دوست خوبم به کانون ترک خودارضایی خوش اومدی. اگر این پیغام رو می بینی، به این خاطر هست که هنوز ثبت نام نکردی. برای ثبت نام اینجا کلیک کن تا به ما ملحق شی و از تمام امکانات سایت استفاده ببری.
اگر قبلا ثبت نام کردی، می تونی از اینجا وارد شی.

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

6) خودارضائی

#1
موضوع مقاله: خودارضائی
نویسنده: دکتر مجید حقیقت [متخصص کلیه و مجاری ادراری]
منبع: http://www.drhaghighat.ir

(تمامی قسمت هایی که به رنگ این متن در آمده اند نوشته ی ققنوس می باشد.)
(مطالب ارائه شده، جمع آوري مقالات علمي مي باشد و نظر نويسنده نمي باشد. موارد نظر شخصي به عنوان "نظر مولف" و یا کلمه "به نظر من ذکر" شده است.)
خودارضائي با نام علمي ( masturbation ) به معناي انجام عملي توسط خود فرد جهت رسيدن به اوج لذت جنسي يا ارضاي جنسي (orgasm ) بدون عمل نزديکي (intercourse ) است. البته اين تعريف کامل نمي باشد چون ممکن است اين عمل توسط همسر و زوج جنسي بدون عمل نزديکي صورت گيرد. لذا اصطلاح (masturbation ) طيف گسترده اي را شامل مي گردد که بسته به مذهب و فرهنگ و شرايط روحي و جسمي فرد متفاوت است و ممکن است در فردي به عنوان اقدام درماني يا به عنوان قسمتي از نزديکي قلمداد گردد.
خودارضائي مردان يا استمناء غالبا در پسران نوجوان و جوان انجام مي گيرد و در تمامي آمار هاي ارائه شده درصد بالائي از پسران حداقل يک بار تجربه استمناء را در طول زندگي خود دارند (متاسفانه هيچ آمار رسمي در ايران وجود ندارد) و در اروپا شيوع آن را در قشر در حال تحصيل و دانشجويان بيشتر بوده است.

طبق آخرین آماری که سایت  http://www.khoderzae.comمنتشر کرده، در ایران نیز به همین گونه است.
تا سال هاي حدود 1965 توسط اکثر پزشکان عمل خود ارضائي شديدا نکوهيده مي شد، ولي پس از آن به تدريج توسط گروه متعددي از پزشکان نظر مثبت تري به آن داده شده است و گاهي نيز به عنوان درمان توصيه شده است.
دلايل پزشکاني که نظر مثبت بر عمل(masturbation) دارند, خودارضائي را به عنوان راه جلوگيري از شيوع بيماري هاي مقاربتي و افزايش تعداد حاملگي غير قانوني ناشي از ارتباط جنسي جوانان مي دانند و يا به عنوان قسمتي از رفتار جنسي طبيعي قلمداد کرده اند و شايد صرفا مضرات آن را در حد دفع مقداري از مايع مني (semen) يعني دفع مقادير ناچيزي پروتئين و ويتامين و مواد قندي مي دانند (نظر مولف) و همچنين با عمل خودارضائي از فشارهاي عصبي ناشي از تحريکات جنسي جلوگيري خواهد شد.

دقت کنید در غرب خود ارضایی به دو دلیل مثبت انگاشته می شود:
1) جلوگیری از شیوع بیماری های مقاربتی
2) تعداد حاملگی های ناخواسته
3) رفتار جنسی طبیعی
این در حالی است که راه حل اساسی برای این مسئله، خود ارضایی نیست!!!

براي درک مضرات استمناء ابتدا مسير عصبي يک تحريک جنسي تا انزال را طي عمل نزديکي بطور ساده مرور مي کنيم. ابتدا نعوظ با تحريکات دو مسير, يکي مسير رفلکسي ( reflexogenic ) که ناشي ازتحريک حس پنج گانه بخصوص لامسه و بينائي , و ديگري مسير ذهني ( psychogenic ) که ناشي از تحريکات ذهني است شروع می گردد.
از طريق اين دو مسير مراکز نخاعي و فوق نخاعي ( super spinal ) و سيستم عصبي مرکزي و هيپوتالاموس, ابتدا منجر به بروز نعوظ و سپس ادامه و استمرار تحريکات مراکز جنسي مغز, شدت تحريکات به حدي بالا مي رود که به حد آستانه ارضاي جنسي فرد برسد و عمل انزال صورت گيرد. اين مسير طبيعي تا انزال, با عمل نزديکي مي تواند رخ دهد و يا طي مرحله REM خواب ( rapid eye movment ) انجام شود. ( خواب شامل چندين مرحله سطحي تا عميق مي باشد. در يکي از اين مراحل , حرکت سريع کره چشم وجود دارد که به اين مرحله REM گقته مي شود.)
در اين مرحله در افراد سالم نعوظ آلت تناسلي ايجاد شده و خواب ديدن و رويا نيز رخ مي دهد. طي نعوظ ممکن است همراه با تحريکات جنسي ناشي از روياي شبانه, ميزان تحريکات به حد آستانه انزال رسيده و منجر به ارضاي جنسي و انزال طبيعي گردد ( محتلم شدن).
آنچه توضيح داده شد مسير طبيعي ارضاي جنسي و انزال بود ولي طي عمل استمناء مسير تحريکات رفلکسي ناشي از حس هاي پنج گانه, بجاي حس لمس تمامي بدن, محدود به حس لمس موضعي ناحيه محدودي از آلت تناسلي [دستگاه تناسلی] مي باشد. همچنين تحريک ساير احساس مانند بينائي, شنوائي و حتي بويائي که طي عمل نزديکي اهميت دارد در حد صفر خواهد بود.
لذا جهت رسيدن به آستانه ارضاي جنسي، لازم است مسير ذهني (psychogenic) جبران کمبود تحريکات مسير رفلکسي و حسي را بنمايد, لذا با فشار ذهني و عصبي مضاعف, مغز مسير را به سمت رسيدن به حد آستانه انزال طي مي کند. که اين فشار مضاعف مي تواند با تکرار, عوارض عصبي ببار آورد. و همچنين به تدريج مرکز عصبي تحريکات جنسي با کاهش آستانه ارضاي جنسي و انزال, سعي در جبران اين کمبود تحريکات حسي را خواهد کرد تا مغز فشار کمتري را متحمل گردد.
در نتيجه با کاهش آستانه ارضاي جنسي بتدريج فرد مبتلا به زود انزالي (premature ejaculation) خواهد شد. که عارضه ای شايع، ناشي از خود ارضایی مي باشد. بدين معني که زماني که فرد تحت تاثير تحريکات اندک جنسي قرار مي گيرد حتي زماني که تصميم به عمل نزديکي مي گيرد, مسيرهاي عصبي مرکزي جنسي فعال شده و با سرعت بيشتر, مدت زمان کمتر و با تحريکات جنسي کمتر, و با توجه به کاهش آستانه انزال, در مدت زماني کمتري فرد را به مرحله انزال و ارضاي جنسي مي رساند.

قابل توجه کسانی که زود انزالی را ناشی از خود ارضایی نمی دانند. البته با ترک خود ارضایی این عارضه در دراز مدت برطرف می شود!
گاهي حتي قبل از نعوظ کامل آلت تناسلي و اقدام به عمل نزديکي و دخول آلت تناسلي, فرد ارضاي جنسي مي گردد و آنچه را که سالها با آرزو و ذهنيت آن، اقدام به خود ارضایی مي کرده، پس از ازدواج قادر به انجام آن و يا لذت بردن از آن نخواهد بود. (اينجانب طي مشاوره با بيماران مبتلا به زودانزالي شديد, در درصد بالائي سابقه خود ارضایی زياد را دوران جواني آنها ديده ام.)
همانگونه که گفته شد يکي از عوارض مهم خود ارضایی زود انزالي است. درباره عوارض جسمي روحي و حتي خانوادگي زود انزالي مطالب بسياری مي توان گفت که اين خود امروزه يکي از مشکلات بزرگ تعداد زيادي از مردان و بصورت ثانويه بسياري از زنان متاهل جامعه ما مي باشد.
حتي درصدي از بيماران که بدليل ناباروري به پزشک مراجعه مي کنند پس از گرفتن شرح حال دقيق مشخص مي گردد علت اصلي عدم باروري در واقع عدم توانائي در نزديکي ناشي از زود انزالي شديد است. بدين معني که قبل از انجام عمل دخول آلت تناسلي فرد به حالت ارضاي جنسي و انزال مي رسد لذا مايع مني و اسپرم داخل مهبل زن وارد نمي گردد تا بتواند منجر به حاملگي گردد. و حتي شخصا چندين مورد بيماراني داشته ام که حتي چندين سال پس از ازدواج هنوز پرده بکارت زن سالم بوده. بدين معني که حتي يک نزديکي موفق نيز نداشته اند. و يا يکي از علل مهم عدم ثبات زندگي زناشوئي و حتي انحراف اخلاقي در زن ممکن است زود انزالي همسر وي باشد.
در اثر خود ارضایی زياد و کاهش شديد آستانه تحريک منجر به انزال با کوچکترين محرک جنسي و يا عصبي و روحي مي گردد و دفع مکرر و دائم ترشحات غدد پارايورترال و غدد فرعي جنسي و پروستات منجر به ترشح مکرر و گاهي مداوم از مجرا مي گردد که اصطلاحا به آن سيلان مني گويند.
افرادي که خود ارضایی به تعداد بسيار زياد انجام مي دهند منجر به عوارض شديد عصبي بدني مثل لاغري، لرزش و افسردگي و اضطراب مي گردد. البته جاي بحث دارد که آيا مشکلات عصبي و اضطراب و زمينه مشکل روحي، منجر به خود ارضایی به مقدار زياد مي گردد و يا خود ارضایی زياد، منجر به افسردگي و اضطراب مي گردد؟
ولي به هر حال شيوع خود ارضایی، در بيماران روحي و بستري بخش رواني بسيار بالاست.
عارضه ديگر خود ارضایی ممکن است ناشي از روش انجام آن باشد. بدين معني که روشي که فرد جهت ارضاي جنسي انتخاب و يا ابداع مي کند ممکن است مضر و حتي خطرناک باشد. ويا منجر به آسيب به خود گردد.
با توجه به زياده طلبي و تنوع طلبي ذاتي انسان، فرد جهت ارضاي بيشتر به روش هایي ممکن است روي آورد مثل استفاده از اجسام که مي تواند مخاطره آميز باشد. يکي از شايع ترين اين روش ها استفاده از اجسام  به شکل حلقوي است. که فرد بتواند با عبور دادن آلت از داخل حلقه حس تحريکي بيشتري مشابه به نزديکي به خود منتقل کند.
در اين حالت با توجه به افزايش سايز و قطر آلت تناسلي حين تحريک جنسي ممکن است پس از وارد کردن آلت بداخل حلقه منجر به بدام افتادن آلت تناسلي داخل حلقه گردد. و چون در اين حالت آلت تحت فشار مي باشد و دردناک است فرد به اشتباه تصور مي کند با توقف خود ارضایی و قطع تحريک جنسي منجر به کاهش سايز آلت و توانائي در خارج کردن آلت از حلقه خواهد شد ولي با توجه به پرخوني قسمتي از آلت تناسلي که از حلقه عبور کرده و بالا بودن فشار خون سرخ رگي که خون ورودي آلت است نسبت به خون سياه رگي که تخليه خون آلت است در نتيجه خون، به آلت  وارد شده  ولي  خارج  نمي گردد،  لذا نه تنها سايز آلت کوچک نمي گردد بلکه احتقان، تشديد يافته و بدام افتادگي آلت تناسلي بيشتر نيز مي گردد. اين حالت منجر به بروز وضعيت اورژانسي و احتياج به اطاق عمل و بيهوشي جهت بريدن حلقه از دور آلت تناسلي مي باشد.
حال اگر فرد در چنين حالتي بدليل شرم و خجالت به پزشک مراجعه نکند بدليل عدم خون رساني به آلت بتدريج بافت مرده و نکروزه مي گردد و سپس عفوني شده و ناچارا توسط جراحي و يا اگر باز مراجعه نکند بصورت خودبخودي آلت تناسلي قطع مي گردد.
در روش ديگري که فرد از اجسام شکل پذير جهت استمناء استفاده مي کند، در جسم شکل پذير سوراخي ايجاد کرده و از طريق آن حفره، اقدام به استمناء مي کنند. که در اين حالت بدليل نرمي و شکل پذيري، جسم مي تواند بداخل مجرا نفوذ کند و با تحريک مجرا منجر به عارضه گردد.
ب عنوان مثال من در بيماران خود با مواردي برخورد داشته ام که از ميوه جات و ايجاد حفره در آن و از طريق دخول آلت به داخل آن حفره اقدام به استمناء مي کرده.
جالب است است بدانيد در شرح حال دقيقي که از اين بيماران گرفته شده استفاده از خيار با سايز بزرگ، لوله جاروبرقي و حتي از مجاري فاضلاب حمام، جهت استمناء ذکر شده است. در يک مورد ، بيمار بدليل استمناء از طريق مجراي فاضلاب حمام دچار عفونت مجراي ادراري شده بود . حال تصور کنيد در چنين حالتي ، آلت، داخل حلقه فلزي مجراي دفع فاضلاب، بدام افتد....

گاهي در حين عمل استمناء و در حالت نعوظ کامل با فشار شديد به آلت و خم کردن آن منجر به شکستگي آلت مي گردد. که منجر به خونريزي شديد زيرپوستي و آسيب بافت آلت مي گردد که احتياج به ترميم جراحي بصورت اورژانسي است. و درصورت عدم درمان منجر به خمیدگی و انحنای شدید آلت و نارسائي جنسي مي گردد.
در روش خاصي از استمناء بنام ******** ********* فرد جهت استمناء خود را در حالتي به دار زدن قرار مي دهد، چون طرفداران اين روش معتقدند در حالت کمبود اکسيژن، لذت جنسي بيشتري مي برند، که در اين حالت ممکن است فرد نتواند در زمان لازم، خود را از شرايط  طناب دار، و کمبود اکسيژن آزاد کند و منجر به آسيب مغزي و حتي مرگ گردد. (در پزشکي قانوني مبحث کامل اين روش ذکر شده است.)
با مطالعه مطالب ارائه شده فوق، ممکن است اين اين تصور بوجود آيد که خود ارضایی به مقدار کم نه تنها مضر نيست که شايد با کاهش فشار جنسي سودمند هم باشد. (حتي گروه متعددي از پزشکان، بخصوص در مقالات غربي چنين عقيدهاي را ارائه کرده اند.)
من هنگام جمع آوري اين مطالب بياد آوردم که شرب الکل در دين اسلام حرام مي باشد، حتي به مقدار کم. در حالي که پزشکان مقدار
کم الکل را مضر نمي دانند. ولي انسان پس از درک لذت آن، بدليل زياده طلبي، به مقادير کم راضي نيست. به همين صورت عمل استمناء و خودارضائي جنسي نيز به تدريج با زياده طلبي در لذت جنسي و ارضاء، و بتدريج با افزايش و استمرار آن تبديل به اعتياد روحي مي گردد. بطوري که بسياري از جوانان با علم به مضرات آن و تمايل شديد به ترک، وحتي پشيماني شديد و انزجار پس از انجام خود ارضایی، قادر به ترک آن نيستند.
لذا من نيز خود ارضایی را به هر ميزان مضر مي دانم. ( البته خود اراضایی را نشانه انحراف جنسي، بلوغ زودرس يا مشکلات روحي و اخلاقي نمي دانم که توسط گروهي ابراز شده است، مگر به ميزان بسيار زياد باشد .)
چرا در بسياري مطالعات و مقالات غربي، عارضه ثابت شده را براي خود ارضایی نمي پذيرند؟ بايستي در نظر داشت مطالعات غربي در شرايط و جوامعي انجام شده که جوانان از نظر روابط جنسي با جنس مخالف محدوديتي ندارند، امکانات تفريحي و ورزشي بسيار بيشتر از جامعه ما در دسترس، و عمومي مي باشد، در چنين شرايطي  فرد کمتر به خود ارضایی روي مي آورد. و شيوع و شدت استمناء، بسيار کمتر از جامعه ماست که بسياري از جوانان شرايط مشاهده رفتارهاي جنسي را از طريق فيلم و عکس و ماهواره دارند ولي امکان داشتن روابط جنسي را ندارند. و تمامي رفتار جنسي و تخليه ارضاي جنسي آنها از طريق خود ارضایی مي باشد.
اينجانب بيماراني داشته ام که تا روزي 10 مرتبه استمناء مي کردند!


دوستان عزیز شرایط متفاوت کشور ما و غرب را در نظر داشته باشد؛ متاسفانه همین شرایط باعث اعتیاد جنسی به این عمل شده است که در بسیاری موارد عوارض ناشی از این عمل در غرب بسیار کمتر از جامعه ماست و یا شاید در جامعه ی ما به خاطر همین شرایط، عوارضی ناشی باشد که در غرب نباشد!!!
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

#2
موضوع مقاله: خود ارضایی
نویسنده: دکتر فرناز عطائی (متخصص روانپزشکی)
منبع: http://www.drataie.ir


(تمامی قسمت هایی که به رنگ این متن در آمده اند نوشته ی ققنوس می باشد.)

خودارضایی (Masturbation)
هیچ نوع فعالیت جنسی بیش از خودارضایی مورد بحث قرار نگرفته، صریح تر و آشکار تر محکوم نشده و جهان گیر تر انجام نگرفته است.
شیوع :
تحقیقات آلفرد کنیزی در مورد شیوع خودارضایی حاکی از آن است که تقریباً همه مردان و سه چهارم همه زنان زمانی در عمر خود به آن دست زده اند.
کودک در سن 15 تا 19 ماهگی همان طور که در عمل انگشتان و دهان خود کاوش می کند یاد می گیرد که در مورد دستگاه تناسلی خود نیز چنین کند.
احساس لذتی که از تماس این ناحیه به او دست می دهد به همراه میل عادی برای کاوش بدن سبب علاقه ای طبیعی به لذت خودارضایی در این دوره می شود که توصیه می شود چنین تجاربی با ترس گناه آلود مهار نشود چرا که بعد ها در زندگی زناشویی این ترس مانع لذت بردن او از یک ارتباط جنسی سالم می شود.
با نزدیک شدن سن بلوغ و صعود ناگهانی هورمون های جنسی کنجکاوی جنسی تشدید می شود.
نوجوانان از لحاظ جسمی توانایی نزدیکی و رسیدن به ارگاسم را دارا هستند ولی معمولا با مهار های اجتماعی کنترل می شوند. تا این که در سنین بزرگ سالی این مسئله به طور طبیعی جای خود را به رابطه جنسی و ازدواج می دهد.
عوارض :
تحریم های اخلاقی بر علیه خودارضایی موجب پدید آمدن افسانه هایی مثل پیدایش و ایجاد بیماری روانی یا کاهش توانایی جنسی در نتیجه این عمل شده است. هیچ شواهد اختصاصی به نفع این ادعاها وجود ندارد. باور به این افسانه ها خود موجب نگرانی و اضطراب می شود.
آیا خودارضایی امری طبیعی محسوب می شود یا یک نوع اختلال ؟
خودارضایی هنگامی غیر طبیعی محسوب می شود که تنها شکل فعالیت جنسی در بزرگ سالی باشد یا چنان به افراط صورت گیرد که حاکی از وجود یک وسواس عملی یا کژ کاری جنسی باشد یا وقتی مستمراً به رابطه جنسی با فردی دیگر ترجیح داده شود.
اعتیاد جنسی چیست ؟
اما اعتیاد جنسی مقوله دیگری است که مطمئناً عوارض جسمی و روانی خاص خود را دارد. این مفهوم برای توصیف کسانی است که به صورت وسواسی در پی تجارب جنسی هستند و اگر نتوانند تکانه های جنسی شان را ارضا کنند رفتار شان مختل می شود. بارها سعی می کنند این رفتار را متوقف کنند ولی قادر به این کار نیستند.
هرچند ممکن است پس از چنین اعمالی شخص دچار پشیمانی و احساس گناه شود ولی چنین احساساتی برای جلوگیری از بروز بعدی این رفتار کافی نیستند! معمولاً در دوره های پر استرس یا هنگام عصبانیت و اضطراب شدید تر می شود. که هم می تواند به شکل خودارضایی و هم نزدیکی های مکرر باشد. و این موجب تخریب عملکرد شخص در زندگی زناشویی، اجتماعی و گاهی حرفه ای می شود.
باید در این افراد انگیزش کافی برای کنترل رفتار ایجاد کرد. جهت درمان معمولاً از روان درمانی استفاده می شود.

دوستان عزیز اگر دقت کرده باشید، در یافته اید که راه حل اصلی درمان خود ارضایی، روان درمانی است و این نکته را نباید فراموش کرد که برای داشتن روانی سالم باید روش های غلط زندگی را ترک کرد و عادات درست را جایگزین آن ها کرد. در آینده در این مورد بیشتر توضیح خواهم داد.
زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست
هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جاست
خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یادکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان