امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

قرآن و زندگی

اایده جدید قرآن و زندگی ایده جالبیه
ایشالا از فردا حضور فعالی خواهم داشت

با تشکر از کیمیا جون و دختر تنها جون414141
[img=0x0]http://8pic.ir/images/u2kig0x2xk6igwj759y.png[/img][تصویر:  QS_7c5f964da77044e88497dbf7f765d819.jpg]
سلام بچه ها

و عرض خسته نباشید خدمت سرپرستهای محترم خانوم دختر تنها و کیمیا خانوم53

بابت طرح جدیدتون یک روز مهلت کم نیست؟

cheshmak
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
(1391 مرداد 14، 22:25)تولد40 نوشته است: سلام بچه ها

و عرض خسته نباشید خدمت سرپرستهای محترم خانوم دختر تنها و کیمیا خانوم53

بابت طرح جدیدتون یک روز مهلت کم نیست؟

cheshmak

حق با شماست53

فکر میکنم کمه[تصویر:  g.gif]

فعلا براش مهلت زمانی رو برمیداریم. تا جایی که بحث پیش بره ادامه میدیم. انشالله [تصویر:  8.gif]
یا عباس
سلام
ممنون به خاطراین تاپیک مفید
به نظرمن فکرکردن به این که خدا واسه هرکدوم ازماها یه قله موفقیت گذاشته وهرکس باتلاش کردن به اون قله میرسه باعث میشه حسادت کمتربشه .
واین حدیثم که وقتی کسی به دنیامیاد همراهش روزیشم میاد . وکسی نمیتونه اونوازش بگیره روکم کردن حسادت موثره.
[تصویر:  u2kig0x2xk6igwj759y.png]
یعنی آسمان عزیزمییییییییییی

عالی بود جدی جدی. واقعا باهات موافقم

در واقع یه جورایی وقتی به حد و حدودی که خدا برامون معین کرده راضی نباشیم مدام به داشته های دیگران حسادت میکنیم.

پس نتیجه : یک از راه های از بین بردن حسادت درونمون : راضی بودن به داشته هایی که خدا بهمون داده.

البته به اون معنا نیست که دست رو دست بزاریم و تلاش نکنیم

نه

به معنی که در کنار تلاشی که کردیم به داشته هامون هم راضی باشیم و خدا رو شکر کنیم
یا عباس
سلام 53
1-حضرت علی (ع):Khansariha (8)

آفرين بر حسادت! چه عدالت پيشه است! پيش از همه صاحب خود را مى كشد.
2-مامانم:Khansariha (8)
حسود رو به خودش واگذار کنید چون مثل آتیشی هست که میسوزه وزیر خودشو سیاه میکنه.
3-ریشه حسادت به نظرم در کمبودهاست
و در اینکه فرق حسادت با غبطه رو یاد نداریم
باید به جای حسادت غبطه خورد و به جای غبطه تلاش کرد
کمتر چیزی هست که با توکل وتلاش به دست نیاد.
باید یاد بگیریم تفاوتها میتونه عاملی برای پیشرفت باشه و نه اینکه باعث خواری طبعمون بشه.53258zu2qvp1d9v
امام صادق عليه السلام:

قالَ لُقمانُ لاِبنِهِ: وَلِلحاسِدِ ثَلاثُ عَلاماتٍ: يَغتابُ إِذا غابَ وَيَتَمَلَّقُ إِذا شَهِدَ وَيَشمَتُ بِالمُصيبَةِ؛
لقمان به فرزندش گفت: حسود را سه نشانه است: پشت سر غيبت مى كند، روبه رو تملّق مى گويد و از گرفتارى ديگران شاد مى شود.
(خصال، ص 121)
[تصویر:  nasimhayat.png]
الوعده وفا.....کیمیا بانو

نظر من اینه که آدما اگه قدِّ خودشون و بدونن.....بپذیرین که هر کس یه قدّی داره.....یه ظرفی داره....دیگه چیزی واسه حسادت نمیمونه.....
راضی بودن به رضای خدا ...البته یه رضایت درونی...میتونه ادم و خیلی آروم کنه...در تمام زندگی.....
من با غبطه خوردنم موافق نیستم.....غبطه خوردن ادم و از تلاش ناامید میکنه.....در مورد من که اینطوری بوده.....با غبطه خوردن به حال کسی که دوست داشتم تو جایگاهش باشم....از تلاش کردن بیشتر ناامید شدم....

ما باید جایگاه خودمون رو در جهان هستی پیدا کنیم...بدونیم دقیقا کجاییم....قرار بوده کجا باشیم....
من اگه قرار نبوده فلان جا باشم خوب بپذیرم....و قبول کنم قراره اینجا باشم.....
با خودمون و شرایطمون کنار بیایم....
حسادت ادم و از زندگی باز میداره...قدرت تلاش و از آدم میگیره.....و کلی انرژی منفی به کسی میده که داره مورد حسادت واقع میشه....
یعنی کسی که حسادت میکنه هم خودش و اذیت میکنه هم اون فردی رو که داره بهش حسادت میکنه....
اصولا معتقدم که سرتو بنداز پایین و زندگیتو بکن...همین.53258zu2qvp1d9v

فعلا همینا به ذهنم رسید
چه خوب یادم هست

عبارتی که به ییلاق ذهن وارد شد:

وسیع باش،و تنها و سربه زیر و سخت.

53
مشاعره که میکنین، ثابت کنین میتونین بنویسین،لطفاً حکایات سعدی رو بخونید،بعضی جمله ها زندگیه آدمو دگرگون میکنه،حوصلتون سر رفت داستانم بخونید،با ادبا و شعرا حال کنید و فالتون و بخونید،متنهای عشقولی بخونیدوبنویسین،با خدای خودتون عاشقانه حرف بزنید!

جملات و متونی که از دکتر شریعتی میذارین صرفا با ذکر منبع لطفا!

[تصویر:  akmmowr4h0rrml1nl43w.png]
سلام و خسته نباسید به دختر تنها و کیمیا خانوم و بقیه دوستان303Khansariha (8)
فکر کنم ما باید قبل از همه چیز یه تعریف کامل از حسادت داشته باشیمSmiley-face-thumb
من این تعریف رو از یه سایت معتبر گرفتم امیدوارم مفید باشهKhansariha (8)

حسادت عموماً اشاره دارد به نوعی طرز فکر، یا نوعی احساس و یا نوعی رفتار که در زمانی اتفاق می‌افتد که شخص تصور می‌کند توسط شخص دیگری (رقیبش) مورد حمله قرار گرفته‌است. این در حالی است که حتی آن شخص رقیب خود نیز ممکن است از این موضوع اصلاً اطلاعی نداشته باشد.
بطور کلی حسادت یک احساس مقاومت و جلوگیری است در مقابل کسی که می‌تواند رابطه‌ها و یا ارزش‌های ما را دچار اشکال سازد. حسادت همچنین باعث خشم، عصبانیت و... و افسردگی نیز میشود

یا حق
[تصویر:  ko03_20557079926619101845.jpg]
خوب راستش من هم به خاطر الوعده وفا اومدم42
با خیلی از حرفهای بارونی موافقم و با همه حرفهای شاهین خان53258zu2qvp1d9v
به نظرم این حسی هست که خواسته یا ناخواسته هممون تجربه کردیم
بحث سر اینه که بتونیم از زاویه درست بهش نگاه کنیم و مدیریتش کنیم.
منظور از غبطه ،حسادت خفته و پنهان یا نا امیدی نیست
این خیلی طبیعی هست که چیزهای خوب رو برای خودمون هم بخوایم
میگن استرس زیادش مضره ولی کمش مفید چون عامل محرک هست
به نظر من غبطه هم همون عامل محرک برای تلاش برای رسیدن به شرایط بهتره
و نه عامل یاس و خمودگی و سر خوردگی53258zu2qvp1d9v
ممنونم.Khansariha (8)
[تصویر:  nasimhayat.png]
از آنا جونم خیلی خیلی ممنونمKhansariha (8)

از بارونی گل هم متشکرم.
Khansariha (8)

و آقا شاهین ، مخلصیم
303

نظرات همگی تون عالی بود واقعا. دستتون درد نکنه...با اجازتون من جمله ای از صحبتاتون که به نظرم بهتر بوده رو میزارم اینجا تا بتونیم آخرش یه جمع بندی بکنیم و به نتیجه برسیم انشالله.

پس نتیجه ها تا الان :

آسمان: یک از راه های از بین بردن حسادت درونمون : راضی بودن به داشته هایی که خدا بهمون داده.

آنا :
بحث سر اینه که بتونیم از زاویه درست بهش نگاه کنیم و مدیریتش کنیم. غطبه خوردن در حدی که محرک باشه خوبه. اما حسادت مخربه

بارونی :
راضی بودن به رضای خدا ...البته یه رضایت درونی...میتونه ادم و خیلی آروم کنه و کسی که حسادت میکنه هم خودش و اذیت میکنه هم اون فردی رو که داره بهش حسادت میکنه

شاهین 70 : تعریف حسادت رو اول باید بدونیم :
بطور کلی حسادت یک احساس مقاومت و جلوگیری است در مقابل کسی که می‌تواند رابطه‌ها و یا ارزش‌های ما را دچار اشکال سازد.

دوستان این حدیثی که آنا جون گذاشتن رو خواهشا با دقت بیشتری بخونید و به خاطر بسپارید.

سعی کنیم اگه هر کدوم از این 3 نشونه رو داریم، اون رفتار رو تا مدتی کنترل کنیم تا انشالله به مرور زمان از بین بره
Khansariha (8)

(1391 مرداد 15، 12:56)ana نوشته است:
امام صادق عليه السلام:

قالَ لُقمانُ لاِبنِهِ: وَلِلحاسِدِ ثَلاثُ عَلاماتٍ: يَغتابُ إِذا غابَ وَيَتَمَلَّقُ إِذا شَهِدَ وَيَشمَتُ بِالمُصيبَةِ؛

لقمان به فرزندش گفت: حسود را سه نشانه است:
1-پشت سر غيبت مى كند،
2- روبه رو تملّق مى گويد
3-و از گرفتارى ديگران شاد مى شود.

(خصال، ص 121)
یا عباس
منبع متن زیر از تفسیر نمونه برداشتم: (خواهشا بخونید. خیلی جالبه)

در آخرين آيه اين سوره مى فرمايد: و از شر هر حسودى هنگامى كه حسد مى ورزد (و من شر حاسد اذا حسد).
اين آيه نشان مى دهد كه حسد از بدترين و زشت ترين صفات رذيله است ، چرا كه قرآن آن را در رديف كارهاى حيوانات درنده و مارهاى گزنده ، و شياطين وسوسه گر قرار داده است .

مهمترين منابع شر و فساد

در آغاز اين سوره به پيغمبر اكرم (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) دستور مى دهد كه از شر تمام مخلوقات شرور به خدا پناه برد، سپس در توضيح آن اشاره به سه گونه شر مى كند

1-شر مهاجمين تاريك دل كه از تاريكيها استفاده مى كنند و حمله ور مى شوند.
2-شر وسوسه گرانى كه با سخنان و تبليغات سوء خود اراده ها، ايمانها، عقيده ها محبتها و پيوندها را سست مى كنند.
3-و شر حسودان .

از اين اجمال و تفصيل چنين استفاده مى شود كه عمده شرور و آفات از همينجا سرچشمه مى گيرد و مهمترين منابع شر و فساد اين سه منبع است و
اين بسيار پر معنى و قابل تامل مى باشد.
یا عباس
سلام303

ببخشید یه مدت اینجا ساکت بود

از همه دوستانی که اومدن تو این تاپیک چه اون هایی فعالیت کردن و چه کسایی که مطالب رو خوندن و استفاده کردن خیلی خیلی ممنونم.Khansariha (8)

امیدوارم تغیریی
هر چند کوچک در رابطه با حسادت توی خودمون ایجاد کرده باشیم انشالله

آیه جدیدی که قراره راجع بهش صحبت کنیم رو به زودی اعلام خواهم کرد.

خواهشا بیشتر با قرآن انس بگیرید.

در روایات داریم کسی که قرآن بخونه اما بهش عمل نکنه،
( یعنی خوندش سطحی باشه)
در روز قیامت خود قرآن ، از اون شخص پیش خدا شکایت میکنه.
1276746pa51mbeg8j

حالا فکر کنید90% مواقع که ما عربی شو میخونیم و حتی ترجمه رو با دقت نمیخونیم!!!!

اون روز قرآن به ما چی خواهد گفت
1276746pa51mbeg8j

حتی خوندن ترجمه آیات رو هم دریغ کردیم چه برسه به عمل کردن!

باور کنید روزی 1 آیه هم کافیه

فقط روزی 1 آیه رو با معنی بخونیم و بهش فکر کنیم

یا عباس
پست های اینجا TearsTears

یعنی واسه حذف هیچ پستی ناراحت نشدم...جز اینجا:13::13:

اون همه تجربه های خوبی که دوستان اومده بودن گفتنTearsTears حیف...حیف
ادم وقتی میاد میبینه زحمت هاش از بین رفته....وقت هایی که گذاشته...مطلب و نوشته نیست غصه اش میگیره

تو هر تاپیکی میری....باید بری دنبال پست ها و بازمانده ها رو پیدا کنی

حالا مردم آذربایجان چی می کشن
خونه شونو باید بگردن تا ببینن کی براشون مونده...چی براشون مونده...خدایا صبرشون بده.... زحمات و ثمرات یه عمرشون بودTears
یا عباس
سلام

ناراحت نباشید کیمیا خانوم

ما همه اون پستها رو خوندیم و در خاطر هممون هستcheshmak

مهم اینه که تو وجودمون نهادینه بشه

ولی خب متاسفانه بچه هایی که جدید میان دیگه نمیتونند استفاده بکنند

و میشه اون دوستانی که نظراتشون رو نوشته بودند رو دعوت کنیم تا خییییلی خلاصه دوباره مطالبشون رو بنویسند

البته کار سختیه خداییشcheshmak

خدا قوت53
53
ای طلیعه هشتم!
 من آمدم تا دلم را بر ضریح تو حلقه زنم و به دور کعبه عشق تو طواف دهم.
آمدم تا اشک چشمانم را دخیل سقا خانهات کنم.
آمدم تا از کبوتران حرمت گردم تا به هر صبح به دور گنبد طلائیت به پرواز درآیم
 مولایم! ای طبیب دردمندان!
53
[تصویر:  1_00015.gif]
[تصویر:  broad6.gif]

يكي از مباحث بسيار مهم در مسائل اجتماعي، ميزان و نحوه ارتباط انسانها و به عبارتي، دوستيها و روابط دوستانه با يكديگر است. انسان از انتخاب دوست ناگزير است و محتاج به دوست. نكته‎ مهم در اين ميان، تأثير بسيار زياد دوست بر شخصيت انسان است كه در آيات قرآن كريم و روايات معصومان عليهم‌السلام، به اين موضوع اشاره شده است.
در سوره فرقان خداوند حال برخي ظالمان را اين‌گونه بيان مي‎دارد: ‹‹(روز قيامت) روزي است كه مي‎بيني ظالم (از شدت حسرت) دست خود را مي‌گزد و مي‎گويد: اي‌كاش با فلان شخص دوست نمي‎شدم!››

[تصویر:  broad5.gif]
امير المؤمنان سلام الله عليه مي‎فرمايد: كسي كه شخصيت او بر شما مشتبه شد و از دين او اطلاعي نداشتيد، به دوستانش نگاه كنيد؛ اگر آنان از اهل دين خدايند، پس آن شخص نيز بر دين خداست، ولي اگر دوستان وي بر غير دين خدا بودند پس بدانيد كه او نيز هيچ بهره‎اي از دين خدا ندارد. 1
در مورد دوست، در احاديث مطالب زيادي بيان شده، اما در اين گفتار به فضل خداوند متعال با استفاده از آيات نوراني قرآن كريم، برخي شرايط و ملاكهاي انتخاب دوست را بيان مي‎داريم.

نظر شما چیه راجع به
دوستی
خودتون اگر بخایین یه دوست انتخاب کنید
به چه چیزایی توجه میکنید
اصلا تا حالا شده در انتخاب دوستی شک کنید؟
یا نه به نظرتون این قضییه
زیادم مهم نیست

نظرتون در برام بنویسد
اگر آیه و حدیثی هم دارید در این باره
خوشحال میشم
منتظر حضور گرمتون هستم

آرزویی بکن ........

گوش های خدا پر است از آرزو ... و دستانش پر از معجزه....

ارزویی بکن............

شاید بزرگترین خواسته ات کوچکترین معجزه اش باشد!!

آرزویی بکن .......................................
[تصویر:  u2kig0x2xk6igwj759y.png]

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان