نظرسنجی: در دوره ی بعدی چله ی گروهی ، تمایل دارید کدوم موضوع انتخاب بشه؟ ( انتخاب 1 گزینه )
این نظرسنجی بسته شده است.
خواندن قرآن (حداقل 1صفحه با معنی)
25.81%
8
25.81%
دعای عهد
6.45%
2
6.45%
زیارت عاشورا
19.35%
6
19.35%
سلام دادن به امام زمان و امام حسین
12.90%
4
12.90%
سحر خیزی
35.48%
11
35.48%
در کل
31 رأی
100%
*شما به این گزینه رأی داده‌اید.

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امتیازات: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

چله‌های عاشقی گروهی)

.:::              نکته ی بیست و ششم از چله یازدهم                 :::..:

◇-                  ..علاج استهزا و تمسخر ...                - ◇

آیت الله سید کاظم ارفع درباره راه درمان استهزا و تمسخر می گوید:

«یکی از رذیلت های اخلاقی که در قرآن مطرح شده استهزا و مسخره کردن دیگران است که نشان می دهد انسان از ادب اجتماعی و عفت کلام برخوردار نیست و نتوانسته جایگاه خود را در دستگاه خلقت درک کند در حالی که انسانی که به این شناخت رسیده باشد هیچگاه حرکات ناموزونی که شخصیت خودش را زیر سوال ببرد انجام نمی دهد.

راه درمان این رذیله اخلاقی همان طور که امیرالمومنین(ع) می فرمایند این است:

« فکر ثم تکلم تسلم من الزلل/ اول فکر کنید و بعد سخن بگویید تا از لغزش در امان باشید.»

فرد باید توجه داشته باشد که وقتی زبان به سخن باز کرد، اول فکر کند و خوب بسنجد که آیا این حرف پشتوانه عقلانی و قرآنی دارد یا خیر. معمولاً کسانی که دیگران را مسخره می کنند، اهل تفکر و تعقل نیستند. همچنین کسانی که پر حرفی می کنند، صحبت هایشان فضولات بسیاری دارد و منشاء این رفتار این است که بدون تفکر سخن می گویند. بنابراین استهزاکننده برای درمان بیماری خود باید مالک زبان خودش شود و از خداوند تبارک و تعالی بخواهد به او قدرت حفظ زبان عنایت کند، که البته تملک زبان نیاز به زمان دارد. عامل دیگری که انسان به مسخره کردن دیگران دست می زند این است که خودش را برتر یا بی عیب و نقص تر از دیگران می داند و به همین دلیل به خود جسارت می دهد دیگران را تحقیر کند. این صفت برتری طلبی را انسان باید در خودش بخشکاند تا به این واسطه از مسخره کردن دیگران دست بردارد.»

ادامه دارد...

128fs318181

.:::.[تصویر:  8.gif].:::..:::.[تصویر:  8.gif].:::..:::.[تصویر:  8.gif].:::.

التماس دعا
یا زهرا[تصویر:  8.gif]
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

.:::              نکته ی بیست و هفتم از چله یازدهم              :::..:

آیت الله محمد هادی فقهی درباره راه درمان استهزاء می گوید:

«ریشه این رذیله اخلاقی، غفلت انسان از خودش است؛ غفلت از اینکه خودش هم عیب هایی دارد بعضی افراد خود را بی هیچ عیب و نقصی تصور می کنند. در واقع این فرد خودش را فراموش کرده و توجهی به عیب و نقصش ندارد،
در حالی که از ائمه معصومین (علیهم السلام) روایت است:
«خوشا به حال کسانی که به عیب خود توجه دارند»
یا
«کسی که به عیب خودش توجه دارد، به عیوب سایر افراد بی اعتناست».

علمای اخلاقی معتقدند کسی که استهزا می کند خودش را بزرگ می داند و طرف مقابل را کوچک یا خودش را بی عیب و طرف دیگر را با عیب، یا خودش را عالم و طرف مقابل را جاهل می داند.

بنابراین اولین راه علاج این بیماری آن است که آدمی از خود غفلت نکرده و عیوب خود را فراموش نکند. ضمن اینکه به این موضوع بیندیشد که چه عاملی باعث شده یک نفر غنی و دیگری فقیر باشد یا یکی سالم و دیگری نقص عضو داشته باشد. تفکر در مورد این موضوع باعث می شود به حکمت آن پی ببرد؛ به این که خداوند تبارک و تعالی صلاح دانسته کسی را زیبا و دیگری را نازیبا بیافریند و عیب جویی از فرد نازیبا، زیر سوال بردن صلاحدید خداوند متعال و در حقیقت کفر است».

ادامه دارد..

128fs318181

التماس دعا

.:::          نکته ی بیست و هشتم از چله یازدهم              :::..:

آیت الله فقهی همچنین می گوید:

« ریشه انجام دادن یا انجام ندادن همه اینها به توحید ارتباط پیدا می کند. کسی که خدا را می شناسد و موحد است، دیگر کاری به نقاط ضعف و قوت دیگران ندارد. از نظر علما، انسان موحد نه تنها در بندگان خدا عیب نمی بیند که اصلاً در نظام خلقت هیچ عیب و ایرادی نمی بیند و هر آنچه هست از نظر او زیباست.

بنابراین راهکار دوم این است که ریشه های توحید را در درونمان تقویت کنیم و هر آنچه در دستگاه خلقت وجود دارد، از حکمت و صلاح پروردگار بی همتا بدانیم تا به زیبایی آنان پی برده و دیگر به دنبال عیب و نقص آن نباشیم.»

128fs318181

التماس دعا

.:::          نکته ی بیست و نهم از چله یازدهم              :::..:

بایسته های واکنشی

برای رویارویی با استهزاء کنندگان، می توان از موارد زیر بهره جست:

1. برخورد منطقی
گاهی افرادی که مسخره گر هستند، اگر با دلیل و برهان و سخنان دلسوزانه روبرو شوند،

خیلی سریع خلع سلاح و تسلیم می شوند.

در صورتی که این حرکت جواب دهد، از رفتارهای دیگر مناسب تر است.
قرآن مجید می فرماید:

«أُدْعُ إِلی سَبِـیلِ رَبِّکَ بِالحِکْمَةِ وَالمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجادِلْهُمْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ»
«ای پیامبر! مردم را با حکمت و برهان و موعظه نیکو به راه خدایت دعوت کن و با بهترین روش مناظره کن.»

2. سخنان نیکو
اگر کسی هنگامی که با تمسخر دیگران روبرو شد، بتواند خود را کنترل کرده و با سخنان نیکو و زیبا با آنان روبرو شود، در موارد بسیاری می تواند تأثیر بگذارد.

قرآن مجید می فرماید:

«وَقُلْ لِعِـبادِی یَقُولُوا الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطانَ یَنْزَغُ بَیْنَهُمْ إِنَّ الشَّیْطانَ کانَ لِلاْءِنْسانِ عَدُوّاً مُبِیناً»
«به بندگانم بگو، بهترین سخنان را بر زبان آورید که شیطان بین شما دشمنی بر می انگیزد؛ زیرا شیطان همیشه دشمنی واضح برای انسان است.»
از این آیه فهمیده می شود که بهترین راه پرهیز از آشوب و فتنه، استفاده از کلمات زیباست.
در جای دیگر قرآن در توصیف بندگان خداوند رحمان می فرماید:
«وَ إِذا خاطَبَهُمُ الجاهِلُونَ قالُوا سَلاماً»
«هرگاه مردم جاهل به آنها خطاب (و عتابی) کنند، با سلامت نفس (و کلام خوش) جواب می دهند.»

التماس دعا
[تصویر:  kh.gif]
 کریچر 28/40
متاسفانه یک روز اون وسط که سرما خورده بودم و یه کمی هم تنبلی کردم، زیارت عاشورا نخوندم 22
سلام
الحمدلله..
سی روز از این چله گذشت ...
ان شاء الله ک خدا بهمون کمک کرده باشه و همتمون هم قطع نشده باشه و تمسخر رو دور کرده باشیم از نفسمون..1

دوستای خوبم از فردا ان شاء الله کسایی ک همراهی میکردن نکته میذارن..
تجربه های شخصی..
نتایج تلاش ها..
یا نکاتی ک خوندن و فکر میکنن خوبه ما هم بدونیم..

منتظر هستیم..1

در پناه خدا..
یاعلی.53

سلام
23/40
یعنی واقعا سی روز گذشت؟ 1744337bve7cd1t81 چقدر زود گذشت 1276746pa51mbeg8j
یعنی من 7 تا جریمه دارم؟واقعا؟فکر کنم ی حایی تو حسابام اشتباه کردم
.:::              نکته ی سی ام از چله یازدهم:::..:

◇-                  ..بایسته های واکنشی ...                - ◇

3. ردّ اتهام

گاهی پیامبران الهی هنگامی که مورد اتهام و استهزاء دشمنان واقع می شدند، خیلی متین سخن نابجای آنان را ردّ می کردند.
هنگامی که حضرت هود علیه السلام به بیان آیات الهی می پردازد، دشمنان چنین می گویند: «اِنّا لَنَریکَ فی سَفاهَةٍ وَ اِنّا لَنَظُنُّکَ مِنَ الْکاذِبینَ»(19)؛ «ما تو را سفیه و بی خرد می بینیم و گمان داریم که تو سخت دروغ گوئی.»

حضرت هود در جواب آنان چنین می فرماید: «قالَ یا قَوْمِ لَیْسَ بِی سَفاهَةٌ وَلـکِنِّی رَسُولٌ مِ
حضرت هود علیه السلام تندی نمی کند، بلکه خیلی متین پاسخ می دهد.

و هنگامی که به حضرت نوح می گویند: «اِنّا لَنَریکَ فی ضَلالٍ مُبینٍ»(21)؛ «ما تو را در گمراهی آشکار یافتیم.» آن حضرت پاسخ می دهد: «قالَ یا قَوْمِ لَیْسَ بِی ضَلالَةٌ وَلـکِنِّی رَسُولٌ مِنْ رَبِّ العالَمِـینَ»(22)؛ «ای مردم! من به هیچ وجه در گمراهی نیستم ولکن من رسول پروردگار جهانم.»

4. برخورد سلم آمیز

بعضی از افراد تمسخر کننده، انسانهای جاهل و نادانی هستند که ارزش رویارویی ندارند. بهتر است مبلّغ با برخوردی سلم آمیز از کنار آنان بگذرد.
قرآن مجید در توصیف بندگان خداوند رحمان می فرماید: «وَ إِذا مَـرُّوا بِاللَّـغْوِ مَـرُّوا کِراماً»(23)؛ «و هرگاه به عمل لغوی بگذرند، بزرگوارانه از آن درگذرند.»

[تصویر:  128fs318181.gif]

التماس دعا

.:::              نکته ی سی و یکم از چله یازدهم:::..:

◇-                  ..هفت چیز مسخـــــره! ...                - ◇

امام علی‌بن‌موسی‌الرضا عليه‌السلام:

هفت چيز است كه بدون هفت چيز ديگر مسخره آميز است:

كسى كه به زبان خود استغفار كند اما در دلش [از گناه] پشيمان نباشد خودش را مسخره كرده است.

كسى كه از خدا بهشت بخواهد امّا در برابر سختي‌ها شكيبا نباشد خود را به سخره گرفته است.

كسى كه خواهان موفقيت باشد امّا نكوشد خودش را به باد تمسخر گرفته است.

كسى كه جوياى دورانديشى باشد امّا احتياط نورزد خودش را ريشخند كرده است.

كسى كه از آتش دوزخ به خدا پناه برد امّا خواهشهاى دنيايى را رها نكند خود را به باد تمسخر گرفته است.

کسی که به یاد مرگ افتد و خود را مهیای آن نسازد خود را مسخره کرده است.

و كسى كه خدا را ياد كند ولى براى ديدار او نشتابد خود را ريشخند كرده است.

[تصویر:  128fs318181.gif]

التماس دعا

کیو مسخره میکنی؟ هم نوعت کسی ک اونقدر برا خدا عزیز بوده ک اجازه موجود شدن پیدا کرده.
چرا مسخره میکنی؟ چون نقص داره یعنی داری ب نقاشش میخندی؟ میخندی چون از تو سرتره میخای تحقیرش کنی ک خودتو بزرگ جلوه بدی؟
یعنی اینقدر پست و حقیری اینقدر کوچیکی اینقدر از انسانیت دور شدی ک تفریحت شده خندیدن ب دیگران؟
اینا گفتگوهای من با خودم بود وقتی اوایل چله میخاستم این رذیلتو ترک کنم و برام سخت بود. ولی خدا اونقدر مهربونه ک کمکم کرد ترکش کنم.ی سری اون روزای اول توی جمعی بودیم و ناخاسته کسیو مسخره کردم تا ک متوجه شدم سریع حرفمو قطع کردمو تا چندروز خودخوری میکردم ک چرا اینارو کردم.دیگه الان بعد از چند هفته این کار برام شیرین و جذاب ک نیست هیچ وقتی هم کسی اینکارو انجام میده خیلی ناراحت میشم و سعی میکنم ادامه دهنده نباشم و یطوری بهش برسونم ک کارش اشتباهه.
دوسال پیش توی قران ب ایه ای رسیدم ک مردم ب حضرت عیسی میگن مارو ب استهزا گرفتی و حضرت در جواب میگن پناه میرم ب خدا ک از نادانان(دقیق یادم نیست کلمه چی بود شایدم ضررکنندگان بود) باشم.اون روز لرزیدم از این حرف.خیلی دلم میخاست ترک کنم ولی نشد.ولی امروز ب لطف بچه های کانون بخصوص برادر گرافا و بانو سها تونستم در کنار دوستان گل کانون این رذیلتو کنار بذارم.انشاالله ک هیچ وقت دچارش نشیم.
احساس خوبیه.وقتی میتونیم ی گناه رو ترک کنیم مثل ترک خ.ا ی جور سرمستی وصف نشدنی ب آدم دست میده و دوست داریم ک گناهای دیگه رو هم ترک کنیم.
امیدوارم این چله ها تداوم داشته باشه و خداوند توفیق ترک گناه رو ب هممون عنایت کنه و جز هدایت شدگان قرار بگیریم.
در این روزها و شبها ملتمس دعای همتون هستم.
.:::              نکته ی سی و سوم از چله یازدهم:::..:

◇-                  ...  درمان درد ...                - ◇

بعد از این ک به درخواست سها خانوم برای گذاشتن نکته امروز سمعاً­ و طاعتاً­­­­ گفتم

داشتم با خودم فکر میکردم چی بگم ک به درد بخور باشه

اولش ک هیچی به ذهنم نرسید!

بعدا ک داشتم نکات گذشته ی چله رو مرور می کردم به ذهنم رسید یه خلاصه ای ازشون بذارم

و اما بعد تر به ذهنم اومد ک نه این خلاصه گرچه میتونه مفید باشه ولی من دنبال یچیز دیگه ام یچیز مهم تر

پیش خودم گفتم ینی چی بذارم ک واقعا مفید باشه برا همه مون 

تا اینکه چند شب پیش ک این فراز از زیارت عاشورا رو برای چندمین بار داشتم میخوندم به اینجا رسیدم ک میگه

"اللهم إجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد"

دیدم ک عجب حرفی و عجب نکته ای!

خدایا زندگی منو جوری قرار بده ک زندگانیم زندگانی محمد و آل محمد باشه و مماتم هم همچنین

و دیدم ک عجب!

اگه همین یه خط دعا در حق من و ما اجابت بشه اون وقت دیگه زندگی مون چ چیزی کم خواهد داشت؟!

اگه من زندگیم مثل پیامبر و اهلش باشه دیگه اون وقت من و تمسخر چ صنمی خواهیم داشت؟

مگر خاندان رسالت اهل مسخره کردن بودند ک من باشم؟

مگه این خانواده اهل غیبت بودن ک من غیبت بکنم؟

مگه این خانواده اهل دروغ بودن ک من بخوام دروغ بگم؟

مگه این خانواده خوش خلق ترین آفریدگان نبودن؟ پس منو بد خلقی چرا؟

این خاندان و حسادت ؟ معاذ الله

مگه این خاندان بخیل بودن ک من بخیل بشم؟

مگه اینا کریم ترین کریمان نبودن؟

و قص علی هذا

مجالی نیست برای نوشتن در این باب خودتون حتما بارها خوندین و شنیدین در باب کرم این خاندان

فقط به یه موردش اشاره میکنم و میگذرم

الان تو ماه محریمم دیگه درسته؟

مگه همین امام حسین در راه خدا تمام دار و ندارش رو نداد؟

مگه قطعه قطعه وجودش رو نداد؟

مگه علی اصغر شش ماه اش رو نداد؟

مگه علمدار آب آور خیمه هاش رو نداد؟

مگه جوانش رو نداد؟

همون جوانی ک وقتی برا پیامبر دلشون تنگ میشد بش میگفتن علی جان پاشو قدم بزن دلمون برا جدمون تنگ شده...

مگه اهلش به اسارت نرفتن؟

مگه حرمت خیمه هاش رو زیر سوال نبردن؟

میگذرم از داغی ک این حرفا بر دل میذارن...

آره رفقای من دعا کنیم برا همه دیگه ک زندگیمون بشه زندگی اهل بیتی

اون وقت دیگه این همه درد و رنج های پوچی ک برای خودمون تراشیدیم معنایی نخواهند داشت

و اون وقت خواهیم فهمید اصلا برای چ آمدیم...

التماس دعا

[تصویر:  15624161_425888184424770_624179248140753...%3D%3D.2.c]
برای یافتن چیزی
باید به جستجوی آنچه نیست، بروی...
53

[تصویر:  Untitled.png]
  کریچر 31/40

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان