امتیاز موضوع:
  • 34 رأی - میانگین امتیازات: 4.15
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

انجمن شبانه روزی

نقل قول: یه سوالی پیش اومد برام 
به نظر شما راهکار هر کسی برای ترک فرق داره یا یه راه کار کلی هست؟؟
اگر یه راهکار کلی هست ایا باید برای خودمون تغییر ایجاد کنیم؟؟
سلام عرض ادب  303
خوب این سوال حدودا برای افرادی زیادی پیش میاد . مخصوصا خود بنده حقیر  53
برای موضوع راهکار ها
راهکار ها از نظر من به دوسته تقسیم میشن با اولویت بندی های مختلف 

راهکار های شخصی (که مربوط به یک یا چند نفر میشه اما برای همه قابل استفاده نیست ) 
برای مثال خوردن بعضی از مواد غذایی که باز این خودش یک پست کامل لازمه توضیحش بدی 
ولی بطور خلاصه همین مواد غذایی باید با طبع هر فرد سازگاری داشته باشه ...

اما

راهکار های کلی (این نوع راهکار ها در صورت مستمر بودن در انجام انها حتما به نتیجه خواهید رسید  )
مثلا یکی از معروف ترین انها نماز که به اون در بعضی از مقاله ها نوعی مدیتیشن گفته شده است.
 یا شستن  دست و صورت و پا اب سرد   . 

بطور کلی راهکار های اصلی دقیقا شبیه فرمول های از قبل تست و امتحان شده است .
مثلا شما با یک مشکل در زندگی خود روبه رو میشد که میتونید به شکل های مختلف مشکل خودتون رو حل کنید ..
به راه حلی که از همه مطمئن تر و قبلا تست شده که در زندگی دیگران تاثیر خودش رو بجا گذاشته راه حلی کلی گفته مشود ...

پ.ن= اگر مشکل یا انتقادی داشتید ممنون میشم در پروفایل بنده اطلاع بدید ...

ارادتمند شما سرباز ولایت 313  303

یا علی مدد  53

نقل قول:
نقل قول: نوشته است:پس هدف باشه خشنودی خدا [تصویر:  khansariha%20(69).gif]

خودمون را برای خود خود خود خالص کنیم [تصویر:  confetti.gif]

چرا آدم باید خدارو خوشحال کنه؟! [تصویر:  khansariha%20(66).gif]
سلام  53

هرکسی برای ترک خ.ا اهداف خاصی رو در نظر میگیره 
یکی سلامتی بدنی 
یکی سلامتی روانی 
یکی برای رضایت خدا 

شما باید هدف اصلیتون رو پیدا کنید ؟؟؟؟

ارادت  303

یاعلی مدد
در ارزوی شهادت، برایم دعا کنید.. 53 53
بهترین دعا برای بهترین دوست به قول سردار شهادت است 302 

هرگز از اهدافتون دست نکشید  Khansariha (46)
هرگز در برابر شیطان و دار و دستش کم نیارید   Khansariha (46) 
ارزش اهداف شما بیشتر از تنبلی و کاهلی است   Khansariha (69)  

4 انجمن شبانه روزی 4

گروه استوا  Smiley-face-cool-2  کنترل ذهن و نگاه

خوش امد گویی به تازه وارد ها

برنامه ریزی   درسیجات

اورژانس

قرار عاشقی (نماز اول وقت )

نقل قول:
نقل قول: نوشته است:تقریبا این کار ها در همه جواب مثبت میده ولی خوب چرا ادم وقتی میدونه با ورزش کردن میتونه پاکی بیشتر و بهتری تجربه کنه از ورزش دست میکشه یا نماز و یا کار و یا....
علت این که ادم از بعضی کار ها دست میکشه چیه؟؟
آیا هنوز علاقه به انجام خ.ا داره و یا هنوز اراده را قوی نکرده؟؟

احتمالا چون اعتقادش به ورزش یا نماز کمه و نمیتونه قانعش کنه که باید بلند شه و نماز بخونه یا ورزش کنه. 
شاید هم مثل من باشه تنبلیش بیاد [تصویر:  khansariha%20(56).gif]
علتش نفس هست نفسی که افسارش از دست آدم در رفته وگرنه اراده کافی همون اولش برای شروع گذاشته شده، نماز اول وقت یکی از ویژگی هاش همینه چون آدم وقتی میخواد نماز اول وقت بخونه باید سره یه تایمی اون نماز رو بخونی حالا ممکنه کاری داشته باشی که دل کندن ازش سخت باشه مثلا فیلمی میبینی یا هرکاره واجبه دیگه ای یا اصن حسش تو وجودت نیست که بلند شی و بری بخونی حالشو نداری سختت میاد ولی وقتی که باید اول وقت بخونی همین میشه کار کردن رو نفس چون باید بلند شی و بری بخونی، همین تو ورزش کردن و هرچیزه دیگه ای صدق می کنه، تو تغییر عادت مغز مقاومت می کنه، و تو کله زندگی هم این نفس هست که جلوی کار هارو میگیره مخصوصا امروزه که انقدر زندگی راحت تر شده نسبت به زمان قدیم و سختی هایی که اون موقع از لحاظ جسمی داشت اونا بود که اراده هم قوی می کرد فکر کن مرد ها میرفتن چطور کار می کردن زن ها ماشین لباس شویی نبود باید با دست لباس میشستن حموم رفتن ها سخت بود و هزار تا چیزه دیگه، اما الان تو خونه یه کاره ساده ای میخوایم انجام بدیم یه مغازه ای بریم خرید کنیم برا خودمون یه قدم بر داریم تنبل بازی در میاریم حالا اون لفظه رو نمیگم ولی همون   Shy
خب تو گناه هم همینطور ولی اگر حقیقتا جلوی نفس گرفته بشه و بتونیم کنترلش رو دست خودمون بگیریم نه این ک اون مارو کنترل کنه هم میتونیم پیشرفت کنیم هم گناه رو ترک کنیم و این نیاز به تلاش و زحمت داره و به نظرم بقیه چیزا بهونس این که تغییرات هورمونی و نمیدونم ارادم ضعیفه من این مشکل رو دارم و... اصله کار همینه که بتونیم جلوی نفس رو بگیریم ریشه اصلی همینه تزکیه نفس... حالا اومدیم پیچیدش کردیم و هزار تا چیز دیگه آوردیم گذاشتیم کنار این... میگن گناه میخوای نکنی بیکار نباش خب آدم در چه صورتی بیکار نیست در صورتی که یه کاری انجام بده حالا ما یه کاری میخوایم انجام بدیم زورمون میاد خب وقتی اینجا نمیتونی خودتو قانع کنی که یه کاری که به نفعت هست رو انجام بدی خب پس فردا جلوی شهوت و گناه که یه شیرینی و لذتی هم برات داره چند ثانیه معلومه جلو اونم نمیتونه بگیری و حتی اگر پاکیت هم بالا باشه لغزش داشته باشی یا حداقل یه دست ورزی بکنی تا لب مرز بری بعد حالا خدا لطف کنه بهت شانس بیاری برگردی، به نظرم اصل همین جهاد نفس و تزکیه نفس هستش  303
اللهم عجل لولیک الفرج  302

بر آن عهد که بستم هستم 27 /04 / 1401
عید غدیر خم ‌18 /12 /1443
نقل قول: محتاجیم به دعا [تصویر:  302.gif]
بسی مرسی [تصویر:  thankyou.gif]

سلامت باشید ممنون از لطفتون عاقبت به خیر باشید 303
نقل قول: [تصویر:  hanghead.gif]  چه سوال جالبی 
نمیدونم جوابش سخته. یه جورایی هم با نظر شما موافقم هم با نظر شادی
[تصویر:  hanghead.gif]  سوال سختیه [تصویر:  hanghead.gif]

53258zu2qvp1d9v اره خوب اگر بخواییم دقیق و اصولی پیش بریم باید بدونیم راه حل ها چیه
مثل رانندگی تو کوهستان یه سری نیاز های کلی و اساسی داره که راننده حرفه ای هم باید داشته باشه Khansariha (56)
و یه سری نیاز های شخصی مثل مهارت بالا تو رانندگی Khansariha (56)
حالا ما تقریبا نیاز های اصلی ترک خ.ا را میدونیم فقط به نظرم میمونه کسب مهارت که هر کسی باید به دستش بیاره یکی با تمرین تو جاده صاف یکی تو مسیر سخت تر
هر کسی باید مهارت خودشا تو ترک افزایش بده حالا به نظرتون چجوری باید مهارتمون در مبارزه با نفس را افزایش بدیم
نظر همه اعضا برام مهمه 49-2

نقل قول: قطعا ی سری موارد هستن که برای همه صدق می‌کنن

همه باید خودمون رو از محرکات محیطی دور نگه داریم.. 
ولی مثلا ی فرد براش راحتتره که تدریجی ترک کنه ، یکی دوست داره یهویی و ی باره بزاره کنار برای همیشه..
یا اینکه نماز و ارتباط با خدا خیلی پاک بودن رو برای همه راحتتر می‌کنه  [تصویر:  khansariha (56).gif]
دقیق تر بخواییم برسی کنیم
به نظر شما ممکنه شخصی ابتدا در مسیری راحت باشه و بعد بببینه اون مسیر براش سخت شد؟
به طور کلی مثلا یکی بگه من با خوردن گرمی جات تحریک نمیشم ولی وقتی وابسته شد به گرمی جات میفهمه ترک سخت تر میشه البته مثال زدم گرمی جات را
به نظر شما نباید یه سری اصول کلی را قاطع ازشون دوری کرد تا در حین ترک گرفتاری جدیدی پیش نیاد؟؟؟
مثلا بیکاری
شاید برای من اولش زیاد تو ترکم مسیر منفی نداشته باشه ولی بعد از یه مدت تنبلی کار را برام مشکل میکنه این جوری هم باید تنبلی را بزارم کنار و هم خ.ا را
سوال اصلیم اینه اون اسکلت بندی ترک از نظر شما چی هست؟؟

و چگونه خودمون ملزم به موندن در اون اسکلت بندی بکنیم؟؟؟

نقل قول: احتمالا چون اعتقادش به ورزش یا نماز کمه و نمیتونه قانعش کنه که باید بلند شه و نماز بخونه یا ورزش کنه. 
شاید هم مثل من باشه تنبلیش بیاد [تصویر:  khansariha (56).gif]
همه به نظرم در یه کار هایی کم همت هستیم ولی باید این کم همتی را رفع کنیم 53258zu2qvp1d9v
حالا چجوری؟؟؟
با ایجاد انگیزه
انگیزه خیلی تاثیر داره مثلا برای ورزش انگیزه بشه سلامتی و تندرستی
حالا ممکنه یکی انگیزش یچیز دیگه باشه ولی به نظرم باید انگیزه را خود شخص ایجاد کنه در خودش
نقل قول: چرا آدم باید خدارو خوشحال کنه؟! [تصویر:  khansariha (66).gif]
چون فطر انسان قدر شناسیه
فطر همه ما ادم ها دنبال خوبی ها رفتنه
ما اگر جلومون اتیش و میوه قرار بدن محاله دستمون را داخل اتیش بکنیم
چون دنبال بهترین ها هستیم
خوب رسیدن به خدا و خوشحال کردن خدا میشه بالاترین درجه چون خدا سرچشمه خوبی ها هست
ما وقتی میبینیم یک فرد نابینا میخواد از خیابون رد بشه بهش کمک میکنیم و تا اون طرف خیابان میرسونیمش  چرا؟؟؟؟؟
چون دنبال نهایت خوبی هستیم
هیچ وقت نمیبریم وسط خیابون رهاش کنیم و بگیم تا اینجا اوردمت بسه 4chsmu1
در واقع ما دنبال نهایت خوبی ها هستیم و چه خوب خوبی هست که خدا رو خوشحال کنیم Khansariha (69)
(1400 بهمن 17، 15:46)KingAmir نوشته است:
نقل قول:
نقل قول: نوشته است:تقریبا این کار ها در همه جواب مثبت میده ولی خوب چرا ادم وقتی میدونه با ورزش کردن میتونه پاکی بیشتر و بهتری تجربه کنه از ورزش دست میکشه یا نماز و یا کار و یا....
علت این که ادم از بعضی کار ها دست میکشه چیه؟؟
آیا هنوز علاقه به انجام خ.ا داره و یا هنوز اراده را قوی نکرده؟؟

احتمالا چون اعتقادش به ورزش یا نماز کمه و نمیتونه قانعش کنه که باید بلند شه و نماز بخونه یا ورزش کنه. 
شاید هم مثل من باشه تنبلیش بیاد [تصویر:  khansariha%20(56).gif]
علتش نفس هست نفسی که افسارش از دست آدم در رفته وگرنه اراده کافی همون اولش برای شروع گذاشته شده، نماز اول وقت یکی از ویژگی هاش همینه چون آدم وقتی میخواد نماز اول وقت بخونه باید سره یه تایمی اون نماز رو بخونی حالا ممکنه کاری داشته باشی که دل کندن ازش سخت باشه مثلا فیلمی میبینی یا هرکاره واجبه دیگه ای یا اصن حسش تو وجودت نیست که بلند شی و بری بخونی حالشو نداری سختت میاد ولی وقتی که باید اول وقت بخونی همین میشه کار کردن رو نفس چون باید بلند شی و بری بخونی، همین تو ورزش کردن و هرچیزه دیگه ای صدق می کنه، تو تغییر عادت مغز مقاومت می کنه، و تو کله زندگی هم این نفس هست که جلوی کار هارو میگیره مخصوصا امروزه که انقدر زندگی راحت تر شده نسبت به زمان قدیم و سختی هایی که اون موقع از لحاظ جسمی داشت اونا بود که اراده هم قوی می کرد فکر کن مرد ها میرفتن چطور کار می کردن زن ها ماشین لباس شویی نبود باید با دست لباس میشستن حموم رفتن ها سخت بود و هزار تا چیزه دیگه، اما الان تو خونه یه کاره ساده ای میخوایم انجام بدیم یه مغازه ای بریم خرید کنیم برا خودمون یه قدم بر داریم تنبل بازی در میاریم حالا اون لفظه رو نمیگم ولی همون   Shy
خب تو گناه هم همینطور ولی اگر حقیقتا جلوی نفس گرفته بشه و بتونیم کنترلش رو دست خودمون بگیریم نه این ک اون مارو کنترل کنه هم میتونیم پیشرفت کنیم هم گناه رو ترک کنیم و این نیاز به تلاش و زحمت داره و به نظرم بقیه چیزا بهونس این که تغییرات هورمونی و نمیدونم ارادم ضعیفه من این مشکل رو دارم و... اصله کار همینه که بتونیم جلوی نفس رو بگیریم ریشه اصلی همینه تزکیه نفس... حالا اومدیم پیچیدش کردیم و هزار تا چیز دیگه آوردیم گذاشتیم کنار این... میگن گناه میخوای نکنی بیکار نباش خب آدم در چه صورتی بیکار نیست در صورتی که یه کاری انجام بده حالا ما یه کاری میخوایم انجام بدیم زورمون میاد خب وقتی اینجا نمیتونی خودتو قانع کنی که یه کاری که به نفعت هست رو انجام بدی خب پس فردا جلوی شهوت و گناه که یه شیرینی و لذتی هم برات داره چند ثانیه معلومه جلو اونم نمیتونه بگیری و حتی اگر پاکیت هم بالا باشه لغزش داشته باشی یا حداقل یه دست ورزی بکنی تا لب مرز بری بعد حالا خدا لطف کنه بهت شانس بیاری برگردی، به نظرم اصل همین جهاد نفس و تزکیه نفس هستش  303
همون مادره همه گناه ها تنبلی...

تشکر میکنم از داداش های گلم سربزا ولایت و کینگ امیر
داداش سرباز ولایت درست گفتید یه سری راهکار ها کلی هست
ولی چجوری باید عمل کردن به اون کار ها را در خودمون ایجاد کنیم؟؟؟
ممکنه من بعد اولین شکست بگم همه چی را میزارم کنار وکلی دعا و برنامه دارمو....
به نظرت بعد از گذشت چند روز چکار باید بکنم که اون حس روز اول در من موندگار باشه؟؟؟
حس تنفر از گناه و حس لذت بردن از پاکی.....
درسته مرور اهداف و مضرات خیلی کمک میکنه ولی میخواهم بدونم چجوری اون حس تنفر را درک کنیم و تنفر لحظه ای نباشه؟؟؟؟
داداش امیر
ما میخواهیم همینا بدونیم که چجوری خودمون متقاعد کنیم کاری که دوستش نداریم و یا همتش را نداریم انجام بدیم ؟؟؟؟
کار را باید با علاقه انجام داد نمیشه از سر اجبار برم ورزش کنم که از ورزش بدم بیاد درسته؟؟؟
میخواهیم بدونیم چجوری در خودمون علاقه به کار های خوب را زیاد کنیم مثلا وقتی قراره ورزش کنیم از ورزشمون لذت ببریم؟؟
به نظرت راه حلش چیه؟

یه نکته بگم ان شاءالله هر صحبتی میشه کاملا دوستانه باشه و به هیچ کسی برنخوره لطفا به دیدگاه های هم احترام بزاریم خیلی ممنونم از لطفتون برای بیان این صحبت های خوب و عالی 303
نقل قول: داداش امیر

ما میخواهیم همینا بدونیم که چجوری خودمون متقاعد کنیم کاری که دوستش نداریم و یا همتش را نداریم انجام بدیم ؟؟؟؟
کار را باید با علاقه انجام داد نمیشه از سر اجبار برم ورزش کنم که از ورزش بدم بیاد درسته؟؟؟
میخواهیم بدونیم چجوری در خودمون علاقه به کار های خوب را زیاد کنیم مثلا وقتی قراره ورزش کنیم از ورزشمون لذت ببریم؟؟
به نظرت راه حلش چیه؟
خب انجام یه کار مثل نماز و ورزش چیزی نیست که بد باشه شما اگه ورزش کنی حس و حاله خوبی پیدا می کنی پیاده روی شنا رفتن یا هر ورزشه دیگه ای، ورزش رشته های مختلفی داره باید ببینی تو کدوم علاقت بیشتر و میتونی انجامش بدی و همون رو به طور مدوام انجام بدی هم حالتو خوب می کنه هم حس خوب توت ایجاد می کنه و رشد رو توی خودت میبینی حالا اگر استقامتی باشه استقامتت میره بالا و این سلامتی میاره و حس خوبی داره برات و قطعا آدم لذت میبره منتها تو انجام دادن مکرر کاره سختیه باید بتونیم دائمی کنیمش، باید رو نفس کار کرد به نظرم باید ببینیم قرآن و 14  معصوم چه پیشنهادی دادن، یه مثالش روزه گرفتن در هفته یبار یا دوبار، مخصوصا تو این ماه پرفضلیت که کلی ثواب هم داره این خودش یه نوع مقابله با نفس هس، با انجام دادن کار های کوچیک ولی موثر، مثلا نماز می‌خونی تموم میشه یکم حوصله نداری زورت میاد که تسبیحات بگی ولی بگو، سر سفره همراه غذا نباید آب خورد بعد غذا خوب نیست آب بخوریم تشنه میشیم و طبق عادت میخوایم آب بخوریم ولی میگیم نه نباید بخوریم نمیخوریم این همون تلاشه هست، ورزش می کنیم دیروز 50 تا شنا رفتیم ولی امروز تلاش می کنیم و زور می‌زنیم 51 میریم همین میشه رشد پیشرفت، آدم یه کاری رو دوست داره انجام بده، ولی شروع و انجام دادنش به طور مدوام سخته که با کار رو نفس میتونیم به خواسته مون عمل کنیم، همینطوری میشه که نفس ما کم کم میاد دسته مون حالا همیشه هم نمیخواد به خودمون سخت بگیریم هر روز روزه یا این که هی سختی رو زیاد و زیادتر کنیم اذیت بشیم دیگه انقدر هم نه که فشار بخواد بیاد به آدم، بدتر اینطور زده میشیم و یهو همه چیو باهم ول می کنیم، میتونیم برای خودمون جایزه هم در نظر بگیریم آره این هفته انقدر جلوی نفسم رو گرفتم فلان کارو کردم اینجا دلم نمیخواست ولی انجام دادم اونجا دلم میخواست ولی نباید انجام می‌دادم انجام ندادم، برای تشویق یه خوراکی که دوست داریم یا یه چیزی که باعث خوشحالیمون میشه به خودمون میدیم، به عنوان پاداش که حالا هرچی تلاش بیشتر میتونیم پاداش بهتری بدیم به خودمون، و یه راهکار دیگه برای این نفس این که هرشب محاسبه نفس کنیم که امروز چه قدر تونستم موفق عمل کنم وسوسه اومد تنها شدم تو خونه جلوش رو گرفتم فلان کاره ثوابی انجام دادم و اینو برا خودمون بنویسیم، خودمون حساب کنیم قبل از این که به حسابمون برسن...

نقل قول: [تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif] اره خوب اگر بخواییم دقیق و اصولی پیش بریم باید بدونیم راه حل ها چیه
مثل رانندگی تو کوهستان یه سری نیاز های کلی و اساسی داره که راننده حرفه ای هم باید داشته باشه [تصویر:  khansariha%20(56).gif]
و یه سری نیاز های شخصی مثل مهارت بالا تو رانندگی [تصویر:  khansariha%20(56).gif]
حالا ما تقریبا نیاز های اصلی ترک خ.ا را میدونیم فقط به نظرم میمونه کسب مهارت که هر کسی باید به دستش بیاره یکی با تمرین تو جاده صاف یکی تو مسیر سخت تر
هر کسی باید مهارت خودشا تو ترک افزایش بده حالا به نظرتون چجوری باید مهارتمون در مبارزه با نفس را افزایش بدیم
نظر همه اعضا برام مهمه [تصویر:  49-2.gif]
53258zu2qvp1d9v بله درسته
مثلا تشویق و تنبیه
رو من جواب میده
وقتی بزنم به بی خیالی خراب میکنم ولی اگر تشویق به ازای پاکی و تا حدی تنبیه به ازای شکست داشته باشم یعنی پاکیم برام مهمه و اوضاعم بهتره 53258zu2qvp1d9v

بسی ممنون از اقای یا باب الحوائج برای باز کردن سر صحبت Thankyou چه دیدگاه های قشنگی هست ازش خبر نداشتیم 53258zu2qvp1d9v
هدف از ترک  / حس خوب ۱۵۷ روز /علت شکست 157 روز/   علت شکست 10 روزه  /  اهرم رنج و لذت / 1401   Khansariha (58)

دلایل وسوسه  / هدف از ترک تاثیر پاکی
خدایا چنان کن سرانجام کار  Confetti تو خشنود باشی و ما رستگار 317 بهترین خدای دنیا Khansariha (63) دعا میکنم بشم بهترین بنده دنیا برات  Khansariha (2)  الحمدلله رب العالمین Thankyou خداوندا مرا پاکیزه بپذیر  fly2  صبر داشته باش  خدا با صابران است  49-2  خداوند توبه کنندگان را دوست دارد Khansariha (84)  

امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى کند و از چشم خدا مى افتد.  Hanghead
(1400 بهمن 17، 16:11)KingAmir نوشته است:
نقل قول: داداش امیر

به نظرت راه حلش چیه؟
خب انجام یه کار مثل نماز و ورزش چیزی نیست که بد باشه شما اگه ورزش کنی حس و حاله خوبی پیدا می کنی پیاده روی شنا رفتن یا هر ورزشه دیگه ای، ورزش رشته های مختلفی داره باید ببینی تو کدوم علاقت بیشتر و میتونی انجامش بدی و همون رو به طور مدوام انجام بدی هم حالتو خوب می کنه هم حس خوب توت ایجاد می کنه و رشد رو توی خودت میبینی حالا اگر استقامتی باشه استقامتت میره بالا و این سلامتی میاره و حس خوبی داره برات و قطعا آدم لذت میبره منتها تو انجام دادن مکرر کاره سختیه باید بتونیم دائمی کنیمش، باید رو نفس کار کرد به نظرم باید ببینیم قرآن و 14  معصوم چه پیشنهادی دادن، یه مثالش روزه گرفتن در هفته یبار یا دوبار، مخصوصا تو این ماه پرفضلیت که کلی ثواب هم داره این خودش یه نوع مقابله با نفس هس، با انجام دادن کار های کوچیک ولی موثر، مثلا نماز می‌خونی تموم میشه یکم حوصله نداری زورت میاد که تسبیحات بگی ولی بگو، سر سفره همراه غذا نباید آب خورد بعد غذا خوب نیست آب بخوریم تشنه میشیم و طبق عادت میخوایم آب بخوریم ولی میگیم نه نباید بخوریم نمیخوریم این همون تلاشه هست، ورزش می کنیم دیروز 50 تا شنا رفتیم ولی امروز تلاش می کنیم و زور می‌زنیم 51 میریم همین میشه رشد پیشرفت، آدم یه کاری رو دوست داره انجام بده، ولی شروع و انجام دادنش به طور مدوام سخته که با کار رو نفس میتونیم به خواسته مون عمل کنیم، همینطوری میشه که نفس ما کم کم میاد دسته مون حالا همیشه هم نمیخواد به خودمون سخت بگیریم هر روز روزه یا این که هی سختی رو زیاد و زیادتر کنیم اذیت بشیم دیگه انقدر هم نه که فشار بخواد بیاد به آدم، بدتر اینطور زده میشیم و یهو همه چیو باهم ول می کنیم، میتونیم برای خودمون جایزه هم در نظر بگیریم آره این هفته انقدر جلوی نفسم رو گرفتم فلان کارو کردم اینجا دلم نمیخواست ولی انجام دادم اونجا دلم میخواست ولی نباید انجام می‌دادم انجام ندادم، برای تشویق یه خوراکی که دوست داریم یا یه چیزی که باعث خوشحالیمون میشه به خودمون میدیم، به عنوان پاداش که حالا هرچی تلاش بیشتر میتونیم پاداش بهتری بدیم به خودمون، و یه راهکار دیگه برای این نفس این که هرشب محاسبه نفس کنیم که امروز چه قدر تونستم موفق عمل کنم وسوسه اومد تنها شدم تو خونه جلوش رو گرفتم فلان کاره ثوابی انجام دادم و اینو برا خودمون بنویسیم، خودمون حساب کنیم قبل از این که به حسابمون برسن...

حالا همه اینا رو گفتم، مشکل خودم همین نفس هست و عمل نمی کنم  42 vayy
به قول سعدی
راستی کردند و فرمودند مردان خدای، 
ای فقیه اول نصیحت گوی نفس خویش را...! 

احسنت امیر جان یکی از راه ها اینه که ادم بره دنبال علاقش مثلا یکی به شنا علاقه داره یکی به والیبال و....
دقیقا همین جا میخواهیم بدونیم که چجوری در خودمون علاقه ایجاد کنیم و چجوری مداوم انجامش بدیم و وسط راه بیخیالش نشیم Khansariha (56)
احسنت استعانت از معصومیم علیه السلام و رهنمود هایشان بسیار موثر هست Confetti
ـــــــــــــــــــــــــــــ
داداش جان محاسبه نفس هم خیلی تاثیر داره و این که به نفسمون بگیم نه
خوب چجوری مثلا وقتی چیزی را دوس داریم بگیم نه؟؟؟
به نظر شما برای تقویت اراده برای کسی که ارادش خیلی ضعیفه مثلا من
چجوری ارادما قوی کنم؟؟؟
نه میتونم برای بار اول زیاد سخت بگیرم و نه میتونم شل بگیریم چجوری این حد وسط را پیدا کنم و متوسط بع خودم فشار بیارم؟؟؟؟
راه کار تقویت اراده چیه؟؟؟
اگر انگیزم بعد از چند روز کم شد چکار کنم؟؟؟؟
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تشکر میکنم از رعنا خانوم برای پیشنهاد خوبشون
بله همین طوره تشویق و تنبیه باعث ایجاد بازدارندگی از گناه میشع Confetti
حالا سوال؟؟؟؟؟؟؟
چکار کنیم وقتایی که ناراحتیم یا بی انگیزه ایم پاکی را حفظ کنیم؟؟؟؟
به نظرتون باید تشویق ها را زیاد تر کرد؟؟؟
مثلا بگیم اگر به خاطر ناراحتی نشکستم دوتا شکلات برای خودم میخرم؟؟؟
یاراه حل دیگه
ـــــــــــــــــــــــ
خواهش میکنم رعنا خانوم ممنون از شما برای پاسخ هاتون 303

نقل قول: حالا همه اینا رو گفتم، مشکل خودم همین نفس هست و عمل نمی کنم  [تصویر:  p.gif] [تصویر:  vayy.gif]
به قول سعدی
راستی کردند و فرمودند مردان خدای، 
ای فقیه اول نصیحت گوی نفس خویش را...!
ان شاءالله ازاین به بعد با قدرت عمل خواهی کرد Khansariha (69)
خوب داداش علت چیه که عمل نمیکنی؟؟؟
تنبلی؟؟
بی حوصلگی؟؟
بی علاقگی؟؟؟
یا بی انگیزگی؟؟
و یا .....
خودت فکر کن من در شرایط مشابهت قرار گرفتم پیشنهادت به من چیه داداش؟
این موضوع تشویق و تنبیه بستگی به آدمش داره 

یکی با تنبیه جواب میگیره یکی با پاداش
نقل قول: چکار کنیم وقتایی که ناراحتیم یا بی انگیزه ایم پاکی را حفظ کنیم؟؟؟؟
یاراه حل دیگه

فک کنم باید برای مواقع ناراحتیمون بر اساس ویژگی های شخصیمون برنامه داشته باشیم.
مثلا من وقتی ناراحتم با نوشتن ، گریه کردن ، گوش دادن ب ی موسیقی خاص و.. اروم میشم و یکی دیگه با خوندن ی دعا یا هرچیز دیگه‌ای..
ی لیست عارفه گذاشته بود توی انجمن روانشناسی
لیست چیز هایی که خوشحالم می‌کنن
هر وقت ناراحتیم ب اون لیستمون میتونیم سر بزنیم.
و اینکه پاکی رو انتخاب کنیم.. با چشم باز 
انتخاب کنیم که من میخام پاک باشم تا ابد یا فلان تاریخ ( که بازم بستگی به خود فرد داره) و اونقدر به برناممون‌ که برای پاکی ریختیم پایبند باشیم که چیزی نتونه خرابش کنه..
قطعا شکلات میتونه جزئش باشه..
(1400 دي 6، 20:36)karma نوشته است: همه خود مراقبتی همین جملس:

با خود غمگینتان مهربان باشید : ) 

اینقد خودمونو دوست داشته باشیم که بتونیم با مواقعی که ناراحتیم کنار بیایم و خودمونو مثل ی دوست آروم‌کنیم و نزاریم به بیراهه بریم..

(1400 بهمن 17، 16:49)Silent Voice نوشته است: این موضوع تشویق و تنبیه بستگی به آدمش داره 

دقیقا
.
.
.
نقل قول: این موضوع تشویق و تنبیه بستگی به آدمش داره 

53258zu2qvp1d9v درسته. من به خودم نگاه کردم دیدم وقتی زیادی بی خیالم خیلی گند میزنم. سعی کردم برای پاکی تشویق و تنبیه تعریف کنم
البته این گزینه که بعد شکست نباید خیلی به خودمون سخت بگیریم هم خیلی درسته
ولی یه زمانی همین سخت نگرفتنا بااعث شد بعد شکست بیشتر به خودم محبت کنم سر همین محبته پدرم درومد. بخاطر مهربونی بعدش هی شکست Khansariha (60) خیلی سخت بود درومدن ازش

نقل قول: فک کنم باید برای مواقع ناراحتیمون بر اساس ویژگی های شخصیمون برنامه داشته باشیم.
Smiley-face-thumb
منم خیلی موافقم

نقل قول: تشکر میکنم از رعنا خانوم برای پیشنهاد خوبشون
بله همین طوره تشویق و تنبیه باعث ایجاد بازدارندگی از گناه میشع [تصویر:  confetti.gif]
حالا سوال؟؟؟؟؟؟؟
چکار کنیم وقتایی که ناراحتیم یا بی انگیزه ایم پاکی را حفظ کنیم؟؟؟؟
یاراه حل دیگه
53258zu2qvp1d9v نظر شادی خیلی خوب بود. اینکه باید برای پاکی برنامه داشته باشیم

قبلا هم گفتم. وقتی یه الماس همراهمون داریم چجوری ازش مراقبت میکنیم؟ براش برنامه میریزیم. کجاها بریم که دزد نباشه. چجوری ازش مراقبت کنیم کسی نفهمه داریمش و ...
پاکی هم حکم همین الماس را داره
نیاز به این داره به این فکر کنیم چیکار کنیم اسیب نبینه
حالا به قول شما دوستان بعضی از این چیکار کنیم ها شخصیه بعضی هاش کلی
من دقیق نمتونم بگم کدوم شخصیه کدوم کلی
ولی چند تا را که رو خودم جواب داده میگم

برای زمان بی انگیزه بودن: پست هایی که تو امضام گذاشتمو میخوانم. حس خوب پاکی های گذشته ام را مرور میکنم/ گذشته را مرور میکنم. تا یادم بیاد هر وقت درگیر شکست سریالی بودم چقدر داغون بودم
برای زمان ناراحتی: سعی میکنم بیشتر کانون بیام چون احتمال شکستم زیاده/ با دوستای کانونی حرف بزنم تا غم شخصیمو فراموش کنم/کلیپ پناهاین گوش کنم/ نوحه امام حسین گوش بدم

Hanghead فعلا اینا را یادمه
کلا پروسه ترک خیلی مفصل و جامعه. حداقل برای من این مدلیه 53258zu2qvp1d9v
هدف از ترک  / حس خوب ۱۵۷ روز /علت شکست 157 روز/   علت شکست 10 روزه  /  اهرم رنج و لذت / 1401   Khansariha (58)

دلایل وسوسه  / هدف از ترک تاثیر پاکی
خدایا چنان کن سرانجام کار  Confetti تو خشنود باشی و ما رستگار 317 بهترین خدای دنیا Khansariha (63) دعا میکنم بشم بهترین بنده دنیا برات  Khansariha (2)  الحمدلله رب العالمین Thankyou خداوندا مرا پاکیزه بپذیر  fly2  صبر داشته باش  خدا با صابران است  49-2  خداوند توبه کنندگان را دوست دارد Khansariha (84)  

امام صادق(ع): روز قیامت خداوند با شخص خودارضا گفت و گو نمى کند و از چشم خدا مى افتد.  Hanghead
سلام به نظرم کسی که تونسته به عدد های بالا برسه و الان انگیزش کم شده به خاطر اینه که شیطان فهمیده که این ادم خیلی راحت میتونه ترک کنه و به قله های پاکی برسی و شروع کرده به ناامید کردن [تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif]
بله درست میگین..ولی همیشه بحث پاکی نیست..گاهی آدم انگیزه برای ادامه زندگی نداره

این ها همه وسوسه های شیطان هست برای خشکاندن انگیزه ....
ولی چه انگیزه ای بالاتر از خوشنودی خدا؟؟؟؟؟
شده به جایی برسین که اصلا درک این چیزا براتون سخت بشه؟؟
اینکه به خشنودی خدا فکر کنین؟
بی حس بشین نسبت به همه چیز؟
خدایی که بندگان گنهکارش را بندگان من خطاب میکنه [تصویر:  tears.gif]
چجوری دل این خدا را بشکنیم [تصویر:  hanghead.gif]

Hanghead
نقل قول: نوشته است:بگو: اى بندگان من كه [با ارتكاب گناه] بر خود تجاوز كار بوده ايد! از رحمت خدا نوميد نشويد،  

يقيناً خدا همۀ گناهان را مى آمرزد؛ زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان است؛
1- تعبیر به «یا عبادی» (ای بندگان من!) آغازگر لطفی است از ناحیه پروردگار.
نکته دیگه این که وقتی اعضا تلاش میکنن در راه پاکی به بقیه هم انگیزه داده میشه [تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif]
خود شما یه زمانی ماشاءالله هفته های عالی داشتید هم در کنترل نگاه و ذهن و هم در پاکی 
اون زمان خیلی دور به نظر میرسه..
این انگیزه هست برای بقیه همین که تلاش میکنید خیلی عالیه به تلاشتون ادامه بدید و انسانی بشید که زمین از راه رفتن شما روی آن مباهات کنه [تصویر:  49-2.gif]
تلاش میکنم چون چاره دیگه ای ندارم Gigglesmile
ممنون از شما 53
ادم باید هدفش اخروی باشه تا هر مرحله که جلوتر میره به خدا نزدیک تر بشه مثلا کسی که خانه میسازه برای عبادت این خانه براش میشه یه مکان خوب برای عبادت
پس هدف باشه خشنودی خدا [تصویر:  khansariha%20(69).gif]
خودمون را برای خود خود خود خالص کنیم [تصویر:  confetti.gif]
کاش بشه این کار رو انجام داد 53258zu2qvp1d9v
خیلی ساده ای اگه فکر میکنی خدا یه سختیی که بهت میده توانشو بهت نمیده 53258zu2qvp1d9v..

{♡یوقتایی خودتو مرور کن!!
نکنه زوم کنی رو غمای دلتو،
بارون ِ عشق ِ خدا رو به فراموشی بسپری.؟!
مرور کن خودتو...⚘}♡ 53 

یاد همان جمله افتادم که خوانده بودم:

چه دلیلی بالاتر از لبخند مهدی فاطمه(عج) برای ترک گناهی که دلش را میلرزاند 53258zu2qvp1d9v

نوع دیگر بین جهان دیگر شود...این زمین و آسمان دیگر شود 49-2

خدای یک تریلیون ستاره اسمم رو میدونه و تقدیری فقط برای من داره که روزی ازش سر در میارم(:
نقل قول: این موضوع تشویق و تنبیه بستگی به آدمش داره 

خوب البته داداش به نظرم گاهی تشویق کم و یا زیاد هم تاثیر داره مثلا خرید یه هدیه بزرگ شاید تاثیر عکس داشته باشه و یا باالعکس به نظرم باید تعادل را در نظر گرفت همیشه 53258zu2qvp1d9v

نقل قول: فک کنم باید برای مواقع ناراحتیمون بر اساس ویژگی های شخصیمون برنامه داشته باشیم.
مثلا من وقتی ناراحتم با نوشتن ، گریه کردن ، گوش دادن ب ی موسیقی خاص و.. اروم میشم و یکی دیگه با خوندن ی دعا یا هرچیز دیگه‌ای..
ی لیست عارفه گذاشته بود توی انجمن روانشناسی
لیست چیز هایی که خوشحالم می‌کنن
هر وقت ناراحتیم ب اون لیستمون میتونیم سر بزنیم.
و اینکه پاکی رو انتخاب کنیم.. با چشم باز 
انتخاب کنیم که من میخام پاک باشم تا ابد یا فلان تاریخ ( که بازم بستگی به خود فرد داره) و اونقدر به برناممون‌ که برای پاکی ریختیم پایبند باشیم که چیزی نتونه خرابش کنه..
قطعا شکلات میتونه جزئش باشه..
دقیقا باید نقطه قوتمون را پیدا کنیم و نقاط ضعف را
درواقع باید دنبال این بگردیم چی ناراحتمون میکنه؟؟
ممکنه تو محرکات خ.ا ناراحتی را اصلا در نظر نگیریم ولی وقتی ناراحت میشیم ممکنه بریم سمتش Khansariha (56)
پس باید بریم یه مرحله عقب تر و عوامل ناراحتی را هم رفع کنیم تا بتونیم پاکیمون را افزایش بدیم 53258zu2qvp1d9v
درسته برنامه داشتن و عمل کردن بهش خیلی میتونه کمک کننده باش حالا فردی که برنامه داشته و به برنامش هم عمل کرده و شکست خورده باید چکار کنه؟؟؟
باید کل برنامشا عوض کنه و یا فقط یخ بخشیش را تغییر بده؟؟
نقل قول: اینقد خودمونو دوست داشته باشیم که بتونیم با مواقعی که ناراحتیم کنار بیایم و خودمونو مثل ی دوست آروم‌کنیم و نزاریم به بیراهه بریم..
این هم خیلی مهمه ما باید چجوری خودمون را دوست داشته باشیم؟؟؟
در طول روز چکار کنیم که به خودمون علاقه مند بشیم؟؟؟
چطوری به خودمون افتخار کنیم؟؟
وقتی به همه این سوال ها جواب بدیم دیگه دلیلی برای خ.ا وجود نداره چون اون کار را حقیر میدونیم 49-2
نقل قول:
[تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif] نظر شادی خیلی خوب بود. اینکه باید برای پاکی برنامه داشته باشیم

قبلا هم گفتم. وقتی یه الماس همراهمون داریم چجوری ازش مراقبت میکنیم؟ براش برنامه میریزیم. کجاها بریم که دزد نباشه. چجوری ازش مراقبت کنیم کسی نفهمه داریمش و ...
پاکی هم حکم همین الماس را داره
نیاز به این داره به این فکر کنیم چیکار کنیم اسیب نبینه
حالا به قول شما دوستان بعضی از این چیکار کنیم ها شخصیه بعضی هاش کلی
من دقیق نمتونم بگم کدوم شخصیه کدوم کلی
ولی چند تا را که رو خودم جواب داده میگم

برای زمان بی انگیزه بودن: پست هایی که تو امضام گذاشتمو میخوانم. حس خوب پاکی های گذشته ام را مرور میکنم/ گذشته را مرور میکنم. تا یادم بیاد هر وقت درگیر شکست سریالی بودم چقدر داغون بودم
برای زمان ناراحتی: سعی میکنم بیشتر کانون بیام چون احتمال شکستم زیاده/ با دوستای کانونی حرف بزنم تا غم شخصیمو فراموش کنم/کلیپ پناهاین گوش کنم/ نوحه امام حسین گوش بدم

[تصویر:  hanghead.gif] فعلا اینا را یادمه
کلا پروسه ترک خیلی مفصل و جامعه. حداقل برای من این مدلیه [تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif]
دقیقا همین طوره باید به درجه ای برسیم که پاکی را الماس بدونیم Khansariha (69)
هیچ کسی حاضر نیست الماس  را با اشغال عوض کنه 53258zu2qvp1d9v
ولی خوب چجوری به این پی ببریم که پاکی الماسه؟؟؟
چجوری ارزش پاکی را درک کنیم؟؟
مرور کردن خوبی های پاکی و بدی های خ.ا خیلی کمک میکنه ولی دیگه باید چکار کرد؟
خیلی هم راهکار های خوبی هست ماشاءالله
پس باید هممون یه برنامه داشته باشیم برای مواقعی که حتی احساس خطر میکنیم 49-2
درواقع نباید بزاریم کار سخت بشه
باید همون اول بریم سراغ راهکار ها 49-2
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
نقل قول: بله درست میگین..ولی همیشه بحث پاکی نیست..گاهی آدم انگیزه برای ادامه زندگی نداره
خوب شما ادامه زندگی را مثل پاکی ببینید 53258zu2qvp1d9v
در واقع باید با یک مشاور خیلی خوب مشورت کرد مذهبی باشه چه بهتر
به نظرم ادم باید گاهی بشین از اول یه مرور بکنه بدونه برای چی به دنیا اومده قراره تو دنیا چکار بکنه؟؟
قراره چند نفر را نجات بده؟؟
حالا یا مهندس یا دکتر و یا هر شغلی که داره هدفش رضایت خدا باشه Khansariha (69)

نقل قول: شده به جایی برسین که اصلا درک این چیزا براتون سخت بشه؟؟
اینکه به خشنودی خدا فکر کنین؟
بی حس بشین نسبت به همه چیز؟
اره برام پیش اومده واقعا 53258zu2qvp1d9v
حس خوبی نیست به نظرم بیشتر به خاطر اینه که کارمون اون جوری که میخواهیم پیش نمیره 53258zu2qvp1d9v
باید ببینیم چرا کارامون پیش نمیره؟؟
گاهی باید از اول ساخت به نظرم
من خودم بارها حسی اینچنین داشتم ولی خودم خودما کشیدم بیرون 49-2
یه روز استراحت کردم از علاقه هام نوشتم و مرورشون کردم هدف گذاری کردم و به انجامشون پایبند کردم خودم را Khansariha (69)
البته یه برنامه سنگین ادما به نظرم خسته تر میکنه 53258zu2qvp1d9v
باید خورد خورد رفت جلو.
نقل قول: اون زمان خیلی دور به نظر میرسه..
Esteghfar اصلا دور نیست
کافیه دوباره مثل قبل قدم بردارید قدم هاتون محکم تر از قبل باشه
شما یه بار این ساختمون را ساختید برای دوباره ساختنش کار راحت تری دارید 317
فقط این بار یه رنگ شاد به دیوار این ساختمون بزنید که همه از دور از شما الگو برداری کنند 49-2

نقل قول: تلاش میکنم چون چاره دیگه ای ندارم [تصویر:  gigglesmile.gif]

ممنون از شما [تصویر:  53.gif]
تلاشتون را از روی علاقه انجام بدید و ازش لذت ببرید اون تلاش لذت داره که ادم خودش از خودش کیف کنه
جلو اینه که وایمیسته بگه مرسی که ساختمش Khansariha (69)
سپاس 303

نقل قول: کاش بشه این کار رو انجام داد [تصویر:  53258zu2qvp1d9v.gif]
قطعا میشه ان شاءالله همه با هم دوباره میسازیم زندگی هامون را Confetti
نقل قول: خوب چجوری مثلا وقتی چیزی را دوس داریم بگیم نه؟؟؟
به نظر شما برای تقویت اراده برای کسی که ارادش خیلی ضعیفه مثلا من
چجوری ارادما قوی کنم؟؟؟
نه میتونم برای بار اول زیاد سخت بگیرم و نه میتونم شل بگیریم چجوری این حد وسط را پیدا کنم و متوسط بع خودم فشار بیارم؟؟؟؟
راه کار تقویت اراده چیه؟؟؟
اگر انگیزم بعد از چند روز کم شد چکار کنم؟؟؟؟
چجوری نداره باید بگی نه به همین سادگی و سختی  4chsmu1
شما روزه میگیری گشنه و تشنه ای آب لازم میخوای غذا میخوای مگه میخوری؟ نه چون روزه ای، اینم همینه شما میگی نه و بیخیال چیزی که دوس داری میشی ولی عوضش یه چیز بهتر گیرت میاد پاکی که لذتش خیلی بیشتر از انجام گناه هست،
اراده رو نمیدونم راهکار تقویتش چیه زیاد دربارش پادکست و مطلب گوش کردم ولی الان حضور ذهن نیستش که بگم،
انگیزت هم اگر کم شد برو دلیل هایی که بخاطرش داری این گناه رو ترک می کنی دنبال کن بخون و دوباره انگیزه بگیر  49-2

نقل قول: ان شاءالله ازاین به بعد با قدرت عمل خواهی کرد [تصویر:  khansariha%20(69).gif]
خوب داداش علت چیه که عمل نمیکنی؟؟؟
تنبلی؟؟
بی حوصلگی؟؟
بی علاقگی؟؟؟
یا بی انگیزگی؟؟
و یا .....
خودت فکر کن من در شرایط مشابهت قرار گرفتم پیشنهادت به من چیه داداش؟
نمیدونم پیشنهادی ندارم  Gigglesmile
چه قدر سوال میپرسی من یکم بی حوصلم بسته دیگه هی از تو سوال یه سواله دیگه در میاری Swear1    4chsmu1
شوخی کردم ولی جواب رو گفتم سری قبل باید سختی بکشی وقتی که دلت یه چیزو میخواد ازش بگذری تا بتونی جلوی این شهوت هم وایسی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان