امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

قرآن و زندگی

آیات 27 تا 30

داستان عبرت انگیز هابیل و قابیل

و داستان دو پسر آدم را به درستى بر ايشان بخوان هنگامى كه [هر يك از آن دو] قربانيى پيش داشتند پس از يكى از آن دو پذيرفته شد و از ديگرى پذيرفته نشد [قابيل] گفت‏حتما تو را خواهم كشت [هابيل] گفت‏خدا فقط از تقواپيشگان مى‏پذيرد
(۲۷)

اگر دست‏خود را به سوى من دراز كنى تا مرا بكشى من دستم را به سوى تو دراز نمى‏كنم تا تو را بكشم چرا كه من از خداوند پروردگار جهانيان مى‏ترسم
(۲۸)
من مى‏خواهم تو با گناه من و گناه خودت [به سوى خدا] بازگردى و در نتيجه از اهل آتش باشى و اين است‏ سزاى ستمگران
(۲۹)
پس نفس [اماره]اش او را به قتل برادرش ترغيب كرد و وى را كشت و از زيانكاران شد
(۳۰)

حسد = عامل اصلی انحراف قابیل

ترس از خدا = عامل بازدارنده از گناهان
قربانی و صدقه دادن در راه خدا اگر با تقوا همراه نباشد مورد قبول قرار نمیگیرد.
" نفس اماره او را ترغیب کرد..." = نفس اماره انسان همواره گناهان را در نزد انسان حق و به جا نشان میدهد.
پیروی از نفس اماره ====> زیانکاری

یا عباس
آقا منم هستم... ایلیا
سلام
مونا جونم به خاطر شما امروز تعداد آیه هارو کم کردم
که راحت تر باشید موفق باشی خانمیKhansariha (8)
کیمیا جونم ممنون مثل همیشه فوق العاده ای عزیزمKhansariha (8)
آقا ایلیا ممنون ازتون شرکت کردید
تا آخر سوره ی مائده فرصت هست که بچه ها برسید
وای نمیدونید چه قدر خوشحال میشم وقتی یه عضو جدید میاد
امروز اسمتون به لیست اضافه میکنم
هر روز هر چه قدر که میتونستید بخونید که به بچه ها برسیدKhansariha (8)
آرزویی بکن ........

گوش های خدا پر است از آرزو ... و دستانش پر از معجزه....

ارزویی بکن............

شاید بزرگترین خواسته ات کوچکترین معجزه اش باشد!!

آرزویی بکن .......................................
[تصویر:  u2kig0x2xk6igwj759y.png]

دختر تنها جونم ببخشید من تنبلی کردم و فعال نبودمTears1276746pa51mbeg8j

فردا میام جبران میکنم414141

واسه فردا چه آیه هایی رو باید بخونم؟
[img=0x0]http://8pic.ir/images/u2kig0x2xk6igwj759y.png[/img][تصویر:  QS_7c5f964da77044e88497dbf7f765d819.jpg]
TearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTears

وایــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
خدا131313
TearsTearsTears
اجی کله تفسیرارو نوشتم
کلی رنگی رنگیشون کردم اما وقتی زدم دکمه ارسالو همه ی پستم پاک شد
TearsTearsTears

واییـــــــــــــــــــــــــــــ
دیگه نمیتونم همش و دوباره از اول بنویسم خدا جونم چیکار کنم ؟TearsTearsTears
اخه چرا ؟TearsTears
چرا باید این جوری بشه ؟1313
فقط 1 ساعت داشتم تایپ میکردمشون TearsTears

TearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTearsTears
[تصویر:  98886820611051912952.jpg]

4fvfcja
وقتي ميام كانون .. اول يك نگا به امضام ميكنم تا يك وقت كسي اون شخصيه چاخاله وسط امضامو نخورده باشه 22
خلاصه ديگه 22
چاخال و پاك باشيد 22
سلام سلام
مبینا جونم
ممنون عزیزم زودی بیا منتظرتم فردا از آیه ی 30 تا 35 اما میتونی آیه های روزهای قبلم هر وقت وقت کردی بخونی خانمی
Khansariha (8)
هپی گرل جونم ناراحت نباش خانمی همین که خوندی و کلی ام زحمت کشیدی براش ازت یه دنیا ممنونم
اشکالی نداره که
یه جور امتحان ببینش
خدا میخاد ببینه که تو بازم میای از فردا
بخونی و بنویسی یا نه
خانمی من امتیازتو میدم
تازه 10 امتیازم اضافه تر میدم ک انقدر زحمت میکشی همیشه خانمی
مراقب خودت و دل مهربونت باش
Khansariha (8)
دوستان گلم فردا از آیه ی 30 تا 35 سوره ی مائده
موفق باشید
Khansariha (8)

-تولد40 (10امتیاز)+ منتظرم+منظرم +منتظرم[تصویر:  g.gif]
2-کیمیا( 10امتیاز)+(2 امتیاز)+(10 امتیاز) +(2 امتیاز)+(10 امتیاز)+(2امتیاز)+(10امتیاز)++(2 امتیاز)+(10 امتیاز)+(2 امتیاز)+(10 امتیاز)+(2 امتیاز)+(10 امتیاز) شما مثل همیشه برنده ای Khansariha (8)
3-آسمان(10امتیاز)+ منتظرم+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
4-مبینا (10امتیاز)+(2 امتیاز)+(5 امتیاز)+(2امتیاز)+(9 امتیاز)+(1 امتیاز)+منتظرم[تصویر:  3.gif]
5-مسافرکوچولو (10 امتیاز)منتظرم+منتظرم+منتطرم[تصویر:  g.gif]
6-سها (10 امتیاز)منتظرم+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
7-همارها (10 امتیاز)+(2 امتیاز)+(8امتیاز)+ (1 امتیاز)+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
8-راه رهایی (10 امتیاز)+(2 امتیاز)+(8 امتیاز) +منتظرم+(2 امتیاز)[تصویر:  g.gif]
9-مونا(10 امتیاز)+(2 امتیاز)+(9 امتیاز)+(2 امتیاز)+(10 امتیاز)خیلی عالی بود عزیزم+منتظرم
10-چکاوک(10 امتیاز)+ منتظرم+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
11_#فرشاد# (10 امتیاز)+منتظرم+منتظرم+منتطرم[تصویر:  g.gif]
12-بارونی...(10 امتیاز)+منظرم+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
[b]13-ساحل(10 امتیاز)منظرم+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
14-آنا(10 امتیاز)منتظرم+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
15-هپی گرل(10 امتیاز)+(2 امتیاز)+(10 امتیاز)منتظرم+(2 امتیاز)+(10 امتیاز)+(2 امتیاز)+(10 امتیاز)+(10 امتیاز)ویژه ی کار خوبت و زحمتت ممنون خانمی که رنگ و با رنگم نوشتی اشکال نداره که پاک شد مهم این که تلاش کردیKhansariha (8)
16-همای رحمت(10 امتیاز)+(2امتیاز)+(8 امتیاز)خوب بود آقای همای رحمت ممنونم[تصویر:  3.gif]+منتظرم+منتظرم[تصویر:  g.gif]
17-ترک(10 امتیاز)منتظرم+منتظرم+منتظرم
18-تروس(عضو جدید): خوشحال شدم هم گروهی خوبم موفق باشی تروس جونم
19-ایلیا (عضو جدید):خوشحالمون کردین قهرمان موفق باشی
آرزویی بکن ........

ارزویی بکن............

سلام
دوستای گلم من از امروز سعی میکنم براتون آیه هارو با تفسیرارو بذارم
برای دوستایی که فقط میاین و میخونن
اما منتظر بچه هام هستم که خودشون بیان تفسیر بذارن رو تفسیرای من بحث کنن
موفق باشید

آيه 30-31

فَطوَّعَت لَهُ نَفْسهُ قَتْلَ أَخِيهِ فَقَتَلَهُ فَأَصبَحَ مِنَ الخَْسِرِينَ(30)
30 - نفس سركش تدريجا او را مصمم به كشتن برادر كرد، و او را كشت ، و از زيانكاران شد

فَبَعَث اللَّهُ غُرَاباً يَبْحَث فى الاَرْضِ لِيرِيَهُ كَيْف يُوَرِى سوْءَةَ أَخِيهِ قَالَ يَوَيْلَتى أَ عَجَزْت أَنْ أَكُونَ مِثْلَ هَذَا الْغُرَابِ فَأُوَرِى سوْءَةَ أَخِى فَأَصبَحَ مِنَ النَّدِمِينَ(31)
31 - سپس خداوند زاغى را فرستاد كه در زمين جستجو (و كند و كاو) ميكرد تا به او نشان دهد چگونه جسد برادر خود را دفن كند، او گفت : واى بر من ! آيا من نميتوانم مثل اين زاغ باشم و جسد برادر خود را دفن كنم ، و سرانجام (از ترس رسوائى و بر اثر فشار وجدان از كار خود) پشيمان شد.
Khansariha (8)

پرده پوشى بر جنايت
در اين آيات دنباله ماجراى فرزندان آدم تعقيب شده است نخست ميگويد: نفس سركش قابيل او را مصمم به كشتن برادر كرد و او را كشت
.
طوعت له نفسه قتل اخيه فقتله ).

با توجه به اينكه طوع در اصل بمعنى رام شدن چيزى است ، از اين جمله چنين استفاده مى شود كه بعد از قبولى عمل هابيل ، طوفانى در دل قابيل به وجود آمد از يكسو آتش حسد هر دم در دل او زبانه مى كشيد، و او را به انتقامجوئى دعوت مى كرد، و از سوى ديگر عاطفه برادرى و عاطفه انسانى و تنفر ذاتى از و گناه و ظلم بيدادگرى و قتل نفس ، او را از اين جنايت باز مى داشت ، ولى سرانجام نفس سركش آهسته آهسته بر عوامل باز دارنده چيره شد، و وجدان بيدار و آگاه او را رام كرد و به زنجير كشيد و براى كشتن برادر آماده ساخت ، جمله طوعت در عين كوتاهى اشاره اى پر معنى به همه اينها است ، زيرا ميدانيم رام كردن چيزى در يك لحظه صورت نمى گيرد، بلكه بطور تدريجى و پس از كشمكشهائى صورت مى گيرد.

سپس مى گويد: و بر اثر اين عمل زيانكار شد (فاصبح من الخاسرين ). چه زيانى از اين بالاتر كه عذاب وجدان و مجازات الهى و نام ننگين را تا دامنه قيامت براى خود خريد.
آرزویی بکن ........

ارزویی بکن............

در اين موقع همانطور كه قرآن مى گويد، خداوند زاغى را فرستاد كه خاكهاى زمين را كنار بزند و با پنهان كردن جسد بيجان زاغ ديگر، و يا با پنهان كردن قسمتى از طعمه خود، آنچنان كه عادت زاغ است ، به قابيل نشان دهد كه چگونه جسد برادر خويش را به خاك بسپارد.
(فبعث الله غرابا يبحث فى الارض ليريه كيف يوارى سواة اخيه )

البته اين موضوع جاى تعجب نيست كه انسان مطلبى را از پرنده اى بياموزد زيرا تاريخ و تجربه هر دو نشان داده اند كه بسيارى از حيوانات داراى يك سلسله معلومات غريزى هستند كه بشر در طول تاريخ خود آنها را از آنان آموخته و دانش خود را با آن تكميل كرده است ، حتى در بعضى از كتب طبى مى نويسند كه انسان در قسمتى از معلومات طبى خود مديون حيوانات است !.

سپس قرآن اضافه مى كند در اين موقع قابيل از غفلت و بيخبرى خود ناراحت شد و فرياد بر آورد كه اى واى بر من ! آيا من بايد از اين زاغ هم ناتوانتر باشم و نتوانم همانند او جسد برادرم را دفن كنم .
(قال يا ويلتى اعجزت ان اكون مثل هذا الغراب فاوارى سواة اخى ).

اما به هر حال سرانجام از كرده خود نادم و پشيمان شد همانطور كه قرآن مى گويد: (فاصبح من النادمين ).

آيا پشيمانى او به خاطر اين بود كه عمل زشت و ننگينش سرانجام بر پدر و مادر و احتمالا بر برادران ديگر آشكار خواهد شد! و او را شديدا سرزنش خواهند كرد! و يا به خاطر اين بود كه چرا مدتى جسد برادر را بر دوش مى كشيد و آن را دفن نمى كرد! و يا به خاطر اين بوده كه اصولا انسان بعد از
انجام هر كار زشتى يك نوع حالت ناراحتى و ندامت در دل خويش ‍ احساس ميكند، ولى روشن است كه انگيزه ندامت او هر يك از احتمالات سه گانه فوق باشد دليل بر توبه او از گناه نخواهد بود، توبه آن است كه از ترس خدا و به خاطر زشتى عمل انجام گيرد، و او را وادار كند كه در آينده هرگز به سراغ چنين كارهائى نرود، اما هيچگونه نشانهاى در قرآن از صدور چنين توبه اى از قابيل به چشم نمى خورد، بلكه در آيه بعد شايد اشاره به عدم چنين توبه اى نيز باشد.

تفسیر نمونه
آرزویی بکن ........

ارزویی بکن............

سلام
من اومدم !
دوباره 4fvfcja
[تصویر:  88383729910551293863.gif]
ایه 30 و 31 سوره مائده:سرانجام نفس سرکش قابیل او را مصممبه کشتن برادر کرد و ({وسوسه نفسانیش بر وجدان وعاطفه برادری غلبه کردو }اوراکشت وبر اثر این عمل,زیانکار شد{وچه زیانی بالاتر از این که عذاب وجدان و مجازات الهی نام ننگین , را تا دامنه قیامت برای خود خرید})
(قابیل بعد از کشتن برادرش هابیل دید درندگان و پرندگان به جسد حمله کردند:لذا جسد را به دوش گرفته و میکشید اما سرگردان که چه کند مدتی نگذشت که خداوند کلاغ را فرستاد که خاک های زمین را کنار بزند و{با پنهان کردن جسد بی جان کلاغ دیگر و یا با پنهان کردن قسمتی از طعمه خود} به قابیل نشان دهد که چگونه برادر خویش رابه خاک بسپارد{در این موقع قابیل از غفلت و بی خبری خود ناراحت شد و فریاد براورد که} ای وای بر من ! ایا من باید از این کلاغ هم عاجزتر باشم و نتوانم همانند او جسد برادرم را دفن کنم.)
ایه 32 سوره مائده :کشتن ناحق یک انسان , مساوی با کشتن همه مردم (زیرا کسی که دست به خون انسان بی گناهی می الاید در حقیقت امادگی دارد که هر انسان بی گناهی را به قتل برساند و برعکس کسی که به خاطر نوعدوستی و عاطفه انسانی ,دیگری را از مرگ نجات دهد , این امادگی را دارد که هر بشری را نجات بدهد)
ایه 33 سوره مائده:کیفر ان هایی که به جان و مال مردم حمله می برند(مجازات و کیفر کسانی که با خدا و پیامبر به جنگ بر میخیزندو در روی زمین دست به فساد میزنند,این است که یکی از چهار مجازات ,در مورد ان ها اجرا بشود:یا اینکه کشته بشوند , دیگر اینکه به دار اویخته بشوند,سوم اینکه دست و پای ان ها به طور مخالف{دست راست پای چپ} بریده بشود و یا اینکه از سرزمین خود که در ان زندگی می کنند تبعید گردند)
ایه 34 سوره مائده:مجازات و سرنوشت مفسدین فی الارض ( این مجازات و رسوایی ان ها در دنیا است و { تنها به این مجازات,قناعت نخواهد شد بلکه }در اخرت نیز کیفر سخت و عظیمی خواهد داشت )
ایه 35 سوره مائده:سه عامل رستگاری (1.تقوا و پرهیزگاری پیشه کنید { باانجام واجبات و ترک محرمات, خودتان را از عذاب جهنم حفظ کنید }2.برای تقرب به خدا وسیله ای{مثل ایمان به خدا و پیامبران,انجام نماز و زکات و روزه,زیارت خانه خدا ...} انتخاب نمایید.3. در راه خدا جهاد کنید {و از مبارزه با دشمنان دینتان ,خسته نشوید و در این راه,بهانه نتراشید})

4fvfcja
وقتي ميام كانون .. اول يك نگا به امضام ميكنم تا يك وقت كسي اون شخصيه چاخاله وسط امضامو نخورده باشه 22
خلاصه ديگه 22
چاخال و پاك باشيد 22
سلام

تاپیک رو از صفحه اول مطالعه کردم بسیار عالی و جالب بود و بسیار مفید ...

به عنوان یک بازدید کننده از سرپرست محترم تاپیک تشکر میکنم

و بعد هم اگه اجازه بدین به عنوان یک عضو هم فعالیت داشته باشم

التماس دعا

یا حق..
[img=0x0]http://www.ktark.com/05_blue.png[/img]
خداوند همراه توست ،گاهی لازم است سر برگردانی و پشت سرت را بنگری و تمام غفلت هایت را
تماشا کنی ...آنگاه خواهی فهمید که یاد خدا را در لابلای کدام غفلت رها کردی
قانون عجیبی است او همواره همراه و یار توست ..او بسیار مهربان است و تو را تنها نخواهد
گذاشت ...به سویش برگرد تا تو نیز او را حس کنی

[تصویر:  zange-khoda.jpg]

[تصویر:  8.gif] طرح ختم قرآن[تصویر:  8.gif]
آیه 30: نفس اماره و سرکش قابیل باعث شد برادرکشی بکنه و بعد از اون متحمل زیان شد از جمله بدنامی تا قیامت,مجازات الهی و عذاب وجدان

آیه 31: خداوند برای اینکه به قابیل نشون بده به چه صورت جسد برادرش رو دفن کنه دو کلاغ رو مامور کرد.کلاغی
جسد کلاغ دیگر رو با کنار زدن خاک و پنهان کردن اون زیر خاک مدفون کرد

آیه 32:کسی که به گناهی غیر از کشتن و یا ایجاد فساد کشته شود,مانند این است که تمام انسان های روی زمین کشته شده اند و کسی که انسانی رو از مرگ نجان بده مثل اینه که تمام انسانها رو نجان داده و این به علت زمینه های انسانی است که در درون فرد نیکوکار یا گناهکار وجود داره

آیه 33:شأن نزول:
نقل شده كه: جمعى از مشركان خدمت پيامبر آمدند و مسلمان شدند اما آب و هواى مدينه به آنها نساخت، رنگ آنها زرد و بدنشان بيمار شد، پيامبر صلّى اللّه عليه و آله براى بهبودى آنها دستور داد به خارج مدينه، در نقطه خوش آب و هوايى از صحرا كه شتران زكات را در آنجا به چرا مى‏بردند بروند و ضمن استفاده از آب و هواى آنجا از شير تازه شتران به حد كافى استفاده كنند، آنها چنين كردند و بهبود يافتند اما به جاى تشكر از پيامبر صلّى اللّه عليه و آله چوپانهاى مسلمان را دست و پا بريده و چشمان آنها را از بين بردند و سپس دست به كشتار آنها زدند و از اسلام بيرون رفتند. پيامبر صلّى اللّه عليه و آله دستور داد آنها را دستگير كردند و همان كارى كه با چوپانها انجام داده بودند به عنوان مجازات در باره آنها انجام يافت، آيه در باره اين گونه اشخاص نازل گرديد و قانون اسلام را در مورد آنها شرح داد.

در این آیه به چهار روش برای مجازات انسانهایی که باعث فساد میشوند یا باعث کشته شدن مردم میشوند و یا با اموال اونا غارت میبرن گفته شده و در آخر ذکر کرده این فقط عذاب دنیوی انها هست و البته عذاب اخروی هم در پیش خواهد بود

آیه 34:برای اینکه راه قاتلانی که در ایه ی قبل ذکر شد بسته نشود خدا راه توبه رو جلوی اونها قرار داده و با توبه عفو و رحمت خدا شامل حال انها خواهد شد.ولی با توبه تنها میتونن حق خدا رو جبران کنند و حق مردم هنوز بر دوش انها سنگینی میکنه

آیه 35: راه های رستگاری رو توسل,توکل و تقرب به خدا و همچنین پروا داشتن از خدا و جهاد در راه پروردگار بیان کرده
[img=0x0]http://8pic.ir/images/u2kig0x2xk6igwj759y.png[/img][تصویر:  QS_7c5f964da77044e88497dbf7f765d819.jpg]
سلام یه سلام بزرگ و پر انرژی
چه قدر فعالیت ها زیاد شده
من خیلی خوشحال شدم317
نفر اول
هپی گرل خانم پر انرژی
وای خانمی خیلی خوشحالم که امروز اومدی
چه قدرم رنگ و با رنگ و زیبا
ممنونم گلم شبم امتیازتونو میدم
Khansariha (8)
نفر دوم آبجی گلم مبینا
خانمی شماهم خوشحالم کردی
شمام که کلی رنگ و با رنگ و پر انرژی هستی
ممنونم ازت گلم شبم یه امتیاز خوشگل میگیری
Khansariha (8)
سلام آقا امید خوش اومدید
چشم اسمتون رو وارد میکنم و منتظره فعالیت گرمتون هستم
ما سوره ی مائده رو شروع کردیم و تا آیه ی 35 خوندیم تا امروز
شما هم میتونید از فردا با ما آیه هارو بخونید و
آیه های قبلی ام هروقت وقت کردید بهمون بگید
ممنونم ازتون
امشب اسمتون وارد لیست میکنم
Khansariha (8)

دوستای گلم یکی از دوستان از من خواستند که منبع کی ازش تفسررو مینویسید برامون بگید التماس دعا
آرزویی بکن ........

ارزویی بکن............

سلامی دوباره
الان تفسیر ایه 11 تا 17 رو میگم
بعد فقط میمونه تفسیر ایه های 17 تا 22
اونارم اگه خدا بخواد فردا میگم
بعد میرسم به بچه ها [تصویر:  12.gif]

ایه 12 سوره مائده : پیمان خدا از بنی اسرائیل (ما از بنی اسرائیل پیمان گرفتیم که به دستورات ما عمل کنند و به دنبال این پیمان , دوازده رهبر و سرپرست برای ان ها برگزیدیم تا هر یک سرپرستی یکی از طوایف دوازده گانه بنی اسرائیل را برعهده گیرند,من با شما خواهم بود و از شما حمایت میکنم.اما به چند شرط:1.نماز را اقامه کنید.2.زکات خود را بپردازید.3.به پیامبران من ایمان بیاورید و انها را یاری کنید.4.از انفاقهای مستحب که یک نوع قرض الحسنه به خدا است خودداری ننمایید)
ایه 13 سوره مائده:کیفر پیمان شکنی بنی اسرائیل در دنیا(ای پیامبر (ص)ان ها اگر توبه کردند و ایمان اوردند و یا باشما عهد وپیمان بستند که در پناه شما باشند از انها صرف نظر کن {و از ازار و اذیت ان ها در مورد خودت }چشم پوشی کن . زیرا خداوند نیکوکاران را دوست دارد)
ایه 14 سوره مائده : دشمنی مسیحیان با همدیگر تا روز قیامت در اثر پیمان شکنی انان (و از میان مسیحیان جمعی از کسانی که ادعای نصرانیت می کنند,با اینکه از ان ها پیمان وفاداری گرفته بودیم , دست به پیمان شکنی زدند و قسمتی از دستوراتی را که به ان ها داده شده بود به دست فراموشی سپردند.)
ایه 15 سوره مائده :برچیدن بساط خرافات اهل کتاب با امدن پیامبر (ص)
ایه 16 سوره مائده : راهای سلامت و صلح و امنیت برای جویندگان رضای خدا (خداوند به وسیله{قران و پیامبر(ص)}کسانی را که در پی کسب خوشنودی او باشند به راهای سلامت,هدایت میکندو{علاوه بر ان} انها را از انواع ظلمتها و تاریکی ها {مانند شرک,جهالت و نفاق و غیره} به سوی نور {توحید و علم واتحاد}رهبر میکند و انها را به جاده مستقیم که در ان هیچگونه کجی و انحرافی از نظر اعتقادی و برنامه عملی نیست هدایت می نماید )
ایه 17 سوره مائده : در این ادعای خدا بودن مسیح (ع) رد شده( و به عنوان یک کفر اشکار شمرده شده است.خداوند میفرماید:به طور مسلم کسانی که گفتند :مسیح بن مریم خدا است,کافر شدند و در حقیقت خدا را انکار کرده اند)

4fvfcja
خلاصه ديگه 22
چاخال و پاك باشيد 22
سلام و اما ادامه آیات امروز[تصویر:  898e5bb1b32e81fd68bb99c4a81e1db5.gif]
ََآيه : 32
مِنْ أَجْلِ ذَلِك كتَبْنَا عَلى بَنى إِسرءِيلَ أَنَّهُ مَن قَتَلَ نَفْسا بِغَيرِ نَفْسٍ أَوْ فَسادٍ فى الاَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاس جَمِيعاً وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاس جَمِيعاً وَ لَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسلُنَا بِالْبَيِّنَتِ ثُمَّ إِنَّ كَثِيراً مِّنْهُم بَعْدَ ذَلِك فى الاَرْضِ لَمُسرِفُونَ(32)

32 - بهمين جهت بر بنى اسرائيل مقرر داشتيم كه هر كس انسانى را بدون ارتكاب قتل يا فساد در روى زمين بكشد چنان است كه گوئى همه انسانها را كشته و هر كس انسانى را از مرگ رهائى بخشد چنان است كه گوئى همه مردم را زنده كرده است ، و رسولان ما با دلايل روشن بسوى بنى اسرائيل آمدند، اما بسيارى از آنها، تعدى و اسراف ، در روى زمين كردند.

پيوند انسانها
پس از ذكر داستان فرزندان آدم يك نتيجه گيرى كلى و انسانى در اين آيه است

در اينجا سؤ ال مهمى پيش مى آيد كه چگونه قتل يك انسان مساوى است با قتل همه انسانها و نجات يك نفر مساوى با نجات همه انسانها مى باشد!

آنچه مى توان در پاسخ سؤ ال فوق گفت اين است كه : قرآن در اين آيه يك حقيقت اجتماعى و تربيتى را بازگو ميكند زيرا:

اولا - كسى كه دست به خون انسان بيگناهى مى آلايد در حقيقت چنين آمادگى را دارد كه انسانهاى بيگناه ديگرى را كه با آن مقتول از نظر انسانى و بيگناهى برابرند مورد حمله قرار دهد و بقتل برساند،، همچنين كسى كه بخاطر نوع دوستى و عاطفه انسانى ، ديگرى را از مرگ نجات بخشد اين آمادگى را دارد كه اين برنامه انسانى را در مورد هر بشر ديگرى انجام دهد

قرآن میگویید
فكانما... كه مرگ و حيات يك نفر اگر چه مساوى با مرگ و حيات اجتماع نيست اما شباهتى به آن دارد.

ثانيا - جامعه انسانى در حقيقت يك واحد بيش نيست و افراد آن همانند اعضاى يك پيكرند، هر لطمه اى به عضوى از اعضاى اين پيكر برسد اثر آن كم و بيش در سائر اعضاء آشكار مى گردد زيرا يك جامعه بزرگ از افراد تشكيل شده و فقدان يك فرد خواه ناخواه ضربهاى به همه جامعه بزرگ انسانى است .

آرزویی بکن ........

ارزویی بکن............

ََآيه : 33 - 34 [تصویر:  5a1bea1ec272fad4cd71df042b5d7b65.gif]
إِنَّمَا جَزؤُا الَّذِينَ يحَارِبُونَ اللَّهَ وَ رَسولَهُ وَ يَسعَوْنَ فى الاَرْضِ فَساداً أَن يُقَتَّلُوا أَوْ يُصلَّبُوا أَوْ تُقَطعَ أَيْدِيهِمْ وَ أَرْجُلُهُم مِّنْ خِلَفٍ أَوْ يُنفَوْا مِنَ الاَرْضِ ذَلِك لَهُمْ خِزْىٌ فى الدُّنْيَا وَ لَهُمْ فى الاَخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ(33)

[تصویر:  97cc42e26c2a3ecdc1cb49fb73b3ff46.gif]33 - كيفر آنها كه با خدا و پيامبر به جنگ بر مى خيزند و در روى زمين دست به فساد مى زنند. (و با تهديد به اسلحه به جان و مال و ناموس ‍ مردم حمله مى برند) اين است كه اعدام شوند يا به دار آويخته گردند يا (چهار انگشت از) دست راست و پاى چپ آنها بريده شود و يا از سرزمين خود تبعيد گردند، اين رسوائى آنها در دنياست و در آخرت مجازات بزرگى دارند

[تصویر:  898e5bb1b32e81fd68bb99c4a81e1db5.gif]
إِلا الَّذِينَ تَابُوا مِن قَبْلِ أَن تَقْدِرُوا عَلَيهِمْ فَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ(34)
[تصویر:  97cc42e26c2a3ecdc1cb49fb73b3ff46.gif] -34- مگر آنها كه قبل از دست يافتن شما بر آنان توبه كنند، بدانيد (خدا توبه آنها را ميپذيرد) خداوند آمرزنده و مهربان است

به كيفر آنهایی كه به جان و مال مردم حمله ميبرند اشاره دارد
اما در آیه بعد خداوند می فرمایید اگر توبه کردند ببخشیدشون
خداوند حتی آدم هایی که کثیف تر از اون ها هم پیدا نمی شه رو میگه اگر برگشت به سوی من ببخشیده میشه
با خوندن این آیه گریه ام گرفت خدا چه قدر مهربونه و انوقت ما آدم ها چی هستیم

ََآيه : 35
يَأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ وَ جَهِدُوا فى سبِيلِهِ لَعَلَّكمْ تُفْلِحُونَ(35)

35 - اى كسانى كه ايمان آورده ايد پرهيزگارى پيشه كنيد و وسيله اى براى تقرب به خدا انتخاب نمائيد و در راه او جهاد كنيد باشد كه رستگار شويد
[تصویر:  0fb25980427e31f769bf8548ce354038.gif]
حقيقت توسل
در اين آيه روى سخن به افراد با ايمان است و به آنها سه دستور براى رستگار شدن داده شده :
نخست ميگويد: اى كسانى كه ايمان آورده ايد: تقوا و پرهيزگارى پيشه كنيد.
(يا ايها الذين آمنوا اتقوا الله ).
سپس دستور ميدهد كه وسيله اى براى تقرب به خدا انتخاب نمائيد
(و ابتغوا اليه الوسيلة ).
و سرانجام دستور به جهاد در راه خدا ميدهند

(و جاهدوا فى سبيله ).
و نتيجه همه آنها اين است كه در مسير رستگارى قرار گيريد

(لعلكم تفلحون ).

آرزویی بکن ........

ارزویی بکن............

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 3 مهمان