی دیگه برای ارسالشون صبر کنم...
53258zu2qvp1d9v 53 بازم خدمت میرسم
(1399 آبان 1، 20:47)،رهگذر، نوشته است: [ -> ]سلام

مثل اینکه یکی از دوستان سوال کرده بود برای از بین بردن جوش باید چه کرد

در سنین جوانی بدلایل هورمونی، بدن زیاد جوش میزنه...

و من از یک پزشک سنتی این سوال رو کردم  و بهم پیشنهاد کرد به طور مرتب تا یه مدت مثلا هفته ای یک بار طی چند ماه هر بار حجامت انجام بشه جوش ها از بین میره

من چند جلسه انجام دادم ولی متاسفانه تا آخرش ادامه ندادم ولی فک کنم حجامت درمانی روش خوبی برای از بین بردن جوش باشه هم خون تصویه میشه و کلی فواید دیگه داره...

دوستان برای اطلاعات بیشتر این مطللبم بخونید بد نیست

رهگذر جان درست میگی؛ حجامت خوبه به شرط اینکه توسط یه شخص کار بلدی انجام بشه

البته از اونجایی که یک روش درمان تهاجمی محسوب میشه ممکنه برای خیلیا ترسناک باشه

اینم بگم که حجامت برای افرادی که هماتوکریت یا همون غلظت خونشون بالاست بیشتر توصیه میشه؛ اگرچه بعضیا ترجیح میدن فصد خون انجام بدن ولی مشکل فصد خون اینه که ممکنه در اثر تحریک بدن برای خون سازی بیشتر(ترشح اریتروپویتین) باعث بشه دوباره غلظت خون بره بالا، حجامت بهتره به نظرم

بیشتر از اینکه درباره درمان جوش باشه درباره حجامت شد؛ ببخشید

برای درمان جوش اگه صورت خیلی جوش میزنه و قرمز و ملتهب هست که به نظرم به یه پزشک متخصص پوست مراجعه کنید
اما اگه توی سن بلوغ هستید و یا حتی از اون سن بالاتر و جوش هایی تو صورت میزنه که سر سفید رنگی داره یا نه، فقط قرمزه و متورم شده، احتمالاً آکنه باشه و این جوش معمولاً تو دوران نوجوانی(به خاطر تغییرات هورمون های آندروژن مثل تستوسترون+ فعالیت باکتری پروپیونی آکنس) و جوانی زیاد تو صورت یا ناحیه کمر میزنه و بهتره بهش دست نزنید؛ ولی اگه خفیف باشه و دوست دارید تو خونه درمانش کنید به نظرم یه قاشق سرکه سیب و دو قاشق آب ترجیحاً جوشیده سرد شده یا تصفیه شده با هم ترکیب کنید و چند تیکه دستمال کاغذی به اون محلول آغشته کنید و بذارید رو کل صورت یا اون نواحی از صورت که جوش داره و اجازه بدید ربع ساعت بمونه و بعد از اون این دستمال ها رو بردارید و صورت رو با آب سرد بشورید

به جای سرکه میتونید از آب لیموی طبیعی هم استفاده کنید و با آب مخلوط کنید و همون مراحل بالا رو تکرار

ترکیب ماست+جوانه گندم هم خیلی خوبه و صورت رو باهاش آغشته کنید و یه ربع بذارید بمونه

اگه این پروسه ماسک زنی رو برای چند روز تا چند هفته ادامه بدید جواب میده؛ ولی با یک بار تغییر محسوسی دیده نمیشه

دوستان عذرخواهی منو بپذیرید که اینو نوشتم؛ ما اینجا دوتا دکتر بی نظیر داریم و نباید تو کارشون دخالت میکردم

صرفاً برای کمک به دوستان بود 
ممنون از شما Khansariha (8)
53258zu2qvp1d9v
سلام علیکم
مزاحم شدم شرمنده 302

میگم سردردی که فکر کنی یکی داره از پشت موهاتو میگیره میکشه عادیه؟
من تا حالا از این سر درد ها نداشتم
جدیدا اومده
انقدر واقعیه که همش دستمو میبرم پشت سرم ببینم کسی هست یا نه 42
و اینکه آیا میگرن ارثیه؟
کلا کسی میگرن داشته باشه بخش خاصی از سرش درد میگیره؟
(1399 آبان 2، 0:31)مهدوی نوشته است: [ -> ]رهگذر جان درست میگی؛ حجامت خوبه به شرط اینکه توسط یه شخص کار بلدی انجام بشه

البته از اونجایی که یک روش درمان تهاجمی محسوب میشه ممکنه برای خیلیا ترسناک باشه

اینم بگم که حجامت برای افرادی که هماتوکریت یا همون غلظت خونشون بالاست بیشتر توصیه میشه؛ اگرچه بعضیا ترجیح میدن فصد خون انجام بدن ولی مشکل فصد خون اینه که ممکنه در اثر تحریک بدن برای خون سازی بیشتر(ترشح اریتروپویتین) باعث بشه دوباره غلظت خون بره بالا، حجامت بهتره به نظرم

بیشتر از اینکه درباره درمان جوش باشه درباره حجامت شد؛ ببخشید

برای درمان جوش اگه صورت خیلی جوش میزنه و قرمز و ملتهب هست که به نظرم به یه پزشک متخصص پوست مراجعه کنید
اما اگه توی سن بلوغ هستید و یا حتی از اون سن بالاتر و جوش هایی تو صورت میزنه که سر سفید رنگی داره یا نه، فقط قرمزه و متورم شده، احتمالاً آکنه باشه و این جوش معمولاً تو دوران نوجوانی(به خاطر تغییرات هورمون های آندروژن مثل تستوسترون+ فعالیت باکتری پروپیونی آکنس) و جوانی زیاد تو صورت یا ناحیه کمر میزنه و بهتره بهش دست نزنید؛ ولی اگه خفیف باشه و دوست دارید تو خونه درمانش کنید به نظرم یه قاشق سرکه سیب و دو قاشق آب ترجیحاً جوشیده سرد شده یا تصفیه شده با هم ترکیب کنید و چند تیکه دستمال کاغذی به اون محلول آغشته کنید و بذارید رو کل صورت یا اون نواحی از صورت که جوش داره و اجازه بدید ربع ساعت بمونه و بعد از اون این دستمال ها رو بردارید و صورت رو با آب سرد بشورید

به جای سرکه میتونید از آب لیموی طبیعی هم استفاده کنید و با آب مخلوط کنید و همون مراحل بالا رو تکرار

ترکیب ماست+جوانه گندم هم خیلی خوبه و صورت رو باهاش آغشته کنید و یه ربع بذارید بمونه

اگه این پروسه ماسک زنی رو برای چند روز تا چند هفته ادامه بدید جواب میده؛ ولی با یک بار تغییر محسوسی دیده نمیشه

دوستان عذرخواهی منو بپذیرید که اینو نوشتم؛ ما اینجا دوتا دکتر بی نظیر داریم و نباید تو کارشون دخالت میکردم

صرفاً برای کمک به دوستان بود 
ممنون از شما Khansariha (8)

متشکر 53 دخالت چیه خیلیم خوبه باعث میشه بحث ادامه داشته باشه و کنار هم یاد بگیریم.مرسی به خاطر توضیح روش درمان.منم اگه ازین 

روش ها صحبتی نمیکنم به خاطر اینه که رفرنسشو ندارم خودمم تجربه نکردم ولی شما که تجربه ی خودتون یا دیگران رو بیان میکنید بسیار ارزشمنده 53

برای تکمیل فرمایشات شما منم یه مطلبی رو اضافه میکنم 53

همونطور که فرمودید ترشح اریتروپویتین در مواقع کاهش اکسیژن بدن اتفاق میوفته و برای بدن تفاوتی نداره که این کاهش اکسیژن به علت قرار گرفتن 

طولانی مدت در محیط پر از دود و یا استعمال دخانیات باشه یا افزایش ارتفاع محل زندگی یا از دست دادن خون.

پس از حجامت هم اگه مقدار خون بدن کمتر از حد عادیش باشه اکسیژن کمی به بافت ها میرسه و بدن اریتروپویتین رو ترشح میکنه.

و از طرفی در روش های فصد خون یا حجامت مقدار زیادی از املاح و مواد از بدن خارج میشه که ما بهشون احتیاج داریم!

مثل همیشه یه مثال خیلی ساده بزنم :

شبیه اینه که توی خونه یه فرشی کثیف شده باشه و شما اون فرش رو بندازید دور!

به همین علت اون بالا نوشتم که ورزش انجام بشه. ورزش باعث تصفیه ی خون و عملکرد صحیح کبد میشه بدون اینکه خون و مواد مورد نیاز بدن 

خارج بشن.

ورزش توی مثال مثل شستن فرش کثیفه نه اینکه بندازیمش دور تا بدن به زحمت یه فرش نو بخره! 

ورزشی هم که انجام میدید طولانی و هوازی باشه (بیشتر از 45 دقیقه) 

53
(1399 آبان 2، 10:02)افرا نوشته است: [ -> ]به همین علت اون بالا نوشتم که ورزش انجام بشه. ورزش باعث تصفیه ی خون و عملکرد صحیح کبد میشه بدون اینکه خون و مواد مورد نیاز بدن 

خارج بشن.

ورزش توی مثال مثل شستن فرش کثیفه نه اینکه بندازیمش دور تا بدن به زحمت یه فرش نو بخره! 

ورزشی هم که انجام میدید طولانی و هوازی باشه (بیشتر از 45 دقیقه) 

53

جالبه افرا جان

خیلی خوب توضیح دادی

راستش منم محرم دو بار رفتم خون بدم ولی هر دو بار به خاطر فشار خون بالا نتونستم خون بدم(فشارم 159 روي 109 بود! 17 ) 

برام یه سری آزمایش نوشتن معلوم شد غلظت خونم بالاست

[تصویر:  u2iIV1.jpg]

میبینی؟ هماتوکریت 17.7 هستش

دکتر گفت حجامت کنم ولی منصرف شدم؛ نه از فصد خون خوشم میاد نه حجامت 42

ولی دیدم نوشتی ورزش کردن؛ راستش من ورزش نمیکنم و بعضی وقتا به یه پیاده روی بسنده میکنم

به نظرت ورزش میتونه اینقدر تاثیر بذاره؟
آخه از طرفی من آسم دارم و این کمبود اکسیژن ممکنه باعث بشه باز غلظت خون بره بالا Shy

نمیدونم؛ شاید اگه از یه ورزش آروم شروع کردم و آروم آروم شدتش رو بردم بالا بهتر باشه

بلکه وزنم هم بیاد پایین Swear1

ممنون افرا جان Khansariha (8)
این فشار خون توی سن کم اصلا خوب نیست و میگید با اسم و اضافه وزن همراهه.

توضیحات من برای شخص نرمالی بود که حالا به خاطر چنتا جوش صورت میخواد بره خون بده یا هر روش دیگه ایی.

شما باید تست های مربوطه مثل اسپیرومتری و تست ورزش و... رو بری بعدش طبق نظر پزشک ورزش مخصوص خودتون رو انجام بدید.

پزشک میزان فشار ورزش به همراه مدت زمانش و نوعش رو خیلی کامل میگه تا با خیال راحت انجامش بدید 53

. . . .

از جوش صورت به کجا رسیدیم! Gigglesmile
(1399 آبان 2، 15:25)افرا نوشته است: [ -> ]این فشار خون توی سن کم اصلا خوب نیست و میگید با اسم و اضافه وزن همراهه.

توضیحات من برای شخص نرمالی بود که حالا به خاطر چنتا جوش صورت میخواد بره خون بده یا هر روش دیگه ایی.

شما باید تست های مربوطه مثل اسپیرومتری و تست ورزش و... رو بری بعدش طبق نظر پزشک ورزش مخصوص خودتون رو انجام بدید.

پزشک میزان فشار ورزش به همراه مدت زمانش و نوعش رو خیلی کامل میگه تا با خیال راحت انجامش بدید 53

. . . .

از جوش صورت به کجا رسیدیم! Gigglesmile

ممنون افرا جان
آره راست میگی از کجا به کجا رسیدیم Gigglesmile
خوبی علم همینه به نظرم؛ همه چیز به همه چیز ربط داره

ممنون بابت توصیه ات ولی به نظرت پیش چه پزشکی مراجعه کنم؟
متخصص یا عمومی؟
در مورد متخصص و عمومی خب توی جامعه ی ما اشتباه جا افتاده که همه دنبال متخصص میگردن.

یعنی برای یه سرما خوردگی ساده طرف دنبال فوق تخصص ریه میگرده! Gigglesmile 

خیلی وقتا هم پزشک عمومی از نظر علمی از بعضی به ظاهر متخصصین بالاترن!!!

اگه میخوایید پیش متخصص برید متخصص داخلی برای اینکار مناسبه. تشخیص های اولیه رو مینویسه و اگه نیاز بود خودش ارجاع میده به یه

متخصص قلب یا هرچیز دیگه ایی.

یه پزشک عمومی اگه خوب و اصولی درس خونده باشه کارایی به جز جراحی رو خیلی عالی میتونه انجام بده 53
سلام 

ببخشید یه سوال داشتم 

واسه درمان قوز کمر که ناشی از خ ا نیست ، باید چیکار کنیم ؟
(1399 آبان 3، 14:59)AhoorAli نوشته است: [ -> ]سلام 

ببخشید یه سوال داشتم 

واسه درمان قوز کمر که ناشی از خ ا نیست ، باید چیکار کنیم ؟

سلام.

53

اول باید بگم که قوز یا همون کیفوز (kyphosis ) ربطی به خ ا نداره. بیشتر به خاطر مطالعه یا کار با کامپیوتر در حالت اشتباه هست.

زیاد کتاب میخونی؟

اولین کارمون رفع عادت اشتباهه. وقتی نشستید برای مطالعه با استفاده از یک وسیله کتاب رو رو به روتون در سطحی بالا قرار بدید تا 

نیاز نباشه خم بشید توی کتاب.

و هنگام نشستن لطفا برای خودتون مرتب یاداوری کنید که صاف بشین.

اگه این عادات برطرف نشن حتی بعد از جراحی هم دوباره بر میگرده میشه مثل اولش!

صاف ایستادن و صاف نشستن خودش یه امتیازه و روی برداشت دیگران از شما تاثیر میذاره. 

کیفوز باعث از بین رفتن زودتر از موعد ستون مهره ها میشه.چون به خاطر انحنای زیادش ، باری که باید تحمل کنه خیلی بیشتره.

همچنین در مواردی باعث سردرد میشه چون نخاع در حالت خیلی بدی قرار میگیره و اعصاب تحریک میشن.

با اعتماد به نفس صاف با ایستید.

هر بار یادتون رفت سریع اصلاحش کنید.

بعد ازون چنتا حرکت اصلاحی داریم.

کاری که باید بکنیم اینه که این ستون مهره های خوشگلمونو سر جاش نگه داریم :

[تصویر:  8hrp_o_4f4145c8.jpg]

خودش به صورت صحیح مقداری انحنا داره ها.

ولی وقتی از حدش زیادتر میشه تبدیل به کیفوز میشه.

ما باید توی حرکاتی این عضلاتی که عکس گرفتم رو تقویت کنیم :

[تصویر:  y4tz_img_20201024_151751.jpg]

کنار ستون مهره هاتون رو دست بزنید مشخصه.

عضلات دیگه ایی هم هستن ولی اینجا فقط یه نمونه گذاشتم.

[تصویر:  d92v_img_20201024_151901.jpg]

اینم همون عضلات شکمه که برای صحیح ایستادن ستون مهره ها کمک میکنه و تقویت کردنش کار راحتیه.

چنتا حرکت رو از سایتای دیگه پیدا کردم که اینجا قرار میدم .اینا برای افراد سالم هم مشکلی نداره.

متاسفانه عکسای توی سایتا خودشون عامل تحریکن و منم نمیتونستم عکس خیلی مناسبی گیر بیارم.

اولین حرکت :

[تصویر:  role.jpg]

یه جسم نرم گذاشته زیر ستون مهره هاش و داره حرکت رو انجام میده.توضیحی هم نداره!

[تصویر:  kodak.jpg]

حرکت بعدی که توی خونه میتونید انجامش بدید.

توی این حالت قرار بگیرید و بعدش یکی از دست هارو از رو زمین بلند کنید بیارید بالا. و بعدش دست بعدی.

[تصویر:  halter.jpg]

این حرکت هم بسیار مناسبه ولی وزنه میخواد. زیاد به سمت جلو خم نشید.اینکار باعث میشه که عضلات پشت تقویت بشن تا بتونن بدن رو محکم و صاف نگه دارن. 53

معذرت میخوام از دوستان ولی عکس با پوشش درست حسابی پیدا نکردم.

این تمرین هارو توی ست های 12 تایی انجام بدید ایشالاه که نتیجه میگیرید.

اگه بعد از چند ماه ادامه داشت میشه از بریس فلزی یا پارچه ایی برای ستون مهره ها استفاده کنید.

ولی بازم تاکید میکنم هیچی به خوبیه تغییر عادت ها خوب نیست.  53258zu2qvp1d9v

موفق باشید.
صفحه‌ها: 1 2