امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موضوع بسته شده است 

قرار عاشقی (سرپرست: مرد مقاومت )

باب دوم در آداب تخلی
فصل اول در آداب ظاهری آن چه واجب و چه مستحب
و آن امور چندی است (با مقداری تلخیص و تغییر) 
 هنگام تخلی  سر را بپوشاند و برای پرهیز از بوی بد و حیاء از ملائکه پارچه‌ای به روی صورت افکند و در هنگام وارد شدن به مستراح پای چپ را و در هنگام خروج پای راست را مقدم بدارد، و در هنگام ورود این دعا را بخواند:
بسم اللّه اعوذ باللّه من الرّجس النّجس الخبیث المخبث الشّیطان الرّجیم.
ترجمه: بنام خدا و بیاد او پناه میبرم از پلیدی ظاهر و باطن و خبیث و مایۀ خباثت که شیطان رانده شده باشد.
و هنگام تخلی بگوید:
اللّهمّ اذهب عنّی الاذی و هنّأنی طعامی ترجمه: بارالها ضرر را از من دور نما و طعامی که خورده‌ام گوارایم ساز،
و هنگام استنجاء بگوید:
اللّهمّ حصّن فرجی و استر عورتی و حرّمها علی النّار و وفقّنی لما یقرّب منک یا ذا الجلال و الاکرام.

و پس از قضاء حاجت و هنگامی که برخواست دست به شکم بمالد و بگوید:
الحمد للّه الّذی اماط عنّی الاذی و هنّأنی طعامی و شرابی و عافانی من البلوی.
ترجمه: سپاس خدائی را که آنچه مایۀ ضرر و اذیت بود از من دور ساخت و غذایم را گوارایم ساخت و از بلا و مرض مرا به سلامت داشت.
و هنگام خروج از مستراح بگوید:
الحمد للّه الّذی عرّفنی لذّته و ابقی فی جسدی قوّته و اخرج عنّی اذی یا لها نعمة یا لها نعمة یا لها نعمة.
ترجمه: سپاس خدائی را که لذت طعام را بمن چشانید و انرژی آن غذا را در بدنم باقی گذاشت و آنچه که مایۀ ضرر بود از من خارج ساخت، چه بزرگ نعمتی است این، چه بزرگ نعمتی است این، چه بزرگ نعمتی است این.
و از جملۀ آداب تخلی استبراء است، همچنین میبایست که از تخلی  ...  رو بقبله و پشت به قبله و رو بباد و پشت بباد و رو به ماه و خورشید ... خودداری کند.
همچنین از نشستن زیاد در مستراح و خوردن و آشامیدن و مسواک نمودن و سخن گفتن مگر بحکم ضرورت و یا ذکر خدا، و استنجاء بدست راست و استنجاء بدست چپ در حالی که انگشتری که نام خدا بر آن نقش شده در دست دارد و دخول در مستراح با این انگشتر نهی شده است، و در نصوص اسلامی به تمام این امور تصریح شده است، و می‌توان اسماء پیامبر صلّی اللّه علیه و آله و ائمه علیهم السّلام و یا قرآن را هم باسم خدا ملحق ساخت و همین حکم را در این موارد هم جاری نمود.

صبـــــــــــــــح :
ظهـــر و عصـر :
مغرب و عشا :
 سپاس شده توسط
سلام
امروز خراب کردم..22

الحمدلله علی کل حال..53258zu2qvp1d9v

صبـــــــــــــــح :
ظهـــر و عصـر :
مغرب و عشا :

در پناه خدا..
یاعلی.
[تصویر:  07c49977111e42a28fd6.jpg]

هفته آینده
صبـــــــــــــــح :  
ظهـــر و عصـر :
مغرب و عشا :
 سپاس شده توسط
سلام
من یه برنامه ای ریختم که اگه بتونم هماهنگش کنمنمازامو میتونم جماعت بخونم مشکلم اینه که سر نماز جماعت معمولا حواسم پرت می شه
چه باید کرد به نظر شما؟

[تصویر:  nasimhayat.png]
 سپاس شده توسط
فکر میکنم نماز جماعت از نماز فرادی بهتره،
حتی اگه حواس آدم پرت باشه.
 سپاس شده توسط
من خودم سره نماز جماعت مشکلم موقعی هست که امام حمد و سوره میخونه
چون ادم بیکاره فکرش همه جا میره
برای حل این مشکل همزمان خودم تو دلم حمد و سوره میخونم (کلا تو نماز هرچی ادم بتونه همزمان معنی کنه برا خودش بهتره) البته با همه این اوصاف بازم فکرم ۱۰۰جا میره 4chsmu1
لطفا یک صلوات بفرستید 53 
 سپاس شده توسط
فصل دوم در عبرت و تفکر در این امر

اول اینکه در عظمت لطف حضرت حق تعالی تفکر نموده و ببیند که ذات اقدس حق، حتی در چنین مواردی هم راضی نشده که این امت از فواید حکمت و ذکر و دعا غافل باشد و در همین حال هم برای تمام حرکات و سکناتش احکامی معین نموده است و پس از درک این حقیقت باین نتیجه میرسد که در اعمال بزرگ و احوالات عالیۀ آدمی مثل نماز و روزه و امثال این‌ها او مهمل گذاشته نشده و تمام جزئیات آنها برایش بیان گشته و بصدق این گفتۀ رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله پی ببرد که فرمود:
هیچ چیزی که مایۀ تقرب شما بخدا و بهشت و یا دوری شما از ذات اقدس حق و باعث نزدیکی شما بآتش شود نبود مگر اینکه برای شما بیان داشتم حتی ارش و دیۀ جراحت اندک را.
و در فهمیدن اعمالی که در توفیقش بمراقبت این حال مؤثر است کوشا میشود و در جمیع اعمال و رفتارش به رعایت این امر می‌پردازد، و اگر این راز برایش گشوده شد و باین حقیقت دست یافت خیر کثیری نصیبش شده است.
بعنوان مثال اگر آدمی در هنگام تخلی بانجام آنچه که از وجوه 
حکمت و ذکر و توجه و دعاء و عبرت از او خواسته شده موفق شود این خود باعث توفیق او در کارها و اعمال دیگر او میشود و حرکات و سکناتی که بوجهی مناسبت با این امر دارد بدانگونه که ذات اقدس حق از او خواسته انجام می‌یابد و همین گونه باز آن عمل دومی سبب توفیق او برای انجام عمل بعدی میشود و این توفیق استمرار می‌یابد مگر اینکه مانعی در کار آید که آن مانع هم جز اثر عمل بدنی یا قلبی در قبل و یا همان زمان حاضر چیز دیگری نخواهد بود، و اگر انسان در این قبیل از اعمال و رفتار خود بمراقبت پرداخت، این موجب خیرات زیادی در تصحیح اعمال دیگرش میشود و هر گاه عمل صحیحی انجام گرفت و از آفات مصون ماند، برای آن عمل صورتهای عالی عینی در برزخ و قیامت خواهد بود غیر از آن صورتی که در این عالم داشته است.

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

صبـــــــــــــــح:   
ظهـــر و عصـر:
مغرب و عشا: 
 سپاس شده توسط
صبـــــــــــــــح :  
ظهـــر و عصـر :
مغرب و عشا :
 سپاس شده توسط
بسم الله الرحمن الرحیم
مثلا بصورت جوانی خوش سیما در خواهد آمد و انیس صاحبش خواهد بود، و یا بصورت نعمتهای بهشتی در خواهد آمد. و علم بتفصیل این اجمال و تصدیق آن نیاز به بیان اموری دارد:
مطلب اول اینکه برای هر شی‌ء سبب و علتی است تا اینکه کلیۀ سبب‌ها به مسبب الاسباب و همۀ علتها به علت العلل منتهی شود.
مطلب دیگر اینکه بین هر علت و معلولی مناسبت خاصی است.
سوم اینکه برای هر موجودی از اعیان و احوال این عالم، در عوالم عالیۀ پیشین، وجودی بصورتی متناسب با آن عالم بوده است هم چنین برای هر یک از آنها نیز وجود و اثری در عالم برزخ و قیامت و عوالم بعدی به وجود و صورتی که تناسب با آن عوالم داشته باشد، خواهد بود.
و کارگزاران حفظ تمام این عوالم و رابط بعضی از این‌ها با بعضی دیگر و وسیلۀ افاضۀ خیرات ذات اقدس حق در ممالک الهی، ملائکه نامیده میشوند.
سلام
امروز، اصلا نمازام خوب نبود.
ان شاء الله فردا سه چراغم روشن باشه.

صبـــــــــــــــح:   
ظهـــر و عصـر:

مغرب و عشا: 
★ (با ارفاق)
 سپاس شده توسط
صبـــــــــــــــح:   
ظهـــر و عصـر:

مغرب و عشا:

امروز بدو بدو رفتم
از یه جا رد شدم که توش نماز جماعت نبود!!! درشم بسته بودن
 اون یکی جا هم فقط نمار مغرب و عشا رو توش جماعت می خوندن!!!
کلی دوییدم ولی اخرش به نماز جماعت نرسیدم! شانسم ندارم یعنی

[تصویر:  nasimhayat.png]
 سپاس شده توسط
صبـــــــــــــــح :  
ظهـــر و عصـر :
مغرب و عشا :
 سپاس شده توسط
آقا ما هم از این به بعد هستیم.

صبـــــــــــــــح:   
ظهـــر و عصـر:

مغرب و عشا:

الحمد لله.
توی نماز اصلا حضور قلب ندارم.
یه اعترافی بکنم. کل نماز هام رو جمع بکنی ، چیزی از تهش در نمی آد.
همش شک می کنم ، الان رکعت چندمم.
خدایا کمک کن درستش کنم.
انما یتقبل الله من المتقین ...

خداحافظی

سپاس شده توسط
(1394 آذر 1، 20:18)می توانم نوشته است: صبـــــــــــــــح:   
ظهـــر و عصـر:

مغرب و عشا:

امروز بدو بدو رفتم
از یه جا رد شدم که توش نماز جماعت نبود!!! درشم بسته بودن
 اون یکی جا هم فقط نمار مغرب و عشا رو توش جماعت می خوندن!!!
کلی دوییدم ولی اخرش به نماز جماعت نرسیدم! شانسم ندارم یعنی
آن یکی می‌رفت در مسجد درون
مردم از مسجد همی‌آمد برون
گشت پرسان که جماعت را چه بود
که ز مسجد می برون آیند زود
آن یکی گفتش که پیغامبر نماز
با جماعت کرد و فارغ شد ز راز
تو کجا در می‌روی ای مرد خام
چونک پیغامبر بدادست السلام
گفت آه و دود از آن اه شد برون
آه او می‌داد از دل بوی خون
آن یکی گفتا بده آن آه را
وین نماز من ترا بادا عطا
گفت دادم آه و پذرفتم نماز
او ستد آن آه را با صد نیاز
شب بخواب اندر بگفتش هاتفی
که خریدی آب حیوان و شفا
حرمت این اختیار و این دخول
شد نماز جملهٔ خلقان قبول

سپاس شده توسط
دوس دارم که فردا نماز صبحم ادا بشه ان شاءالله :47b20s0:
آواتارمو برای ادای نماز صبحم عوض کردم 49-2
 سپاس شده توسط
آواتارتون، خیلی حسش زیباست...
ان شاء الله منم در درجه ی اول ادا کنم،
در درجه ی دوم اول وقت باشه.

عرض خوش آمد، خدمت برادر عاشق عزیز.

راستی، به اطلاع برسانم که این تکه های متنی ای که من هر شب میذارم،
به ترتیب از ابتدای کتاب اسرار الصلوة، نوشته ی آیت الله ملکی تبریزیه.
خداوند توفیق ادامه دهاد.
 سپاس شده توسط

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان