امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یاد مرگ
هزار دشمنم ار می‌کنند قصد هلاک

گرم تو دوستی از دشمنان ندارم باک

[تصویر:  woman-praying-free-bird-enjoying-nature-...00-256.jpg]
 سپاس شده توسط
به امام صادق عليه السلام گفتند: كار خود را به چه اساسى استوار ساخته اى؟ فرمود: بر چهار بنيان: [اول] دانستم كه عمل مرا كسى ديگر انجام نمى دهد پس تلاش نمودم [دوم] دانستم كه خداى بر من آگاه است پس حيا كردم. [سوم] دانستم كه روزى مرا ديگرى نمى خورد پس آرام گرفتم [چهارم] دانستم كه پايان كار من مرگ است پس براى آن آماده شدم

قيلَ لِلصـادِقِ عليه السلام: عَلى ماذا بَنَيْتَ أَمْرَكَ؟ فَقالَ عليه السلام: عَلى أَرْبَعَةَ أَشْياءَ: عَلِمْتُ أَنَّ عَمَلى لايَعْـمَلُهُ غَيرى فَاجْتَهَدْتُ وَ عَلِمْتُ أَنَّ اللّه َ عَزَّوَجَلَّ مُطَّلِعٌ عَلىَّ فَاسْتَحْيَيْتُ وَ عَلِمْتُ أَنَّ رِزقى لايَاكُلُهُ غَيرى فَا طْمَانَنْتُ وَ عَلِمْتُ أَنَّ اخِرَ أَمْرى الْمَوتُ فَاسْتَعْدَدتُ

بحارالانوار جلد78 صفحه228
 سپاس شده توسط
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله:

مرگ انسان بر اثر گناهان، بيشتر از مرگش با اَجَل است، و زنده ماندن او بر اثر نيكوكارى، بيشتر از زنده ماندنش با عمر است

مكارم الأخلاق، جلد 2، صفحه 179
 سپاس شده توسط
یاد مرگ 

به این فکر کردی اگه 2 دقیقه ی دیگه بمیری ، چی میشه  ؟
هزار دشمنم ار می‌کنند قصد هلاک

گرم تو دوستی از دشمنان ندارم باک

[تصویر:  woman-praying-free-bird-enjoying-nature-...00-256.jpg]
امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند:
اِنّکُمْ فی آجالٍ منقوصَةٍ و اَیّامٍ معدودَةٍ و الموتُ یأتِی بَغتَةً؛
به یقین شما در اجلهایی هستید رو به کاهش و در روزهایی هستید، شمارش شده، و مرگ هم ناگهان می آید.
بحارالانوار، ج75، ص 373.
 سپاس شده توسط
إنّي ضربت للدّنيا مثلا و لابن آدم عند الموت، مثله مثل رجل له ثلثة أخلّاء فلمّا حضره الموت قال لأحدهم إنّك كنت لي خليلا و كنت أبرّ الثّلاثة عندي و قد نزل بي من أمر اللَّه ما ترى فما ذا عندك فيقول و ما ذا عندي؟ و هذا أمر اللَّه قد غلبني و لا أستطيع أن أنفّس كربتك و لا أفرّج غمّك و لا أؤخّر ساعتك و لكن ها أنا ذا بين يديك فخذني زادا تذهب به معك فإنّه ينفعك ثمّ دعا الثّاني فقال إنّك كنت.

من در باره دنيا و فرزند آدم هنگام مرگ‏ مثلى ميزنم مثال آن چون مرديست كه سه دوست دارد و چون مرگش در رسد به يكيشان گويد تو دوست من بودى و از ميان سه دوست نزد من نكوتر بودى فرمان خدا چنان كه ميبينى بمن رسيده چكار ميكنى گويد چكار توانم كرد اين فرمان خداست كه بر من غالبست و نتوانم محنت از تو بردارم و غم تو بگشايم و ساعت تو مؤخر كنم ولى اينك من پيش توام مرا زاد خويش كن كه همراه خود ببرى كه تو را سود دهد آنگاه دومى را بخواند و گفت تو دوست من بودى و از ميان سه دوست نزد من نكوتر بودى و فرمان خدا چنان كه ميبينى بمن رسيده‏
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 842
 سپاس شده توسط
4 النّبيّ «ص»- قام رجل إلى رسول اللَّه «ص» فقال: يا رسول اللَّه! ما لي لا أحبّ الموت؟ قال: «أ لك مال؟» قال: نعم. قال: «فقدّمه!». قال: لا أستطيع. قال: «فإنّ قلب الرّجل مع ماله، إن قدّمه أحبّ أن يلحق به، و إن أخّره أحبّ أن يتأخّر معه».[1]

پيامبر «ص»- مردى در برابر پيامبر خدا ايستاد و گفت: اى پيامبر! از چيست كه من مرگ‏ را دوست نمى‏دارم؟ فرمود: «آيا مالى دارى؟»؛ گفت:
آرى. فرمود: «آن را (به ديگران بده و) براى سراى ديگر از پيش فرست»؛ گفت: نمى‏توانم؛ فرمود: «دل آدمى با مال او است، اگر آن را از پيش فرستاد، دوست مى‏دارد كه به آن برسد، و اگر در نزد خود نگاه داشت، چنان مى‏خواهد كه در كنار آن باشد»
الحياة / ترجمه احمد آرام، ج‏5، ص: 668
 سپاس شده توسط
و تمثيل آدميزاد نگون بخت كه در گردونه قضا از گهواره تا كور ميدود و از حاصل كشمكش حيات جز عمل نيك ندارد چنين ميكند:

إنّي ضربت للدّنيا مثلا و لابن آدم عند الموت، مثله مثل رجل له ثلثة أخلّاء فلمّا حضره الموت قال لأحدهم إنّك كنت لي خليلا و كنت أبرّ الثّلاثة عندي و قد نزل بي من أمر اللَّه ما ترى فما ذا عندك فيقول و ما ذا عندي؟ و هذا أمر اللَّه قد غلبني و لا أستطيع أن أنفّس كربتك و لا أفرّج غمّك و لا أؤخّر ساعتك و لكن ها أنا ذا بين يديك فخذني زادا تذهب به معك فإنّه ينفعك ثمّ دعا الثّاني فقال إنّك كنت.
من در باره دنيا و فرزند آدم هنگام مرگ‏ مثلى ميزنم مثال آن چون مرديست كه سه دوست دارد و چون مرگش در رسد به يكيشان گويد تو دوست من بودى و از ميان سه دوست نزد من نكوتر بودى فرمان خدا چنان كه ميبينى بمن رسيده چكار ميكنى گويد چكار توانم كرد اين فرمان خداست كه بر من غالبست و نتوانم محنت از تو بردارم و غم تو بگشايم و ساعت تو مؤخر كنم ولى اينك من پيش توام مرا زاد خويش كن كه همراه خود ببرى كه تو را سود دهد آنگاه دومى را بخواند و گفت تو دوست من بودى و از ميان سه دوست نزد من نكوتر بودى و فرمان خدا چنان كه ميبينى بمن رسيده‏
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 842
 سپاس شده توسط
1 الإمام الصّادق «ع»: ليس يتبع الرّجل بعد موته، من الأجر، إلّا ثلاث خصال:

[1] صدقة أجراها في حياته، فهي تجري بعد موته؛ و صدقة مبتولة لا تورث؛ [2] أو سنّة هدى يعمل بها بعد موته؛ [3] أو ولد صالح يدعو له.[1]
امام صادق «ع»: پس از مرگ، براى هيچ كس اجرى و ثوابى نخواهد بود، مگر از سه چيز:
[1] صدقه‏اى (هزينه‏گذارى در راه خيرى- فردى يا اجتماعى)، كه در زمان زنده بودن خود وقف كرده است، و پس از فوتش نيز به آن عمل مى‏شود؛ يا مالى كه براى امور خير وقف كند و از ارث خود خارج سازد.
[2] يا راه و رسم درستكارى و ديندارى كه (در دوران زندگى پى نهاده است و) پس از مرگش مردم به آن عمل مى‏كنند (و خير مى‏بينند).
[3] يا فرزندى صالح كه برايش دعا كند
الحياة / ترجمه احمد آرام، ج‏6، ص: 172
 سپاس شده توسط
[تصویر:  2-768x431.jpg]

هشتاد میلیارد نفر زیر خاک آرمیده اند. همه آن ها در لحظه مرگ، دوست داشتند یک روز بیشتر عمر می کردند
تا بتوانند یک گام در جهت فهرست بلند آرزوهایشان بردارند اما اجل به آنها مهلت نداد.
هدف من این نیست که شما را به فکر مرگ بیاندازم، بلکه می خواهم زندگی کردن را آغاز کنید.

934 إنّ هذه القلوب تصدأ كما يصدأ الحديد قيل فما جلاءها قال ذكر الموت و تلاوة القرآن.

دلها مانند آهن زنگ ميزند گفتند صيقل آن چيست؟ گفت ياد مرگ‏ و خواندن قرآن‏
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 343
 سپاس شده توسط
447 أكثروا من ذكر هادم اللّذّات فإنّه لا يكون في كثير إلّا قلّله و لا في قليل إلّا أجزله.

مرگ را بسيار بياد آريد زيرا ياد مرگ‏ بسيار را كم و كم را كافى جلوه مى‏دهد
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 238
 سپاس شده توسط
444 أكثروا ذكر الموت فإنّه يمحّص الذّنوب و يزهّد في الدّنيا فإن ذكرتموه عند الغنى هدمه و إن ذكرتموه عند الفقر أرضاكم بعيشكم.

مرگ را بسيار به ياد آريد زيرا ياد مرگ‏ گناهان را پاك مى‏كند و حرص دنيا را كم مى‏كند، اگر مرگ را بهنگام توانگرى به ياد آريد اهميت آن را كم ميكند و اگر بهنگام تنگدستى ياد كنيد، شما را از زندگى‏تان خشنود مى‏سازد.
نهج الفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول صلى الله عليه و آله)، ص: 237
 سپاس شده توسط
5177 ذكر الموت يهوّن اسباب الدّنيا.

ياد مرگ‏ خوار مى‏گرداند اسباب دنيا را
شرح آقا جمال خوانسارى بر غرر الحكم و درر الكلم، ج‏4، ص: 31
 سپاس شده توسط
بسيار به ياد مرگ‏ و روزى كه از قبرهاى خود بيرون مى‏شويد و در پيشگاه خداى متعالى مى‏ايستيد باشيد كه ياد مرگ‏ مصيبت‏ها را بر شما آسان مى‏سازد. هر گاه چشم يكى از شما درد گرفت آية الكرسى را به نيّت اين كه بهبود مى‏يابد بخواند، ان شاء اللَّه بهبودى خواهد يافت. از گناهان دورى كنيد كه هيچ بلا و كمبود روزى نيست؛ مگر اين كه از ناحيه گناه است. حتى خراش در بدن، به رو بر زمين خوردن و مصيبت.
الخصال / ترجمه جعفرى، ج‏2، ص: 451
 سپاس شده توسط

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان